iVOROL V isscherij Stadsnieuws Een vrouw in haar bloei Het minste tandbederf Waar gaan Post voor Hr. Ms. „Java" en Hr. Ms. „O 13" en „O 15" Burgelijke Stand van Den Helder Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Omstreken STERKOFFIE EN STERTHEE JUBILEEREN! Uit het politierapport Feuilleton Op 14 April zullen brievenmalen worden gezonden naar Hr. Ms. kruiser „Java" en Hr. Ms, „O 13" en „O 15". Laatste buslighting 13 April, 8.55 uur, aan .het Postkantoor alhier. De stukken moeten gefrankeerd worden volgens internationaal tarief en voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het ge- heele adres. Voortreffeiyk werk van de Amster- damsche Tooneelvereeniging. Als laatste abonnementsvoorstelling van dit seizoen is gisteravond in Casino een op voering gegeven van Denys Amiels' comédie „Le Femme en Fleur", waaraan de Holland- sche, en o.i. door vlakheid frappeerende, be- naming gegeven wérd van „Een Vrouw in haar Bloei". De uitvoering was in handen van de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging, waarbij de artistieke leiding berust bij Van Dalsum. Het is niet te verwonderen, dat het juist Van Dalsum geweest is, die ons dit wonder lijk spel gebraéht heeft: dit spel, zoo teer, zoo uiterst fijn van nuance, en met een dialoog, die enkele malen tot een waarlijk verheven niveau gebracht wordt. Men weet het: dit is de liefde van Van Dalsum. Dit Fransche werk, waarin menschen optreden, die alles wat zij te zeggen hebben, zeggen met een glimlach, met een even aanduiden van het diep-gevoelde. En die dan toch zóó doen, dat het diep is, en echt en waar. Het is een schoon verhaal: dat verhaal van Valentine Salvat, die zoo gaarne droomde van het goede leven en van haar dochter Huguette, die dit droomen niet gekend heeft. Valentine is de vrouw, die jong, misschien t e jong haar bestaan bond aan dat van een man, zonder poëzie, zonder eenig besef voor de diepten van het innerlijk menschelijk leven. Zij krijgt een dochter, doch zij blijft staan in een wereld, die haar niet begrijpt en alleen wat muziek en litteratuur houdt haar ontvan kelijkheid in stand. Twee vrouwen: de moeder, jong-gebleven. Nog wachtend, zij het dan onderbewust, op een climax in haar grijs' bestaan naast een man, levend en denkend in een wereld van cijfers. Haar leeftijd is 37, maar in wezen bleef zij een meisje. Een jonge vrouw, wie het leven nog niets gegeven heeft, en die het mo ment beidt, waarop het resonneeren van haar zuivere ziel op een ander begrijpend men- schenkind overgebracht zal worden. Daarnaast leeft haar dochter, een bijna volwassen meisje, Een typisch kind van dezen tijd: wat blasé, wat cinisch; een vrijwel ideaallooze. Moeder en dochter: twee generaties, 'twee werelden, gescheiden door een niet te over bruggen kloof. NA 35 JAAR RH E U MAIISCHE PIJNEN. Verbaasd over snelle beterschap. „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen. Ongeveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam verrast door een lichte verbete ring. Na de tweede flacon was alle pijn ver dwenen en deze is sindsdien nimmer meer teruggekeerd." T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoerorganen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als het gevaarlijk urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Dan komt het probleem. Een nog „onge man man komt in hun leven. Pierre Vignal. Beiden komen tegenover denzelfden man te staan en dan is daar het moment, waarop het conflict geboren wordt; voor de moeder beteekent deze' Pierre- den man, die haar begrijpt.. Ein delijk een bron van 'warmte voor haar ziel, iemand die haar zal begrijpen en die door zijn huwelijk met haar dochter ook bij haar zal büjven. De dochter ziet alleen een gevaar. Een ge vaar, dat haar drijft tot het verbreken van de verhouding en Pierre dwingt bij de breuk het verschil te zien tusschen zichzelf en haar moeder, die hij verafgood, als een vriendin, een hem volkomen begrijpende vrouw. En de jonge vrouw trouwt een ander. Iemand, die haar levensconstellatie nimmer in disorde zal brengen. Waarbij zij altijd de onafhankelijke zal blijven. En de jonge man trekt zich te rug uit het milieu van de Salvat's, waar hij voelt, dat een groote liefde ontstaan is van hem jegens Valentine. En zij is onbereikbaar voor hem. Dan komt, in dat laatste zoo merk waardige en van problematiek overvloeiende bedrijf het tweegesprek tusschen deze twee menschen. Op een Zondagmiddag, als daar een schoone muziek speelt in de bekende ka mer. Men kent elkanders gevoelens, maar zij bleven altijd ongezegd. Het oogenblik komt, dat hun beider zielen, boordevol liefde, boordevol verlangens, gaan spreken. En alles wordt uitgesproken, alles bij deze vrouw, die vreesde nimmer tot bloei te zullen kunnen komen, alles bij den man, die deze vrouw lief heeft met een groote .en zuivere liefde. Daar is verrukking voor elkander en ver trouwen en alles wat te zeggen is wordt ge zegd. Een verrukking, waarvan de gevolgen, zoowel voor hen beiden als voor het publiek, niet te overzien zijn. De moederrol wordt gespeeld door Loudi Nyhoff. Zij doet dat goeddeels op onverbeter lijke wijze: wijs, gelaten en begrijpend, alles wat in die anderen leeft. Maar soms ook te heftig, soms is er ineens een sfeer van te weinig begrijpen, te weinig naieviteit, die toch een der hoofdtrekken van haar wezen moet zijn. De dochter, Tatia Wyma: charmant, bui tengewoon vlot en als type volkomen op haar plaats. Paul Stórm, de rol van Pierre spe lend, is bijzonder goed. Zeer knap is de wijze waarop hij zich steeds aan de juiste sfeer weet aan te passen en opvallend zijn zijn speelwijze en plastiek. Paul Huf, de vader, voldoet eveneens, al is zijn rol belangrijk minder zwaar dan die van de drie eerstgenoemden. In zijn geheel een uiterst merkwaardig stuk dramatiek: een stuk tooneel, waarin in- dividueele problemen aan de orde zijn, in plaats van de wederwaardigheden van per sonen, wier belevenissen ongetwijfeld, bijzon der interessant zijn, doch die in het leven zelf niet zullen voorkomen. Tenslotte toch is de eerste eisch van het eenige en ware too neel, dat men menschen te zien krijgt. En dezen te brengen, d a t is de zwaarste, doch tevens schoonste taak, die de dramaturgie ooit brengen kan. Daar zou meer over dit alles te schrijven zijn, doch het komt ons voor, dat veel van het verhevene, veel van het delicate dat dit alles kenmerkt, bij dit verwoorden verloren zou gaan. Enzij die geluisterd hebben naar het spreken van hun eigen hart, zij, wier ontvan kelijkheid voor het schoonê en verhevene in dit leven nog niet verdord is in een tijdperk van vervlakking en cultuurloosheid, zij zullen begrepen hebben, dat dit alles méér is dan een caprieuze Fransche vondst, doch een brok leven, dat zich niet in het keurslijf van een gecomprimeerd tooneelverslag laat analy seeren. Van 8 April 1937. GEHUWD: N. Jongepier en S. P. van der Mussele; J. W. Sinke en H. Wanisch; P. Vee man en H. J. V. Schutte; J. Zonneveld en C. BEVALLEN: M. H. Glaser—dé Pijper, d.; T. MelgerdKoningstein, z.; T. Jongbloed van der Meij, z. OVERLEDEN: Wed. D. Rijkers, 80 jaar; J. F. Stuart (m.), 4 jaar. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Verenigingsbesturen! Vraagt bij ons prijsopgaaf voor Uniformen enz. Wij geven U speciale voorwaarden. Vlotte bediening, lage prijzen. Op de Algemeenè vergadering van de Ver- eeniging „Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Omstreken", gehouden op 7 April 1.1., werd het aftredend Bestuurslid, de heer S. Coltof, bij acclamatie herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden met algemeene stemmen de dames B. A. Ketnerde. Jongh en S. J. Ritmeestervan der Feen werden gekozen. Jaarverslag over 1936. Aan het verslag over 1936 van de Vak school voor Meisjes te Den Helder ontleenen wij het volgende: Bestuur. Mevrouw M. de BoerJongkees, die sedert de oprichting van de school deel van het Bestuur uitmaakte en vanaf 1921 de functie van Voorzitster vervulde, kwam in December 1936 door een noodlottig auto ongeval om het leven. Op den dag der ter aarde bestelling was de school ten teeken van rouw gesloten. Na het overlijden van mevrouw De Boer nam de Vice-voorzitster, mevrouw M. P. BokJuchter, tijdelijk de taak van voorzit ster waar. In de ontstane vacature werd nog niet voorzien, zoodat het Bestuur thans bestaat uit: Mevr. M. P. BokJuchter, Vice-voorzitster. Den heer J. Jager, Secretaris. Den heer A. M. Kloos, Penningmeester. Den heer W. Bierenbroodspot. Den heer S. Coltof, terwijl de heer W. de Boer, Wethouder van Onderwijs, hierin als gedelegeerde van het Gemeentebestuur zitting heeft. Leerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg over 1936 (zie het staatje onder aan de kolom) Op 1 Januari en 1 September werd respec tievelijk van 22 en 14 leerlingen geen school geld geheven, van 16 en 49 het minimum be drag van 3.per jaar. Het maximum schoolgeld bedroeg 1 Januari 217.10, 1 Sep tember 173.30. Het getuigschrift van de 2-jarige primaire opleiding werd aan 47 leerlingen uitgereikt. Het diploma voor Huisnaaister, Costuum- naaister en Hulp in de huishouding verkregen resp. 12, 5 en 14 leerlingen. Bevorderd werden van het le naar het 2e leerjaar van de primaire opleiding, Opleiding Huisnaaister en Opleiding Hulp in de huishou ding, resp. 70, 15 en 12 leerlingen. In de pri maire opleiding werden 7 leerlingen niet be vorderd. Hoewel September LI. bij de toelating tot het primaire onderwijs de verhooging van den leeftijdsgrens wel van invloed was, konden toch, evenals in de laatste jaren, drie eerste klassen worden gevormd. Dat vooral van het volledige en grondige onderwijs van de dagschool het leerlingen aantal steeds grooter is geworden, is een ver blijdend feit. Het dalen van het leerlingen aantal van de cursussen met beperkt leer plan is een verschijnsel, dat op vele nijver heidsscholen valt waar te nemen en werd ook in de statistiek van het Nijverheidsonderwijs geconstateerd. Het verloop en het verzuim op deze cursussen is over het algemeen groot. Het komt veelvuldig voor, dat meer dan 20 der ingeschrevenen niet opkomt, terwijl na eenige maanden van de deelneemsters nog eens 20 de cursus heeft verlaten. Tentoonstelling. De tentoonstelling van het werk der leerlingen, op 2 en 3 September ge houden, werd door 1650 personen bezocht. De Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs voor Meisjes, mejuffrouw Beumer, en Burge meester, Secretaris en Wethouder van On derwijs der gemeente Den Helder, gaven door een bezoek blijk van hun belangstelling in de school. Excursies. De tentoonstelling ..Het costuum onzer voorouders" te Den Haag gehouden, Haast II, indien U nog profiteeren wilt van onze jubileum-aanbieding van o.a. EEN PHILIPS RADIOTOESTEL EEN SIMPLEX HEEREN- OF DAMESRIJWIEL of EEN ZILVEREN HEEREN- OF DAMESHORLOGE en zendt ons vóór 1 Mei a s. zooveel mogelijk bestaande Nederlandsche woorden (oude spelling), gevormd uit bovenstaand opschrift: „Sterkoffie en Sterthee jubileeren Voorwaarden voor deelname: Voor ieder ingezonden woord moet een sluit- etiket met klein Sterretje, geknipt van een zak Sterkoffie of Sterthee, worden bijgesloten. leder woord mag niet meer letters van één soort bevatten, dan totaal in het opschrift voorkomen: alle woorden moeten verschillend zijn. Alle inzendingen moeten ons vóór 1 Mei 1937 franco worden toegestuurd. Bovendien ontvangt ieder deelnemer, die min stens 8 woorden en sluit-etiketten heeft inge zonden, een jubileumgeschenk. Dit geschenk heeft U direct, want het opschrift geeft U zoo zonder meer reeds vier van de acht woorden. Fa. Sn. Levelt Prins Hendrikkade 26 Amsterdam Koffie Thee werd door de oudste leerlingen bezocht. De tweede klasse van de opleiding voor Hulp in de Huishouding bezichtigde de in stallatie van de waterleiding te Huisduinen, een melkinrichting hier ter stede en de fa briek van Boldoot te Amsterdam. Lokalen. Evenals in de voorafgaande jaren werden lokalen afgestaan voor het geven van lessen aan 130 vrouwen van werkloozen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in het district Den Helder hield vanaf Septem ber het spreekuur in de school. In het openbaar beleedigd. Een bewoonster van de Middenstraat heeft zich op het Hoofdbureau beklaagd, daar zij in het openbaar beleedigd zou zijn door een andere bewoonster van die straat. Het lied zonder einde Eén fiets, welke eénigen tijd onbeheerd op de Javastraat stond, is gestolen. Welke volgt? en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. 2-jarige cursus Opleiding huisnaaister 2e jaar opleiding huisnaaister -j- opleiding costuum- naaister. Opleiding hulp in de huishouding Cursussen 1 Jan. 146 22 17 32 89 1 Sept. 140 28 19 31 1 Oct. 140 28 19 31 81 31 Dec 133 27 15 31 79 waarvan 15 van Texel, 3 van Wieringen, 8 van Anna Paulowna en 2 van Wieringermeer. Natuurhistorisch Museum. Elke eiken Woensdagmiddag van 3—6 UUr Zaterdagavond van 7—10 uur, den 4^ Woensdag van elke maand van' 8—iotste|i den eersten Zondag van elke maanrt "kt, 3—5 u. Vrijdag 9 April. Kegelhuis, 8 u. (benedenzaal)N^ti Herstel. Feestelijke jaarvergadering, Zaterdag 10 April. Musis Sacrum, 8 u. Speeltuinvereenir,- afd. „O. H.". Ouderavond. gUl? Casino, 8 u. Feestavond Voetbalvereeni»,- „Watervogels" voor donateurs en genoot?8 den. S- Veel makreel, maar lagg Er wordt dit voorjaar te IJmuiden tam. lijk veel makreel aangevoerd, welke aan dt Westkust van Engeland wordt gevangen. Was er eerst nogal prijs op, thans gaat deze visch voor zeer lagen prijs van de hand. Eerst werd per kist ongeveer 9.—' -w, steed en nu soms 2—, zoodat de besom', ming, thans met deze visscherij verkregen' niet veel zoden aan den dijk zet. Ir I Ook de kustbooten blijven klagen over ge. ringe uitkomsten. Er zijn er thans maar wei. nige, die flink boven de duizend gülden'uit. komen, zelfs waren er al, die de duizend gm', den niet konden halen. Waarschijnlijk, dat de voorjaarsharing van de Waddenzee, die nu in flinke hoeveelheden wordt gevangen, van invloed is op de prjjj. stelling van enkele vischsoorten, vooral op die van makreel. De tongprijs bereikte Donderdag weer eens 1.per kilo, hetgeen in een poos niet was •voorgekomen. Tarbot daarentegen kwam sléchts op ten hoogste 0.78 per kg.' De scholprijzen, vooral die van zet- en kleine schol, houden zich steeds goed. Het blijkt dus wel, dat deze vischsoort steeds ruimen afzet kan vinden en een zeer gewiide visch blijft. Kabeljauw loopt den laatsten tijd ook weer op in prijs en haalde Donderdag 54— pet 125 kilo. De loggers maakten weer wat betere be sommingen. Jaarcijfers voor Den Helder, In Den Helder werden 'in 1936 uit de Wad denzee aangebracht: 60 kg ansjovis; 37.409 tal haring; 23.535 kg bot; voor aal mist men een cijfer, omdat deze visch als regel niet via den afslag verkocht wordt; geep 15.378 kg; consumptiegarnalen 330.399 kg. Ook van alikruiken missen we de ge gevens, omdat ook deze schelpdieren op an dere wijze dan via den afslag worden ver handeld. De cijfers voor 1935 luiden, wat betreft den aanvoer te Den Helder: Ansjovis 9332 kg; haring 79.687 tal; hot 33.613 kg; geep 60. 818 kg; consumptiegar nalen 246.034 kg. De totale waarde dezer Waddenzeeproduc ten was in 1935 voor Den Helder 113.553 en •in 1936 84.537. Dat verschilt dus ongeveer 30.000 gulden, hegteen een belangrijk nadeel beteekent. De treilvisscherij uit de Noordzee daaren tegen toont voor Den Helder een iets gun stiger beeld in 1936. Het bedrag was verleden jaar 111.135 tegen in 1935 71.726. Dat is dus ongeveer 40.000 guldenbeter. We komen zoodoende tot een generaal- totaal aan opbrengst te Den Helder voor de geheele visscherij van in 1935 185.279 en in 1936 totaal 195.672. Mag het beeld van de opbrengst der Noord- zeevisscherij iets beter zijn, we kunnen helaas niet spreken van een bevredigend vischbedrijf en we hopen, dat de cijfers over 1937 beter zulen mogen luiden, hoewel de verschijnselen er nog niet op wijzen, omdat de Waddenzee nog niet de belangrijkheid heeft gekregen, die ze voor Den Helder vroeger had. Aalvisscherij in het IJselmeer, Hoewel pas begonnen, worden de vangsten in het IJselmeer al beter. Ook in het zuide lijk gedeelte heeft men deze visscherij reeds ter hand genomen. De prijs laat zich niet slecht aanzien. Be steed wordt zoo ongeveer van een kwartje tot 30 cent per pond. Annie de HoogNoof 24) „Getsie," zei Chris, een vies gezicht trek kend, „ook lekker, zoo net naast je brood." „Hoor me zoo'n snotneus eens aan. Nee, ik zal voor jou plezier met dat wurm in de kouwe achterkamer gaan ziten, is het nou goed? Nou zalle we het krijgen. Door, zit niet zoo te kieskauwen, geef me liever eens een schoone luier van het lijntje, maar een goeie droge hoor." En toen tot het kind, dat opgehouden had met huilen: „Zoo is het beter, hè? Ja, 't is ook niks gedaan met zoo'n broek, maar nou krijg je geen schoone voor morgenochtend, al ga je op je hoofd staan... Nee, meid, diè niet," viel ze in een adem uit tegen Doortje, „je voelt toch wel dat die aan de punten nog heelemaal drijft, sufferd. Dié is beter, zóó..." De luier die ze het kind afgedaan had, smeet ze achteloos in een hoek, dan' weekte ze, zonder haar handen af te vegen, een korstje brood in de koffie, haalde het even door de suiker en stak het het kind in den mond... „Fijn hè?" Hoor 'm smakken!" riep ze tevreden uit. „Ja, jongen, je moeder weet wel wat lekker is." Opeens drong een geroep van de straat tot hen door. Even keken ze alle drie luisterend op. „Dóórtje!" klonk het weer. ,,'t Is Marry," zei Doortje. ,,ik meende het nèt al te hooren. Mag ik even naar d'r toe?" „Nou nog? Geen kwestie van." „Hè, waarom nou niet Moe?" hield het kind zeurend aan. „Omdat ik het niet hebben wil. Je komt de kamer vanavond niet meer af. Je eet je brood op en dan naar bed." Het kind ging, als uiting van verzet, met haar beide ellebogen op de tafel leunen. „Moe heb groot gelijk," plaagde Chris. „Bemoei je er niet mee, naarheid." „Lekkere zus..." Hij trachtte haar aan te halen. „Moe, laat-ie nou met z'n handen van me afblijven..." „Schreeuw niet zoo merakel! En jij, ver velende kwajongen, je houdt je handen thuis, begrepen anders zal ik de mijne es uit steken en dan ben je nog lang niet gelukkig!" Van buiten klonk opnieuw een geroep, nu nog dringender dan zooeven. „Dóórtje... oehoeI!" Een gevoel van medelijden bekroop de kleine Dora. Marry was natuurlijk weer alleen. Ze wierp een smeekenden blik op haar moeder. „Ze roept wéér Moe. Laat me oan even gaan zeggen, dat ik niet mag. Misschien is d'r moeder weer niet thuis." „Is die ooit wel-es thuis, 's avonds ten minste? Waarom zoekt dat mensch geen werk voor overdag? Ja, dat wil iedereen wel, 's avonds een ander voor je kinderen laten opdraaien, maar mijn niet gezien." „D'r komt iemand de trap op," zei Chris, gespannen luisterend. De moeder zweeg. Kan haar wat schelen wie d'r naar boven ging. Bij de buren liep men den heelen dag trap op trap af, als je d&t moest bijhouden... Alleen Doortje had er schijnbaar een voor gevoel van wie daar naar boven kwam. Ze hield haar blik strak op de deur gericht en verwonderde zich niet toen ze heel voor zichtig de knop zag omdraaien. Nog vóór juffrouw Smit, die het kind in- tusschen weglegde, iets bemerkt had, kwam Marry, bleek van de kou, de kamer binnen. Ze ging met haar rug tegen de deur geleund staan, in afwachting hoe haar komst opge nomen zou worden. „DéAag," zei ze, met een blik op Chris en Doortje. Op datzelfde oogenblik kwam hun moeder de kamer weer in. Marry keek vol angst naar het gezicht van de vrouw, dat niet veel goeds voorspelde. „Wat kom jij doen?" vroeg ze bits. „En hoe kom je derin?" ,,'k Heb boven gebeld," zei Marry zacht. „Ik dacht dat Doortje me niet hoorde." „Brutale bliksem die je bent, om zoo maar bij iemand binnen te komen vallen. En wat moet je eigenlijk?" De moed zonk Marry in de schoenen. 'Toch moest ze het maar wagen. ,,'k Wou vragen of Doortje nog even op straat mocht..." „Noü nog? Kind, hoe haal je het in je hoofd? 't Is vèr over achten en dan hooren kinderen van fatsoendelijke menschen niet meer op straat, ga óók naar huis, zooals het hoort." Marry'.s gezichtje betrok. Als een grimmig spook dook de dondere trap voor haar oogen op... Naar huis, ze wou dat maar wét graag, als ze maar niet zoo bang was... Ze durfde het niet te zeggen, wan.t ze wist dat Chris haar daar dan altijd mee zou sarren, vooral als er andere kinderen bij waren en dan lachten ze haar misschien weer uit... Toch moest ze iets zeggen, ze zag aan juffrouw Smit's gezicht dat ze daarop stond te wachten. ,,'k Ben zoo alleen, ziet u..." Chris begon spottend te lachen, maar durfde toch schijn baar niets te zeggen. Ze zag hoe Doortje's moeder smalend d'r bovenlip optrok. Ook hoorde ze haar op vallend hard snuiven, maar veel aandacht schonk zij daar niet aan, want haar oogen waren sedert eenige oogenblikken gevestigd op de boterhammen met worst, die juffrouw Smit nu verder klaarmaakte. Doortje volgde Marry's begeerige blikken. „Heb je honger?" vroeg ze. Marry knikte bevestigend. „Moe, geeft u haar ook een boterham..." Een woedende blik trof Doortje. „Marry hep zelf een moeder om voor d'r te zorgen. En als die dat niet doet, kan ik het niet helpen. Ik kan moeilijk voor brood voor de heele buurt zorgen." „Eén sneetje, nogal erg..." sprak het kind tegen. ,,'k Heb trouwens geen brood meer ook." Marry kon, vanaf het plaatsje waar ze stond, precies in de open broodtrommel kijken, die op een stoel naast juffrouw Smit stond. Ze zag daar nog een groot half brood in liggen en ook nog een paar kapjes... Waarom jokte Doortje's moeder nu zoo? Dat ze het niet geven wou, was niet aardig van d'r, maar dat ze nu nog jokte ook! Maar misschien was ze het vergeten dat ze nog zooveel had... „D'r ligt nog bijna een heel in de trommel," zei ze, met haar vingertje dien kant uit wijzend, kijkt u maar...' Juffrouw Smit deed met een woedenden smak de broodtrommel dicht. „Leelijke pottenkijkster die je bent, moet ik jou soms tekst en uitleg geven wat ik daar mee doen moet?" „Mag ze er dan een van mij, moe? Ik kan ze toch niet op," vroeg Doortje, die zag dat Marry door dien uitval het huilen nader stond dan het lachen. „Niks dervan. Je eet je eigen portie op en daarmee uit. En jij Marry, ga nou maar met een weg, want de kinderen hier moeten naar bed." „Zeker om koud acht uur..." sputterde Chris tegen, terwijl zijn moeder de deur open deed en Marry de gang opduwde. Doortje keek naar Marry's zielige gezichtje „Tot morgen, hoor!" riep ze haar na. Toen de deur achter haar dichtgedaan was bleef Marry een oogenblik besluiteloos op het kleine, schaarsch verlichte portaaltje staan Overal waar maar licht was, voelde zij zich veilig. Ze zou hier wel op haar Mammie willen wachten, desnoods den halven nacht. Hier was het ook niet zoo koud als op straat. Hè, daarbinnen was het lekker warm geweest en wat prettig zoo allemaal bij elkaar. Ze vond juffrouw Smit niet erg aardig, maar je kon toch nog maar beter bij haar zijn, dan alleen. En die lekkere boterhammen... Wat had ze er graag eentje van gehad. Mammie had boven natuurlijk ook wel wat voor haar klaar gezet, maar bij een ander smaakte het altijd eens zoo lekker. Dat zou Mammie nooit doen, zoo- als juffrouw Smit, zoo de boter in een papier" tje op tafel leggen en die worst ook. Nee, haar Mammie deed dat altijd netjes op schaaltjes. Net als bij de deftige menschen, zei Doortje altijd, die dat wist, omdat haar moeder vroeger altijd bij rijke lui gediend had. Bij gewone burgermenschen kwam het er zoo nauw niet opaan, zei Doortje altijd, maar dat was toch niet heelemaal waar, want héar Mammie hield erg van netjes. Nee, Doortje was wel in veel dingen heel verstandig, maar daar wist ze toch niets van af. Nu moest ze toch maar naar beneden g'aan, want als juffrouw Smit toevallig de deur opendeed en haar nog zag, dan kreeg ze er weer aardig van langs. Ze kon toch zoo tekeer gaan. Wat een geluk dat haar moeder niet zoo was, dan zou ze wel altijd kunnen huilen. Ze liep langzaam, met haar hand aan de wiebelende leuning, de trap af. Gelukkig, de regen was opgehouden. Hè, nu moest ze eigen lijk zoo ineens door naar boven kunnen gaan en dan gauw even eten en dan naar bed. Ze zou vast direct slapen als ze in d'r warme bed kwam. Maar wie weet hoelang het nog zou duren alvorens ze iemand zag. Hadden zij toch ook maar bovenburen, zooals bij Doortje, dan had je niet zoo het gevoel dat je alleen woonde. Eenige meters voor haar liep fen vrouw, die was zeker ergens uit een woning gekomen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4