Een complot tegen Franco DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De generaal naar! Tetoean vertrokken? Meer dan 1100 gearresteerden Nieuwe politieke crisis Ruslands economisch plan voor 1937 Hitier en Ludendorff verzoend Buiienlandsch Overzicht in Japan Engeland protesteert bij Franco UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 7963 WOENSDAG 31 MAART 1927 Ook muiterij te Algeciras en La Linea Het rapport van Stalin Hitier naar Berlijn Nieuwste portret van ons Prinselijk .paar HE LDERSCHE COURANT Volgens een van het Spaansche te legraaf agentschap ontvangen be richt zou op 3 April a.s. in Marokko een tegen de opstandelingen gerich te samenzwering gelijktijdig worden t ontketend te Tetoean, Larache, Ceuta en andere steden. Aan dit bericht wordt toegevoegd dat na de ontdekking der samen zwering reeds 1150 personen werden gearresteerd. Generaal Franco naar Tetoean vertrokken? Geen bevesti ging van het gerucht. Men meldt uit Gibraltar: Het is onmogelijk bevestiging te verkrijgen van het gerucht volgens hetwelk generaal Franco uit Spanje naar Tetoean zou zijn vertrokken. Men is evenwel van meening, dat dit bericht niet zonder nader onder zoek moet worden in den wind ge- geslagen. /lavas meldt nader dat talrijke personen van Britsche en andere nationaliteit giste ren uit Tanger in Gibraltar zijn aangeko men. Zij verstrekten mededeelingen over het complot, dat in Tetoean is ontdekt en waarbij omstreeks duizend personen be trokken waren. Een honderdtal officieren zou gefusilleerd zijn. De meesten hunner maakten deel uit van het luchtleger. De samenzweerders zouden verraden zijn door een Arabischen kok. Naar Europa^.overgeslagen? Allerhande berichten en geruchten circu- leeren in Gibraltar over de tegen Franco ge richte beweging in zekere kringen van Spaansch Marokko, waarbij het vrijwel on mogelijk is, waarheid van verzinsels te on derscheiden. Er wordt, zegt Un Press o.m. verteld, dat de beweging reeds op het vasteland is over geslagen en dat, in verband met dit complot, op Goeden Vrijdag in Algeciras 24 personen en in Malaga 250 gevangenen zijn geëxecu teerd. Uit die zelfde bron komt het bericht, dat troepen in de kazernes van Algeciras aan het muiten zijn geslagen. Zij zouden zich voor de regeering van Valencia hebben ver klaard "en de republikeinsche vlag geheschen hebben. De muiterij zou onmiddellijk met geweld zijn onderdrukt. Een aantal rad draaiers zou gearresteerd en onmiddellijk ge fusilleerd zijn. De revolte in Algeciras zou, naar men te Gibraltar aanneemt, beschouwd moeten wor den als een bewijs van het sympathiseeren van een deel der troepen met de tegen Fran co gerichte beweging in Tetoean. Volgens berichten uit betrouwbare bron zou generaal Franco zich thans in Tetoean ophouden. Zijn bezoek zou in verband staan met de gemelde oproerige actie aldaar. Tot dusver moeten slechts vijftig personen, die bij het complot betrokken waren, zijn ge fusilleerd. Het aantal arrestaties zou echter in de honderden loopen. Volgens mededeelingen van de inlanders hebben de executies plaats gehad in het on geveer 12 K.M. van Tetoean gelegen Bous- Verder wordt nog gemeld, dat tien man- schappen van Franco's luchtmacht in due vliegtuigen uit Spaansch Marokko zijn ge deserteerd, om zich bij de roode regeermgs- strijdkrachten in Spanje aan te sluiten. Hun doel moet Valencia zijn. OFFENSIEF DER REGEE RINGSTROEPEN BIJ POZO- BLANCO. De speciale verslaggever van Havas te Andujar meldt, dat de regceringstroepen hun offensief in den sector van Pozo Blanco met hardnekkigheid voortzetten. De regeeringstroepen hebben gisteren strategische stellingen bezet te Cerio ifi- rabueno en die van Luna, welke het dal van Cozna beheerschen. De opstandelingen hebben het dorp Ano- ra ten noordwesten van Pozo Blanco bezet, doch hun beweging mislukte. De regee ringstroepen drongen hen met ernstige ver liezen terug. Gisterochtend hebben ringstroepen hun beweging in ^Sffwtandp- van Alcala Cejos voortgezet. D^ps h t lingen hebben tal van gesn^l«®n °P slagveld moeten achterlag' J hopveel. geeringstroepen een belangnjke -beid materiaal in handen is .gevallet* GENERAAL FRANCO. Pozo Blanco is ontzet. Het front bevindt zich thans verscheidene kilometers voorbij het dorp. De strijd in Guadalajara. In den sector van Guadalajara hebben de regeeringstroepen het dorp Miralrio bezet. Dit dorp is op zeven kilometer ten westen van den weg naar Aragon gelegen ter hoog te van kilometerpaal 95, De verovering van Miraldio zal de loyalen in staat stellen con tact te brengen tusschen hun afdeelingen, die ten Oosten en die welke ten Westen van den weg tusschen Guadalajara en Atienza opereeren. Men verzekert, dat de regeerings troepen zich op 10 K.M. van Cogolludo be vinden. Het centrale uitvoerende comité en de raad van volkscommissarissen hebben het na tionaal economische plan der Sovjet-Unie voor 1937 gepubliceerd. Hierin wordt voor eerst herinnerd aan de in 1936 behaalde successen op politiek en economisch terrein. De industrie verhoogde haar productie met 28.4 procent tegenover 1935, terwijl het twee de vijfjarenplan slechts een verhooging voor zag van 23 procent. In het loopende jaar moet de opbrengst der industx-ieproducten een bedrag van 103 milliard roebel bereiken, hetgeen 20 procent meer is dan in 1936. Ruim 2.5 milliard i-oebel zullen dit jaar in allerlei soorten groote werken gestoken worden, waarvan 185 millioeix voor den bouw van bi'uggen. In Moskou zullen 350 nieuwe Trolleybussen, 450 autobussen en 1000 taxis in gebruik gesteld worden. Er zullen ver scheidene nieuwe scholen en andere instel lingen worden opgericht. De arbeidsproduc- tie in de industrie zal toenemen met 19.5 procent en het gemiddelde loon met 7.4 pet. De verwerkelijking van het economisch plan voor 1937, aldus de toelichting in het desbe treffende besluit, zal niet slechts de vervul ling van het tweede vijfjarenplan der ge- heele industrie beteekenen, maar dit plan nog aanzienlijk overtreffen. Sombere aspecten voor de chris telijke kerken in Duitschland. Teneinde moeilijkheden en misverstanden uit den weg te ruimen hebben Rijkskanse lier Hitier en Ludendorff een uitgebreid on derhoud gehad, dat ook tot het gewenschte resultaat heeft geleid. Ludendoi-ff heeft daarbij naar voren gebracht, hoeveel waar deering hij heeft voor de reddende daad van Hitier, die het schandeverdrag van Versail- les punt voor punt verscheurd heeft. Hij juicht het vooral toe, dat volk en staat we der weerbaar en meeste/ aan den Rijn zijn. Hij sprak verder over zijn arbeid, die ten doel heeft het volk in geestelijk opzicht één te maken, zoodat het tegen ernstige taken is opgewassen. Rijkskanselier Hitier gaf een uiteenzetting van zijn ervaringen en zeide zich er over te verheugen, dat het Derde Rijk en zijn weermacht thans weer in vertrouwelijke verbinding met den veldheer uit den wereld oorlog staan, zooals dat eens het geval ge weest is met het oude leger en de strijders van 9 November 1923. De verzoening tusschen den leider van het Duitsche Rijk en die van het nieuwe heidendom kan naar men in kerkelijke krin gen aanneemt, niet anders beteekenen, dan een verscherping van den kerkstrijd. Generaal Ludendorff. Deze verzoening valt te zeer samen niet het tijdperk van hevige spanning, welke tusschen de R.K. en belijdende kerk eener- zijds en de Nationaal socialistische staat an- derszijds, bestaat, om geen sombere voorge voelens te wekken voor de richting, waarin zich de houding van de Duitsche machtheb bers ten opzichte van de kerk in de toe komst zal bewegen. De opvattingen van Ludendorff. Sinds Hitier aan het bewind was geko men, heeft Ludendorff zich geheel afzijdig gehouden van alle officieele betoogingen. Hoewel hij er eerst nationaal-socialisti sche afgevaardigde is geweest, behoorde hij toch niet tot de candidaten der verkiezingen 1933. Hij trok zich terug in zijn villa te Tutzig (Beieren), waar hij zich in zijn vrij en tijd bezig hield met de bestrijding van de Jezuïeten en Joden, die hij ervan beschul digde samen te spannen tegen Duitschland. Het Hbl. heeft een beschouwing gewijd aan het rapport, uitgebracht door den secre taris-generaal der Russische communisti sche partij, Joseph Stalin. Het blad conclu deert uit dit rapport dat de communisti sche partij een moreele crisis doormaakt van den eei-sten rang. Het rapport vindt zijn uitgangspunt in het Trotskisme, de zondebok voor de Sowjet-regeeders. Joseph Stalin's jongste i-apport is een opmerkelijk document zegt het blad. Men is gewend, de rapporten van bolsjewisten met een korreltje zout te nemen: zij heb ben gewoonlijk een doel, meestal een pro pagandistisch doel. Zelfs de niet geringe be- wering, dat de sabotage en spionnage van agenten van vreemde staten, waaronder Trotskisten een tamelijk actieve rol speelden „alle of bijna al onze organisaties in een of anderen vorm hebben aangestoken, zoo wel economische als bestuurs- en partij-or ganisaties" is vermoedelijk evenmin vrij te pleiten van de behoefte, indruk te maken op de massa, haar waakzaamheid te prik kelen. Bevindt de Sowjet-Unie zich niet in „ka pitalistische omsingeling"? In deze dwang gedachte ligt de verkiaiïng van een zekere beduchtheid, welke haar weerspiegeling vindt in de bolsjewistische pers en rap porten zooals dat van Stalin. Maar zóó simplistisch ligt het geval nu weer niet. Stalin zoekt in allen ernst naar een verklaring voor het gesignaleerde ver schijnsel, dat sabotage en spionnage van bui tenlandsche agenten alle, bijna alle organi saties in de Sowjet-Unie hebben aangesto ken." Hij vraagt: Waarom hebben onze menschen dat alles niet opgemerkt? en ant woordt: Onze partijgenooten waren de laatste jaren volkomen door economischen arbeid in beslag genomen, weiden door de economische successen meegesleept, en heb ben al het andere eenvoudig vergeten. Is dat de werkelijke verklaring van het „fascistisch-Trotskistisclie euvel" dat Stalin zoo sterk verontrust? El ders in zijn rapport leest men: De vooze theorie, dat de klassenstrijd in de Sowjet-Unie met iedere nieu we beweging voorwaarts, als het ware hoe langer hoe meer moet uitdooven, dat de klassenvijand naar gelang van onze successen hoe lan ger hoe makker wordt, moet worden afgewezen. Stalin veroordeelt met deze uitspraken feitelijk zijn eigen politiek, die hij met het eerste vijfjarenplan reeds heeft ingeleid en welke hij, als in den greep van een ijzeren wet, vooral sedert de laatste vier jaren heeft gevolgd. Stalin's rapport legt getuigenis af van de moreele crisis, waarin het bolsjewisme vex-- keert. Het hinkt op twee gedachten, eener- zijds de herinnering aan de felle bewogen heid van de revolutie, anderzijds de pi-ozai- sche eischen van het practische leven. Het heeft het laatste gekozen. In de laatste maanden heeft Ludendoi-ff de nationaal-socialistische diplomatie ernstig gecritiseerd. Onlangs hebben de autoriteiten zijn tijdschrift in beslag genomen, omdat er een artikel in was gepubliceerd waarin te kennen was gegeven, dat Fi-anco een Jood zou zijn. Deze oppositie, hoewel beperkt tot de aan hangers van het nieuwe heidendom, dat door Mathilde Ludendorff werd geleid heeft de rijksregeering gehinderd, daar Lu dendorff in Duitsche militaire kringen nog een aanzienlijk prestige genoot. In April 1935 hebben de legerleiders, met generaal von Blomberg aan het hoofd, Ludendorff ter gelegenheid van diens 70-sten verjaardag gehuldigd. In December van dat jaar werd in het ministerie van oorlog zijn borstbeeld onthuld. Hitier heeft deze bijeenkoxnst even wel niet bijgewoond. Men veronderstelt, dat Hitier persoonlijk het initiatief heeft genomen tot deze toena dering Het conflict met het Vaticaan. Hitier is gistei-avond in Berlijn terug gekeerd. Men meent, dat hij een onderhoud zal hebben met Von Bergen, den Duitschen ambassadeur bij het Vatiacan, die zich nog te Berlijn bevindt, waarheen hij zich, na de publicatie van de Encycliek heeft begeven Tijdens de Paaschvacantie heeft Hitlér te Berchtesgaden ©en onderhoud gehad met *Von Neurath over den toestand van de bui- tenlandsche politiek en in het bijzonder over de betrekkingen met het Vaticaan. Men ge looft, dat Hitier zich uit Berlijn naar het Rijnland zal begeven. ■f oto F. Zie.gler, Den Haag. Ernstig conflict tusschen regee ring en parlement. Lagerhuis zwicht voor de bedreiging van parlementsontbinding. Aan den vooravond van de verda ging van de parlementszitting op 31 Maart is het volgens Havas tusschen de regeering en het parlement tot een ernstig conflict gekomen. Het Japansche lagerhuis weigert namelijk de door de regeering ver langde „spoedbehaxideling" van het wetsontwerp inzake de hervoiuning van het kiesrecht. De minister van Marine, vice-ad- miraal Yonai, heeft thans voorge steld, het parlement onvei-wijld te ontbinden, ingeval het de eindstem ming over het kieswetontwerp zou vertragen. Zooals men weet, zou de reeds verlengde parlementszitting heden 31 Maart, worden gesloten. Vele belangrijke wetsontwerpen zijn echter nog niet afgehandeld. Vooral voor het belangrijke ontwerp tot hei-vorming van het kiesrecht had de regeei'ing aange drongen op spoed; een eisch, waartegen, zooals hooger gemeld, het parlement in ver zet is gekomen. Men vraagt zich dan ook af, of de zitting niet wederom met eenige dagen zal moeten worden verlengd. De regeering behoudt zich echter ten deze een beslissing voor tot den laatsten dag der zitting. Inzake de houding van het parlement ten aanzien van de wet tot hervorming van het kiesrecht, welke houding een der mi nisters aanleiding gaf, het dreigement van parlementsontbinding te herhalen is de regeering blijkens nadere berichten, thans in onderhandeling getreden met de Part leiders, die een nieuwe verlenging parlementszitting eischen. Het parlement geeft zijn verzet dp. De Japansche landdag is gezwicht voor de ernstige waarschuwingen der regeering en heeft gisteravond de discussie over de regeeringsontwerpen hervat. Naar nog gemeld wordt, had ook de mi nister van oorlog rle onmiddellijke ontbin ding van den landdag geëischt, indien de meerderheidspartijen niet afzagen van hun plan de behandeling van de kieswet en van het door de regeering ingediende agra risch ontwerp te verdagen. De bevelhebber der Britsche vlootstrijd- krachten in de Middellandsche zee heeft opdracht gekregen protest in te dienen bij de ylootautoriteiten der opstandelingen te Cadiz met betrekking tot het aanhouden van de drie Britsche schepen „Meninridge" ..Stanholm" en „Springwear" door schepen der opstandelingen in den loop van deze maand. In de door den bevelhebber gezonden pro testnota doet hij opmerken, dat een zooda nig optreden van den kant der vlootautori- teiten der opstandelingen in strijd is met het internationale recht, aangezien de rech ten der oorlogsschepen der opstandelingen in zoodanige gevallen door de internatio nale gebruiken beperkt worden tot alleen een ondervraging door middel van signalen De Britsche regeering doet al het mogelij ke om de Britsche wet welke het vervoer van oorlogstuig aan boord van Engelsche schepen verbiedt, nauwkeurig in acht te doen nemen en bijgevolg is het optreden der opstandelingen in de drie voornoemde ge vallen ongerechtvaardigd. De Britsche re geering vraagt de verzekering dat Brit sche schepen in volle zee niet meer zuller worden aangehouden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1