Texel Het schoolvoetbal- tournooi Sport Ingezonden WIE IN DIT BLAD ADVERTEERT Openbare Leeszaal Wat vraagt de centrale voor werkloozenzorg dit jaar? Visscherijberichten Onderwijzers-Fiscus Uitslag Publieke verkooping De verduisterings oefening Door het spelen met lucifers Vischafslag Oudeschild Propaganda-avond Verbruiks coöperatie Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen I Marineberichten Overste v. d. Donker eerste officier Kon. Instituut Licht op voor alle voertuigen Wandelsport De N.W.F, en de Noord- Hollandsche Wandelsportbond Heldersche successen in Alkmaar Kegelen Hollands Noordpunt naar Alkmaar Esperantonieuws I Jaarlijksch overzicht van den toestand. Ieder jaar, omstreeks dezen tijd, hebben wij op deze plaats een overzicht gegeven over den algemeenen toestand onzer Openbare Leeszaal, ter voorbereiding voor de jaarlijksche leden vergadering. Ieder jaar is het ook vrijwel altijd een klaagzang geworden. De instelling, in 1912 opgericht onder groot enthousiasme van de toen aanwezigen, werd reeds dadelijk door den voorzitter gekwalificeerd als een „minimum"- leeszaal, omdat de finantieele basis, waarop zij werd gegrondvest, haar alleen maar ver oorloofde de strikt-noodige uitgaven te doen. Wij willen echter onze plaatsruimte liever dan aan een klaagzang besteden door den be langstellenden lezer (en, hopen wij, tevens straks bezoeker der ledenvergadering) een en ander mede te deelen uit de verschillende ver slagen, die beter nog dan wij dat kunnen hem de groote beteekenis van deze instelling doen zien. Wij beginnen met Verslag van de Directrice. Bezoek. De Leeszaal werd bezocht door 17098 personen, w.o. 7 van 1618 jaar. Leden. Het aantal jaarleden daalde van 690 tot 684. Het aantal afgegeven maandkaarten steeg van 1635 tot 1958. Het ledental beweegt zich dus weer in stijgende lijn. Aan 50 werk- loozen werd een gratis abonnement verstrekt. 12 Vereenigingen steunden de leeszaal met geldelijke bijdragen. Uitleening. Het uitleencijfer ging weer flink omhoog, vooral het aantal uitgeleende studie boeken neemt de laatste jaren geregeld toe. De uitleening wordt zeer bemoeilijkt door het tekort «.an plaatsruimte. De boe kenkasten staan zóó vol, dat stapels boe ken op de reeds volle planken gelegd moe ten worden. Het is begrijpleijk dat op deze manier de juiste volgorde zoek raakt en er te lang naar de boeken gezocht moet worden. In dit „uitleenbureau" staan de menschen op drukke uren als haringen in een ton gepakt. WTanneer zal 't eindelijk beter worden? In Juli kwam de nieuwe studiekatalogus afdeeling F -L gereed, zoodat nu de geheele studiekata logus in de laatste jaren vernieuwd is... De katalogus van de afdeeling „Technische werken" enz. werd echter zóó veel gevraagd, dat de oplage aan het eind van 1936 bijna was uitverkocht. In 1937 zal dus zoo mogelijk een nieuwe katalogus van de afdeeling N.Vver schijnen. Ook de romankatalogus is bijna uit verkocht. Een aanvullingslijst op dezen kata logus werd in Augustus uitgegeven. Voor ver- scl.ill ndt leden werden 87 boeken uit andere bibliotheken ter leen ontvangen. Jeugdbibliotheek. In tegenstelling met de uitleening van romans en studieboeken ging het cijfer der uitgeleende jeugdboeken weer omlaag. De boeken werden grondig nagezien en hersteld. Het verslag vermeldt dan de namen van schenkers van boeken. Gelukkig zijn er nog velen, die de instelling op deze wijze steunen; dat het bestuur hiervoor dankbaar is, behoeft geen betoog! Aan de Uitleen- en Bezoekstatistiek ont- leenen wij het volgende: romans in 1935 24842, in 1936 27019, studiewerken en tijdschriften: 1935 11847, in 1936 14796. Zooals men ziet, is hier een belangrijke stijging. Daarentegen is er bij de jeugdboeken een achteruitgang: in 1935 werden er n.1. 20796 uitgeleend, in 1936 19419. Ook het bezoek is achteruitgeloopen, dit bedroeg in 1935 17874 personen (waarvan 781 vrouwen), in 1936 16229, waarvan 869 vrouwen. Het bezoek van vrouwen is dus, ondanks de vermindering, toegenomen. Verder vermeldt het verslag nog, dat aan gekocht werden 235 banden, ten geschenke ontvangen 138 stuks, en dat het totaal aantal op 31 Dec. 1936 bedroeg 13606 (in 1935 13385). Voor de jeugdbibliotheek werden 154 stuks aangekocht, 29 ten geschenke ontvangen; hier van zijn er thans 2393 (in 1935 2288). Is de „Centrale" niet te vrijpostig als 'deze vraag gesteld wordt? Moet zij niet veeleer vragen „Wat wil Christelijk Nederland geven?" Zoo is de vraag bedoeld. Zij vraagt materieele dingen, maar in dien weg de in standhouding van werk, dat een groote geeste lijke beteekenis heeft. Onze vraag is: „Wilt gij dit werk, om ruim 5000 werklooze jongens, negen weken te laten werken, helpen voortzetten?" Gelet op de groote belangstelling uit allerlei kringen, mogen wij een toestemmend antwoord ver wachten op die dringende vraag. Wilt gij het mogelijk maken, om zoo mogelijk dit jaar nog, een tweede internaat te openen en op deze wijze in 1937 twee honderd meisjes een kans geven een plaats te verwerven in het huisgezin? Gelooft ge niet, dat het goed is, de vrouwen van onze werkloozen ook eens een paar daagjes vacantie te geven? Dan zijn ze even de zorgen uit en krijgen ze weer nieuwen moed voor den zwaren strijd „achter de vuurlinie". Daarvoor is noodig anderhalve ton. Maar om dit groote bedrag bij elkaar te brengen, zijn duizenden rappe handen en niet moede wor dende voeten van collectanten noodig. Wij doen een beroep op de leden der chris telijke jeugd-organisaties, waarvan er in ons land ongeveer honderdvijftig duizend zijn. Wij doen een beroep op de leden der christelijke vakbeweging, van patroons-, middenstanders-, boereriorganisaties en der christelijk-eociale bonden, waarvan er meer dan honderdvijftig duizend zijn in Nederland. Waarom vragen wij nu anderhalve ton? Dat willen wij U morgen vertellen. Nu herinneren wij U er aan, dat de collecte gehouden wordt van heden tot en met 6 April. Denk er om, dat heden door de NCRV een radioavond uitgezonden wordt. De ministers Slingenberg en de Wilde zullen spreken. 31 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Schol le soort p. kist Schol 2e soort Schar Door haringvisschers: Versche haring Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg 0.15 1.00—0.90 0.70 8.50—8.00 5.75—4.40 1.80—1.25 p. tal 3.60—2.40 De kranige jongens van Anna Pau- lowna. Een All-Tuindorp-finall De organisatoren gaan demonstreeren Ook gisteren hebben ze geboft, de honder den betrokkenen bij het Schoolvoetbaltour- nooi. Langs het lijntje was het wel frisch, maar daar binnen was het heet, vanwege de zon plus de vinnigheid. De uitslagen geven ditmaal weinig aanlei ding tot commentaar. Bij het doorzien van het hieronder volgende lijstje zal u opvallen, dat in A de beide elftallen van de school aan het Tuindorp het tot de finale van hun afdee ling gebracht hebben. Deze school heeft dus blijkbaar Den Helders voetbalhope onder haar dak! Finke jongens, die Tuindorpers, maar flink zijn die ook van Anna Paulowna. Die hebben nu 3 dagen achter elkaar moeten spe len in Den Helder en driemaal zijn zij heen- en-terug gefietst! Dat is nog eens liefde voor de sport! We- hadden hen gaarne een plaatsje in de finale gegund, maar helaas bleken hun voetbalcapaciteiten niet van die allure als hun kunnen op de fiets. Maar een eervolle ver melding hebben ze nu toch in ieder geval te pakken! Dat zij overigens niet in een der finales zullen uitkomen, kunnen zij terecht wijten aan den kleinen keeper van de Reho- bothschool. Dat zat zoo. Het einde van den wedstrijd tusschen de Anna Paulowna-ers en de Rehobothers kwam met 11: Dus: straf schoppen nemen. Rehoboth maakte er 2 van de drie, zoodat het 31 voor hen was gewor den. Toen kwam Anna Paulowna aan de beurt. De eerste twee penalties leverden één doelpunt op, zoodat de derde en laatste nog een gelijk spel zou kunnen bewerkstelligen. Daar ging de bal... keihard en laag in den hoek... De kleine Rehoboth-man nam een schitterenden duik naar het bedreigde punt en onder daverend enthousiasme kreeg hij den bal te pakken. Zoo bleef het dank zij hem 23 en kon A.P. „gaan zakkies plakke". De uitslagen. De uitslagen van de gisteren gespeelde wed strijden luiden: Se ronde: Tuindorp I— Gr. van Pr.- 2e ronde: AFDEELLING A. 4 I -Tuindorp II AFDEELING B. 5—0 1—2 Centr. IIIJulianadorp Anna Paul.Rehoboth 2—1 23 na strafsch. AFDEELING C. le ronde: Centr. I—A.B.S. III H.B.S. III—Ulo II Chr. Ulo—H.H.S. II A.B.S. II—A.B.S. IV Centr. II—A.B.S. VI A.B.S. V—R.K. Ulo 0—8 0—2 2—1 6—2 0—4 0—6 H.B.S. II en H.B.S. IV in de volgende ronde door terugtrekken van resp. Ulo IV en A.B.S. VII. Van de zijde van de Schoolvoetbal-Com- missie schrijft men ons nog: Wij kunnen niet nalaten onze dankbaarheid te betuigen voor de stroom van giften, die nog maar steeds aaij blijft houden. Na de laat ste opsomming ontvingen wij nog giften van: Het Hoofd der U.L.O.-School, H.H. Lensen, Ekamp, Heiligenberg, de 1.1. der 4e klasse van de Handelsavondschool, Dr. van Waveren, den heer Langkamp en tenslotte werden wij nog verblijd met een belangrijke gift van 't Hel- dersche politiekorps. Wij wisten wel, dat de politiemannen ons niet ongenegen waren, doch dit vinden wij toch waarlijk schitterend. Onze hartelijken dank daarvoor! En... mochten anderen nog aangespoord worden door deze fraaie reeks van giften. Het adres is nog altijd: Brakkeveldweg 80. Voor dat de finales van de schoolvoetbal- wedstrijden Zaterdagmiddag beginnen, zullen de onderwijzers om 1 uur op het Heider- terrein een demonstratie voetbal geven te gen de ploeg van den Fiscus. Ambtenaren tegen ambtenaren, paedagogen tegen belas- tingshylocks, ...dat moet goed worden... De onderwijzers stuurden ons bereids hun Mannschaft. Deze ziet er aldus uit: Landmark Clowting Quant Rudolf Heyblok Schroevers Kiljan Uipkes Kaptein De Snayer Mol Door Notaris Mulder werd gistermorgen in hotel „de Oranjeboom" publiek verkocht, de boerenhofstede „Wassenaar" met woonhuis, schuren en 23.88.99 ha bouw- en weiland, ge legen in den Polder „Eierland", n.b. het Eier- landsche huis. Eigendom van den heer Van Egmond. De boerderij werd in massa ingezet door den heer J. Barends voor 5650.en door niemand afgemijnd, zoodat de heer Ba rends voor dit bedrag kooper werd. Per aanplakbiljet wordt in onze gemeente o.m. bekend gemaakt, dat op Donderdag 8 April a.s. van 21—22 uur de straatverlichting zal worden gedoofd. Verboden is tijdens deze luchtbeschermings-oefening licht te doen uit stralen uit huizen of gebouwen; dit verbod slaat ook op lichtreclames, benzine-pompen, klokken etc. Ook is dan het gebruik van lan taarns, fakkels of andere lichtgevende voor werpen, buitenshuis verboden. Het verkeer te land is verboden, tenzij lichten van motor rijwielen en rijtuigen gedekt zijn met vrijwel ondoorschijnende stoffen, waarin een spleet van ten hoogste 5 cm breedte en ten hoogste 1 cm hoogte onder het brandpunt van de lamp kan worden vrijgelaten. Motorrijtuigen mogen slechts de z.g. stadslichten voeren. Rij wielen mogen geen licht voeren. De snelheid voor het toegelaten verkeer moet zoodanig zijn, dat het rijden met be dekt Jicht geen gevaar oplevert. Het verkeer te water wordt geheel verboden en gestremd. Bruggen, sluizen, enz. worden niet bediend noch verlicht. Het is voetgangers verboden buiten noodzaak, ter beoordeeling van de po litie. op 't voor het rijverkeer bestemde ge deelte van de wegen te loopen of vertoeven. Een ieder is verplicht aan de in het belang van de oefening gegeven bevelen of aanwij zingen van de politie of hulppolitie onmiddel lijk gevolg te geven. Geenerlei aansprakelijk heid wordt aanvaard voor schade, welke van bovenstaande bepalingen 't gevolg zijn. Een hooiklamp van den heer S. Zijm Pz., die geplaatst was nabij de R.-K. school te Den Burg, aan den Hollewalsweg, is gister middag in brand geraakt, omdat jongens dicht daarbij een vuurtje hadden gestookt. Gevaar voor school en omgeving leverde dit brandje niet op, omdat de wind van de gebouwen af was. Het hooi ging echter ge heel in de vlammen op. Oudeschild. Aanvoer 30 Maart: 872 kg wulken 16.50—ƒ17.— per 100 kg. 120 kg zoute garnalen, 15 ct. per kg. Aanvoer 31 Maart: 130 kg wulken, 17.per 100 kg. 500 kg zoute garnalen, 15 ct. per kg. Deze partij garnalen is door de Visscherij- Centrale gekocht en naar Engeland verzon den. In 't Eigen Gebouw vond gisterenavond een propaganda-avond plaats, die belegd was door de Alg. Coöp. Verbr. en Prod.-Véreeni- ging „Helder" U.A. Te 8 uur sprak de heer Kriek een openings woord voor een 50-tal belangstellenden uit, waarna de bondspropagandiste, mej. A. W. Bos, uit Den Haag op duidelijk wijze het ont staan en ontwikkeling van de coöperatieve gedachte uiteenzette. Na de pauze vervolgde spr. met opnoeming van artikelen, welke in eigen fabrieken hier te lande vervaardigd worden en gedistri bueerd, en besloot mej. Bos met de opwekking lid van de verbruikersver, te worden. Deventer, 30 Maart 1937. Waarde Redacteur, naar aanleiding van 't artikel „Visscherij" in Uw blad van 12 Maart, verzoek ik U onderstaande te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Dat door mij, als rapporteur voor Bond's- Inkoop-Centrale, niet eerder is gereageerd op bedoeld schrijven van 12 Maart, vind zijn oor zaak hierin, dat het betreffende blad, 26 Maart j.1., pas in mijn bezit kwam. 't Geen op de vergadering van den Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbe- drijf is naar voren gekomen, kunnen wij wer kelijk als een waarheid beamen. Maar was het eigenlijk wel noodzakelijk om juist van deze vergadering de waarheid te vernemen? Is er niet overal en niet 't minst door onze Regee ring gewerkt, om het IJmuider Vischbedrijf te monopoliseeren? Ook te Den Helder heeft men zich successievelijk het grootste gedeelte laten ontfutselen; zelfs Scheveningen en Vlaardingen zijn niet voldoende attent. Dat 't toeval, de nood van den Ned. Visch-Kleinhan- del en de belangen van de gemeente Den Helder hier iets goeds tot stand kunnen bren gen, in beider richting, is zeer juist gezien. Om evenwel, tot gunstige resultaten te komen is een grondige bespreking en overleg tusschen 't gemeentebestuur en onzen Bond in de eerste plaats noodzakelijk. Als landelijk rapporteur is vanzelfsprekend deze materie door mij in studie genomen en gebleken is daarbij, dat het monopolistisch bedrijf te IJmuiden, voor het grootste gedeelte funest werkt voor den bin- nenlandschen handel; ergo, voor ons klein handelaren altijd negatief is. Heel kort wil ik hier eenige oorzaken aan stippen: de vischhandel, wil ze bloeien en pers pectief hebben, dan is in de eerste plaats ruime aanvoer van de meest gevraagde soort noodzakelijk. Dit moet ten gevolge hebben, een aanpassing aan het bestaande levens niveau; dit zal voor sommige soorten de prijzen eenigszins doen dalen .evenwel de rui mere omzet vergoedt dit ruimschoots. Dat er bij 'n monopolistisch bedrijf als IJmuiden juist andrrs wordt gewerkt dan hier is bedoeld, is zeer logisch te noemen. 't Is voor IJmuiden niet om een gesta biliseerd bedrijf, maar om een speculatief bedr\jf begonnen. Nog steeds leeft de hoop te IJmuiden op een ruime export en vanzelfsprekend wordt elke moreele en financieële kracht in deze richting gebruikt, met gevolg, langzaam maar zeker het ten gronde richten van een beteekenisvolle tak van nijverheid' onze, zoo van ouds geroem de Ned. Visscherij. Zeker is hiervan nog heel veel te zeggen, maar dat is nu niet ter zake. 't Is hier de kwestie, of het denkbeeld in Uw blad ontwik keld, is te verwezenlijken en dan moeten wij zeggen: ja. 't Zou evenwel van beide kanten struisvogelpolitiek zijn, wanneer werd ge meend, dat er geen bezwaren en zelfs groote bezwaren zijn te overwinnen, maar, de resul taten zouden deze moeite ruimschoots beloo- nen. Om het denkbeeld van een associatie cus- schen de gemeente en onzen Bond te ontwik kelen zou te voorbarig zijn en ook minder voor openbaring geschikt worden, 'k Geloof zeer zeker de tolk der Bond's-Instantie te zijn, door te verklaren, dat hier werkelijk een perspec tief kan worden geopend in het belang der totale kleinhandel in het Vischbedrijf en daar mee ook in het belang van de gemeente Den Helder. De financieële kwestie, hoewel moeilijk, zou zeer zeker, geen onoverkomenlijke bezwaren vormen. Hoofdzaak is, dat spoedig een be spreking tusschen gemeentebestuur en de be voegde bonds-tnstanties plaats vindt. Een uit- noodiging daartoe zou zeer zeker door onzen bond op prijs worden gesteld. Vertrouwende, dat dit schrijven de samenwerking mag brengen^ welke een groot belang vormt voor beide instanties en tot opbloei der Ned. Vis scherij en handelsnijverheid. Nogmaals dank, mijnheer de Redacteur voor de plaatsing. J. van Leeuwen, rapporteur Ned. Bonds Inkoop-Centrale, le voorz., afd. Deventer Een samenwerking als in ingezonden stuk bedoeld is reeds meerdere malen beproefd. Een verwijzing naar de vergadering van kleinhandelaren in Amsterdam, waar wethou der De Boer en ondergeteekende een zelfde streven propageerden, zegt genoeg. Helaas zonder definitieve resultaten! Persoonlijk trachtte ik een overeenkomst te verkrijgen met de afd. „Haarlem" van den Bond van Kleinhandelaren met negatief resul taat. Gelukkig voorziet ook de heer Van Leeu wen groote moeilijkheden. Eenvoudig is de zaak niet! Eisch van den Bond van Kleinhandelaren: ruime aanvoer van de meest gevraagde soorten visch. Dit zal een daling van vischprijzen tengevolge hebben." Ruime aanvoer van visch zal in Den Helder zeker mogelijk zijn, wanneer alle Heldersche vaartuigen, dus ook de kotters, hier al hun visch markten. Ook de Texelsche kotters willen heel gaarne hier regelmatig afstaan. Maar men kan van de visschers allerminst verwachten, dat ze deze welwillendheid aan de handelaren betoonen, om als dank voor die medewerking een mindere besomming te ma ken, dan op andere marktplaatsen. De geboden prijzen doen de visschers be sluiten hier of elders te markten. En waar nog steeds onomstootelijk vaststaat, dat wan neer hier alle visch ter markt komt, een zoo danige daling in vischprijzen zal optreden, dat het onverantwoord is voor de viss(*jers dezen stap te doen, zal van de zijde van den handel niet een daling moeten worden gepro feteerd, maar zal men den visschers een zoo danige besommingsmogelijkheid moeten bie den, dat alle twijfel om het ergens elders dan in Den Helder te probeeren, wordt weggeno men. Want in dezen kan de Gemeente het be slissende woord niet spreken. Ook zij kan de visschers niet dwingen hier te markten. Bij alle overleggingen en besprekingen met het Gemeentebestuur zal dus op den voorgrond treden: „Wat biedt gij den visschers?" Heb ben zij voordeel van een overeenkomst, dan is slagen daarvan verzekerd. Moeten zij een veer laten, dan kan de poging achterwege blijven, 't Is slechts veeren plukken van een kalen kikker! De visschers kunnen niets min der besommen, integendeel zij hebben voor hun moeizamen arbeid wel recht op iets meer! „De visch wordt duur betaald", geldt ook nog in onze dagen. Joh. W. Stevenson. I Naar wij vernemen zal de kapitein-luite nant ter zee W. van den Donker, na afgelost te zijn, als commandant van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" in Curaqao, geplaatst worden als eerste officier aan het Kon. In stituut te W'oord. De kapitein der mariniers M. R. de Bruyne zal. na als zoodanig te zijn afgelost, naar Indië vertrekken. Naar wij vernemen, zal de luitenant ter zee le kl. Jhr. N. J. C. Versluys, thans eerste officier van de Marine-kazerne te Willems oord, binnenkort belast worden met het be vel over Hr. Ms. „Jan van Brakel" (c.q. Hr. Ms. „Nautilus"). De eerste luitenant van de Mariniers H. O. Romswinckel, zal bij den aanvang van den nieuwen cursus geplaatst worden op het Kon. Instituut te W'oord. Luitenant ter zee 2e klasse W. van Haaf- ten is geplaatst bij, de IVe afdeeling A. van het Departement van Defensie (Marine artillerie), zulks ter vervanging van den lui tenant ter zee le kl. R. E. 't Sas, die binnen kort naar Indië zal vertrekken. De kapitein-luit. ter zee bij de Kon. Marine reserve P. H. van Couten Piccardt Wisringa, is tijdelijk geplaatst bij het Departement van Defensie en werkzaam gesteld ten bureele van den Marine-staf. De officier van den marine-stoomv.dienst der 2e kl. D. Brouwer en de officier van adm. 3e kl. J. B. de Groot, zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië. Zij zullen hunne be stemming volgen per m.s. „Christiaan Huy- gens", dat 28 April van Amsterdam zal ver trekken. De officier-vlieger 2e kl. L. F. Hesselink, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, is ter beschikking ge steld. De luit. ter zee 2e kl. mar.-reserve H. Eek hof, geplaatst bij den onderzeedienst te Wil lemsoord, wordt 11 April van zijn oefening ontheven. Donderdag 1 April18.64 uur bereikt alle gezinnen van alle gezindten. Het aantal van hen, die in onze stad en om geving de wandelsport beoefenen of daarmede sympathiseeren, is groot. Trouwens over het geheele land mag deze sport zich in een groote mate van populariteit verheugen. Dat er dus een organisatie bestaat, waarbij alle tippelaars aangesloten behooren te zijn, zooals b.v. de voetballers bij den KNVB, de gymnasten bij het KNGV en de wielrenners bij de NWU, mag als vanzelfsprekend beschouwd worden. Die organisatie is de Ned. Wandel Federatie. Dat echter lang niet alle tippelaars lid van die organisatie zijn, doet vreemder aan; vandaar, dat we hier even op het bestaan van dien bond' wijzen. Deze groote, neutrale Bond heeft pro vinciale vertakkingen en één daarvan is de Noord-Hollandsche Wandelsportbond, waarvan de leden een belangrijke verlaging op het in schrijfgeld genieten bij deelneming aan toch ten, welke onder auspiciën van de NWF ge houden worden Plaatselijk consul van den NHWB is de heer H. J. A. Lücker, Spechtstraat 10 alhier, die zich gaarne bereid verklaart om alle mogelijke inlichtingen betreffende de NWF en den NHWB te verstrekken. Naar wij vernemen, hebben Heldersche wandelaars deelgenomen aan den op 2en Paaschdag gehouden afstandsmarsch van de W.S.V. „De Kaaskoppen". Een ploeg van de Heldersche afdeeling van den Vrijwilligen Landstorm won den derden prijs uit 11 deel nemende vereenigingen. De plaatselijke wan- delsportvereeniging „Volharding" kwam uit met een jeugdgroep van 42 deelnemers en wist op fraaie wijze den eersten prijs te win nen. Onze gelukwenschen aan deze nog jonge vereeniging! Van 411 April a.s. wordt in Alkmaar op de zes banen in de Sociëteit „de Unie" een provinciaal kegelconcours gehouden, ter her denking van het 30-jarig bestaan van den Alkmaarschen Kegelbond. Het spreekt van zelf, dat onze Heldersche kegelaars daar acte de présence zullen geven, temeer omdat aan dit concours verbonden is de districts-ibonden- wedstrijd van den Nederlandschen Kegelbond. De vier bonden van het district Noord-Hol land, te weten de Alkmaarsche-, Amsterdam- sche-, Haarlemsche- en Heldersche bond zul len in vreedzamen strijd beslissen, welk tien tal de kleuren van onze provincie zal mogen verdedigen in den wedstrijd om het kam pioenschap, welke in Mei te Utrecht zal plaats hebben en waar de zes districtskam pioenen elkaar zullen bekampen. De Alkmaar- ders zijn op hun eigen panken natuurlijk favo riet, doch ook de Amsterdamsche en Haar lemsche tientallen zijn zoo sterk mogelijk samengesteld. Het zal voor onze vertegen woordigers dan ook een zware strijd worden om als no. 1 te eindigen. Laat ons hopen op een gunstig resultaat. Het tiental van „Hol lands Noordpunt" is door de keuzecommis sie als volgt samengesteld: C. Goes, J. W. Biersteker, R. Wit, D. J. Heykoop, J. Helder, E. Woud, J. Boerdijk, Jb. Smit, F. van der Mey en J. Lammers Ook voor de korpswedstrijden werd door verschilende Heldersche cubs ingeschreven. Wij wenschen onze plaatsgenooten veel hout en hopen in den loop van de komende week de behaalde resultaten in ons blad te ver melden. Esperanto in Stationsrestauratie. De Directie der Restauratie in het Centraal station te Amsterdam heeft besloten, ten gerieve van buitenlandsche reizigers, de spijs- lijst, in het Esperanto vertaald, ter beschik king te stellen. 16 Ministers in Eere-comité der Esperanto- Conferentie. Men heeft reeds kunnen lezen, dat voor de conferentie „Esperanto in het moderne leven", die a.s. Pinskteren te Parijs zal plaatsvinden, de President der Fransche Republiek, de heer Albert Lebrun, het beschermheerschap aan vaardde. Nader vernamen wij nog, dat in het eere-comité van genoemde conferentie 16 ministers en vice-ministers der Fransche re geering zitting hebben genomen, o.a. de heer Léon Blum, minister-president, en de heer Edouard Herriot, voormalig minister-jpresi- dent en voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden. Amerikaansehe Courant in Esperanto. Onder den titel „Gazeto de Ameriko" is te Rio de Janeiro, Brazilië, een courant van groot formaat verschenen, gedrukt in Espe ranto, die ten doel heeft gegevens omtrent het sociale leven, cultuur en literatuur van Amerika over de geheele wereld te versprei den.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4