S tadsnieuws 1937 VKTOffi HUGO Visscherij Het YICT0R HUGO PRIMA KWALITEIT Hr. Ms. 013 en 015 naar de Spaansche wateren vertrokken Esperanto-congres Waar gaan we heen? Woensdag 24 Maart- 1937 Heldcrsche Courant Tweede Blad Mailverzending Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Aankomst Indische Mail Verloting O.K.K. Permanent Buurtcomité De slagerijen op de Paaschdagen gesloten Uitslag Aanbesteding Wat er gaat gebeuren 4 De laatste toebereidselen voor de trip naar het Zui~ den. Inspectie en afscheid door den commandant van den onderzeedienst, kolonel Doorman, Waardee- rende woorden voor de vlotte ingereedheid-brenging Burgelijke Stand van Den Helder Aft* Licht op voor alle voertuigen DP MDCIATP P€T€ HÓNIG'S BOUILLONBLOKJES 'thans 6 voor 8 ct. en 25/ zwaarder dan de meeste andere. Feuilleton Hedenavond laatste verzending. De laatste mailverzending voor Hr Hendrik", naar Gibraltar he^t plaats hedenavond met den neen Laatste buslichting hoofdpostkantoor 20.5^'u' Een dag vertraagd. De firma Ruys Co., hoofd-agente van de N.V Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat in de aankomst van de Rotterdam Lloyd Ranide rijdende in aansluiting op het d.d. heden te Marseille verwacht wordende mailschip Si- bajak een wijziging is gekomen. De boot trein zal thans morgen om 13.02 u te Den Haag H.S.M. arriveeren. In een advertentie in het nummer van gis teren is meegedeeld, dat hedenavond 7 30 u de verloting aanvangt van „O.K.K.", in de boven! zaal van café Sanderse, Koningsplein. Opgericht is de „Buurtvereeniging Emma- straat", mede omvattende de le, 2e en 3e Emmadwarsstraat. Aanvankelijk traden toe 51 leden. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de hee- ren G. de Haan, voorzitter en J. Bastiaanse secretaris. Het bestuur der HeldersGhe Slagerspatroons- vereeniging maakt in een advertentie in dit nummer bekend, dat in verband met de Ar beidsregeling de slagerijen beide Paaschdagen gesloten zijn. Nog eenige dagen scheiden ons van het 9e Nationale Esperanto-congres, dat dit jaar gedurende de Paaschdagen in onze stad zal plaatsvinden. Het zal de eerste maal zijn, dat een dergelijk congres hier wordt gehouden en wij hopen, dat Den Helder zich van zijn beste zijde zal laten kennen. Wij kunnen nu reeds voorspellen, dat dit congres een succes zal worden; het aantal deelnemers is al gestegen tot boven de ra ming, en het ziet er naar uit, dat de stroom van aanmeldingen tot Zaterdag zal aan- houden. Schreven we onlangs, dat dit landelijk con gres een internationaal tintje zou krijgen, thans kunnen wij het bijna een internationaal congres noemen; immers, onder de deel nemers bevinden zich een 20-tal buitenlan ders, en waarschijnlijk zullen er nog eenige bijkomen. Wij laten hier enkele namen van buitenlandsche deelnemers volgen: Margarete Saxl, Tsjecho-Slowakaije; Dr. Nordwall, Norderney, Duitschland; Mr. Pra- gano, Roemenië; Miss Squire, Hartpool, En geland, Dr. Julius Gluck, Tsjecho-Slowakije; Joseph Scherer, Ver. Staten; Roland Dupuis, Frankrijk. Voorts een groep Denen, Belgen, Duitschers, Zwitsers, enz. Een nieuw woon- en winkelhuis in de Spoorstraat. Voor rekening van den heer M. de Groot heeft de architect L. Sok, alhier gistermorgen in café „Klein Kras" het sloopen van perceel Spoorstraat 87 (schuin tegenover fa. Hilde- ring) en het ter plaatse bouwen van een woon- en winkelhuis met bovenwoning, aanbesteed. Er waren inschrijvingen voor a. massa; b. timmer-, metsel- en ijzerwerk, c. glas- schil der- en behangwerk en d. loodgieterswerk. De uitslag was als volgt: a. Massa: W. F. Labout 7120,G. Groot 8360.—; C. Bot 9000.—. Massa zonder glas-, schilder en behang werk: H. Smit 7.336.Venema' 8097. C. II. Geus j 8200.Bouwbedrijf Doorn, f 8300.—. b. Timmer-, metsel- en ijzerwerk: Kooger 5770.—; W. F. Labout 5880.A. Boerdijk f 6225.—; J. Steeman 6314.—; P. v. 't Hoog, Texel 6420.Roomeyer 6500.Ver meulen Ran 6895.Zon, Julianadorp 6970.—; Plaatsman 6978.—; v. d. Wal 6980.Noppert van Oort 7100.v. Scheyen, Koegras 7120.E. Freeke 7320.Minneboo en Walboom 7400. c. Glas-, schilder- en behangwerk: Kaspers 470.Kriek 679.—; Sennhenn, Huisdui nen 694.A. Sok 715.Gierman 769.-; Koenen 850. d. Loodgieterswerk: Fey 800.M. Koorn 816.—. Indien niet spceiaal anders vermeld, zijn bovenstaande inschrijvers allen woonachtig in Den Helder. Programma. Wij laten hier in 't kort het programma volgen: Zaterdag 27 Maart: 1 uur opening van de akceptejo (plaats van ontvangst) in Musis Sacrum. 4 uur: Opening van het Congres. 5 uur: Officieele ontvangst van de congres sisten op het Raadhuis door het Gemeente bestuur. 8.30 uur: Interkonatiga vespero (kennis makingsavond) in Musis Sacrum. Zondag, 28 Maart 's Morgens 10 uur: Jaarvergadering van de Nederlandsche Esperantistenbond „La Eston- to Estas Nia" in Musis Sacrum. Na de lunch gezamenlijke foto in het Julianapark. 5 uur: Bezoek aan het Natuurhistorisch Museum. 8 uur: Bonte Feestavond in de groote zaal van den R.-K. Volksbond. De medewerkenden zijn: De Gooische Troubadours (Esperanto-zan- gers), De groene. nachÉegalen (fluit-hrtistêh.). Professor Melorini en zijn Esperanto-spreken- de pop. Een groep dames-gymnasten, die on der leiding van den heer W. Nol, het ballet uit Rosamunde zullen dansen (aan de piano de heer Toon de Hoog). De heer Teesink, violist, de heer M. Blom, tap-dance, de leden van Nova Sento, terwijl de dialogen worden verzorgd door de vrienden Teo Ruilo en Prak Tikulo (Theoreticus en Prakticus). Regie de heer J. Lucas. Men ziet een gevarieerd programma, dat het internationale auditorium ongetwijfeld tot middernacht zal bezighouden. Het gèheele programma zal in het Esperanto uitgevoerd worden. Uitbreiding van de varende vloot te LJmuiden. Het Dagblad te IJmuiden meldt, dat onder invloed van de bevredigende uitkomsten der stoomtrawlers in den laatsten tjjd, verschil lende trawlers, die een jaar of langer hebben stilgelegen, groote reparaties ondergaan om ze weer bedrijfsklaar te maken. Een bewijs dus wel, dat men in reeders- kringen weer wat meer licht ziet in het visch- bedrijf. De prijB toonde een zeer laag beeld. Voor andere vischsoorten waren de prijzen Dinsdag beter. Vooral de scholprijzen waren weer hoog; bij uitstek die van zet- en kleine schol, die resp. ,2.en 26.ten hoogste per "0 kilo deden. Tarbot deed tot 1.10 en tong tot 1.45. De kabeljauw liep sedert den vorigen dag weer geweldig achteruit. Het groot aantal trawlers, dat Dinsdag aan de markt was, maakte over het geheel goede besommingen; ook de loggers hadden niet te klagen. Uitkomsten van de Urker vloot. De uitkomsten van de Urker vloot waren verleden week bevredigend. Zoowel de Noordzeekorders als de garna- lenvisschers bij IJmuiden en de kuilers in de Waddenzee hebben over het algemeen goede resultaten geboekt, al zullen de besommingen wel veel uiteen loopen. De komvisscherij leverde nog niet het resul taat op, hetwelk in vorige jaren om dezen tijd wel het geval placht te zijn. Het jvil dan ook nog niet recht met de voorjaarsharingvisscherij. De nogal vaak heerschende oostelijke wind vormt de belemmering tot het binnentrekken der haring. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Woensdag 2i Maart. Casino, 8.30 u. Zesde Marine-concert. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8.30 u. Lezing met lichtbeelden, door Ds. F. Tollenaar. Donderdag 25 Maart. Casino, 8 u. Openbare vergadering S.D.A.P. Onderwerpen: Mijn ervaringen in Spanje; De strijd tegen het Fascisme. Zaterdag 27 Maart. Musis Sacrum, 8 u. Esperanto-Congres. Casino, 8 u. Feestavond. Voetbalvereeniging „Heldersche Boys". van 23 Maart 1937. BEVALLEN: D. KalkemaAppelman, d. G. BodenstaffBrinkman, d. K. S. Pollvan Vollenhoven, z. Woensdag 24 Mrt. 18.50 uur PORTRET ATELIER r~ JAC.DL BOER Maandag 29 Maart: Excursie naar Texel. Autotocht op het eiland, wandeling door de dennen, bezoek aan het Esperanto-monument in Den Burg, waar, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum, bloemen gelegd zullen worden. Na aankomst in Den Helder wordt het con gres in de openlucht op het Havenplein ge sloten. Hopen wij, dat het weer zal medewer ken (er resten ons toch nog 5 van de 9 zomersche dagen van Maart!), dan zal ongetwijfeld dit Esperanto-feest slagen! Den geheelen morgen is het druk aan de haven geweest. Achteraan bij de sluizen, liggen Hr. Ms. O. 13 en O. 15 en over enkele uren zullen de enorme Diesels gaan ronken en stampen en is het moment daar, dat twee Nederland sche onderzeeërs een wel heel ongewone trip naar de Spaansche watern gaan .ondernemen. Daar is veel te doen in die laatste uren. Uit alle deelen van Den Helder komen nog boodschappenjongens getogen, beladen met manden, dozen en pakjes. Een deel der ba gage blijkt nog steeds uit levenmiddelen te bestaan van den - meest uiteenloopenden aard en wij meenen, dat het den opvarenden tijdens dezezware reis in ieder geval aan mond voorraad niet zal ontbreken. Op de dekken der beide schepen is alle hens aan den slag getogen. Nu inderdaad voor de laatste maal wordt ieder onderdeel van het ingenieus mechanisme aan een onderzoek onderworpen. Weer wordt er door de mechaniciens aan de mitrailleurs op de brug gedraaid. Dreigend richten de loopen zich hemelwaarts. Fel prie men de loopen zich in de grijze lucht, waar door wat meeuwen cirkelen. Grijs liggen de schepen nu in de haven. Ze liggen diep. Dieper dan gewoonlijk, waaraan de vele extra lading wel niet vreemd zal zijn. Want daar is heel wat geladen in deze laatste dagen. Aan den kant verzamelen zich voortdurend nieuwsgierigen. Wat vaders en moeders van jongens, die meegaan en hier en daar een verloofde of meisje. Zij allen slaan geïnteres seerd de vertrektoébereidselen gade, al is op eenige gezichten zorg niet te miskennen. Uit de luiken komen de oolijke koppen der matrozen gluren. Vet en zwart en met de petten zoo bravourlijk mogelijk schuin over de haren getrokken. Zij vinden de reis blijk baar niet in het minst ernstig. Nemen het op zeemansmanier luchthartig op en maken gek heid met hen, die op de kaai staan. Het is een zachte lentedag. Daar is bijna geen wind en het havenwater ligt zacht- klokkend onder de steigers. Het spoelt, over de spitse neuzen der O. 13 en O. 15. Maar buitengaats zal het over enkele uren anders worden. Dan zullen de Noordzeebrekers da verend en ketsend over de schepen spatten en is alles weer noodig om zee-vast te blijven. Maar zoover is het nog niet. Inspectie. Om 2 uur 's-middags vindt de inspectie plaats. De leden van beide equipages staan goeddeels te wachten op den steiger ,al trek kend aai. „sjekkies-van-de-weduwe". Vanuit zee komt een kille damp opzetten, die de booten als het ware in een fijn tullen kleed omhult. Precies 2 uur ariveert de Commandant van den Onderzeedienst, kolonel L. A. C. M. Door man. Stram staan de kleine 70 opvarenden aangetreden en enkele minuten later klinkt het commando: „op de plaats rust!" al weer. Met bekwamen spoed is het nu voor alle hens aantreden voor den boeg van Hr. Ms. 0. 13 geblazen. Het is op dezen bodem, dat Kolonel Door man een kort woord spreekt. Kolonel Doorman. Groepscommandant, commandanten, officie ren, onderofficieren en manschappen. In ver band met het feit, dat de Commandant der Marine door uitstedigheid persoonlijk verhin derd was afscheid te komen nemen, heeft hij dit mij opgedragen. Ik wensch U allen een goede reis toe. Tevens maak ik gaarne van de gelegenheid gebruik jegens U mijn volle waardeering te betuigen voor de vlote wijze, waarop gij in de laatste dagen de booten gereed gemaakt hebt voor de reis naar de Spaansche wateren, ten einde aldaar aangekomen Hr. Ms. O. 16 af te lossen. Ik ben er van overtuigd, dat U de taak, welke U wacht, goed zult volbrengen. Kolonel Doorman besluit zijn woorden met het nogmaals toewenschen van een voor spoedige reis en een behouden wederkomst in het vaderland. Vervolgens vindt de inspectie der onder zeeërs plaats, eerst die van Hr. Ms. O. 13, dan van Hr. Ms. 0. 15, en als dit achter den rug is verdwijnen de opvarenden in het benedenschip, om zich te verkleeden en de laatste hand aan het klaarmaken der schepen te leggen. Nieuwediepsch weertje. Het zijn een kleine 2 uur, die omvliegen, zoowel voor hen die zich nu in honderden op den wal bevinden, als voor de opvarenden. Om kwart voor 4 is daar weer dat typische afscheid van den marineman. De vrouwen ner veus en zich flink-houdend, de kerels lachend en met veel gebaren en omhaal van woorden betoogend, dat het een reisje „van niks" is, een pleziertrip. Het wordt steeds dikker van den zeedamp. Ze staan op de booteh te blauwbekken om medelijden mee te krijgen en de officieren zet ten de kragen van hun blauwe truien hoog op. Vertrek. 5 minuten voor 4een bootsmans fluitje gilt over de dekken en voor en ach- doof Annie de Hoog—Nooy 11) En toen de zuster den volgenden morgen vroeg, of ze er al een wist, knikte ze alleen maar even met het hoofd en toen ze het kindje aan haar borst lei om het te voeden, kwam de naam die zij het geven wou als vanzelf over haar lippen. „Marjoleintje..." „Wat een prachtige naam!" vond de zuster.,. „Ik kan me voorstellen, dat u daar heel lang over gedacht hebt. Maar een vreemde naam is het ook. Is daar misschien Ja, ik ben er haast wel zeker van, dat daar een herinnering aan verbonden is. Nu, zeg eens eerlijk!" Een zachte glimlach plooide Diny s lippen. Haar blik rustte met oneindige teederheid op het kleine wezentje in haar arm. „Ja zuster," zei ze zacht. „Een heele mooie herinnering..." V. Het anders zoo somber uitziende huis van bankier Beerens bood dien avond een lijken aanblik. Alle vensters waren verlicht en overal, in de hall, zoowel als in de kamers, stond het vol bloemen.. Auto's reden af en aan en enkele gierige voorbijgangers hadden ij i h_ van het groote huis postgevat om de pracn tige toiletten der gasten te kunnen bewon Rudolf Beerens had alles in het werk ge steld, om het diner dat hij gaf ter eere van zijn zoon, wiens promotie dien morgen in de aula van de Universiteit plaats gevonden had, grooten luister bij te zetten. Stralend van trots stond hij, naast zijn zoon, bij den ingang van de suite, zijn gasten op te wachten. Voor Paul was dit alles niet meer dan een vertooning, waarvan hij met verlangen het einde tegemoet zag. Zijn gedachten waren bij Diny... Als zij nu naast hem gestaan had, dan zou er oprechte vreugde in zijn hart geweest zijn. Nu was er alleen maar voldoening over het behaalde succes, meer niet. Het grootste deel der complimenten en vriendelijke opmerkingen aan zijn adres, ging dan ook aan hem voorbij, zonder dat hij er veel notitie van nam. Men vond algemeen, dat hij er moe en overwerkt uitzag en raadde hem aan toch vooral den eersten tijd wat rust te nemen of er eens fijn een maandje op uit te trekken, naar het Zuiden van Frank rijk bijvoorbeeld... Dit laatste had zijn vader hem ook al voorgesteld en hij had geglimlacht, even als nu. Wat gaf het, anderen te zeggen dat hij wat anders, héél wat anders te doen had Hij zag, dat een paar jonge meisjes, uit bekende families, waarmee zijn vader geregeld omging, het druk over hem hadden. Ze namen het hem natuurlijk kwalijk, dat hij zoo weinig aandacht aan hen schonk. W at hem opviel was, dat niemand zinspeelde op zijn mislukt huwelijk ze wisten het toch allemaal. Doch over dat onderwerp werd drukker ge sproken dan Paul vermoedde, alleen hóórde hij het niet. Ieder had zijn eigen oordeel daar over en dat liep niet zoover uiteen. Ze vonden allemaal, dat hij een stomme zet had gedaan, maar zijn vader had geld en dan kon je je zooiets veroorloven, met geld maakte je veel ongedaan... Tot zoover het oordeel van de ouderen. Bij de jongeren was hij er geweldig interessant door geworden. Iemand, die d&t al achter den rug had! Het gezelschap ging intusschen aan tafel. Paul's vader had het zoo weten te arran- geeren, dat het meisje de Grave, een op vallend knap type, dat voor het eerste jaar uitging, naast zijn zoon kwam te zitten. Dat pittige jonge ding zou hem wel bezig weten te houden. Het moet hem opvallen, dat vele jaloersche blikken, van de zijde der aan wezige jongelui, zijn kant uitgingen. Maar Paul merkte dat niet. Hij was niet meer dan uiterst beleefd tegen het inderdaad zeer intel ligente meisje, dat genoeg haar best deed hem wat op te vroolijken. zich daarbij met een allerliefst pruillipje beklagend, dat ze aan zoo'n ernstigen tafelheer overgeleverd was. En hij moest nu toch juist de vroolijkste van allen zijn! Paul luisterde glimlachend toe en was blij, dat er aan den anderen kant van de tafel even stilte verzocht werd. Zijn promotor had, naar het scheen, den wensch te kennen gegeven, den jongen dokter een kort oogenblik toe te spreken. Paul slaakte een zucht van verlichting, toen tegen het middernachtelijk uur de laatste gasten vertrokken waren. Als het aan hem gelegen had, had hij dezen dag liever rustig alleen gebleven. Voor hem was immers alleen datgene, wat er dien morgen in de aula ge schied was, van beteekenis. Hij had zijn doel dus bereikt. En hoezeer de gedachten eraan hem ook schrijnde, moest hg toegeven, dat Diny daar, door haar weggaan, den stoot toe gegeven had. Hij zou er alles voor over hebben, om nu naar haar toe te kunnen gaan. om haar deel- genootè te maken van zijn succes. Als hij maar wist waar hij haar kon vinden... Hij wilde niet gelooven wat zijn vader hem steeds opnieuw voorhield, dat ze weggegaan was, omdat ze genoeg van hem had, genoeg van hém en van de narigheid waarin hij haar ge bracht had. Onwillekeurig was hg geschrokken, toen hij vanmorgen, even voor het begin van de plechtigheid een tengere meisjesgestalte aan den ingang van de Universiteit had zien staan. Even was zijn hart van vreugde op gesprongen toen hij dacht, dat dit niemand anders dan Diny kon zijn. Doch al spoedig had hij zijn vergissing bemerkt en maar nauwe lijks terug gegroet op den jovialen armzwaai van Lottie Sanders, in zijn richting. Hoe had hij in dit profane kind, het liefje van vele studenten, een oogenblik het wezen van Diny kunnen zien? Het was bijna een beleediging Niettemin had hij toch onmiddellijk spijt gehad van zijn hautaine houding, want op het zelfde oogenblik dat Lottie zich, hevig gepikeerd, omdraaide en wegliep, bedacht hij, dat zij, die Diny goed gekend had, hem mis schien wel eenige inlichtingen omtrent haar had kunnen geven. Doch hij had geen tijd meer gehad om haar achterna te gaan. Misschien was het ook wel beter zoo. Nu misère, stevig aangedikt, naar alle kanten rondgebazuind werd. Hij kon zich niet voorstellen, dat hij voor eerst niet aan werk behoefde te denken. Nu, een beetje rust had hij wel verdiend, maar hij zou die op zijn eigen manier houden, want zijn grootste rust zou bestaan in het zoeken naar zijn vrouw. Hij kon daar nu al zijn tijd, al zijn gedachten aan wijden. Niets zou hjj on beproefd laten om haar te vinden. Ergens op de wereld moest een plekje zijn waar zij zich verborgen hield. Dit zou hij weten te vinden en eerst dan afstand van haar doen, als hij uit haar eigen mond vernomen had, dat hfl niets meer voor haar beteekende. Dan zou hij alleen zijn weg gaan en zich uit sluitend aan de wetenschap wijden. Hij zou bevrediging trachten te vinden in zijn werk en later... Hier stokten zijn gedachten even, zijn blik viel op Diny's portretje, dat op de mahoniehouten latafel stond, en het op nemend en bestarend, sprak hij onwillekeurig zijn gedachten uit: „Waarom zal ik nu al schikkingen treffen voor later? Ik wil immers niet eerder aan een verdere toekomst denken, alvorens ik jou gevonden heb, Marjoleintje..." Paul's thuiskomst op de meest onverwachte tijden, maakte het zijn vader moeilijker dan tevoren de brievenbus te bewaken. Zorgvuldig had hij vele brieven en telegram men, die er de eerste dagen kwamen, gecon troleerd. Desondanks vreesde hij, dat er toch nog iets aan zijn waakzaam oog ontsnapt was. Er was een duidelijk merkbare activi teit in Paul gekomen en toch scheen hij rustiger dan hij den laatsten tijd geweest was. Dat moest een oorzaak hebben. Het was bgna uitgesloten, dat hij de verblijfplaats van zijn vrouw ontdekt had. Hij was de stad niet uit geweest en bovendien zou hij er nimmer aan denken haar in een ziekenhuis te zoeken. Als de jongen wist wat hij gedaan had, zou hg het hem nooit vergeven. En toch had hij er geen spijt van, ofschoon hij heel lang ge aarzeld had om ook... dat telegram, waarin ze zoo dringend om hem riep, achter te houden. Als Paul wist, dat er een kind was, zou hij hem immers nooit van haar weg- krijgen. Dat de jongen ook niet op reis wou. De kans, dat hij nog zou gaan, was zoo goed als verkeken, nu hij het aanbod in overweging had genomen om eenigen tijd op de chirur gische afdeeling van de kliniek van Professor Warners te assisteeren. Dit lokte hem déArom zoo, omdat deze ge leerde, die zich ook bijzonder voor tropische ziekte-gevallen interesseerde, hem toegezegd had, dat hij dan tevens op zijn laboratorium verschillende proeven mocht nemen. Als hij dan toch niet weg wou, dan moest hij maar zoo spoedig mogelijk aan het werk. Zoolang hij thuis was, had hij, de vader, geen oogenblik rust, want wie garandeerde hem dat die vrouw, als ze weer zoover beter was, niet onverwacht voor de deur zou staan? Haar brieven waren voldoende bewijs, dat ze er niet aan dacht zich van Paul verwijderd te houden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5