Delbos dreigt Italië Desnoods een vloot-actie Spanning Londen-Rome Moeilijke keuze voor Japan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Frankrijk zal geen verdere Italiaansche troepenver schepingen toelaten Buiienlandsch Overzicjü Het Italiaansch- Zuid-Slavisch accoord DONDERDAG JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7959 Twee politieke stroomingen Mussolini gooit opnieuw roet in het eten De „Messagero" waarschuwt Engeland Het toezicht op de Spaansche grenzen Verhooging benzineprijs 1 cent per liter met 25 MAART 1937 HELDERSCHE COURANT De Fransche minister van buiten- landsche zaken, Yvon Delbos, heeft gister volgens Un. Press, den Brit- schen en den Duitschen gezant ervan in kennis gesteld, dat Frankrijk voornemens is, bij den Volkenbond een vloot actie voor te stellen, in dien Italië nog meer troepen naar Spanje zou zenden. Delbos zeide beiden gezanten, dat verdere Italiaansche troepenver schepingen naar Spanje door Frank rijk zouden worden opgevat als een poging van Italië, om in Spanje vasten voet te krijgen, een onder neming, welke de verbindingen van Frankrijk met Noord-Afrika zou be dreigen, Frankrijk zou zulks niet toelaten. Een voortzetting van het huidige Italiaan sche optreden moet door Frankrijk zeer ern stig beoordeeld worden, daar Fi-ankrijk re- den heeft voor de veronderstelling, dat Ita lië sinds 20 Februari eenheden van zijn ge regelde leger naar Spanje heeft gezonden. Uit het oogpunt van internationaal recht, aldus Delbos, beteekent dit een oorlogsdaad, zonder vooi'afgaande oorlogsvei'klaring, een casus belli zonder oorlogsverklaring. Frankrijk streeft volgens Delbos ernaar, te voorkomen, dat de Spaansche burgeroor log zich ontwikkelt tot een internationaal conflict. Op dezen grond eischt het terug trekking van alle buitenlandsche troepen uit Spanje. Bovendien is er een punt, waar op ook Frankrijks eigen levensbelangen in het geding komen. Frankrijk kan niet dul den, dat Italië nog meer vrijwilligers zendt. Indien zulks toch geschiedt, zal Fx-ank- rijk de Londensche niet-inmengingscommis- sie verzoeken, „door gemeenschappelijke .vei-klaringen van Engeland en Frankrijk en van andere bij den vrede belangheb bende staten 'n beroep te doen op den vol kenbond en van dit instituut gemeenschap pelijke dwangmaatregelen, in de eerste plaats van maritiemen aard, te verlangen". Frankrijk hoopt, aldus Delbos, dat zulk een gemeenschappelijke actie Mussolini er toe zal bewegen, zijn houding te wijzigen. De Duitschen gezant zeide Delbos voorts nog: „Daar Duitschland sedert lanuari geen vrijwilligers meer naar Spanje heeft gezon den, zal 't Frankrijk aangenaam zijn, wan neer Hitier bij Mussolini zou willen inter- venieeren en bij hem er op zou aandringen, een strijd te veivmijden, die door 'n verdere schending van het niet-inmengingsverdrag zou moeten worden uitgevochten. Tijdens de gevoerde besprekingen met den Britschen en den Duitschen ambassadeur, wees Delbos op den ernst van den toestand. De aanwezigheid van geregelde Italiaan sche troepen op het Iberisch schiereiland wordt gestaafd door een reeks onweerlegbare documenten, zooals foto's en op krijgsgevan genen bevonden dagorders. Daarenboven DELBOS. heeft het communiqué van den grooten fas- cistischen raad van deze feiten een offici- eele bevestiging gegeven, welker waarde niet aan twijfel onderhevig is. Delbos heeft duidelijk uiteengezet, hoe on der deze omstandigheden het standpunt van Frankrijk is. In het hoogste belang van den vrede is men te Parijs van meening, dat het vergeefsch zou zijn lang en breed over het verleden te redeneeren, indien binnen zeer korten tijd zou worden besloten de buiten landsche troepen en vrijwilligers, die in bei de kampen strijden, tei'ug te roepen. Hoe het zij, de Fransche i-egeering heeft tegenover de veelvuldige inbreuken op de niet-inmen- gingsovereenkomst, welke werden vastge steld, het bewijs geleverd van een geest van verzoening en groot geduld. Als gevolg van de laatste militaire gebeur tenissen voor Madrid schijnt het logisch, dat de Italiaansche regeering tot twee standpun ten zou kunnen komen: óf zijn in Spanje strijdende troepen te rug te roepen, óf wel ze te versterken. Toch wil men nog geen conclusie trekken uit de verklaringen van graaf Grandi in de co-ordinatie-commissie. Onder deze omstandigheden blijft de nau we samenwerking, welke Frankrijk en Groot- Britannië sinds den aanvang van het Spaan sche conflict hebben voortgezet een zeer vei lig preventief middel tegen een nieuwen vei-- ergering van den toestand. Daarom is men te Parijs van meening, dat de beide regeeringen zich reeds nu moeten bezig houden met het vaststellen van een gemeenschappelijke houding, indien mogelijk met samenwerking van alle andere mogend heden, welke in de niet-inmengingscommis- sie te Londen zijn vertegenwoordigd. Alle maatregelen, welke de doeltreffend heid der controle zouden kunnen verzekeren, zouden onder oogen moeten worden gezien. Speciaal om te voorkomen, dat nieuwe con tingenten vreemdelingen zouden worden ont scheept. Men gelooft te Parijs niet, dat dit een onoverkomelijke moeilijkheid is. De terug roeping van alle vrijwilligers is mogelijk, zoodra deze gelijktijdig en wederzijdsch zal zijn. Verder zou de vraag kunnen worden ge steld te weten met welke bestemming even tueel de vrijwilligers zouden worden geëva cueerd, zooals de 0000 Duitschers, die tegen het regiem van Hitier zijn gekant en de ban nelingen, die thans in Spanje strijden. De zen verbleven buiten Duitschland vóór het Spaansche conflict. Onder deze omstandig heden kan hun terugkeer geen hinderpaal vormen voor een algemeenen terugroeping. VRIENDSCHAP MET ENGE LAND OF SAMENGAAN MET ROME EN BERLIJN. Een correspondent van Havas te Tokio heeft met vei-schillende poli tieke personen aldaar gesproken. Men verklaarde hem, dat de ge ruchten omtrent onderhandelingen tusschen Japan en Italië samenvie len met een verschei*ping van het conflict tusschen twee stroomingen in politieke kringen voor de buiten landsche politiek van Japan. De eene richting wenschj een vex-bete- ring en een uitbreiding van de En- gelsch-Japansche betrekkingen, de andere wil een uitbreiding van de Japansch-Duitsche overeenkomst. Oeconomische, politieke en diplomatieke kringen wenschen evenals de minister van buitenlandsche zaken, Sato, nauwere sa menwerking met Engeland, doch in bepaal de kringen van leger en mai'ine stelt men alles in het wex-k om tot een uitbreiding van het Japansch-Duitsche verdrag te komen en tracht men de politiek van de eerstge noemde richting te dwarsboomen. In mi litaire kringen kent men de „Japansch Duitsche commissie tegen de Komintern" groote beteekenis toe en men wil de mede werking van Italië verki'ijgen teneinde het Japansch-Duitsche blok stei-ker te maken. Het is dan ook te verwachten, dat het verzet van de militairen tegen de politiek van Sato na de verdaging van de zitting van het parlement sterker zal worden. Een overeenkomst met Italië? De woordvoerder van,het Japansch mi nisterie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft het gerucht tegengesproken, volgens hetwelk binnenkort een diplomatieke over eenkomst zoxx worden gesloten tusschen Ita lië en Japan. De woordvoerder voegde hier aan' toe, dat de commercieele onderhande lingen tusschen beide landen voortduren, doch dat deze geen politiek karakter heb ben. De besprekingen loopen bovendien over de rechten der Japanners ixx Abessinië, terwijl mede overleg wordt gepleegd over de af schaffing van de eeuwigdurende erfpacht rechten aan sommige buitenlanders ver leend in bepaalde Japansche havens, Japan onderteekent vandaag met Engeland en de Ver. Staten een overeenkomst terzake van de hernieuwing van eeuwigdurende erf pacht en binnenkort zal dit ook met Frank rijk geschieden. Te dezen opzichte is Japan nog met Italië in onderhandeling. De woord voerder van het departement van buiten landsche zaken deelde nog mede, dat Italië niet wordt uitgenoodigd om deel te nemen aan de Duitsch-.Tapansche overeenkomst te gen de Komintern. Een Havas-correspondent te Tokio meldt, dat er ten opzichte van Abessinië verschil van opvatting bestaat tusschen Italië en Japan. Italië stelt voor een vergelijk te sluiten, gebaseex-d op uitsluitend Abessinië Japan wenscht echter ook Somalieiland in de overeenkomst te betrekken. Italië stelt vei-der voor in het vergelijk de meest begunstigde natie-clausule in te voegen. Japan ziet echter in die clausule geen vol doende bescherming van den Japanschen handel tegen een bevoorrechting van den Italië's houding in den Britschen Ministerraad besproken. Gisterochtend is de wekelijksche bijeenkomst van den Britschen mi nisterraad gehouden. Vooral de kwestie van de weigering van Italië, om onder de huidige omstandighe den zijn vrijwilligers uit Spanje te rug te roepen, maakte onderwerp van de besprekingen uit. De minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, bracht zijn collega's op de hoogte met den huidigen stand van de be trekkingen tusschen Engeland en Italië. Ook de commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog heeft gisteren weder een bijeenkomst gehouden. De com missie benoemde de gedelegeerden, die be last zullen worden met de uitvoering van het controle-plan, dat den 29sten dezer in werking zal treden. Ook de Italiaansche ge delegeerde schonk zijn goedkeui'ing aan de benoemingen. Russische beschuldigingen. In de commissie voor de niet-inmenging heeft de Russische gedelegeerde, Maisky, in opdracht .van zijn regeeriag de aandacht gevestigd op de volgens hem toenemende Italiaansche interventie in Spanje. Hij zeide. dat er half Februai'i niet minder dan 60.000 Italianen in Spanje waren en hij gelooft, dat het aantal nog is toegenomen, Dit lijkt op een Italiaansche militaire invasie. Maisky stelde voor, dat een speciale com missie benoemd en naar Spanje gezonden zal worden om een ondex-zoek in te stellen: le. naar de bewei-ingen betreffende de ont scheping van Italianen in Spanje na 20 Fe bruari en de lossing van oorlogstuig en mu nitie voor Franco; 2e. naar alle mededee- lingen over deelneming van geregelde Ita liaansche legerafdeelingen aan de militaire verrichtingen. De Duitsche en Italiaansche vertogemvoor. digers, von Ribbentrop en Grandi, behielden het uitspreken van hun oordeel voor en verklaai-den, hun regeeringen op de hoogte te zullen stellen. Besloten werd het vraag stuk in zijn geheel aan de ondei'commissie voor te leggen. Het verloop der zitting. Aan het communiqué voor de 19e bijeen komst der commissie voor de niet-inmen ging ontleencn wij: Na de verklaring van den Sovjet-Russi- schen vertegenwoordiger, Maisky. zeide de voorzitter der commissie. Lord Plymouth, dat de door den Sovjet-Russischen vertegen, woordiger opgeworpen kwestie hem in ver legenheid bracht, daar zij niet op de agenda dezer vergadering voorkwam en hij ook niet tevoren door dezen vertegenwoordiger dien aangaande was ingelicht. De Italiaansche vertegenwoordiger ver klaarde vervolgens, dat de zoo juist doo" den Sovjet-Russichen vertegenwoordiger af gelegde agressieve verklaring van de zijde der Italiaansche regeering het antwoord zou ontvangen dat zij verdiende. De Duitsche vertegenwoordiger verzocht een afschrift van de verklaring van den Sovjet-Russischen afgevaardigde te mo gen ontvangen, daar enkele passages welke hij gehoord had hem het bewijs van een verwonderlijke huichelachtigheid schenen te levëren. De Fransche vertegenwoordiger merkte op, dat de door den Sovjet-Russischen afge vaardigde opgeworpen kwestie van zooda- nigen aard was, dat het goed zou zijn haar op korten termijn naar de subcommis sie van don voorzitter terug te verwijzen. De voorzitter verklaarde hierop, dat hem dit inderdaad de procedure toescheen welke moest worden gevolgd. De Portugeesche vertegenwoordiger bracht in herinnering dat volgens de regelen der procedure elke beschuldiging schriftelijk moet worden ingediend en op feiten moet steunen. Reeds eerder aldus deze \eitegcu- woordiger, heeft de Sovjet-Russische af gevaardigde ongegronde beschuldigingen ge uit. De Sovjet-Russische vertegenwoordiger antwoordde hierop, dat volgens de regelen der procedure elke in de commissie verte genwoordigde regeering het reclit heeft, elke kwestie, welke betrekking heeft op inbreu ken op de niet-inmensings-overeenkomst op te werpen, zoo er redenen waren tc geloo ven, dat dergelijke inbreuken hebben plaats gevonden Als deze inbreuken reeds .vast staan, is het niet noodig nieuwe bewijzen aan te voeren. In het onderhavige geval heeft de Sovjet-Russische regeering ernsti ge reden aan te nemen, dat inbreuken' hebben plaats gehad en zij heeft daarom verzocht een onderzoek in te stellen» De verhouding tusschen Enge land en Italië verscherpt. Nauwelijks is de niet inmengings commissie aan serjeuse bespreking toe, of Mussolini gooit, bij monde van Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, roet in het eten en zorgt opnieuw voor een verschex-pten toe stand in Europa. Ter sprake is gekomen het terugtrekken van de „vrijwilligers" uit Spanje. Het is nu waarlijk geen geheim meer dat heele bataljons Italianen strijden aan de zijde van Franco, eveneens zijn er duizenden Duitschers, terwijl aan de regeeringszijde een internationaal legertje aan den strijd deelneemt. Nu heeft Grandi gezegd, dat het terugtrekken van die „vrijwilligers"; wat zijn regeering betrof, uitgesloten was, daar geen enkele Italiaansche vrijwilliger zou worden teruggeroe pen, zoolang de bui'geroorlog vooi't- duurde. Men heeft van deze Ita liaansche vei'klaring met vei'bazing en verontwaardiging kennis geno men. De Fransche gezant zei zeer terecht, dat als dit inderdaad de zienswijze van Italië was, daarmede het lot van de afzijdigheidspolitiek wel eens bezegeld kon zijn en lord Plymouth sloot zich bij deze mee ning, namens de Engelsche x-egei'ing aan en zeide dat hij uitei'st verbaasd was door de verklaring van Grandi, die zoo'n ernstige toestand schiep dat hij er onmiddellijk zijn x-egee- ring van in kennis moest stellen. De Populaire (Soc.) schrijft, dat men zich den ernst van de houding, dien Italië heeft aangenomen, niet kan verheelen. Volgens betrouwbare inlichtingen zou Grandi ver klaard hebben, dat Italië, na het geen er in Spanje gebeurd is, zijn troepen niet kan terugtrekken, ook omdat de eer van zijn vlag ennee gemoeid is. Hiermee geeft Ita lië officieel te kennen, dat zijn vlag, d.w.z. zijn leger, in den Spaanschen burgeroorlog is gemengd. De vraag wordt hierdoor weer actueel wat de andere mogendheden zullen doen. Nu Italië dus eigenlijk ronduit verklaard heeft dat het een overwinning van Franco wenscht en daaraan zal medelxelpen, zal het niet mogelijk zijn de intei-ventie van de commu nisten aan de zijde van de regeering tegen te houden. Zal de Spaansche geschiedenis nu inder daad nog gevaar opleveren voor een Euro- peesch conflict? Alle Engelsche bladen ma ken gewag van den ernstigen toestand, die door de Italiaansche weigering geschapen is en zij vreezen dat de pogingen van de niet-inmengingscommissie in gevaar ge bracht worden. De diplomatieke medewerker van de News Chronicle (lib.) is -an oordeel, dat de com missie nu haar pogingen wel kan staken. Hetzelfde blad spreekt de hoon uit, dat Frankrijk en Engeland gezamenlijk 'n krach tige gedragslijn zullen vaststellen en deze even krachtig tot uitdrukking zullen bren gen. Zij hebben zich tot dusver door den bluf van de fascistische mogendheden laten bedotten, maar de huidige uittarting is te beleedigend en zoo rechtstreeksch, dat zij onduldbaar is, daar haar te dulden gelijk zou staan met een vernederende capitulatie Mussolini speelt opnieuw met vuur en de vrede, die hij wil brengen op het woud van 8 millioen bajonetten, is er de vrede ook naar. Ondertusschen duurt de afslachting in Spanje voort en staat de „beschaafde" wereld weer macheloos. handel van Italië in Etiopië, dat nu immers een Italiaansche kolonie gewox-den is. Engeland steekt Japan de hand toe. Gistei-en heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, naar aanleiding van de besprekingen in het Japansche par lement waarin werd aangedrongen op be tere betx-ekkingen met Engeland en China in het Lagerhuis verklaard, dat de Engel sche regeex-ing met genoegen kennis heeft genomen van de verklaring van den Japan schen minister van buitenlandsche zaken, waarin deze zijn verlangen naar samen werking met Engeland te kennen gaf. De Engelsche regeering wenscht evenzeer de betrekkingen met Japan te verbeteren. Met veel genoegen zal de Engelsche regeering ook iedere verbetering van de betx-ekkingen tusschen Japan en China waarnemen, want zij is van meening dat een gestabiliseerd en welvax-end China, dat in vrede leeft met al zijn bui-en van het grootste belang is voor deze buren en voor de geheele wei-eld. De onaantastbaarheid der gren zen voor 5 jaar gegarandeerd. Gistex-enavond is te Belgrado be kend geworden, dat het voornaam ste stuk over de definitieve x-edactie waarvan Stojadinowitsj en Ciano zullen ondex-handelen, opdat de on- derteekening kan volgen, een pact zal zijn, kx-achtens hetwelk beide sta ten elkaar de onaantastbaax-heid hunner gx-enzen aan de Adriatische Zee voor een tijdperk van 5 jaar waarborgen. Er wordt echter ook uitdrukkelijk in dit pact vastgelegd, zegt de corr. van de N.R.Crt., dat deze nieuwe overeenkomst noch de ver plichtingen verdringt, welke voor Zuid-Sla- vië voortvloeien, uit het pact der Kleine Entente en der Balkan-Entente, evenmin als die uit de verbintenissen tegenover den Volkenbond, noch de verplichtingen van Italië. Behalve dit voornaamste stuk zul len er nog vier andere ondex-tcekend wor den, welke echter meer over detail-kwes ties loopen. De adjunct van den minister van buiten landsche zaken, dr. Pelja, en de perma nente vertegonwooi'diger van Zuid-Slavië te Genève, dr. Subotitsj, die te Rome over het nieuwe handelsverdrag hebben gepraat, zijn gisteren met den tekst van de te sluiten overeenkomst te Belgrado gearriveerd. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de inhoud in hoofdzaak overeenkomt met het accoord tusschen Italië en Oostenrijk. Geen verplichtingen in strijd met die der Kleine Entente. Naar aanleiding van het bezoek van Ciano aan Belgrado, heeft het kabinet te Boekarest gisteren uit Belgrado de verzekering der Zuid-Slavische regeering ontvangen, dat zij ten hoogste overweegt, met Rome een over eenkomst te sluiten, gelijk aan het Britsch Italiaansche gentlemen's agreeinent» en dat in geen enkel opzicht de soliditeit van de Kleine Entente schaadt. De officieuze Roemeensche onafhankelijk heid schrijft naar aanleiding van Ciano's be zoek aan Belgrado, dat iedere nieuwe vriend schap, welke een van de in steeds hech+er wordende Kleine Entente verbonden landen sluit een vooruitgang beteekent in de rich ting van den vrede. In deze overtuiging acht de openbare meening van de landen van de Kleine Entente de besprekingen, welke te Beigx-ado gevoerd zullen worden, dan ook verheugend. De goede betrekkingen met Ita lië staan op het spel. De „Messagero" schrijft, „dat de toon der Engelsche pers tegenover Italië de laatste dagen de gx-ens van het dragelijke heeft over schreden. Indien dat zoo doorgaat, loopt Engeland gevaar, de goede betrekkingen tot Italië, die men moeizaam uit de puinhoopen van het economisch beleg weer heeft opgebouwd, met één slag te vernietigen. Daar aan deze anti-Italiaansche campagne de bladen van alle politieke richtingen mede doen, is er grond, meent de „Messagero", verder, „voor het vex-moeden, dat de Hetze tegen Italië van hoogerhand wordt ge- wenscht". Nederlanders benoemd. In het communiqué, dat is uitgegeven na afloop der bijeenkomst van de niet-in mengingscommissie, wordt o.m. medege deeld, dat de benoemingen zijn goedgekeurd van de Nederlanders Luit. ter Zee tweede klasse H. C. Ackerman en gep. Kolonel der mariniers Oele, tot administrateur onder scheidenlijk bij het toezicht ter zee te Lis sabon en de controle te land in de Oostelijke Pyreneën. MET 1 CENT PER LITER. De benzinc-maats'chappijcn Shell, Standard, Texaco en Sinfina maken bekend, dat de in Nederland geldende benzineprijzen (met inbegrip van bijna 8 cent per liter belas ting! als gevolg van de voortgaande sterke stijging van de wereldmarkt en van de zee-tankvrachten onmogelijk langer op het huidige zeer lage niveau te handhaven zijn. Genoemde maatschappijen hebben dan ook met ingang van heden, 25 Maart, de prijzen algemeen met 1 cent per liter verhoogd. Per WACO toeringcar met de Paaschdagen naar BELGIë of DUITSCHLAND. Vertrek Vrijdagmoi'gen of Zaterdagmiddag, terug Maandag- en Dinsdagmiddag. Retour Antwerpen f 4.—, Brussel f 5.Dus- seldorp f 5.Keulen f 6. Inlichtingen Reisbureau WACO, Kanaalweg 137, Tel. 773, Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1