Polen bevrijdt zich van uiterst links Berlijnsch allerlei Regeeringswijziging in Oostenrijk Binnenland Wereldvlucht van Miss Earhart Mislukt Wereldkampioen Raynaud overreden en gedood Mandjoerijsche bandieten in actie Het Prinselijk paar op weg naar Rome Dc onrust in Palestina Sandler als boodschapper der Oslo-sfaten Ernstige verduistering door diaken-boekhouder Abessijnen als hulp troepen voor Franco Brifschc vloofmanoeuvres in het Kanaal Stofstorm in Amerika Veerboot in Japan verongelukt Het vrouwenbalaljon In actie tijdens de stakingen in de Vereenigde Staten. „Vrouwelijke" stakingsposten rukken onder de kreet: „Kleedt ze uit", werkwil lige meisjes de kleeren van het lijf. Haar vliegtuig in brand gevlo gen. Inzittenden ongedeerd. Toen Miss Earhart Zaterdag te Honoloe- ioe wilde opstijgen om haar vlucht om de we reld voor te zetten, sloeg haar toestel tegen den grond te pletter en vloog onmiddellijk in brand. De aviatrice bleef ongedeerd. Het vliegtuig had 300 meter over het vliegveld gereden, toen het slipte, op een vleugel over helde en vervolgens omsloeg. Ook de beide metgezellen van Miss Earhart kregen geen letsel. Haar bestemming was het eiland Howland in den Stillen Oceaan, op 2880 kilometer van Hawaii. Springen van een band de oorzaak. Miss Amelia Earhart heeft verklaard, dat het springen van den band van een rech- terwiel het ongeluk heeft teweeg gebracht. Zij sneed direct den gastoevoer af, hetgeen een onherstelbare ramp heeft voorkomen. Zij verklaarde niet de bedoeling te hebben haar plan een vliegtocht om de wereld te maken, op te geven. Zij voegde daaraan toe, dat haar toestel waarschijnlijk naar de fabriek zal worden teruggezonden om gerepareerd te worden. Noodlottig ongeluk bij stayers wedstrijden te Antwerpen. Tijdens den internationalen stayerswed- strijd over 100 K.M., welke onder den naam „Revanche van het wereldkampioenschap" Zaterdagavond in het Sportpaleis te Antwer pen is verreden, is de Fransche wereldkam pioen, Raynaud, op tragische wijze om het leven gekomen. In de 344ste ronde, toen de Italiaan Sever- gnini aan den kop ging, sprong een band van Raynaud, die hoog in de bocht lag. De we reldkampioen schoof naar beneden. Achter liem reed de gangmaker Pasquier, die den Belf Ronsse stayerde. Pasquier kon den val lenden Franschman niet meer ontwijken en ging tot ontzetting van de talrijke toeschou wers over Raynaud heen. Pasquier maakte driemaal een buiteling en bleef toen naast zijn motor liggen. Raynaud werd onmiddel lijk, evenals den gevallen gangmaker, naar zijn cabine vervoerd. Aan het publiek werd medegedeeld, dat de wereldkampioen een arm gebroken en een hersenschudding op- geloopen had en dat de wedstrijden gestaakt zouden worden. Raynaud bleek er evenwel zoo ernstig aan toe te zijn, dat hij eenige mi nuten later overleed. Pasquier bleek slechts lichte kwetsuren te hebben opgeloopen. André Raynaud, die in 1904 nabij Parijs was geboren, behaalde het vorig jaar het we reldkampioenschap achter motoren te Zuerich. De Spaansche regeering te Valencia deelt mede uit eigen bronnen berichten te hebben ontvangen, volgens welke twee schepen met Abessijnen onderweg zijn naar Spaansch Marokko. Dinsdag j.1. zou het vaartuig der Spaansche opstandelingen „Domine" uit Port Said naar Ceuta zijn vertrokken met 400 Abessijnen aan boord. Het schip zou uit Djedda komen en 117 pelgrims aan boord hebben genomen, om den waren aard van de reis te verhullen. Op 16 Maart zou de „Cesare Battisti" het kanaal gepasseerd zijn met 2000 Abessijnen die te Massaoea aan boord zouden zijn genomen. Welingelichte vlootkringen te Londen vernemen dat de thuisvloot, wanneer die na de manoeuvres met de vloot der Middel- landsche Zee naar Engeland terugkeert, in het Kanaal het hoofd zal moeten biedèn aan een gecombineerden aanval van lucht macht en duikbooten. De vloot zal op 200 mijl van Landsend de oorlogszone binnen-, varen. Vanaf dit punt zal de vloot achter volgd worden door vliegtuigen der zuidelijke kustverdediging. In de Centrale zone van het Kanaal, buiten Portland, zullen duikboo ten den oorlogsschepen hinderlagen leggen. GASLEIDING GEBARSTEN IN NANTES. Reeds drie dooden. Een geheele volkswijk te Nantes is met gas overstroomd tengevolge van een breuk in de leiding. Tot dusverre zijn reeds drie personen' aan gasvergiftiging overleden, vijf verkeeren in ernstigen toestand, terwijl nog vijftien anderen vergiftigingsverschijn selen vertoonen. Tal van communisten en enke le socialisten gearresteerd. De vakvereenigingen protestee- Te Lodz zijn in vakvereenigingskringen en onder de socialisten verscheidene arres taties verricht. Te Zgierz, een voorstad van Lodz, heeft de politie den leider van den bond van textielarbeiders en den leider van den bond van bouwvakarbeiders gear resteerd. De vakvereenigingen hebben bij de autoriteiten geprotesteerd. In militante linksche kringen zijn 120 huiszoekingen verricht, met als gevolg dat 66 personen werden gearresteerd. Het con servatieve Czas schrijft, dat deze actie haar oorzaak vindt in de toenemende com munistische propaganda in de arbeiders organisaties, ter voorbereiding van stakin gen. Voorts komen- uit Lwow (Lemberg) be richten binnen omtrent arrestaties in het petroleumbekken van Boryslaw. Uit Katto- witz wordt aan de bladen gemeld, dat in het steenkolenbekken van Opper-Silezië 80 communisten zijn gearresteerd. In de Gie- schemijn te Kattowitz weigeren de mijn werkers naar boven te komen. Zij hebben een zwarte vlag geheschen en zijn een voed selstaking begonnen. Ook politiek achter de staking Verzet tegen Kolonel Koe. Van de 3400 mijnwerkers te Janow, die sinds Maandag het werk hebben neergelegd zijn 1500 in hongerstaking gegaan, om aan hun looneischen kracht bij te zetten. Van de mijngebouwen waaien zwarte honger- vlaggen. Honderden mijnwerkersvrouwen wierpen met steenen naar het directiege bouw, waarbij eenige leden van het kan toorpersoneel gekwetst werden. Vervolgens openden de vrouwen een stormaanval op het gebouw en versperden de deuren om den directeuren het vertrek te belem meren. Een groote politiemacht verdreef de vrou wen en herstelde de orde, Het personeel van een anderen te Kattowitz gevestigden mijn eischt thans behalve hoogere loonen en invoering van een zesurigen werkdag, ook vrijlating der gearresteerde leden van den bedrijfsraad, uitschrijving van nieuwe verkiezingen voor Sejm en Senaat, alsmede ongeldigverklaring van den oproep van kolonel Koe voor het nationale eenheids front. Een storm welke een snelheid van 50. mijl per uur bereikte heeft Vrijdag enorme wolken stof, de ergste sinds verscheidene weken over de staten Texas en Oklahoma voortgestuwd. Op vele plaatsen moest men alle verlichtingen ontsteken, aangezien men geen hand meer voor oogen kon zien. Des ondanks ondervond het verkeer enorme ver traging en waagde vrijwel niemand het zijn woning te verlaten. Een geheele stad uitgeplunderd. 500 Mandsjoerijsche bandieten hebben bij verrassing een aanval ondernomen op Ilan, een stad op 400 K.M. ten N.O. van Charbin. Volgens uit Charbin ontvangen berichten geschiedde de aanval kort na middernacht De bandieten forceerden den westelijken stadspoort, plunderden de huizen en moord den de bewoners uit. Verscheidene groote gebouwen hebben zij in brand gestoken. Na een hevig gevecht, dat vier uur heeft geduurd, waarbij een Japansche soldaat en een Mandsjoepolitiebeambte werden gedood. Niet te veel ernst.' Een slag voor de vrienden van den wijn. Waar komt de overvloed aan varkensvleesch vandaan? Op het oogenblik wordt, aldus onze V. PB-correspondent, in Berlijn en aardige comedie uit den tijd der „Kleinstaaterei" in Duitschland opgevoerd. De bekende Ida Wüst speelt hierin de hoofdrol. lederen avond herhaalt zich nu hetzelfde. Ida Wüst verschijnt als bemiddelaarster, om het ge vaar van een „oorlog" tusschen Meiningen en Gotha uit den weg te ruimen. En wan neer zij daarbij aan den regeeringsvertegen- woordiger van Gotha verzoekt, toch niet met zoo'n verschrikkelijk gezicht door de wereldgeschiedenis te loonen en zijn poli tiek liever met wat rtieer humor te voeren gaat er onder de toeschouwers regelmatig een hartelijk gelach op. En dat in het Der de rijk, waar velen geen humor meer ver staan! Neen, dit is geen overdrijving van ons. Niemand minder dan Dr. Weiss, de leider van de Duitsche persveree.niging, meende dezer dagen van leer te moeten trekken te gen de al te groote ernst en overgevoelig heid van velen zijner landgenooten. Nog niet zoo lang geleden werd een vroölijk ca- baretliedie verboden, wijl het het zeemans leven ietwat te veel verheerlijkte. De Duit sche zeelieden oordeelden zooiets in strijd met hun beroep! Op het oogenblik is het dan ook zoo erg, dat vele dagbladen geen korte verhalen of feuilletons meer durven opnemen waarin een beroepstype geschilderd wordt. En op andere gebieden is het al niet anders. Een mensch zonder humor is geestelijk kreupel. Maar zooals uit de actie van Dr. Weiss blijkt, schijnt hierin thans eenige kentering te komen. „Een menrch zonder humor is geestelijk kreupel!", werd honderd jaren ge leden door een groot Duitscher gezegd. En dat schijnt men nu ook in het Derde Rijk weer wat meer te gaan inzien. De „Münche- ner Netteste Ngchrichten", het carnavals nummer van een van de grootste Duitsche bladen, waarin de heeren redacteuren zich grapjes over het regime veroorloofden, waar voor zij nog geen paar geleden zeker naar een concentratiekamp zouden zijn verwezen, bewijst dit het best, „Weest niet te overge voelig!", roept Dr. W*8ss het Duitsche volk toe, en wij zouden er aan toe willen voegen: ook niet in internationale aangelegenheden. De wijn als volksdrank. De „Reichsnahrstand", het Duitsche mi nisterie van volksvoeding, maakt sinds drie jaren veel propaganda voor den Duit- schen wijn en dat niet zonder succes. Naast hier is wijn de meest populaire drank in Duitschland geworden, niet in het minst tengevolge van het feit, dat de wijnaccijns zeer laag is, zoo laag, dat de Nederlander, die bij het drinken van zijn biertje of bor reltje de geldzak van den fiscus niet on aanzienlijk spekt, er jaloersch op wordt. Hoewel al deze nieuwe Duitsche wijn drinkers nog geen wijnkenners geworden zijn, heeft hen toch een gevoelige slag ge troffen. Gebleken is n.1., dat de wijnoogst van 1936 niet alleen veel kleiner, dan die van de vorige jaren is, maar dat bovendien de kwaliteit nog al wat te wenschen over laat, zoodat men een groot deel van de oogst heeft moeten „verbeteren". Grappige lieden vertellen, dat deze „verbetering" uit het toevoegen van water bestaat .Maar dat is niet waar. Het is een zeer zorgvuldige behandeling van den wijn, waarop een strenge controle wordt uitgeoefend. Overigens is er nog een groote voorraad van den oogst van 1934 en 1935 overge bleven en daar deze jaren uitstekende wijn jaren waren, kunnen de vrienden van den wijn onbezorgd zijn. Goede wijn kan men in Berlijn krijgen, zooveel als men maar wil. Veel vleesch, geen eieren. Dit laatste kan op het oogenblik ook weer van vleesch, vet en boter gezegd wor den. Na een tijd van schaarschte is er weer een overvloed van varkensvleesch en vet op de markt. Daar hierdoor de vraag naar bo ter kleiner wordt, is ook het gebrek aan dit product geenszins gevoelig meer. Slechts eieren ontbreken nog in voldoende hoeveel heden. De oorzaken van dezen nieuwen toestand zijn niet geheel duidelijk. Welis waar heeft men in den laatsten tijd kam gezien den varkensstapel te vermeerderen, maar dit op zichzelf verklaart het ver schijnsel van den huidigen overdaad nog geenszins. Het gerucht doet de ronde, dat er geen voldoende veevoeder is en dat men derhalve tot noodslachtingen verplicht was. Door de Reichsnahrstand worden dergelijke geruchten als zijnde „gruwelsprookjes" be streden. Maar een steekhoudende verkla ring voor het fenomeen geeft ook deze auto riteit niet. Men wacht hier nu maar af, of het verschijnsel van tijdelijken dan wel van permanenten aard zal zijn en laat zich on- dertusschen het extra stukje vleesch uit stekend smaken. Tentoonstellingswoede. De tentoonstellingen beleven op het oogenblik in Duitschland een hoogconjunc tuur. De groote automobieltentoonstelling en de Leipziger Messe liggen nauwelijks ach ter den rug. maar Berlijn maakt zich al weer op voor een nieuwe „Schau". Dit keer is het een textieltentoonstelling. waarvan niemand minder dan Goering. ae leider van het 4-jarenplan, beschermheer zal zijn. De tentoonstelling, die op 24 Maart geopend wordt, zal in de eerste plaats een geschied kundig overzicht over de ontwikkeling van het weven van stoffen geven. Het hoogte punt van de tentoonstelling vormt natuur lijk de verwerking van de nieuwe Duitsche kunststoffen, waarover wij in een vorigen brief reeds hebben geschreven. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisterenochtend, zooals reeds elders in dit blad gemeld, om half tien per auto van kasteel Mittersill vertrokken. Terwijl het regende en sneeuwde ging de tocht eerst naar Innsbrueck, waar het paar in hotel „Tirol" de lunch gebruikte. Zij had den daar een ontmoeting met Prins Julius zur Lippe, den oom van Prins Bernhard. Om half twee werd de tocht over den be- sneeuwden Brennerpas naar Bolzano voort gezet. Naar wij vernemen is Rome het voorloo- pige doel van de reis. De Prinses en de Prins zijn van plan tot het einde dezer week in de Italiaansche hoofdstad te blijven. Daar na zullen zij naar Monte Carlo gaan. werden de bandieten door de Vereenigde Japansch-Mandsjoekwosche troepen en de politie van Ilan verdreven. Hoeveel bewo ners vermoord zijn, wordt niet medege deeld. Er is een betrekkelijke kalmte ingetreden na afkondiging der door de politie met het oog op de jongste incidenten te Jeruzalem genomen maatregelen. Toch hebben terro risten nabij Akkro een geregeld gevecht ge leverd met militairen, waarbij een hunner in den strijd bleef. Bij een schermutseling aan de Syrische grens zijn twee dooden gevallen. Bij Tibe- rias werd een aanslag gepleegd op een auto. De chauffeur werd ernstig gewond. De eerste drie dagen van deze week zal de Hooge Commissaris een bezoek aan Ga- lilea brengen om er zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand. De Bt'itsche autoriteiten prijzen het Ara bische initiatief een beroep op kalmte te doen. In hun verlangen de politiek tot een terugkeer der orde te steunen, hebben zij clementie betoond jegens zes van de zeven ter dood veroordeelden, die verleden jaar aan de ongeregeldheden deel hebben gehad. De Hooge Commissaris heeft het dood vonnis gewijzigd in een levenslange gevan genisstraf. Tien dooden, veertien vermisten Uit Foesan wordt gemeld, dat een te zwaar beladen veerboot, die de waterpolitie wilde ontkomen, haar passagiers aan land wilde zetten bij een vuurtoren te Reisoei in Zuid-Korèa Doordat de passagiers naar één kant opdrongen, sloeg het vaartuig om. Tien menschen zijn verdronken, terwijl veertien opvarenden vermist worden. De te Parijs vertoevende Zweedsche minis ter van buitenlandsche zaken, Sandler, is Zaterdagmorgen door president Lebrun in audiëntie ontvangen. Leon Blu-m heeft ter eere van Sandler een officieel noenmaal laten aanrichten. De Zweedsche minister heeft ook een vrij langdurig onderhoud ge had met den Franschen minister van bui tenlandsche zaken, Delbos, over de groote internationale vraagstukken, Sandler bracht zijn Franschen ambtgenoot op de hoogte van de resultaten der jongste conferentie van Oslo en de mogelijkheden welke deze heeft geopend vooral op handelsgebied, niet slechts voor de noordelijke landen, maar vo oralle Europeesche staten, 's Middags bracht Sandler een bezoek aan het Zweed sche paviljoen in de „Cite Universitaire". Gisterenochtend is hij uit Parijs per vlieg tuig vertrokken. Minister Stuermer uit het Kabi net verwijderd wegens Nazi-ge zindheid. De Amtliche Nachriclitenstelle publiceert een officieel communiqué, waarin o.m. wordt verklaard: „Op voorstel van den bondskanselier heeft de bondspresident minister Otto Neustaed- ter Stuermer van zijn functies ontheven en hem bij deze gelegenheid zijn dank en waar deering uitgesproken voor de onvermoeide activiteit en toewijding, welke hij in Oosten- rijkschen staatsdienst aan den dag heeft ge legd. De aangelegenheden van de openbare vei ligheid, welke tot nu toe door Neustaedter Stuermer werd behandeld, zijn overgegaan in handen van den bondskanselier zelf, op wiens voorstel nu de Weensche commissaris van politie, Dr. Michel Skubl benoemd is tot staatssecretaris van openbare veiligheid. Skubl heeft direct den eed op de grondwet afgelegd. In het communiqué wordt er voorts op gewezen, dat Neustaedter Stuermer lid is van de ministerieele commissie, welke be last is met de bcstudeering van de kwesties, die samenhangen met de decreten aangaan de den buitengewonen politieken toestand en dan met name aangaande de decreten betreffende de bescherming van de Staat, die indertijd zijn uitgevaardigd om de nationaal-socialistische en communistische kuiperijen te bestrijden. De minister had verzachting geeischt om een medewerking te vergemakkelijken van de „uitgesproken nationalen'"" Onoverkomelijke verschillen waren hier echter aan het licht gekomen. Lente in de bergen Gezaghebbende kringen verklaren, dat de wijziging in de regeering geen enkele verandering in den binnen- of buitenland- schen koers der regeering zal medebren gen. Gereformeerde kerk te Assen voor aanzienlijk bedrag bena deeld. Gistermorgen werd door de predikanten van de Geref. Gemeente te Assen in de mor gengodsdienst-oefeningen officieel aan de ge meente bekend gemaakt, dat de kerkeraad van de Geref. Gemeente te Assen in samen werking met den kerkeraad van Smilde, den diaken A. W. B. te Assen heeft afgezet als diaken, zulks wegens overtreding van het achtste en negende gebod. Verder deelden de predikanten mede, dat de kerkeraad pogingen aanwendt, om de te korten in de kerkelijke kassen te dekken, met aanvankelijk gunstig resultaat, en dat het besluit om den diaken af te zetten, was genomen in de vergadéring van 10 Maart j-1. Aan deze officieele mededeelingen kunnen wij nog toevoegen, dat B. in zijn kwaliteit van diaken-boekhouder der Geref. Gemeente en als penningmeester van het rusthuis „Bethanie" zeer belangrijke bedragen heeft verduisterd, zoodat er een aanzienlijk te kort is ontstaan. Met groote ontroering werd door de ge meente het besluit van den kerkeraad aan gehoord. WOONHUIS TE HOEVELAKEN IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gisterochtend omstreeks half twaalf, Is in de nabij Amersfoort liggende gemeente Hoevelaken, een felle brand uitgebroken in de aan den Rijksstraatweg naar Apeldoorn gelegen woning van den heer Grania. De brandweer uit Amersfoort tastte het vuur met di ie stralen aan, doch kon niet verhin deren, dat het woonhuis en een groot deel van den inboedel in vlammen opgingen. Woning en meubilair waren laag verzekerd. Het drukke verkeer ondervond door de blusschingswerkzaamheden welke ongeveer drie kwartier in beslag namen, veel stagna tie. De echtgenoote van den heer G„ die ziek was. trof men bewusteloos in de slaap kamer aan. Vermoedelijk is zij, toen zij het bed had verlaten, in aanraking gekomen met een brandende petroleumkachel, waar door deze is omgevallen. BAKKERSMELK EN OVERMELKPRIJS. Condities voor het nieuwe melk- Jaar. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, is voor het per 28 Maart a.s. voor het z.g. wettelijk consumptiemelkgebied aan vangende nieuwe boekjaar voorloopig be sloten tot handhaving van de thans gelden de regeling, krachtens welke de z.g. bak- kersinelk op industriebasis mag worden be trokken. Mede in verband daarmede zal voor het a.s. inelKjaar in bedoeld gebied de over- melkprijs in gevallen, waarin geen erkend georganiseerd overleg tot stand is gekomen voor de maanden April, Mei en Juni wor den bepaald op 0.4, cent beneden de door de Nederlandsche Zuivelcentrale vastgestelde zuivehvaarde per liter en voor de overige maanden van het melkjaar op 0.2 cent be neden genoemde waarde. De geldigheids duur der thans nog loopende regeeringscon- tracten zullen beperkt worden tot en met 27 Maart a.s. OPPERRABBIJN VOOR NOORDHOLLAND. BENOEMD. Gisteren is benoemd tot opperrabbijn voor het ressort Noord-Holland, behalve Amster dam, rabbijn Moré Frank te Hilversum,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2