ËxVÈER Hst geheim van Stradivarius den beroemden vioolbouwer Raad Callantaoog Tragiek vandeVeluwe Geweldige brand in Japar De Bilt seint Marktberichten Overcompleet spoorwegpersoneel daalt sterk Internationale datum voor den zomertijd Omvangrijke spionnage- organisatie in Palestina Van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard Moedige onderneming Vetpan vatte vlam Vergadering van de Afdeeling Ziekenfonds Alkmaar en Omstr. Eerstdaags herdenkt men te Cre- mona den dood van den genialen Italiaan. Men heelt een buitenge woon kostbare verzameling oor spronkelijke instrumenten bijeen gebracht. Het zal dit jaar 200 jaar geleden zijn, dat de vermoedelijke leerling van Amati, de niet minder beroemde vioolbouwer Stradivari of Stradivarius op 93-jarigen leeftijd in zijn ge boortestad Cremona stierf. De datum van zijn dood viel in December 1737, maar het inter nationale muziekfeest vindt reeds in Mei van dit jaar plaats. Voor de muziekliefheb bers van alle landen zal dit een groote ge beurtenis zijn, alleen reeds wegens het feit, dat er gedurende korten tijd op een bijzon dere tentoonstelling bijna alle beroemde Stra divarius-violen te zien zullen zijn. Wii leven op het oogenblik in een tijdperk van mechanische muziek en misschien zul len vele menschen niet meer begrijpen, waarom er lieden zijn, die voor een viool van Stradivari, die zich uiterlijk nauwelijks van een gewone onderscheidt, vele duizen den guldens betalen en hun instrument voor evenzooveel geld laten verzekeren. Nu, toch heeft dit zijn goede reden: het geheim van de Stradivarius-violen bestaat in de samenstelling van de vernis, 't Geheim van deze vernis, die aan de instrumenten 'n zoo schitterende klan'k geeft, heeft Stradivari mede in het graf genomen, hij heeft het zelfs niet aan zijn vrouw en dochters ver raden en niemand mocht er bij zijn, indien hij een viool verniste. Natuurlijk heeft het in later tijd niet aan menschen ontbroken, die beweerden, het ge heim ontdekt te hebben. Kort voor den wereldoorlog was er een Fransch vioolbou wer, die beweerde van de afstammelingen van Stradivari, die in Milaan wonen, oude familiepapieren ontvangen te hebben, waar in de samenstelling van de vernis stond vermeld. Nog onlangs beweerde een million- nair uit San Francisco, dat hij bij het be- studeeren van oude Italiaansche documen ten, die hij op zijn reis door Italië had opgekocht, de formule van Stradivari had ontdekt. Deze zou hierin hebben bestaan, dat hij aan de vernis het sap van Tirol- sche wijndruiven zou hebben toegevoegd. Maar hoe dikwijls men ook het geheim ontdekte nooit is het gelukt een viool, die ook maar iets van de echte Stradivarius violen weg had, na te bouwen. Wel heeft men dikwijls getracht, en zelfs reeds spoe dig na den dood van den meester, Stradiva rius-violen te vervalschen. Maar op de ten toonstelling te Cremona zal men Slechts echte violen van Antonio Stradivari te zien krijgen en er bovendien op hooren spe len. 600 huizen vernield. Het vuur nog niet gebluscht. Gisterenmiddag heeft een geweldige brand in de stad Matsoe aan de kust van de Ja- pansche zee in het noordwestelijke deel van het voornaamste eiland bij benadering 600 huizen in de asch gelegd. Het vuur is om- treeks kwart voor vier uitgebroken en greep tengevolge van den krachtigen storm, die over dit gebied woedt, uiterst snel om zich heen. Om zes uur was de brandweer on danks hevige inspanning, er nog niet in ge slaagd dezen enormen brand te blusschen. De stad Matsoe heeft een bevolking van 52.000 zielen. Het feit, dat de zomertijd in de onder scheidene landen, waarin hij is ingesteld, niet op denzelfden datum ingaat en eindigt, levert sinds lang moeilijkheden op, speci aal voor reizigers per spoor en vliegtuig. Thans heeft de Nederlandsche delegatie van de Internationale Kamer van Koophandel in een vergadering te Parijs een resolutie voorgesteld, waarin den betrokken regeerin gen en spoorwegdirecties in overweging wordt gegeven voor begin en einde van den zomertijd een gemeenschappelijken datum te kiezen, GEHEIMZINNIGE MOORD TE TEL AVIV. Het onderzoek, dat wordt ingesteld in ver band met den moord op den voormaligen Russischen vice-commissaris voor havenwer ken, Jacob Zwanger, heeft volgens Un. Press reeds voldoende zekerheid opgeleverd, dat men een van de grootste spionnenbenden van het Nabije Oosten op het spoor is gekomen. Zwanger is klaarblijkelijk vermoord wijl hij teveel wist van de activiteit van de ben de, met name van den omvangrijken wapen smokkel naar Palestina. Den lOen Maart j.1. verdween hij plotse ling en den 27sten daaropvolgend werd zijn lijk, slechts half begraven, in de Orange- grove te Ramatgan bij Tel Aviv gevonden. Het onderzoek wees uit, dat hij werd doodgeslagen in den kelder van een huis te Ramatgan, dat toebehoort aan een ze keren Schenvit, die onder beschuldiging van moord is gearresteerd. In dit huis werd een sterke radïozend- en ontvanginstallatie gevonden en voorts een aantal belangrijke documenten. Verder ontdekte men nog een vier-honderd meter lange tunnel, die van het huis naar Oran- gegrove voerde. Schenvit ontkent alle schuld, doch een Arabier, Abdoel Khader, die eveneens be schuldigd wordt van moord, heeft zijn daad bekend, die hij in opdracht van Schenvit heeft uitgevoerd. De technicus, die het radiostation ge bouwd heeft, benam zich twee uur na de arrestatie van Schenvit van het leven, na dat hij tevoren een aantal papieren ver brand had. Twee dagen later pleegde een vrouw zelfmoord, die, daar zij over omvangrijke geldmiddelen beschikte, waarvan de bron onbekend was, met dit geval in verband gebracht wordt. Merkwaardig is, dat ook een lijst van Duitsche joodsche emigranten die op onwet tige wijze geld uit Duitschland naar Pa lestina brachten, in het huis van Schenvit gevonden is. Een onderzoek naar het verleden van Schenvit zou hebben uitgewezen, dat hij agent was van den beruchten wapenfabri kant Basil Zaharoff voor Zuid Amerika en voorts handelaar in blanke slavinnen en smokkelaar in verdoovende middelen. De politie heeft reeds verschillende leden van het spionnagecentrum waarvan Schen vit klaarblijkelijk de leider was, mannen zoowel als vrouwen, ontdekt." Reeds ongeveer tweehonderd personen zijn in verband met deze affaire aan een verhoor onderworpen. De opsporingen worden evenwel bemoeilijkt door dagelijks binnenkomende misleidende brieven en telefonische oproepen. Bezittingen verbeurd verklaard. Het Duitsche Staatsblad bevat de namen van 41 personen, die met hun ouders, vrou wen en kinderen van de Duitsche nationali teit vervallen zijn verklaard. Ook hun be zittingen zijn verbeurd verklaard. Op deze lijst komen voor de schrijver Lud- wig Renn, Arthur Orispien, vroeger socialis tisch afgevaardigde, Eberlein, communis tisch afgevaardigde in den Pruisischen land dag, Philipsborn, oud parlementair redac teur van de Vossische Zeitung, Sinzheimer, vroeger hoogleeraar aan de Universiteit te Frankfort; Sobodka, oud communistisch af gevaardigde in den Duitschen Landdag, en Rulbricht, vroeger lid van den Rijksdag. Een zwerver-schoolmeester In het jaar 1813 bouwde een arme schaap herder aldus de N.R.Crt.. tegen de helling van den Franschen berg, onder den rook van Otterlo, zijn nederige woning. Hier hadden in 1672 eenige met hooivorken en spaden gewapende boeren zich gelegerd om den Franschen troepen, die den Rijn waren overgetrokken, den doortocht te beletten en sedert dien werd deze heuvel temidden der zandverstuivingen de Fransche berg ge noemd. Het was een verlaten landschap van woes te heidevelden, waar de arme man zich met zijn gezin van negen kinderen vestigde. De woning was primitief, een kuil van een me ter diepte omgeven door schuin-opstaande dennensparren met een dak van heiplaggen. Niet lang duurde het of windvlaggen en re genbuien vernielden de hut en de schaap herder besloot, nog verder de eenzame heide in te trekken en bouwde een nieuwe woning in het meer vlakke gedeelte van de Hooge Veluwe. Van een goedhartigen boer had hij een paar schapen gekregen. Deze dieren vormden zijn veestapel. Voorts leverde de heide hem het materiaal op voor de ver vaardiging van bezems, die door zijn vrouw en kinderen tot in wijde omgeving aan de boeren werden verkocht. Een stukje land om het huis werd ontgonnen en langzamer hand had de man een klein boerengedoetje ver van de bewoonde wereld. Een groot vraagstuk was het onderwijs van zijn kinderen. De naastbij zijnde scholen te Otterlo en Beekbergen stonden op eenige uren afstand van de eenzame woning en het was voor de kinderen niet doenlijk door de zandwoestijnen eiken dag naar school te gaan. De schaapherder ontmoette op de jaar markt te Deventer een armen zwerver, die als veedrijver een schamel stuk brood ver diende. De man zag er haveloos en ellendig uit en wekte het medelijden van den schaap herder op. Het bleek, dat de zwerver van goede afkomst was en in zijn jeugd uitne mend onderwijs had genoten. De vader van het talrijke gezin nam den zwerver mee naar zijn hutje op de heide. Een bed van mos en heide werd hem gespreid en een plaats aan den soberen disch ingeruimd. In ruil daarvoor zou de vreemdeling den kinderen van den schaapherder leeren le zen, schrijven en rekenen. De zwerver bleek een goed schoolmeester, die er slag van had met de kinderen om te springen. Dezen maakten goede vorderingen en hielden van den ouden man. Twee jaar duurde dit huisonderwijs. Op zekeren dag was de schoolmeester verdwenen. Niemand wist waarheen hij was gegaan. Men begreep er niets van. Hij had nog denzelfden dag den jongsten kinderen uit het gezin onderricht gegeven. Het was den schaapherder en zijn vrouw wel opgevallen, dat de man in den laatsten tijd wat zwijgzaam en suf was geworden. Zoo nu en dan had men hem in de nabijheid van de hut gevonden met zijn hoofd in de handen. Hij tobde zeker ergens over. Wel licht dacht hij aan zijn familie en had hij heimwee. Maar met niemand had hij over zijn zorgen gesproken. Toen de avond over de heide was gevallen en de man nog niet thuis gekomen was, maakte men zich bezorgd over den ouden stakker en men ging zoeken. Uren had men rondgespeurd, echter zonder resultaat. Den volgenden morgen, toen de schaapher der met zijn kleine kudde over de heide trok, vond hij tegen den stronk van een vermolmden eik de gebogen gestalte van den schoolmeester. Hoe schrok onze schaap herder, toen hij bemerkte dat de oude man dood was. Had de arme zwerver de eenzaamheid opgezocht om er te sterven? Wie zal 't zeg gen. Toen na eenige jaren ook andere eenvou dige lieden hierheen trokken om er hun heidehutten op te slaan en langzamerhand het dorpje Hoenderlo was ontstaan, sprak men nog lang met dankbaarheid van den ouden schoolmeester, wiens naam men niet eens had gekend, Verwachting: matige tot zwakke oostelijke tot noordelijke wind, betrokken tot zw. bewolkt, waarsch. eenige regen, koeler Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Twee Rotterdamsche werkloozen gaan per zeilboot naar Nieuw-Zeelandf Hoe bereiken Nederlandsche \verldoozen hun familie die in Nieuw-Zeeland £en scha penboerderij houdt en hun daar werk aan biedt? Heel eenvoudig per boot. Zoo zeggen althans, volgens het Hdbld., twee Rotterdamsche werkloozen, J. Wilde- boer, 27 jaar en H. N. Huisman, 23 jaar. Reis geld hebben zij niet. Wel hebben zij geva ren en zelfs den stuurmanscursus gevolgd. Hun schip, dat heden zou uitvaren is een reddingssloep, veroverd bij een zeeschip, dat gesloopt werd. Er is een kajuit getimmerd waar kooien zijn ingericht. Instrumenten en kaarten zijn den jongelui geschonken, die nu via de kusten van West-Europa naar de Middel- landsche Zee naar Port Said zullen zeilen. Te Batavia hopen zij zich verder te bezin nen op het reisdoel. Het wordt een reis de .heele wereld en haar zeeën over om de schapenboerderij te bereiken. Mogen wind en zee gunstig zijn, want een hachelijk avontuur blijft het. Heden zou het scheepje uitvaren als de wind uit de goede richting waait. Woonhuis te Quatrebras uitge- Met het pensionneeren op GO j. leeftijd wordt voorloopiq gestopt In het najaar van 1935 heeft de directie van de Ne'd. Spoorwegen den maatregel genomen om het personeel van den dienst van het vervoer en handelszaken, dat den 60-jarigen leeftijd bereikte, te pensionnee- ren of op wachtgeld te stellen. Thans is deze maatregel tot nader order stopgezet in verband met de sterke daling van het overcompleet aan personeel bij bovenge- noemden dienst. Voorloopig zal dus bij dien dienst geen abnormale afvloeiing meer plaats vinden. De schoolgeldverordening gewij zigd. De cafésluiting in den winter blijft bepaald op 10 uur. Caféhouders, die heen en weer loopen tusschen hun zaak en de secretarie. Verfraaiing van het dorp. Benoeming school hoofd. De raad drie kwartier in comité! Eervol ontslag aan den heer Schut. Vergadering van den Raad op Woensdag 14 April 1937, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer G. D. Rehorst, burge meester, tevens secretaris. De raad is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen. Verschillende ingekomen stukken, als goedkeuring raadsbesluiten, verslagen enz. leveren geen stof tot discussie op. De subsidie voor de werkverschaffing be- liossching Luttiekduin zal worden ver lengd. Conversie van geldleeningen. Na de vorige conversie van geldleeningen zijn er nog drie blijven loopen, waarvan het rentepercentage hoóger was dan 4 pet. Er moest evenwel bij vroegere aflossing een vergoeding van 1 pet. betaald worden. Thans stellen B. en \V. voor toch tot con versie over te gaan en een nieuwe leening te sluiten ad f 10.550, tegen 4 pet. bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage. Dit zal over 2 jaar een voordeeltje zijn van f 5.19, daarna wordt 't meer. Conform het voorstel wordt besloten, Verzoek om vergoeding. Door J. Schaafsma wordt vergoeding ge vraagd voor het schoolgaan van een zijner kinderen. B. en W. stellen den Raad voor dit ver zoek in te willigen. Het dochtertje bezoekt de bijzondere sch. te Koegras; de buskosten bedragen f 0.60 per week. Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten. Wijziging schoolgeldverordening. In verband met een opmerking van Ged. Staten stellen B. en W. voor om het tarief van de nieuwe schoolgeldverordening te wijzigen. Schoolgeld moet reeds geheven worden hij een vermengde hoofdsom van f 2, wat neer komt- op een belastbaar inkomen van f 600. In de verordening was schoolgeld verplicht gesteld bij een vermengde hoofdsom van f 3.(f 650.— belastbaar inkomen). Conform het voorstel wordt besloten. Verkoop en aankoop van Voor een goede regeling van de erfaNH 1 ding is het noodzakelijk een aantal »t t jes grond te vet-koopen aan de aangren, de eigenaars. Ilienmee zal nu 'n beRiu :etl« den gemaakt, door verkoop van de perro^f" tjes aan de Noordzijde van het dornsni!,- In totaal zal 1778 M2. worden verkocht raison van een dubbeltje per M2. 1 4 Voorts stellen B. en W. voor om stukje grond van 9 M2. van het Armbestm te koopen voor f 0.90, daar de Jewehv«r over het erf van het Armhuis blijkt te ln pen en het beter is als er een van bein?' baas over dien weg is, in dit geval de meente. De Voorzitter brengt dank aan den lan,i meter voor de keurige wijze, waarop hij ,f' zaak tot een einde heeft gebracht, strak» zal ook aan de Zuidzijde begonnen worden De heer Jimmink dankt tevens de bur»? rij voor hun medewerking. Gevraagd wordt of de kosten voor a. Zuidzijde niet meer zullen bedragen, o™ dat de bemoeiingen van het Hoogheemraad" schap zich daar minder ver zullen uitstrek ken; de Voorzitter geeft echter in overvve' ging hierop niet vooruit te loopen en een afwachtende houding aan te nemen. Benoeming hoofd van de O. L. s De voordracht voor de benoeming als volgt: 1. T. Koerts, onderwijzer te Zwol, le; 2. J. H. Eden, onderwijzer te Wiedn^n Hippolytushoef; 3. J. Kliffen, onderwijzer te Wormerveer. De raad gaat in comité, na heropening wordt benoemd de heer T. Koerts met alge. meene stemmen. De benoeming gaat in 1 Juli a.s. Den heer Schut wordt met ingang van den lsten Juli a.s. eervol -ontslag verleend, Reclame brandassurantiebelag. ting. Daar de heer P. Vos Jbz. verzuimd had een zijner vele gebouwde eigendommen op te geven voor de brandassurantiebelasting was hij in de vorige vergadering suppletoir aangeslagen en daarbij gestraft door hem extra aan te slaan. De heer Vos beweerde hiertegen dat hij te goeder trouw had ge handeld en vraagt nu terugbrenging tot. gewone bedrag. B. en W. zijn nu ook tot de conclusie gekomen dat Vos toch wel niet opzettelijk dit verzuim gemaakt had en stellen voor op zijn verzoek gunstig te be schikken. Aldus wordt besloten. Gewijzigd worden de begrootingen 1936 en 1937. Den heer Koelemeij wordt hierbij een gra tificatie toegestaan van f 30.in verband met de afwezigheid van den vorigen bur gemeester. Wijziging reglement van orde raadsvergadering. In de vorige vergadering is een met name genoemd persoon in het reglement als plaatsvervangend secretaris aangewezen. Ged. Staten oordeelen het beter geen na men te noemen, daar anders bij elk vertrek van een amlbtenaar ter secretarie het regle ment gewijzigd zou moeten worden. B. en W. stellen voor het reglement in bovengenoemden zin te wijzigen, Allen voor. Gewijzigd wordt de verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. Na rondvraag, welke niets oplevert, volgt sluiting. SCHAGEN, 15 April. 15 Paarden' 150—350. 317 geldekoeien, magere 140190, 20 idem vette 180—230, 45 kalfkoeien 200—275, 12 pinken 110—133, 411 nuhtere kalveren 6—14, 10 vette schapen "28—39, 110 overhouders 2228, 15 magere varkens 17—22. 12 idem vette per Kg. 46— 48 ct., 95 biggen 9—13, konijnen 12kip pen 0.80—1.50. BROEK OP LANGENDIJK, 15 April. i Souvenir 1.40, Bevelanders 2.20, uien 0.80 1.20, drielingen 60 ct., grove 0.801.30, peen 0.701, kroten 6090 ct., roodc kool 1.80—2.60, gele kool 3.70—5, D. witte kool 11—.80. groene kool 2.40—3.70. AMSTERDAM, 14 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 264 vette kalveren, le kw. 6062 ct., 2e kw 4654 ct., 3e kw. 38—44 ct. per Kg. levend gewicht; 189 nuchtere kalveren f 58.50 per stuk, 13 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90—110 Kg. 56—57 ct.. zware var kens 5556 ct,, vette varkens 5455 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren zeer ruimen aanvoer, handel slepend, terug- loopende prijzen. Nuchtere kalveren be hoorlijken aanvoer, vluggen handel. prijzen constant. Varkens zeer korten aanvoer, han del slec'ht, zeer weinig vleeschvarkens, pnj- aen lager. WARiMENHUIZEN, 14 April. Roode kool 1.402.20, gele kool 2-60—4.40» Deensche witte kool 1—^1.30, uien 1.— ve uien 1—1.10, peen 1.10. Aanvoer: 7900 Kg. roode kool, 2600 Kg. gele kool. 42W Kg. D. witte kool, 2425 Kg. uien, 625 kg. peen. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 14 April. Berlijn: Vandaag was weer nieuwe aanvoer van Hollandsche groenten, en wel wederom kropsla en spinazie. Maar de aanvoer wa niet groot. Genoteerd werd voor Holl- k{°P sla 1216 per 100 stuks, voor Holl. sl,iri zie 22.50-27.80 per 50 Kg. Verder waren van Holland komkommers hier op markt, die 30—50 per 100 stuks opbracht"1 en radijs, die 12—18 per 100 bos noteerden- van andere buitenlandsche P1"0""^ brengen wij nog: Ital. bloemkool KM» 100 stuks; Canarische tomaten 6.00—3-'. kuip; Ital. sla 8—10 per 100 stuks; Bel.?1»' witlof 28—32 per 50 Kg. en Ital. nieipve aardappelen 14—16 per 50 Kg. Er vverm ook no,? Hollandsche uien gehandeld,A^OO uit oude voorraden; de prijs is per 50 Kg. Leipzig: Holl. prod.: sla_„ Vv. 4.o0 per 50er; savoye kool 810 P- ra! schorseneeren 4.00 per kist van 10 NSy dijs 2.80-3.00 per kist van 15 bos; kon_ kommers 45—50 per 100 stuks. DusMiior; Buiten!.p rod.: bloemkool 35—50. neeren 20—22. witlof 25—28, tomaten kropsla 11-20, roode kool 7.50-8, wPfcM 6—7, worteltjes 1820. komkommers di.is 810. Keulen: Holl. prod.: komk mers 50 per 100 stuks. brand. Doordat een pan met vet vlam vatte, is gisterenmiddag brand ontstaan in de woning van den heer S. Koop te Quatrebras. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd stonden de kamers zoowel op de eerste étage als op de tweede verdieping, waar de slaapvertrekken gelegen waren, in brand. De brandweer uit Tietjerksteradeel heeft zich moeten beperken tot het bescher men van het naastgelegen woonhuis, hetwelk veel waterschade bekwam. De woning van den heer Koop brandde ge heel uit. Van den inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteren is te Alkmaar de jaarvergadering gehouden van het Afd. Ziekenfonds Alk maar en Omstreken van de Nederl. Maat schappij t.b.d. Geneeskunst. De besprekingen in deze druk bezochte vergadering liepen in hoofdzaak over con tributieverlaging en het verstrekken van uitgebreide tandheelkundige verzorging op het platteland. Uit de toelichting van het bestuur bleek dat met de tandartsen niet tot overeenstem ming kan worden gekomen over het tarief per verzekerd lid. Daardoor kan contribu tieverlaging op het platteland in geen geval gepaard gaan met een uitgebreide tand heelkundige verzorging zooals die reeds in Alkmaar bestaat. Tenslotte werd besloten voor Alkmaar de contributie te verlagen tot de hoogte zooals ze voor het platteland reeds bestaat, terwijl nogmaals met de tandartsen onderhandelin gen zullen worden aangeknoopt over de ta rieven voor de plattelandspatienten. De vergoeding aan tandartsen voor plat telandsleden zal geringer dienen te zijn, dan voor die van de stad, daar de eerste catego rie in het algemeen minder hulp vraagt. Zoolang echter de tandartsen blijven staan op hun hooge tarieven f 50 voor een ge bit zonder trekken is geen regeling voor het platteland te bereiken. In elk geval wil men voor het platteland de contributie laten zooals ze is en streven naar een uitgebreide tandheelkundigen hulp Met voldoening constateerde de Voorzit ter, dat het aantal gemeenten, dat tot de crisisregeling is toegetreden, ook dit jaar weer toenam en nog slechts een zeer gerirg aantal geen overeenkomst heeft getroffen. Tenslotte werd een commissie voor regle mentswijziging ingesteld. Het sluitingsuur van de café's. Door de V.V.V. Callantsoog is een adres aan den raad gericht, waarbij verzocht wordt het sluitingsuur in den zomer een uur te vervroegen en op elf uur te brengen, zulks in verband met eventueel nachtru moer. Van de 4 zijn er 3 caféhouders vóór, zoodat B. en W. voorstellen op dit adres gunstig te beschikken. Door de caféhouders is een adres ingezonden, houdende verzoek tot het brengen van het sluitingsuur op elf uur zoowel in den zomer als in den winter. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken, daar zij meenen dat een la ter sluitingsuur voor onze gemeente niet gewenscht geacht moet worden, en op grond van de overweging dat door den bur gemeester bij bijzondere gelegenheden steeds ontheffing wordt verleend. Wat het tweede adres betreft, kan de heer Kruit met het voorstel van B. en VV. niet meegaan. Spr. wijst op de zware lasten voor de caféhouders, die hij daarom tege moet wil komen. Onordelijkheden zijn nooit voorgekomen. Ook gebeurt het, dat verga deringen ontijdig moeten worden afgebro ken. De heer Jimmink sluit zich hierbij aan. De heer Vries vindt 10 uur de gewensch- te tijd in den winter; sluiting om dien tijd komt de lengte van de nachtrust ten goede. De heer Ivooger zegt, dat altijd gevraagd kan worden later te mogen sluiten; dit wordt altijd toegestaan; spr. wil het houden zooals het is. De Voorzitter zet uiteen, dat B. en W. het café-bezoek niet wenschen te beinvloe- den. De heer Kruit merkt op, dat er veel ver gaderingen zijn in den winter, de caféhou der kan maar niet altijd naar de secretarie loopen. Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Kruit Weij en Jimmink. Ontheffing hondenbelasting. Door wed. P. Mooij wordt gevraagd om ®en half jaar ontheffing hondenbelasting 1937, omdat haar hond is gestorven. B. en W. stellen voor dit verzoek in Ia willigen. Aldus besloten. Steun B aan werkloozen. Van den Minister van Sociale Zaken is bericht ontvangen dat voor 1937 voor den B-steun aan werkloozen per werklooze ge middeld een bedrag van f 5.30 beschikbaar gesteld kan worden, waarvan f 2 voor reke- nmg van de gemeente zal moeten komen hi totaal zal voor 1937 f 127.20 beschikbaar zijni. B. en W. stellen voor f 2 per werklooze is bij een gemiddeld aantal van 24 f 48 beschikbaar te stellen. Goedgevonden,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12