Maritieme defensie- versterking Binnenland Bakkerskwestie voor de Amsterdamsche rechtbank Het smokkeldrama te Vaals Stand der werkloosheid in Nederland Diefstal van een geldkist met f 6000. Twee spoorwegmonteurs Aut0 e,uk ejscht door trein gegrepen gewonden vier Nederlanders op de non- interventie-contröle Wasscherijstaking te Gouda Inbraken te Amersfoort Actie tegen duurte Wijziging dienstplichtwet Overplaatsing van den Ned. Gezant in Spanje Duitscher protesteert tegen dwangmaatregelen van de Cen trale Bakkerij-Commissie. Voor den president van de Amsterdamsche rechtbank Mr. J. W. Huysinga is gisteren in kort geding gepleit in een bakkerskwestie. De bakker W. eischte afvoering van de grijze lijst, waarop hij door de centrale bak kerij-commissie is geplaatst. De bakker, een Duitscher, weigert n.1. mede te werken aan de regeling van de bedrijfsordening. Als gevolg van dit voor komen op de grijze lijst kan hij slechts con tant geringe hoeveelheden koopen en bo vendien moet hij een dubbeltje per 100 kg. meer betalen. Het betreft hier een overeen komst tusschen de meelfabrieken en de sa menwerkende bakkerijen. De bakker heeft drie leden van de Am sterdamsche Federatiecommissie gedagvaard en hij eischt bevel van den president tot af voering van de grijze lijst, bekendmaking van dat vonnis en bepaling van een dwang som. De federatie aldus mr. Salomon, die optrad voor eischer besloot op zekeren dag de prijzen van 't Duitsche brood sterk te verhoogen. Voor vele menschen is juist dit brood een levensbehoefte. Eischer stelde de prijs op 15 ct., dus 5 ct. lager dan vastgesteld door de centrale bakkerij commissie. Tengevolge hiervan had de plaatsing op de grijze lijst plaats, waarvan eischer zeer veel schade heeft omdat hij geen meel kan krijgen. Op juridische gronden betoogde pl., dat het plaatsen van eischers naam op deze lijst onrechtmatig is. Ook het maatschappelijk belang is niet gediend door de handelingen van de federa tie, wier werkzaamheid niet in overeen stemming met de bedoeling van de regee ring is, die de broodprijzen zoo laag mo gelijk tracht te houden. Pl. drong met klem op toewijzing van de vordering aan. Mr. M. J. Broekhuysen Jr., uit Den Haag, optredende voor de gedaagden, zeide in zijn pleidooi o.m. dat het plaatsen op de grijze lijst van een bakker, die zich niet aan de bepalingen houdt, slechts ten doel heeft te voorkomen, dat de bakker voorraden meel opslaat, zoodat hij slechts per week kan koopen wat hij noodig heeft. De centrale commissie onderzocht dan de kwestie en wanneer deze van oordeel is, dat de bakker in kwestie zich niet aan de voorschriften heeft gehouden kan hij op de zwarte lijst worden geplaatst, waardoor hij 25 pet. meer vor het meel moet betalen De federatie doet alles om de prijzen van het brood zoo laag mogelijk te houden. Eischer is op de vergadering nietg ekomen en toen de prijsregeling in werking trad weigerde hij Pl. concludeerde tot afwijzing van de vor dering. De president gaf tenslotte als zijn meening te kennen, dat deze actie van den bakker „er heelemaal naast is". Ik behoef en kan niet beoordeelen, aldus de president, of de boycot rechtmatig of onrechtmatig is. Maar aan deze kwestie kan ik ongetwijfeld niets doen. Donderdag 15 April zal de president von nis wijzen. „Al stonden er 40 ambtenaren met karabijnen, ik kom er door!" Drie Jaar geëischt tegen smokkelaar, die commies doodreed. Voor de Maastrichtsche rechtbank stond gisteren terecht de chauffeur J. J. P. uit Kerkrade, terzake dat hij op 21 Januari j.1. op den Gemmenicherweg, nabij Vaals, den commies P. L. H. L. Lap heeft overreden tengevolge waarvan deze vrijwel op slag werd gedood. Verdachte kwam met zijn auto met smokkelwaar van de Belgische grens gereden. Op den Gemmenicherweg werd hij aangehouden door ambtenaren, die reeds bezig waren de papieren van den „voorrij der" van verdachte te onderzoeken. I.pl. v. te stoppen gaf de verdachte vol gas en reed hij met de groote lichten recht op den commies Lap in. Het O.M. was van oordeel, dat aan ver dachte doodslag ten laste gelegd kan wor den. Niet alleen de feiten wijzen daarop, maar ook vroegere uitlatingen van den verdachte, zooals: „Als ik ga stoppen, kan ik beter thuis blijven", terwijl hij tegen een Belgischen wachtmeester heeft gezegd: „al stonden er 40 ambtenaren met karabij nen, ik kom er door". Het O.M. concludeerde derhalve tot schul dig verklaring en eischte een gevangenis straf van drie jaar. De raadsman van verdachte achtte den opzet niet bewezen. Wel achtte hij dood door schuld aannemelijk, doch van den primair ten laste gelegden doodslag vroeg hij vrijspraak. zich hieraan te houden. MAN VERDRONKEN TE GRIJPSKERK. Bij Gaarkeuken, onder de gemeente Grijpskerk (Gr.) is in den nacht van Zon dag op Maandag de 25-jarige manufactu- rier G. S., wonende te Tolbert, gemeente Leek, door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn rijwiel in de sluis gereden. Pogingen om hem te redden mislukten. Het lijk werd eenigen tijd later opgehaald. MOOIE COLLECTE VOOR BIO- VACANTIE-OORD. Amsterdam offerde ruim f 27.000. De Paaschcollecte, welke in nagenoeg alle Amsterdamsche bioscooptheaters ten bate van het „Bio-Vacantieoord", de stichting van het film- en bioscoopbedrijf, is gehouden heeft ruim zeven en twintig duizend gul den opgebracht. Overzicht van 1930 tot 1936. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 22 t.m. 27 Maart 1937 het aantal leden van inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 533.800 (waarvan 74.500 landarbeiders). deete van de week werkloos waren, voor een derde zijn medegerekend) volgens de persberichten over elk van de jaren 1930 tm. 1936 en over het eerste kwartaal 1937. De lichte verbetering in den algemeenen toe stand, die van Augustus 1936 af (toen de zomerwerkloosheid een ongekende hoogte had bereikt) valt te constateercn, had in het laatste gedeelte van 1936 tot gevolg, dat de werkloosheid van October af minder was dan in het voorafgegane jaar. In het eerste kwartaal 1937 was zij niet alleen minder dan in het eerste kwartaal van de twee voorafgegane jaren, doch ook kleiner dan in het eerste kwartaal 1933. Zij Rotterdamsch Tram wegbeambte staat terecht. In October van het vorig jaar werd uit een wagon van de Rotterdamsche Tramweg- Mij. een kist ontvreemd, inhoudende een bedrag van f 6000, welk bestemd was voor de coop. Beetwortelfabriek Buttershoek. Er werden geregeld dergelijke geldzendingen van de Incasso-bank naar de Beetwortelfa briek gedaan, zoodat de verdenking van de diefstal viel op een employé van de Tram weg, die met deze gewoonte op de hoogte was. Door een uitgebreid onderzoek, inge steld door de Rotterdamsche politie in sa menwerking met den inspecteur der Mij. F. M. Loep, kreeg men het vermoeden, dat één der daders de lijnwerker A. van der E. was, die op dat tijdstip dienst deed op het emplacement bij het station Rosenstraat, waar de geldzending ingeladen was. Het verdere onderzoek leidde naar de wo ning van den 37-jarigen havenarbeider C. B., die men op een lorrie een zwaar voor werp had zien vervoeren en in zijn woning binnendragen. B. werd gearresteerd, ontken de aanvankelijk om zijn zwager Bh, die me deplichtig was, te sparen. Door de Rotterdamsche rechtbank was B. echter wegens heling veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, BI. en van der E. wegens diefstal tot 2 jaar en 6 maanden. Hij knapte ivel meer een kar weitje voor zijn zwager op. Kist en geld waren ondertusschen nog steeds niet terecht gekomen. BI. had in het vonnis berust, B. en van der E. stonden gisteren in hooger beroep voor het Haag- sche gerechtshof terecht. B. verklaarde ter terechtzitting, dat hij werkloos was en wel meer karweitjes voor zijn zwager opknapte. De president, mr. B. Lodder vond het echter wel vreemd, dat hij een dergelijk zwaar voorwerp bij een schoen maker waar de kist aanvankelijk was ondergebracht doch de grond werd daar te „heet" had weggehaald en in zijn huis naar zolder had gedragen, zonder te vragen. wat er eigenlijk in zat. „Dat was mijn fout ook", bekende ver dachte. Pres.: „Maar later, toen u zag, dat er ge stolen geld uit kwam, hebt u het maar zoo gelaten en eerst voor de politie een ver haal gefantaseerd". „Ja ziet u eens, edelachtbare, 't was mijn zwager en ik dacht, de politie zoekt het wel uit. Als ik het aangegeven had. had ik misschien f 500 belooning gehad, nu heb ik anderhalf jaar gekregen." De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was van meening, dat verdachte wel ge weten heeft, wat hij vervoerde en eischte bevestiging van het vonnis van de Rotter damsche rechtbank. Hierna werd de zaak tegen A. van der E. behandeld. Uit het getuigenverhoor kwa men bezwarende feiten voor verdachte, die nog steeds ontkende, aan het licht, Verdach te. die eigenlijk lijnwerker was, had n.1. spe ciaal gevraagd dienst te mogen doen bij de expeditie op dat emplacement. Hij kreeg daardoor den sleutel in zijn bezit, waarmee de wagons geopend worden. Het meest bezwarend waren ten slotte de verklaringen van de verdachte in de vo rige zaak C. B., nu als getuige gehoord, en diens vrouw. Beiden verklaarden, dat van der E. op den bewusten avond bij hen thuis is geweest. Hij had de kist geopend, het geld er uit genomen, in zakjes gedaan en was tenslotte weer met geld en kist ver dwenen. Na het getuigenverhoor a charge werd de zitting een uur geschorst. In de middagzitting werden eenige ge tuigen a decharge gehoord, die het geheele alibi van verdachte van 's middags half een tot 's avonds elf uur op den bewusten dag konden aantoonen. Er was nog een getuige a decharge ge dagvaard, die echter niet had kunnen ver schijnen, daar hij momenteel in het zieken huis verpleegd wordt. Aan het verschijnen van dezen getuige hechtte de verdediger Mr. F. Eikelenboom zooveel waarde, dat hij vroeg de zaak aan te houden, totdat deze getuige hersteld zou zijn. Het Hof besliste in overeenkomstigen zin, zoodat de zaak tot nader te bepalen da tum werd uitgesteld. Jan. Peb. Mrt. A ft. Mei Juni Juli Au$. Sep. Oet. Nov. O te. 35% 30% ax 20% R'JKSOIENST OER WERKLOOSMEIDSVERZEKERINC EN ARBEIDSBEMIDDELING JAARGRAFJEKEN DEP WERKLOOSHEID VAN HET JAAR 1930 AF. (zonder Lsndarbeider>) Sü- 20% 15 - 10 5V dan. Peft. Mrt, ftp* Mc» Juni Juf» Auj. S«p. Oef. Oee. Van( de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders waren de geheele week werkloos: in de week 22 t.m. 27 Maart 1937 27.7 pet. in de vorige verslagweek (8 t.m. 13 Maart 1937) 29.5 pet. in de overeenk. week van 1936 31-2 pet- in de overeenk. week van 1935 '-8. pet. Bovenstaande grafiek geeft een beeld \an de werkloosheid (waarbij zij, die een ge daalde evenwel nog niet beneden het peil van 1934, toen een tijdelijke geringe ople ving werd geconstateerd. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 Maart 1937 in to taal 424.970 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 402.804 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 409.098 werkloos, onder wie 392.037 mannen. Vrijwillige krachten verrichten thans het werk. Gistermorgen is te Gouda bij een zeven tal wasscherijen een staking uitgebroken. Hierbij zijn volgens werknemersopgave 134 vrouwelijke arbeidskrachten betrokken. De inzet van den strijd is de eisch van werknemersorganisaties een collectief ar beidscontract te sluiten, zooals dat vóór Juli 1936 bestond, waarin periodieke loonsver- hoogingen naar leeftijd waren vastgelegd. Deze eisch is door de werkgevers afgewezen, mede op grond van het feit, dat in meer dan 2000 wasscherijen in Nederland ook zonder contract Wordt gewerkt. Op 5 April heeft de werknemersorganisa tie aanvaarding van het collectief contract als ultimatum gesteld. Besprekingen met den rijksbemiddelaar, prof. A. C. Josephus Jitta, op deze basis hebben geen resultaat opgeleverd. De werkgevers hebben dit ultimatum af gewezen. Wijl geen overeenstemming werd bereikt, is gisteren de staking uitgebroken. De R.K. Nationale Bond van Waschindustrieëlen en de Bond van Waschindustrieëlen hebben zich achter de Goudsche werkgevers ge schaard om te zorgen, dat deze Goudsche bedrijven, met behulp van vrijwillige krach ten, gerecruteerd uit firmanten en familie leden van waschindustrieëlen, die elders zijn gevestigd, aan den gang blijven. Reeds zijn een groot aantal hulpkrachten aange komen, die bij de Goudsche waschindus trieëlen worden gehuisvest, waardoor de bedrijven gister konden werken. Aan de wasscherijen, waar gestaakt wordt is politietoezicht aanwezig. Alles is rustig. In den laatsten tijd is te Amersfoort bijna geen week voorbij gegaan, zonder dat in brekers trachtten hun slag te slaan. Of schoon de politie enkele verdachten in ar rest stelde en aan de justitie overleverde, duurden de inbraken onverminderd voort. Thans is een ongenood bezoek gebracht aan een perceel in de Kampstraat, bewoond door de familie W. A. K. De inbrekers ver schaften zich toegang door verbreking van een ruit en namen de lade van de kassa, welke lade zestig gulden bevatte, alsmede een portemonnaie inhoudende acht gulden, welke in een lessenaar was geborgen, mede. Van de daders is nog geen spoor gevonden. BELEEDIGING DER NEDERLANDSCHE REGEERING. Hagenaar staat terecht. Voor den Politierechter te Breda stond gisteren terecht de 45-jarige I. L., wonende te 's Gravenhage, terzake, dat hij op 6 Oc tober 1936 in een openbare Vergadering der N.S.N.A.P., welke gehouden werd in een zaal van het concertgebouw „Thalia" te Breda, zich mondeling in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over het openbaar gezag. Na het hooren van den hoofdagent van politie B. B. eischte de officier van justitie f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. De uitspraak van den politierechter luid de f 115 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Verdachte was niet verschenen. GEHEIME ZENDER TE BORNE IN BESLAG GENOMEN. De uitzenders werden onaan genaam verrast De technische dienst der P.T.T. heeft in samenwerking met de Koninklijke mare chaussee uit Hengelo ten huize van een zekeren P. te Borne een complete radiozend- installatie in beslag genomen. Toen men binnenkwam werd juist een uitzending ge geven. Tegen vier personen, T. W. P.„ de V., B. en S„ werd proces-verbaal opgemaakt De zender die zich aandiende onder het motto „Op hoop van zegen" is in beslag genomen! Landelijk demonstratief con gres te 's-Gravenhage op 2den Pinksterdag. Men schrijft ons: De vergadering van federatiebestu ren en plaatselijke arbeids-secretaria- ten onder leiding van het bestuur van het nationaal arbeids-secreta- riaat in Nederland, gehouden op Zondag 11 April j.1. te Den Haag, heeft op voorstel van dit bestuur het besluit genomen om een actie te voeren tegen de duurte en als in zet voor die actie te houden een lan delijk demonstratief congres in Den Haag op den Tweeden Pinksterdag aanstaande. De eischen, die op dit congres het middel punt van de bespreking zulien vormen, lui den als volgt: 1. Ter bestrijding van de gevolgen van duurte algemeene loonsverhooging van 20 2. Steunverhooging op de basis van voor Juli 1934 met inbegrip van de huurtoe- slagen. 3. Invoering van steun aan alle jonge in wonende werkloozen. 4. Intrekking van clandestiene invoering van verlaagde Ioonnormen. 5. Vaststelling van minimumloonen voor arbeiders in de werkverschaffing. 6. Invoering van de 40-urige werkweek zon der loonderving; plaatsing van werkloo zen in de bedrijven door verbod van overwerk. 7. Geen steunaftrek van de eerste f5.— ge zinsinkomsten. Vervanging oudere kruisers nood zakelijk. Overbrenging reser ve naar Indië. en aanvulling Europeesche vloot te kostbaar. De dislocatie. Het maritie me defensieplan. Blijkens de mem. van antw. inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet erkent de Regeering dat op het oogenblik in de Europeesche wateren feite lijk over te weinig bruikbare eenheden der Koninklijke Marine wordt beschikt. Worden de plannen der regeering uitgevoerd, dan zullen in de toekomst echter steeds een kruiser en een leader met een twee- drie tal jagers in Nederland aanwezig zijn, waar door de zich thans voordoende moeilijkhe den van organisatorischen aard niet meer zullen voorkomen. Met betrekking tot het door verscheidene leden bepleite denkbeeld om tot den bouw van een nieuwen kruiser over te gaan, wordt nog eens herinnerd aan hetgeen de regee ring bij een vorige gelegenheid reeds heeft medegedeeld, n.1. dat in het maritieme de fensieplan de aanwezigheid van drie krui sers is voorzien, naast twee flottieljeleiders, die hetzelfde kaliber van geschut zullen voeren als de kruisers. Natuurlijk brengt dit standpunt mede, dat te zijner tijd voor de verouderde kruis'ers vervanging noodig is. De Minister van Defensie is van mee ning, dat op de bcgrooting voor 1938 een eerste termijn zal dienen te worden aange vraagd vogr de vervanging van een dei- twee oudere kruisers. De beslissing dienaan gaande zal, gelijk men begrijpen zal, echter eerst, door het dezen zomer optredende ka binet moeten worden genomen. Het overbrengen van de volledige beman de materieel-reserve naar Indië met daar nevens aanvulling van de vloot in Europa, mede omdat hier de opleiding kan blijven geschieden, zou in wezen een uitbreiding van de vloot boven die der regeeringsplan- nen met ten minste een kruiser, drie ja gers en vier onderzeebooten beteekenen. De ze uitbreiding zou ten gevolge hebben een verhooging van ongeveer 7 millioen van de jaarlijksche begrooting voor den aan bouw en instandhouding van deze sche pen, alsmede voor de bezoldiging van het meer benoodigde personeel. Daar in zulk 'n geval bovendien aan belangrijke uitbrei ding van de capaciteit der opleidingen niet zou zijn te ontkomen, waardoor de genoemde bedragen nog belangrijk zouden worden verhoogd, acht de regeering een dergelijke uitbreiding, lettend op wat reeds voor het regeeringsplan noodig is en op den financieel-economischen toestand dek lands. voorshands niet te verwezenlijken. De dislocatie, zooals de regeering zich die voorstelt, werd reeds in het oog gevat bij de besprekingen over de personeelsorgani satie, welke in begin 1936 ten departemente plaats hadden en waarbij het huidige hoofd van het departement der marine in Ned.- Indië tegenwoordig was. Het behoeft intus- schen wel geen betoog, dat, bij andere om standigheden dan waarop de regering haar dislocatieplan deed rusten, in die dislocatie steeds elke wijziging kan worden gebracht, die de regeering wenschélijk acht. Zij is het, die over het gebruik der vlooteenheden ten behoeve van het koninkrijk beslist. De regecring is erkentelijk voor het feit, dat vele leden zich verklaarden aan te sluiten bij het, door de regeering aanvaar de, stelsel van geleidelijke versterking. Er is eenige tijd gemoeid geweest met het overleg met andere departementen van al gemeen bestuur omtrent de samenstelling van de in het voorloopig verslag bedoelde commissie, alsmede met het vergaren van de gegevens, welke de commissie in be schouwing zal moeten nemen. Dit voorbe reidend werk nadert zijn voltooiing, zoodat het instellen van de commissie spoedig kan worden tegemoet gezien. Een hunner gedood, de ander in overspannen toestand opgeno men. Gisterenavond om half zeven waren de monteurs van het seinwezen der Nederland- sche Spoorwegen, W. Reyntjes en Plantinga, beiden uit Utrecht, bezig met het verrichten van werkzaamheden op de spoorlijn Utrecht- Arnhem nabij het station Maarsbergen. Toen een Dieseltrein uit de richting Arnhem na derde, begaven de mannen zich naar een spoor, waar zij dachten veilig te zijn, doch dit was niet het geval, want de trein kwam op dit spoor terecht, zoodat beiden werden gegrepen. Reyntjes werd onmiddellijk ge dood. Zijn lijk was zwaar verminkt. Plan tinga kon nog juist bijtijds wegspringen, doch kreeg door het gebeurde een schok. In ernstigen toestand is hij met den trein, wel ke dadelijk na het ongeluk stopte 'naar Utrecht vervoerd, waar hij in de Neurologi sche Kliniek is opgenomen. Reyntjes was ongeveer veertig jaar oud en gehuwd. Dok- tei Th. C. Lobel uit Maarn verleende de eer ste hulp. In dP Kalfjeslaan Ie Amsterdam. Gisteravond om kwart over negen is in de Kalfieslaan een uit de richting van den Amstelveenscheweg komende auto door on bekende oorzaak tegen een boom gereden. In de auto zaten vier personen, alle fa milieleden, uit Nieuwer-Amstel. De heer die aan het stuur zat, kreeg een hersen schudding en een ribbenfractuur. Zijn moe der bekwam een onderbeen fractuur, alsmede groote wonden aan beide beenen De vrouw van den bestuurder werd aan het gelaat gewond. Zij zijn door den geneeskundigen dienst, die met twee ambulance-auto's' ver scheen, naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis vervoerd. Het laatstgenoemde slacht offer is na te zijn behandeld, naar huis ge- hI™h'-P6 vierde inzittende, een oudere dame die lichte snijwonden had bekomen is rechtsstreeks' naar haar woning vervoerd! Benoeming hoofdofficier van toe zicht. Naar wij vernemen heeft de Commissie rooi de controle op de non-interventie iri den Spaanschen oorlog benoemd tot hoofd officier van toezicht den kapitein-luitenant ter zee der Koninklijke Marine Reserve, P H. van Couten Piccardt Wieringa. De heer Wiennga zal zijn standplaats te Dover heb- fen. i hans is hij sinds eenige weken werk zaam op het Departement van Defensie in vïü me' dr werving van Nederlanders oor de controle op de non-interventie in «en spaanschen oorlog. Naar Oostenrijk en Hongarije. D_e Re*ceringsdienst meldt, dat de heer R. C. T. Roosmale-Nepveu, tot dusver gezant in Spanje, bestemd om, na het vertrek van den heer L. G. van Hoorn, die, zooals dezer dagen is medegedeeld, naar Boekarest zal worden overgeplaatst, als H.M. gezant in Oostenrijk en Hongarije op zal treden. De heer Roosmale Nepveu is in Spanje gezant sedert 16 November 1931. Hij is rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau en drager van verschillende bui- tenlandsehe orde-teekenen,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7