Binnenland George VI krijgt een nieuwe film De slachting te Addis Abeba Buitenland Protest tegen nieuw hotel te Amsterdam De NederL Handelsmissie in Brazilië populair Handtastelijk voetballer Duitsche geleerden in den vreemde Een luchtlijn naar de Wadden-eilanden Nieuwe marinevliegiuigen Rusland huichelt Rotterdam krijgt groote tunnel Mishandeling van kalveren De reis van den Belgischen Koning naar Londen De Amerikaansche marine reserve Slechts 37 pet. van de bestaan- de hotelbedden zijn bezet! Reeds lang bestaan plannen hot Damberrein te Amsterdam, wkar rS la" pen een „tijdelijke" Dam-tuin nriikt t. 3 (bebouwen. De laatste Plannen va£ den aS," ferdamschen gemeenteraad zijn, het wrTe Gisterenmiddag heeft de afdeeling Am sterdam van den Bond van Werkgevers Tn rfpap? 'rant en Cafébedrijven (HO den! 6811 protestv«rgadering gehou- Aan de vergadering, die druk bezocht was, werd van bestuurszijde meegedeeld^! bij het opduiken van plannen betreffende gerich0ttetotVeë„DW C,adeH;ik «SÏSÏta gericnt tot B. en W„ waarin de toestand A ™0telbPldriif hier ter stede is uiteen gezet. 1 hans is men gekomen tot deze ver gadering. De heer Th. van Stigt, algemeen voorzitter van II.O.R.E.C.A.F., behandelde vervolgens vragen of er behoefte is aan een nieuw hotel? Fm mag Ilorecaf zich daar mee bemoeien? Door den heer Van Stigt werd uit eengezet, dat Amsterdam thans vol doende voorziet in hotelruimte. In het a gemeen is 37 pet. van de bed den bezet. Een nieuw groot hotel beteekent dus het verplaatsen van hotelgasten ten nadeele van de be staande hotels, Wanneer men dan weet dat^de hotels thans aan belas ting f 177.000 opbrengen dan meent spr. dat men van overheidswege ook mag rekenen op bescherming te gen een fnuikende concurrentie. Voorts zet spr. uiteen, dat men de macht van Horecaf niet onderschatten moet. Een boycot van alle leden van die bedrijven, die meewerken aan het tot stand komen van dit nieuwe hotel, zou wellicht nog van groo- ten invloed zijn. Ook deelt spr. mee dat con tact is gezocht met de regeering om fe on derzoeken of de vestigingswet hier niet is toe te passen. Nadat enkele stemmen uit de vergadering Waren opgegaan tegen een eventueelen boy cot werd een motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat een nieuw hotel niet noodig is en in strijd met de belangen van de gemeente en de hotelhouders. nieTtuï landing verrichten. Dit geschiedt van pp V°°.r de e'entl,eele exploitatie ondat geregelden zomerdienst, doch ook opdat bij voorkomende bijzondere gelegcnhe- n" d zfa- taxi-vliegtuigen daarheen kun nen worden gezonden. eAmifpie"hter nog lang niet zo° ver da* en luchten naar Texel en andere eilanden xasi in den zomerdienst van de K.L.M. zal worden opgenomen. De K.L.M. onderzoekt de mogelijkheid. In verband met de geruchtén, dat de K. L.M. in den komenden zomer een luchtlijn op Texel zou gaan exploiteeren verneemt de N.R.Crt. van bevoegde zijde, dat een en an der nog zeer voorbarig hoewel niet van al len grond ontbloot is. De K.L.M. heeft ten aanzien van een luchtlijn op Texel nog geen beslissing geno men. Alleen bestaat er belangstelling voor een lijn naar Texel gedurende den zomer. Doch niet alleen naar Texel maar ook naar andere eilanden, zooals bijv. Vlieland en Terschelling. Men onderzoekt inderdaad thans nauw keurig of de mogelijkheid bestaat dat op ge noemde eilanden een behoorlijke landings gelegenheid kan worden geschapen en gaat na of er eventueel een terrein kan worden aangelegd, dat aan eenig.szins redelijke ei- schen voldoet, wat betreft breedte, lengte en grondslag. Dit onderzoek vindt plaats door het zenden van vliegtuigen naar de eilanden, die dan indien mogelijk op het Toen de Ned. Handelsmissie bij zijn afreis uit Rio de Janeiro te Sao Paulo aan kwam, wachtte haar bij aankomst aldaar een verrassing. Na op het perron begroet te zijn door hooge vertegenwoordigers van de Staatsregeering, stond buiten het station een militaire eerewacht opgesteld, vergezeld van een muziekcorps, hetwelk op waarlijk onberispelijke wijze het Wilhelmus speelde, voorafgegaan door „A Brasileira". De staat Sao Paulo had, onder de bekwame leiding van een ervaren ceremoniemeester, gezorgd voor een ruim aantal regeeringsauto's en voor gedrukte programma's, waarin, behalve de regeling van het verblijf te Sao Paulo, ook een zeer nuttig overzicht was opgeno men van de beteekenis welke aan deze be langrijkste aller Braziliaansche Staten toe komt. De dagbladen van Sao Paulo bevat ten een uitvoerigen welkomstgroet. In geen enkel orgaan ontbrak een zinspeling op het feit dat Nederland hoewel in eigen kolonie koffie ver bouwende, niettemin de Braziliaan sche koffie op gelijken voet behan delt. Indien er een argument is het welk indruk maakt op het gemoed van de Braziliaan, dan is het wel deze edelmoedige houding van ons land jegens het voornaamste uit voerartikel van Brazilië. In alle re devoeringen welke tot de missie ge houden zijn, is dit feit opnieuw ge releveerd, onder toevoeging dat dit in Europa een unicum is, en dat buiten ons werelddeel alleen de Ver- eenigde Staten de koffie onbelast binnenlaten, waarbij echter tevens onderstreept wordt dat de V. S. zelf geen koffie voortbrengen, doch Java wel. Proefvlucht boven Schelling- woude. Onder leiding van vice-admiraal Vos heb ben gisteren op het marinevliegkamp te Schellingwoude twee nieuwe marinevlieg tuigen proef gevlogen voor de rijksoverna me-commissie. De toestellen, welke gebouwd zijn door de Fokkerfabrieken, waren een nieuwe bom menwerper van de F 4 serie voor de In dische marine en een nieuw catapult vliegtuig van de C. 11 W-serie. Verschillende starts, hoogte en snelheids proeven werden door den invlieger van de Fokkerfabrieken, piloot Meinecke, gedemon streerd. Na langdurige discussie, heeft de Rotter- damsche Gemeenteraad in zijn zitting van gisteravond besloten, het college van B. en W. volmacht te verleenen tot wijziging van het tunnelplan 8A3 (n.1. om het plan van de regeering te wijzigen in plan 840, het z.g. groote tunnelplan). Dit laatste houdt in het houwen van een tunnel voor tweebanig autoverkeer en voor verkeer van wielrijders en voetgangers. De schorsing van de Rooy. Naar wij vernemen heeft de commissie van beroep van den Kon. Ned. Voetbalbond besloten den B.V.V.-speler de Roov te schor sen voor den tijd van anderhalf jaar, in gaande 1 November 1936, zulks wegens het frappen van een tegenstander in de ont moeting N.A.C.B.V.V. De strafcommissie van den K.N.V.B. had bepaald, dat de Rooy voor drie jaar zou worden geschorst, waarbij in aanmerking was genomen, dat hij behalve het opzette lijk trappen van een tegenstander, ook handtastelijk was opgetreden tegenover den scheidsrechter. Deze laatste beschuldiging heeft de commissie van beroep laten vallen en de straf mede in verband hiermede, tot anderhalf jaar ingekort. AARDSCHOKKEN IN ZUID-CALÏFORNIë. Te 16.49 Greenwiehtijd zijn in Los Ange los twee krachtige aardschokken gevoeld, die ook elders in Zuid-Californië werden waargenomen. Van schade is geen meidinar gemaakt. Te San P i ego deden op hetzelfde oogenblik drie schokken deuren en ramen van hooge gehouwen schudden. De voor bijgangers in de straten bemerkten echter niets van de beving. Het zgn. „dwangvoeren" op de Amsterdamsche veemarkt. De Sophia-Vereen. tot Bescherming van Dieren brengt een wreede methode, om kal veren een hoog verkoopsgewicht te doen be halen, aan 't licht. Het is goed, om in rui mere kingen dan in die der Dierenbescher ming, deze wreede en bedriegelijke methode welke op de Amsterdamsche veemarkt ont dekt werd, af te keuren. Wat gebeurt er met de stomme dieren? Daar de vette kalveren per zooveel kg. le vend gewicht verkocht worden en de boer dus graag een zwaar beestje op de weeg schaal wil laten aantreden, is het gebeurd, dat hij de dieren een nacht te voren vol pompte Ja, dit is het ware woord, want na dat de kalveren tot hun verzadiging gedron ken hadden, werden zij volgegoten met een mengsel van ongeveer 20 melk en 80 water. De kalveren, die zich natuurlijk he vig verzetten, werden vastgebonden, de kop pen achterover gedrukt en het vocht, door middel van flesschen, welker hals tot onge veer in den slokdarm reikt, naar binnen ge goten Van 12 tot 16 Liter drinken wordt den diere" op deze wijze toegediend. He' is logisch, dat de dieren, aldus in ge wicht gestegen, den eigenaars heel wat meer opbrengen dan anders het geval was ge weest. Het is echter een laffe, wreede en mensch- onwaardige methode, waartegen niet genoeg kan worden opgetreden. Wij vernemen in dit verband nog, dat de directie van de hoofdstedelijke Veemarkt en het Abattoir krachtdadig de bestrijding van het misbruik ter hand neemt. Zij heeft o.a. het bezit van voornoemde „melkflesschen" den veehouders verboden. Worden deze voor werpen toch in de stallen ontdekt, dan kan den boer de toegang tot de markt ontzegd worden. HOTEL DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Te Riale (Italië) in de Formask-vallei is een klein hotel geheel bedolven door een lawine, welke van 2000 nieter hoogte kwam. Zes personen werden mede bedolven, tot nu toe is men er in geslaagd drie dooden en twee gewonden te hergen. DE LAATSTE ROL VAN SIR AUSTIN CHAMBERLAIN. Ter gelegenheid van de kro ningsfeesten wordt in Engeland een film gemaakt, waarin alle bekende Engelsche persoonlijk- heden optreden. Sir Austin Chamberlain, die onlangs overle den is, gold als de natuurlijkste en beste filmspeler. Vlak voor zijn dood speelde hij nog in „The King's People" mee, die als ge schenk aan George VI aangebo den zal worden. In Engeland is men op het oogenblik be zig een kroningsfilm te maken, die het En gelsche volk aan zijn koning wil aanbieden en die op den dag van de kroning in alle Engelsche filmtheaters gedraaid zal worden. Deze film is het eerste filmdocument, dat ooit aan een regeering aangeboden werd. Al le beroemdheden van Engeland spelen zich zelf: de politici, de bekendste tooneelspelers, de romanschrijvers en de tooneelschrijvers, ja zelfs de auteur van de film, de fotograaf en een reporter van het grootste Engelsche filmtijdschrift werken mee. Het scenario is iVan John Drinkwater, die gedurende eenige weken zijn huis in Londen in een echt film atelier veranderd heeft. Het is een geweldig werk, om een particu lier huis in een goed bruikbaar filmafeliei 1e Veranderen. Drinkwater moest het dak door een tweede dak laten bedekken, opdat bij het opnemen van de klankfilm niet liet tikken van de regendruppels zou hooren. De trappen moesten met een geluiddempend materiaal belegd worden, opdat het dienst meisje niet door te luide stappen bij haar werk, de klankfilniopname in gevaar zou brengen. Want John Stumar, de regisseur is niet van plan, deze film te maken met op namen van persoonlijkheden, zooals ze in het filmnieuws voorkomen. Hoe moeilijk het is, zichzelf te zijn. De beroemdste heeren en dames, zoowel uit het rijk van de politiek als van het too- neel en het openbare leven, zijn nu opeens gedweeë tooneelspelers. Zij zijn het alle over één ding eens, dat het wel het moeilijkste van de wereld is. n-m „zich zelf te spelen". Van alle medewerkenden zijn er tot nu toe slechts nog maar twep in geslaagd, om zich in volkomen natuurlijke houding voor de camera te bewegen, niet voortdurend recht in het toestel te kijken en niet stijf en hou terig te loopen. De sterren. De eene „ster", die zifn rol met buitenge wone toewijding en liefde, en zelfs met ta lent, speelde, was Sir Austin Chamberlain. Nog een paar dagen voor zijn overlijden was hij bezig met de oonamen voor de film en verklaarde hij, dat filmspelen heelemaal niet zoo moeilijk was, maar zelfs een groot ge noegen voor hem was. Shaw is lastig. De andere „ster" is G. B. Shaw, die over de geheele wereld bij alle filmreporters be kend staat, als een zeer geliefde en natuur lijke „ster". Want zoo ongaarne Shaw zijn tooneelwerken wil laten verfilmen, zoo graag speelt hij blijkbaar zelf voor de film Web iswaar had hij een voorwaarde gesteld: hij wilde slechts een hoofdrol vervullen. Zeer interessant is bet om te zien, hoe John Drinkwater de scènes voor deze zeer jppr_'' waardige film in e'kaar gezet porter van het groote F ngelsche tijdschn „Film Weekly", die «veneens meewerkt, ver- telt hier een en ander over. Zijn rol bestaat daarin, dat hij naar den lieer prm^water gaan moet, bet huis. dat voor eenigentijdin een filmstudio veranderd is. moet binnentre den en den bekenden schrijver moet inter viewen over de manier, waarop hij in een film alle Engelsche beroemdheden wil laten optreden. Voor de eeTSte maal leerde dehlm- reporfer hier den film aan den lijve bennen en hij hekent, dat bij zijn scène vier maal herhalen moest, zoo slecht en stuf had hij zich voor de camera bewogen. Chamberlain voor de camera. Sir Austin Chamberlain heeft in deze film een hoofdrol gekregen. Men ziet, hoe Cham berlain zich op zeer ongedwongen wijze met John Drinkwater over actueele politieke vraagstukken, die betrekking hebben op het Britsche rijk, onderhoudt; Chamberlain schijnt bij deze opnamen zoo levendig ge debatteerd te hebben, dat hij de camera en alle filmtoestellen volkomen vergat, zooals de ideale filmspeler dat ook doet. G. B. Shaw zal in deze film door Drinkwater geïnter viewd worden, en spreekt over zijn toekom stige werkzaamheden. Wanneer jij het eenige meisje van de wereld was. Ook de in Engeland zoo traditioneele ont vangst. speelt in deze film een groote rol. Op zulk een ontvangst zingt de beroemde Violetta Lorraine het lied, waardoor zij de populairste zangeres van Engeland gewor den is: „Wanneer iij het eenige meisje van de wereld was Ook Koningin Victoria komt in deze film voor. dat wil zeggen in de persoon van de ionge filmsneelster, die de rol van de jonge koningin Victoria voorstelt in de film, die de tweede kroningsfilm wordt. De ionge filmspeelster komt bij .Tohn Drinkwater en vraagt hem om raad, hoe zij op de beste wijze haar rol van koningin van Engeland kan spelen. Dus; alle spelen zich zelf. In dit opzicht wordt slechts een uitzondering gemaakt: de jonge tooneelspeler Frank Forsyth speelt de rol van een fotograaf, maar ook hij wordt met ziin gewonen naam aangesproken. Zooals vanzelf spreekt, moesten alle me dewerkers voor de jupiterlnmpen geschminkt worden. Ook mevrouw Drinkwater, die een bekendp vioolspeelster is, speelt mee. Van wege de plankenkoorts moest zij haar scène wel vijf maal herhalen. De opnamen voor deze film zijn nog niet afgeloopen. Het is nog niet bekend, of Sir Austin Chamberlain zijn laatste „rol" be ëindigd had voor de camera. Maar de dood gaf in deze dagen het bevel: zijn rol is ten einde. De Sovjets hebben de wapenle vering aan de Spaansehe regee ring nooit gestaakt. Itallaansche diplomatieke kringen te Parijs hebben volgens Un. Press op de door de Fransche pers over genomen beschuldigingen van den Sovjet-ambassadenr te Londen, Maisky, aan het adres van Italië ter stond geantwoord met een ernstig tegenverwljt. Zij verklaren bewijzen in handen te hebben, dat de Sovjet- Unie het zenden van heele scheeps ladingen tanks, vliegtuigen, wapens en munitie uit de havens van de Zwarte Zee naar Spanje nooit heeft gestaakt. Aan de niet-inmengingscommissie te Lon den heeft men van Italiaansche zijde intus- schen reeds bewijsmateriaal doen toekomen betreffende de volgende transporten, naar havens van de Valencia-regeering. In den nacht van 14 op 15 Maart jl. is het stoomschip „Bolivar" uit Marseille vertrok ken met bestemming naar Barcelona. Het schip had een lading van vier honderd ton oorlogsmateriaal aan boord, dat tevoren j>er spoor uit Zwitserland te Marseille was aan gekomen. De nummers van de goederenwa gons, waarmede het materiaal vervoerd werd, bevinden zich onder het naar Londen gezonden bewijsmateriaal. Den 7en Maart is het stoomschip „Anur- dari' uit Marseille naar Barcelona vertrok ken met zeven honderd kisten munitie, elk van vijftig kilogram, aan boord. Denzelfden dag vertrok uit Marseille de zeilboot „Pepita" met zeven ton Tsjecho-Slo- waaksche en veertig ton andere munitie. Drie dagen later vertrok eveneens uit Mar seille de zeilboot „Fridero" met een lading munitie naar een Spaansehe haven. Den loden Maart vertrok wederom uit Marseille het stoomschip „Vicente la Roda" met drie honderd ton munitie, die den avond tevoren in drie en twintig Fransche goederenwagens uit België te Marseille was aangekomen. De nummers van deze goede renwagens zijn gefotografeerd. De Italiaansche diplomaten zijn er van overtuigd, dat een onderzoek van de niet- inmengingscommissie de openbare meening omtrent den waren stand van zaken zal in lichten. Met betrekking tot de vrijwilligerskwestie verklaarde zij voorts, dat Italië weliswaar, zooals Grandi heeft medegedeeld, de zich in Spanje bevindende vrijwilligers niet zal te rugroepen. doch dat 't anderzijds ook geen nieuwe transporten naar Spanje zal zenden. Men moet de huidige situatie, zoo zeiden zij verder, niet al te tragisch opvatten, want noch Engeland, noch Italië wenschen, dat zich uit de Spaansehe kwestie een interna tionaal conflict zal ontwikkelen. De belangen van heide landen zijn niet tegenstrijdig. Ook Engeland wenscht geen communistisch regime in Spanje, al was het alleen maar omdat het gevaar zou loopen. de mijnen, die het in Spanje bezit, te verlie zen. Italië heeft geenerlci territoriale plannen in Spanje of Spaansch Noord-Afrika. Ook van dezen kant bezien, bestaat er dus geen grond voor een conflict met Engeland ol Frankrijk. ROTH SLOEG PRECISO. Gtistave Roth, wereldkampioen in het halfzwaargewicht, verdedigde Woensdag avond te Brussel met succes zijn titel tegen den Italiaanschen uitdager Merlo Preciso. Over 15 ronden won Roth met grooten pun- tenvoorsprong. Waar vonden de geêmigreerden weer arbeid? Zoo even is, volgens een bericht in de N. R.Crt. een betrouwbaar statitischoverzicht verschenen over de emigratie van Joodsche en niet-arische geleerden uit Duitschland. Van de ongeveer 980 niet-arische profes- sonen aan Duitsohe universiteiten en hooge- scholen, die tengevolge van de verandering der officieele politieke opvattingen of al leen als gevolg van hun afstamming hun betrekking verloren hebben, zijn er bijna 880 naar het buitenland uitgeweken en de meesten hebben daar thans vrijwel allen een plaats gevonden in hoofdzaak aan in richtingen van hooger onderwijs. De interessantste gegevens van de sta tistiek hebben betrekking op de landen, waarheen de uitgeweken geleerden zijn ge gaan en een nieuwen werkkring hebben ge vonden. Deze zijn Engeland 270, Vereenigde Staten 239, Frankrijk 64, Turkije 64, Palesti na 52, Zwitserland 46, Nederland 38, Dene marken 19, Zweden 18, Italië 16, Oostenrijk 15, Tsjechoslowakije 13, Rusland 13 en Bel gië 12. Opmerkelijk is dat van al de uit Duitsch land uitgeweken mannen van wetenschap ruim de helft een onderkomen heeft gevon den in Angel-Saksische landen, terwijl slechts 13 in Rusland zijn terecht gekomen, ofschoon dat het „Jodenparadijs" heet te we zen. Die naar Palestina zijn uitgeweken wa ren zionisten. Het betrekkelijke hooge cijfer voor Turkije houdt verband met het feit, dat de universi teit van Istanboel door Duitschers is inge richt. Na zijn terugkeer uit Londen heeft ko ning Leopold minister-president van Zee land en minister Spaak in audiëntie ont vangen. Mededeelingen omtrent dit onder houd werden niet verstrekt, doch men heeft alle reden om aan te nemen, dat de Ko ning zich met de beide ministers onder hield over de diplomatieke besprekingen, welke hij te Londen heeft gevoerd. Vermoedelijk zal van Zeeland heden uit Brussel vertrekken om enkele dagen rust te nemen. Men weet niet waarheen hij zich zal begeven. 5000 officieren en 35000 manschappen van de Koopvaardij zullen worden ge oef end. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft het voornemen medegedeeld op hulp schepen der marine 5000 officieren en 35000 zeelieden ter koopvaardij in opleiding te ne men. Ambtenaren van het departement van marine hebben verklaard, dat de opleiding dezen zomer nog zou beginnen, indien het congres de noodige credieten zou voteeren. NIEUWE STAD IN PALESTINA. De Joodsche kolonie Petantikva, de oudste Zionistische nederzetting in Palestina, heeft stadsrechten gekregen. De nederzetting is hiermede de tweede Joodsche stad in Pa lestina geworden met 20.000 inwoners. Opnieuw in het Lagerhuis ter sprake. Bij de bespreking van de motie in zake de verdaging van het Lager huis voor het Paaschreces heeft de Labour-afgevaardigde Henderson nogmaals dc aandacht gevestigd op de jongste bloedige gebeurtenissen te Addis Abeba. Hij verklaarde dat hij geenszins werd gedreven door een onwelwillen de gezindheid tegenover de Italiaan sche natie, wier cultuur en histori sche tradities altijd in hooge mate door Groot-Brittannië waren bewon derd. Die bewondering, aldus voeg de hij hieraan toe, verminderde ech ter niet het gevoel van afschuw, dat de berichten over de wreedhe den der Italianen hadden gewekt. Volgens Havas zeide Henderson o.a. nog, dat hij uit gezaghebbende bron had verno men, dat de vertegenwoordiger der Vereenig de Staten te Addis Abeba gedurende drie dagen asyl had verleend aan 700 Ethio- piërs. Nadat hij van de Italiaansche auto riteiten de toezegging had gekregen, dat het leven dezer menschon zou worden gespaard, verlieten zij de gebouwen der Amerikaan sche legatie. Volgens Henderson werden zij echter als heesten afgeslacht. In dit verband verzocht Henderson de Britsche regeering het verzoek van den Ne gus aan den Volkenbondsraad om een en quête-commissie naar Addis Abeba te zen- len te ondersteunen. Henderson wees er nog op, dat naar zijn meening opheldering moet worden gebracht ten aanzien van de vraag of er al dan niet door Italiaansche troepen wordt deelgeno men aan den strijd tegen de Spaansehe re geering. Een enquete-commissie zou naar Spanje moeten worden gezonden. Lloyd George, die vervolgens het woord nam, zeide dat Graziani tijdens den wereld oorlog bewezen had over groote krijgsmans talenten te beschikken. Helaas komt het protest tegen hetgeen te Addis Abeba is ge schied te laat om de levens te redden van hun die op grove wijze zijn afgeslacht. Spre kende over Ras Desta zeide Lloyd George, dat deze gestreden heeft voor de onafhan kelijkheid van zijn land, maar dat hij als een hond is afgemaakt. Het is een schande dat de beschaafde wereld hiertegen niet heeft geprotesteerd. Cranborne antwoordt voor de regeering. De ondermiinister van buitenlandsche za ken Cranborne beantwoordde de verschil lende sprekers. Hij zeide dat het huis den toestand van Spanje reeds kende en dat het hem niet mogelijk was voor het oogenblik iets toe te voegen aan hetgeen Eden gisteren gezegd heeft. Cranborne verklaarde, dat de inlichtingen, waarover de regeering beschikt, er op wij zen, dat het vrijwilligersverbod in acht is genomen. Wat de mogelijkheid van een be roep op den Volkenbond betreft zeide spr. dat een zoodanig verzoek moest uitgaan van de Spaansehe regeering en dat. wanneer dit geschiedde alle leden van den Volkenhonds raad met inbegrip van Groot-Brittannië er de meest volledige aandacht aan zouden schenken. Spr. begreep, dat er onrust heorscht onder de leden van het Huis en gaf toe, dat de toestand teleurstellend is. Hij verzocht echter de oppositie te erken nen, dat de situatie buitengewoon delicaat is hetgeen volgens spr. niet voldoende wordt ingezien. Wij bevinden ons thans, aldus spr. in omstandigheden, waarin een onberaden handeling den toestand nog erger zou kun nen maken. Zooals gisteren reeds aange duid werd, miskent de regeering niet den ernstigen aard van den toestand en het Huis kan er zeker van zijn. dat zij voortdu rend een mogelijke oplossing tracht te vin den. Ten aanzien van wat sfir. de tragische gebeurtenissen na de poging tot «en aan slag op maarschalk Graziani noemde, zeide Cranborne het niet noodig te aefhten iets toe te voegen aan hetgeen reeds gezegd is.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3