dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Ontploffingsramp in Texas Parijsche staking verloopt vreedzaam Contact zoeken Echtscheidingsproces van Mrs. Simpson Sandler tc Parijs School in de lucht gevlogen Dreigend gevaar in Detroit Amelia Earhart in Buiienlandsch Overzicht De t Java" tegemoet? V R IJ D A G 19 MAART 1937 65e JAARG. No. 7954 Ongeveer 700 dooden zijn- Honoloeloe geland Groeiend verzet tegen de linksche agitatie De Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen HELDERSCHE COURANT UITGAVE NV. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 Dooi het ontploffen van een verwarmingsketel is een school te lyler (Texas, U.S.A.) gedeeltelijk vernield. De diiectcur van de school, welke op een twintigtal kilome ter van Tyler ligt, heeft telefonisch medegedeeld, dat hij gelooft dat eenige honderden kinderen om het leven zijn gekomen. Ook het personeel van een petroleum-maatschappij, welke in de nabijheid van de school ligt, deelde mede, dat de kinderen in grooten getale om het leven waren gekomen. De brandweren uit de omgeving, alsmede geneeshee- ren en verpleegsters haasten zich naar de school. De school werd bezocht door omstreeks vijftien hon derd leerlingen. Nadere bijzonderheden. Omtrent de ramp in de school wordt na der gemeld, dat door de ontploffing een deel van de groote vergaderzaal, waar verschei dene honderden kinderen van arbeiders op de petroleumvelden verzameld waren, instort te. De meeste kinderen werden onder het puin bedolven. Verscheidene kinderen liepen brandwonden op. Door de kracht van de ontploffing, welke vermoedelijk is ontstaan door dat zich gas heeft gevormd in de ke telruimte van de verwarming, wer den baksteenen tot op vierhonderd meter afstand weggeslingerd. De school staat in New Londen en werd bezocht door de kinderen uit alle omlig gende plaatsen. De school bestond uit twee vleugels, waar van er een vrijwel volkomen verwoest is, aangezien de wanden door de enorme kracht van de ontploffing naar buiten werden ge drukt, en het geheele dak van het twee ver diepingen tellende gebouw neerkwam op de 700 kinderen, die zich daar bevonden. De andere vleugel van het gebouw, wel ke reeds door de leerlingen was verlaten, werd slechts licht beschadigd. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van de ontploffings ramp oppert men thans de veronderstelling, dat deze niet het gevolg is van een ketel ontploffing, zooals men aanvankelijk dacht, doch van het ontploffen van 'n buisleiding, waardoor het gas van een nabijgelegen olie terrein naar het gebouw werd geleid. Het aantal dooden loopt tegen de zevenhonderd. Reeds 300 lij ken geborgen. Het hóófd der èchool schat het aantal slachtoffers onder de scholieren en onder wijzers op 670. Naar men zegt, zijn reeds driehonderd lijken geborgen. Van de 40 onderwijzers zijn er na den ramp slechts vier teruggevonden. Geweld zal noodig zijn. De re. geering aarzelt met ingrijpen. Scherpe woorden in den Senaat Gouverneur Murpliy heeft volgens Un. Press, aan de autoriteiten een waarschuwing gericht, dat ze eerlang tot geweld kunnen ge wongen zijn bij de doorvoering van de justitieele beschikkingen inzake de ontruiming der door stakers bezette fabrieken en bescherming van den eigendom. Murphy legde er bovendien den na druk op, dat zijn politiek van in menging een grens heeft en dat het noodzakelijk is, dat de autoriteiten zoo spoedig mogelijk tot overeen stemming komen, teneinde de voort durende storingen in de industrie te voorkomen. Tegelijkertijd nam de gouverneur het toch weer op voor de arbeiders. Hij verklaarde namelijk, dat» de werkgevers niet voor het geringste deel verantwoordelijk zijn voor de opstandige bewegingen in de fabrieken, aangezien zij zich steeds hebben verzet te gen den gerechtvaardigden eisch van de vakvereenigingen inzake collectieve onder handelingen. Verder eischte Murphy de stichting van een soort N. R. A. voor den staat Michigan, een nieuwe sociale wetgeving en de oprich ting van arbitrage-bureaux ter bijlegging van arbeidsconflicten in Michigan. Inmiddels is de toestand bij Chfysler an dermaal verscherpt. De juridische advi seurs der maatschappij hebben bereids ac- ten uitgewerkt, krachtens welke 'n geweld dadige ontruiming der bezette fabrieken wordt mogelijk gemaakt. De stakers houden nog steeds de fabrieken bezet. Ook schijnt het dat de directie van het Chrysler concern gerechtelijke stappen heeft genomen om de stakingsleiders te doen ar resteeren. De regeering aarzelt. Senator Joseph T. Robinson heeft een korte schriftelijke verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat het voor de regeering uitermate moeilijk" is tusschenbeide te ko men in arbeidsgeschillen voordat het fe derale hooggerechtssof uitspraak zal hebben gedaan over de geldigheid van de Wagner- connery act ten aanzien van de arbeidsbe trekkingen. De democratische senator Is van meening, dat de regeering machte loos staat tegenover Sitdown-sta- kingen, welke „duidelijk onwettig Deze verklaringen van Robinson sluiten aan bij de onthullingen die door Harper Sibley, den voorzitter van de Kamer van Koophandel der Vereenigde Staten gedaan zijn in een twee dagen geleden uitgespro ken redevoering waarin hij zeide. dat kort geleden in het Witte Huis een conferentie is gehouden, waar president Roosevelt het woord had gevoerd over de afwezigheid van machtsbevoegdheden der regeering om op te treden ter waarborging van den industri- eelen vrede. De Sitdown-stakingen zijn ook in den Senaat ter sprake gebracht, waar zij tot scherpe woorden aanleiding gaven en waar de eisch werd uitgesproken, dat door het congres een onderzoek zou worden inge steld naar het om zich heen grijpen van deze stakingsmethoden. De senatoren Hiram Johnson en James Ha- milton Lewis oefenden beiden scherpe cri- tiek uit op dit nieuwe economische arbei derswapen, doch stelden er prijs op met na druk naar voren te brengen, dat zij met hun critiek geenszins bedoelden het traditi- oneele stakingsrecht van de arbeiders in twijfel te trekken. Aviatrice zal tegen zonsonder gang weer starten. Miss Earhart is gistermorgen om 11.20 uur plaatselijken tijd (17.20 u. M.E.T.) op het vliegveld te Honoloe loe geland. Zij heeft de 2000 mijlen lange vlucht over den Stillen Oceaan zon der eenig incident volbracht en al dus de eerste etappe van haar tocht rond de wereld met succes afge legd. De aviatrice zal volgens Un. Press, haar tanks terstond met benzine laten vullen en reeds tegen zonsondergang weer van Hono loeloe starten. Als eerste landingsplaats staat thans Howland Island op het program. Naar Havas meldt heeft de aviatrice den afstand van 2000 mijlen tusschen^ Oakland in Californië en Honoloeloe in 15 uur, al minuten afgelegd, dus met een gemiddelde snelheid van iets meer dan 240 mijl per uur. De route welke Miss Earhart zal volgen gaat over Rangoon, Calcutta, Karatsji. Aden, Khartoem, Dakar, Natal, Panama, Mexico- Stad en zoo weer naar Oakland; JOUHAIX KAN DE TEUGELS SLECHTS MET MOEITE VAST HOUDEN. Talrijke, doch niet ernstige inciden ten hebben zich gisterenmorgen op verschillende punten in Parijs voor gedaan. Bij het Gare du Nord heb ben betoogers bestelwagens aange houden en eenige taxi's, terwijl zij tevens beletten, dat voorraden naar eenige restaurants werden vervoerd. Bij den poort Saint Denis en dien van St. Martin vormden zich eenige groepen manifestanten, die door de politie uiteengedreven werden. Eeni ge meters verder kwamen de groe pen weer bijeen. Er werd toen een aantal arrestaties verricht wegens weigering gehoor te geven aan het bevel tot doorloopen. In de bouwindustrie, op de terrei nen der tentoonstelling, in de metaal- fabriek en op de slachtplaatsen van Vdugirard was de staking algemeen. Zij was gedeeltelijk op de markt van Ia Villette en in de centrale markt hallen De levensmiddelenzaken ble ven open. Om elf uur reeds begonnen langzamer hand steeds meer taxis op straat te ver schijnen. Korten tijd later gingen ook de autobussen en de metrafcpeinen weer rijden. De drommen voetgangers bestormden de verkeersmiddelen en al spoedig hernam Pa rijs zijn gebruikelijk aanzien. De bond van vakvereenigingen stelt in het licht, dat op het aangegeven uur inderdaad de openbare diensten en masse het werk hebben hervat. Heden normale hervatting van het werk. In een gemeenschappelijk communiqué brengen C.G.1. en de bond van vakvereeni gingen der Seine in herinnering, dat de de monstratie van Donderdag beperkt bleef tot de gebeurtenissen van Clichy en dientenge volge de beweging geen stillegging van den arbeid met zich zou mogen sleepen op grond van andere eischen, zoodat het werk Vrij dag overal op normale wijze moet worden hervat. Linksche delegatie bij Blum. Gelijk gisteren reeds vastgesteld was, heeft zich 's morgens om 11 uur een delegatie der linksche partijen naar het hotel Matigon begeven, waar zij door minister-president Blum werd ontvangen in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche za ken, Max d'Urmoy. Na het onderhoud, dat tot half een duur de heeft de communist Duclos tegenover de persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd, waarbij hij o.nx. zeide: „Uit de zoo even gehouden bijeenkomst blijkt de ge meenschappelijke wil samenhangerder dan ooit het volksfront te handhaven, dat de vijanden der republiek en de aanstokers der troebelen in verdeeldheid zouden willen brengen. Wat ons betreft, wij communisten hebben er op aangedrongen, dat de Kamei overgaat tot de orde van den dag en dat debatten geopend worden over pensioen aan oude arbeiders, over verhooging van den werkloozensteun en over de verschillende ontwerpen, die van belang zijn voor boeren en kooplieden. Groeiend verzet tegen de wanorde. De algemeene bond van Fransche werkge vers en het comité van voorzieningen en sociale actie hebben een gemeenschappelijk communiqué gepubliceerd, waarin wordt geprotesteerd tegen de staking van gister ochtend, welke een politieke actie wordt genoemd. Beide vereenigingen zullen de lei ders van de C.G.T., welke verantwoordelijk worden gesteld voor de staking, schadeloos stelling vragen voor de mateneele schade, welke vele bedrijven hebben geleden. Ook de christelijke vakbonden protesteeren tegen het feit, dat de staking is ontketend om redenen, die vreemd zijn aan beroeps- kwesties. Gewezen wordt op het gevaar van een dergelijke handelswijze. De radicalen en socialisten zijn woedend over de herhaalde stakingen, welke het werk der regeering steeds weer belemmeren. Men begrijpt in de meer gematigde kringen van het Volksfront zeer goed dat deze staking, welke niets met arbeidstoestanden en lots verbetering heeft te maken, een slecht ant woord is op 't vertrouwen, dal de beleggers hebben gesteld in het kabinet Blum. Men ontveinst zich niet dat Jouhaix de vakbewe ging niet langer in handen heeft en dat meer en meer de communisten de lijn aan geven, waarlangs de politiek van links zich ontwikkelt-. Nu Oostenrijk in gedrang is ge komen. We hebben kort geleden geschreven hoe Oostenrijk in de liefde van Italië bedro gen is. Zoolang Italië Oostenrijk tegen Duitschland uit kon spelen, was het zijn Noordelijke buur goed gezind, beloofde het zijn medewerking inzake de restauratie van het Huis Habsburg en de handhaving van zijn zelfstandigheid. Niet zoo gauw echter was de vriendschap tusschen Duitsch land en Italië tot een hechte band gewor den, voor zoover men daarvan nog kan spreken in onzen tijd van ontrouw, of het liet Oostenrijk in den steek en van een restauratie was voorloopig geen sprake, dat had plotseling alle actualiteit voor Ita lië verloren. Is het wonder dat Oostenrijk door deze handelwijze verbitterd, steun zoekt bij anderen en dat het eerst aanklopt bij zijn buurman Honga- rije, om te zien of het daar ook sympathie kan krijgen voor zijn ideeën? Schuschnigg zou gisteren een bezoek bren gen aan den Hongaarschen minister-presi dent en zal met hem de problemen, die Oostenrijk in het bijzonder en die, welke beide landen treffen, bezien, om daardoor de meening van Hongarije te leeren kennen Is haar vorig huwelijk ontbonden? Hedenochtend zal de rechtbank te Londen het echtscheidingsproces van mevr. Wallis Simpson en Ernest Simpson behandelen op voorstel van den „King's Proctor" om een einde te maken aan zekere geruchten. Heden om half elf zal, zegt het Hsbl., in de afdeeling voor echtscheidingen van het High Court of Justice den hoofdrechter door den „King's Proctor" de vraag worden ge steld, hoe hij moet handelen in een kwestie, voortspruitende uit de echtscheidingszaak van mevrouw Simpson, aan wie door het Hof van Suffolk te Ipswich „Decree Nisi" was toegekend. Wat dit beteekent is nog niet bekend. De bekende Londensche advocaten Nor- mon Brikett en Wal ter Frampton zullen resp. optreden voor Ernest Simpson en mrs. Simpson. Mrs. Simpson. (Teneinde bovenstaand bericht te verdui delijken herinneren wij, zegt het blad, aan hetgeen omtrent de echtscheiding van mevr. Simpson onder de rubriek „Recht en On recht" No. CCCCXVIII werd gemeld. Wanneer de Engelsche rechter een „de cree nisi" uitspreekt heeft een dergelijk vonnis een voorwaardelijke echtscheiding tengevolge. Deze kan tot een volledige echt scheiding leiden, tenzij (Nisi) den rechter in die periode bewijzen worden 'voorgelegd, waardoor hij meent het „decree" niet „ab solute" te kunnen maken. Gedurende deze proefperiode blijft de echtgenoot, in w.iens voordeel een „decree nisi" werd verleend onder toezicht van den ..King's Proctor", een ambtenaar die moet onderzoeken of de winnende partij wel de waarheid heeft gesproken of zij in den proeftijd zich zelf niet schuldig maakt aan echtbreuk. Nader meldt men ons, dat het opnieuw oprakelen van deze, voor vele Engelschen zoo onverkwikkelijke affaire, het gevolg is van zekere geruchten, als zou het met de echtscheidingsprocedure tusschen Ernest Simpson en zijn vrouw niet geheel in orde zijn. Zoo wordt beweerd, dat de heer Simp son van niets wist en van de kwestie uit de krant kennis nam. Blijkbaar wil men door een nieuwe,, wet telijke procedure een eind aan de praatjes maken-. en daardoor straks sterker te staan als hij een bezoek zal brengen aan MussolinL Want van een verbreken van de betrekkin gen tusschen Oostenrijk in Italië is natuur lijk nog geen sprake. Dat zou Mussolini niet willen, het is slechts een losser ma ken van de vriendschapsband, terwille van Duitschland. Als de liefde voor onze Oos terburen straks weer gaat bekoelen, dan zal Mussolini zeker weer de vrijage met Oostenrijk beginnen, om Duitschland tot jaloersheid te .verwekken. Zoo is het diplo matieke spel, de comedie in de wereld van de regeerders, waartegen we met respect op zouden moeten kunnen zien. Het spel is tegenwoordig wat al te doorzichtig. De N.R. Crt. schreef gisterenavond: De omstandigheden voeren Oostenrijk en Hongarije naar elkaar toe. In sommige kringen betrekt men ook nog Tsjechoslo- wakije daarin, doch er mag niet vergeten worden, dat het zelfstandigheidsprobleem voor deze landen wezenlijk anders is ge steld. Ook zijn er belangrijke verschillen over de wegen waarlangs zij meenen het veiligheidsprobleem te kunnen oplossen, men denke aan de houding van de Kleine Entente tegenover de restauratie der Habsburgers, verschillen die eerst uit den weg geruimd zullen moeten worden voor dat aan een samenwerking tegenover een gemeenschappelijk gevaar gedacht zal kun nen worden. Waar bovendien de binnen landsche stemmingen in Oostenrijk en Hongarije nog geenszins als geconsolideerd beschouwd kunnen worden, zal ook hiervan nog een sterken invloed uit kunnen gaan. Het bezoek van Schuschnigg aan Musso lini en dat van Benesj aan Zuid-Slavië, zullen v. wat 't verloop der feiten betreft van meer belang zijn dan het bezoek van heden zoo zegt het blad. Al mocht het laatste dan, juist omdat het wijst op veranderende verhoudingen, niet geheel onopgemerkt blij ven. H.M's „O 16" uit Lissabon ver trokken. United Press meldt uit Lissabon dat de onderzeeër „O 16" gisteren de haven van Lissabon heeft verlaten. Het zou de bedoeling zijn, dat de „O 16" zich voor Malaga bij H. M.'s „Java" zal voegen om samen de Nederlandsche koop vaardijschepen door de Straat van Gibral tar te convooieeren. Stefani verneemt in officieuse kringen te Berlijn, dat de besprekingen te Londen over een qualitatief vlootaccoord tusschen Duitschland en Engeland tot nader order zouden zijn verdaagd. Vliegtocht tijdens zeer slecht weer. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken. Sandler is, komende uit Lon den, te le Bourget gearriveerd om half zes gisteravond, dat is wat later dan de dienst regeling aangeeft. De reden voor deze vertraging is gelegen in het feit. dat het toestel van de Air Fran- ce, waarmede de Zweedsche staatsman de reis maakte, gedwongen was wegens het hevige onweder boven de Oise te blijven. Sandler werd ontvangen door Delbos en den Zweedschen gezant. Het gezelschap be gaf zich na een korte begroeting per auto naar Parijs. Sandler over den internationalen handel. Groeiende vredeskrachten. In een onderhoud met een Reuter-verte- genwoordiger heeft Sandler gezegd: „Tij dens mijn besprekingen met Eden en Runci- man heb ik veel sympathie gevonden voor de maatregelen die een zoo logisch moge lijke ontwikkeling van den internationalen handel bevorderen. Een toepassing van autarkie beteekent armoede voor alle lan den, die er bij betrokken zijn: dat zegt het gezonde verstand. Zonder de politieke moei lijkheden die ongetwijfeld bestaan, te ver- waarloozen meen ik te mogen zeggen, dat het in ons aller belang is, dat het vraag stuk van de handelsbelemmeringen en in het bijzonder dat van de contingenteerin- gen en beperkingen op breederen grondslag behandeld worden dan op dien van twee ziidige onderhandelingen." Sandler zeide verder: ,„Ik kan niet zeg gen dat de wereld op het oogenblik veilig is voor democratie of vrede, maar ik ben er van overtuigd, dat men met groeiende kracht voor het hereiken van dat doel strijdt." De Zweedsche minister ontkpnde naar Engeland gekomen te zijn om de Brit- sehe regeering bepaalde voorstellen te doen Hij heeft zeer veel voordeel gehad van de eedarh ten wisseling met vooraanstaande En gelschen. 200 PELGRIMS AAN CHOLERA GESTORVEN? Naar gemeld wordt, zijn in Britsch-Indië ongeveer 200 pelgrims, die van een gods dienstige plechtigheid te Coimliatore terug keerden, aan cholera gestorven. De autoritei ten hebben alle voorzorgsmaatregelen getrof fen, om de patiënten afgezonderd te hou- den-.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1