De rol van Ludendorff Snelle opmarsch der regeeringstroepen in Cordova Een Dogglas vliegtuig vermist DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER april .937 Complot in Madrid ontdekt De invitatie aan Van Zeeland Minister Huil vermaant BuUenlandsch Overzicht REIST PER WACO UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7968 Geen politiek, slechts philosofie SPANJE Bloedbad in Eibar Het Prinselijk Paar heden in Nederland terug? Felle verkiezingscampagne in België De strijd om de macht in Spanje AUTOBUSDIENSTEN HELDERSCHE COURANT Officieuze rechtzetting van ge ruchten. De gedachtenwisseling, die kort geleden tusschen Hitier en generaal Ludendorff is gehouden, heeft al dus het Duitsche Nieuwsbureau geleid tot talrijke combinaties ten aanzien van een toekomstig actief gebruik maken der diensten van den generaal binnen het kader van de Duitsche weermacht en ten opzichte van het gezag en den invloed der door Ludendorff vertegenwoordig de wereldopvatting in Duitschland. Deze combinaties berusten, naar van welingelichte zijde op desbetref fende vragen wordt medegedeeld, op een onjuiste opvatting van de ge dachtenwisseling tusschen Hitier en den veldheer. De gedachtenwisseling had, hier wordt de nadruk op gelegd, geen politieke, of zelfs militaire, maar zuiver menschelijk-persoon- lijke achtergronden. Zoowel in toonaangevende kringen der na- tionaal-socialistische partij als ook van het nieuwe Duitsche leger werd sedert lang be treurd, dat tengevolge van het bijzondere standpunt van Ludendorff een vervreem*- ding was ingetreden tusschen den grooten legerleider uit den wereldoorlog en de den wederopbouw van Duitschland schragende krachten; Door de gedachtenwisseling met Hitier kon deze vervreemding uit den weg geruimd worden. Wat den, naar het aantal onbelangrijken kring van aanhangers der philosophische opvattingen van den veldheer betreft, ligt het niet in het voornemen, hem beperkin gen op te leggen, evenmin als die voor an dere, dergelijke philosophische richtingen be staan. Ook het door generaal Ludendorff uitge geven maandblad „Am heiligen Quell deut- scher Kraft" zal blijven verschijnen. In de zen zin moet ook een in 't genoemde maand blad gepubliceerde verklaring worden op gevat, waarin de generaal spreekt over de rechtsgelijkheid van de aanhangers van het „Duitsche godsinzicht (Ludendorff)". Van een weder toelaten van den Tannen- berg-bond is hier dus tenslotte het Duit sche nieuwsbureau niets bekend. De „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Duitsche legerleiders Hitier hebben ge vezen op het belang van toenadering tot Rusland. Duitsche legerkringen zouden den Fuehrer hebben overtuigd van de ontzaglijke sterkte van de sovjet- Russische strijdkrachten. Een groote rol hebben hierbij de stafrapporten gespeeld over de sterkteverhoudin gen tusschen de Duitsche, Russi sche, Fransche en Italiaansche mili taire uitrustingen, getoetst aan de praktijk in den Spaanschen burger oorlog. Hierbij is gebleken, dat de Duitsche uit rusting, met uitzondering wellicht van het LUDENDORFF. lucht-afweergeschut, niet aan de verwach tingen heeft beantwoord. De zoo pas tot stand gekomen verzoening tusschen Hitier en generaal Ludendorff moet in zekeren zin worden uitgelegd als een teeken, dat de Duitsche rijkskanselier, in toenemende mate beïnvloed door de le gerleiders, de noodzakelijkheid is gaan in zien van een betere verstandhouding met het sovjet-leger. l Generaal Ludendorff heeft er \mortdurend op gewezen, dat Duitschland geen overdre ven waarde mag hechten aan het karakter van de Italiaansche bewapening als een factor in een Europeeschen oorlog. Het zou zijns inziens beter doen, toenadering tot sovjet-Rusland te zoeken en dit standpunt wordt door Duitsche legerkringen gedeeld. Leiders gearresteerd. De Madrilleensche politie heeft de lei ders van een belangrijke organisatie aange houden, welke samenzweerde tegen de re geering. De gearresteerden behoorden bijna allen tot het bestuur van de Vischmarkt. Zij kwamen bijeen in een hotel in het cen trum der stad. De organisatie stond onder leiding van Manuel Ruiz Gonzalez, assessor van do vischmarkt en oudlid van de Spaan- sche Phalanx en stelde zich voor den rechtschen troepen hulp te verleenen, wan neer zij Madrid zouden binnenrukken. Het genoemde hotel en de vischmarkt moesten een centrum van gewapende tegenstand vormen. In het hotel, waar Ruiz er in geslaagd was zich te doen benoemen tot verantwoor delijk gedelegeerde van een vakvereeni- gingsorganisatie, heeft men talrijke vuur wapens gevonden, brandbommen en gewone bommen. Een huiszoeking heeft geleid tot de ontdekking van papieren en documenten die aanleiding hebben gegeven tot de ar restatie van verscheidene medeplichtigen van Ruiz. Ook heeft men een belangrijke wapendepot en munitieopslagplaats gevon den op de vischmarkt. Het onderzoek der politie wordt voortgezet en verdere arresta ties kunnen ieder oogenblik verwacht wor den. Wegens den snellen opmarsch der regeeringstroepen ten noorden van Cordova kan men eigenlijk niet meer spreken van den sector-Pozo- blanco, omdat deze stad ver achter het front ligt. Op het oogenblik wordt in den sector-Pennaroya ge streden. Door de verovering van Granjuela en Blasquez, welke dor pen trouwens alweer gepasseerd zijn, staan de regeeringstroepen tien kilometer ten noordoosten van Pennaroya. Granjuella is het laatste station voor Pennaroya aan den spoorweg Almorchon- Cordova. Terwijl Blasquez westelijk van de zen spoorweg ligt, en een belangrijk strate gisch punt ter beheersching der lijn is, om dat het bezette kasteel de streek beheerser». Het terrein tusschen Blasquez en ruen e Ovojuna is gemakkelijker te begaan, regeeringstroepen naderen de grens tu schen de provinciën Cordova en Bajaaoz De verbindingen der opstandelingen schen Andalusie en Estremadura zullen dra bemoeilijkt, zoo niet afgesneden worden. Afdeelingen regeeringstroepen dringen i westelijke richting op en bedreigen Belm"' terwijl ze ook een kring om Pennaro>a b ginnen te trekken. De opmarsch ge^ in langzaam tempo, doordat de rechtschen hardnekkigen tegenstand bieden. Om tien uur gisterenavond heeft de Ver- dedigingsraad van Madrid het navolgende communiqué verspreid: Aan het front in den sector van Guadala- jara hebben onze strijdkrachten vandaag een verkenning bericht. Zij hebben eenige stellin gen bezet en verbeterd, ondanks den tegen stand van den vijand. Zij hebben verscheide ne gevangenen gemaakt. In den sector van Siërra hebben de kanon nen en mortieren van den vijand een hevig vuur ontketend, dat voor de regeeringstroe pen zonder gevolg is gebleven. De lucht macht heeft belangrijke punten gebombar deerd. Troepenconcentraties werden ver spreid. De luchtaanval op Catalonië. Volgens officieele mededeelingen zijn te Mataro en Badalone aan de Catalaansche kust zeven menschen gewond bij den recht schen luchtaanval op deze plaatsen van Zondagochtend. Twee der gewonden zouden in levensgevaar verkeeren. Het commissariaat voor de openbare orde heeft de pers medegedeeld, dat gisterenmor gen vroeg drie rechtsche vliegtuigen bom men op Tortorosa in de provincie Tarragona hebben laten vallen. He is niet bekend of er slachtoffers zijn te betreuren. Bloedbad te Eibar? Berichten uit Rechtsche bron bevestigen, dat Ochandiano door de opstandelingen is ge nomen. Verder zijn volgens berichten eenigen tijd geleden te Eibar witte vlaggen geheschen en is deze stad toen door de regeeringstroe pen ontruimd. Een afdeeling .Requetes' drong er binnen, doch de regeeringstroepen kwamen bij verrassing terug en doodden 2000 .Requetes". De opstandelingen zouden voornemens zijn Eibar in te sluiten en na den val der stad geen man in leven te laten. Zij zouden Eibai met den grond gelijk willen maken. Verwacht wordt, dat Prinses en Prins vandaag van Parijs naar Den Haag vertrekken. Na een goed besteden middag, gedurende welken Prinses Juliana en Prins Bemhard er gisteren elk afzonderlijk eenige uren op uit gegaan zijn en eerstgenoemde zich naar een bekend couturehuis begaf om daar te passen en bestellingen te doen, heeft het prinselijk paar gisteravond in een restaurant in de rue Royale den avondmaaltijd ge bruikt, aldus het Hsbl., Daarna zijn de Prin ses en Prins in een der Parijsche cabarets nog enkele chansonniers gaan hooren. Hedenochtend vroeg denken de Prins en de Prinses nog enkele inkoopen te gaan doen en daarna per auto naar Den Haag te vertrekken, waar zij hedenavond hopen aan te komen. GEHEEL DE WERELD SNAKT NAAR HANDELSVERRUIMING INVLOED DER OSLO-CONFEREN TIE? Met betrekking tot de Britsch Fransche uitnoodiging aan den Bel gischen minister-president Van Zee land, de mogelijkheid te bestudeeren ©ener vermindering van de belem meringen, die aan het internatio nale handelsverkeer in den weg zijn gelegd, verneemt Reuter in geloof waardige Londensche kringen, dat er geen sprake is van het bijeenroe pen eener conferentie. Niettemin staan de Britsche en de Fran sche regeering in verbinding met de Bel gische regeering, teneinde na te gaan, in hoeverre het mogelijk zou zijn. in gezamen lijk overleg een vermindering der handels belemmeringen, zooals de contingenteerin- gen, te bewerkstelligen. Men wijst erop, dat dit vraagstuk de geheele wereld bezig houdt, vooral na de driezijdige verklaring van 26 September 1936. Opdracht officieel bevestigd. Ten aanzien van de internationale eco nomische opdracht, welke de groote mo gendheden aan België hebben verleend, is Belga gemachtigd te zeggen: Het is juist, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland minister-president van Zeeland hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de hinderpalen voor den internationalen haji- del te verminderen. De minister-president is bereid deze taak te aanvaarden. De kwestie zal worden voor gelegd aan den ministerraad, welke heden bijeen komt. Na deze bijeenkomst zal een meer uitgebreid communiqué aan de pers worden verstrekt. Na de beraadslagingen van den minister raad zal van Zeeland zijn definitieve aan vaarding bekend maken van het voorstel der Fransche en Engelsche regeeringen tot het instellen van een internationale en- quete ten aanzien van verlaging der tarief muren. Daarom weigerden diplomatieke kringen, gisteren andere aanduidingen te geven dan die, welke in het officieele communiqué ver vat zijn. Politieke kringen echter denken, dat deze emtuete zou kunnen worden toe vertrouwd aan een Belgisch econoom, die naar de verschillende belanghebbende hoofd steden zou gaan. Van Zeeland zou dan dit onderzoek persoonlijk voortzetten en het tot de geheele wereld uitbreiden. Voor dit eer ste peilingswerk noemt men reeds den naam van een Belgische persoonlijkheid, die reeds een belangrijke rol gespeeld heeft in gespecialiseerde volkenbondscommissies. Van andere zijde wijst men er op, dat deze vereerende opdracht aan België een gevolg is van de op de Osloconferentie be reikte resultaten. Zonder medewerking der groote rnogend- heden is geen oplossing te vinden en men zou de internationale positie van België het meest geschikt achten om de noodzakelijke voorbereidende werkzaamheden te verrich ten om tot een geleidelijke afbraak der tol muren en andere handelsbelemmeringen te komen. Een voor Nederland bestemde D.C. 3-machine zoek geraakt. Wrakstukken gevonden. De N.V. Nederlandsche "Wliegtui- genfabriek, vertegenwoordigster voor Europa van de Douglas Aircraft Compnay te Santa Monica, Californië bericht ons, dat eenige ongerustheid bestaat omtrent een Douglas-vlieg- tuig, type D.C.3, dat bestemd is voor de K.L.M. Het betreft hier het vijfde vliegtuig van de serie van elf D.C.3-machi- nes, welk vliegtuig van de Douglas- fabriek te Santa Monica zou'worden overgevlogen naar het vliegterrein North Beach in de nabijheid van New York. Deze vijfde machine heeft Zaterdag j.1. om 10 uur v.m. het vliegterrein te Santa Mo nica verlaten, en wordt sindsdien vermist. Het transport van dit vliegtuig werd door de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek op gedragen aan de Douglas Aircraft Company en geschiedt voor risico van Douglas op de zelfde wijze als vroeger plaats vond met de D.C.2-vliegtuigen voor de K.L.M. en andere Europeesche afnemers en zooals ook thans met de eerste vier D.C.3-toestellen voor de K.L.M. heeft plaats gevonden. De bemanning bestaat dan ook niet uit Nederlanders. Nadere gegevens omtrent wie aan boord zijn en om trent het lot van hen en van het vliegtuig, zijn op het oogenblik nog niet bekend. Nader vernemen wij, dat het hier betreft de P.H.A.L.P., de „Pluvier". De eerste pi loot van dit toestel is de heer Moser, de twee de Wol 1 folk. Er zijn voorts zes a zeven passagiers aan boord, naar men aanneemt Douglas-em- ployé's, of familieleden van hen. Tegen de rotsen te pletter gevlo gen. Volgens nog niet bevestigde berichten heeft een bergbewoner het wrak van het vermiste Douglas-vliegtuig waargenomen in de buurt van de Mogol lon-bergen, nabij het Arizona- gebied, waar een zoon van een anderen land bouwer naar gemeld wordt, het vliegtuig Zaterdagmiddag half 4 tijdens 'n sneeuw storm tegen de bergen te pletter zag vliegen. De moeder van den jongen bevestigde, dat het vliegtuig Zaterdagmiddag over de om geving was gevlogen. Staatspolitie is op weg naar de aangedui de plaats, welke zeer ontoegankelijk is. Wrak van vliegtuig gevonden. Nader meldt men, dat in de buurt van Alpine Ariz, bij de Mexicaansche grens in een ontoegankelijke bergstreek, wrakstukken zijn gevonden van een vliegtuig, dat naar men meent het toestel is, dat Zaterdag uit Bui-bank (Californië) met twee bestuurders en acht passagiers naar Kansas City was ver trokken en waarvan men sindsdien niets meer had vernomen. Wij wijzen op de mogelijkheid, dat in dit. bericht sprake is van de vermiste Douglas D.C.3, dat bestemd is voor de K.L.M. Zoowel van Zeeland ah Deqrel- le spreken op meerdere verqade- rinqen per daq. Dc verkiezingscampagne in België wordt koortsachtig voortgezet. Van Zeeland en De- grelle houden verscheidene vergaderingen per dag, waarbij van Zeeland vaak gebruik maakt van zijn voorsprong op Degrelle, ge legen in het feit, dat hij Vlaamsch spreekt. Men verwacht, dat Zondag a.s. tegen vier uur des middags de eerste uitslagen der verkiezing bekend zullen worden en dat tegen een uur alle kiezers hun stem zullen hebben uitgebracht. De volledige uitslagen zouden togen acht uur bekend kunnen zijn. Een beroep op de volken van een bewapeningswedloop af te zien. In een rede uitgesproken op de bijenkomst waarin hem de medaile der Woodrow Wil- son-stichting werd overhandigd, wegens zijn pogingen tot verlaging van de douane- muren. heeft minister Huil een beroep ge daan op de volken, af te zien van hun be wapeningswedloop en hun betrekkingen weder op de basis van vriendschap en samenwerking te vestigen. Na te hebben gewezen op het feit, dat de laatste jaren in verschillende deelen der wereld de internationale betrekkingen slechter waren geworden, dat plechtige in ternationale verplichtingen luchthartig op zij geschoven worden en dat de vijandelijke gevoelens op commercieel en financieel ter rein en de economische vergeldingsmaatre gelen die zij te voorschijn roepen, een der belangrijkste oorzaken vormen voor de eco nomische ontreddering van zekere landen, zeide Huil, dat een dergelijke ontreddering leidde tot een poging naar een grootere mate van autarchie te zoeken door middel van wapengeweld. De huidige intensieve bewapenin gen kunnen den indruk wekken van een hevige economische bedrij vigheid. doch deze ongezonde be drijvigheid strooit het .zaad van een ramp, hetzij in den vorm van een militaire uitbarsting of in dien van een economische ineenstorting. De eenige manier om deze aanstaande ca tastrofe te bezweren is, dat de staten, wier voornaamste doel gericht is op oorlogsvoor bereidingen. zich aansluiten bii hen, die be zield zijn van een vredespolitiek, in een vastbesloten poging om de internationale politieke en economische betrekkingen we der op te bouwen op een grondslag van vriendschap en samenwerking. Wie zal het winnen? De strijd om de macht in Spanje is nog steeds onbeslist en het is op het oogenblik ook moeilijk te zeggen wie het winnen zal. Eenige weken geleden was de situatie an ders. Toen meende men met zekerheid te kunnen zeggen dat Franco door zijn over macht, binnen korter of langer tijd, de macht in handen zou krijgen, maar de standvastigheid van de regeeringstroepen bij Madrid heeft de overtuiging geschonken dat er aan de organisaties van de Volks- frontregeering veel is verbeterd. In het andere geval hadden zij den strijd immers nimmer maanden vol kunnen houden. Daarbij komt, dat Franco niet alleen weinig gevorderd is maar dat hij ook gevoelige slagen heeft gekregen, die ongetwijfeld op het moreel van zijn troepen grooten invloed hebben uitgeoefend, terwijl daarentegen het moreel van de regeeringstroepen aanmerke lijk versterkt is De slag bij Guadalajara,men heeft daarover voldoende gelezen in dit blad, heeft Franco een leelijke nederlaag gebracht. De „Times", die dit opmerkelijke feit bespreekt, brengt de ervaring, in den wereldoorlog van 1914 opge daan, in herinnering: de meest in het oog springende overwinningen werden, zoolang de krachten behoor lijk tegen elkaar opwogen, verkre gen in acties van de strijdkrach ten, die den tegenaanval onderna men. Dit alles is wel een bewijs, zooals we hier boven zeiden, dat de organisatie van de re geeringstroepen flink ter hand is genomen en dat de leiding moet berusten in bekwa me handen. Het is bekend dat tal van Rus sische officieren leiding geven aan de troq- pen van de Spaansche regeering, zoodat Franco nu niet alleen numeriek in de min derheid is, maar dat hij tegenover zich vindt niet de ongeorganiseerde troepen van het begin van den strijd, maar een militair sterke tegenpartij. Het Hhl. gaf gisteren een overzichtje van de waarschijnlijke troepensterkte aan beide zijden, dat wij hieronder laten volgen: Toen de burgeroorlog begon, telden de Spaansche strijdkrachten op het Schierei land en in Marokko ongeveer 170.000 man. Naar schatting zou Franco daarvan, wan neer men het deel, dat trouw is gebleven aan de Volksfronfregeering, en hen die zijn gesneuveld of gewond, aftrekt, nog 100.000 man over hebben. Dit aantal is blijkbaar al lang niet meer voldoende om een tegen wicht te vormen tegen de groeiende defen sieve kracht der Volksfronttroepen. Hoe groot het aantal Duitsche en Itali aansche „vrijwilligers" is, dat Franco thans ter zijde staat, is niet bekend het wordt geschat op 90.000; maar indien Duitsch land en Italië zich verder zullen houden aan de hun ten slotte door Frankrijk en Engeland afgedwongen belofte om zich te onthouden van liet zenden van nieuwe „vrij willigers". zal Franco dit tekort des te pijn lijker voelen naar gelang de tijd vordert. Het lijdt geen twijfel, of generaal Miaia, thans aangewezen op de troepenmacht, die Madrid verdedigt en welke de troepen van Franro voor Madrid numeriek aanzienlijk overtreft, zal bij gunstige omstandigheden eventueel kunnen rekenen op het leger, dat thans in Valencia wordt afgericht en dat verre over de 100.000 man zou tellen. Wel licht ook op troepen uit Katalonië, waar Companvs, de president, Madrid hulp heeft toegezegd. Men voelt, dat onder deze omstandigheden de situatie totaal veranderd is en dat er dus heel weinig van te zeggen is,wieden strijd zal winnen, maar dat de kansen voor de regeering even groot, zoo niet grooter ge worden zijn op een succes. NIEUWE AANSLAGEN IN PALESTINA. Naar de burgemeesterswoningen te Gaza en Safed zijn bommen geworpen. Verder zijn schoten gelost op een politiepost en op leden van de Joodsche kolonie te Nazareth. DE „GODDELIJKE WIND" WEER OPGESTEGEN. De „Goddelijke Wind" is opnieuw te Tokio opgestegen voor zijn vlucht naar Londen. Het eerste traject leidt naar Formosa. naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO, Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1