Binnenland Eden op zoek naar politieke successen SPORT Het Prinselijk Paar trekt zijn woonplaats binnen De staking op de Amster- damsche scheepswerven Nederlandsche zwemsters naar Londen? Donderdag 15 April 1937 Bloemen en enthousiasme langs de geheele route Inbrekersduo te Streefkerk gearresteerd Het loonconflict bij de Haagsche glazenwasscherij V octbal wedstrijd Nederland Frankrijk Arsenal op 6 Juni naar Rotterdam In een two-seater arriveerden Prinses en Prins op het paleis Soestdijk, in een met i paarden bespannen karos hielden lij hun intocht te Baarn. Klokslag twaalf uur Is gisterenochtend het Prinselijk Paar in een two-seater, zonder eenig gevolg, op het paleis Soestdijk aange komen, waar onmiddellijk de Koninklijke standaard werd geheschen. Zij werden op het bordes ontvangen door Jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, inten dant van het paleis Soestdijk, waarna de Prinses en de Prins, alvorens naar binnen te gaan, de wachtende menigte toewuifden. Uit alle deelen van het land is vanoch tend een groot aantal bloemstukken op het paleis bezorgd, o.a. een van de gemeente Baarn, waaraan een oorkonde met het zegel yan deze gemeente was bevestigd. In feesttooi gestoken tot zelfs in de bui tenwijken was het anders zoo rustige Baarn ook al door den grooten stroom vreemdelin gen, Woensdag, bijna onherkenbaar gewor den. De groote dag, de intocht van het Prinselijk Paar in zijn woonplaats Baarn, waarop deze gemeente zich reeds zoo langen tijd had verheugd en voorbereid, was thans daar en het is een ontvangst geworden die zelfs de stoutste verwachtingen overtrof. Te circa half drie vertrokken Prinses Ju- liana en Prins Bernhard, gezeten in een met 4 paarden a la Daumont bespannen karos, te paard begeleid door twee officieren van het Koninklijk Huis, van het paleis, om zich langs den Rijksweg AmsterdamAmersfoort naar „De Oranjeboom", het kruispunt Rijks wegGeneraal von Heutzlaan te bege ven, waar een schitterende eerepoort stond opgesteld. Via de Generaal von Heutzlaan .werd gereden naar de JulianaBernhard eik aan de Julianalaan waar de kinderen die op 7 Januari j.1. dezen boom hebben geplant, met hun schoppen stonden op gesteld. Vervolgens ging het Prinselijk Paar naar de Koningin Emmabrug voor deze gelegenheid versierd door den heer J. L. Pierson. Hier werd aan Prinses Juli ana door een kleindochtertje van den heer Pierson bloemen aangeboden en werden de leden van het dagelijksch bestuur van het Juliana Bernhard comité, dat deze feesten organiseerde, aan de Vorstelijke personen voorgesteld. De Prinselijke karos temidden van schilderachtige ruiters. Hier werd de stoet geformeerd. Hij was als volgt samengesteld: Voorop in een rijtuig de commissaries van politie, de heer B. F. Kipp, daarna 12 ruiters van de landelijke Rijvereeniging, >,De Eemruiters", gevolgd door 20 ruiters van de Rijvereeniging „Baarn", die allen op schimmels waren gezeten, hetgeen een bijzonder fraaien aanblik opleverde. Na deze ruiters kwamen een rijtuig, waarin gezeten was de burgemeester van Baarn, Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen en een rij tuig met den kamerheer van H.K.H. Prin ses Juliana Thans kwam de karos met de Prinses en den Prins aan weerszijden be geleid, door twee officieren van het Ko ninklijk Huis, te paard. Het slot van den stoet werd gevormd door twee hofrij tuigen. De route welke de stoet nam, was zoo gekozen, dat zij langs de mooist versierde gedeelten van het dorp voerde, de tocht ging dan ook niet alleen door het cen trum en de villawijken maar ook door de arbeidersbuurten, waar men van de ver siering niet minder werk had gemaakt. Voor de verschillende scholen werd even gestopt en kregen de schoolkinderen gele genheid bloemen aan de Prinses aan te bieden. De ontvangst. De officieele ontvangst geschiedde op de Brink, waar voor deze gelegenheid een fraai ontvangstpaviljoen was opgericht, naar ontwerp van de gemeente-architect de heer F. F. de Boois, een en ander ge houden in de Baarnsche kleuren: blauw wit Een fleurig gezicht boden hier de vele yaandels, welke naast de muziektent ston den opgesteld, waarmede afgevaardigden van de voornaamste Baarnsche vereenigln- gen acte de présence gaven. Nauwelijks was de vorstelijke stoet bij het paviljoen aangekomen of de Baarn sche harmonie „Crescendo" zette onder lei ding van haar dirigent, den heer J. K. van Dapperen, het „Wilhelmus" in, dat spontaan werd meegezongen door de groote massa welke zich op het Brinkplein be vond. Ditmaal was het het dochtertje van wethouder Fernhout, dat de Prinses een bouquet overhandigde. De burgemeester jhr. van Reenen, richtte zich vervolgens tot de Vorstelijke personen en zegde dank voor de aan Overheid en bevolking gegeven gelegenheid om het Prinselijk Paar in zijn nieuwe woonplaats feestelijk te verwelkomen. Toen de heugelijke tijding van de Vorste lijke verloving ruim een half jaar geleden werd vernomen, aldus de burgemeester, voegde zich daarbij aanstonds een aanvan kelijk nog slechts met schroom uitgespro ken hoop, dat deze blijde gebeurtenis de voorbode mocht zijn van eene vernieuw de bewoning en herleving van het paleis Soestdijk. Groot was hier aller vreugde, toen be kend werd, dat Uwe Koninklijke Hooghe den inderdaad Soestdijk als Uwe toekomsti ge woonplaats hadden uitverkoren. Aanstonds begon de burgerij plannen te beramen om U bij Uwe vestiging in het paleis Soestdijk een zoodanig feestelijk welkom te bereiden dat die dag voor Uwe Koninklijke Hoogheden inderdaad een blij de en onvergetelijke dag mocht worden. En nu komt gij met Uw jong geluk in ons dorp en in ons dierbaar Soestdijk zon neschijn brengen en wij, gemeentebestuur en burgerij, heeten U welkom in ons mid den met al de hartelijkheid, welke in ons is. Moge God U hier rijkelijk zegenen. Onze harten zijn vervuld van liefde en ver knochtheid voor uwe personen, gelijk zij zulks steeds waren voor het huis van Oranje, waarmede wij ons door onver breekbare banden verbonden weten. In die harten moge U dan lezen den op rechten wensch dat het U nimmer zal be rouwen Baarn tot woonplaats gekozen te hebben. Eindigend verzocht de burgemeester de verzamelde bevolking van Baarn met hem een driewerf hoezee uit te brengen op het Prinselijk Paar. Daarna stelde de burgemeester het gemeen tebestuur aan Prinses Juliana en Prins Bernhard voor. Hulde der schoolkinderen Als slot van de plechtigheid zong een uit alle scholen samengesteld kinderkoor van 300 schoolkinderen, twee liederen, „Hollandsch vlag" en „Wij willen Holland houen". Terwijl de stoet zich in beweging stelde speelde de harmonie „Crescendo" we derom het volkslied. Een vroolijk gezicht leverden in de hoofdstraat de kleuters van 3 en 4 jaar op leerlingen van de Amalia Bewaarschool die, allen met vlaggetjes gewapend, Prinses en Prins toewuifden, en waarvan een tweetal H.K.H. een ruiker aanbood. Onder groote belangstelling van een dichte haag menschen, die overal langs den weg stonden opgesteld, werd de rest van den tocht volbracht. Op den Torenlaan gekomen, werd nog even halt gehouden voor het ziekenhuis een instelling, mede door wijlen Koningin Emma gesticht en thans nog door Prinses Juliana gesteund. Ook hier had de Prinses bloemen in ont vangst te nemen. De Torenlaan was tevens het einde van deze grootsche intocht. Het escorte stelde zich aan weerszijden van den weg op, waarna de vorstelijke personen zich langs den gedenknaald van Waterloo en door de Koningslaan naar het Paleis begaven. Baarn heeft de nieuwe bewoners van het paleis Soestdijk inderdaad een Vorstelijke ontvangst bereid, daarmede op ondubbel zinnige wijze blijk gevend hoe blij men is, dat de gemeente weder leden van het Oranjehuis onder haar ingezetenen telt. Thans 500 stakers bij de Ned. Scheepsbouwmlj. Onderhande lingen met den Metaalbond. Tegen de verwachting in zijn de stakende arbeiders van de Néderlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam gister morgen niet aan het werk gegaan. Integen deel begon de staking steeds ernstiger vor men aan te nemen. Na de middagrust heb ben ruim 200 arbeiders zich aangesloten bij de reeds stakenden. Het totaal aantal sta kers bedraagt thans ruim 500. Het zijn voor namelijk hakkers, hoorders, boordersjon- gens, ijzerwerker en caulkers. VERTREK VAN H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om Zaterdag in den loop van dien dag het Hui* ten Bosch te verlaten, om voor het zomerverblijf het paleis het Loo te betrekken. Even dreigde bij het verlaten van het ter rein gisterenmiddag een incident. Bij het portiershuisje was de uitgang zoo nauw mo gelijk gehouden, opdat de lotennummers der stakenden konden worden opgenomen. Zij weigereden echter deze op te geven, waar door een gedrang ontstond en een ruit van het portiershuisje werd ingedrukt. De politie was de situatie echter spoedig meester. De stakenden verzamelden zich voor de werf op het grasland, waar een der voormannen hen aanmaande tot orde. Daar na trokken de meesten weg in de richting Amsterdam. Het bedrijf begint thans tenge volge van de uitbreiding der staking eenige stagnatie te ondervinden. De toestand bi) de Ned. Dokmij. Wat de staking bij de Nederlandsche Dok maatschappij betreft, is gisteren komen vast te staan, dat 55 nageljongens weigerden werk te verrichten. De jongens bleven op het terrein van de maatschappij en trokken ook gistermorgen door de poorten naar binnen. Later op den ochtend werd den jongens evenwel door de directie medegedeeld, dat zij de werf moesten verlaten of het werk hervatten. Allen verlieten hierna het ter rein zonder dat het tot wanordelijkheden kwam. Besprekingen met den bond zijn op handen. Metaal- Naar wij vernemen, zal, naar aanleiding van deze arbeidsconflicten nog in den loop van deze week een bespreking worden ge houden tusschen de werkgevers en de orga nisaties der Algemeene, Christelijke en Ka tholieke metaalbewerkers. Voor de werk gevers zal bij deze besprekingen het bestuur van den Metaalbond optreden. De omstreken van Gorinchem worden ge- ruimen tijd onveilig gemaakt door kleine diefstallen en inbraken. Gisternacht was in Streefkerk bij een tim merman ingebroken en een bedrag van on geveer f 37 aan bankbiljetten en zilver ont vreemd. In verband hiermede zijn door de Gor- cumsche politie thans gearresteerd zekere L. en Mej. V., die aldaar in een logement ver blijf hielden. Genoemde personen zijn in het bezit gevonden van het geld en hebben bekend den diefstal te Streefkerk te hebben gepleegd. Of men hier de hand heeft gelegd op die genen, die nog andere misdrijven, in dezen omtrek op hun geweten hebben, is nog niet bekend. KABINETSHERVORMING IN ENGE LAND VAN GROOTE BETEEKENIS Hoe zonderling het ook klinken imag: een dieel van de huidige bin nen- en buitenlandsche politiek van Groot-Brittannië moet men beschou wen vanuit het standpunt van den strijd om de kabinetshervorming, welke eind Mei zal plaats hebben. Dit geldt in de eerste plaats voor de pogingen, welke Anthony Eden op het oogienblik onderneemt, om de schijnbaar reeds lang ingeslapen Locarno-politiek weer nieuw levien in te blazen. Eden zal spoedig naar Brussel reizen en daar wil Eden met hulp van Van Zeeland trachten, zij het onder het motto van een economische conferentie, zij het onder een anderen naam,, een overeenkomst, welke desnoods van nog zoo voorloopigen aard mag zijn, tusschen Engeland. Frankrijk, Duitschland, Italië en België tot stand te brengen. Een schoon geschenk voor kroningsfeesten de Aan den goeden wil van Eden valt niet te twijfelen. Tenslotte ligt het geheel in het kader vam zijn politieke conceptie, een nieuw Locarno in het levien te roepen maar dat hij tihans, nadat men het vraag stuk maandenlang heeft laten rusten, plot seling zoo'n haast heeft, is wel toe te schrijven aan het feit. dat hij ijverig op zoek is naar een politiek succes, en wel naar een succes, dat binnen den tijd van vier weken zichtbaar moet worden. Dat ware een schoon geschenk voor de kro ningsfeesten en tevens een garantie, dat ook de minister van buitenlandsche zaken van het toekomstige kabinet-Chamberlain Antlhony Eden zal heeten. Eden's kansen. Op Het oogenblik namelijk zijn Eden's kansen niet zeer rooskleurig en het aantal lieden, dat naar de post van Eden reflec- EDEN teert, zal wel even groot zijn als het aan tal actieve Engelsche politici. Ook in den boezem van de conservatieve partij, die eigenlijk geen vaste groep in continentalen zin is, zijn de meeningen zoowel ten aan zien van Eden als van zijn eventueeten op volger zeer verdeeld. Des te heftiger is dan ook de strijd achter de coulissen en het zou verkeerd zijn, te meenen, dat er in Engeland geen intrigues mogelijk zijn. De oppositioneele conservatieve kringen, die tengevolge van de pers, welke zij be- heerschen n.1. de Rothermere- en Bea- verbrook-pers een niet te onderschatten macht bezitten, staan reeds lang vijandig tegenover Eden en presenteeren op het oogenblik den tegenwoordigen minister van defensie, sir Thomas Inskip als zijn opvol ger. Inskip heeft het voordeel, geen over dreven vooroordeelen te hebben en dien tengevolge heeft hij veel vrienden en vij anden. Zijn meeningen waren nimmer ver rassend. maar gezond. Hij zelf is on danks zijn 61 jaren nog betrekkelijk jeug dig en ondernemend, zonder dat men even wel van hem verrassingen behoeft te vree zen. Zijn aanhangers verklaren, dat hij reeds zuiver uiterlijk het type van een echten John Buil is, vol humor en „com- mon sense". De rivalen van Eden. Ook eenige andere leden van het huidige kabinet gelden als aspirant-minister van buitenlandsche zaken. Het geheimzinnigst zijn de geruchten rondom sir Samuel Hoare. van wien men vertelt, dat hij tracht gedaan te krijgen, dat men hem en niet Chamberlain tot minister-president be noemt. Ongetwijfeld behoort Hoare tot de meest merkwaardige figuren in het politie ke leven van Engeland. Zijn loopbaan is vol bruuske wendingen, goede successen en eclatante mislukkingen. Nog niet zoo heel lang geleden scheen er een eind aan zijn carrière te zijn gekomen, maar reed® acht dagen later dook hij weer op, mou ter. actief en alle kansen stonden voor hem open. Een nieuwe groepeering in de conservatieve partij. Dat hij in de plaats van Chamberlain minister-president wordt, zal wel uitgeslo ten zijn. Maar dat hij in het nieuwe kabi net een zeer belangrijke post zal krijgen, is meer dan waarschijnlijk. Om dit te berei ken, zal hij zich van een nieuwe groepee ring bedienen, welke op het oogenblik ge vormd wordt. Men poogt n.1. het handjevol leden, dat MacDonald bij zijn uittreden uit de Labourparty medegenomen heeft, tezamen met de groep van sir John Simon, die in ieder geval 33 volgelingen in het par lement heeft, in een nieuwe partij te ver eenigen. Deze partij zou niets anders zijn dan een groep in de groote conservatieve partij, zeer klein, maar wellicht niet zonder invloed, zulks te meer daar bekend is, dat sir John Simon, hoewel ook hij evenals Hoare eenige nederlagen geleden heeft, waarvan minder robuste figuren zich nooit meer hersteld zouden hebben, geenszins van plan is, in de toekomst een rol van ondergeschikt belang te gaan spelen. Boven dien zal ook MacDonald's zoon lid van het nieuwe kabinet blijven en van hem is be kend, dat hij de tradities van zijn vader voortzet. Een verrassende blijft mogelijk. ontwikkeling Nu kan niemand voorspellen, of Eden inderdaad zal heengaan. Maar de geruch ten, plannen en intrigues zijn toch zeer belangrijke symptomen van het feit, dat er in Engeland heel wat meer dingen in be- roering zijn, dan de buitenstaander over 't algemeen gelooft. De heftige vijandschap tusschen de verschillende groepeeringen in het kader van de conservatieve partijde pogingen van de liberalen, door de aan eensluiting van de ontevredenen van links en van rechts hun vroegere beteekenis te heroveren en de strijd in de arbeider^ partij om het vraagstuk van het eenheids en het bewapeningsprdbleem bewij zen dat ook in Engeland een zeer verras sende ontwikkeling mogelijk. Ja zelfs waar schijnlijkis en dat de hervorming van het kabinet Baldwm heel wat meer te betee- ™en, t h men in hei algemeen veronderstelt. Dit zal wellicht niet onmid- Ji L j i maar gevolgen zal men el reeds m den herfst kunnen waarnemen. Rijksbemiddelaar stelt de pa troons voor, de (kA.O. te teeke nen. Gisteren had op het departement van Sociale Zaken te s-Gravenhage, onder lei ding van den rijksbemiddelaar in het der de district prof. mr. P. C. Josephus Jit.ta, weder eten bespreking plaats met partijen, betrokken bij het dreigend conflict bi] een aantal Haagsche glazenwasscherijen. De rijksbemiddelaar heeft het volgende voor stel gedaan: Hoewel erkennende, dat de loonen op zichzelf beschouwd aan dien hoo- gen kant zijn, gelet echter op de omstandigheden, dat de kosten van het levensonderhoud reeds een geringe stijging vertoonen en niet onwaarschijnlijk nog meer zullen stijgen, geef ik den patroons im over weging de collectieve arbeidsover eenkomst te teekenen". T.a.v. een antal ondergeschikte punten heeft de rijksbemiddelaar deels een voor stel gedaan, deels hebben de partijen afge sproken nader onderling overleg te ple gen Partijen hebben den rijksbemiddelaar toegezegd, dit voorstel in eigen kring te zullen bespreken. DE ACTIE DER WERKLOOZE KANTOOR" BEDIENDEN TE SCHIEDAM. De heer Drop heeft tot den minister van Justitie de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat werklooze kantoor bedienden. die in verband met het veelvul" dig voorkomende overwerk op kantoren, tengevolge ook van de omstandigheid, dat de paragraaf van de arbeidswet 1919 voor arbeid van volwassenen op kantoren nog steeds niet in werking is gesteld, te Schie dam gezamenlijk zijn gaan solliciteeren, door de politie aldaar per overvalwagen en zonder voorafgaande duidelijke waarschu wing uit elkaar gedreven en geslagen zou den zijn? 2. Wil de minister zich, zoo noodig, hier omtrent doen voorlichten, de rapporten be treffende het gebeurde ter kennis van de Staten-Generaal brengen en, indien het in vraag 1 vermelde juist is gebleken, het verantwooredlijk hoofd der politie te Schie dam op het ongemotiveerde en ongeoor loofde van het bedoelde optreden wijzen, zoodat herhaling van deze soort handelin gen worde voorkomen? Een nitnoodiging van de Empire Swimming Club. Naar wij vernemen, heeft de Empire Swimming Club enkele Nederlandsche zwemsters uitgenoodigd tot deelneming aan wedstrijden, welke op 12 Juni a.s. in het Wembley-zwemstadion te Londen worden gehouden en waarbij tevens de beste Engel sche zwemsters aan den start zullen ver schijnen. Willy den Ouden is gevraagd voor de 100 yards borstcrawl, Tini Wagner voor de 220 yards borstcrawl, Rie Mastenbroek voor de 440 yards borstcrawl, Nida Senff voor de 100 yards rugslag en Jopie Waalberg voor de 200 yards schoolslag. Voorts staan twee estafettenummers op het programma, n.1. de 4 X 50 yards borstcrawl en de 3 X 50 yards wisselslag. Jopie Waalberg, Nida Senff, Rie Masten broek en Tini Wagner hebben de invitatie in beginsel reeds aanvaard. Hoewel verschil lende onderdeelen van deze Engelsche tour nog nader door den K.N.Z.B. geregeld moe ten worden, is de kans groot, dat de Neder landsche zwemsters in Juni a.s. in het Wem- bley Stadion waar 8000 toeschouwers ge borgen kunnen worden, aan den start zul len verschijnen. Rie Mastenbroek start weer. Het is thans zeker, dat Rie Mastenbroek, nadat zij geruimen tijd niet meer in wed strijden was uitgekomen, Zondag 18 April a.s. zal starten in de nationale wedstrijden welke dien dag te Breda worden gehouden Zij zal deelnemen als lid van de O.D.Z, Op 31 October a.s. De landenwedstrijd Nederland—Frankrijk' is definitief bepaald op Zondag 31 October a.s. Waar de wedstrijd zal worden gespeeld, zal nader worden overwogen^ Naar wij vernemen staat het thans vasï, dat de Engelsche Profclub Arsenal op Zon dag n Juni a.s. een wedstrijd komt spelen in het Feijenoordstadion te Rotterdam Of Feijenoord zelf dan wel een Rotterdamsch of een bondselftal de tegenpartij zal vormen moet nog nader beslist worden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5