I Binnenland Buitenland De Bilt seint Generaal Roëll over onze weerkracht Noodlottig ongeval te Den Haag Ernstige aanrijding te Haarlem Nederland krijgt vier nieuwe onderzeebooten De Turksch-Zuid-Slavische besprekingen Dc sluiting der winkels van Mohammed Ali De positie van den Franschen franc Ragnhild Hveger verslagen Hef geheele Nederlandsche volk paraat Bank voor internationale betalingen Moeilijkheden ter suikerconferentie Geen wijziging in Amerika s monetaire politiek Ambtenaren moeten op 25 jarjg* leeftijd gehuwd zijn Uitbreiding der Oosten- rijksche frontmilitie Mr. Trip herkozen tot lid van den Raad van Beheer. D Raad van Beheer der Bank voor inter nationale betalingen, die gister zijn gewo ne maandelijksche bijeenkomst te Bazel heeft gehouden, heeft besloten, aan de op 5 Wei bijeenkomende algemeene vergadering voor te stellen, hetzelfde dividend uit te keeren als het vorige jaar, namelijk 6 pro cent. Het saldo van de winst- en verliesre kening over het op 31 Maart geëindigde boekjaar is slechts weinig lager dan over 't voorgaande jaar. De Raad van Beheer heeft den President der Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, als L, van den Raad gekozen. Man rijdt dood tegen steenen bovenkant van inrijpoort. Gisterennamiddag is in de Helmersstraat te 's Gravenhage de 67-jarige voerman W. J. K. wonende aan de Madoerastraat, het slachtoffer* geworden van een noodlottig on geval. Terwijl hij een met paard bespannen en met hout geladen vrachtwagen door de in rijpoort van een houthandel in genoemde straat wilde binnenrijden moet de man n. 1. met het hoofd tegen den steenen boven kant van die poort op zoodanige wijze in aanraking zijn gekomen dat hij op slag werd gedood. Personeel van den houthandel dat den voerman van den bok zag vallen, snelde onmiddellijk toe, doch de levens geesten bij den ongelukkige waren toen reeds geweken. Uitwendig had de man slechts een onbeduidende verwonding be komen. Het was voor de tweede maal, dat K. deze poort zou binnen rijden. Gisteren ochtend nl. was hij daar voor het eerst binnengekomen en had toen voldoende op gelet, vanmiddag is het hem noodlottig geworden. Men heeft nog rekening te hou den met de mogelijkheid dat de man een hartverlamming had gekregen. Een nader medisch onderzoek zal moeten uitwijzen of deze mogelijkheid geheel buiten gesloten dient te worden. Het stoffelijk overschot van het slachtof fer is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Auto die aanrijding veroorzaakt rijdt kalmpjes door. Op den Rijksstraatweg te HaarlemN. is gisterenmiddag een ernstig verkeerson geluk gebeurd, waarbij de 21-jarige wielrij der J. v. d. S. uit Haarlem levensgevaarlijk is gewond. V. d. S. fietste met een vriend op de klin kerbestrating naast den rijweg, toen hij ge grepen werd door een personenauto, die bij het passeeren van een vrachtauto te veel naar links uitweek. De wielrijder werd te gen de straat gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Hij bleek zeer ernstig gewond te zijn en is, nadat de eerste hulp was ver leend, naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Men vreest voor zijn le ven. De auto, welke het ongeluk veroorzaakte, reed na de aanrijding met groote snelheid door in de richting Velsen. Het was een blauwe gesloten wagen, die naar enkele ooggetuigen meenden het nummer G. 64883 of G 64843 droeg, hetgeen echter bij een door de politie ingesteld onderzoek niet juist bleek te zijn. De commissaris van politie heeft per radio de opsporing van de auto verzocht. Opdracht voor de Kon. Mij. De Scheldeen de Ro'tterdDroog dokmij." De minister van Staat, minister van Defensie a.i., heeft opdracht ge geven voor den bouw van vier on derzeebooten, type „O 16, waarvan twee stuks zulien worden gebouwd door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de „Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. De machines voor deze booten werden reeds in Maart j.1. besteld bij de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde". Bulgarije niet in de Balkan Entente. Volgens de weinige perscommentaren, die op de TurkschZuidSlavische besprekin gen zijn geleverd, hebben de staatslieden vooral twee vraagstukken besproken. In de eerste plaats de betrekkingen tusschen de Balkan Entente en Italië en in het bijzon der tusschen Turkije en Italië. Een datum voor de reis van Ciano naar Ankara, waar over nog altijd gesproken wordt, is overi gens nog niet vastgesteld. Het zou vooral de bedoeling zijn dat Italië toetreedt tot de overeenkomst betreffende de zee-engten. Verder zou zoo mogelijk het Italiaansch- Turksche vriendschapsverdrag hernieuwd worden. Een deel van de Zuidslavische pers maakt zelfs gewag van de mogelijkheid van een soort gentlemen's agreement tusschen Italië en de Balkan-Entente, doch men merkt op, dat Italië afkeerig is van veelzij dige overeenkomsten. In de tweede plaats zou het vraagstuk der Turksch-Bulgaarsche betrekkingen bespro ken zijn. Door een mogelijke overeenkomst zouden de problemen, die tusschen beide landen hangende zijn, tot oplossing gebracht kunnen worden. De geruchten, volgens welke Bulgarije binnenkort tot de Balkan Entente zou toetreden, schijnen ongegrond. Engeland acht de bestaande toestand niet bevredigend. Gisterenmiddag hebben verschillende afge vaardigden in het Britsche Lagerhuis de re geering geïnterpelleerd over de sluiting der winkels van Mohammed Ali in Abessinië op last der Italiaansche autoriteiten. Lord Cranborne verklaarde namens de regeering, dat de Italiaansche autoriteiten op 6 Maart de sluiting hebben bevolen en de onderneming het drijven van allen han del hebben verboden. Een week later werd gelast, dat de bedienden het land moesten verlaten, en dat alle filialen van de onder neming gesloten moesten worden binnen acht dagen. Na vertoogen van den consul te Addis Abeba en den ambassadeur te Rome deelde de Italiaansche regeering mede, dat zij een uitstel had toegestaan. Dit uitstel wordt door de Britsche regeering onvoldoen de geacht. Nieuwe stappen zijn gedaan en Londen wacht thans op antwoord. Cranbor ne besloot met te zeggen, dat men moet af wachten. De bestaande toestand wordt echter verre van bevredigend geacht. De verwijdering der protestant- sche zendelingen. Van welingelichte zijde wordt uit Rome vernomen, dat de minister van buitenland- sche zaken, Ciano, de Engelsche regcering uitvoerige bijzonderheden zal doen toekomen over de verwijdering der Britsche Prote3- tantsche zendelingen uit Abessinië. Geen devaluatie. De Financial News publiceert een belang rijk interview, dat de Fransche minister van financiën, Vincent Auriol, aan een mede werker van dit blad heeft toegestaan. Op de vraag of de Fransche regeering zoo noodig den Franc zou laten deprecieeren, ant woordde de minister: bij de wet zijn voor de waarde van den Frank twee grenzen een hoogste en een laagste vastgesteld, en de regeering zal den franc zijn natuur lijk evenwicht tusschen deze beide grenzen laten behouden. Een snelle gelijktijdige stabilisatie van De torpedobuizen en het geschut zullen wor den vervaardigd door Wilton-Feyenoord. De twee onderzeebooten, welke te Vlis singen gebouwd zullen worden, zullen een waterverplaatsing hebben van 950 ton bo ven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit der motoren van de nieuwe onderzeeërs zal belangrijk grooter zijn dan van die van de „O 16". Laatstgenoemde boot had twee motoren van 1600 Pk.., De nieuwe onderzeeërs zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 p.k. Deze groo- tere capaciteit is van belang voor de te ont wikkelen snelheid De „O 16" kon 18 knoopen loopen, de nieuw te bouwen schepen zullen 19 Vt knoopen kunnen halen. De lengte over alles is 77.525 m. Het ligt in het voornemen van „De Schelde" twee nieuwe hellingen te bouwen. De leveringstermijn is 2 jaar a 2'A jaar. 016 Berlijn wint van Kopenhagen. De tweede dag van den stedenzwemwed- strijd BerlijnKopenhagen leverde een ver rassing op. Het veertienjarige Berlijnsche zwemstertje Inge Schmitz slaagde er in, op de 100 meter borstcrawl de achtvoudige Deen- sche wereldkampioen Ragnhild Hveger te verslaan. In den uitstekenden tijd van 1 min. 8.5 sec. tikte het jonge veelbelovende meisje 0,2 seconden eerder aan dan mej. Hveger. De uitslagen luidden: Heeren; 100 meter borstcrawl: 1. Plath (Berlijn), tijd 1 min. 0,8 sec. 1500 meter borstcrawl: 1 Arendt (Berlijn), tijd 20 min. 36 sec.. 4 X 100 meter wisselslag estafette: 1. Ber lijn, tijd 5 min. 5,8 sec.; 2. Kopenhagen, tijd 5 min. 13.7 sec. Dames: 100 meter borstcrawl: 1. Inge Schmitz (Ber lijn), tijd 1 min. 8,5 sec.; 2. Ragnhild Hveger (Kopenhagen), tijd 1 min. 8,7 sec. 200 meter schoolslag: 1. Inge Soerensen (Kopenhagen), tijd 3 min. 5,2 sec.; 4 X 100 meter estafette borstcrawl: 1. Ko penhagen, tijd 4 min. 40,5 sec.; 2. Berlijn, tijd 4 min. 53,2 sec. De uitslag van den wedstrijd luidde: Ber lijnKopenhagen 7259 punten. alle belangrijke valuta's zou bevorderlijk zijn voor de opleving der zaken en een ein de maken aan de onzekerheid op monetair gebied. Stabiliteit is een eerste vereischte voor economische samenwerking en verbete ring van het handelsverkeer. Tusschen controle op de wisselkoersen en vrijheid met samenwerking met andere landen heeft de regeering gekozen voor de tweede oplossing. Ten aanzien van de uitgifte der nationale defensieleening zeide Vincent Auriol, dat de verliezen, die de Fransche spaarders se dert den oorlog hadden geleden dat deel der bevolking op zijn hoede had doen zijn voor monetaire risico's hetgeen de regeering genoopt had, in den vorm van een verhoo ging der rente een assurantiepremie tegen de fluctuatie van den munt te betalen. Eenige Europeesche landen stelden te hooge eischen. Het kleine Engelsch-Fransch-Amerikaan- sche subcomité der Suikerconferentie is gister bijeengekomen. Verscheidene delega ties hebben nog geen antwoord gekregen harer regeeringen op de ingediende vragen lijst. Wanneer de documentatie in dit op zicht volledig zal zijn, hetgeen waarschijn lijk nog wel verscheidene dagen zal duren', zal het subcomité met de verschillende de legaties onderhandelen over de jerschinen- de uitvoercontingenten voor de vrije markt. Eenige landen o.-m. die van het Eu'°P sche vasteland, hebben naar men meent eischen gesteld ten aanzien van de vrije markt, die weinig of geen kans J?ebbe aanvaard te worden. De onderhandelinge hierover zullen waarschijnlijk moeilijk wor den, maar men is van meening, da redelijke kansen bestaan dat eventueel een accoord tot stand zal komen. Alleen Roosevelt weet wat wij gaan doen". Tijdens een persconferentie, waarin bij vragen met betrekking tot een wijziging in de politiek van goedkoop geld. de verlaging van den goudprijs en andere geruchten be trekking hebbend op het goud beantwoord- dee, heeft Morgenthau, de minister van financien namens de regeering verklaard, dat er geen wijziging was gekomen in de Amerikaansche fiscale of monetaire politiek Hij voegde er nog aan toe, dat tijdens de jongste geruchten omtrent het goud, presi dent Roosevelt en hijzelf, het minst van allen verontrust waren, daar zij niets voor nemens waren met betrekking tot een wij ziging van den goudprijs. Niemand dan de- president weet wat wij gaan doenen nie mand anders kan over den goudprijs jraten. Naar Havas verder nog meldt, verklaarde Morgenthau nog, dat de regeering geenszins van plan was de goudwaarde van den dol lar te veranderen, en dat zij ook geen reden had zich te verontrusten over den toestand ontstaan door het toevloeien van goud naar de Vereenigde Staten. Op het provinciale congres der ambt** ren van Pommeren heeft Schwede nl praesident" dezer provincie en leide'r v het nationaal-socialistische district StettsK medegedeeld, dat hij besloten is tot het ,1' kondigen van een verordening, Vol II T)nrvi TV\ OreoVl O O rv» K AWa,,».. 1 KUUUlgk/Ai ""ft) V OJ welke alle Pommersehe ambtenaren binn" zekeren tijd gehuwd moeten zijn, zoodr! zij den 25-jarigen leeftijd bereikt hebberf Hij zèide, dat talrijke ambtenaren oni£ buwd blijven of, hoewel gehuwd Zjjn£ geen kinderen hebben. „Om moreele J nationale redenen is het de plicht van iert» re burger, het bevolkingscijfer te handha ven en te doen toenemen". De uitbreiding der frontmilitie zal in ver sneld tempo worden voortgezet. Officieel is medegedeeld, dat in verschillende steden en in de grensstreken opleidingsafdeelingen worden gesticht. Gedurende de winter maanden zijn ongeveer honderd speciale cursussen voor de opleiding van officieren en onderofficieren gehouden. DE HITLERJEUGD MOET BOKSEN LEEREN. Voor alle leden van de „Jungvolk" organi satie ouder dan dertien jaar is het nemen van bokslessen verplichtend gesteld. De jongens worden evenwel niet opgeleid voor wedstrijdboksen. Wedstrijden blijven voor hen verboden. De lessen hebben alleen ten doel de lichamelijke opvoeding te verbete- TOCH WEER TWEE MOORDEN IN PALESTINA. Ondanks de wapenstilstand, hebben xicK tijdens de feestelijkheden in Palestina, dia tot begin Mei zullen duren, twee moorden voorgedaan. Bij de Joodsche Kolonie Jaffa heeft men het lijk van een Arabier gevoij. den en nabij Safed is een lid van den ge. meenteraad van Tibirias, de Arabische &t|. vocaat Ibrahim Joessef, die terugkeerde van een huwelijksplechtigheid in gezelschap van een zijner kinderen, vermoord. Verwachting: zwakke tot matige noordelijke tot oostelijke wind, meest half bew., weinig of geen regen. Verdere vooruitzichten: eenige kans op re gen of onweer vooral in het zuiden, Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN; 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan EEN LICHTING VAN PLM 35.000 MAN! HET PERSONEEL- VRAAGSTUK OP DE VLOOT. Rede aan een feestmaal te zij ner eere in de „Groote Club" te Amsterdam. De afgetreden commandant van het veld leger, luitenant-generaal B. D. Jhr. W. Roëll heeft gisterenavond, aan een te zijner eere gegeven maaltijd in de Groote Club „Doctri- na et Amicitia" te Amsterdam, eene rede gehouden over onze weermacht. Spr. legt er den nadruk op, niet te zullen spreken over weermacht, doch over weer kracht, waarmede hij bedoelt de weer baarheid van het geheele Nederlandsche volk in al zijn geledingen. „De weerkracht is de sociale grondslag, waaruit a.h.w. van zelf de weermacht als maatschappelijk uit vloeisel naar voren treedt", aldus spr. „Hiermede kunnen wij niet van oorlogs zuchtigheid beticht worden. Integendeel, wij blijven in het voorkomen van het kwaad een machtig goed zien." Wat het gevaar van strategische overval len te land en ter zee betreft, zegt spr. dat gedekte voorbereiding voor ons eisch is. Dat beteekent een weermachtstelsel met steeds aanwezige afgerichte mannen en een altijd parate vloot met afgerichte beman ningen. „Rekent gerust op een lichting van pl.m. 35.000 man met een jaar eersten oefentijd en vier herhalingsoefeningen van drie weken. Dat is thans het beheerschende vraagstuk, dat geen dag uitstel gedoogt", aldus spr. Ten aanzien van de vloot is iedereen het er over eens, dat het zwaartepunt der vloot geheel in Azië ligt en Europeesch Nederland slechts de rol van supporter vervult. De vloot in Indië. En nu de vloot in Indië, waarvoor zij in hoofdzaak dient, gedachtig aan het slag woord: Indië verloren, ramspoed geboren. Het plan-Deckers bracht inderdaad een surplus van een kruiser, 4 jagers en 6 on derzeebooten, waarvan twee onderzee-mij- nenleggers. Indien dit surplus ter plaatse aanwezig is. dan is de vloot van twee smaldeelen modern materieel met hun 50 pt. aanvulling bij verlies of herstelling en revisie, mits voorzien zijnde van aanwezige afgerichte bemanningen een zeer belangrijke gevechts kracht, welke gelet op de strategische lig ging van ons Ned. Indië en de ontzettend lange verbindingslijnen, zoowel naar Japan als tot de Oostoevers van den Pacific, eenen aanvaller ook ten aanzien van zijn meest kwestbare zijnde, n.1 .zijn handelstrafiek, tot ernstig nadenken zal nopen. Nu moeten wij voorop stellen, dat van dat reserve-materieel al present is de prachtige, pl.m. 600 tons kruiser „De Ruyter" met geschut van 15 cm., groote snelheid en be hoorlijke pantserbescherming. Verder zijn er van deze materieclreserve op stapel de twee onderzeebooten-mijnenleggers, terwijl er behalve de kruiservliegtuigen groote zeevliegtuigen en groote-afstand zeebommen werpers, zij het in nog onvoldoenden geta le, aanwezig zijn. De ook op stapel staande flottilleleider van pl.m. 3500 ton met zeer groote snel heid, behoorlijke pantsering en geschut van 15 cm., waarvan het vlootplan-Deckers er twee inhoudt is als kleine kruiser te be zien, buiten de Indische zeegaande vloot staande, maar niettemin van de allergrootst beteekenis zijnde, vooral ook voor Indie. Er zijn n.1. een viertal actueele zaken, ten aanzien van de vloot, aannemende dat elkeen het er over eens is, dat het zwaarte punt der vloot geheel in Azië ligt en Eu ropeesch Nederland slechts de rol van sup porter speelt inzake opleiding, rust, her stellingen van groote beteekenis enz. Drie zaken zijn: de harmonische vloot, de vraag inzake zwaarte en dracht van geschut, de strijd tusschen de vloot met kruisersteun versus die alleen met klein materieel en vliegtuigen, het personeels vraagstuk. Spr. ging hierop uitvoerig in. De harmonische vloot is die, welke in zich zelf in juiste verhoudingen alle middelen heeft om den strijd op te nemen, de even knie dus van hetgeen de landmacht een groote eenheid noemt. Voor de smaldeelen is vereischte de sa menstelling uit onderzeeërs, jagers, krui sers en vliegtuigen voor verkenning en voor het werpen van bommen. Geen van die on derdeden kan gemist worden zonder de har monie en het rendement der kostbare vloot onevenredig te verminderen, ja zoodanig in gevaar te brengen, dat de wetenschap van die disharmonie tevens de preventieve kracht der weermacht ter zee doet vervallen, omdat zij den vijand niet langer noopt vol waardige strijdeenheden uit zijn hoofdope- ratietooneel naar onze wateren te zenden en hij het daar met tweede klasse krachten af kan en zelfs onze onderzeeërs zonder den kruiserssteun gemakkelijk kan jagen en met dieptebommen kan vernietigen. Daarnaast zal een schender of aanvaller alsdan al aan zwakke en oude artillerieschepen voldoende hebben om zich territoriaal te nestelen en steunpunten in te richten. Wat is n.1. van artillerieschepen te verwachten? Hei is hier de vraag wie den langsten stok heeft. Want die kan een tegenstander raken voor dat hij zelf getroffen wordt, en nu treedt hier een zeer recent en belang rijk element naar voren, want theoretisch is elk schip met zware artillerie (24 c.M. en grooter kaliber), groote snelheid en pantse ring de baas naar rato van de draagwijdte van zijn artillerie. Men denke aan de vernietiging van Brit sche schepen bij Chili door de verder schie tende Duitsche eind 1914, en het eskader Graf Spree bij de Falkland-eilanden begin 1915, telkens omdat de aanvaller het verste schoot en sneller liep. Dat gaf dn ook nog i de Staatscommissie Heemkerk-Colij'n van 1912-1913 aanleiding to het advies om eeni ge Dreadnaughts van pl.m. 21.000 ton aan te schaffen met zwaar (30 c.M. zeer vér schie tend geschut. Daarvan zijn we nu af, maar de these van de grootste dracht blijft en daarom waren de z.g. Washing- tonkruisers van 10.000 ton met 21 c.M. geschut zelfs ongepantserd zoo gevaarlijk voor de kleinere kruisers van 8000 ton en minder, die ter wil le van hun snelheid slechts 15 c.M, geschut kunnen voeren. Welnu, sinds 1936 is deze figuur veran derd te onzen gunste, want on de toenma lige vlootconferentie van Londen heeft En geland gezegevierd en is de maximum ton nage der kruisers op 8000 ton gesteld met 15 cM. geschut. Daarmede zijn ai onze krui sers en straks onze leiders geheel up to date en is de voorzienende geest van dc bouwers der „Java" en „Sumatra" kruisers bewonderenswaardig gebleken. Het 15 c.M. kanon als wereld-kaliber voor kruisers, heeft het laatste woord gesproken, waarom het mij geenszins verbaast, dat de Indische rijksregeeringen de harmonische vloot met kruisers leiders) en dus met 15 c.M. geschut wenschen te behouden en daar naast de luchtvloot willen outilleeren. Het personeelsvraagstuk. Ik moet er op wijzen, dat het personeel- vraagsluk met de opleiding in Nederland, de noodzakelijkheid om volgens een vast systeem te wisselen (turnregeling genoemd) en tenslotte de les der „Zeven Provinciën" t. a.v. het te veel aan Inlandsche schepelin gen ter harte te nemen, een uiterst moeilijk probleem is voor een imperiale vloot, dat is> voor eene staatsmarine, welke over de ge heele wereld de rijkseenheid moet demon- streeren. Maar daar staat tegenover, dat het inge wikkelde systeem der moderne schepen uit stekende bemanning noodig maakt, wil het niet evenzeer waardeloos zijn als betonstel- lingen zonder verdedigers, zooals Dr. Colijn destijds in 1936 verklaarde. De staat behoeft steeds haar afgerichte bemanning. Haar re servemateriaal zonder afgerichte bemanninfl is geen reserve, want een vernietigd schip gaat met zijn bemanning naar den kelder- Op grond van den grooten aardrijkskundi gen afstand tusschen Europeesch en Azia tisch Nederland, dient erkend, dat hetgeen in Indië is, steeds ter plaatse en ten deele pa raat moet zijn, al zal er van strategische overvalling aldaar niet in de eerste plaats rede zijn, zoodat op eenigen tijd voor geheele paraatmaking gerekend kan worden. Slechts een steeds aanwezig deel van pa rate mankracht is afdoende in Europa, 8e aanwezige en aanstonds te mobiliseeren vloot in Azië. Jhr. Roëll gewaagde tenslotte van de ken tering in nationalen zin der publieke opinie t.a.v. onze weermacht en noemde in dit ver band de omwenteling in de S.D.A.P- Spr. besloot met de woorden uit het V» u- helmus: „Oorlof mijn arme schapen, ghij sijt in grooten noot, U herder sal niet slapen al sijt ghij nu verstroijt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2