Binnenland Buitenland Wijziging kinderrecht 'n Ovatie voor Van Zeeland Vrije invoer van gietijzer in Japan Dc aanslag te Addis Abeba Roosevelt verdedigt de democratie Suikerconferentie verloopt tamelijk gunstig Duifschc weermacht feliciteert Ludendorff Aardverschuiving op Java De positie van het overheidspersoneel De bemanning der „Andra" Studentenrelletjes in Joego-Slavië Dc „Goddelijke wind" naar Berlijn Geen Britsche besprekingen met Franco Het zesjarig bestaan van de Spaansche republiek Ontploffing in Japansche vuurwerkfabriek Anti-kiesrecht beweging in Japan Arbeidsconflict bij Lafecoere Brand aan boord van ccn Engelsch stoomschip Ijzererts uit Spanje naar Duitschland Locarno-vraagstuk in hef Lagerhuis ter sprake Geen soldatencomité's in hef Britsche leger Dc geruchten over een ontmoeting Hitlcr-Mussolini Fransche radicalen ongerust Beide onders zullen voortaan de ouderlijke macht uitoefenen. Bevoegdheden van den kinder rechter blijven beperkt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende het Kinder recht, ter toelichting waarvan o.m. het volgende wordt opgemerkt: Ieder, die met deze wetten, al was het maar oppervlakkig, heeft kennisgemaakt, zal toegeven, dat, zij sterk afwijken van den streng en beperkt gehouden opzet van ons Burgerlijk Wetboek. Ook de systematiek laat te wenschen over. Dit valt te meer te betreuren, omdat het hier familie-recht be treft, waarmede ook niet-juristen o.a. de talrijke leeken, die zich met de kinderbe scherming bezighouden vaak te maken hebben. Daarenboven eischt ook het materieele kinderrecht in eenige opzichten herziening en nadere voorziening. Het Algemeen College van Toezicht, Bij stand en Advies voor het rijkstucht- en op voedingswezen, deskundig bij uitnemend heid, heeft een regeling voorbereid, met wel ker hoofdlijnen de minister zich over het geheel heeft ktlnnen verecnigon. Een ingrijpende materieele wijzi ging, die door het ontwerp in het Kinderrecht wordt voorgesteld, is deze, dat voor het ontstaan van burgerlijke betrekkingen tusschen 't natuurlijke kind en zijn moeder er kenning door deze laatste voortaan niet meer noodig zal zijn. De uitzondering voor overspelige en bloed schennige kinderen, in het Oud-Hollandsche recht gemaakt, moet ook thans nog gelden, omdat hier andere belangen van de maat schappij, namelijk het hooghouden van het monogame huwelijk en het duidelijk ook in zijn gevolgen laken van ontoelaatbare ver houdingen, den doorslag moeten geven. Een andere materieele wijziging, die in het ontwerp wordt voorge steld is, dat de ouderlijke maeht ten aanzien van den persoon des kinds voortaan niet meer door den vader alleen, doch door beide ou ders gezamenlijk zal worden uitge oefend, terwijl bij verschil van in zicht de wil des vaders beslissend zal zijn. Op dezen regel kent het ontwerp ove rigens eenige uitzonderingen. In verband namelijk met de oovoeding der kinderen, kan in enkele gevallen elk der echtgenoo- ten in rechten optreden. Het wordt niet gewenscht geacht, de taak van den kinderrechter uit te breiden door op het voetspoor van de benahngen be treffende de ondertoezichtstelling impera tief voor te schrijven, dat alle z.g. kinder zaken (men denke in de eerste nlaats aan ontheffing en ontzetting van en herstel in de ouderlijke macht en voogdij) aan den alleensprekenden kinderrechter worden opgedragen. Men vergete niet, dat, al vervullen de kinderrechters over het geheel hun taak op prijzenswaardige wijze, het niettemin bij sommige rechtbanken wel eens bezwaar lijk is rechters te vindon, wier aanleg en wenschen gaan in de richting van het kin derrechterschap. Dezen rechtbanken de be slissingen in alle zg. kinderrechtzaken op te dragen, is niet aanbevelenswaardig. OSZE OOST In het onder-district Tjisaroea heeft een aardverschuiving plaats gevonden, waarbij vier mannen en een vrouw zijn bedolven en omgekomen. Actie voor loonsverhooging. Dezer dagen kwamen de diverse, hij de d.d. 27 December 1936 gestichte Landelijke Bond van Overheids- en SemiOverheids personeel aangesloten organisaties te Am sterdam in een algemeene vergadering bij een, tot het vaststellen van de statuten en de te volgen gedragslijn. Aan het bondsbestuur is opdracht ver strekt, in verband met de stijgende prijzen der eerste levensbenoodigdheden en de gun stiger uitkomst van de rijksfinanciën, zich per adres tot de groote gemeenten te wenden, ter bevordering van verhooging der loonen en salarissen van het gemeen- tepersoneel en iedere poging, die wordt ondernomen, de positie van het overheids- en Semi-overheidspersoneel te verbeteren, te ondersteunen, mede tor bevordering van de zoo groot mogelijke eensgezindheid, in zake de positie verbetering te verkrijgen. Waarschijnlijk te St. Sebastian. Het Departement van Buitenlandsche Za ken te Den Haag meent voldoende inlichtin gen te hebben, om te mogen veronderstellen, dat de bemanning van de „Andra" te St. Sebastian aan land is gezet. Nadere bevesti ging hiervan kon nog niet worden verkregen. TWEE SPAANSCHE GEZANTEN TE TOKIO. Het Japansche blad „Asahi" bericht, dat tengevolge van den burgeroorlog in Spanje, te Tokio twee Spaansche gezanten zijn. De vroegere raadsheer van de Spaansche lega tie, Juan Gomez de Molina, een aanhanger van Franco, houdt het legatie-gebouw bezet en dwingt zoo den nieuwen gezant, Jose Luis Alvarez, de belangen van de Spaan sche regeering te behartigen, in het hotel waar hij zijn intrek heeft genomen. Bij zijn intrede in de Kamer. Gistermiddag om twee uur heeft de Bel gische Kamer haar werkzaamheden, die onderbroken waren door de Paaschvacan- tie, hervat. Toen de eerste minister, Van Zeeland, binnentrad, werd hij ontvangen met een ovatie van de vertegenwoordigers der meerderheid, die waren opgestaan, terwijl de Rexisten en de Vlaamsch Natio nalisten, die in de wandelgangen rond liepen, haastig binnenkwamen en hun plaats innamen. Geen hunner heeft op eenigerlei wijze van een betooging, .van welken aard ook, doen blijken. Het woord werd gegeven aan den rap porteur voor liet onderzoek der geloofs brieven, Diirkiens. Deze stelde eerst voor de conclusie der commissie goed te keu ren, welke de nieuwe afgevaardigden aan wijst in plaats van Bovesse en van Ma- thie en van den overleden communist Berlemont. Vervolgens bracht hij zijn rap port uit over het geldig verklaren van de verkiezing van van Zeeland, waarbij hij tweemaal toegejuicht werd. Dirkens sprak eerst in het Vlaamsch en vervolgens in het Fransch. Daarna legde de nieuwe afge vaardigde, van Zeeland, den eed af: „Ik zweer de grondwet in acht te nemen", welke woorden hij in het Fransch en Vlaamsch zei de. Opnieuw brachten de af gevaardigden, die allen waren opgestaan, met uitzondering van Bexisten en Vlaamsch Nationalisten, den premier een ovatie. Ten slotte deelde van Zeeland mede, dat hij zich bij geen enkele partij zou doen inschrijven. Hij is dus de eenige Belgische afgevaardigde, die geen deel uitmaakt van een fractie. Aan de universiteit te Zagreb en Ljoebli- ana heerscht eenige opwinding als gevolg van de nieuwe reglementen betreffende de faculteit der medicijnen. Te Ljoebliana zijn de studenten in staking en is de uni versiteit tot nader order gesloten. Te Zagreb, waar de agitatie snel een politiek karakter aannam, en anti-fascisti sche tegenover extremistische Kroaatsch nationalistische studenten stonden, zijn gisterenmorgen vrij hevige vechtpartijen ontstaan, die ingrijpen der politie noodig maakten. Zes jongelieden, die min of meer ernstig gewond waren, zijn in het zieken huis opgenomen. Yoor het studenten-tehuis is een anti-fascistische Student door een onbekende met een mes neergestoken en korten tijd later in het ziekenhuis overleden Besluiten van den geheimen raad In tegenwoordigheid van den Keizer heeft de Geheime Raad in plenaire zitting goedkeuring gehecht aan een ontwerp voor een Keizerlijk decreet, waarbij gietijzer en staal tot 31 Maart van het volgende jaar van invoerrechten worden vrijgesteld. Het decreet zal 15 April worden afgekondigd en onmiddellijk van kracht zijn. Voorts heeft de Geheime Raad goedkeu ring gehecht aan ontwerpen voor fiota's, die zullen worden uitgewisseld tusschen Japan en Frankrijk en Zwitserland en waarbij de eeuwigdurende landpachten, die in handen zijn van Fransche en Zwitser- sche onderdanen in Japan, afgeschaft wor den en gewijzigd worden in gewone pachten of eigendommen. Zevenjgrenplan voor vloeibare brandstoffen. De Japansche regeering heeft een om vangrijk zevenjarenplan uitgewerkt voor de verzorging van het land met vloeibare brandstoffen. De behoefte voor 1943 wordt geschat op 2.260.000 ton benzine en 2.650.000 ton zware oliën, dus bijna het dubbele van het tegen woordige verbruik. Slechts iets meer dan een derde van het verhoogde benzineverbruik en ongeveer de helft van de behoefte aan zware oliën mag door den invoer worden gedekt. Om dit te bereiken zal de binnenlandsche productie voornamelijk van benzine uit steenkool, sterk worden verhoogd. Voor het bijeenbrengen van de benoodigde gelden die op ongeveer 800 millioen yen worden geraamd, is men van plan een nati onale maatschappij in het leven te roepen. Morgen over ons land. I Het Japansche toestel „Goddelijke Wind dat bij zijn vlucht TokioLonden verleden weck een nieuw wereldrecord op dat traject heeft gevestigd, zal morgenochtend naar Berlijn starten en tusschen 9 en 10 uur op zijn vlucht zonder tusschenlanding over ons land vliegen. DEGRELLE HEEFT PARIJS BEZOCHT. De „Paris Midi" deelt mede, dat Degrelle Maandag in het geheim naar Parijs is ge komen, Hij is gisterochtend naar België teruggekeerd, toen hij zag dat zijn verblijf bekend was. Hij verklaarde aan een ver tegenwoordiger van het blad: „Een van mijn kleine meisjes was ziek en ik wilde een Franschen dokter raadplegen." Insinuaties ln de Italiaansche pers zijn belachelijk. De arbeidersafge vaardigde Henderson heeft den Minister van Buitenlandsche Za ken gevraagd „of zijn aandacht was ge vestigd op de Italiaansche beweringen, volgens welke de aanslag tegen Graziani in Engeland was voorbereid en of hij maat regelen zou nennen om aan een dergelijke propaganda een einde te maken". Eden antwoordde: „Ik heb gehoord, dat een bewering van deze strekking in een Itali- aansch blad verschenen is. Ik behoef niet te zeggen, dat het een belachelijk verzinsel is, dat in verantwoordelijke kringen geen geloof heeft gevonden." Henderson vroeg toen, of geen stappen zouden worden gedaan bij den Italiaan se hen minister van buitenlandsche zaken, gezien het feit, dat de Italiaansche regee ring toezicht uitoefent op de pers. Eden antwoordde daarop: „Ik geloof niet, dat het blad eenige beteekenis heeft en ik heb slechts verachting voor een dergelijke be wering." In officieele kringen verklaart men, dat de in de pers verschenen berichten, dat de handelsattache van de Britsche ambassade in Spanje over den toestand, die voor de scheepvaart is ontstaan naar aanleiding van de blokkade van Bilbao, ongegrond zijn. Wel is waar, dat men de mogelijkheid heeft overwogen, de besprekingen inzake den Britschen handel met de in handen van Franco zijnde gebieden voort te zetten, doch van dit plan heeft men afgezien om redenen, waarover men zich in diplomatieke kringen niet uitlaat. Het was gisteren zes jaar geleden, dat de Spaansche republiek werd uitgeroepen. De regeering, de politieke organisaties en de vakbonden waren van meening, dat onder de bestaande omstandigheden van een vie ring door schitterende feesten geen sprake kon zijn. Ieder werkte zooals op andere dagen en de kantoren en bedrijven waren niet gesloten. De arbeiders hebben besloten een deel van hun loon af te staan ten be hoeve van ziekenhuizen. Azana heeft de ministers, den voorzitter van het bureau der Cortes, 't diplomatieke corps, delegaties van leger en vloot enz. ontvangen. De ministers van oorlog, marine en luchtvaart hebben dagorders tot de troe pen gericht. 15 dooden, 5 zwaargewonden. Tengevolge van een ontploffing in een vuurwerkfabriek in Hanisjina, in de prefe- tuur Nagano (Japan), zijn gistermorgen vijf tien personen om het leven gekomen en vijf ernstig gewond. In het geheel werkten in de fabriek 24 personen, onder wie achttien meisjes. Actie van reactionnairen Naast de tegenwoordige verkiezingscam pagne is een beweging ontstaan tegen het kiesrecht. Ongeveer 5000 strooibiljetten, waar in de burgers worden opgeroepen zich bij de antikiesrechtbeweging aan te sluiten, zijn door de politie te Tokio in beslag genomen, toen zij gistermiddag door een groep reac tionnairen verspreid werden. 800 Stakers bezetten de fabrieken. Aangezien tusschen directie en personeel van de vliegtuigenfabriek van Latecoere bij Toulouse geen overeenstemming is bereikt, is de ontruiming der fabrieken, waarmede een aanvang was gemaakt, gestaakt. Acht honderd arbeiders bezetten de werkplaatsen De directie heeft medegedeeld, dat zij de door het personeel ingediende voorstellen niet kan aannemen. Omstreeks drie uur gistermiddag is brand uitgebroken aan boord van het Engelsche s.s. „Gryfevale" uit Glasgow, dat salpeter lag te lossen bij de loodsen van de firma Heinrich I-Ianno aan den Ileyplaatweg te Rotterdam. De particuliere brandweer van Hanno heeft met drie stralen op de water leiding den brand, die in de opslagplaatsen van touw en jutte woedde, aangetast. Het vuur kon spoedig worden bedwongen. De schade is van weinig beteekenis. Men is rustig doorgegaan met het lossen van do salpeter. De Rotterdamsche brandweer heeft met rookmaskers geassisteerd. DUITSCHE ACADEMIE VOOR LUCHTVAARTONDERZOEK, Morgen zal te Berlijn een „Duitsohe Aca demie voor Luchtvaartonderzoek" opgericht worden. Zij zal bestaan uit ongeveer 40 ge wone en 40 buitengewone leden. Goering zal president der Academie zijn, eerste vire-pre- sident wordt luchtvaartgeneraal Milch. De Academie zal vooral tot taak hebben natuur- wetenschannelijke resultaten uit te buiten voor de luchtvaart. Amerika komt zijn beloften na. President Roosevelt heeft in den Raad van bestuur der Pan Ameri- kaansche Unie ter gelegenheid van den Pan Amerikaanschen Dag ver klaard, dat de handhaving en ver betering der democratie, het weder- zijdsche vertrouwen en de werkelij ke samenwerking der volken de bes te garantie voor een duurzamen vre de vormen. Hij wenschte de verwe zenlijking van de ter conferentie van Buenos Aires gesloten overeenkom sten en een voortzetting der verster king van de banden, welke de groote familie der Amerikaansche naties vereenigen. Hij herinnerde aan zijn bezoek aan de conferentie van Buenos Aires en zeide, dat hij een zeer sterken indruk had gekregen van de macht der Unie van Amerikaansche landen, die een voorbeeld is van hulp aan de zaak van den wereldvrede. De democratie kan niet gedijen in een at mosfeer van internationale onzekerheid, een atmosfeer, welke de consequentie is van een overdreven militairisme, de onderdrukking van de vrijheid van het woord en de vrijheid van godsdienst. Een dergelijke situatie, al dus Roosevelt, is in strijd met de idealen der democratie, die gebaseerd is op de vrij heid der volken hun regeering te kiezen. Nadat Roosevelt zich, na de voorlezing van deze formeele toespraak ervan had overtuigd, dat alle microfoons waren uitge schakeld en de persvertegenwoordigers de zaal hadden verlaten, lichtte de president, volgens Un. Press, zijn verklaringen nader toe in een informeele rede tot den raad van bestuur van de pan-Amerikaansche unie waarin hij herinnerde aan de beloften welke hij vier jaar geleden had gedaan en uiteenzette hoe hij ze verwezenlijkt had. Vervolgons verklaarde Roosevelt met na druk, dat ook anderen beloften afleggen, doch dat de Vereenigde Staten h.un beloften steeds nakomen. In dit verabnd herinnerde hij aan de belofte der Vereenigde Staten, om niet op Cuba te intervenieerden, welke belofte volgens den geest en de letter was nagestreefd. De diplomaten van de Amerikaansche staten, de toehoorders, beschouwen deze informeele verklaringen van Roosevelt als veel belangrijker dan datgene, wat hij in zijn formeele redevoering heeft gezegd. Eden heeft gisterenmiddag in het Lager huis toegegeven, dat hij beschikte over be paalde inlichtingen, waaruit zou blijken, dat Franco met verschillende landen han delsovereenkomsten zou hebben gesloten, De Britsche consul te Tetoean maakte in Fe bruari melding van geruchten, volgens wel ke ijzererts uit Spaansch Marokko aan Duit- schers verkocht zou zijn. Deze geruchten zijn echter niet bevestigd. Eden voegde hier aan toe, dat hij thans bericht heeft ontvan gen, dat de maatschappij in kwestie, ge machtigd is, haar overeenkomsten met het Vereenigd Koninkrijk voor de rest van het jaar na te komen. Hij beschikte niet over gegevens volgens welke Franco Duitschland of Italië rechten op ontginning van ijzermij nen in Spanje of Marokko zou hebben toe gezegd of gewaarborgd. Engeland blijft zich gebonden achten. In het Britsche Lagerhuis heeft Minister Eden de vraag of, gezien de opzegging door Duitschland van het Locarno-verdrag en de komende vermindering der verplichtingen van België, de Britsche regeering zich door de bepalingen van dit verdrag gebonden blijft achten, bevestigend beantwoord. Op een andere vraag of het thans niet tijd was, zich eveneens van de verplichtingen krachtens dit verdrag los te maken, ant woordde Eden: Zeker niet. Wij beschouwen dit verdrag als een voordeel voor Engeland. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 147 tegen 16 stemmen een voorstel van Maxton den leider van de onafhankelijke arbeiders partij, strekkende tot het instellen van „Sol- datencomjté's" in het leger, gelijk aan de „regimentssowjets", die een zekeren tijd in het Russische leger bestaan hebben, verwor pen. In een persconferentie is den buitenland- schen journalisten medegedeeld, dat aan gaande een ontmoeting tusschen Hitier en Mussohm niets vaststaat. Daaraan werd toe gevoegd, dat ieder bezoek een tegenbezoek onderstelt. SCHUSCHNIGG ZAL MUSSOLINI TE VENETIË ONTMOETEN. De Ooatenrijksche Bondskanselier Schusch- mgg zal op 22 April te Venetië den Duce ont- moeten» Nederlandsche onderhani«L» „een taai stel". at* Het communiqué, dat gisteren omtrent i werkzaamheden der suikerconferentie is gegeven, zegt o.m., dat het comité voor ïi onderhandelingen zijn besprekingen vo0m zet in een geest van onderling begrip t/j: Dinsdag benoemde ondercomité, dat tot tast heeft algemeene vraagstukken betreffend den wereldtoestand der suikerproductie t bestudeeren, heeft tot voorzitter gekozen het lid der Nederlandsche delegatie, pr", J. van Gelderen, hoofd van de afdeelin» crisiszaken van het commissariaat van ln dische zaken bij het Departement van KoK niën en is overgegaan tot de eerste gedach tenwisseling, voornamelijk over de vraat! hoe men een toenemend verbruik van sui ker zou kunnen aanmoedigen. Het commu' niqué geeft dan een lijst van de jaarlijks in de verschillende landen per hoofd der be volking verbruikte hoeveelheden suiker. Reuter verneemt verder nog, dat het co- mité voor de onderhandelingen de suiker- productie besproken heeft met de Fransche en Nederlandsche delegaties. Er werden wei- nig moeilijkheden ontmoet ten aanzien van de Fransche positie, hoewel de Fransche delegatie naar irfen meent een contingent gevraagd heeft voor de vrije markt. De Ne- derlandsche delegatie heeft ongetwijfeld energiek gestreden om de toekenning van de meest volledige consideratie, in het bij- zonder over de productie van Java. Omtrent hetgeen door de Nederlandsche delegatie naar vonen gebrachte verluiden geen bijzon, derheden, een der leden van het onder handelingscomité beschreef echter na de be sprekingen de Nederlanders als een „taai stel". In kringen der suikerconferentie blijft men gematigd optimistisch. Een der voor naamste leden van de conferentie heeft ver klaard, dat de conferentie de volgende week beëindigd zal worden. Officieele kringen erkennen generaal niet als politicus Minister Blomberg generaal von Fritsch, admiraal Raeder en een totdusver nog niet genoemde gene raal van het luchtwapen zullen zich volgens Un. Press heden naar Lu- dendorff's landgoed Tutzing, bij München, begeven om Ludendorff te feliciteeren met den 55sten jaar dag van zijn intree in het Duitsche leger. Het feit, dat Göring in zijn hoedanigheid van chef van de luchtmacht niet deel neemt aan* deze delegatie, valt zeer op en wordt algemeen beschouwd als een teeken, dat politiek Duitschland nog steeds ondef den indruk is van Ludendorff's „faux pas", zooals in Duitschland de verklaring ge noemd wordt welke Ludendorff na zijn on- derhoud met Hitier aflegde en waarin hij bekend maakte, dat de Fuehrer zijn nieuw heidensche beweging officieel had erkend. Zooals men weet heeft het propaganda- ministerie onmiddellijk na deze mededeeling van den generaal een soort tegenspraak gepubliceerd. Goebbels verklaarde n.1. „dat bij het onderhoud Hitier—Ludendorff geen kwesties van godsdienstigen of politieken aard besproken waren." De versie, welke Ludendorff van zij" gesprek met den Fuehrer gaf, kan men in- tusschen nog steeds lezen op een groot plakkaat in de etalage van zijn boekhandel in de Friedrichstrasse te Berlijn. In bevoegde kringen wordt er op gewe zen, dat het bezoek, hetwelk de Duitsche militaire leiders aan den gewezen leger aanvoerder brengen, „niet moet worden op gevat als een teeken van meeningsver- schillen tusschen de Duitsche politici_ e" de Duitsche militairen. Officieel Duitsch land eert in Ludendorff het militair genie- een Ludendorff ais politicus erkent W echter niet". BULGAARSCH MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Gisierefcochtend is in de gevangenis je Sofia een zekere Kirchveng terecht gesteld) bijgenaamd de „Bulgaarsche Landru". Hij was zeventien jaar geleden wegens vier moorden tot levenslange gevangenisstraf- veroordeeld, doch eenige maanden geleden kreeg hij gratie en .werd hij in vrijheid ge steld. Nauwelijks was hij uit dc gevangenis ontslagen, of hij vermoordde twee oude men- schen. Gaan de vakvereenigingen j® ver? Voortduren der arbeids- onlusten becritiseerd. Het bestuur van de socialistische radicale partij heeft gisteravond, onder voorzit» schap van Daladier, vergaderd en langd rig gesproken over 't voortduren van de so ciale conflicten. Deze discussie was een g® volg van een rede van een afgevaardig van de afdeeling Seine en Oise, die een s slag uitbracht over een aantal gevallen v» schending van collectieve overeenkomsten- gebrek aan eerbied voor de bepalingen de verplichte arbitrage, onderdrukking v den vrijen arbeid, enz. Verscheidene spreke« gaven als hun meening te kennen, dat huidige moeilijkheden niet konden voor,'je ren, zonder dat het gevaar bestond, dat ^VHUU republikeinsche vrijheden zouden aangetast. Zij spraken hun vrees uit, dnt een goeden dag de leiders van de cenigingen ieder gezag over de arbeidj' zouden verliezen. Iloewel er geen conclusie uit liet debat getrokken werden, staat wel vast, dat het bestuur in zijn v0 f ,,n. bijeenkomst opnieuw over deze aangc>e» heid zal spreken,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2