De melkverstrekk aan ren West-Europa tegen Centraal-Europa Binnenland ©ÜSSifi Haagsche notaris gearresteerd Voetbal Verscheidene malen hoort men zoo wel het een en ander over de melk- verstrekking aan de schoolkinderen. Hierbij is ons gebleken, dat er over deze materie nogal was verwarde denkbeelden bestaan, vandaar dat wij hier in het kort iets over deze kwestie mededeelen. In een bijeenkomst van de ouders der kin deren van de Zuidscharwouder O. L. school werd over de melkverstrekking aan school kinderen opgemerkt, dat dit was voor die kinderen, die gedurende den middag over bleven. Dit is echter geenszins het geval. Volgens door ons ingewonnen inlichtingen bij het Zuivelbureau te Den Haag, wordt juist alleen dan steun verleend aan de melkverstrekking op de scholen, wanneer door gegoede en minder gegoede kinderen op de scholen bijv. in de ochtendpauze melk wordt gedronken. Ook de kinderen, die reeds op grond van art. 36 van de Leerplicht wet in de gelegenheid worden gesteld om voeding te ontvangen op school worden als aparte groep uitgesloten. Het is de bedoe ling, dat allên zonder onderscheid, gezamen lijk melk drinken, al heeft men natuurlijk uitzonderingen, omdat het niet voor alle kinderen goed is, melk te drinken. In het buitenland worden de kinderen reeds lang op school gelaaid, In het buitenland wordt de melkverstrek king aan schoolkinderen reeds langen tijd toegepast. In Zwitserland bijvoorbeeld drin ken reeds gemiddeld 75 pet. van alle kin deren op de school in het speelkwartier hun fleschje melk. In Engeland begon men in 1934. Na een jaar dronken daar 1 millioen kinderen melk op school, na 2% jaar was dit aantal reeds gestegen tot 2.5 millioen. In Beieren drinken dagelijks pl.m. 900.000 kin deren melk in de schoolpauze. Ook in Wee- nen is deze melkvoeding doorgevoerd. In het schooljaar 19301931 dronken de school kinderen daar samen 3750 Liter melk per dag. En dit allemaal in landen, welke ongeveer in gelijke economische omstandigheden ver- keeren als ons land. Aan de hand van verschillende onderzoe kingen door ter zake deskundigen is wel degelijk komen vast te staan, welke voordee- len het drinken van melk voor het kind geeft. Van het nut van melkdrinken zijn de meeste ouders wel overtuigd, zoodat wij de bevindingen van diverse geleerden achter wege zullen laten. Hoe komt de melkverstrekking tot stand? Deze vraag hebben velen zich gesteld. De organisatie op de scholen in het buitenland is nogal verschillend. Wij zullen ons bepa len bij de richtlijnen voor de organisatie eener algemeene melkverstrekking op scho len, zooals deze door het Zuivelbureau wor den gegeven. Het is wenschelijk, dat vooraf wordt on derzocht of de ouders zich in het algemeen voor dezen maatregel in gunstigen zin wil len uitspreken. Hierbij kan, naar gelang van omstandigheden en de mate, waarin eventueel het plan reeds zou zijn bespro ken de vraag worden gesteld, hetzij door de Oudercommissie of het bestuur van de scho len, hetzij door een comité dat de hygiëni sche belangen der schoolgaande kinderen behartigt, hetzij door de gemeentelijke auto riteiten. Indien in beginsel de wensch tot alge meene melkverstrekking op scholen bekend is en het wederzijdsch overleg tusschen de organisatoren en betrokkenen heeft plaats gehad, is het wenschelijk een onderzoek in te stellen naar het percentage, dat, ruw ge schat, de verhouding zou kunnen weergeven tusschen het aantal kinderen, dat de melk wel, en dat hetwelk de melk niet zal kun nen betalen. Wat het kost. Wat de prijs aangaat, kan men gevoegelijk uitgaan van de opvatting, dat zoowel voor de z.g. wettelijk aangewezen consumptie- melkgebieden als voor die, waarin geen prijsregeling met bemoeienis der Neder landsche Zuivelcentrale plaats vindt, voor de melkverstrekking op scholen de z.g. „in dustrie" of ook de „zuivelwaarde-melkprijs" wordt toegepast. Uitgaande van de veronderstelling, dat de regeering bereid wordt gevonden om op dezen prijs bovendien de rijkstoeslag te ver leenen, welke voor industrieele verwerking van de melk wordt verleend, kan men dan een raming der kosten opstellen. De industrie-, resp. zuivelwaarde-toeslag begrootte men op dit oogenblik (Nov. 193) op c.a. 5 cent per liter, den rij'kstoeslag op c.a. 2.4 cent per liter: de prijs van een liter melk, bestemd voor verstrekking aan scholieren kan dan worden geraamd op 2.6 cent per litér, indien de veronderstelde toe slag door de regeering wordt verleend. Hier voor zal het Zuivelbureau te 's-Gravenhage steeds zijn medewerking verleenen. Gesteld dat de prijs waartoe geleverd kan worden is 2.6 oent per liter dan zal deze in den regel aanmerkelijk lager liggen dan de prijs waarvoor gepasteuriseerde melk voor de huisgezinnen beschikbaar is. Wan neer men nu de betalende kinderen de melk verstrekt tegen den prijs, welke bij bezor ging door de gezinnen wordt betaald, dan kan het prijsverschil dienen als eerste stor ting in een „betaalfonds" waaruit de melk zou moeten worden betaald, die verstrekt moet worden aan de niet-betalende school kinderen. Aldus is te verwezenlijken: le. dat uitge breide algemeene melkverstrekking kan plaatsvinden zonder bijzondere subsidie in geval de verhouding tusschen de melk- drinkende en de betalende groep gelijk is aan of kleiner is dan de verhouding tus schen consumptie-melkprijs voor het gezin en den specialen schoolmelkprijs. Tevens is het mogelijk, wanneer een cha ritatief comité zich zou beijveren, om het tekort te dekken uit een extra-bijdrage van hen, die voor het doel een bijzonderen steun willen verleenen. Een .beperkte" algemeene melkverstrek king kan plaats vinden, indien geen der hierboven genoemde mogelijkheden voor 'n uitgebreide melkverstrekking aanwezig zijn, wanneer een vast bedrag van de „beta- WOENSDAG 14 APRIL. Hilversum I. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 Vioolduetten. 4.30 Felicitaties. 4.455.45 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsre- glement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 „Vacantieplannen", causerie. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 A.N.P. Herh. S.O.S.-berichten. 8.15 Arnh. Ork. Verg. en solisten. 9.00 „De catechesatie", causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Schaakcursus. 10.4012.00 Gramofoonplaten. Hierna Schrift lezing. Hilversum H. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 11.00—11.30 en 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over de geschiedenis van de Ned. Arbeidersbeweging en gramofoonpl. 11.00 „De juiste kleuren in onze woning", cau serie. 11.30 „Heeft de werklooze belang bij de vak-. beweging?" causerie. 12.001.45 VARA-Orkest en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Gedachtencomplexen uit dezen tijd", causerie. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnig Protestantisme Internatio naal", causerie.. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 VARA-Grootorkest en soliste. 9.30 Fragm. „VARA-Maandrevue's", 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Ramblers. 10.30 Flierefluiters, solisten en gram.pl. 11.3012.00 Gramofoonplaten. lende" groep kinderen wordt geïnd, dat hooger is dan de waarde der te verstrekken melk, en aan alle kinderen slechts de hoe veelheid wordt verstrekt, die uit het „be taalfonds" kan worden bekostigd, bijv. in plaats van 6 maal 2Vfe d.L., 5 of 4 maal 2V2 d.L. De betaling geschiedt via den onderwijzer. Het kind dat betalen kan, doch waarvan de ouders niet bijdragen „willen", wordt ge teld tot de groep der kinderen, die op ver langen der ouders geen melk zullen ont vangen (medische of principieele redenen). Veel van zulke ouders zullen er o.i. niet zijn, tenminste wanneer hun kind melk mag gebruiken, want door het melk te laten drinken op de school, bevorderen zij, zonder dat het hun iets extra kost, dat ook de armere kinderen, die thuis niet altijd melk kunnen krijgen, op school een portie melk wordt verstrekt. Melkkaarten. Na deze toelichting, hoe de melkverstrek king feitelijk in elkaar zit blijft er nog een punt over, dat wij nader bekend willen maken, n.1. de verstrekking van melkkaar ten. Deze kaarten zijn, ongeacht of er voor betaald is of niet, allemaal gelijk, zoodat de kinderen niet van elkaar weten, wie wel en wie niet betaald heeft. De kaarten waar RIE MUSKETIERS 103. HET BRANDMERK. In stormpas liep d'Artagnan door de stra ten, zijn bandelier over den anm en zijn blanke degen in de vuist. Pas toen hij voor de deur van Athos' woning was gekomen, hield hij halt. Ten hoogste verbaasd deed Grimand hem open. Dadelijk waarschuwde hij zijn meester, die reeds lang te ruste was gegaan, dat er bezoek was. „Je ziet er merkwaardig uit!", riep deze toen hij d'Artagnan zag. „Is de koning zoojuist overleden of heb je misschien den kardinaal vermoord?" vroeg hij den opge wonden jongeman. „Geen van beide, maar in ieder geval is het een ernstige aangelegenheid. Zij is ge brandmerkt!" „Wie?" „Mylady! Geloof je dat zij het is, je weet wel, de vrouw waarover je mij ver teld hebt!" Hij beschreef zijn vriend nauwkeurig, hoe Lady Winter er uit zag, zoo nauwkeurig, dat Athos, die krijtwit was geworden en zich aan den schoorsteenmantel moest vasthouden, mompelde: „Dan heb ik ze in dertijd toch niet vermoord!" 104. EEN BRIEF. Eenige dagen later zaten de vier vrien den juist bij elkaar en spraken over de uitrusting voor den naderenden veldtocht, toen Planchet met een brief binnenkwam, welke het zegel van den kardinaal droeg. D'Artagnan las het briefje voor. „Den heer d'Artagnan, lid der Ko ninklijke garde, compagnie des Essarts, wordt verzocht zich hedenavond om acht uur in het paleis van den kardinaal te ver voegen. La Houdiniere, Kapitein der garde". „Drommels," riep Athos, „dat ziet er niet best uit!" „Ga er niet heen," riepen Porthos en Aramis als uit een mond. „Ik heb al eens eerder een dergelijke uit- noodiging ontvangen. Toen heb ik er geen aandacht aan geschonken. Dit keer ga ik er heen. er mag van komen wat wil." „Het is maar het beste, dat we jou je zin geven," meende Athos. „Maar denk aan de Bastille," wendde Aramis zich tot d'Artagnan. „Ach wat, daar kunnpn jullie me gemak kelijk weer uit halen," zeide d'Artagnan lachend. „Natuurlijk!" riepen allen in koor. voor betaald wordt, kunnen gewoon in den handel worden gebracht ,de niet te betalen kaarten voor de onvermogende groep wor den aan de ouders toegezonden. Tenslotte zij hier nog aan toegevoegd, dat wanneer men de mogelijkheden van een algemeene melkverstrekking op de scholen wenscht te onderzoeken, het Zuivelbureau te 's Gravenhage gaarne medewerking ver leent en desgewenscht ambtenaren be schikbaar stelt ter bespreking van dit on derwerp en het verleenen van hulp bij opzet en organisatie van een en ander. Zijn cliënten tot een bedrag van 50 a 60.000 gulden opge licht. De Haagsche politie heeft in arrest ge steld notaris H. M. J. J., die zijn kantoor heeft in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage Hij wordt er van verdacht, in den laatsten tijd gelden verduisterd te hebben ten na- deele van zijn cliënten. Dit bedrag staat thans nog niet vast, doch het kan naar ruwe schatting op 50 a 60.000 gulden wor den gesteld. De arrestatie geschiedde op last der jus titie. De notaris heeft de hem ten laste gelegde verduistering ten deele erkend. Het is niet gebleken, dat hij gespeculeerd zou hebben. Wel staat vast, dat hij op een te grooten voet leefde. Notaris J. genoot in de residentie een goeden naam, zoodat zijn arrestatie groote verwondering heeft gewekt. Hij is gisteren ter beschikking van de ju stitie gesteld. HARINGEN IN DE SCHEVENINGSCHE BINNENHAVEN. Eenige werklieden, werkzaam aan de oude Scheveningsche binnenhaven, kwamen bij het verwijderen van een stuk haringwant uit de schroef van een motorlogger tot de ontdekking, dat er zich daar twee levende haringen in bevonden. Bij wijze van proef hebben zij daarop des avonds een stuk ha ringnet uitgezet en kwamen den volgenden morgen tot de verrassende ontdekking, dat er des nachts een 20-tal haringen in gezwom men was. De kwaliteit der gevangen ha ring was zeer goed. Deskundigen zijn het er niet over eens, of men hier te doen heeft met Noordzeeha- ring of met de soort haring, welke voor IJ-bokking gebezigd wordt en benoorden den afsluitdijk wordt gevangen. DE ENGELSCHE CUP-WINNAAR VOOR AMSTERDAM GEÏNVITEERD. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Amsterdamschen Voetbalbond, in sa menwerking en in overleg met de directie van het Olympisch Stadion besloten de win naar van den Engelschen Cup, „Sunder- land" of „Preston North End" uit te noodi- gen voor het spelen van een wedstrijd tegen het Amsterdamsch elftal op Zondag 9 Mei a.s. Op 9 Mei behoeft Ajax geen wedstrijd voor de kampioenscompetitie te spelen en zijn ook de beide andere eerste klasse ver- eenigingen vrij. Het bestuur van den A.V.B. heeft contact 'gezocht met de besturen van Ajax, Blauvy Wit en D.W.S., met het ge volg, dat deze vereenigingen haar volledige medewerking hebben toegezegd. Het sterkste Amsterdamsche elftal kan dus worden sa mengesteld. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling Manchester City op dien dag naar Amsterdam te laten komen, doch we gens verbintenissen elders heeft deze club welke naar men weet, uitnemende kansen op het Engelsche kampioenschap heeft, de uitnoodiging niet kunnen aanvaarden Sun- derland en Preston North End spelen op 1 Mei de finale voor den beker. Men heeft zich echter reeds thans met beide clubs in verbinding gesteld, met het verzoek, mocht Sunderland of Preston den eindstrijd win nen op 9 Mei naar Amsterdam te komen Ongetwijfeld zal een dergelijke ontmoeting indien zij tot stand komt, zeer veel belang stelling in de hoofdstad trekken, Caldenhove en Bakhuijs ln West-Europeesch elftal. Wereldkampioenschappen in "4» naar Nederland? De heer Lotsy is voornemens zioh uit de F.LF.A. terug t8 trekken. In verband met den wedstrijd West-Eu. ropa—Centraal Europa, welke in het kader van den Olympischen dag, op 20 Juni as in het Stadion te Amsterdam zal worden gespeeld, deelde de heer K. J. J. Lotsy, i;^ van het F.I.F.A.-bestuur en van het Neder- landsch Olympisch Comité, de man, die zich zooveel moeite getroost heeft om dit evene ment naar Nederland te krijgen, aan een re- Braino—BakhuysS ze pan binnentrio. als Wat het Nederlandsche element van bet West-Europeesche team betreft, zal wel nie- man kunnen betwisten, dat Bakhuys en Caldenhove in het elftal thuishooren. Vermoedelijk zullen in het West-Europee* sche team echter drie, of misschien wel vier Nederlandsche spelers worden opgenomen. Maar wat zou men denken van het bin nentrio Raymond Braine—Bakhuys—Sze* pan? Met Caldenhove zijn dit spelers, die heusch wel zullen worden gekozen. En voor het team van Centraal-Europa zijn ook wel enkele spelers te noemen. Ik denk aan Planicka (Tsjecho-Slowakije) in het doel, aan den Oostenrijkschen back Sesta, aan den beroemden Italiaanschen midvoor Piola, aan den Tsjechischen links* binnen Nejedly, aan den geduchten spil dr, Sarosv van Hongarije, aan de Oostenrijkers Sindelar en Adamek. Men mag wel aan nemen, dat al deze spelers op 20 Juni in het Amsterdamsche stadion zullen aantre> den. Vrijdag 18 Juni Komen alle spelers naar Amsterdam, Zaterdag kan men dan nog wat oefenen. De scheidsrechter ^n de grens rechters zullen Nederlanders zijn. Zij zullen door de F.I.F.A. worden aangewezen, na vol ledig overleg met den K.N.V.B. De heer Lotsy uit de F.I.FA-? Tot besluit van zijn relaas had de heer Lotsy een mededeeling, wel ke voor de positie van Nederland in de internationale voetbalwereld van minder prettigen aard mag worden genoemd. De werkzaam heden van den heer Lotsy (in het particulier leven is de heer Lotsy hoofddirecteur van een der grootste brandverzekering-maatschappijen in Nederland) hebben den laatsten tijd een dergelijken vorm aangenomen, dat hij ernstig van plan is' om een van zijn functies in de sportwe reld op te geven. Het zou in zijn bedoeling liggen om in 1938 voor het bestuurslidmaatschap van de F.I. F.A. te bedanken. De heer Lotsy zal voor den K.N.V.B. en voor het N.O.C. in de toekomst echter beschikbaar blijven. KAREL LOTSY. dacteur van het A.N.P. het volgende mede! Verscheidene buitenlandsche officials, waar onder het volledig F.I.F.A.-bestuur, zullen naar ons land komen. Zij zullen kennis ma ken met de sportieve opvattingen van het Nederlandsche volk, zij zullen het enthou-* siasme kunnen bewonderen van het kleinö Nederland, wanneer al die voetbalsterren van West- en Centraal-Europa in het veld staan. Vóór 20 Juni, waarschijnlijk op 13 Juni, komt Arsenal toch nog naar Rotter dam om er een wedstrijd te spelen tegen een nader aan te wijzen tegenpartij. De voetbal-officials uit het buitenland kunnen zich, met twee belangrijke wedstrijden kort achter elkaar, er van overtuigen, hoe groot de belangstelling in Nederland voor voetbal is. Tevens wordt dan bewezen, dat ons land momenteel beschikt over twee prachtige stadia, zooals geen enkel F.I.F.A.-land in Europa. En misschien wordt daarmede de mogelijkheid geopend, dat de wereldkam pioenschappen in 1942 aan Nederland wor« den toegewezen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8