De blokkade van Bilbao Schacht Ie Brusse DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nieuwe Italiaansche Zeeslag op komst? Debatten in het Lagerhuis REIST PER WACO Geen onderhandelingen, Buitenlandsch Overzicht Tn S!$J!*lpl°,f/edeelteliike stakin* van De Egypfische capitulaties tSS.VSZ."^ UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 donderdag Harde woorden aan het adres der Brifsche regeering Motie der arbeiderspartij verworpen AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND slechts gedachtenwisseling Ook het koloniale vraagstuk te sprake beschuldigingen tegen Rusland en Frankrijk De „arbeidersregeeritig" in Frankrijk De arbeidsmoeilijkheden in Amerika HELDERSCHE COURANT 15 A P R I L 1937 65e JAARG. No. 7976 In een volkomen volbezet Lagerhuis heeit Attlee, de leider der Labourop- positie, gisteren even over vier uur het woord genomen om een aan vang te maken met de debatten over de motie van afkeuring, die door de arbeidersfractie is ingediend ter ver oordeeling van de regeeringspolitiek in de kwestie van Bilbao. De motie luidt: „Het Lagerhuis kennis nemen de van de verklaring van den Eer sten Minister over den toestand bij Bilbao, betreurt het in gebreke blij ven der regeering bij de bescher ming van de Britsche koopvaardij schepen, die in hun recht staan." Alle leden van het Kabinet hadden plaats genomen op den regeeringsbank. Ook de diplomatentribune was geheel bezet. In zijn motiveering trachtte Attlee aan te toonen, dat het nietinmengingsaccoord den onderteekenaars niet verbiedt handel te drijven met Spanje, mits hun schepen geen wapenen of munitie vervoeren. „Aan den anderen kant," aldus Attlee, „hebben de strijdkrachten van Franco geen enkel statuut in het internationale recht. Het zijn troepen, die in opstand zijn geko men tegen de regeering van hun land en wij hebben hen niet als belligerenten er kend. En zelfs wanneer deze kwaliteit hun werd toegekend, is de blokkade van Bilbao niet afgekondigd." Attlee zeide verder o.m.: „Wij blijven van ineening, dat het optreden der regeering en haar waarschuwing aan de Britsche schepen Bilbao niet binnen te loopen, een afstand is van de rechten, die Groot-Brit- tannië altijd gehandhaafd heeft ten behoe ve van de Britsche koopvaardij. Het is een toestemmen in een ernstige schending van de internationale wet. Ik ben van meerling, dat het optreden der regeering de grootste veroordeeling door het Huis met al zijn tradities van vrijheid verdient". Vervolgens nam Sir John Simon namens de regeerimg het woord. Hij verklaarde, dat Attlle in zijn overzicht een zeker aan- overwegingen ongenoemd gelaten heeft. De minister acht het mogelijk aan te toonen, dat het optreden der regeering geheel ge rechtvaardigd is en dat de motie van wantrouwen terstond moet worden ver worpen. Bijna voortdurend werd sir John Simon door de oppositie geïnterrumpeerd. Hoo- nende opmerkingen werden gemaakt en op een gegeven oogenblik ging de minister zelfs zitten gedurende eenige oogenblikken. Het woord daarop hernemend, gaf de mi nister een beschrijving van den toestand op Bilbao volgens de inlichtingen van de admiraliteit. Alle door de regeering geno men maatregelen, zoo zette Simon vervol gens uiteen, zijn analoog aan die, welke in begin Augustus verleden jaar genomen zijn. Er bestaat dus geen enkele recht vaardiging voor 'n motie van wantrouwen. Het geheele gebied bij Bilbao en Santander is met mijnien bezaaid en de minister ziet niet in, waarom daar geen rekening mede zou wor den gehouden. De Britsche vloot zou zich een weg kunnen banen naar elke haven van Spanje, maar alleen met een groote vloot van mijnenvegers en dat zou opgevien van de nietinmenging beteekenen. Op een vraag van Lloyd George ver klaarde Simon, dat de Britsche regeering zeker de Britsche scheepvaart zou bescher men, wanneer deze werd aangevallen. Sir John Simon besloot met de Kamer te verzoeken de regeering in deze kwestie te steunen. Winston Churchill geeft meening. zijn Als volgende spreker nam Winston Chur chill het woord. Hij verklaarde te trachten een houding aan te nemen in een neutra len geest en sprak de hoop uit, dat de re geering haar tegenwoordige politiek van nietinmenging, onpartijdigheid en neutrali teit zal voortzetten. Het is, zoo zeide spreker een uiterst aanmoedigend feit, dat de Duit- sche, Russische, Fransche, Italiaansche en Britsche vlootofficieren officieel in overeen stemming optreden. Churchil, wiens rede vele malen geïnterrumpeerd werd, stelde voor, dat de vijf groote mogendheden den beiden Spaanschen partijen zouden voorstel len trapsgewijze tot een regeling te komen. De Britsche regeering wijkt voor de dictatoren. Voor Churchill had nog de leider der li beralen Archinald Sinclair het woord ge- SIR JOHN SIMON. voerd. Hij zeide, dat de rede van Sir John Simon neerkwam op een „handen af van Franco en zijn Spaansche patriotten". De nietinmengingspolitiek, aldus vervolgde hij, heeft de Italiaansche en Duitsche interven tie nog niet tot staan gebracht. Het optreden der regeering den Brit- schen koopvaardijschepen aan te raden niet naar Bilbao te gaan vormt een inmen ging in de binnenlandsche zaken van Span je. Het is hetzelfde als hij Abessinië, zoo zeide Sinclair, wij trekken ons stap voor stap terug voor de dictatoren. Het niet-in- mengingsaccoord moet nauwkeurig in acht genomen worden door alle partijen. Het mag geen schade toebrengen aan de rech ten, die de Spaansche en Baskische regee ringen nog hebben, tot het drijven van handel. Eden aan het woord. In antwoord op een vraag van Sinclair, of de Engelsche vloot een schip van eigen nationaliteit, daf ondanks de waar schuwing van de regeering zich op weg zou begeven, zou berschermen tot aan de drie- mijls-grens, antwoordde de minister van buitenlandsche zaken met groote stelligheid „Ja". Eden verwierp de beschuldigingen van laf heid der regeering. De minister van buiten landsche zaken is verantwoordelijk voor het leven van millioenen en naar sprekers mee ning zou het eerder een daad van lafheid zijn, terwille van een tijdelijk applaus onge rechtvaardigde risico's te loopen. Het Huis heeft tenslotte de motie der ar beiderspartij met 34531 stemmen verwor pen. Inlichtingen WACO, Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773 De president van de Duitsche rijksbank heeft gisteren de vertegenwoordigers van de pers ontvangen en tegenover hen o.a. ver klaard: Men heeft over het doel van mijn reis veronderstellingen geuit. Zoo zou ik zijn ge komen om te onderhandelen over de uitwis seling van grondstoffen tegen voor de haven van Antwerpen gewaarborgde voordeelen, of over een nieuw handelsverdrag tusschen Bel gië en Duitschland. Dat alles is vreemd aan de reden van mijn bezoek. Het betreft een eenvoudig beleefdheids-bezoek aan den Gouverneur der nationale Bank, en alge- meene besprekingen over de toestand.waar in wij ons in Europa en in de wereld bevin den. Wij hebben geen ander doel dan de be trekkingen tusschen onze beide landen te verbeteren. Vervolgens sprekende over de verbetering der betrekkingen in de wereld, zeide Schacht „Ik geloof, dat een verbetering slechts na een politiek accoord zal kunnen worden verkre gen. De groote mogendheden moeten onder elkander en met de kleine mogendheden tot overeenstemming komen. Wat den vrede be treft ben ik er van overtuigd, dat niemand in Europa den oorlog wil. Ik hoop, dat de missie, die Van Zeeland op verzoek van Frankrijk en Engeland aan vaard heeft, tot een algeheel succes zal wor den. Wanneer men het terrein op econo misch gebied zal hebben voorbereid, zal men dit ook moeten doen in politiek opzicht' Voorts verklaarde Schacht voorstander te zijn van economische ontwapening en van de pogingen, die in het werk gesteld worden om te komen tot een stabilisatie der valuta's. Ten aanzien van Oslo zeide Schacht, dat dit een interessant geval vormt voor de re geeringen. Duitschland heeft geen voorstel len ontvangen. Wanneer men ons, aldus de rijksbankpresident, voorstellen deed met het oog op een vergrooting van onzen handel, zouden wij niet vijandig staan tegenover een verbreeding van deze overeenstemming. Schacht zeide nog voorstander te zijn van een goederenruil tusschen de landen onder de beste voorwaarden, maar op dit oogenblik is dit nog een ideaal. Schacht besloot met de preciseeren, dat hij do koloniale aangelegen heden mede begreep onder de economische vraagstukken. De corr. van de N. R. Crt. te Brussel geeft nog eenige nadere bijzonderheden over het vraaggesprek, dat zich na de verklaring van Dr. Schacht tusschen den Rijksdagpresident en de journalisten ontwikkelde. Enkele vragen, Vraag: Kan het de bedoeling van Duitsch land zijn zich tegen het opnemen van Sow- jet-Rusland in een werkelijk algemeen Euro- peesche overeenkomst te verzetten? Antwoord: In het geheel niet. Wij hebben belangrijke economische betrekkingen met Rusland. Ik hoop dat zij nog zullen toene men. Het zenden van wapentuig en „vrijwilligers" zou ononderbro ken voortgang vinden. De Giornale d'Italia publiceert een artikel van den directeur van dit blad, waarin nieu we voorbeelden 'worden aangehaald van Fransche en Russische steunverleening aan de Spaansche regeering te Valencia sedert de inwerkingtreding van het niet-inmengings- verdrag. In dit artikel wordt medegedeeld, dat de regeering te Valencia in de periode van 15 tot 20 Maart jl. 150 Russische vliegtuigen heeft ontvangen, die in gedemonteerden staat te Cartagena zijn aangekomen, en 50 Fransche toestellen, die door de lucht zijn aangevoerd. In denzelfden tijd verwachtte men nog 150 Russische vliegtuigen, die in Klein-Azië gereed stonden om te vertrekken, terwijl een Spaansche missie te Parijs on derhandelde over den aankoop van 124 Fransche toestellen van het type Potez. Eind Maart zijn 17 vliegtuigen van Rus sisch maaksel, die in Frankrijk waren ge monteerd van Sete naar Spanje vertrokken. Op 17 Maart zijn van Toulouse 200 Fransche luchtvaartmotoren, type Bloch en 200 van het type Caudron-Renault goed verpakt in geplombeerde wagons van Toulouse verzon den en via Cerbere te Barcelona aangeko men. Daar voor zooveel Russische en Fransche vliegtuigen een tekort aan Spaansche be stuurders bestond, zijn eind Maart van Tou louse uit tal van Fransche vliegers en werk tuigkundigen, voorzien van de noodige pa pieren, gezonden, Voorts heeft het commu nistische gemeenteraadslid van Toulouse 30 werktuigkundigen en 8 vliegers naar het in handen der regeering te Valencia zijnde Spaansche gebied laten vertrekken. Deze communist staat volgens het blad in nauwe betrekking tot de afd. E van het Fransche ministerie van luchtvaart. Het blad weet verder te melden, dat in de Zuid-Fransche steden nog steeds vrij willigers voor Spanje worden geworven Het vermeldt de adressen van de voor naamste recruteeringsbureaux, waarvan Toulouse het voornaamste centrum is. Het blad meldt tevens, dat volgens in lichtingen van deserteurs der regeerings troepen, ook Algerijnsche soldaten tezamen met de regeeringsmilities aan het front van Madrid strijden. De Giornale deelt dan mede, dat op 11 en 17 Maart j.1. in totaal 47 Fordson-vracht auto's met wapens en munitie van Tou louse naar Spjanje zijn vertrokken. Zij werden aan de Spaansche grens aangehou den, doch na een telefonische order uit Parijs konden zij de reis voortzeten. Het blad geeft nog meer, tot in bijzonderheden omschreven, voorbeelden van het zenden van wapentuig van Frankrijk naar Spanje, en deelt mede, dat tusschen de Fransche havens en de in handen der regeering zijnde Spaansche havens een levendige sluikhandel in wapens wordt gedreven. Tot slot eischt het blad, dat de niet-in- mengingspolitiek ook werkelijk op lovale wijze wordt toegepast, opdat een einde komt aan de dubbelzinnigheid, die de toch reeds zoo moeilijke toestanden in Europa slechts kan verergeren. Spaansche nota over nieuwe Italiaansche troepen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Min van buitenlandsche zaken, Eden, gistermid dag verklaard, dat een nota is ontvangen van de Spaansche Ambassade, waarin wordt medegedeeld, aan het Foreign Office, dat te Cadiz 10.000 Italianen op 23, 24 en 25 Maart aan land zijn gezet. De minister voegde hieraan toe, dat een onderzoek geopend is naar de in deze nota vermelde feiten. Toen hierop de conservatie ve afgevaardigde Bellenger de vraag stelde, of het hier niet ging oni een klaarblijkelijke schending van de nietinmengingsovereen- komsten, antwoordde Eden: „Ja zeker, wan neer dat waar is. De gevangenschap van Blum. Het werkloosheidsvraagstuk heeft heel wat zonderlinge problemen geschapen, maar een van de zonderlingste vinden we toch wel in Frankrijk, waar de arbeiders lijdelijk verzet plegen, om maar aan den arbeid te kunnen blijven. We hebben daar de vorige week in een overzicht op gewezen De wilde stakingen, of het rekken van den arbeid geschiedt, omdat men vreest dat, als bet werk straks afgeloopen is, er geen nieu wen arbeid aan den winkel is, zoodat men weer gedoemd is tot werkloosheid. Blum, de Fransche ministerpresident was door deze tactiek zeer beducht geworden voor het op tijd gereed komen van de Parijsche wereld-tentoonstelling en hij heeft, onder den drang van de arbeiders, tweehonderd millioen beschikbaar gesteld voor openbare werken, zoodat men niet bevreesd behoefde te zijn, op straat te staan, als de arbeid aan de tentoonstelling begin Mei geëindigd zou zijn. Deze tegemoetkomende houding van Blum, hoe goed bedoeld ook, is in principe sterk te veroordeelen, omdat zij een buigen beteekent voor de eischen van de arbeiders. Waar gaat een regeering heen als zij hier aan toegeeft? Daarenboven heeft de maatregel niet het verwachte resul taat gehad, zoodat de openingsda tum van de tentoonstelling reeds is verzet van 3 naar 23 Mei. Het stre ven der arbeiders heeft een revolu tionairen achtergrond. Zoo schreef het H.bl. dat zij eerst osten tatief geuit hebben voor het Sowjet-Rus- sisch paviljoen ter tentoonstelling, waar mede zij harder opschoten dan met eenig ander paviljoen; zij hebben tenslotte als symbool van hun revolutionnaire gezind heid de drie vlaggen van de Volksfrontpar tijen boven den ingang geheschen, drie vlaggen, waarvan één die van Moskou, den sikkel en hamer. Nu is er een lichtpunt in deze Fransche geschiedenis. Jouhaux, de algemeen secreta ris van het Fransche Vakverbond, de C.G. T. vindt eindelijk den tijd gekomen om tusschenbeide te komen. Hij heeft openlijk zijn afkeuring uitgesproken over de „wilde" stakingen. Jouhaux komt daarmede wel wat laat zegt het H.bl. in een artikel aan dit onderwerp gewijd. Het lijdt geen twijfel, of Blum bevindt zich thans, wegens het gevaar, dat het suc ces zijner tentoonstelling dreigt, in een on aangenaam parket. Zoolang de „wilde" sta kingen tegen derden, de gehate werkge vers, gericht waren, bleef het zwaargepant- serde vakvereenigingshart van Jouhaux on bewogen. Nu het werk van Blum, zijn door de C.G.T. in boeien geslagen vriend, in het gedrang komt, wil Jouhaux wel zoo goed zijn, zijn invloed aan te wenden om hem wat speelruimte te geven. Het is echter de vraag, of Jouhaux op de vakvereenigings- massa's, over welke hij zich de ongekroonde koning waant, inderdaad nog voldoenden invloed, haar in zijn greep heeft. Jouhaux heeft alle registers opengezet om de arbeiders er toe te bewegen zich voort aan van „wilde" stakingen te onthouden. 't Is dus de groote vraag of hij niet te laat komt, terwijl over den vorm van zijn bemiddeling nog wel het een en ander te zeggen valt. Voorloopig zal de Fransche re geering, en in het bijzonder Blum, al te vreden zijn, als er nu eens schot komt in de werkzaamheden aan de tentoonstelling. Vraag: Gaat u binnenkort naar Londen of naar Parijs? Antwoord: Voor Londen heb ik geen in vitatie. Ik kan er moeilijk incognito heen gaan. Men herkent mij dadelijk aan mijn specialen halsboord. Te Parijs hoop ik op de tentoonstelling echter in Mei het Duitsche paviljoen te openen. Vraag: Blijft de vrijhandel het ideaal van Duitschland? Antwoord: Ongetwijfeld, de autarkie is duur en is alleen maar een noodmaatregel. Vraag: Is de wapening geen belemmering voor het oeconomisch herstel? Antwoord: Integendeel, zoo lang Duitsch land niet bewapend was, telde het niet mee en nu staan wij op hetzelfde niveau als an dere mogendheden. Vraag: Denkt u aan het sluiten van nieu we leeningen? Antwoord: Geenszins, ik wil de leeningen afbetalen, die wij hebben. Nieuwe leeningen wenschen wij niet. Vraag: Was er ook sprake van het kolo niale vraagstuk? Antwoord: Ja, maar alleen als oecono misch probleem. Met deze vraag liep het interessante pers- gesprek ten einde. In verband met het be zoek van dr. Schacht hebben de heeren Spaak, minister van buitenlandsche zaken en van Isacker, minister van oeconomische zaken, Woensdag een onderhoud gehad met minister-president van Zeeland. Woensdag middag zes uur had dr. Schacht nog een tweede onderhoud met den heer van Zee land. Mailschip verhinderd te vertrek ken. Relletjes te Detroit. Het Amerikaansche mailschip „President Roosevelt" heeft niet zee kunnen kiezen, tengevolge van een arbeidsconflict aan boord Het schip zou naar Europa gaan. Relletjes te Detroit. Bij het doen ontruimen van een fabriek, welke door de stakers voor het meerendeel vrouwen, bezet was, heeft de politie gebruik gemaakt van traangasbommen. Het kwam tot botsingen. De stakers vin gen de bommen op, vóór zij ontploft waren, en wierpen ze naar de politie terug. Ook werd met stukken lood geworpen. De autostaking in Canada. De eerste minister van Ontario, Hep- uLn' heeft in een schrijven het ontslag geeischt van den minister van arbeid, Croll en van den attorney-generaal Roebuck zulks op grond van verschillen van meening ten aanzien van de houding, die de over moet aannemen ten opzichte van de stakinginde fabrieken van de General Motors te Oshawa. u,Pk>" ei1 RoeI)uck hebben geweigerd, epburn te steunen in diens houding ten aanzien van de staking. Nieuwe stakingen. enBSt dritr!ahriek,°Ve Woodstok. Windsor Ho rö *Vne' ^ochterondernemingen van de Genera Moto,-5 Corporation in Canada,*" Tegenaanvallen der rechtschen bij Madrid. Men houdt in Hendaye rekening met de mogelijkheid van een zeeslag Er is bericht ontvangen volgens hetwelk zekere eenheden der weer in orde gebrachte oorlogsvloot der Spaansche regeering zich naar de Golf van Gascogne begeven. De strijd om Madrid. In den vorigen nacht heben de opstande lingen heftige aanvallen op den Monte Ca- babitas, den Cerro Del Aguila en de Fran sche Brug gedaan, nadat hun geschut zich had doen hooren. Gedurende vier uur werd aan beide zijden artillerievuur onderhou den. De rechtsche aanval stuitte op hard- nekkigen tegenstand. Naar verzekerd wordt hebben de regeeringstroepen de stellingen, die zij veroverd hadden ten zuiden van den Gababitas, bij den Cerro del Aguila en de nieuwe Renbaan, langs den weg naar Castilie en voor de Fransche brug, kunnen handhaven. Bij het aanbreken van den dag gingen zij tot een krachtigen tegenaan val over. De luchtmacht nam de vijande lijke stellingen onder vuur. Terzijde van de Cerro moesten de opstan delingen zich op de tweede linie terugtrek ken. De regeeringstroepen vorderen langzaam In den sector van het Escoriaal hebben de regeeringstroepen na een hevige geschut- voorbereiding een opmarsch over 8 k.m. in de richting van Las Navas tot stand ge bracht. De opstandelingen boden weinig weer stand, tengevolge van de omstandigheid, dat in dezen sector een tweede steunlinie aanwezig was. Oprukkende langs Atalava drongen de regeeringstroepen, die gebruik maakten van de verwarring, welke in de vijandelijke achterhoede heerschte, door tot het station van Las Navas. Het principe der opheffing una niem aanvaard. De onderhandelingen te Montreux tus schen de capitulaire mogendheden en Egyp te, hebben gisteren aanmerkelijke voortgang ftcHlaaKt, Gisterenochtend heeft de algemeene com- um«- alf?emeene stemmen het principe der opheffing van de capitulaties aanvaard. Na persoonlijke verklaringen van tal van gedelegeerden, heeft Egypte de officieele ver- canu7i?£;o=tV?nRen' f'at de ™ogendheden de capitulaties als opgeheven beschouwen. o-nm<nnC^?lrnislifuinzake f,e organisaties van het eprcu" reJtM fnken heeft gisterenmiddag wern 1artlke' aangenomen van het ont- dp tipf ,ar wa.® voorgelegd en aangaan- t arhkel biina algeheele over- Genstemminpf bereikt. Het ontwerp-reglement bevat 45 artikelen de ontwerp-conventie twaalf artikelen twop ??.nfcr.entie zal haar werkzaamheden in WHO bl|ee,lko,risten per dag voortzetten. Za- „7 fjsterfn aangenomen artikelen zullen aan de redactiecommissie worden voorge-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1