Laat Italië Oostenrijk los? Nieuw passagiersschip voor de Mij. Nederland Deladier pleit voor vrijhandel DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Venetië leverde weinig resultaat op Buitenlandsch Overzicht De onrust in Polen Duitschland en de wereld- vredesconferentie REIST PER WACO UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 24 A P R I L 19 3 7 65e JAARG. No. 7984 Oostenrijk in de armen van Duitschland gedreven De gelocaliseerde Spaansche burgeroorlog V oetbalwedstrijd Zwitserland-Duitschland autobusdiensten HELDERSCHE COURANT Hoewel het officieele communiqué, dat wij hieronder af drukken, in zeer voorzichtige bewoordingen is vervat en het de nadruk legt op de Italiaan sche-Oostenrijksche vriend schap, is het wel zeker, dat men in Oostenrijksche kringen alles behalve tevreden is over de resultaten van de confe rentie te Venetië. Mussolini heeft blijkbaar Schuschnigg te verstaan gege ven, dat Oostenrijk een hecht cement moest vormen in de as Berlijn-Rome en dus zonder de medewerking en goedkeu ring van Duitschland geen vriendschap sluiten met diens vijand Tsjecho-Slowakije. Het ziet er naar uit alsof Oostenrijk tot een gedwongen vriendschap met het Derde Rijk is gedoemd. Het kleine landje staat eenzaam temidden van twee groote buren, die door ideologische banden verbonden blijkbaar een sterk front tegen de democratische landen willen vor men. Bij deze zienswijze sluit geheel aan het sensationeele artikel van den hoofdredacteur van de Giornale d' Italia, die uit Venetië aan zijn blad meldt, dat de besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg vooral geloopen hebben o,ver de buurlanden van Oostenrijk en in het bijzonder over Duitsch land. De hoofdredacteur is in staat te verze keren, dat, dank zij de Italiaansche mede werking, zekere nog bestaande wrijvingen tusschen Oostenrijk en Duitschland binnen kort zullen worden weggenómen. De nationaal-socialisten zullen, vol gens hem, weldra in Oostenrijk wor den geroepen tot het deelen van de verantwoordelijkheid met het vader- landsche front, wat de eerste stap zal zijn naar een rechtstreeksche deelneming aan de regeering. Men kan zelfs zeer binnenkort de benoe ming verwachten van een nationaal-socia- listischen vertegenwoordiger in het vader- landsche front, die met Schuschnigg en Zer- natto zal zoeken naar een oplossing voor alle hangende vraagstukken tusschen de beide nationale bewegingen. Wat betreft de betrekkingen tusschen Oos tenrijk en Zuid-Slavië, zégt Gayda, dat er tusschen Weenen en Belgrado geenerlei ge schil bestaat, behoudens het verzet in Zuid- Slavië tegen de restauratie van de Ilabsbur- gers, doch daar deze kwestie geen actu- eele beteekenis heeft, staat niets de schep ping van nauwere en profijtelijker betrek kingen tusschen beide landen in den weg. Tusschen Oostenrijk en Roemenië bestaan er slechts oeconomische geschillen, die niet zoo ernstig zijn, of zij zijn voor regeling vatbaar. Het contrast tusschen Weenen en Praag draagt daarentegen een -politiek karakter en is gelegen in de sterk anti-Duitsche richt snoeren van Tsjechoslowakije, waarmede Oostenrijk een Duitsche staat en onderteeke naar van de accoorden met Berlijn en Rome zich niet kan vereenigen. Dit beteekent ech ter niet, dat Oostenrijk zijn betrekkingen met Tsjechoslowakije moet verbreken, inte gendeel, zij kunnen op oeconomisch terrein worden uitgebreid. Het vraagstuk der restauratie van de mo narchie is bij de besprekingen nauwelijks aangeroerd, temeer omdat officieel is vast gesteld dat het niet van actueel belang is. Wat betreft de uitbreiding van de proto collen van Rome tot andere Donaulanden, waarvan 't officieele commnunique spreekt schrijft de hoofdredacteur van het Giornala d'Italia, dat dit meer in het bijzonder op Zuid Slavië slaat. Het officieele communiqué. Na afloop van de besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg is het volgende communiqué gepubliceerd: Tijdens hun ontmoeting te Venetië heb ben de Italiaansche cn de Oostenrijksche re- geeringschef verschillende besprekingen ge voerd, geinspireerd door de hartelijke vriendschap, die Italië en Oostenrijk ver bindt. Zij hebben zoowel de betrekkingen van Italië en Oostenrijk met andere landen, als de vraagstukken, die rechtstreeks de beide landen betreffen, besproken. De Duce sn Schuschnigg hebben met voldoening vastgesteld, dat de zienswijzen der beide re- peeringen volkomen met elkander in over eenstemming zijn, en bij deze gelegenheid de beginselen gevestigd, waarop hun vriendschappelijke betrekkingen gebaseerd zijn. Zoo hebben zij o.a. opnieuw de gun stige resultaten gereleveerd van de toepas sing der protocollen van Rome. die in volkomen overeenstemming met Hongarije is geschied, en het vertrouwen uitgesproken dat hun samenwerking zal bijdragen tot versteviging der vriendschapsbanden tus schen Oostenrijk en Italië. Tevens hebben zij de overtuiging geuit, dat deze samen werking zal leiden tot het gemeenschappe lijk doel, d.w.z. de voorwaarden te schep pen voor een algemeene organisatie van het Donaubekken. Zij zijn ervan over tuigd, dat deze organisatie niet met goed gevolg ontworpen en verwezenlijkt kan worden zonder de daadwerkelijke deelne ming van Duitschland. Zij zijn er voorts van overtuigd, dat de pro tocollen van Rome, die onder bepaalde voor waarden, die voor ieder geval moeten wor den vastgesteld, eveneens voor andere lan den open staan, alsmede de pacten, die ver leden jaar door Oostenrijk en Italië met Duitschland gesloten zijn, en het onlangs gesloten accoord tusschen Italië en Joego slavië, geschikt zijn, een gunstige ontwik keling van den toestand in Midden Europa te waarborgen, in het belang van de deelne mende landen, evenals in het algemeen be lang van den vrede in Europa. De Oostenrijksche bondskanselier heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met den Duce uitvoerig van gedachten te wisselen over de kwestie der economische betrekkingen tusschen Italië cn Oostenrijk en te wijzen op de belangrijke bijdrage, die Italië geleverd heeft tot den economisehen wederopbouw van Oostenrijk, dank zij het drukke goederenverkeer tusschen Italië en Oostenrijk. De beide regeeringschefs besloten op de zen weg voort te gaan. BELANGRIJKE ORDER VOOR DE N.V. NEDERLANDSCHE SCHEEPS- BOUW-MIJ. In een persconferentie ten kantore van de Maatschappij, heeft een der directeuren van de Stoomvaart-Mij. „Nederland", de heer J. F. van Hen gel, een hoogst belangrijke mededee- ling gedaan: de vloot der Maat schappij zal worden uitgebreid met een nieuw passagiersschip, waarvan de bouwkosten twaalf a dertien mil- lioen gulden bedragen. Dit bij de N.V. Nederlandsche scheepsbouw te bouwen motor-passa giersschip zal een bruto-register-ton- nage hebben van 20.000 ton en wor den voortbewogen door drie schroe ven. De reisduur zal door dit schip 4 da gen worden bekort. Na ampele overwegingen is deze belang rijke beslissing door de Maatschappij geno men. De scheepvaart is opgeleefd en den laatsten tijd moet de „Nederland" met haar scheepsruimte woekeren. Aan het einde van het vorige jaar, aldus deelde de heer Van Hengel mede, werden door ons na zeer uitvoerige studie, prijzen overeengekomen met de N.V. Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij voor den eventu- eelen bouw van een nieuw en snel passa giersschip en met Gebr. Sulzer te Winter- thur voor den eventueelen bouw van de hoofd-hulpmotoren voor dit schip. Daar er op dat tijdstip verschillende bedrijfsfactoren waren, waarom het niet mogelijk was tot definitieve bestelling van het schip over te gaan, werd tegen de overeengekomen prij zen een optie voor den bouw genomen. Te gen betaling van een schadevergoeding zou de Maatschappij „Nederland" het overeenge- komende kunnen annuleeren, indien de om standigheden daartoe onverhoopt aanleiding mochten geven. Gunstige vooruitzichten. Het verheugt ons daarom, zoo ver volgde de heer Van Hengel, thans te kunnen mededeelen, dat de ontwik keling der omstandigheden voor ons Pleidooi tegen protectionnisme- De Fransche Minister van Landsverdedi ging, Deladier, heeft te Manchester aan een hem aangeboden noenmaal, aangericht door het genootschap „Groot-Brittanje-Frankrijk" een redevoering uitgesproken, waarin hij aanving met tot uiting te brengen hoezeer hij gehecht is aan het ideaal der vrijheid en hoezeer de overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk noodig is voor het behoud van den vrede in Europa. Zijn rede voortzettende, herinnerde Dela dier er aan hoe de groote econoom en in dustrieel, de waarachtige staatsman, Richard Cobden, in een bijzonder verwarden tijd in het bestaan van Engeland, naar voren bracht, dat alle moeilijkheden der industrie en van cfen handel, de ellende des volks en de tweedracht tusschen de volken, hun diepe oorzaken vonden in een overmaat van protectionnisme, in de belemmeringen van de vrijheid van handel, een verouderde poli tiek, zooals hij zeide, die geinspireerd werd door zelfzuchtige belangen. DELADIER. Voor driekwart van den aardbol echter heeft de overmaat aan protectionnisme, de economische zelfzucht, nieuwe kracht gekre gen. Onder verschillende benamingen wor den de opvattingen van door den Staat ge leide economie, van economische autarkie gepropageerd, welke opvattingen nu eens naar de politieke dictatuur leiden, dan weer zich als een gevolg daarvan voordoen. Hoe groot de huidige moeilijkheden ook mogen zijn, men moet niet wanhopen aan de rede. Spr. is van meening, dat alleen de vrijheid den vooruitgang verzekert der men- schelijke maatschappijen. Tegen het gevoelen in van hen, die slechts heil zien in een verheffing van de kracht en een verlaging van de rede, is spr. van meening, dat de wettelijke beschaving, ge grondvest op vrijheidsliefde, op eerbied voor de menschelijke persoon, op vertrouwen in de waarde der vrije initiatieven, waard is verdedigd te worden. Spr. protesteerde vervolgens tegen de baatzuchtige propaganda, die de Franschen als verscheurd door burgerlijke tweedracht, of als op het punt staande in den af grond van het communisme te storten, voorstelt. Frankrijk is even gehecht aan de openbare orde als aan zijn nationale onaf hankelijkheid. Deladier herinnert er aan welke inspan ning Groot-Brittanje en Frankrijk zich ge troost hebben ten behoeve van een vermin dering der bewapeningen. „Thans, zoo voeg de hij hieraan toe, is het noodzakelijk, dat de landen der democratie zelf hun eigen verdediging verzekeren. De wereld weet, dat hun militaire strijdkrachten nooit an ders dan in dienst van den vrede gebruikt zullen worden. Maar slechts naar mate zij in staat zullen zijn den vrede te verdedi gen door eigen inspanning, zal hun oproep Zullen de groote mogendheden verder bemiddelen? Door het actief in werking treden van het controle-stelsel aan de Spaansche grenzen, is de burgeroorlog in Spanje nu althans ge- localiseerd. De mogendheden, die den strijd om den ideologischen kant dien zij heeft, gaarne wee wilden vechten, hebben nu niet den moed om verder te bemiddelen. Zelfs Italië, dat de non-interventie zoo lang mo gelijk tegen gehouden heeft, houdt zich koest. Het schijnt er bepaald niets voor te gevoelen opnieuw voor het oog van de we reld als verdragsschender gekwalificeerd te worden. Het binnensmokkelen van wape nen of vrijwilligers kan nu niet geschieden, zonder dat het door de controle-agenten wordt geconstateerd en hoewel deze niet de bevoegdheid, een schip, dat met contra bande de Spaansche grens nadert, tegen te houden, wil op het oogenblik toch geen enkele mogendheid als overtreder van de non-interventie- overeenkomst gebrandmerkt worden. De waarde van het controle-stelsel is van moreelen aard, schreef het Hbl. gisteren. En daar zit hem de kneep. De overtreder stelt zich schuldig tegenover de wereld en zelfs al zullen de mogendheden niet kracht dadig tegen den schender der overeenkomst optreden Abessinië heeft ons in dat opzicht immers wel iets te leeren gegeven men wil het risico toch niet loopen gelukkig! Het Britsche initiatief, voor de non-interventie, krachtig gesteund door de Fransche regeering, heeft dus momenteel wel iets bereikt en het gevaar voor verwikkelingen ten gevolge van den Spaanschen strijd, naar den achtergrond geschoven, hoewel het nog niet geheel geweken is. De tweede stap, die nu ondernomen moet worden is den strijd, binnen de Spaansche grenzen, tot stilstand te brengen. Reeds vroeger is er sprake geweest van een inter ventie van de groote mogendheden, maar de strijdende partijen voelden daar al bitter weinig voor. De strijd is wellicht in een te- ver gevorderd stadium, dan dat men nog met vrucht kan bemiddelen. Het Hbl. gaf daar gisterenavond zijn meening over in een hoofdartikel, waaruit wij hieronder een en ander citeeren: Valencia verklaart, dat het besluit tot het instellen van de controle in strijd is met de elementaire regelen van het inter nationale recht en geeft het voornemen te kennen, dat het zijn eigen gang zal gaan. Franco zijnerzijds heeft Maandagavond, vrijwel tezelfder tijd, dat de de controle van kracht werd, een decreet onderteekend waarbij de Spaansche Phalanx en de Rc- quetes (de Carlisten) worden vereenigd tot een nationale partij, geheeten Falange Es- panola y Tradicionalista, onder, genraal Franco. In dit decreet ziet men een teeken der rechtschen, dat zij ervan overtuigd zijn dat zij uiteindelijk de overwinning zullen behalen en een stilzwijgende afwijzing van voorstellen tot arbitrage of bemiddeling. De kans is dus, volgens deze beschouwing nog niet groot dat men met resultaat zal bemiddelen. ten slotte kans hebben gehoord te worden en begrepen door allen. Wij voelen haat tegen geen enkel volk, hoe ook zijn politiek regime zij. Wij wenschen in tegendeel allen volkeren loyaal de hand toe te ste ken. Wil echter dit groote werk suc ces hebben, dan is het noodzakelijk, dat dit gebaar nooit uitgelegd kan worden als een teeken van zwak heid of als een bekentenis van onmacht. In tegendeel is het van be lang, dat men goed weet. dat het ingegeven wordt door de rede al leen en dat wij in staat zijn onder alle omstandigheden zelf onze vrij heid en onafhankelijkheid te verze keren. Gij kunt er zeker van zijn, dat Frankrijk bereid is tot de meest oprechte samenwer king met uw land in den strijd voor men schelijke vrijheid cn vrede. Nooit is Frank- rijks vriendschap voor het volk van Groot Brittanje zoo diep, zoo levendig ge weest als thans." Nieuwe aanslag in universiteit. Zoowel aan de Handels- als aan de Tech nische Hoogeschool te Warschau zijn weer bommen tot ontploffing gebracht, welke aanzienlijke materieele schade aanrichtten. Mijnwerkersstaking geëindigd. De mijnwerkersstaking te Chorzow, waar de arbeiders de mijnen bezet hadden, is gis teravond geëindigd en het werk zal heden worden hervat. De voornaamste eischen der mijnwerkers zijn ingewilligd. Na tusschenkomst van detachementen po litie uit Warschau hebben de 300 werkloo- zen, die het gemeentehuis van Radom bezet hadden, dit gebouw ontruimd. Mutatie in de leiding der Oppo sitie-partij. Maciej" Rataj, de voorzitter van de boe ren- en volkspartij, heeft zijn functies neer gelegd, welke hij heeft waargenomen we gens het verblijf van den feitelijken leider bedrijf het ons thans mogelijk ge maakt heeft tot definitieve bestelling van een nieuw passagiersschip over te kunnen gaan. Binnen enkele da gen zullen de contracten met de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij en Gebr. Sulzer worden ge- teekend. Het wordt een fraai, uiterst snel en in alle opzichten modern schip, dat door de groote snelheid Indië over zee weer dichter bij Nederland zal brengen. Afmetingen. De hoofdafmetingen van dit schip van een nieuw type zijn: Lengte op de lastlijn 630 voet, breedte op de lastlijn 83,6 voet en holte tot schottendek 38.4 voet. Het schip, dat slechts één schoorsteen en één laadmast zal voeren, zal over een dienstvaart van 21 mijl kunnen beschikken, waarvoor 27.000 APK noodig zijn. In 13 dagen zal het traject Genua—Sabang worden afgelegd. Veertien dagen zal de reis naar Balawan duren, in 15 dagen wordt Sin gapore bereikt en het geheele passagierstra ject Genua—Batavia zal 16 dagen in beslag nemen. Een winst van vier dagen, daar de mailschepen van de „Nederland" nu 20 da gen doen over het traject Genua—Batavia. De opstelling van de motoren zal geschie den door de N.V, Werkspoor en de N.V. Ne derlandsche Dok-Maatschappij te Amster dam. Het schip zal worden ingericht voor het vervoer van 513 passagiers le en 2e klasse, li8 passagiers 3e klasse en 52 passagiers 4e klasse. Het bouwbedrag wordt geheel uit eigen middelen betaald. De datum van oplevering is vastgesteld op 1 Juli 1939 Een naam voor het schip, dat de „Johan de Wit", die na de ramp van de „P. C. Hooft", weer dienst deed, zal vervangen, is nog niet vastgesteld. Voor- loopig zal het onder het werfnummer N S M no. 270 staan. Dank zij de genomen optie kan het schip voor 12 a 13 millioen worden geleverd. Thans zouden de bouwkosten 27 pet. hoo- ger zijn. De kielplaat zal waarschijnlijk ein de Juni of begin Juli worden gelegd Ter vergelijking geven wij enkele'cijfers. Be snelheid van de mailschepen „Olden- barnevelt Marnix" en „Huygens' bedraagt 16%. mijl. Het sneller maken van dit type schepen is met mogelijk. De „Oldenbarne- de „Marnix" hebben een bruto-re- gister-tonnage van 19.000 ton en zijn inge richt voor 574 le en 2e klasse passagiers, 64 passagiers 3e klasse en 48 passagiers 4e klasse. De lengte van die schepen bedraagt 609 voet de breedte 74.9 voet en de holte 39.8 voet. De heer Van Hengel besloot met de me- dedeeling, dat door de aanschaffing van dit nieuwe schip de Zeppelinplannen geenszins op den achtergrond zijn gekomen. dezer partij, Witos, in Tsjecho-Slowakije. Het vei luidt, dat hij zal worden vervangen door Mikolajczik. In politieke kringen ver zekert men, dat Rataj zou hebben moeten aftreden met het oog op geheime verbindin gen. welke hij den laatsten tijd zou hebben onderhouden met vertegenwoordigers van 't nationale blok. De nieuwe president zou de krachtige op positie der partij tegen de regeering voort zetten. Fuehrer is het met Baldwin eens, Duitschland's standpunt ten op zichte van een wereldconferentie. Naar aanleiding van de verklaring van Baldwin in het Britsche Lagerhuis over het standpunt van Engeland ten aanzien Van een wereld-vredesconferentie, schrijft de Deutsche diplomatisch-politische korres- pondenz: Wanneer Baldwin daarbij van het beginsel uitgaat, dat een dergelijke con ferentie ook werkelijk kans op succes moet hebben en voldoende voorbereid moet zijn dan komt dit volkomen overeen met het Duitsche standpunt in deze kwestie. In het onderhoud met Lansbury heeft de Fuehrer er den nadruk op gelegd, dat Duitschland, zooals vanzelf spreekt, zich niet van inter nationale samenwerking afzijdig zal houden voor zoover uitzicht op succes bestaat. Dat beteekent, dat ook Duitschland evenals En geland, in het belang der zaak een zorgvul dige voorbereiding beslist noodig acht, wil practische en vruchtdragende arbeid gele verd worden. Dat een dergelijk standpunt thans algemeen niet meer als een soort po litiek van de lange baan wordt beschouwd doch integendeel als de uiting van een ver- antwoordings-bewuste politiek die uit de ver gissingen en fouten van het verleden de noodige consequenties trekt, is een aanzien lijke stap voorwaarts, die de oplossing van de te regelen vraagstukken ongetwijfeld kan vergemakkelijken. Op 2 Mei te Zuerich. Op 2 Mei a.s. zal Zwitserland voor de twintigste maal tegen Duitschland spelen, ditmaal té Zuerich Het Zwitsersche .elftal is als volgt samengesteld: Doel: Bizzozero (Lugano) Achter: Minelli (Grasshoppers) en Leh- mann, (Lausanne) Midden: Guinchard (Servette), Vernati (Grashoppers) en Loertscher (Servettte) \oor: Bickei (Grasshoppers), Paul Aebi (Young Boys), Karcher (Lucern) Xam Abegglen (Grasshoppers) en George Aebi (Servette). naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO, Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1