Binnenland De ramp van de „Van der Wijck" Buitenland Volksfronttroepcn bedreigen Toledo Geen Nederlandsche liederen genoeg De Duitsch-Oostenrijksche verhouding Attlec becritiseert de Britsche regeering Havenstaking in New York Levensmiddelen voor Bilbao Kind door auto overreden en gedood Werkloosheid door dienstplicht Botsing ziekenauto te Overschie Aanrijding te Oosterbeek Van Klaveren-Purchasc uitgesteld Feest van den arbeid in Italië De Neger-Mcssias Nobelprijs voor Roosevelt? Zwitserland verbiedt communistische actie Dc Duitsche versterking in Marokko Dc onlusten in Britsch-Indië Autoroover bij achtervolging gedood SPANJE Voor den Raad voor de Scheep vaart te Batavia. Een indruk wekkende zitting. De raad voor de scheepvaart te Batavia ving gisteren onder zeer groote belangstel- ]ing, tal van scheepvaartautoriteiten wer den opgemerkt, de openbare behandeling aan van de ramp van het S.S. „Van der Wyck". De voorzitter van den Raad, de heer D. Scalongne, sprak een korte herdenkingsrede uit. Spr. prees o.m. het uitstekende werk van den marine-vliegdienst. Spreker betuigde namens den Raad deel neming aan de familieleden van de omge komen leden der bemanning en passagiers en eveneens aan de K.P.M., en bracht een eeresaluut aan den marconist Uitermerk, die zijn plicht op uitmuntende wijze ver vulde en daardoor het zeemansgraf heeft gevonden. Lag het schip scheef? Hierna wordt de heer B. C. Akkerman voorgeroepen, die opgeeft sinds 1925 onaf gebroken als gezagvoerder bij de K.P.M. in dienst te zijn. Zes dagen voor de ramp is hij van de „Ophir" naar de „Van der Wijck" overgegaan. Op reis naar Malcassar en terug naar Soerabaja deden zich geen bijzondere ervaringen voor. Vervolgens is de eerste stuurman, de heer Hermse gehoord, en daarna mevrouw Raaff (een der passagiers), die haar tra nen niet kan bedwingen. Zij deelde mede, dat zij persoonlijk niet den indruk had, dat het schip bij het vertrek uit Soerabaja scheef lag. Haar man (die bij de ramp is omgekomen) had den indruk echter wel en maakte haar daarop opmerkzaam. De getuige werd wakker door een waterge- druisch, de machine was toen reeds gestopt en zij had geen tijd meer om een reddings gordel te grijpen. Het schip lag toen zoo scheef, dat het moeilijk was te loopen. De getuige liep naar het sloependek, waar wel een beetje lawaai was maar van een paniek was geen sprake. De getuige K. J. Andriessen, survevor van de K.P.M. verklaart, dat toen de „Van der Wijck" na haar beurt in het dok weer naar zee vertrok, het schip volkomen zee waardig was. De heer A. J. Scheltens, die reeds 16 jaar expert is van het bureau Veritas te Tand jongPriok, verklaart nooit van een ge zagvoerder of stuurman klachten verno men te hebben, dat het schip rank of stijf zou zijn. Hij bevestigt dat het schip volko men zeewaardig was, toen het na een repa ratiebeurt weer uit Tandjong—Priok ver trok. De getuigenissen van den gezag voerder. De heer Akkerman werd vervolgens ge hoord over het scheepsjournaal, het eenige dat door duikers naar boven is gebracht. Zijn oordeel over de „Van der Wijck" Was zeer gunstig. Kort na het vertrek uit Soerabaja zeide de getuige nog tot den eersten stuurman: „Wat valt me dat mee, zoo weinig gevoelig als dit schip is" zulks met het oog op het feit, dat passagierssche pen door hoogen opbouw wel last hebben .van zekere gevoeligheid. Ten aanzien van de vraag of bij het ma noeuvreeren na het vertrek uit Soerabaja en bij koers- veranderen er openstaande patrijspoorten waren dichtbij de waterlijn, deelt hij mede dat hij daarvoor niet kan in staan en dus hierover geen mededeelingen kan verstrekken. Bij het geven van zijn verklaringen was de gezagvoerder ten zeerste onder den in druk, zoodat de voorzitter zelfs voorstelde een oogenblik te pauzeeren. De heer Akkerman verklaarde tenslotte, dat hij niet te klagen had over de houding van de bemanning. De patrijspoorten vergeten sluiten. te De tweede betrokkene, stuurman Hermse, zet dan uiteen, wat de bedoeling was van het openzetten van- patrijspoorten, n.1. ter ventileering van in Boeleleng ingeladen Vruchten, oorspronkelijk was hij voornemens de poorten in Soerabaja te sluiten, maar tengevolge van drukke werkzaamheden is dat vergeten. De heer Hermse, die in 1921 met de „Van der Wijck" naar Indië is ge komen, merkte, dat het schip zich tijdens de uitreis zeer stabiel toonde. Na voorlezing van getuigen-verklaringen van de geredde passagiers Mangelaar Meer- ten», en het echtpaar Kramer werd de ver dere behandeling een dag uitgesteld. Gisterenmiddag omstreeks half drie is het vijfjarige zoontje van den heer Moerland te Berkel (Z.-H.), op den Rodenrijschenweg door een auto overreden en gedood. Het knaapje was met eenige andere kinde ren op den weg aan het spelen, toen de K. met zijn auto kwam aanrijden. K. dacht dat de kleinen wel tijdig op zij zouden gaan. Dit was evenwel met het zoontje van M. niet het geval. De politie heeft tegen K. proces- Verbaal opgemaakt. Commissie ingesteld ter voorko ming van dit euvel. De Minister van Defensie a. i. heeft een oommissie ingesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, welke maatregelen behooren te worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichtigen tengevolge van hun militaire verplichtingen hun burger-betrekking verliezen of in ander hpzioht blijvend nadeel ondervindem Henri Polak als liederschatbe waarder. De heer Polak heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen, of de liederenbundel, uitgereikt aan de bui- ten- en binnenlandsche scholieren en ge bruikt in de gezellige bijeenkomsten met de eerstgenoemden, werd uitgegeven door, of met medewerking, resp. onder goedkeuring van Zijner Excellenties Departement? 2. Indien zulks het geval is, wil de mi nister dan mededeelen, of het Zijne Excel lenties goedkeuring heeft, dat van de vijftien liederen met Nederlandschen tekst, voor komende in den genoemden bundel, slechts tien werkelijk Nederlandsch en vijf van Duitschen oorsprong zijn? 3. Is de minister niet van oordeel, dat het, gezien den schat van oude en nieuwe Nederlandsche liederen, niet noodig is den buitenlandschen scholieren die ons land be zoeken, Duitschen import in handen te ge ven en hem voor inheemsch te doen door- gaan? 4. Acht de minister het niet bedenkelijk, dat aldus elders de indruk kan worden ge vestigd, alsof er hier een zoo groote gees telijke armoede heerscht, dat wij eenvoudige liederen bij het buitenland moeten borgen, terwijl toch zulke armoede geenszins be staat? 5. Is de minister niet van oordeel, dat meergenoemde bundel behoort te worden ingetrokken en dat, met het oog op toe komstige bezoeken van buitenlandsche scho lieren, aan een op dit gebied deskundige worde opgedragen een nieuwen samen te stellen, die werkelijk Nederlandsch zal zijn? De patiënt, een gewond matroos, wordt opnieuw geblesseerd. Gisteren is te Overschie een ziekenauto verongelukt, waardoor een reeds gewonde Noor nog een extra-wonde opliep. De Noorsche matroos H. bevond zich ter hoogte van Hoek van Holland aan boord van de Engelsche tankboot Venetia, toen hij door het slingeren en stampen van het schip plotseling tegen het dek sloeg. Hij brak twee ribben en bekwam inwendige kneuzingen. Na voorloopig verbonden te zijn werd de man per ziekenauto naar een zie kenhuis in Rotterdam vervoerd. Tijdens dit vervoer kon de bestuurder, de 45-jarige A. L. W. S op den Hofweg te Over schie niet tijdig genoeg uitwijken voor een personenauto, bestuurd door J. H. B. uit Hillegersberg, welke linksaf sloeg, iets wat door den chauffeur van den ziekenauto niet tijdig genoeg werd opgemerkt. De ziekenauto botste eerst tegen een paal, toen teg>en den personenauto, sloeg over den kop en kwam op den berm te recht. De ongelukkige zieke liep een nieuwen wond op en wel aan het hoofd. Chauffeur en ziekenbroeder kregen ernstige snijwonden. Alle drie slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Beide wagens zijn door de Overschiesche politie in beslag genomen. Fietser ernstig gewond. Gisterenavond omstreeks elf uur is te Oosterbeek de 45-jarige gehuwde arbeider W., komende van zijn werk op de kunstzijde fabriek te Arnhem, bij het oversteken van den Utrechtschen weg nabij den Schelschen weg aangereden door een uit de richting Oosterbeek komende auto, doordat de be stuurder van den wagen, N. genaamd, den wielrijder te laat opmerkte. W. kreeg een klap van den wagen en werd met ernstige inwendige kneuzingen op genomen. De doktoren Brevee en Jongsma verleenden het slachtoffer de eerste hulp, waarna W. per Roode Kruis-auto naar het Diaconessenhuis te Arnhem is vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand baart zorg. De bokswedstrijd tusschen Beb van Kla veren en den Zuid—Afrikaan Panther Pur- chase, vastgesteld op 26 April te Rotterdam, is wegens ongesteldheid van den laatste uitgesteld tot Maandag 10 Mei. Gisteren is in Italië het feest van den arbeid gevierd. Alle werkplaatsen en kanto ren waren gesloten en overal werd gevlagd. Evenals ieder jaar heeft Mussolini pen sioenboekjes aan ouden van dagen en zie ken uitgereikt in het Palazzo Venczzia. De koning heeft op het kapitool een ver gadering van de Italiaansche academie ge presideerd, gedurende welke de prijzen voor Kunsten en Wetenschappen werden uitge reikt. In zijn toespraak in het Palazzo Venezzia zeide Mussolini o.a. dat dit feest van den arbeid het feest van den Italiaanschen ar beider is, die in geheel andere omstandig heden leeft, dan andere volken. Hierom verwerpt hij het internationalisme en viert men in Italië het feest van den arbeid op 21 April, den verjaardag van de stichting van Rome. De New-Yorksche politie op zoek naar een merkwaardige heilige. De New-Yorksche politie heeft een bevel tot arrestatie van „Father Divine", den „Ne- ger-Messias" uitgevaardigd, naar aanleiding van een bloedige vechtpartij, die zich in zijn vereenigingslokaal in de New-Yorksche negerwijk Harlem heeft afgespeeld. De vechtpartij ontstond toen een deur waarder den negerheilige, die door duizen den volgelingen als de messias wordt be schouwd, een dagvaarding van de rechtbank wilde overhandigen. De deurwaarder zou toen door volgelingen van Father Divine met een mes gestoken zijn, zoodat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Drie van Father Divine's „engelen" konden gearresteerd worden, doch de negergod zelf, die den deurwaarder met zijn vuisten zou hebben bewerkt, wist te ontkomen. Father Divine, die in het dagelijksch le ven George Baker heet, oefent op de ne gerbevolking in de Vereenigde Staten groo- ten invloed uit. Hij beschikt over aanzien lijke bronnen van inkomsten, die het hem zelfs mogelijk maken, er eigen vliegtuigen op na te houden. Onlangs heeft hij nog een auto gekocht met een troon voor zichzelf, en lagere zetels voor zijn aartsengels. Deze wagen kostte ongeveer 60.000 gulden. Panama heeft gisteren zijn steun ver leend aan het voorstel van Cuba om presi dent Roosevelt candidaat te stellen voor den nobelprijs voor den vrede wegens zijn pogingen den vrede op de wereld te herstel len en zijn initiatief tot het houden van de Inter-Amerikaansche vredesconferentie, wel ke j.1. December in Buenos Aires heeft plaats gevonden. In het kanton Wallis (Zwitserland) is een verbod afgekondigd op communistische be toogingen. Zelfs op 1 Mei zullen communis tische vergaderingen verboden zijn. Het comité „Vrienden van het republikeinsche Spanje" moet zijn werkzaamheid staken. In Bazei zijn drie personen gearresteerd, die wapenen naar Spanje wilden verzenden-. Het bezoek van von Glatee— Horst enan. In een onderhoud met een medewerker van de Berliner Boersenzeitung verklaarde de Oostenrijksche minister van binnen landsche zaken, van Glaise-Horstenau, dat hij ondanks het niet-politieke karakter van zijn bezoek aan Berlijn, gelegenheid had ge vonden, de vraagstukken, welke op beide landen betrekking hebben, met de leidende persoonlijkheden in Duitschland te bespre ken. De betreurenswaardige verwijdering der laatste jaren kan zeker niet in één dag overbrugd worden, doch hij is te Berlijn tot de overtuiging gekomen, dat de eerlijke en goede wil, die juist in deze dingen beslis send is, de nog bestaande hinderpalen zal overwinnen. Britsche regeering weet van niets. In antwoord op een vraag van den oud minister van Marine, Alexander, verklaarde Hoare gisteren in het Lagerhuis, dat hij geen enkel officieel rapport heeft ontvangen over versterkingen, die de Duitschers aan de Marokkaansche kust zouden hebben aange legd Hij meende te weten, dat het Brit sche ministerie van buitenlandsche zaken een onderzoek hieromtrent instelt. Acht soldaten in Wazirtstand ge sneuveld. Maandagochtend zijn acht Indische sol daten gesneuveld, toen een piket van een Indisch bataljon bij Razmak in Waziristan door een bende strijders werd aangevallen. De aanvallers werden afgeslagen. De stamleden blijven zich concentreeren in het Razmakgebied. DRAMATISCHE AFLOOP VAN FILM VOORSTELLING IN EEN SCHOOL. Een brand, die Dinsdagavond uitbrak tij dens een filmvoorstelling in een school in het plaatsje Killinginoeme (Estland), heeft tot dusver vier dooden geëischt. Tien kinde ren werden levensgevaarlijk gewond. Bo vendien werden nog 70 kinderen min of meer ernstig gewond. Het vuur, dat waar schijnlijk door zelfontbranding van de film is ontstaan, greep met razende snelheid om zich heen, zoodat onder de aanwezigen een paniek ontstond. Partyeahe politie vuurt. Gisterochtend vijf uur bemerkten politie mannen, dat twee individuen voorwerpen uit een auto op de Place de la Concorde te 1 arus roofden. Zoodra zij de politie be merkten, namen de roovers de vlucht. Bij de achtervolging werd e»rn der bandieten de Italiaan Manzetti. gedood. Hij was een bekende van de Italiaansche justitie De ander slaagde er in te ontkomen, veimoe- deligk in een gestolen auto. MEER ACTIE IN DEN STRIJD. Volgens berichten, waarvan men geen bevestiging heeft kunnen krijgen, slaan d8 regeeringstroepen drie kilometer ten zuiden van To ledo. De voorposten zouden hier en daar zelfs de eerste huizen der bui tenwijken bereikt hebben. De krijgs verrichtingen aan dit front, worden zeer voorzichtig en in het geheim ten uitvoer gelegd, maar uit alle inlichtingen blijkt, dat zij een gun stig verloop hebben. De opstande lingen, die voortdurend door het geschutvuur gehinderd worden, moe ten iederen dag terrein prijsgeven. Gisteren konden de regeeringstroe- pen na een heftig voorbereidend ge schutvuur verscheidene loopgraaf- liniën nemen. De rechtschen moes ten zich na wanhopigen tegenstand terugtrekken. Men heeft den indruk, dat zij steeds meer hun vrijheid van beweging verliezen en zelfs ge vaar loopen te worden ingesloten. Gistermorgen heeft het geschut der re- geeringstroepen Toledo opnieuw onder vuur genomen. Ge-meld wordt dat vijf kruit huizen en drie opslagplaatsen voor munitie in de lucht zijn gevlogen. Ook het militaire hospitaal werd ernstig getroffen, terwijl de luchtmacht verscheidene gebouwen ge bombardeerd heeft. De blokkade van Bilbao. Het Engelsche s.s. „ThorpehaU", dat gis terenmorgen het anker op de reede van la RochellePallice heeft laten vallen, nadat het er in geslaagd was zich ondanks de blokkade naar Gijon te begeven, hield zich bezig met de kustvaart langs de Spaansche kusten. Te Gijon had het schip voor reke ning der Baskische regeering, die een ge delegeerde aan boord heeft, een lading steen kool aan boord genomen, welke naar Bil bao moest worden gebracht. Aangezien hot echter door de blokkade deze haven niet heeft kunnen binnenloopen, is het naar la Rochelle gevaren, waar het de instructies van den rceder afwacht. Activiteit der regeeringslncht- macht. Het Spaansche ministerie van marine en luchtmacht deelt mede: in den sector van Aragon hebben onze toestellen twee maal Huesca gebombardeerd met gewone en brandbommen. De resultaten waren belang rijk. In den middensector heeft een snel bombardementsvliegtuig gisterenmorgen verscheidene luchttorpedo's geworpen op het station van Valladolid. Twee treinen, resp. bestaande uit 15 en 20 wagons, werden ge troffen. Drie jachtvliegtuigen der rechtschen wilden dit toestel aanvallen, maar dit slaag de er in een der aanvallers neer te schieten In den noordelijken sector van het front in Biskaje heeft een verkennings- en gevechts eskader een groep vijandelijke toestellen ont moet. Een der rechtsche toestellen werd ern stig getroffen. Het bombardement van de hoofd stad. Om kwart voor negen gisteravond is offi cieel medegedeeld, dat tengevolge van het bombardement der hoofdstad 32 dooden zijn gevallen. De meeste granaten zijn in het cen trum der stad gevallen, in de straten Alcala Barquillo, San Marcos Peligros, op het plein Cibele en op de Avenida Russia. Het aan tal gewonden is zeer groot, de meesten hunner hebben vreeselijke verwondingen van levensgevaarlijken aard bekomen. In den loop van den middag is het bom bardement voortgezet, echter met tusschen- poozen. Wederom zijn slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen. Om vijf uur kwam 'n granaat tot onptploffing op 3 M. afstand van 'n tram, die doorzeefd werd met splin- tters, waardoor een twintigtal personen ge wond werd, van wie drie of vier levensge vaarlijk. Op tweehonderd meter verder wer den twee vrouwen uiteen gereten. Het aantal slachtoffers kan geraamd wor den op 250 dooden en gewonden. De koel bloedigheid der Madrilenen is bewonderens waardig. De brandweer heeft een snelle hulpdienst georganiseerd. Het gebouw, waar de journalisten bijeen komen, is in het bijzonder het doelwit ge weest en het is verscheidene malen door schroot getroffen, zonder dat iemand door het bombardement gewond werd. De Fransche luchtvaart de Spaansche wateren. boven De commandant van Irun heeft den Fran- schen ambassadeur, die de St. Jean de Luz verblijf houdt, medegedeeld, dat voortaan al le verkeersvliegtuigen van de nieuwe Fran sche lijn BiarritzBilbao, die zich binnen de tienmijlszone boven de Spaansche wate ren bevinden, door de rechtsche luchtmacht zullen worden achtervolgd en indien zij de bevelen niet opvolgen, neergeschoten. De dienst op deze lijn wordt door de rechtsche autoriteiten als een schending van het neu traliteitsbegrip beschouwd. De armen zullen onder de herbe wapening 't meeste lijden. Majoor Attlee, de leider der Labour-partij, heeft gisterenavond in een radiorede critiek geoefend op de begrooting, welke hij resu meerde met de woorden: „kanonnen gaan voor boter." ATTLEE. Attlee voorziet, dat de politiek van her bewapening de oorzaak zal worden van een prijsstijging en dat het „de klassen der ar men zijn, die er onder zullen lijden." besloot: „De door den minister van financiën ingediende begrooting is het resul- ,r..v1ai1 het fa'cn van de buitenlandsche politiek der regeering. Deze begeeft zich thans in een bewapeningswedloop, welke niet tot vrede kan leiden. De prijs ervan zal worden betaald door degenen, die de vergissing begingen de macht te geven aan ue huidige regccring." Qucen Man/' kon aanvankelijk niet vertrekken. Een uur voor het vertrek van de „Queen een sjaking der havenarbeiders, fwi!^n e. ™llschepen Van de Cu- rfnnr n 1 Companv, afgekondigd R>an' den voorzitter van de internati onale bavonarbeidersorganisatie, omdat, zooals Ryan verklaarde, de Cunard White Mar in Canada gebruik maakt van arbei ders, die niet bij de genoemde organisatie aangesloten zijn. Medegedeeld wordt, dat de staking in alle Noord-Amerikaansche havens uitgevoerd wordt. Een vertegenwoordiger van de „Cu nard heeft verklaard, dat de „Queen Ma- ry op den gewonen tijd zou vertrekken. Ook staking in Canada. De uitbreiding van het geschil in het New 1 orksche havenbedrijf tot Montreal (Canada) heeft er toe geleid, dat de inter nationale organisatie van havenarbeiders de staking der bootwerkers zal afkondigen voor werkzaamheden aan schepen van de Furness, Withy Co en alle daarmede sa menwerkende maatschappijen in de havens van Noord Amerika. Ryan, de president der organisatie, heeft Reuter thans medegedeeld, dat orders zijn gegeven de staking te hervatten bij de sche pen der Cunard White Star-line. Ryan heeft deze orders gegeven, nadat hij bericht had ontvangen dat leden der Independant Union te Montreal de lossing van de „Andania" en „Alaunia" hadden hervat, na een bestand van twee uren, in welken tusschentijd de „Queen Mary" uit New York was vertrokken. Honderdvijftig bootwerkers hebben het werk neergelegd op een schip der Cunard White Star-line te Boston. Gisterenavond zijn onderhandelingen ge voerd. De deken van Canterbury doet een oproep om hulp. De deken van Canterbury, die kortelings een bezoek aan Bilbao en Valencia heeft gebracht, heeft een oproep gepubliceerd tot het bijeenbrengen van 10.000 pond sterling, teneinde een schip met levensmiddelen naar Bilbao te zenden. Het is mogelijk, dat reeds binnen tien dagen een schip zal vertrekken. BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN WORDEN VOORZIEN VAN EEN GASDICHTE BRUG. De schepen der Britsche marine zullen worden voorzien van een „gasdichte" brug, zoodat de bemanning tijdens het gevecht geen gasmaskers zal behoeven te dragen al dus meldt de Daily Herald. Het ssyteem zal bij wijze van proef worden toegepast op de „Warspite", welk schip op het oogenblik te Portsmouth wordt ver nieuwd. Behalve dat het verhoogde veiligheid voor de bemanning beteekent, zal het geven en uitvoeren van orders er door bespoedigd woiden. Wanneer de officieren gasmaskers dragen, bestaat er immers altijd gevaar, dat hun orders verkeerd begrepen worden. KRANTENVERKOOPERS MOETEN ARIËR ZIJN. De voorzitter van de Duitsche perskamer heeft voorgeschreven, dat de verkoopers van kranten en tijdschriften van Ariesche afstam ming moeten zijn. Bovendien moeten zij zich onderwerpen aan de voorschriften van de Rijks-perskamer. Publiekrechtelijke organisa ties, vennootschappen e.d. hebben niet het recht dit beroep uit te oefenen DE ARBEIDSMOEILIJKHEDEN IN POLEN. Politie met steenen bekogeld. Eenige honderden werkloozen hebben de ruiten van het Arbeidsbureau vernield en trachtten het gebouw binnen te dringen Na een waarschuwing maakte de politie, die met steenen bekogeld werd, van de vuur- wapens gebruik, met het gevolg, dat een der l e™st*werd gewond, dat hij later in het zikenhuis is overleden De politie verspreidde de menigte'en ver richtte eenige arrestaties.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7