Binnenland Buitenland Jubileum secretaris van Texel Twee ernstige aanrijdingen te Groningen Duitschland en zijn financieringspolitiek Het Langegolfvraagstuk in Europa Auto kopje onder De Haagsche zedenzaak Dc „Eleni" te Vlissingen Dc zeven magere jaren BroocUnijd <SU33T, Platina en goud naar Rome De kroon van Engeland's Koningin Staking in ziekenhuis in de V.S, Lift in mijn omlaag gestort Internationale voetbalwedstrijden Gisteren vierde onze gemeentesecretaris, de heer C. Jonker, onder groote belangstel ling zijn zilveren ambtsjubileum. De jubi laris is thans ook bijna veertig jaren in dienst der gemeente. Het heugelijke feit werd gevierd in een buitengewone raads vergadering, waarin de burgemeester Mr. A. F. Kamp, den secretaris hulde bracht voor zijn bekwamen arbeid en namens een tach tigtal vrienden een album van Texel aan bood met veertig origineele penteekeningen, vervaardigd door den kunstschilder D. Vis te Bergen. Nog voerden het woord wethou der KI. Vlaming en de heer W. B. Oort, oud-burgemeester van Texel. Als belangstellenden waren overgekomen, o.a. de heeren E. G. Gaarlandt, burgemees ter van Gouda, en J. Ruibing, secretaris van Zutphen, die voor vele jaren in gelijke functie te Texel werkzaam waren. Na de raadsvergadering had een druk bezochte receptie plaats, waarna een twin tigtal genoodigden zich aan een noenfnaal ten huize van den burgemeester vereenigen. BOEKEN, NIET VOOR DE ETALAGE BESTEMD. Boekhandelaar vrijgesproken. De Haagsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den boekhande laar V., compagnon van de firma Verbraeck en Colmjon, wien ten laste was gelegd ze- dekwetsende lectuur in voorraad te hebben gehad en te hebben geëtaleerd. Het ging hier om de werken van Dr. Mag- nus Hirschfeld: „Sittengëschichte des Welt- krieges" deel 1 en 2 en „Sittengeschichte der N'achkriegszeit" deel 1. In de te lastelegging was de tekst van de werken, welke van zuiver wetenschappelij- ken aard was, niet zedekwetsend genoemd, doch de illustraties zouden aan de werken een ontuchtig karakter hebben gegeven. De officier van justitie, Mr. P. R. Blok, had f 250 boete, subsidiair 25 dagen hech tenis geëischt. De rechtbank verklaarde het ten laste gelegde echter niet bewezen en sprak den heer V. vrij. De Inzittenden ongedeerd Op den Haarlemmerweg tusschen Sloter dijk en Halfweg zijn een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing geko men. De personenauto slingerde en kwam in de Haarlemmervaart terecht. De beide inzittenden konden zonder hulp uit hun wagen komen. Zij hadden geen verwondin gen. De auto zal in den loop van den dag uit de vaart gehaald worden. Twee verdachten vrijgesproken, de anderen voorwaardelijk ver oordeeld. Gisteren deed de Haagsche rechtbank uit spraak in de z.g. Haagsche zedenzaak, welke indertijd zooveel stof heeft opgeworpen. Den vier verdachten was het in art. 248 bis wetboek van strafrecht genoemde mis drijf ten laste gelegd. Ë.D.D. afd. chef bij de landbouwcrisiscen trale, tegen wien zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf was geeischt, werd veroordeeld tot 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. E. P. ambtenaar bij de alg. rekenkamer, die 6 maanden onvoorwaardelijk tegen zich had hooren eischen, werd tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 6 maanden ver oordeeld, eveneens met een proeftijd van drie jaar. De verdachten W. G., kleermaker en C. van der Z., chauffeur tegen ieder van wie ieder 6 maanden gevangenisstraf was ge eischt, werden beiden vrijgesproken. Heer en meisje gewond. Maandagavond is de 64-jarige H. R., wo nende aan den Bedumerweg te Groningen, toen hij aan het wandelen was, aangereden door een auto. De heer R., die ernstige ver wondingen vooral aan het hoofd, bekwam, werd naar zijn woning overgebracht. De bestuurder van de aanrijdende auto, reed alsof er niets gebeurd was door, doch kon later worden aangehouden. Hij houdt vol niets van de aanrijding te hebben bemerkt. Gistermiddag te twaalf uur is de twintig jarige juffrouw R. P., op het Zuiderdiep te Groningen aangereden door een motorfiets, bestuurd door den 25-jarige W. B. uit Gro ningen. Het meisje bekwam o.a. een ernstige hersenschudding. Zij is in het academisch ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is ernstig. Het schip heeft waarschijnlijk de grond niet geraakt. Inzake het Grieksche stoomschip „Eleni", dat, zooals we reeds meldden, gisterenoch tend in de Sardeijngeul bij Vlissingen om hoog was gevaren, vernemen wij thans na der, dat het schip het stuurboordanker met kettingen heeft verloren bij een poging om niet aan den grond te loopen. Anker en kettingen konden door de sleepbooten „Go liath" en „Maas" geborgen worden. De „Eleni" is gisterenmiddag op de reede van Vlissingen aangekomen. Vermoedelijk heeft het schip den grond niet geraakt. Het is althans op eigen kracht vrijgekomen en van Sardeijngeul naar de reede van Vlissingen gevaren. En het „keerpunt". In een jaarverslag Nederlandsche Tuin bouw 1936, hetwelk in het orgaan van den Nederlandschen Tuindersbond wordt gepu bliceerd, toont men, aan de hand van een statistiek der wereldconjunctuur van 1929 1936 (de zeven crisisjaren), het crisis-keer punt in de 2e helft 1936 wederom aan. Over dit keerpunt heeft men zich, aldus het blad, eensdeels te verblijden, doch het feit, dat dit keerpunt niet verkregen is door werkelijk groote economische» daden, maar niets meer is, dan het automatisch gebeu ren in de crisiscyclus, noodzaakt tot dieper nadenken, ja tot droefheid. Een bakker staat wegens chan tage terecht. Het gerechtshof te Amsterdam sprak gisteren den 48-jarigen handelsagent J. D. en den 32-jarigen bakker W. Th., verdacht van oplichting, vrij van het hun ten laste gelegde. De procureur-generaal had tegen beide verdachten vier maanden gerequireerd Zij waren er van verdacht, bakker R. voor een bedrag van vijfhonderd gulden te hebben opgelicht ,door voor te geven, dat zij een bakkerij op het van Beuningenplein te Amsterdam wilden openen, tegenover het perceel, waar de, zoon van bakker R. zich wilde vestigen. Zij zouden van hun plan af zien, wanneer er vijfhonderd gulden schade vergoeding werd betaald. Bakker R. betaal de dit bedrag en de beide verdachten ves tigden zich niet op het van Beuningenplein. Voor het Hof hielden zij echter vol, dat zij wel degelijk plan hadden daar een win kei te openen, zoodat er van bedrog hun nerzijds geen sprake was. Algemeene vergadering van de rijksbank Rede van Schacht. Dividend 12 pet. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van de Duitsche Rijksdag is de balans voor het boekjaar 1936 met algemee ne stemmen goedgekeurd. Het dividend werd wederom op 12 pet. bepaald. In een korte rede zette de Rijksbank-pre sident Dr. Schacht o.a. uiteen: „Ik mag thans vaststellen, dat wij de fi- nancieele zaken der laatste vier jaren zoo wel ten opzichte van het opbrengen der SCHACHT gelden als ook ten opzichte, van de valuta- politiek meester zijn geworden. Daarmede hebben die profeten buiten on ze grenzen ongelijk gekregen, welke reeds lang de ineenstorting van huishouding en valuta voorspeld hebben. Het hielp deze valsche profeten niet, dat zij thans het onder DE DRIE MUSKETIERS 59. HET VELDTOCHTPLAN. De vier vrienden kwamen bij Athos te zamen, die reeds lang, evenals de garen en band-handelaars op vrije voeten was. „Laten we nu eerst een veldtochtplan ont werpen," zei Porthos. „Waar gaan we eerst heen?" „Naar Galais," antwoordde d'Artag- nan, „dat is de vlugste weg naar Londen. Ik heb maar één opdracht, dezen brief daar af te geven. Mocht ik bij de onderneming het leven verliezen, dan moet een van jullie den brief overnemen en de reis voortzetten. Sneuvelt hij. dan is de beurt San den vol genden man. Hoofdzaak is, dat een van ons het doel bereikt. En hier in dezen bui del zijn drie honderd goudstukken. Ieder krijgen we er 75 en we zullen ze dadelijk verdeelen." 60. DE AFREIS. „Bravo. d'Artagnan, je spreekt als een wijsgeer!" riep Athos. „En vergeet nu niet, dat ik op reis ga om zeebaden te nemen voor mijn gezond heid en jullie me begeleiden. Worden we gevangen genomen, dan laat ik mijn brief zien en jullie de verlofpassen. Worden we aangevallen, dan verdedigen we ons. We bewapenen onze bedienden met pistolen en musketten en zelfs al zou men een heel le ger op ons afsturen, dan nog zullen we den strijd opnemen." Om twee uur in den ochtend verliet de kleine schare Parijs door de poort Saint Denis. Het was een wat deftig gezelschap. De vurige zwarte paarden en het krijgshaf tig uiterlijk der musketiers verrieden da delijk, dat men met geharde krijgslieden te doen bad. DONDERDAG 18 MAART 1937. Hilversum I. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 12.30 Gramofoonplaten. I.30 Orgelspel en zang. 2.15 Lyra-trio. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.35 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vioolvoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Gramo foonplaten.. 8.15 Concertgebouw-orkest en soliste. (In de pauze: Causerie). 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Interview. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest, en Gramofoonplaten. Hilversum U. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0011.80 NCRV. g.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest, en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonplaten. 3.45—4.45 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Cello en orgel. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP 8.15 NCRV-Orkest, en solist. 9.00 „Hoe lezen wij de psalmen", causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hierna schrift, lezing. de knie krijgen van onze totdusverre op gestelde financierings voornemens een „wonder" noemen. Voor een financieel poli ticus bestaat er geen wonder. Het bijzondere en moeilijke van den Duitschen toestand ligt slechts in de omstandigheid, dat tenge volge van oorlog, inflatie, herstelbetalingen en wanbeheer, de kapitaalsfundamenten van de Duitsche huishouding gebrekkig zijn. Nu wordt ons verdriet erover dat Duitsch- land niet tot de rijke landen behoort, ver zacht, wanneer wij, rondkijkende in Euro pa constateeren dat ook de rijke landen niet zonder zorgen leven. Geld alleen maakt niet gelukkig, men moet het ook juist kun nen gebruiken. Het heele geheim, waar vandaan eigenlijk het geld voor de werkver schaffing en bewapening komt, is in werkelijkheid niets anders dan een aangelegenheid van financi- eele discipline. Reeds in de eerste maanden na het definitief overne men van de macht werden alle dra den van het Duitsche geld- en kapi taalwezen in één hand vereenigd en daarmede werd een houvast ver kregen waardoor de geld- en kapi taalmarkt beslissend versterkt werd in zijn capaciteit. Bovenaan stond de beperking van emis sies, waardoor de voorrang van de finan cieringsbehoeften van het Rijk veilig werd gesteld. Daarbij kwamen de reorganisatie van het bank-, crediet- en beurswezen, de geleidelijk tot alle crediet gebieden uitge breide verlaging van rente, waardoor lang zamerhand het al te hooge rentepeil in Duitschland kon worden verlaagd. Verder de ordening der openbare, in het bijzonder der gemeentelijke begrootingen en tenslotte een reeks van kleinere afzonderlijke maat regelen. De prijsvorming en de ontwikke ling der loonen is een bijzonder belangrijke aangelegenheid in den tegenwoordigen toe stand en eischt van ieder, die een rol speelt in het bedrijfsleven als ondernemer of ver bruiker, zelfbeperking. Een constant prijs peil begeleidt noodzakelijkerwijze een rijks- bankpolitiek waaraan het totdusverre ge lukt is, geld, crediet en rente op peil te houden. Men heeft een aanvang gemaakt met de verzending van platina en goud uit Abes- sinië naar de bank van Italië. Binnenkort zullen 15 kg. platina en honderd kg. goud, uit de gebieden rond Mancato en Sibdo af komstig arriveeren. Geheel uit platina vervaardigd, Maandagavond verluidde te Londen, dat de kroon, die koningin Elizabeth zal dragen bij de kroningsplechtigheden geheel uit platina zal zijn vervaardigd, terwijl de beroemde kohinoor-diamant er in gezet zal worden. Tumult op alle ziekenzalen Met den revolver in de vuist heeft de politie 132 ziekenverplegers van het zieken huis in Brooklijn (V.S.) die een staking met gekruiste armen hadden afgekondigd, uit een gedreven. Er ontstonden relletjes, die zich voortplantte door alle ziekenzalen heen en waarbij de politie de deuren met bijlen insloeg. De ziekenverplegers verdedigden zich met braadpannen en bezemstelen. Radio-conferentie in Den Haag verwacht. De Nederlandsche delegatie op de confe rentie van de Union Internationale de Radio diffusion welke te Berlijn heeft vergaderd, heeft wederom de positie van de lange golf in Nederland ter sprake gebracht. Tijdens deze besprekingen werd door den afgevaar digde van Noorwegen officieel medegedeeld, dat zijn land afstand zou doen van de thans door Noorwegen in gebruik zijnde frequen tie van 253 kc/s (golflengte 1186 M.) De Nederlandsche delegatie heeft hiervan de Nederlandsche P.T.T.-directie in kennis gesteld met advies om, met behoud van de 1875 M.-golf, ook deze thans vrijgekomen golf voor den Nederlandschen omroep offi cieel bij het internationale bureau te Bern te notificeeren, hetgeen is geschied. Gelijk verwacht werd, hebben eenige daar bij betrokken landen, onder welke ook Noor- wegen, bezwaren ingebracht tegen deze noti ficatie. waarop de wenschelijkheid werd uit gesproken, dat Nederland verschillende an dere Europeesche administraties zou uitnoo- digen tot een conferentie in Den Haag waarop men zou trachten de thans zeer uit.' een loopende opvattingen omtrent de ver deeling van de Europeesche lange-golfom- roepband nader tot elkaar te brengen. Daar Nederland te allen tiide bereid was en is om door vriendschappelijke samenwer king tot een bevredigende oplossing van het lange-golf-vraagstuk in Europa te gera ken zal het gaarne zijn medewerking hier toe verleenen en mag worden verwacht, dat binnenkort tot het bijeenroepen der confe rentie zal worden overgegaan. DE NIEUWE STAAT MONGOKWO. Te Tokio is er nog niets van bekend. Daar in de kringen van het Japansehe ministerie van buitenlandsche zaken, noch in legerkringen iets vernomen is aangaande een in de buitenlandsche pers gepubliceerd bericht, dat de Mongoolsche prins Teh Wang een nieuwen staat „Mongokwo" in de provincie Noord Tsjahar (China) zou hebben geproclameerd, is men in officieele kringen niet geneigd aan dit bericht geloof te schenken. DE A.S. REIS VAN SCHUSCHNIGG NAAR ITALIê. In welingelichte kringen te Rome legt men er opnieuw den nadruk op, dat aan het bezoek, dat bondskanselier Schuschnigg in April aan Rome zal brengen, geen bij zondere beteekenis moet worden toegekend. Het past in het kader der directe bespre kingen, waarin bij de protocollen van Ro me wordt voorzien. Ongeluk te Johnstown. Maandag is in één der mijnen te John- stown (Amerika) een lift omlaag gestort waardoor twee mijnwerkers werden gedood en verscheidene anderen ernstig gewond DuitschlandFrankrijk Het Fransche elftal. Hc* Fransche voetbalelftal, dat op Zon- rt ^'s' te Stuttgart tegen Duitsch n V 's a's V0'Kt samengesteld: Doel: Di Lorte (Fc Sochaux); Achter: Dupuis (Racing Paris)) en Diag- ne (Racing Paris); ,JVI'ddari: Payen (F. C. Rouen), Bourbotte v F1V®.S) en Dolfour (Racing Paris); Voor. Bigot (Olympique Lille), Rio (F. C rouen), Nicolas F. C. Rouen), Ignace Steasbourg) ai'SeÜle) en Keller (RC' Als reserves zijn aangewezen Bessero (FC "f..' en Bouali (Olympique Marseille) en Heiserer (R.C. Strasbourg) Oostenrijk—Italië. De Oos- tenrijksche ploeg. rio2,0'10!^, 21 Maart a s- wordt te Weenen de voetbalwedstrijd Oostenrijk-Italië gespeeld nniksche elftal zal in de volgende opstelling aantreden: V0®1/ Platzer (Admira). Achter; Sesta (Austria) en Schmaus (Vien na), cvvi1Cldey: Adamek (Austria), Pekarek (^cker> e>} Nausch (Austria); oor. Zischek (Wacker), Stroh (Austria). Smdeliir (Austria), Jerusalem, (Austria), en Pesser (Rapid),

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8