Dre'pii drinkwatertekort in de hoofdstad Het offer van Valencia Doodslag fc Ede Verkeers- en Zuiderzee- fonds Donker Amsterdam Een rijk gevarieerde eind-agenda! Aanranding te Bozum Zaterdag 20 Maart 1937 Derde Mad perste Kamer Amsterdam en het IJsselmeer Ernstige aanrijding te Nijmegen Tweede Kamer Zeehonden gevangen Engeland weigert het aanbod Den Haag, 19 Maart 1937. Zoowel Eerste- als Tweede Kamer zijn de jfaaschrust ingegaan, wat echter voor den Senaat slechts een weekje van uitblazen beteekent, aangezien predident De Vos he den aan het slot der vergadering meedeel de, dat hi] voornemens is, de Kamer od 30 dezer weer bijeen te roepen. Heel veel wacht hier ook nog op afdoening! Vandaag kwam men met minister Van Lidth de Jende op „glad ijs", zijn Verkeers- en Zuiderzeebegrooting werden zonder stem ming goedgekeurd. Van de verkeersaange- legenheden mag wel even worden vermeld dat een Koninklijk Besluit aangaande de coördinatie van het goederenvervoer in ons land te wachten is, zooals wij dat reeds hebben gekregen voor het personen-dito. Het Zuiderzeefonds bracht den heer Van der Hoeven (C.H.) op het sprekersgestoelte die 1107 eens uitvoerig de z.i. bedreigde drinkwatervoorziening van Amsterdam 'ter sprake bracht, wijl het IJsselmeer in deze te kort is geschoten. Kan Amsterdam vol doende water betrekken, zonder de andere streken in het Westen des lands te bena- deelen? vroeg de Senator. De minister wees erop, dat de invloed van het zoutgehalte van het IJsselmeer op de watervoorziening, wat betreft de N O inpoldering, gering is. Z. Exc. steunt op wetenschappelijke gegevens, die het gevolg zijn van deugdelijke adviezen. Aidus stelde hij den ander gerust. Aangaande hetgeen men had opgemerkt' over het traject Rotterdam—Gouda—Am sterdam zei de bewindsman, dat het ver keer hier nooit vergeleken zal kunnen wor- cten met dat óver Haarlem, hoewel hij wilde bevorderen, dat ook op bedoeld traject Die- seltreinen worden ingelegd. Het. water is een machtig element. Het kan den mensch maken en breken. Van dit laat ste worden we ons dagelijks bewust als we kennis nemen van de overstroomingen, die in bijna de geheele wereld gelijktijdig plaats hebben. En de watersnood in ons kleine land, waarbij we, door middel van ons dagblad de stijging der rivieren per cpntimeter bijhou den en ons ongerust maken over een dijk die yapkelt, een paar kelders, die blank staa dezeWatersnood is nog maar klein te noe men, in vergelijking met de ontredderingen, welke elders door het woeste element worden veroorzaakt. Wij behoeven geen namen te noemen! Onder de stijgende watermassa's in Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitscli- land, is de Missisippi de geweldige kampioen in kracht en snelheid. Doch het zijn niet de woeste golven van de buitenlandsche wateren welke ons vandaag bezig houden. Het is niet het water als tech nische drijfkracht, noch het vaar- en visch- water, dat ons heden inspireert, maar het drinkwater. Het drinkwater dat ons, naar zijn gewoonte, nooit men een .teveel be dreigt! De nood die door een tekort aan dit kostelijk vocht ontstaan kan, is haast be nauwender dan den nood van het wassende water! Er bestaat nog mogelijkheid, verdrinkende menschen de reddende hand toe te steken, doch hoè zal men zijn dorstige massa laven? Het, is de wijze, waarop de begrooting van het Zuiderzeefonds gisterenmiddag in de Eerste Kamer werd ingehaald, waarmee het probleem van drinkwaternood dichter bij W0I"dt. De heer van der Hoeven aan L ^ensch,e nl- zi.in stem niet eerder rian a begrooting Zuiderzeefonds te geven, Set nunV11J V°"e,U* *eiust ^steld was op hoofdstaH w-- dr!nkwa,erv°orziening der laTen a T1'1 merken hierbij op, dat het iwn an,filt Kroote volksdeel voor den Am- een drrhen fïemeenteraad op het oogenblik zeer "rgente kwestie is. Wanneer Am- bied !m ?'6t ,spocdik voor een nieuw winge- dig te°zien"zijn.6 15006111 V£m d<m beker Sp0e" Hoe is deze nood ontstaan? ,ii,1S ln (ie- eerste Plaats de vraag, of de waaruit de stad 12 millioen kub M v„to P ecn blijvende bron zijn. Deze ag werd nog onlangs in de vergadering te vraagstuk: „Blijft Noord- Holland brak?" gesteld. Ir. Oldenborgh, di- hedruV* Van aet Prov- N.-Holl. Waterleiding- meende toen optimistisch te kunnen zijn over onze duinbronnen, doch noemde groote bezwaar van den zeewater-in- Moed, waardoor het duinwater brak zou kun nen worden. Ten tweede leveren de overige bronnen mo menteel niet voldoende. Dit zijn de Loos- drechtsche plassen, waarit li millioen kub. meter water gepompt worden, terwijl een lontein in de omgeving van Hilversum de resteerende 2 millioen kub. meter omhoog- spuit. Hiermede is Amsterdam nog slechts 3 millioen kub. meter van de maximum-capa- cited af, terwijl het verbruik toeneemt. Een afdoende methode om tot in de verre toe komst den dorst der hoofdstedelingen te lesschen zou zijn, Lekwater te betrekken door middel van ecn prise d'eau te Jaars veld en de Loosdrechtsche plassen meer uit te buiten. Dit plan door den directeur der waterleiding geadviseerd, blijkt echter op al lerlei bezwaren van gemeentehuishoudelij- ken aard te stuiten en het is mede daar door, dat het I.Tselmeer in het geding werd gebracht. Ir. Vos noemde in den Raad het IJsse'1- cn I.Jmecr als 'n uitkomst, betoogde zelfs, dat een waterwinning uit d^ze meren minder kosten met. zich zou meebrengen dan het I.ek- en Loosdrechtplan. Wij herinneren er hier aan, dat Enkhui zen in dit verband onlangs tot drinkwater proefstation gepromoveerd werd. Het is echter nog lang niet .gezegd, dat het IJsselmeerwater werkelijk voor de keu kenkranen geschikt is! De vrees, die de heer v. d. Hoeven gisteren dan ook tot uit drukking bracht, schijnt ons volkomen ge grond. „Amsterdam blijkt niet voldoende op het IJsselmeer te kunnen rekenen!" riep de heer v. d. H. uit. „Kan overigens Amster dam in zijn water voorzien, zonder andere streken in het Westen des lands te bena- deelen? De toestand van de hoofdstad is hachelijk!" Spr. merkte voorts op, dat de verdere in poldering met het vraagstuk ook nauw verband houdt. Hij had ook gaarne in de memorie van antwoord meer vernomen over het verband tusschen den Noordoostelijken polder en de wateronttrekking aan de dui nen ten behoeve van A'dam's watervoor ziening. De N.O. inpoldering houde ook in dit op zicht de volle aandacht der wetenschappe lijke deskundigen. Het liefst zag spr. de kwestie behandeld door een commissie^ ad hoe, welker leden H-jarige jongen werd zwaar gewond. Gistermiddag is op den Groesbeekschen weg, hoek Coehoornstraat, te Nijmegen de elfjarige jongen J. R., die plotseling den weg wilde oversteken en achter een auto vandaan kwam, door een andere auto aan gereden. De knaap kwam met het hoofd tegen de berm lamp' en werd toen tegen de beide koplampen geworpen. Het ventje kreeg diepe hoofdwonden. Een geneesheer, die de eerste hulp verleende, constateerde een ernstige schedelbreuk. Het jeugdige slachtoffer is naar het St. Canisiusziekenhnis overgebracht. Zijn toe stand was hedenavond niet zonder levens gevaar. Luchtfoto van de overstroomingsramp In het Engelsche Fen-district. moesten worden aangewezen door de Kon. Academie van Wetenschappen. „Een levensbelang van ons volk is hier mee gemoeid betoogde de hr. v. d. H. Inderdaad. De begrooting van het Zuider zeefonds werd overigens met alg. stemmen aangenomen (tegen v. d. Hoeven). Het vraagstuk van de drinkwatervoorzie ning blijft echter nijpend. Het is niet in te denken, dat deze soort watersnood den hoofdstedleingen voor de deur staat. Brakke bronnen kunnen hen niet verzadigen. Een 32-jarige man, die bij de politie zeer slecht bekend staat en die, gezien de dicht- bezette publieke tribune in donker Amster dam geen onbekende is, stond gisteren in Amsterdam terecht wegens verduistering. Hij leefde samen met een vrouw, die be zig was van haar man te scheiden. Zij haal de op zekeren dag f 1200 van de spaarbank en op verzoek van de vrouw stak de man, die thans terecht staat f 1000 bij zich om voor haar te bewaren. Enkele dagen later was de avonturier spoorloos verdwenen en met hem het geld van de vrouw. Des avonds kwam er een telegram: „Ben voor zaken naar Rotterdam, brief volgt!" De brief liet echter op zich wachten en de vrouw was zoo verstandig aangifte van haar avontuur te doen. De politie had den man spoedig te pakken. Voor de rechtbank hield hij vol, dat hij in de maening ver keerde, dat de vrouw hem het gelrl ter be schikking had gesteld om zich een bestaan te verzekeren, zoodat hij later met haar zou kunnen trouwen. Officier (scherp): IJ gelooft zelf niet wat U zegt. U bent een van de gemeente ty pen, die in donker Amsterdam rondloopen. Er zijn legio* klachten over U binnengeko men." De verdediger, mr. R. Kokosky, protes teerde met klem tegen deze uitlating. „Waarom, meneer de Officier hebt U die klachten dan niet vervolgd?" Offiier (opgewonden): „U weet evengoed als ik, dat er slimme misdadigers zijn, die door de mazen van het net weten te krui pen. 't Word+ tijd, dat aan de practiiken van dit heer een einde wordt gemaakt." In zijn scherp reguisistoir vorderde de Of ficier mr. de Blécourt twee jaar gevangenis straf tegen dezen recidivist, die o.a. vijf jaar in het Vreemdelingenlegioen heeft doorge bracht. De verdediger mr. R. Kokosky Jr. bepleitte vrijspraak. Z.i. had de vrouw het geld aan don verd. gegeven om voor hun beider toe komst te zorgen. Vonnis 2 April. Den Haag, 19 Maart '37. Onvoorziene gebeurtenissen daargelaten, is de Tweede Kamer thans definitief „naar huis", om in de huidige samenstelling niet weder terug te keeren, althans niet meer voor het behandelen van zaken. Dit laatste samenzijn heeft zich gekenmerkt door een soort record wat betreft het afhandelen van ontwerpen! De agenda bevatte 23 punten, waarvan een reeks tot besprekingen leidde. Van het heden behandelde mag allereerst vermeld worden, dat het wetsontwerp no pens de collectieve arbeidsovereenkomsten het fiat der Kamer verwierf, met 53—29 stemmen. De S.D.A.P. was tegen, omdat de onverbindend verklaring mogelijk is geble ven, en ook de Liberalen, de Staatk. Gere formeerden en de heeren Wijnkoop, IVester man, Sneevliet en Lingbeek hadden onover- komenlijke bezwaren. Wel eigenaardig was, dat hierna het amendement-Van de Bilt om de f 83.500 voor de ambtswoning van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland te Haarlem te schrappen zonder stemming werd goedgekeurd, terwijl gisteren toch door Mr. Wendelaar was verklaard, dat hij aan het accoord der Regeeing niet rnfer wenschte te tornen. Allicht had hij heden zijn tegen-stern kunnen laten aanteekenen. Intusschen zit minister De Wilde met het geval... Omtrent de „avonturen" der behandeling van de ontwerpen tot wijziging van de Crisis-pachtwet (verlenging der werkings duur tot, '-43 en uitbreiding tot contracten van na 1 Jan. '321 verhooging van het cre- diet voor werkverruiming (met f 33.70U.nooi tot wijziging der Drankwet (twee jaar ver lenging van de overgangstermijn mor de verpachtingen van vergunningen) moge hier verder worden gezwegen, de debatten har. den slechts ondergeschikte beteekenis. De eerste „kluif", waaraan men zich een poosje van harte te goed kon doen was het wets ontwerp, waarbij aan de Kroon bevoegdheid wordt gegeven maatregelen te nemen tegen het vervoer van vrijwilligers en wapenen naar Spanje. Natuurlijk kwam bij deze gelegenheid de z.g. non-interventie-politiek ter sprake en het was slechts de heer Sneevliet (R.S.A.P.) die deze politiek afkeurde, omdat zij slechts zou strekken ten bate der opstandelingen. Het overgroote deel der Kamer viel de Regeering bij, zelfs ook Mr. Westerman (ex- N.H.) die echter waarschuwde voor het door Nederland in deze te veel op den voorgrond dringen. Minister De Graeff wees erop, dat de eeni- ge bedoeling der non-interventie is: het binnen de Spaansche grenzen houden der vijandelijkheden. Z.Exc. erkende, dat leveringen aan de Spaansche regeering moeilijk als interventie kan worden beschouwd, doch hij vond, dat men in deze niet door een te scherpen ju- ridischen bril moet kijken. Ten slotte kwam de bewindsman tot een mededeeling. die kreten van vroolijkheid en een applausje ontketende. Hij verklaarde vanmorgen een telegram te hebben ontyan. gen waarin wordt gemeld, dat onze kruiser „Hertog Hendrik" een zestal Nederlandsehe schepen convoveerend. een Spaansch oor logsschip tegenkwam, dat... noties salueer de! De onzen groetten beleefd terug en alsof er geen voiitie aan de lucht was, voer men rustig verder. Dat minister De Graeff de verlangde vol macht van de Kamer verkreeg, spreekt wel vanzelf. Alleen de heeren Wijnkoop en Sneevliet waren in de contramine. Een gansch andere kwestie kwam aan de orde, toen men ging praten over het wets ontwerp-tijdelijke bepalingen, strekkende tot het bereiken van een hetere verdeelt ng van den beschikbaren arbeid. Met andere woorden: om mogelijk te maken, dat de mi nister in fabrieken en werkplaatsen vrou wen meisjes en jongens door mannen kan doen vervangen. Deze machtiging werd "-evraagd voor den tijd van drie jaar. Tegen het gebodene werd verzet aangeteekend door de dames' Bakker—Nort (V.D.) en De Vries Bruins (S.D.), die het voor haar sexe- genooten met warmte opnamen. Maar er kwam ook „mannelijke hulp" en wel in den vorm van dr. Vos (V.B.), die van dit stuk „Staatssocialisme" niets moest heb ben. Minister Slingenberg was van oordeel dat er thans in het bedrijfsleven een groote vraag is naar goedkoope krachten, doch z.i. gaat de man, die een gezin heeft, vóór, al zijn er vele uitzonderingen. Hoe na drie jaar de verhoudingen zul len zijn, kon Z. Exc. niet voorspellen, en op welke wijze dan zal moeten worden gehan deld, hanct geheel van de dan geldende om standigheden af. Bij de artikelen deed de heer Kuiper (R. K.) een poging om niet 1934 als grens van vergelijking te nemen, doch 1930 en voorts, om ook kantoorpersoneel bij den opzet te betrekken Doch minister en Kamer wilden daar niet aan, de amendementen duikelden. En het wetje werd bij zitten en opstaan aangenomen. De S.D.A.P. en de Vrijheids bonders waren tegen, 'terwijl van de Vrij zinnigen alleen mevrouw RakkerNort ging staan. Haar collega De Vries—Bruins kwam precies even te laat de zaal binnen, wat 'n hoera'tje veroorzaakte. Hierna werd „aangesneden" het initiatief voorstel-K. ter Laan om alsnog geldelijke uitkeeringen te verkrijgen voor z.g. mobilisa- tieslachtoffers die na 1925 en voor 3 Oct. '36 een verzoek om ondersteuning indienden. Er bestaat immers een wet, die 1925 als grens van aangifte stelt. De Kamer waagde zich niet aan replieken en het voorstel werd met 3919 afgewezen. Voor waren o.a. de heeren Van Dis (S.G.) en Vervoorn (Platt). Ton slotte wijdde de Kamer zich nog aan een wii'iging der Ziektewet, een meer tech nische herziening ten aanzien van de een hei dsnremies voor Raden van Arbeid en Redriifsvereenigingen. Te kwart over zeven viel de laatste ha- merklop, Mr. Aalberse kreeg van alle kanten handen te drukken en het staat wel vast, dat „onofficieel" de waardige voorzitter wóórden van dank voor zijn prettige en toch allengs stevig geworden leiding zal hebben mogen aanvaarden# Jongeman neemt het voor zijn tante die door een buurman werd lastiggevallen op, en doodt dezen in zijn woede. Gisterenavond is te Ede een twist voorge vallen, waarvan een 33-jarige man het slachtoffer is geworden. Bij het gezin van M. Robbertsen aan de Korte Laantjes woonde de 23-jarige onge huwde neef F. R. in. Dicht bij, aan de Nijverheidslaan, woonde de 33-jarige J. R. Roufs, die, hoewel hij vader van vijf kinde ren is, veel belangstelling toonde in de vrouw van M. Robbertsen die echter niet van Roufs was gediend. Hem was dan ook te verstaan gegeven, dat hij er niet meer aan huis moest ko men. Naar aanleiding van deze aanzegging was Roufs gisterenavond opnieuw naar de woning van Robbertsen gegaan, waar hij niet alleen de vrouw en de neef, maar ook M. Robbertsen zelf aantrof. Binnen zijnde vroeg Roufs, wat ze tegen hem hadden en verder of ze mee naar buiten wilden ko men. De neef ging hierop niet in. Roufs gaf hem toen een klap. J. R. trok daarop een mes en stormde op Roufs af. Een buurvrouw, die gezien had, dat hier iets ernstigs gebeurde riep geestelijke en geneeskundige hulp en assistentie van de politie, in. De kapejahn kon het, slachtoffer nóg in tijds het H. Oliesel toedienen. Tien minu ten na het ontvangen van den steek, juist toen dr. Heimans was aangekomen, gaf Roufs den geest. De dader, die naar zolder was gevlucht is hier door de politie opgespoord. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft reeds twee tuchthuisstraffen achter den rug. Het lijk van den verslagene is door de politie in beslag genomen en naar het Ju- liana-Ziekenhuis te Ede vervoerd. Morgen zal dr. Hulst uit Leiden de sectie verrich ten. Klopjacht op den onverlaat. Donderdagmiddag is op den weg van Oosterwierum naar Bozum een meisje, me.j. W. B. uit Oosterwierum aangerand. Zij fiet ste rustig langs den weg, toen zij een fietser ontmoette, die plotseling zijn rijwiel in de berm wierp en daarna trachtte haar van de fiets te rukken. Een worsteling ontstond, doch de man was sterker dan het meisje. Zij sprong daarop in de sloot langs don weg en waadde naar den overkant. De onverlaat sprong haar na, waarop het meisje weer den terugweg te water ondernam. Dit maakte zulk een indruk op den man, dat hij de vlucht nam. Toen het meisje den aanrander in de richting Bozum verdwijnen zag, stap te zij weer op de fiets en snelde naar haar woning te Oosterwierum terug. Wat gebeurde nu gisterochtend? De familie W. B. zat juist aan de koffie tafel, toen de boosdoener voorbijfietste. On middellijk herkende de dochter des huizes haar ongewenschten partner van den vorigen dag. Haar vader holde naar buiten en alar meerde het heele dorp. Een soort klopjacht ontstond: de aanrander werd in het nauw gedreven en kon binnen korten tijd door één der dorpsbewoners aan de politie worden afgeleverd. De gearresteerde een zekere D., die bij van D. in een keet bij de spoorbrug onder Wieuwerd logeerde, blijkt, nog meer aanrandingen op zijn geweten te hebben. In de Waddenzee bij Terschel ling. Gisterenochtend lagen ter bezichtiging aan den vischafslag te Scheveningen twee zeehonden, waarvan, de zwaarste 300 pond woog. De cadavcrs zijn aangevoerd door de firma H. A. Kegge te Scheveningen. l#r dieren waren in de haringfuiken levend gevangen in de Waddenzee bij Terschelling In de netten zijn ze echter gestikt DE NIEUWSTE VOGEL VAN DE K.L.M. De tweede Douglas DC 3, de „Hop" naar Nederland. Ijpi .„-nadp Douglas DC 3 vliegtuig voor d~ K.I..M- is onderweg naar Nederland. Het toestel heeftd en 18 dezer maand de fabrie- In ruil voor bijstand zouden En geland en Frankrijk over Spaansch Marokko mogen be schikken. De Italiaansche pers publiceert den tekst van de nota door de regeering te Valencia op 9 Februari gericht tot Parijs en Londen. Volgens dezen tekst zou Valencia hebben verklaard te wenschen. dat de Spaansche internationale politiek zich in elk opzicht zou aansluiten bij die van Engeland en Frankrijk. Om dit te bereiken zou Spanje bereid zijn in het belang van zijn econo misch herstel en militaire macht de belan gen van deze landen in aanmerking te ne men voorzoover de Spaansche belangen het toelaten. Spanje zou geneigd zijn te onder zoeken of het wenschelijk is zijn huidige positie ten aanzien van Ma rokko te herzien, op voorwaarde, dat een eventueele verandering in deze positie geen ander land dan Frank rijk of Engeland ten goede zou ko men. De Spaansche regeering is van oordeel, dat een wijziging in haar positie in Noord-Afrika door middel van een nieuwe territoriale rege ling ertoe zou bijdragen de huidige politieke conflicten op te lossen en meent, dat een lo gische gevolgtrekking uit haar voorstellen een spoedige beëindiging van den burgeroor log tot gevolg zou hebben, welke burgeroorlog door de hulp van Duitschland en Italië aan de opstandelingen gemakkelijk kan ontaar den in een internationaal conflict. De regeering is bereid tot eenige opoffe ringen de Spaansche zone in Marokko en zal het prijsgeven van de politiek van neutraliteit accepteeren, mits' aan h^t Spaansche volk verder bloedvergieten wordt bespaard. Als deze voorstellen op hun juiste waarde worden geschat door de re geeringen te Londen en die te Parijs, dan zullen deze regeeringen er verantwoordelijk voor zijn alles te doen om verdere Duitsche of Italiaansche inmenging te beletten. Als het voorgestelde offer niet tot gevolg mocht hebben, dat de steun aan de opstan delingen ophoudt, vervallen de voorstellen. De Spaansche regeering legt er den nadruk op. dat zij in staat is den burgeroorlog ook zonder eenige buitenlandsche hulp spoedig tot een einde te brengen. Zij herinnert er aan, dat zij als souvereine regeering het onmiskenbare recht heeft zich het noodzake lijke materieel ter defensie te verschaffen. Zij is van oordeel dat de non-interventie waarlijk doeltreffend zou worden als men hij de voorgestelde maatregelen ter verhin dering van levering van oorlogsmateriaal en vrijwilligers de volgende zou voegen: te rugzending op een bepaalden datum van alle buitenlandsche strijders in Spanje zon der uitzondering. De Spaansche regeering hoopt, dat dit voorstel door de geadresseerde regeeringen te Londen zal worden gesteund. Antwoord der Britsche regeering Hei antwoord der Britsche regeering op de toi haar door de regeering van Valencia gerichte nota aangaande eventueele conces sies aan Frankrijk en Engeland in Spaansch Marokko zal eerlang naar Valencia worden gezonden. In dit antwoord verwerpt de Britrehe re geering de voorstellen, welke haar door de Spaansche regeering zijn gedaan en brengt zij tot uitdrukking, dat de aanvaarding er van onvereenigbaar zou zijn met de politiek van niet-inmenging, welke door de Britsche regeering wordt verdedigd. ken te Santa Monica verlaten en zal in drie etappes naar New York vliegen. Daar wordt het vliegtuig gedemonteerd en inge scheept voor het vervoer naar ons land. Het is de „Hop", de nieuwste vogel voor le K.L.M.-voliere, die daar te boek staat als dc „PH-ALH".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9