Britsch Indische grondwet B u i t e n 1 a n d De komende conferentie der Kleine Entente Onze zwemsters te Parijs geïnviteerd Thunberg voor vijf jaar geschorst De aanslag op de Chambrun Marxistische optocht te Creil De Watersport tentoonstelling in Berlijn Loonsverhooging Japansche aanspraken op onze buitengewesten middenvak" In Palestina rustiger Het spoorwegongeluk in Frankrijk Prins Tsjitsjiboc naar Duitschland Jeanette Campbell geslagen Clandestien wapendepot in Ierland ontdekt Paaschklokken zwegen in Duitschland Waar blijft Von Ossietzky's Nobelprijs vóór winstuitkeering EENIGE ONRUST IN CALCUTTA. Gisteren is op grond van de Go vernment of India Act de autonomie in 11 provincies van Britsch-Indië van kracht geworden, alsmede de scheiding tusschen Burma en Indië. Bij deze gelegenheid heeft de koning boodschappen gericht tot Indië en tot Burma, waarin hij zijn beste wen- schen uitspreekt voor de bewoners van beide landen. De provinciale gouverneurs hebben voortaan de plicht te handelen op advies van de te vormen provinciale regeeringen met uitzondering van eenige aangelegenheden, welke in de wet voorzien zijn. De politie-autoriteitcn te Calcutta hebben Dinsdag vijf leden der congrespartij verbo den een optocht te organiseeren, die giste ren bij de afkondiging van de inwerkingtre ding van de nieuwe grondwet door de aan hangers van de Congrespartij gehouden zou zijn. De leiders, die een paar uur in arrest zijn geweest, maar later zijn vrijgelaten, heb ben daarop een algemeene staking afgekon digd met sluiting van alle winkels en scho len in de stad. De politie heeft dit dreige ment weer beantwoord met de mededeeling, dat iedereen op volle bescherming van po litie of militairen zal kunnen rekenen, die tegen zijn zin gedwongen zou worden aan de staking mee te doen. De Mohammedaansche bazars blijven in elk geval geopend en de autoriteiten ver wachten niet dat de staking, die verre van algemeen zal zijn, tot bijzondere moeilijk heden zal leiden. Maar eenige voorzorgs maatregelen zijn niettemin genomen. Volgens een Havas-bericht uit Londen wil men in gezaghebbende kringen aldaar het belang der oppositie van het Al-Indische Congres tegen de nieuwe constitutie niet onderschatten, maar men is toch niet van oordeel, dat, de geschapen toestand buiten gewoon ernstig of dringend is. Men herin nert er aan, dat de grondwet heeft voor zien in het geval, dat het Congres een nor male functioneering van het bestuursstelsel zou verhinderen. Dit stelsel kan ook zonder of ondanks het Congres in werking treden. De provinciale gouverneurs herkrijgen dan de uitvoerende bevoegdheden, welke zij reeds bezaten. De tegenstand van het Con gres kan dus slechts een vertragende wer king hebben. Verbod van betoogingen. In verband met een voorstel van de Con gres-partij om morgen massa-betoogingen en een algemeene staking op touw te zet ten als protest tegen de nieuwe grondwet, heeft de regeering den secretaris en vijf an deren vooraanstaanden leden van het Con gres verboden, morgen optochten te orga niseeren. Provinciale regeering Congrespartij gevormd. zonder Nadat in Madras een regeering is ge vormd zonder medewerking van de Congres partij, zijn thans ook in de Centrale Pro vincies Orissa en Bombay voorloopige re geeringen samengesteld. Ook in de provincie Bihar is thans een (kabinet gevormd zonder deelneming van de Congres-partij. Men hoopt op een regeling der geschillen. Een Joodsche politieagent, die op een Ara bisch arbeider had geschoten, is te Jeru- salem in hechtenis genomen. Het is thans in het land was rustiger geworden, dank zij het feit, dat het Arabisch comité tot gematigdheid heeft aangenaamd terwijl men bovendien hoop heeft, dat binnenkort een regeling zal kunnen tot stand komen. Men verwacht, dat het gedurende de paaschviering in de verschillende gods dienstige gemeenten kalm zal blijven. De machinist van den sneltrein, waarvan de laatste wagens gisteren bij Dax zijn ontspoord, is verhoord. Hij verklaarde, dat gezien het vermogen van de locomotief en de belasting van den trein de snelheid als normaal kon worden beschouwd. De regis- streerband is in beslag genomen. Het blad „France de Bordeaux" schrijft, dat het on geluk te wijten schijnt te zijn aan een ver schuiving van de rails. De machinist zou verklaard hebben, dat hij een zeer hevi- gen schok heeft gevoeld en op het plankier van de locomotief voorover schoot op het oogenblik van het ongeluk. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Japansche prins Tsjitsjiboe, die zijn land bij de kroningsfeesten te Londen zal vertegenwoordigen, tevens een bezoek aan Berlijn zal brengen. Datum en duur van het bezoek zijn nog niet vastgesteld. ROOVERHOOFDMAN VERMOORD DOOR BENDEGENOOT. De leider van een roovershende. Miloetin Boeosavgleivich, is, naar Stefani meldt, nabij Koetsjeko in Servië door een van zijn bendegenooten vermoord. Op het hoofd van den handiet. die 20 moorden'en tal van beroovingen had gepleegd, was een prijs van 50.000 dinar gesteld. Samengaan met Hongarije en Oostenrijk niet waarschijnlijk. Aan den vooravond der zeer belangrijke conferentie der Kleine Entente, welke heden en Vrijdag te Belgrado zal worden gehou den, wijst men er in Joego-Slavische krin gen op, dat deze conferentie zich tot taak zal stellen de gemeenschappelijke politiek der drie staten vast te stellen tegenover de groote internationale problemen, teneinde opnieuw een eind te maken aan de combi naties, welke reeds gemaakt werden naar aanleiding van de beweerde verschillen van meening of houding der staten. De confe rentie van Belgrado, zoo zegt men, zal aan- toonen dat de Kleine Entente blijft wat zij was en steeds wilde zijn een regionale En tente binnen het kader van den Volken bond, gebaseerd op de idee van collectieve veiligheid, welke aan al haar leden de mo gelijkheid laat de betrekkingen met zijn bu ren op de best mogelijke wijze te regelen. Hongaarsche gestemd. kringen sceptisch De officieuze Hongaarsche Pester Lloyd schrijft over de conferentie te Belgrado, dat men in Hongaarsche kringen vrij sceptisch staat tegenover de resultaten van de confe rentie: het belangrijkste punt op de agenda zou een pact van wederzijdschen bijstand zijn, dat Tsjechoslowakije op initiatief van Frankrijk voorstelt, Zuid Slavië zou echter zijn handen vrij willen houden en dit feit maakt de kansen voor dit pact niet groot. De conferentie zou dan ook de oeconomi- sche vraagstukken op den voorgrond willen stellen en een plan voor staten, met mede werking van Oostenrijk en eventueel van Hongarije in behandeling nemen. Het biad meent, dat dit plan op moeilijk heden zal stuiten die hun oorsprong vin den in de Kleine Entente zelf en vreest dat het plan den weg op zal gaan van zoovele vroegere plannen voor oeconomische sa menwerking. Militair pact op het program? De correspondent van de „Daily Telegraph" te Belgrado meldt, dat de staten van de Kleine Entente de vorming zullen bespreken van een militair pact, waarbij elk der sta ten automatisch de anderen zou bijstaan in het geval van een onuitgelokten aanval van eenige andere mogendheid. De conferentie der Kleine Entente begint Donderdag te Belgrado en zal Vrijdag gesloten worden. Frankrijk heeft verscheidene maanden ge leden oorspronkelijk het denkbeeld van zulk een pact geopperd maar Roemenië en Joego slavië hebben totdusver geweigerd er op te antwoorden. Ditmaal zal het voorstel wor den aan de orde gesteld door den minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slo- wakiie. dr. Krofta. Het wordt volgens den correspondent echter niet waarschijnlijk g*- acht, dat Joegoslavië er mee zal instemmen daar 't zijn betrekkingen met Duitschland moeilijk zou maken. Bovendien zou zulk een pact in strijd zijn met de politieke over eenkomst met Italië, welke Joegoslavië de vorige week heeft goteekend. Men gelooft derhalve dat het denkbeeld geen succes zal hebben. ZWEMMEN. Rie Mastenbroek en Nida Senff mogen echter van den K.N.Z.B. niet het land uit. De „Federation Francaise de Natation et de Sauvetage" heeft aan onderscheidene nationale bonden een uitnoodiging gezon den om met enkele zwemmers en zwemsters deel te nemen aan de internationale wed strijden, welke ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling op 1 Augustus a.s. te Parijs zullen worden gehouden. Naar wij vernemen heeft ook de Koninklijke Nederlandsche Zwem- bond een dergelijke uitnoodiging ont vangen en wel voor de zwemsters Nida Senff (100 meter rugslag), en Rie Mastenbroek (100 en 400 meter borstcrawl). Het bestuur van den K.N.Z.B. heeft zich echter genoodzaakt ge zien de uitnoodiging af te wijzen. Immers op 31 Juli en 1 Augustus worden te Wildervank de nationale kampioenschappen gehouden en men staat terecht op het standpunt dat op die data geen starvergunning aan enkele zwemsters voor het deel nemen aan buitenlandsche wedstrij den kan worden gegeven. De deelneming uit andere landen belooft overigens zeer sterk te zullen worden. Zoo komen waarschijnlijk Fischer, Schlauch, Simon Sietas, Balke en Wiss en de dames Martha EngfeldtGenenger en Gisela Arendt voor Duitschland te Parijs aan den start. De Zuid-Amerikaansche zwemkampioen- schappen werden te Monte Video gehouden en aan deze wedstrijden namen deel verte genwoordigsters en vertegenwoordigers uit Argentinië, Chili, Brazilië, Peru, Ecuador en Uruguay. Een groote verrassing was de ne derlaag op de 400 meter borstcrawl van Jeanette Campbell, het meisje, dat op de 100 meter achter Rie Mastenbroek op de Olym pische spelen te Berlijn als tweede aantikte. Zij werd thans geslagen door de 14-jarige zwemster Piedade Coutinho, die een tijd van 5 minuten 30 sec. noteerde. De belangrijkste uitslagen waren: Dames. 400 meter borstcrawl: 1. Coutinho 5 min. 30 sec.; 2. Campbell 5 min. 34 sec. 100 meter rugslag: 1. Tuculet (Argenti nië), 1 min. 25.3 sec., nieuw record. 4 X 100 meter borstcrawl: Argentinië 4 min. 53,4 sec., nieuw record. Heeren: 800 meter borstcrawl: Guzman (Chili), 10 min. 36 sec., Zuid-Amerikaansch record. 1500 meter borstcrawl: Dibar (Argentinië), 20 min. 39 sec., nieuw record» Wegens ongeoorloofde critiek, De Finsche hardrijder op de schaats, Clas Thunberg vele malen wereld-, Europeesch- en Olympisch kampioen, is door den Fin- schen Schaatsenrijdersbond voor vijf jaren geschorst. CLAS THUNBERG. De reden van deze zware schorsing is gele gen in het feit, dat in Thunberg gemeend heeft openlijk critiek te moeten uitoefenen op de maatregelen, welke dqnr den Finschen Bond in het afgeloopen seizoen met betrek king tot de training en de uitzending van rijders heeft genomen. De politie van den Ierschen Vrijstaat heeft gisteren een clandestien wapen- en munitie depot ontdekt in een huis te Sallins (Kil- dare). Zij heeft twaalf mitrailleurs van 't laatste model en 12.000 patronen in beslag genomen. De mitrailleurs waren opgeborgen in kisten, welke beplakt waren met etiket ten van een reederij, welke den dienst onder houdt op het noordelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan. Men meent te weten, dat een persoon is gearresteerd. DE UITLEVERING VAN POMPEZ GEVRAAGD. De ambassadeur van de Vereenigde Sta ten zou over het bewijs beschikken dat Ale- jandro Pompez, die Dinsdag in Mexico ge arresteerd werd, onder verdenking mede plichtig te zijn aan de ontvoering van den kleinen Mattson, op 15 December gezien werd in de stad Everett nabij Tacoma, in gezelschap van een verdacht individu, Arluro genaamd. De ambassade heeft de uitlevering van Pompez gevraagd gebaseerd op zijn ante cedenten. Politiek op den Paaschmorgicn in het Saargebied. De bewoners van de Fransche dorpen langs de grens van het Saargebied hebben opgemerkt, dat in het Saargebied de klok ken niet werden geluid ter gelegenheid van het Paaschfeest. Thans wordt vernomen, dat in alle Katho lieke parochies in het Saargebied op bevel van de bisschoppen van Trier en Spiers de plechtige Paaschmissen vervangen werden door gewone stille missen en de klokken niet werden geluid. Deze maatregel van de bisschoppen was bedoeld als een protest tegen de beslissing van den rijkscommissaris Buerckel, om met ingang van 1 April de confessioneele scho len te sluiten en zoo de ouders te dwingen, hun kinderen naar de openbare scholen te zenden. De Duitsche politie zou druk uitoefenen op den vredeskampi- Volgens de Manchester Guardian oefent de Duitsche politie sterken druk op Carl von Ossietzky, sedert het geld van den No belprijs voor den vrede, die verleden jaar aan den Duitschen pacifist is toegekend, naar een Duitsche bank is overgemaakt. Dui delijk blijkt dat de Duitsche autoriteiten al het mogelijke doen, teneinde te bereiken, dat von Ossietzky zoo spoedig mogelijk wordt vergeten. Von Ossietzky heeft nog geen bericht ont vangen van de aankomst van zijn geld. Zijn dochter woont in Zweden en heeft laatst haar vader om geld gevraagd. De brief is onbeantwoord gebleven. Het ziet er naar uit, aldus de Manchester Guardian, dat noch von Ossietzky, noch zijn dochter iets van het geld zullen zien, Het verhoor van Madaleine Fontanqes Daqclijksche om gang met Mussolini's secretaris Havas meldt uit Parijs, dat Madeleine Fontanges, die in de Gare du Nord, eenige schoten loste op den oud-ambassadeur graaf de Chambrun omdat deze tijdens zijn verblijf te Rome vertrouwelijke mededeelin- gen zou hebben oververteld, welke haar de gunst van een „hooggeplaatst staatsman" (Mussolini) hadden doen verliezen, giste ren voor den rechter van instructie haar daad heeft toegelicht» Haar relaas was eenigszins verward en opende geen nieuwe gezichtspunten. Wel vertelde zij nog dat zij, toen de Italiaansehe autoriteiten haar hadden medegedeeld dat haar aanwezigheid te Rome niet langer meer gewenscht was, zóó gedeprimeerd was dat ze 'n einde aan haar leven wilde maken Het was niet gelukt en tijdens haar herstel had zij bijna eiken dag bezoek gekregen van den secretaris van den Italiaanschen staatsman die haar zijn vertrouwen had geschonken. Toen ze beter was vroeg men haar op discrete wijze of ze er niet in wilde toestemmen Rome te verlaten. Men liet haar weten dat ze „te gelegener tijd" zou worden teruggeroepen. Aan het station werd haar een chéque van 5000 lire ter hand gesteld. Ten slotte zeide zij dat bij den aanslag op den graaf de Chambrun haar revolver na het eerste schot weigerde. Geüniformeerde jeugd trekt in militaire formatie door de stra ten Door ministers toegespro ken. Te Creil (Frankrijk) hebben op den eer sten Paaschdag zesduizend socialistische „jongeren" in formatie gedefileerd, allen gekleed in blauw hemd met de drie zilve ren pijlen en met roode dassen om. Zij begaven zich aldus geüniformeerd de „In ternationale" en „La Carmaguole" zingen de, naar een groote meeting in het stadion „Roger Salengro." Aan het hoofd van de .stoet, die volgens de verslagen in de Fran sche pers een gediscipüneerden en alleszins militairen aanblik bood, marcheerden ver tegenwoordigers van socialistische ieugd- honden van buitenlanders. Italianen, Belgen Oostenrijkers droegen hun vaandels voor afgegaan door trompetters. In het stadion zegt het Hsbl. waren twee ministers aanwezig en wel Paul Faure en Blancho. Beiden hebben het woord gevoerd. De demonstratie kreeg hierdoor een bijna officieel karakter wat begrijpelijkerwijs de niet-Marxistische pers tot zeer bittere com mentaren aanleiding'heeft gegeven. D'Ormesson vergelijkt in „Le Figaro" de houding der regeering ten opzichte van de roode „jongen Garde" met de maatregelen die zij dagelijks neemt tegen organisaties, welke niet bebooren tot wat hij noemt het „linksche fascisme, de eenige vorm van fascisme, die in Frankrijk bestaat" en sluit zijn zeer scherpe artikel met de woorden: „Van tweeën één. Indien de regeering inder daad de rust, de pauze wenscht, die noodig is voor het economische herstel en het wel slagen der tentoonstelling, dan neme zij gelijke maatregelen tegen allen: indien zij echter streng wel optreden tegen haar te genstanders en daarbij niet in staat is haar gezag te doen gelden tegenover haar vrien den, dan moet zij erop voorbereid zijn, dat eens de „jeunesses Patrioten" de ,,Camê'! lots du Roi," de .Volontaires Nationaux" en andere groepen hun vaandels voor den dag zullen halen en midden door Parijs zul len trekken in naam van een rechtsbegin sel dat nog niet dood is onder de Franschen Wie niet met krachtige rechtvaardigheid regeert schept den bodem voor den burger oorlog." Mooie inzendingen. Men schrijft ons uit Berlijn: Op het oogenblik wordt hier ter stede een watersporttentoonstelling gehouden. Een der oude tentoonstellingshallen aan den Kaiserdamm is geheel met motorbooten, zeilbooten en kano's gevuld. De tentoonstelling maakt een vroolijkon indruk. Het bezoek is geweldig. Hieruit blijkt, hoe populair de watersport in Berlijn geworden is. Wij Nederlanders verheelden ons vaak, dat op het gebied der watersport Holland slechts door Engeland wordt over troffen. Immers, redeneert men, welk ander land heeft nu zooveel water als Nederland? Berlijn ligt echter als het ware tusschen allerlei meren. In het Noorden, in het Oosten en in het Westen zijn groote meren, die met elkaar verbonden zijn. Bovendien 'neeft Berlijn zijn mooie Spree en Ha vel, en met een motorboot of zeilschip kan men vanuit Berlijn alle Duitsche rivieren en waterwegen bereiken. Zoo moest Berlijn wel aan watersport gaan doen. Het aantal Berlijnsche watersportheoefe- naars wordt op 230 duizend geschat! Is het dan 'n wonder, dat Berlijn zich de weelde kan veroorloven, ieder jaar een tentoonstel ling op dit gebied te houden? De tentoonstelling 1937 brengt slechts wei nig nieuws. De motorbooten worden steeds weelderiger ingericht, dat valt dadelijk op. Op de tentoonstelling vonden wij een zestal zeer groole motorjachten, die uiterst beha- gelijk zijn ingericht. De snelheid wordt niet opgevoerd. De gewone toerboot die voor groote tochten bestemd is, loopt in den re gel niet meer dan 16 K.M.; een snellere toerboot dan 19 K.M. hebben wij heelemaal niet gezien. De autoboot. De z.g. autoboot, die tentoongesteld Is, resp. gebouwd kan worden, haalt in den regel niet meer dan 35 K.M. per uur, maar deze autobooten zijn slechts voor dag tochtjes bestemd en niet voor reizen van meerdere dagen. Zij zijn bovendien geheel open en bieden den passagier wel is waar een gemakkelijke plaats, maar geen hui selijkheid aan boord. Een boot met een Iuchtschroef. De derde categorie zijn de z.g. renbooten, die uiterst licht gebouwd zijn en slechts één doel hebben: snelheid! Die snelheid bedraagt 45 tot 90 K.M. per uur. Wij zagen een boot met een Iuchtschroef. Wij vernamen, dat hiermee gedurende korten tijd zelfs een snelheid van 95 K.M. zal -kunnen worden gehaald. Maar het lijkt ons geen genot, met een dergelijken kilometervreter een tochtje te maken. Wij stellen ons voor, dat het ding een heidensch lawaai zal maken en dat alle andere watersportbeoefenaars den stuurman van deze renboot een nijdig ge zicht zullen toewerpen. Om van de looze Radicale uitspraak van dr. Colijn. - Zoo noodig dwingende maatregelen. Met betrekking tot de sala rissen in Nederlandsch-Indië heeft minister C-olijn gisteren middag in de Eerste Kamer een zeer radicale uitspraak ge daan. Nadat Z.Exc. gememo reerd had dat aan de laagste salarissen reeds een toeslag van 5 is verleend, gaf hij als zijn meening te kennen, dat de maatschappijen elk zedelijk recht missen, winsten uit te keeren, zoolang de loondruk nog heerscht. Mocht het vertrouwen, dat dr. Colijn te dien opzichte als nog in de groote Europeesche ondernemingen heeft, geschokt worden, dan zal de minister niet terugdeinzen voor 't ne men van dwingende rechts maatregelen. visschertjes aan den oever nu nog maar te zwijgen. Een volksmotorbootje voor nog geen 300 Mark. Een mooie toerboot voor ongeveer 8 passagiers kost 20 tot 30 duizend mark. Het lijkt ons een nogal gepeperd bedrag. Maar de volksmotorboot is nu ook ver schenen: voor nog geen 300 mark kruit gij in Duitschland reeds een motorbootje koo-! pen. In vergelijking tot de uitgebreide motor bootverzameling waren er slechts weinig jachten te zien. Men moet hier echter niet uit afleiden, dat de zeilsport aan het ver minderen is. De meeste bouwers van zeil schepen zijn n.1. uitverkocht. Zij hebben meer bestellingen dan zij kunnen afleve ren. Zij hadden geen schepen voor deze ten toonstelling ter beschikking. De kano's zijn alle van hetzelfde type. Iets nieuws op dit gebied heeft ons oog niet ontdekt. Tenslotte zij medegedeeld, dat op de ten toonstelling een houten en een ijzeren „schuit" worden gebouwd, waar uit den aard der zaak zeer veel belangstelling voor bestaat. De heer Wijnkoop wil er meer, van weten De heer Wijnkoop heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van koloniën de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van de mededeeling van dr. W. K. H. Feuille- tau de Bruvn in een vergadering van het Verbond voor Nationaal Herstel in gebouw Bellevue te Amsterdam op Donderdagavond 25 Maart j.1-, waar deze spr. wees op de Aneta-telegrammen van September 1934, waar in bericht werd, dat Japan den eisch formuleerde om de buitengewesten samen met Nederland, maar onder Japansche sit- pervisie, te exploiteeren?. Heeft de regeering ook nota genomen van de verdere mededeeling van dr. Feuille- tau de Bruyn, dat de in de eerste vraag genoemde eisch door den Japanschen am bassadeur Nagaoka in de tweede helft van 1934 te Batavia formeel en zeer positief ge steld zou zijn? Wil de regeering mededeelen wat haar ter zake van bedoeld Japansch optreden in de tweede helft van 1934 bekend is, wat er dus precies door Japan omstreeks dien tijd in eenigerlei vorm ten aanzien van do zoogenaamde buitengewesten is verzocht, gevraagd of geöischt? Wil de regeering ook mededeelen wat zij harerzijds ten aanzien van dit Japansche optreden heeft gedaan? Onderweg is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, mcar juist de „foute middenweg"! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het inhalen. En op de lin kerweghelft? Daar... nooit!)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1