Stadsnieuws VAN WILLIGEN GOEDEN VRIJDAG GESLOTEN De jaarlijksche „groote dag" van de Ambachtsschool Predikbeurten Waar gaan we heen Wat wilt U weten? Donderdag 25 Maart 1QT7 Aanbesteding Goed afgeloopen H,B,S»-Éournooi in Hoorn Geen versch brood! Burgelijke Stand van Den Helder OP IS ONZE ZAAK NA 6 UUR Heldersche Courant Tweede Blad Of 't zóó uit den winkel komt P.T.T.-dienst op Goeden Vrijdag en 2en Paaschdag Uitslag verloting OK.K. Rectificatie HERMAN NYPELS' Licht op voor alle voertuigen F euilleton Woon- en winkelhuis straat. in de Koning- Gistermorgen is door den architect J. J van der Leek alhier, in café „Centraal" 'aan besteed het bouwen van een woon- en winkel huis aan de Koningstraat no. 91 (naast de nieuwe zaak van de firma Hoogenbosch) Ingeschreven werd voor a. timmerwerk en metselwerk, b. schilderwerk. De uitslag was alsvolgt: a. Timmer- en metselwerk: J. Steeman 5.999.D. Kooger 6 240 L. Plaatsman 6.363.—, H. W Freekè 6.565.— J Vogt, Texel, 6.690.—, Minne- boo en Walboom 6.700.—, J. p van Os f, Jf-J' Labout f 6.790—, C. Goes 6.795.—, K. Venema 6.989.—, R. Noppert en G. Oort 7.000—, G. v. d. Wal 7.060 J. N. Schuit, Alkmaar, 7.100—, A. Smit 7.600—, C. Bot 9.990—. b. Schilderwerk J-Bruul, Wieringen 876—, W. F. Kriek 900.C. H. Kaspers 918.H. Kuit Julianadorp, 950.E. Giermann 1 040 E. Koenen 1.100—, J. Zwart 1.149—.' Indien niet speciaal anders vermeld, zijn alle bovenstaande inschrijvers woonachtig in Den Helder. Tweejarig kindje viel in het water. Van het mooie voorjaarsweer profiteerden gistermiddag vele moeders om met haar kroost een wandeling te maken. Zoo liep op den Kanaalweg, nabij het Helden-der-Zeeplein, een jonge moeder met haar tweejarig kind! De kleine vermaakte zich kostelijk in het zon netje en af en toe moest de moeder even op haar wachten als de kleine in haar spel ver diept was. De moeder schijnt gedurende eenige oogenblikken haar aandacht aan iets of iemand anders gewijd te hebben, tot zij tot haar schrik bemerkte, dat de kleine in het water gevallen was. Zij was daar spelender wijs in geraakt. Gelukkig kon de verschrikte moeder haar dochtertje nog bijtijds grijpen, zonder dat het oogenschijnlijk eenig nadeel ondervonden had van haar bad. Moge dit on geval echter ter waarschuwing dienen, voor ouders, die met haar kroost nabij den water kant wandelen. Nadat het eenige jaren geen doorgang heeft gevonden, wordt heden in Hoorn weer eens een voetbaltournooi gehouden, waaraan de vertegenwoordigende elftallen deelnemen van de Hoogere Burger Scholen te Den Helder, Hoorn, Enkhuizen, Alkmaar en Purmerend. De plaatselijke broodbakkers deelen in een advertentie in dit nr. mede dat Maandag a.s. (2en Paaschdag), geen versch brood ver krijgbaar zal zijn. van 24 Maart 1937. ONDERTROUWD: N. Jongepier en S. P. v. d. Mussele. J. Zonneveld en C. Heeres. P. Vee man en H. J. V. Schutte. Üftig jongens verlaten met eind diploma de school. De bevorde ringen. e-r™!* beeft onze Ambachtsschool haar Sn f d/g! N1' aIs de einddiploma's hehhen6 -? CUrSUS met vrucht doorloopen i^r srhnói8!61"6 6n de resultaten van eer ck^ld wo° dem°Pen d6 °Verigen mede^e wa^wT Waf die groote da£ daar en eroot" toevaI? de zon scheen. Behalve „groot was de dag dus ook vroolijk, behalve nfet h°°r i1®"' die geen diPIoma kregen of niet bevorderd werden. Evenals vorig jaar kwamen allen weer in een met behulp van balken tot verzamel plaats gebombardeerd leslokaal, bijeen en de spanning was bij de meesten duidelijk op het gezicht te lezen. Daar traden de bestuursleden van de ver- eeniging, die de Ambachtsschool beheert bin nen. Het waren de heeren R. Kasteleyn, voor zitter; S. Jaring, secretaris; J. B. F. Meijer en A. A. Rueck, leden. De scholieren stonden op. Toen zij weer ge zeten waren, nam de heer Meyer het woord om in de eerste plaats den heer Kasteleyn met diens volledig herstel te feliciteeren en om er zijn spijt over uit te drukken, dat wet houder W. de Boer door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. De heer De Boer ont breekt anders nooit; de heer Meijer hoopte, dat hij weer spoedig hersteld zou zijn. Na mens den heer De Boer bracht de heer Meijer de gelukwenschen over aan de geslaagde en bevorderde leerlingen en een woord van op- wekking aan hen, die niet zoo gelukkig waren. Met groot genoegen maakte de heer Meijer vervolgens gewag van het schit terende resultaat, dat van de 52 leerlin gen, die eind-examen gedaan hadden, er slechts 2, d.i. ongeveer 4 afgewezen behoefden te worden. De geslaagden (men vindt ze hieronder ver meld) werden gecomplimenteerd met hun succes, waarna de heer Meyer hen er op wees, da.t de ernst van het leven eigenlijk nu pas begint. Er breken moeilijke tijden voor jullie aan, de strijd om het bestaan zal een zware zijn! Het bestuur, de directeur en de leeraren hebben echter de voldoening, dat jullie terdege met vakkennis uitgerust dien strijd zult kunnen aanvangen. Hoopvol stemt ook de opleving, welke er momenteel in in dustrie en scheepvaart te bespeuren valt; moge deze van blijvenden aard zijn! De room van de school. Vervolgens werden de leerlingen J. Bouma, F. Felkers, A. B. Mink, J. J. Heemskerk, H. J. Bouchier, N. Godschalk en D. Renden voor het forum geroepen. Zij waren de room van de school, zoo betitelde de heer De Draayer hen en zij mochten als belooning voor hun buitengewonen vlijt en gedrag ieder een prijs ontvangen, die hen niet alleen in latere jaren aan den schooltijd zal herinneren, maar die hen in hun loopbaan nog best van pas zal komen. Zich tot de niet geslaagden wendende, wekte de heer Meyer hen op, toch vooral niet te versagen, er aan toevoegende, dat direc teur en leeraren er steeds op bedacht zijn, hen vóóruit te helpen. „Doet je best en je hebt de kans". De directeur van de school, de heer A. Smit, heeft daarop de namen van hen voorgelezen, die naar een hoogere klasse bevorderd waren. Hier en daar liet hij zijn vermanende stem hooren om een leerling, die maar zoo-zoo overgegaan was, op den ernst van de zaak te wijzen. Tenslotte dankte de heer Smit, mede namens de leerlingen, den heer Meyer voor diens vriendelijke woorden, het bestuur voor al datgene wat het weer voor de school ge daan had en de leeraren voor hun inspanning en toewijding. Hier volgen de namen van hen, die toege laten werden tot de eerste klasse en van hen, laten werden tot de eerste klasse, van hen, de school met een getuigschrift verlaten: Toegelaten tot de 1ste klasse: Af deeling Metaalbewerkers, p. J. Blank water, J. C. Ellerman, H. J. Stroo, H. van Voorst, C. Visser, A. Stegehuis, A. G. v, Maa- nen, W. Mol, M. Reuvers, E. P. Struyk, A. Oenema, J. Bakker, L. J. Vader, C. de Maagd, A. Kriele, G. Winter, P. A. Plooy, J. H. Peer! deman, J. Goutier, M. L. v. d. Weerd, F. A. J. Struyk, F. H. Schouten, J. Baanstra, W. v. d. Zalm, P. de Boorder, H. M. Douwes, B. van Aalst, W. v. Wilgen, W. P. Jagel, J. Bakker, J. Neerhoff, F. Born', J. van Es, J. B. Faren- horst, C. Heeres, A. M. Bouchier, P. v. Horik, J. Vreugdenhil, J. A. ten Napel, J. M. J. Peeman. Afdeeling Electriciens: J. de Boer, J. Bak ker, T. Troost, J. Kikkert, K. E. Grandia, H. van Urk, F. H. van Rooy, J. B. Meyer, M. Morien, J. G. van Os, B. v. d. Weerd, G. Bijl, A. J. Pannekeet, H. v. d. Dool, K. W. Doe- litzsch, J. H. Jole. Afdeeling Timmerlieden: P. Meun, J. Leeuwens, W. Ruiten, B. Berends, J. W. Rem ders, J, de Lij, L. Post, G. Voigt, K. Beuke- kamp, J. H. Dol, J. de Graaf, T. Schenk, J. F Goosens, G. Hoefnagel. Afdeeling Meubelmakers: J. van Dijk, W, Govers, H. Asselman, E. Bakker. Afdeeling Auto- en Rijwielherstellers: H, Ansink, H. de Wilt, J. H. Jutte, I. de Haan, N. de Koning, A. de Wit, J. p. Nieuwdorp. H. Wijker, D. C. v. d. Wel, C. J. Gomes, A. F, v. Sikkelerus. Bevorderd naar de 2e klasse: Afdeeling Metaalbewerkers: J. P. de Beurs I. Boon, C. C. v. Eekelen, K. F. Fünk, J. J. van der Gaag, J. J. Hillen, A. Hoogland, v.w., P. P. Hoornman, B. Janssen, J. W. Jas, L. de Jong, C. Kansen, A. Keizer v.w., H. J, Keyzer, K. C. Klaver, C. Bakker, C. Hendrikse, H. Korver, H. Leyen, W. Metselaar, A. Sturk v.w.,L. de Vries, C. M. Wisse, J. Th. Zwanen burg. Niet bevorderd 4 leerlingen. Adeeling Auto- en Rijwielherstellers: W. Bierman, P. M. Boom, E. Bos, P. Koningstein, W. H. de Longte v.w., J. J. C. Lub, M. D. v. Steenbergen, N. J. Woud, J. N. de Wit. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeeling Electriciens: J. F. v. d. Berg, A. Berkhout, J. v. Bodegraven, A. Frieling, A. de Jonge, C. J. Kries, A. J. Melief, W. H. v. Meurs v.w., P. Scheurleer, D. J. Snaphaan, H. P. Stam, C. Zegel, B. J. N. Zwart. Niet bevor derd 6 leerlingen. Afdeeling Timmerlieden: C. Bakker, B. F. Deutekom, M. Faas, A. Gier, K. Hoornsman, D, P, Huizinga, C. Kalksma, E. Koning, P. Kos v.w., E. Laagland Winder, C. P. Rol, L. J. Weijdt, H. J. v. d. Zande v.w., H, v. Dijk. Niet bevorderd: geen. Afdeeling Meubelmakers: W. C. v. d. Berg, C. J. Jansen, A. J. de Smit, H. Tjittes, Niet bevorderd 2. Bevorderd naar de 3e klasse. Afdeeling MetaalbewerkersP. Boer: Th. J. de Boer v.w., F. Boon, R. C. v. d. Bosch, Tj. Brinksma, G. J. Broeke, J. Bijlsma v.w., J. Colijn, J. Chrispijn, S. Dekker, L. Feenstra, S. v. d. Gaag, P. Gorree, H. J. Goutier, A. Ha gen, G. Jolen, A. G. Keuris, C. Labohn v.w., J. v. Lith, S. A. Lubsen, D. Marbus, A. Nas- seus, H. Muije, P. A. Palmkoek, A. A. Roels, P. Selier, I. Selier, J. Schong, J. v. d. Sloot, J, J. Thomas, J. Tompot, D. Veerdig, D. Weij- dert, P. v. d. Werf, J. Wulffers, K. G. Wij- nants. Niet bevorderd 3 leerlingen. Afdeeling Electriciens: S. Bonte, J. B. Bambach, A. Dorlijn v.w., J. C. Dros, H. W. Faas, J. Guliker, K. J. Keyzer, S. Keyzer, J. C. Leder v.w., A. J. Revier, J. W. Saly, M. W. Smelt, T. v. d. Tweel v.w. J. L. Warbout, H. Jorwerda. Niet bevorderd 7 leerlingen. wordt een over hemd, dat U stijft met Crackfree. Deze edelst ij fsel geeft het een ge heel nieuw apprêt. FABRIKAAT! N.V. „ONDER O N 8** DE KRIM (Oj N.V. VAN SJLOOTEN LEEUWARDEN. Afdeeling Timmerlieden: G. de Beurs, G. A v. Gastel, H. Himpers, P. J. Koorn, J. C Kwinkelenberg, M. Niesse, J. de Vlieger, J de Wit, A. G. v. IJzendoorn, F. v. Zeijlen. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeling Meubelmakers: G. Franse, J, C. W. v. Leeuwen, H. L. v. Vuuren. Niet bevor derd geen. Getuigschrift werd uitgereikt aan: Afdeeling MetaalbewerkersJ. Bakker, J K. Bauts, J. Been, H. Bekema, F. Boeseken, G, K. Boot, J. Bouma, J. Dekkers, P. van Es. F. Felkers, J. A. Frieling, P. Guldemeesters, J. Hart, G. 't Hart, J. Heemsbergen, P. J, Keesom, S. Keyzer, J. Koek, C. Kooy, J. J. Kroes, A. B. Mink, L. S. Mullens, S. du Porto, N. H .F. Rikaart, H. de Roo, H. Tlmmers, P. P. v. d. Linden, J Verhorst, C. Visser, J, C. Vroom. Geen getuigschrift aan 2 leerlingen Afdeeling Electriciens: T. H. Asselman, W, den Baas, H. Grimme, J. J. Heemskerk, J. E C. Kemna, P. Koster, A. van Leeuwen, H Pronk, J. de Wijn, J. Winter. Afdeeling Timmerlieden: J. de Beurs, H. J. Bouchier, W. J. Grimyser, N. Godschalk, J, v. d. Heide, A. Koeleman, C. J. Reynders, D. Renden, A. Zwolsman, J. W. S. Veen. Op Goeden Vrijdag 26 dezer zal het P.T.T.- kantoor alhier na 14 uur voor alle post zaken gesloten zijn. Voor Telegraaf en Telefoon is ih het kantoor tot 21 uur geopend. De agentschappen Zuidstraat en Tuindorp zullen na 14 uur voor post, telegraaf en telefoon gesloten zijn. Op Maandag 29 Maart, tweeden Paaschdag is het P.T.T.-kantoor geopend als op Zondag dus 89; 1314. Op dien dag heeft één brief en één pakketpostbestelling plaats. De post agentschappen zijn, evenals op Zondag, ge sloten. De prijzen kunnen afgehaald worden Don derdag en Vrijdag, resp. 25 en 26 Mrt., des namiddag van 13 uur, bij A. Nottelman, Gravenstraat 38. c d d d d d d 1/1 1/1 irt in c c CU O J *c 0, 0 D 0 i-l 'C CU 0 J I 2849 14 232 27 894 40 1621 2 1415 '5 2265 28 189 4t 2252 3 1304 16 678 29 2303 42 819 4 54i 17 II27 3° 896 43 300 5 2945 18 1293 31 1752 44 1652 6 2963 19 484 32 498 45 1873 7 1518 20 1 '57 33 1855 46 2878 8 816 21 2444 34 614 47 2503 9 2113 22 1361 35 1280 48 1792 io 2835 23 1382 36 1197 49 2941 II 929 24 837 37 2610 5° 954 12 1466 25 2209 38 2431 51 1613 13 2812 26 995 39 57i 52 1002 O O* 53 2372 54 2331 55 844 56 776 57 893 58 2824 59. 2295 60 552 61 654 62 2596 In de advertentie van de fa. Van der Lee, voorkomend in het Advertentieblad van gis teren, werd medegedeeld, dat Advocaat .Triomph" 1.25 per groote flesch kost. Dit moet zijn 1.20. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Vakkleding voor alle bedrijven. IJzersterk en toch niet duur. Donderdag 25 Mrt18.52 uur Goede Vrijdag Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 'e Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Bevestiging van nieuwe lidmaten, 's Avonds 7 uur, Ds. H. A. Enklaar Bediening H. Avondmaal Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk. (Julianapark). s Avonds 8 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Avonds 7.30 uur, Leesdienst Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Avonds 8 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Avonds 7 uur, Ds. W. J. F. Meiners Avondmaal Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts Avondmaal Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Dr. M. v. d. Voet, van Haarlem. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Goede Vrijdag, 's morgens 9 u., kerkdienst. Paasch Zaterdag, 8 u., kerkdienst, wijding van Paaschkaars en doopwater. Leger des Heils. 's Middags 3 uur, samenkomst 's Avonds 8 uur, verlossings-samenkomst Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat 'sAvonds 8 uur, samenkomst Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Donderdag 25 Maart. Casino, 8 u. Openbare vergadering S.D.A.P. Onderwerpen: Mijn ervaringen in Spanje; De strijd tegen het Fascisme. Zaterdag 27 Maart. Musis Sacrum, 8 u. Esperanto-Congres. Casino, 8 u. Feestavond. Voetbalvereeniging „Heldersche Boys". Dit zal de naam zijn van de beknopte gids die binnenkort wordt uitgegeven door de V.V.V. „Helders Belang". In de „Heldersche Courant" van 6 Maart zijn daaromtrent reeds verschillende gegevens verstrekt met de be doeling, dat de plaatselijke middenstand er nota van zou nemen. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat het uiterlijk deze week nog mogelijk is om in deze gids een firma-adres op te geven, waarbij men dus gelegenheid heeft om tegen betaling van 1.50 zijn zaak te vermelden. Deze gidsen worden in eenige duizendtallen gedrukt en uitgereikt aan personen die zich tijdelijk of voorgoed in Den Helder vestigen, en aan vreemdelingen die onze stad voor kor ten duur bezoeken. Alle gegevens die men onder die omstan digheden noodig heeft staan er in vermeld, het belooft een gemakkelijke wegwijzer te worden niet alleen voor hen die onbekend zijn in onze stad en omgeving, doch ook voor plaatsgenooten, vandaar dat de gelegenheid voor den handel om daarin hun zaken bekend te maken bijzonder gunstig is en tevens wei nig kostbaar. De gids gaat 30 dezer in druk, dien datum kunnen geen adressen meer worden opgenomen. Zij die geen bezoek gehad hebben voor op name in deze rubriek, kunnen hun opgave nog inzenden aan het secretariaat van de V.V.V. Spoorstraat 41 of Verkeershuis Kanaalweg 91, tegenover de Postbrug. door Annic de HoogNooy 12) „Vergeet niet dat ik terugkom..." had ze geschreven. En kort daarop schreef ze wéér en meldde haar adres, ergens in Den Haag. Toen na enkele weken dat telegram, waarin ze hem sméékte te komen... Den geheelen nacht had hij wakker ge legen, steeds maar vreezend, dat er plotseling vanuit dat ziekenhuis opgebeld zou worden, dat er... iets met haar gebeurd was. Hoe had hij zich dan tegenover zijn zoon moeten verantwoorden Maar dat was gelukkig niet het geval ge weest en den volgenden morgen had hij er haast om kunnen lachen, dat hij zich zoo in het nauw gedreven had gevoeld. Er werden iederen dag kinderen geboren, waar om zou het in dit geval nu juist slecht moeten afloopen? En zou het Als dat het geval was geweest, misschien voor alles niet veel beter Z(jn? Als ze hem er tenminste niet in ge moeid hadden. Maar dat zou nu juist de vraag geweest z(jn. Straks kon hij de rekening voor de ver- plegingskosten ook nog betalen. Wie weet voor wplke onaangenaamheden die vrouw hem nog zou plaatsen. Hij had haar nooit gezien, maar hij wist precies hoe ze was en hoe ze er uitzag, een zeldzaam geraffineerd wezen, met het gezicht van een engel. Het echte type, waar een man op invloog. De kleine Marjoleintje was het troetel kindje van de zaal, zoowel van de zusters als van de patiënten. En geen der kndere jonge moeders was daar jaloersch om, misschien omdat ze wisten, dat het met Marjoleintje's moeder niet zoo goed ging. Ze had voort durende aanvallen van zwaarmoedigheid en ook de koorts wou maar niet wijken. Die in zinking was vrij plotseling gekomen, eigen lijk direct na ontvangst van Lottie Sanders' korte briefje, dat volgde op het telegram, waarvan de inhoud zulke gemengde ge voelens bij haar opgewekt had. „Beerens heden doctoraal. Verwaande idioot geworden Vergoed telegramkosten. Lottie." had ze geseind. Daarna kwam haar briefje, waarin ze mededeelde, dat ze voor een poosje de hoofd stad ging verlaten en dus niet langer in de gelegenheid was Diny verder van alles, wat haar man betrof, op de hoogte te houden. Ze raadde haar nog aan die comedie niet langer voort te zetten, zijzelf was er immers de dupe van en dat waren die „knullen" geen van allen waard. Ze moest, als ze beter was, er maar direct op afstappen en voor haar rechten van getrouwde vrouw opkomen. Zij zou het wel weten, aan hé&r zouden ze een goeie hebben... Dat laatste dacht Diny ook. Lottie bekeek de dingen heel anders dan zij. Maar toch was er een zweem van waarheid in haar woorden. Ze was toch met Paul getrouwd en dan ging het toch maar niet dat hij haar zoo aan haar lot overliet. Dat z(j zich zoo in hem vergist had. Ze had eigenlijk gehoopt dat hij ziek zou zijn, om daarin een reden te kunnen zien voor zijn ge drag ten opzichte van haar. Maar hij was ge zond en alles liep bij hem naar wensch... Zou hij dan in het geheel niet meer van haar houden? Was zijn liefde voor haar dan niets anders dan zinsbegoocheling, zelfbedrog ge weest? En was hij nu misschien blij, dat hij van haar af was? Als dat zoo was, zou hij haar in zijn hart wel heel dankbaar zijn om het feit, dat zij van hem weggegaan was en dan zou hij ook niet stil staan bij den strijd die zij gevoerd had om daartoe te kunnen komen Haar liefde voor hem was niet dood, dat voelde ze iederen dag meer. Maar als hij die liefde niet meer vroeg... Uur aan uur pijnigde zij haar gedachten daarmee en dat hield de genezing van haar toch al zwakke gestel, tegen. Totdat ze zichzelf rust gaf, door het be sluit te nemen, om zoodra ze er toe in staat was, naar hem toe te gaan. Maar dat zou nog heel lang duren, want de dokter constateerde juist in die dagen datgene, waarvoor hij reeds eerder gevreesd had, een geval van trombose. VI. De jonge dokter Beerens verrichtte, als assistent van Professor Warners, goed werk. Daardoor wel in de eerste plaats, won hij de sympathie van den bekenden geleerde, van wien men wist, dat hij voor zijn medewerkers niet altijd even gemakkelijk was. Beerens' groote voortvarendheid vestigde bij hem den indruk, dat er uit hem een goede, ernstig- werkende medicus zou groeien. Hij gaf hem ruimschoots gelegenheid tot het nemen van proeven in zijn laboratorium, volgde die met belangstelling en verheugde zich evenzeer als zijn assistent, over de be haalde resultaten. Doch ondanks zijn groote ijver en de liefde voor zijn beroep, kon Paul de gedachten aan Diny niet van zich afzetten. Soms, als het verlangen naar haar hem te machtig werd, ging hrj zoekend door de straten van de stad, bij dezen of genen om inlichtingen vragend. Doch steeds keerde hij weer onverrichterzake huiswaarts. Zoo verliepen eenige weken. Paul werd thuis steeds stiller en teruggetrokkener. Zijn vader verzon van alles om hem wat afleiding te bezorgen, doch hij zocht die alleen in zijn werk en wilde van geen uitgaan of andere genoegens weten. Na dagenlang over de mogelijkheid daar verandering in te brengen, gepeinsd te heb ben, kwam de oude Beerens op de gedachte om professor Warners in vertrouwen te nemen. Misschien dat die er iets op wist te vinden om Paul uit zijn neerslachtigheid op te heffen. De grijze professor ontving hem met groote voorkomendheid. Hij luisterde geïnteresseerd naar het uitvoerig relaas en hoorde alles, tot in de kleinste bijzonderheden, over dat huwe- lij waar indertijd nogal veel over gesproken was. De persoon van Diny werd aan hem voor gesteld, zooals Paul's vader haar in zijn ge dachten zag. En toen hij er aan toevoegde, dat alle pogingen, die hij bij zijn zoon aan wendde, om hem er toe te bewegen zich van die vrouw te laten scheiden, faalde, was de professor, na nog eens nadrukkelijk gevraagd te hebben of die vrouw wel wérkelijk zoo slecht was, ook van meening, dat het beste was, als Paul voor eenigen tijd het land zou verlaten. De mogelijkheid, dat dit in verband met zijn werk zou kunnen geschieden, was niet uitgesloten. „Het zou mij wel wat waard zijn, profes sor..." zei de oude Beerens met nadruk. Professor Warners dacht een oogenblik na en zei toen „Wij zijn reeds lang bezig met de voorberei dingen voor een expeditie naar midden-Afrika. Deze betreft de bestudeering van tropische ziekten. Tot de deelnemers daaraan zou hij... eventueel kunnen behooren." Paul's vader was direct een en al enthou siasme. „Maar dat zou prachtig zijn, professor. U weet zelf hoeveel mijn zoon daarvoor voelt..." „Voor die stude, bedoelt U want van de expeditie weet hij nog niets af. Het is trou wens nog heelemaal niet zeker, dat die door kan gaan. De financieele middelen daarvoor ontbreken nog voor een groot deel." „U zou... op een niet onbelangrijk bedrag van mij kunnen rekenen, mits een en ander spoedig voor elkaar kon zijn." Met deze toezegging had hij het hart van Professor Warners, wiens stokpaardje de „expeditie" was, stormenderhand veroverd. Langer dan een uur spraken zij er samen over. En Paul, die slechts op enkele meters afstand van de spreekkamer aan het werk was, vermoedde niet, dat er in die oogenblik ken over zijn lot van de eerstkomende jaren beslist werd. Enkele dagen waren voorbijgegaan. Dagen, waarin Professor Warners en de oude bankier voortdurend met elkaar in contact kwamen. Schikkingen werden gemaakt en door middel van Beerens' relaties werden nieuwe toezeg gingen gedaan. De verwezenlijking van Warners' ideaal, de uitzending van zoo'n expeditie was nog slechts de kwestie van enkele weken. Op den dag, dat alles definitief geregeld zou worden, liet de professor zijn assistent bij zich komen. Eerlijk van opvatting als hij was, kostte het hem moeite zijn belofte jegens Paul's vader te houden, door op geen enkele wijze te laten blijken, dat deze financieel bij de expeditie betrokken was. Paul zou zijn toeleg dan onmiddellijk doorzien en in dat geval konden zij er zeker van zjjn, dat hij weigerde. Het geringe enthousiasme, waarmee de jonge dokter zijn mededeeling, over de groote kans die hem geboden werd, ontving, stelde den professor teleur. Hij had zich daar heel wat anders van voorgesteld. Het zou hem. zoo het er nu voorstond, nog moeite genoeg kosten hem mee te krijgen. „Het is de kans van je leven, Beerens, ver geet dat niet." „Dat kan wel zjjn, professor en het is misschien heel dom van mij, dat ik die niet benut, maar gelooft U me, ik... kan niet anders." „Maar waarom dan niet?" „Omdat er iets is dat me hier houdt." „Je... vrouw?" „Ja professor." (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5