Televisie-verslaggever: een nieuw beroep 0e lilt seint Massademonstratie te Detroit Bandieten overvallen een ouden man Marktberichten Uit onze omgeving De activiteit van de „Hertog Hendrik' Ignat^Diot winnaars van zesdaagsche Chicago ^VEERWilWra De inspectie der bemanningen van de O 13 en 015 voor het vertrek uit Den Helder. KOEGRAS JULIANADORP. Eindies Landbouwwintercursus. Heden werd de eindies gehouden van het fierste jaar van den tweejarigen landbouw wintercursus, in het gewone leslokaal van de O. L. school no. 1. liet gemeentebestuur \an den Helder stelt voor deze cursussen steeds een schoollokaal disponibel, en ver dient daarvoor zeker een woord van dank, en niet minder de afd. Helder van de Holl. Mij. van Landbouw, die altijd de organisa tor is van zulk een cursus. En in de derde plaats den heer Schroevers, die als altijd een ijverig docent is en op gemoedelijke wij ze met de cursisten weet om te gaan. Bij deze eindies was namens het Rijks- landbouwconsulentschap te Schagen aanwe zig de heer H. Pilon en namens de afd. den Helder, alleen de secretaris de heer C. T. Maters. De burgemeester van den Helder, de heer G. Ritmeester was verhinderd aan wezig te zijn hetwelk de burgervader, naar wij vernamen zeer speet. De heer Schroevers opende als leeraar Tan den cursus en als voorzitter van de af- decling deze bijeenkomst met een woord "van welkom. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat er zoo weinig absenten zijn voorgekomen, waaruit mag geconcludeerd worden, dat de cursus met veel ambitie is gevolgd en ik ben, zegt spr., daar dan ook heel erg tevreden over. Daarna worden de cursisten het eerst on dervraagd door den here Pilon, daar deze heer ook nog den cursus aan 't Zand moest bezoeken. De vakken schei-, dier- en plant kunde, kennis van den grond, bemestingleer enz. enz. kwamen aan de beurt, waarvan de heer Schroevers het laatste gedeelte de lei ding had. Wij zullen hier niet in den hreede over Uitweiden, maar mochten constateeren, dat het nut van zulk een cursus te volgen niet maar een sinicure is, maar dat er veel ge leerd wordt en kan worden, wat voor de toekomstigen boer van zeer veel belang is. De heer Schroevers sloot met eenige har telijke woorden, tot zijn leerlingen te rich ten, en ook tot de toehoorders, deze bijeen komst. CALLANTSOOG Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan den heer J. Tamis tot het houwen van een kip- penschuur op zijn erf aan den Duinweg te Groote Keeten. Plantsoen. De heer P. Vos heeft van het college van B. en W. vergunning gekregen om van het gedeelte Dorpsplein, tusschen de muziek tent en den strandweg, plantsoen te maken. Het ontwerp is heel aardig. Er zal een vij vertje van oneeveer 25 vierkante meter wor den aangelegd, waarom 'n pad zal komen Het geheel iets verzonken. Daaromheen zul len heesters eeolant worden. Gezien de re sultaten destijds met het proefstukje ver kregen, gelooven wij dat er wel kans op succes zal zijn. Het zal zeer zeker bijdragen aan de verfraaiing van het dorp. Verkooping villa's. Nadat vorige week de beide villa's van <le N.V. Mij. „Het Zwanenwater" waren ingezet op f 5500.voor de groote villa en f 2000 voor de villa „Elisabeth". heeft Dins dagmorgen de veiling plaats gehad. De groote villa werd afgemijnd tot f 30 boven den inzet door Dr. Pool te Hoogwoud aan wien zij is gegund voor f 5530. Voor de villa „Elisabeth" bleek geen koo- per aanwezig en werd deze na afmijning opgehouden. WI KRINGEN Ingekomen stukken: Een schrijv. van den Pensioenraad (afd. controle), waarin wordt medegedeeld, dat per 1 Jan. 1937 een nieuwe methode van herleiding wordt - toegepast. Een schr. van Prov. Bestuur v. Noord- Holland betreffende het K.B. dd. 21—11—'36 met betrekking tot de benoeming tot Heem raad van den polder W.-Nieuwland van den heer D. Jac. Mulder. Proces-verhaal van de opneming van hoe ken en de kas v. d. penningmeester. Hier aan ontleenen wij het volgende: Inkomsten 1936 f 21.047.83. Uitgaven '36 f 21.509.96ki. Nadeelig saldo f 462.13K. In komsten 1937 f 854.33. Ui tg. 1937 f 150.08% Batig saldo f 612.22. Kas saldo f 150.08 VS Een schrijv. ontwerp-beslnit, van Gedep. Staten van Noord-Holland betreffende wij zigingen en aanvullingen Algemeen Water schapsreglement voor Noord-Holland. Een schrijv. der Vereen, van Noordholl. Waterschappen betreffende eventueele aanvulling Ambtenaren-Reglement, Een circulaire van het Registratuurbu reau der Unie van Waterschapshonden in Nederland, betreffende doelmatige inrich ting der Waterschapsadministratie. Een ministerieel schrijven betreffende hef verbod tot het dragen van insignes. Enkele met name genoemde insignes worden daar bij toegestaan. Een schr. van den Curator in het faillis sement Bern. v. Straalen, rietdekker betref fende het deponeeren der slot-uitdeelings- lijst. Een schr. der Pensioenraad betreffende verschuldigde inkoopsommen voor O. J. Bosker en N. Takes. Een schrijv. van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland betreffende de vaststel ling van den scheidingslijn van den Polder W.-N. en het aangrenzende gedeelte van den Wieringermeerpolder. (Overeenkomst met Staat der Nederlanden) Schrijv. van Vereen, van Noordholl. Wa- tersclianpen betreffende bemaling en her ziening der tarieven voor electr. stroom. Vervolgens komt het financieel verslag aan de orde. Hieraan ontleenen wij het volgende: Totaal ontvangsten 1936 f 20.765.41 Totaal uitgaven 1936 f 20.295.76Mi. Batig saldo f 469.64 lA Vervolgens wordt de begrooting goedge keurd. (in ontvangst en uitgaaf f 7884.) Hierna rondvroeg en daarna sluiting. DEN OEVER. Vischafslag. 19 aMart: 31 tal haring 2.653 per tal; 409 Kg. wulken 29.30—32.35 per 100 Kg. 20 Maart: 340 tal haring 2.70—3.25 per tal; 340 pond bot 0.100.12 per pond; 329 Kg. wulken 26.70 per 100 Kg. 22 Maart: 388 tal haring 3.95—4.S0 per tal; 809 pond bot 0.110 15% per pond; 263 Kg. wulken 28.60 per 100 Kg. 23 Maart: 245 tal haring 4.205.05 per tal; 538 pond bot 0.12%—0.15% per pond; 247 Kg. wulken 28.60 per 100 Kg. Vergadering van Hoofdingelanden van den polder Waard-Nieuwland te Wieringen op 23 Maart 1937 in hotel de Haan te Hip- polvtushoef.. Voorzitter J. Breebaart Kzn. Secretaris O. J. Bosker. Aanwezig de heeren D. Jac. Mulder, M. Heyblok, R. Lont Szn., P. Hellingman, C. Koorn Szn., N. Mulder Dzn., W. de Jongh, J. Mulder Nzn. en als gast Jb. Tijscn Mzn. In zijn openingswoord heet voorzitter den aanwezigen van harte welkom; in het hijzonder de nieuwe hoofdingeland J. N. Mulder, welke na onderzoek der geloofs brieven wordt toegelaten. Dan leest de secretaris de notulen, welke onder dankzegging onveranderd worden goedgekeurd. t* MOGELIJKHEID VAN EEN CONFLICT. Naar ons ter oore komt, hebben de auto riteiten in Spaansch-Marokko er onzen ver tegenwoordiger te Tanger op gewezen, dat de activiteit van de „Hertog Hendrik" moei lijkheden zou kunnen opleveren, met name indien bedoelde oorlogsbodem bescherming zou verleenen aan schepen, van welke be kend is dat zij zich met oorlogsvervoer be zighouden. In verband hiermede vernemen wij, dat onze regeering aan den gezant te Tanger medegedeeld heeft, dat de „Hertog Hendrik" van den aanvang af de instructie had geen schepen bescherming te verleenen. die wa penen, munitie of vrijwilligers naar Spanje vervoeren. De zesdaagsche te Chicago is gewonnen door Ignat—Diot (Frankrijk) met 1 ronde voorsprong op WalsGiorgetti, die echter de meeste punten hadden verzameld. Het eindresultaat was: 1. IgnatDiot (Frankrijk) 579 unten, af gelegd 3590 Km. Met 1 ronde achterstand: 2 Wals—Gior getti (Nederland-Frankrijk). 1302 punten; 3. Peden—Auriy (Canada), 454 punten. Met 2 ronden achterstand: 4. Aerts—de Rruycker (België). 774 punten: 5. Reholi— Thomas (V.S.) 738 punten; 6. Debaets— O'Brien (België-V.S.) 594 punten,- TELEVISIE IS BINNENKORT NET ZOO POPULAIR ALS RADIO. Televisie is nog nieuw, een tech niek, die nog in de kinderschoe nen staat, maar die buitenge woon veel voor de toekomst be looft. Niet alleen tooneelspelers zangers en musici moeten voor het televisie-toestel oefenen, ook de journalisten van de toekomst, de televisie-verslaggevers krij gen les voor het televisie-appa raat. Er zijn op het oogenblik in Engeland on geveer 10.090 bezitters van een televisie-toe stel. Deze „televisiekijkers" of hoe men ze ook noemen wil, krijgen dagelijks een tame lijk uitgebreid programma, waarvan de waarde echter voor het grootste deel in de werking van het geluid ligt. Men ziet een jazz-örkest op het doek, dat ongeveer 20 c.M. groot is, maar spoedig kijkt men niet meer naar de gezichten van de musici, die een voor een als „close-up" op het doek verschijnen, omdat men toch niemand her kennen kan en luistert verder alleen. De dansdemonstraties zijn veel interessanter, vooral wanneer het dansles betreft en men de afzonderlijke danspassen nauwkeurig kan waarnemen. Voordrachten en tooneel- opvoeringen komen in het geheel niet tot hun recht, omdat het doek nog veel te klein is. Scènes uit Shakespeare doen den ken aan een kindertooneelstukje en trek ken alleen de belangstelling, omdat men iets nieuws ziet en hoort. Men heeft echter niet de behoefte, om het nog eens te hoo- ren. Een demonstratie van „eerste hulp bij sportongelukken" is zeer leer zaam en komt op het doek al veel be;er tot zijn recht. Wanneer de te levisie-ontvangtoestellen niet meer zoo duur zijn thans kost zoo'n toe stel nog 900 gulden en wanneer de uitzendingen over een grooteren afstand gezien en gehoord kunnen worden, dan zal zeer zeker het pu bliek er net zoo veel belangstelling voor gaan toonen, als het thans voor de radio heeft. Officieel kunnen de televisie-uitzendingen nog niet verder dan 100 K.M. uitgezonden worden, maar amateurs aan den anderen kant van de aarde hebben reeds zeer goed Lngelsche programma's opgevangen. Nader- hand zullen deze opvoeringen groote op voedende waarde hebben, thans heeft men nog siechts dit toestel vanwege de merk waardigheid. Televisie-reportage. Het aardigste moment beleeft men, wan neer de laatste nieuwsberichten doorgezon den worden. Nu is deze televisiereportage echter lang niet zoo gemakkelijk, als men wel zou gelooven. Dit blijkt wel uit het feit, dat men dit tot nu toe nog niet regel- malig in het programma heeft kunnen op nemen, hoewel men het reeds herhaalde malen geprobeerd heeft. De uitvinder van de televisie is de heer J. L. Baird, hij heeft al'e triomphen en alle nederlagen beleefd, die een uiKinder beleven kan. Een dezer dagen heeft hij echter een groote nederlaag geladen. De B.B.C., de Engelsche omroep- maa(schappij heeft namelijk besloten, om het Marconi-systeem in plaats van het Bairdsysteem te gebruiken. Toch is de heer Baird niet van zijn plannen af te brengen. Deze geniale denker, die uit sigarenkistjes, blikken bussen en fietsonderdoctcn het eer ste practische bruikbare televisietoestel maakte, geeft den moed niet op. Het electrische oog is net zoo gevoelig als het ^nenschelijke oog Volgens zijn meening moet er nog fieel wat verbeterd worden, eer men de televisie goed gebruiken kan. Het electrische oog is net »oo gevoelig als het mcnsghelijke oog ,n daarom moet men het net zoo voorzich tig behandelen. Televisie-reportages zijn geen hersenschimmen meer; men heeft ze nog niet doorgevoerd, omdat de technische voorwaarden niet in orde waren. De toestel len van Baird kunnen wel alle gebeurtenis sen in de vrije lucht opnemen, maar de weergave is nog onbevredigend, omdat de beelden op het doek te veel schitteren. Baird heeft een eloetronen-eamera geconstrueerd, die op dezelfde principes berust als het toe- stel van Marconi. Terwijl echter liet toestel van Baird het beeld in 250 lijnen verdeelt en 25 beelden per seconde vertoont, is het rooster van Marconi's toestel heel wat fij ner. Bij hem wordt het beeld in 405 lijnen verdeeld en bestaat de beweging uit onge veer 50 beelden per seconde. Een kostbare liefhebberij. Gerald Cock, de directeur van het televi sie-station, die heel wat ervaring heeft op het gebied van de reportage," is van mee ning, dat de televisie-reportage ook spoe dig ingevoerd zal worden. Voorloopig kun nen de uitzendingen nog niet doorgaan, om dat men een bijzonder soort kabel noodig heeft, die het fototoestel met het zend-appa- raat moet verbinden. Terwijl de radio-ver- slaggever slechts een kleine korte-golf-zen- dcr noodig heeft, heeft de televisie-verslag gever een zeer ingewikkeld toestel of een kabel met lioog-frequente stroom noodig, om de beelden naar den zender over te brengen. Deze kabel kost ongeveer 900 gul den per kilometer. Daarom zou bij de even tueele televisie-reportage in de Westminster Abbey bij de kroning een kabel noodig zijn van eenige duizenden guldens. Toch be staat er reeds een dergelijke kabel tusschen de televisie-zender en het tien kilometer verder gelegen radio-station in het centrum van Londen. De eerste televisie-auto. Vanwege deze hooge kosten hebben de meeste uitzendingen schipbreuk geleden. Voorloopig nam men genoegen met films, die men uit kon zenden. Over eenige we ken zal men echter de eerste televisie-auto in gebruik nemen, die, behalve alle noodige toestellen, ook een ultra-korte-golf-zender zal bezitten, om voortdurend met het hoofd- zend-station in verbinding te blijven. Men wil namelijk een groot aantal van deze auto's maken, die men dan naar alle rich tingen op „expeditie" zendt. De televisie- verslaggever rijdt mee en zoekt interessante onderwerpen, waarover hij verslag kan uit brengen. Eenige malen per dag krijgt hij eenige minuten de gelegenheid, om deze ac tualiteiten aan de luisteraars mede te dee- len. Een andere verslaggever zal de van te voren aangekondigde actualiteiten, zooals processies, sportwedstrijden of congressen bezoeken en zijn toestel instellen, zoodat men thuis het congres of de wedstrijd bij kan wonen. Voer hem is dit geen gemakkelijke taak, omdat hij geen controle heeft over de uitgezonden beelden. De studio der nieuwe verslag gevers. Op het oogenblik worden de televisie-ver- slaggevers in de studio onderwezen. Voor loopig bestudeeren zij de „optische journa listiek" in het atelier en oefenen zich in het opstellen van hun toestel bij dansopvoerin- gen en zangvoordrachtcn. Tevens moeten zij ook met de microfoon kunnen werken, zij moeten niet alleen vertrouwd raken met het „electrische oog", maar ook met het „electri sche oor!" Nooit zullen zij echter hun eigen prestaties kunnen zien, zij moeten er mee tevreden zijn, wanneer de „kijkers" en de „luisteraars" hun goedkeuring te kennen geven. ROOSEVELT HOUDT ZICH AFZIJDIG. Ondanks het verbod van vergade ringen heeft de stakingsleiding vol gens D.N.B. een oproep tot een de monstratie-optocht uitgevaardigd. De politie, die verwacht, dat 150.000 stakers aan dezen oproep gehoor zullen geven, is op alle gebeurlijk heden voorbereid. De stakingsleiding eischt, dat de burge meester van Detroit, die optreedt tegen de stakers, welke de bedrijven bezet houden, uit zijn functie zal worden ontheven. De werkgevers van hun kant zijn voorne mens. het ontslag te eischen van den gou verneur van Miehigan, Frank Murnhv, wan neer deze er niet toe mocht besluiten, uit vrees voor den gespannen toestand, politie en troepen tegen de stakers te doen optre den. Naar de „New York Herald Tribune" uit Washington meldt, verwacht men in poli Meke kringen aldaar niet, dat Roosevelt zirh persoonlijk zal bezig houden met de arbitrage in de staking, noch dat hij per soonlijk tusschenheide zal komen, ofschoon zulks zoowel in senaat als huis van afge vaardigden verlangd wordt. Demonstratie ordelijk verloopen. Detroit, 24 Maart. Meer dan 100.000 personen hebben deelgenomen aan een sym pathie-demonstratie ten gunste van de Rucmkers in de automobielindustrie. De demonstratie is kalm verloopen. De leider van den bond van arbeiders in de automobielindustrie Martin, heeft ver klaard. dat de directie van de Ford-fabrie ken zich gereed moet maken met de geor ganiseerde arbeiders te onderhandelen. De hond wil haar organisatie ook tot de Ford fabrieken uitbreiden. DE GOUDWINNING IN CANADA. Het gaat goed in de Canadeesche goud mijnindustrie. In 1936 keerden de goudmij nen van het dominion een bedrag van 35.4 millioen dollar aan dividenden uit, d.w.z. meer dan tien maal zoo veel als zestien jaar geleden betaald werd. Ruim 130 millioen dollar van de 360 millioen, opgebracht door de mijnindustrie gedurende 1936, kwam voor rekening van de goudmijnen. Zijn zoon, die zich verdedigde, zwaar gewond. In de buurtschap de Biesselt te Mook (L.) woont in een afgelegen staand huisje een oude man, Voet genaamd, met zijn ongev. 32-jarigen zoon. Toen de zoon gisternacht Verwachting: Matige tot zwakke wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, koude ochtend, later zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 5.5 gr. C. is 49 gr. F. thuiskwam, bemerkte hij, volgens de corr. van het Hsbl. onraad in de woning en toen hij binnentrad zag hij tot zijn schrik dat zijn vader door twee kerels was aangevallen, die den ouden man op het bed trachtten te werpen. Toen de jonge Voet zijn vader te hulp wilde snellen, keerden de beide ban dieten zich tegen hem. Een der mannen bedreigde hem met een revolver en eischte geld. Toen de jongeman daaraan geen ge volg wenschte te geven en zich tegen de in dringers begon te verzetten ontstond een hevig gevecht, waarbij de jonge Voet met een leege flesch en een knuppel deerlijk werd toegetakeld. De oude man was intusschen naar buiten geloopen, waar hij luidkeels om hulp riep. Op dit geroep kwamen de bewoners van twee op eenigen afstand staande woningen toesnellen, waarop de bandieten de vlucht namen met achterlating van een rijwiel en een jas. De jonge Voet was er erg aan toe. Hij had het bewustzijn verloren en had verscheidene bloedende verwondingen en kneuzingen. Onmiddellijk werden de politie en een ge neesheer gewaarschuwd. In den loop van den nacht werd de toestand van den jongen Voet zooveel erger, dat hij naar het zieken huis te Nijmegen werd vervoerd, waar o.a. bleek, dat hij een hersenschudding had. Zijn toestand liet zicli aanvankelijk zorgwekkend aanzien, maar gisteravond viel een verbe tering te constateeren. De politie, die het onderzoek direct met kracht ter hand nam, beschikte slechts over een zeer vaag signalement, daar alles zich in de duisternis had afgespeeld. Gebleken is, dat de mannen tezamen op één fiets van St. Jansberg zijn komen rijden. Een spoor leidde naar Nijmegen, waar twee mannen zijn aangehouden en aan een langdurig ver hoor onderworpen. Zij moesten echter weer op vrije voeten worden gesteld, daar green voldoende bewijsmateriaal kon worden aan gevoerd. Het onderzoek wordt ook nog in andere richtingen voortgezet. PURMEREND, 23 Maart. Gemeentelijke kaasbeurs. Verhandeld 23 partijen, wegende 44000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs f 20; 5 st. kleine boeren f 20, 1 st. volvette f 22 per 100 Kg.; 556 Kg. bo ter f 1.421.49, weiboter f 1.20—1.44 p. Kg. Totaal 488 stuks runderen: 210 vette koeien 622—68 ct. p. Kg., 166 gelde koeien f 80—150 p. stk, 112 melkkoeien f 110—240 p. stuk, 22 stieren f 0.550.60 p. Kg., handel boven staande soorten matig; 8 paarden f 60130 p. stuk, stug; 27 vette kalveren 30—60 ct. p. Kg., matig; 1277 nuchtere kalveren voor de slacht f 5—13, voor de fok f 10—14 per stuk, stug; 144 vette varkens voor de sl. 46—49 ct., matig; 30 magere varkens 19—30 gld. p. stuk, matig; 350 biggen f 918 per stuk. matig; 695 schapen f 15—30 per stuk, matig; 38 bokken f 4—14 per stuk, matig; kipeieren 3.25—3.75, eendeieren 3 P- 100 st., piepkuikens 0.92%—1 per Kg., oude kippen en hanen 42%—50 p. Kg., konijnen f 0.40— 1.70 per stuk, eenden 3070 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar; 770 eendeieren a f 2.903. 5450 kipeieren a f 3.40—3.70 per 100 stuks. Coop. Centr. eierveiling G.A.: 125000 eend eieren f 3.10—3.20, 110.000 kipeieren 6566 Kg. f 3.70—3.80, 63—64 Kg. f 3.60—3.70. 60—62 Kg. f 3.30—3.60, 58—59 Kg. f 3.25—3.35, 58— 57 Kg. f 3.20—3.30. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Maart. Souveniers 2.bl. eigenheimers 2.703, b) aardappelen -1.70. uien 0.801.10. drielin gen 60—70 ct., grove 0.801, gele nep 3.10, peen 1 —2. 2000 Kg. kroten f 0.60—0.90, 60000 Kg. r. koo lf 1.60—2.20, 4000 Kg. gr. kool f 1.20 2.50. 68000 Kg. gele kool f 1.80—2.50, 48000 Kg. D. witte kool f 1—1.10, 3250 Kg. boerenkool f 1.70. NOORDSCHARWOUDE, 24 Maart. Bl. aardappelen, drielingen 1.902.30, uien 0 901.20, drielingen 60 ct., grove 0.901.20, peen 70—90 ct. kleine peen f 0.60, roode kool f 1.402.40, taaie gele kool f 1.50—2.60. gele kool f 1.80 —2.90, D. witte kool f 1—1.20. WARMENHUIZEN. 23 Maart. Roode kool f 1.40—210. gele kool 1 80— 2 90. Deensche witte kool 11.30. drielingen 60 ct., uien 0.801 30. grove uien 1 201.30, neen 1.20, idem kleine 60 et. Aanvoer: 43400 Kg. roode roode kool, 25200 Kg Deensche witte kool, 9525 Kg. uien, 1500 Kg: peen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3