Brisaotgranaten op Madrid Kerkstrijd in Mexico Twee misdadigers te Hoek van Holland aangehouden Marktberichten SPANJE Naar economische ont wapening Engelsche Parlementsleden naar Bilbao? Oproer in een Braziliaansche gevangenis Chinccsch protest tegen Japansche smokkelarij Instructies aan de Britsche reeders Blokkadebrekers Zes Nederlanders in de ronde van Frankrijk Uit onze omgeving <500 opstandelingen in de versiteitswijk ingesloten. Uni- Het ongewoon hevige bombarde ment van Madrid heeft ook gisteren voortgang gehad, maar het aantal slachtoffers is beneden dat der laat ste dagen gebleven. Blijkbaar waren de Madrilenen er op ingesteld, want zoodra de eerste ontploffingen weer klonken, vluchtte de bevolking haas tig in de kelders. Na den middag keerde de rust tijdelijk terug, totdat tegen den avond het bombardement intensief hervat werd. Onder de pro jectielen die neerkwamen, waren granaatkartetsen en brisantgrana- ten, waarvan alleen op de Gran Via twintig en dertig in de wijk van de straat van Toledo terecht kwamen. De trams waren geheel leeg en ner gens werd een paniek geconstateerd. Omtrent den toestand van hen, die in de [Universiteitsstad zijn ingesloten, is het vol gende bericht van regeeringszijde voorhan den: „De toestand der opstandelingen in de Universiteitswijk wordt dagelijks nijpender. Naar raming zitten 3500 hunner belegerd in de verschillende gebouwen. Aan de oevers iVan de Manzanares hebben de opstandelin gen eenige putten gegraven om hun water voorziening te verzorgen. Ilun pogingen om drijvende bruggen te bouwen, in plaats ivan de door de regeeringsbatterijen verniel de, mislukken. De regeeringstroepen, die op gesteld zijn aan beide kanten van de pas sage, die de Universiteitswijk verbindt met de Casa de Campo. zijn voortdurend op hun hoede en richten bij het eerste alarm een kruisvuur van automatische vuurwapenen en kanonnen op den vijand". In het regeeringscommuniqué van heden nacht wordt medegedeeld, dat zich bij Huesco voorpostengevechten hebben voorge daan. Een troepentrein der opstandelingen, Svelke op weg was naar Teruel, werd ver- ^nield. In Biscaye heeft de regeeringsartillerie SEwee treilers, die zich aan de kust ophielden, gebombardeerd en verjaagd. De regeeringstroepen hebben een aanval fzi den sector van Eibar afgeslagen. Zij heb- „ben den vijand achtervolgd en hem daarbij tware verliezen toegebracht. Vrouwen betoogen te Barcelona. Op het San Juan-plein te Barcelona heb- Jjen talrijke vrouwen onder het geroep: „Weg Smet de comité's, minder comité's en meer brood", betoogd. Tevens scheurden aldus het Duitsche nieuwsbureau de vrouwen Öe propagandabiljetten der anarchistische federatie af. De politie moest ingrijpen om 1de orde te herstellen. Drie personen werden hierbij gedood en 17 gewond. Overloopers bij Pozoblanco. Gisterenmorgen is aan het front van Po zoblanco een rechtsche compagnie, bestaan de uit 175 man, naar de regeeringstroepen overgeloopen, nadat de manschappen hun officieren vermoord hadden. Voorheen was het Franco, thans de re geering, die vrijwel in elk communiqué ge waagt van muiterij bij den vijand en ge vallen van overlooping signaleert. Het aantal ontevredenen aan Franco's kant schijnt in de laatste maand echter sterk toe te nemen, want hoewel men alle berichten uit Spanje met groote reserve dient te aanvaarden, zijn de berichten toch zoo positief dat men veilig mag aannemen, dat de opstandelingen, op sommige punten inderdaad met groote moeilijkheden heb ben te kampen. Amerika ansoh oordeel over Lans- bury's bezoek aan Hitier. Men beschouwt in Washington de ver klaringen, die Baldwin en Neville Chamber- lain over het onderhoud tusschen Hitier en I.ansbury hebben afgelegd, als een onweer legbaar bewijs van een langzame, maar voortdurende wending der Europeesche po litiek in de richting van de economische ontwapening, die door Huil bepleit wordt. In gezaghebbenden kringen uit men zijn voldoening daarover. Men onthoudt zich echter van geest driftige woorden met het oog op de gema tigdheid en de voorzichtigheid der Britsche verklaringen. Aan boord van schip filet levens middelen. Een zeker aantal parlementsleden denkt er over naar Bilbao te gaan aan boord van het s.s. Backworth, groot 2481 ton, dat met 'n lading van 200 t. levensmiddelen gekocht door de Britsche vakvereenigingsbeweging, te Immingham er op wacht om in zee te steken tot nog meer levensmiddelen en ge neesmiddelen, ter waarde van 2000 pond welk bedrag bijeengebracht is door verschil lende organisaties en persoonlijkheden aan boord zullen zijn gebracht. In Sao Paulo hebben politieke gevange nen, geholpen door, naar men zegt, commu nistische bewakers, een poging tot vluchten gedaan. Politie en soldaten moesten ingrijpen. Door het vuur van machinegeweren en ge weren werden zes gedetineerden gedood en vier ernstig gewond. Twee gevangenen kon den niettemin ontkomen. Katholieke betooging met succes bekroond. Kerk weer opengesteld. Blijkens uit Mexico te Rome ontvangen berichten had, zegt de Msb., de bevolking van Coatopeo in den staat Veracruz tot de autoriteiten het verzoek gericht, om de kerken weer voor den eeredienst beschik baar te stellen en daarin weer de gods godsdienstoefeningen te doen plaats vin den. Daar aan de eischen, die in dit verzoek gesteld waren, geen gevolg werd gegeven, hielden de katholieken een grootsche be tooging, waaraan door meer dan 10.000 ka tholieken werd deelgenomen. Als onmiddellijk resultaat hiervan werd de kerk van den H. Hieronymus weer voor den eeredienst beschikbaar gesteld. Tot nu toe zijn in deze kerk weliswaar geen godsdienstoefeningen gehouden kun nen worden, doch dit is meer van later zorg als er weer meer priesters beschikbaar zul len zijn. De bevolking heeft enkele commissies be noemd, uitsluitend bestaande uit leeken, die met het bestuur van de kerken in Mexico zijn belast. In den staat Veracruz zijn thans vier kerken aan de zorgen van deze kerk besturen toevertrouwd. In Orizaba hebben de katholieken bewerkt, dat er drie priesters zijn toegelaten, die hun geestelijke bediening thans zullen uitoefenen. De autoriteiten stellen weliswaar alles in het werk, om de vrije uitoefening van" den godsdienst te verhinderen, doch tot nog toe vrijwel zonder eenig resultaat. In den staat Veracruz zijn op het oogen- blik 233 katholieke kerken aan den openba ren eeredienst onttrokken, terwijl de pro- testantsche kerken geopend zijn en de gods dienstoefeningen daar ongestoord en met goedvinden der plaatselijke autoriteiten kun nen plaats vinden, terwijl de katholieken ten getale van 1.300.000 slechts 13 priesters ter beschikking mogen hebben. In de laatste wegen is er echter een merk bare vooruitgang te bespeuren, zoodat ook in den staat Veracruz een zekere mate van vrij heid van godsdienst mogelijk is geworden. De autoriteiten hebben althans er haar goedkeuring aan gehecht, dat verschillende kerken weer werden geopend. Zelfs mochten de katholieken in groote processies door de straten der stad trekken, waarbij zich geener lei incidenten hebben voorgedaan. De Chinecsche minister van buitenland- sche zaken heeft bij den Japansche am bassadeur geprotesteerd tegen de inciden ten, die zich op 20 Maart hebben voorge daan tusschen Chineesche douane-ambtena ren en Japanneezen, welke munten tracht ten binnen te smokkelen. Zeven douane ambtenaren werden daarbij gewond. De mi nister eischt bestraffing der schuldigen, of- ficieele verontschuldigingen en schadever goeding. DE DRIE MUSKETIERS 121. TWAALF FLESSCHEN WIJN. d'Artagnan had zijn zielerust terug ge kregen en meende nu geheel in veiligheid te zijn. Zijn eene tegenstander was immers gedood en de andere was door zijn dank baarheid een helper geworden. Eenige dagen later kreeg hij uit Villeroi een brief. Zijn vrienden waren daar immers ingekwartierd. De brief had den volgen den inhoud: „Mijnheer d'Artagnan!" De heeren Athos, Porthos en Aramis zijn, na een groot feest bij mij te hebben gege ven, waarbij zij zich zeer vermaakt heb ben, zoo luidruchtig geweest, dat de pro voost van het kasteel, een gestreng man, de heeren voor eenige dagen huis-arrest heeft gegeven. Ik vervul hun verlangen door U twaalf flesschen van mijn Anjou-wijn te zenden, waar zij zeer op gesteld zijn. Zij willen, dat U op hun gezondheid hun lieve lingswijn zult drinken. Ik voer de opdracht uit en verblijf, mijn heer, met diepen eerbied, Uw gehoorzame, onderdanige dienaar, Godeau, Kastelein der H.H. Musketiers." 122. DIENAREN VAN GROOTE HEEREN. „Dat zal gebeuren!" riep d'Artagnan ver heugd. „De drie vergeten mij zelfs niet als ze een feest houden! En ik kan hen ver zekeren, dat ik van ganscher harte op hun gezondheid zal drinken, doch ik zal niet alleen drinken." Hij ging daarom naar twee gardisten, met wie 'hij wel eens omging en noodigde het tweetal uit hem met een bezoek te veree- ren, om een voortreffelijk Anjouwijntje te proeven. Beiden waren echter verhinder d en daarom moest het feestje eenige dagen worden uitgesteld. Op den vastgestelden dag zond d'Artagnan 's morgens om J uur Planchet al naar de cantine der garde. Hier zou om 12 uur gedineerd worden. Planchet zou als hofmeester fungeeren en was daar niet zoo'n beetje trotsch op. Twee bedienden hielpen hem bij dit verantwoordelijke ambt, de eene, anders in dienst bij de be de_ gas ten, ontkurkte de flesschen, terwijlBrise- mont. de gewonde soldaat die d Artagnan had willen vermoorden, den wijn inschonk. ZATEhJAG 24 APRIL. Hilversum I. KRO-uitzending. 8.35 n.m.10.00 Gemecn- sch. uitzending der vier Omroepen. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12 15 De KRO-Meoldisten, solist en gram.pl. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aeterflitsen. 8.00 Berichten ANP Mededeelingen. 8.10 „Een steunfonds voor Kath. kunstenaars", causerie. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Uitzending ten bate van het A.S.I.B. (met prijsvraag). 10.00 De KRO-Melodisten en solist. 11.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. VARA-uitzcnding. 10.0010.20 v.m. VPRO, 7.30—8.00 VPRO. 8.35—10.00 Gemrensch, uitzending der vier Omroepen. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-Groot-orkest (Gr.pl.) en bont programma (gr.pl.) 12.10—1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 R'damsch Philh. Orkest en solist. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Cembalo, viola d'amore, viola da gambo en gramofoonplaten. 4.30 Economische causerie. 4.50 Bont programma. 5.40 Declamatie. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Filmland". 7.00 Friesche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten en toespraak. 8.35 Uitzending ten bate van het A.S.I.B. (met prijsvraag). 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ramblers en solisten. 11.3012.00 Gramofoonplatén. De Britsche regeering heeft aan de reeders instructies gegeven inzake de vaart in de Noordelijke Spaansche wateren. Ten aanzien van den toestand voor Bilbao kan de regee ring de schepen niet aanraden de haven bin nen te loopen. Wat betreft Santander en Gijon is de vaart onderhevig aan risico, het geen evenwel iederen dag wisselt, zoodat de regeering geen raad van permanent karakter kan geven. Verder bevestigt hen de verklaring van Eden in het Lagerhuis, dat de schepen in volle zee beschermd zullen worden. Drie Britsche schepen uit St. Jean de Luz vertrokken. Drie Britsche schepen met levensmiddelen de „Stanbrook", de „Hamsterley" en de „Mac Gregor" zijn tegen half twaalf gister avond uit de haven van St. Jean de Luz vertrokken. Zes Nederlanders kunnen wor den aangewezen. De directie van het Fransche sportblad „1'Auto" te Parijs organisator van de jaar- iijksche ronde van Frankrijk, deelt mede, dat dit jaar de landenploegen van België, Frankrijk en Duitschland uit elf renners zullen kunnen bestaan, dit in verband met het feit, dat definitief afgezien wordt van de deelneming der Italianen. Voorts zullen Nederland, Luxemburg, Engeland, Zwitser land en Spanje ieder met zes renners kun nen inschrijven. In totaal zullen in deze categorie dus maximum 63 renners starten. Het aantal van 30 onafhankelijken blijft ge handhaafd en in deze categorie zullen ook buitenlandsche renners kunnen worden op genomen. Het vorig jaar nam Nederland voor de eerste maal deel aan de ronde van Frank rijk met 4 vertegenwoordigers, waarvan de gebroeders van Scbendel en Middelkamp de koers volledig uitreden. Dit aantal is nu verhoogd tot 6, een nieu we kans dus voor de Hollandsche wegren ners om in het buitenland te laten zien, dat zij niets minder zijn dan al die renners van naam uit Frankrijk, België en Duitsch land. Zij braken in, stalen en stiohtten brand. De politie van Hoek van Holland heeft dezer dagen een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee broers, P. S. en W. S. In 1935 werd bij den tuinder P. te Mon ster ingebroken, waarbij verschillende voor werpen werden ontvreemd. Bij verschillende bewoners van den 's Gravenzandschen weg brandden schuren of huizen af en werden gereedschappen gestolen De daders van dit alles kon men niet te pakken krijgen. In Januari van dit jaar kreeg men echter argwaan tegen den 45-jarigen P. S., die men onder verdenking yan deze misdrijven te hebben gepleegd, in arrest stelde. Ook werd hij verdacht van brandstichting m het complex woningen 'aan de 's Grave- zandschen weg. toebehoorende aan den heer Van dit complex bewoonde de 39-jarige ,7, broeder van den aangehoudene, het middelste huis en dit brandde geheel uit. ben der belendende huizen, bewoond door sergeant G. van E., liep groot gevaar en due kinderen, die er op zolder sliepen, kon- groote moeite worden gered. U S., bij wien de brand ontstond, is kort na dit gebeuren, bij de groote vaart aange monsterd en langen tijd weggebleven. Toen hij in den aterweg terugkeerde werd hij onder verdenking van brandstichting, ge arresteerd en evenals zijn broer P. S. naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. Heden zullen zij voor den officier van iu' stitie verschijnen. DOODELIJKE AANRIJDING TE VEGHEL. Gisterenmiddag om half een is nabij de garage Faszbender op den Udenscheweg te Veghel (N.-B.), de 76-jarige K. Verbeek, toen hij plotseling den weg overstak, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het R.-K. Ziekenhuis St. Joseph overgebracht. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: G. Vader en echtg. van Noord- scharwoude; A. M. Paardekooper-de Rooij van Castricum; mej. A. van Baar van Hens broek; A. Liefhebber van Den Helder; J. Tijsen en echtg. van Wieringen; H. Meijer van Westslellingwerf; J. Knol van Ouden dijk; R. Kramer van Urk; J. Doorn van Wieringerwaard; J. van Waggendorff van Rijn van Soerabaja; mej. J. J. Oudéjans van Den Helder; J. Groot van Oude Nie- dorp; F. de Rooij van Beverwijk; S. Jongsma van Dockum. Vertrokken: J. Schoon naar Medemblik; J. Janson naar Culemborg; K. Groot naar Midwoud, Burgerlijke stand. Geboren: Guda Janny Corrie, d. v. C. Wuis en J. van Leeuwen; Barend, z. v. J. Plag- meijer en H. Deelstra; Aaltje, d. v. H. Sie- benga en A. Ilclfrich; Jacob, z. v. A. A. Be- zuijen en M. Dogterom; Johannes Petrus, z. v. G. N. Berbee en P. A. Mooijman; Kla- zina Margaretha Cornelia, d. v. Th. N. War merdam en C. O. Rotteveel; Albertine Hen- riëtte, d. v. S. T. van Dijk en H. J. A. Lunshof; Johan Cornelis, z. v. J. Vermaire en M. Oole. Ondertrouwd: Th. Lodder en J. L. Ver burg; J. C. Keuris en B. Pool; L. Bambach en J. Walraven. Getrouwd: P. Ch. M. Heinsbergen en M. J. Scholten; C. Koning en J. Wisse; P. A. C. Nieuwpoort en M. van Ekerert; P. Glim en M. W. van der Veer; L. Kaper en C. van Dalen. Bouwvergunningen. B. en W. verleenden vegunning aan de N.V. voorheen W. Waiboer voor den bouw van een hotel aan den Amsteldiepweg te Van Ewijcksluis en aan A. van Zandwijk, Spoorbuurt, voor het vernieuwen van een garage. WIERINGEN DEN OEVER. Vischafslag. 20 April: 316 pond paling f 0.25—0.35; 347 pond bot f 0.13; 1130 kisten haring f 2.90— 4.25. 21 April: 978 pond bot f 0.12—0.14i/2; 303 kisten haring f 4.90—7.20; 22 April: 300 pond paling f 0.-260.34; 1 zalm 21 pond a f 1.49 per pond; 600 pond bot f 0.130.17%; 700 kisten haring f 4.104.75. DEN HELDER, Eierveiling, 22 April 1937. Aangevoerd 37170 kipeieren 880 eendeie ren; 52—54 kg. 2.20—2.40; 55—57 kg. 2.40— 2.60; 58—60 kg. 2.40—2.80; 61—63 kg. 2.60 -290; 67 k.g. 2.803.00; Eendeieren SCHAGEN, Eierveiling, 22 April 1937. Aangevoerd 85000 kipeieren. 56—58 kg 2'70; 58-60 kV 2.70—2.80; 60—62 kg. 2.y0—2.85; 62—65 kg. 2 .80—3.05; 6000 eend- eieren 2.452.50; Kievitseieren 7. BROEK OP LANGENDIJK, 23 April. Aanvoer: 9100 Kg. uien 1.20—1.70 drielin gen 60vct., grove 1.50-1.80. 8500 Kg. peen 1. 2250 Kg. kroten 70—80 ct. oO.OOO Kg. Roode kool f 2.10—3, 21000 Kg. fc!° koolf 34.30, 12500 Kg. D. witte kooi t o'en o witlof f 4-10, 740 bos rabarber I ,c.o()o.oO. NOORDSCHARWOUDE, 23 April. Uien f 0.70 tot 1.50. drielingen 60 ct., gro ve f 140 tot 1.60, peen f 1—1.30, kleine peen o0 ct. kroten f 0.60—0.S0, r. kool f 2.30J2.S0. t gele kool f 3.10—3.70, gele kool f 2.804 'O0' D. witte kool f 1—1.40. BOTERNOTEERING De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op f 0.72 per kg.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7