Roosevelt stuurt Lewis Dc „Monitor" in zijn eersten strijd ï?a i o luit, s avxrndS DE DRIE MUSKETIERS vum, 67. DE LAATSTE LOODJES. Weinige seconden later sprongen d'Artag- nan en Planchet op de twee versche paar den en renden den weg naar Calais af. „Weet Je ook, wat er van Athos is ge worden?" vroeg d'Artagnan, terwijl re als dollemannen over den weg stoven. „Ik zag, dat twee aanvallers door zijn kogels vielen, waarna hij zich met den de gen in de vuist op de twee anderen wierp." „Goed zoo, Athos! Het is wel erg treurig, dat we jou in den steek moeten laten, maar misschien wacht ons hetzelfde lot eenige schreden verder. Voorwaarts Plan chet! Jij bent een kerel uit één stuk! Ze gunden zich in Saint-Qmer even den tijd om iets te eten. Ze deden het echter midden op straat en met de paarden aan den teugel. Juist voor de poorten van Calais gaven de paarden het op en wilden geen stap verder. 68. DE SCHIPPER EN DE VREEMDELING d'Artagnan en Planchet bleef niets an ders over, dan te voet naar de haven te gaan, wat ze dan ook deden. Er lag slechts één schip zeilklaar. „Kunt U mij misschien naar Engeland overzetten?" hoorden ze een vreemdeling aan den schipper vragen. Zijn bediende stond achter hem en zag er zeer stoffig uit, alsof ze een lange reis achter zich hadden. „Ik mag niemand naar Engeland bren gen zonder een speciale vergunning van den kardinaal," antwoordde de schipper. „Ik heb verlof van den kardinaal" zeide de edelman en toonde een papier. „Goed", zeide de schipper, „maar een on- derteekening van den havenmeester in dat kleine huis aan den zoom van het bosch." Onmiddellijk gingen de edelman en zijn knecht in de aangeduide richting. De strijd om een nieuwe econo mische politiek De grootste vakbond ter wereld ontstaat. Het Amerikaansche bedrijfsleven bevindt zich op het oogenblik in een periode ,die slechts uiterlijk vergeleken kan worden met de Fransche van het vorige jaar, toen een geheele serie van kleine en groote stakingen tot zeer belangrij ke sociale veranderingen leidde. Wanneer wij zeggen, dat het beeld slechts uiterlijk op dat van Frank rijk van het jaar 1936 gelijkt, mee- nen wij daarmede, dat er in Ame rika in werkelijkheid nog heel wat meer op het spel staat; in Frank rijk ging het om economische en sociale hervormingen, maar wat er in de Vereenigde Staten gebeurt, kan slechts een ware economische revolutie genoemd worden. Wij staan op het oogenblik eerst aan den aanvang van dezen strijd, maar het staat toch al eenigszins vast, hoe hij zal afloopen. Het slot van het liedje zal zijn, dat de Ver eenigde Staten over de modernste vakvereenigingsbeweging ter we reld zullen beschikken. In razend tempo. De sociale hervormingen en de algeheele reorganisatie van het kapitalistische sy steem voltrekken zich in de verschillende landen geheel verschillend, niet slechts wat den vorm en omvang betreft, maar ook ten aanzien van het tempo. Amerika begint laat mar het schijnt alsof het tempo zoo hoog is opgevoerd, dat de anderen spoedig over vleugeld zullen zijn. Als leider van de tegenwoordige bewe ging, die zichtbaar wordt in het groote aantal stakingen, geldt de vakvereenigings- voorzitter John L. Lewis, op het oogen blik een van de populairste mannen van de Vereenigde Staten. Zeker, hij is de lei der, maar indien men de zaak dieper on derzoekt, blijkt hij slechts de exponent van Roosevelt's economische politiek te zijn. Zonder Roosevelt zou Lewis niets zijn, niemand zou hem kennen, nooit had hij de groote automo bielstaking kunnen leiden en win nen en zeer zeker zou het hem nim mer gelukt zijn, de oude vakver- eenigingen, vooral de American Federation of Labor, te vernietigen Met een woord: Er bestonden sinds tien tallen jaren vakvereenigingen in Amerika, organisaties zoowel voor arbeiders als voor kantoorbedienden, maar zij hadden geen macht, daar zij veelal, zonder het dikwijls zelf te weten, werktuigen van de groote trusts waren. Dat zal thans onder Lewis anders worden. Hij is voortdurend bezig alle arbeidersorganisaties op te slokken' en deze in een groote beweging aaneen te sluiten. Deze nieuwe vakvereenigihg zal in haar soort de grootste ter wereld zijn. Eigenaardige strijdmiddelen. De strijd wordt van beide zijden ver bitterd gevoerd en met typisch Amerikaan sche middelen. In het huidig stadium is men zoover gekomen, dat de Lewis-organi- satie eenerzijds en de bedreigde industriëe- len anderzijds, elkaar over en weer met publicaties bombardeeren, welke moeten bewijzen, dat zoowel de werknemers als de werkgevers de politieke partijen financieel steunen. Wat Lewis betreft, deze heeft een lijst verspreid, waarop men de namen van vele grootindustriëelen en multi-millionairs alsmede de sommen, welke deze lieden voor den verkiezingsstrijd tegen Roosevelt heb ben uitgegeven, kan lezen. Volgens deze lijst hebben alleen reeds de leden van de familie du Pont, de bekende wapen- en munitiefabrikanten. 500.000 dollar aan het verkiezingsfonds van Landon geschonken Verder behooren tot de meest edelmoedige gevers: Morgan, Rockefeller Jr., Hearst, de kauwgummikoning Whitney, de staalko- ning Jones en de Amex-ikaansche gezant in Londen Bingham. Welk een groote opwinding de publicatie van deze lijst veroorzaakt heeft,, kan men zich voorstellen. Maar een andere lijst baarde niet minder opzien. Want nu publi- ceeren de werkgevers origineel afrekenin gen van de vakvereeniging van Lewis, waar uit bleek, dat men aan het verkiezingsfonds van Roosevelt 500.000 dollar schonk. Dat is inderdaad een fantastische som voor een vakvereeniging. Economie en politiek. Uit de gepubliceerde lijsten blijkt wel, dat achter de beide groote politieke partij en van de Vereenigde Staten, de economi sche krachten en machten van het land staan en dat inderdaad tusschen de beide partijen, die een vrijwel gelijkluidend pro gramma hebben, een breede kloof gaapt, namelijk de typische tegenstelling van het moderne kapitalisme. In hoeverre Roose velt het gewenscht acht, de geheele geor ganiseerde massa der werknemers in zijn eigen partij te vereenigen, is nog niet te zeggen Het schijnt alsof hij er veeleer naar streeft, een zuivere arbeiderspartij in het leven te roepen, die bij iedere politieke beslissing door haar „voor" of haar „tegen" den doorslag zal geven. Tegelijkertijd zal Roosevelt de thans van dag tot dag machti ger wordende vakvereen. beweging gebruiken om aan de monopolies en trusts in Amerika een einde te maken. Zooals bekend loopt hij al jaren lang met dat plan rond. Met zijn NIRA-politiek heeft hij dit echter niet mo gen bereiken. Wellicht dat het hem thans met behulp van de vakvereenigingen ge lukt. Er wordt in de Vereenigde Staten op het oogenblik groot spel gespeeld en de stakin gen zijn nog slechts een flauwe weerschijn van den beslissenden binnenlandschcn strijd. DINSDAG 28 MAART 1937. AVRO-TJitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Pianorecital. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble J. Cantor en gramofoonpl. I.00 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Kniples. 4.00 Zang. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Omroeporkest. 6.30 AVRO-Dansorkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Cello en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Schaakles. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO Dansorkest. KKO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, zang en gram.pi 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.455.00 Gramofoonplaten. 5.05 KRO-orkest. 5.45 Felióitatiebezoek. 6.00 „De Paaschei-actie", causerie. 6.10 De KRO-Melodisten. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De Goede Week- en Paaschliturgie". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Oratorium-uitzending. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 75 jaren geleden overwon het eerste pantserschip ter wereld Beslissend moment in den oorlog tusschen Noord en Zuid (Van onzen V.P.B.-correspondent) New York, Maart 1937. Op een neveligen voorjaarsdag men schrijft het jaar 1862 heeft zich een ge weldige menschenmenigte aan het strand van het kleine plaatsje Hampton in de Vereenigde Staten verzameld. Ten prooi aan de grootste opwinding kijken de menschen door verrekijkers naar een eigenaardig klein schip, dat op korten afstand van de kust in snel tempo een groot fregat na jaagt. Een oude zeerob legt de situatie aan de toeschouwers uit „Het is de Monitor", zegt hij, „het eerste pantserschip van de Noordelijke Staten". „Niet veel fraais" meent een andere zeeman. „Wat is dat voor een schoorsteen? Het lijkt wel een teerton". Op hetzelfde oogenblik vuurt een van de kanonnen van het kleine, diep in het wa ter liggende schip. Men hoort een hevige de tonatie, zwarte rook verspreidt zich over het water. Meer kanonschoten volgen! Het groote fregat beantwoordt het vuur. De toeschouwers sluiten weddenschappen af op den afloop van den strijd, die in adem- looze spanning gevolgd wordt. Een ongehoorzame kapitein. Wat gebeurt hier? Op het oogenblik wordt er tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten een oorlog gevoerd om de bevrijding van de negers en de oorlogsschepen van de Zuidelijke staten, aan hun hoofd het fre gat „Merrimac", hadden de haven van Norfolk aan de uitmonding van de St. Ja- mes-rivier verlaten, om eenige zeilschepen van de Noordelijke strijdkrachten in den grond te boren. Dit bericht had in Was hington, het hoofdkwartier van de Noorde lijken, groote onrust teweeg gebracht. De ministerraad was onmiddellijk bijeengeko men en had besloten, den „Monitor" het eenige pantserschip van zijn vloot, het be vel te geven, zich voor de overmacht terug te trekken. Men had groote vrees voor de sterke batterijen van den „Merrimac" het beste schip van de Zuidelijke vloot. De com mandant van den kleinen „Monitor" John L. Worden, besloot echter, ondanks dit be vel, op eigen houtje te handelen. In den vroegen morgen stelde de moedige Worden met zijn „Monitor" zich tegenover den „Merrimac" in de nabijheid van het kust- plaatsje Hampton. Kapitein Catcsby Jones, EEN FOTO VAN 20 JAAR GELEDEN. De eerste troebelen bij de revolutie te St. Petersburg in Maart 1917. Het volk vlucht voor den aanval der vurende Kozakken. de commandant van den „Merrimac" gaf onmiddellijk bevel tot den aanval En zoo begon het eigenaardige duel tusschen het kleine pantserschip en het logge fregat. De „Merrimac" vlucht, De toeschouwers aan de kust volgen het geheele verloop van den slag. De „Monitor" manoeuvreert met uiterst groote handig* heid en zijn kanonnen laten een verschrik, kelijken ijzerregen op het dek van den! schijnbaar sterkeren vijand neerdalen. De schoten van den „Merrimac" richten daar* entegen op den „Monitor" geen kwaad aan, want het schip is immers door pantserpla ten beschermd. „Het is als bij een bokswed strijd", stelt een geestdriftig toeschouwer vast. Men ziet, dat de „Merrimac" slagzij krijgt. Zal het schip zinken? Het fregat wendt de steven en neemt de vlucht. Daar de „Monitor" vreest bij een verdere achter volging de geheele vijandelijke vloot te ont moeten, laat hij het na, het volle profijt uit zijn overwinning te trekken. Resultaat van een „dwaasheid". Dit schitterende succes was het resultaat van een „dwaasheid", want zoo noemde men den kleinen „Monitor". Zijn construc-1 teur was een Zweed, John Ericson, een naar Amerika geëmigreerd ingenieur uit Stock holm, die al tientallen jaren met het plan rondliep, een gepantserd oorlogsschip te bouwen. Ericson had zijn uitvinding aan keizer Napoleon III aangeboden. In Parijs vond men de idee weliswaar geniaal, maar men achtte den 'tijd nog niet rijp om derge lijke schepen te bouwen. Zij zouden, aldus luidde het rapport van de Fransche admi raliteit, het budget van het ministerie vani marine wegens de hooge bouwkosten slechts onnoodig belasten. De uitvinder gaf zijn plan echter niet op. Toen hij in Europa slechts voor doovemans ooren bleek te spreken, wilde hij zijn geluk in de Nieuwe Wereld beproeven. Ericson trok naar Amerika, werd burger van de Vereenigde Staten en schreef president Lin coln een brief, waarin hij zijn nieuwe pant serschip ter beschikking van de Amerikaan sche regeering stelde. Op dat oogenblik brak juist de burgeroorlog uit. De regeer* ders van de Noordelijke Staten hadden! belangrijker dingen aan het hoofd, danl zich met de „dwaasheid" van een immigrant bezig te houden. Toen echter de Zuidelijken ter zee over winning op overwinning behaalden, her innerde men zich in Washington het be* slaan van dien „raren" Zweed. Misschien! stak er toch iets goeds in zijn plan. Eert commissip werd benoemd en deze noodigde kapitein Ericson men had den uitvinder dezen rang verleend uit, zijn plan nog! eens voor te lichten. Eerst sprak de meer* derheid der commissie zich tegen het plan* Ericson uit. Toen nam de uitvinder nog een* maal zelf het woord: „Het betreft hier", zoo verklaarde Ericson, „een kustverdodi- gmgsschip van het allernieuwste type. Om! den vijand een klein doelwit te geven, ligt bet schip laag op het water. Verder moet het een geringe diepgang hebben, om op alle punten van de kust in actie te kunnen! komen en bijv. landingen van Vijandelijke troepen te verhinderen. Dit zeer beweeglijke pantserschip bezit een pantsergordel, die ongeveer twee meter boven den waterlijn begint en tot 2 meter onder water reikt. Bovendien zal het schip een draaibaren' pantsertoren voor het geschut krijgen. Deze argumenten bewogen tenslotte de commis sie om den bouw van het pantserschip goed te keuren. Onder het toezicht van Ericson vond de bouw plaats. Na 150 dagen kon het pant serschip, dat den naam „Monitor", d.w.z. „Waarschuwer" kreeg, te water worden ge laten. Overeenkomstig zijn bestemming be schermde het de kust van den Atlantischen Oceaan. De overwinning op den „Merri mac" besliste daarop den zeeoorlog, want de Zuidelijke staten waagden het niet meer den strijd tegen het snelle, beweeglijke pentserschip aan te binden. 0 totuur vóór zonsopgang tljn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentieseln! GELI//DSS/G/1AAL VERBODEN

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12