dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier De gewijzigde Belgische politiek Scherpe Duitsche perscampagne tegen de Kerk Oostenrijk buiten het Duitsrii-ltaliaansche blok België zal geen militaire accoorden meer sluiten Meer dan duizend geestelijken in staat van beschuldiging Buiienlandsch Nederlandsch schip door een vliegtuig aangevallen Dienst der Zuiderzeewerken De politieke activiteit Rome-Berlijn Overzicht V R IJ D A G 30 APRIL 1937 65 e JAARG. No. 7989 Minister Spaak over den nieuwen Status Vorstelijk geschenk aan New-York voortaan onder Rijkswaterstaat De as Rome-Berlijn versterkt? Bommenwerpers botsen HE LDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKE.RIJ E-N UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 H. K. H. PRINSES JULIANA VIERT VANDAAG HAAR 28STEN VERJAARDAG. H.M. de Koningin is gisterenmiddag, vergezeld van 'een hofdame, ten paleize Soestdijk gearriveerd, ter viering van de verjaardag van Haar Dochter. De Koningin werd verwelkomd door Prinses Juliana en Prins Bernhard. Naar wi] uit welingelichte bron vernamen, zal de Koningin eenige dagen ten paleize Soestdijk verblijven. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft in de Kamer van Afge vaardigden een verklaring afgelegd, waai'in Lij o.m. het volgende zeide: België heeft geen direct belang buiten zijn grenzen; het vraagt niets anders dan den vrede. België is sedert eeuwen het slagveld, van Europa, zijn rol is, alle invalswegen af te sluiten en dit slagveld met zoodanige ver dedigingsmaatregelen uit te rusten, dat ook de stoutmoedigsten de gedachte laten varen daarop door te dringen. Dit is de reden dat onze militaire politiek nauw verbonden is met onze buitenlandsche politiek, wij willen samenwerken tot de organisatie van den col lectieven vrede. Daarom blijven wij trouw aan den Volkenbond en brengen wij hem onze loyale medewerking. Frankrijk en Engeland hebben kennis ge nomen van onzen wil de Belgische lands verdediging te verzekeren en van dezen trouw aan den Volkenbond. Op grond van Let feit, dat onze politiek aldus gedefinieerd is. Lebben Frankrijk en Engeland ons losge maakt van onze uit 't Verdrag van Locarno voortvloeiende verplichtingen, terwijl zu hun waarborgen jegens ons handhaven. Er is slechts één hypothese, waaronder wij tot een oorlog gebracht zouden kunnen worden en die ons allen vereenigd zou vinden: de ver dediging van ons aangevallen gebied. Wanneer wij op een goeden dag, gebruis makend van onze vrijheid, onze politiek wijzigden, zouden Frankrijk en Engeland met recht, ons hun garantie kunnen ontne men. Wat de Belgische Interpretatie van artikel 16 van 't Volkenbondshand vest aangaat, verklaarde Spaak: ..Ik ben van meening, dat het aan de assemblée te Genève zelve is deze interpretatie vast te leggen. De Bel gische regeering moet echter, in na volging van het voorbeeld van den Nederlandschen Minister van Bui tenlandsche Zaken, jhr. De Graeff, verklaren wanneer en hoe naar zijn meening dit artikel kan optreden ten aanzien van wat er het belang rijkst en delicaatst van is: 't recht van passage. De Belgische regee ring stelt twee voorwaarden aan de uitoefening van dit recht: 1. Onder geen enkele omstandigheid kan België zonder zijn toestemming de verplich ting worden opgelegd troepen door te laten. 2. Dit recht kan slechts worden toege kend. wanneer het om een gemeenschappe lijke actie gaat. Zeker, onder gemeenschap pelijke actie verstaan wij niet, dat alle le den van den Volkenbond er aan deelnemen. Wel echter is vereischt het deelnemen on zer naburen. Wat de overeenkomst der generale sta ven betreft, verklaarde Spaak nog: De Fransch-Britsche verklaring sluit voor ons het tijdvak der militaire accoor den. Voor België kan nog slechts een hypo these van een oorlog onder oogen gezien worden: de verdediging van zijn grondge bied. Dit aldus vereenvoudigde probleem is een technisch vraagstuk. Wii blijven vrij dit technische vraagstuk op te lossen in alle onafhankelijkheid. Wij aanvaarden geen en kele belemmering van niets, dat gedaan moet worden voor de landsverdediging bin nen dit kader." De bankier Jules Bache, een milliardair van Fransche afkomst te New York, heeft zijn woning en collectie kunstwerken aan den Staat New York geschonken. Het huis zal worden ingericht als openbaar Museum De totale waarde van dit geschenk wordt op twintig millioen dollar geschat. De collectie Bache omvat schilderijen van beroemde meesters, o.a. Rembrandt, Rafael, Titiaan, Velasquez, Boticelli, Van Dyck, Du- rer, Holbein, Boucher, Fragonard en Wat eau. Bache zelf is gisteren met de „Nor- mandie" naar Europa vertrokken. De Duitsche regeering is voornemens de processen wegens zedendelicten tegen geestelijken door middel van de radiozenders te verspreiden. De ochtendbladen, die melding ma ken van dit plan van propaganda tegen de kerk, noemen een aantal van deze processen. De actie in de pers tegen de kerk is feller dan ooit. De „Voelkische Beobachter" schrijft: „Rukt de sexueele misdadigers de maskers af" Het blad verheelt niet, dat het de bedoeling is van de lei ders om door middel van deze pro cessen druk uit te oefenen op het Vatikaan. De argumentatie van de „Voelkische Beo bachter" wordt door alle bladen overgeno men. Men wijst er op,-dat zoo groot moge lijke publiciteit moet worden gegeven aan de processen, welke binnenkort zullen be ginnen tegen meer dan duizend leden van de kerk, die in staat van beschuldiging zijn gesteld. Deze houding van de pers doet veronder stellen, dat de Duitsche autoriteiten voorne mens zijn binnenkort een reeks nieuwe maatregelen te nemen tegen de katholieke geestelijkheid, voornamelijk op onderwijsge bied. Over het proces tegen Kapelaan Rossaint, die zooals men weet, wegens hoogverraad veroordeeld is, geven de Duitsche bladen uitvoerige commentaren, waarbij soms zeer scherpe verwijten en beschuldigingen wor den geuit.. De Voelkische Beobachter schrijft volgens het Duitsche Nieuwsbureau: „Het proces- Rossaint heeft weer eens aangetoond, dat het de hoogste plicht is in den staat ten strengste toe te zien op de opvoeding van de jeugd en dat deze opvoeding nooit aan der gelijke handen kan en mag worden overge laten. Dit pi'oces heeft getoond, dat vreemde elementen en machten een hand in het spel hadden, waaraan door het volksgerechtshof een einde is gemaakt, het bolsjewisme, ver tegenwoordigd door Joden en eervergeten verraders, de katholieke actie door een pries ter die zijn ambt misbruikte tot stelselma tige vergiftiging van de jeugd." De Essener National Ztg. is van meening, dat het bij een voortzetting van de stelsel matige pogingen tot loochening van de be trokken katholieke kringen wel eens noodig zou blijken door verspreiding door de radio het onverkorte geding van eenige bijzonder sprekende gevallen van overtreding van al le wetsbepalingen en moreele begrippen, het Duitsche volk te laten zien, dat de kloosters en de katholieke opvoedingsin richtingen. waarvoor de Encycliek van den Paus onkomt als dragers van de gedachte van de confessioneele school, inderdaad zijn ontaard in oorden van de ergste zonde. Wanneer men voorts mocht wil len beweren, dat men met enkele op zichzelf staande gevalen te doen heeft, kunnen wij daarop antwoor den, dat de huidige reeks proces sen nog maar een inleiding vormt. Katholieke ouders hebben zich bij honderden genoopt gezien de he se1 ning van den staat in te roe pen tegen het misbruik van hun kinderen, ter bevrediging van de ont aardste lusten van geestelijke opvoe ders. Er bevinden zich in de Duit sche gevangenis nog meer dan dui zend leden van de katholieke gees telijkheid, die onder ernstige verden king staan van de grootste overtre- din~m. Men kan daarom rekenen op verscheidene honderden proces sen. Havas merkt nog op. dat de actie in de pers tegen de kerk feller is dan ooit en zegt, dat de Völkische Beobachter niet ver heelt. dat het de bedoeling is van de lei ders om zich van zekere processen inzake overtredingen van het gemeene recht te be dienen om druk uit te oefenen op het Vati- caan. Uiteenzetting van Guido Schmidt in commissie van buitenlandsche zaken. Guido Schmidt heeft in de commissie van buitenlandsche zaken van den Oostenrijk- schen bondsdag een uiteenzetting gegeven van het onderhoud te Venetië. Ondanks de omzichtigheid, waarmede 't communiqué over deze vertrouwelijke zit ting is opgesteld, blijkt er duidelijk uit, dat Guido Schmidt, hoewel hij den wil van Oos tenrijk bevestigde om trouw te blijven aan de Italiaansche vriendschap en de bepalin gen van de Oostenrijksch-Duitsche overeen komst van 11 Juli 1936, eveneens heeft ge wezen op de zorg der Oostenrijksche regee ring de goede betrekkingen met alle mo gendheden en met name van de buursta ten te ontwikkelen en nauwer aan te halen. Schmidt zette zelfs uiteen, dat juist op het terrein der buitenlandsche politiek Oostenrijk zich vooral bedacht zou betoonen op hetgeen zijn economische positie zou kunnen versterken en de oeconomische en cultureele betrekkingen met het buitenland zou kunnen begunstigen. Schmidt herhaalde de woorden van Schuschnigg, dat Oostenrijk 'n Oos tenrijksche politiek voert overeen komstig zijn eigen belangen en voor het oogenblik en voor de toekomst de vormen van ieder soort blok van de hand wijst. Indien men dus goed begrijpt, aldus Ha vas, zijn het deze gezaghebbende verkla ringen en realistische overwegingen van het oeconomisch belang, welke de buiten landsche politiek van Oostenrijk bepalen en geen kwesties van „as of ideoiogie." De commissie keurde met applaus de ver klaringen van Schmidt goed. De burgemees ter van Weenen, Schmitz, wees er nadruk kelijk op, dat de commissie volledig accoord gaat met de verklaringen van den Staats secretaris. ONTVLUCHTINGSPOGING UIT AMERI- KAANSCHE GEVANGENIS. Op het oogenblik, dat een vrachtauto waar in vier gedetineerden zich hadden verbor gen, de poort van de gevangenis te Mounds- ville (West-Virginië V.S.) wilde uitrijden, bemerkten bewakers deze poging tot ont vluchten. Zij openden het vuur uit machine geweren. Drie gevangenen werden gedood, terwijl de vierde ernstig werd gewond. Daar hij een complot vreesde, heeft de di recteur alle 800 gevangenen in de cellen la ten opsluiten. Het Nederlandsche s.s. „Fauna", behooren- de aan de Kon. Ned. Stoombootmij., heeft gis termorgen, na als haar positie te hebben op gegeven 7 gr. 18 min. n.b. en 0 gr. 28 min. w.l.t draadl. SOS.-seinen uitgezonden en me degedeeld, dat het door een vliegtuig werd aangevallen. Toen even later vragen gestéld werden, antwoordde het schip, dat het niet getroffen was en zijn reis voortzette. Nadere berichten omtrent de feiten, waar van het telegram melding maakte, zijn tot heden nog niet ontvangen. Ir. de Blocq van Kuffeler de leiding belast. met Op 1 Mei treedt de bij K. B. van 27 Febr. gewijzigde inrichting van den dienst der Zuiderzeewerken in werking. Hierbij is be paald, dat de dienst der Zuiderzeewerken wordt ondergebracht bij de directie van den Rijkswaterstaat, en dat onder de leiding van den directeur-generaal van den rijkswater staat met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken is belast een hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat of een hoofd-ingeriieur der Zuiderzeewerken, Bij ministerieele beschikking is met laatst bedoelde functie belast ir. V. J. R. de Blocq van Kuffeler, tot dusverre waarnemend di recteur-generaal van de Zuiderzeewerken. Von Neurath naar Italië. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de Duitsche minister van bui- enlandsche zaken, Von Neurath op uitnoo- \Tg-mf n3n de fascistische regeering op 3 -ei te Rome zal aankomen ter beantwoor ding van het bezoek, dat minister Ciano in net najaar van 1936 aan Duitschland heeft gebracht. 4 on Neurath zal verscheidene dagen te Rome blijven. Von Blomberg niet naar Rome. In welingelichte kringen te Berlijn wordt ^eiklaard, dat de Duitsche minister van Be gemeenschappelijke politiek tusschen Berlijn en Rome thans een feit. De vriendschap tusschen Berlijn en Rome is van langer duur en steviger formaat, dan aanvankelijk verwacht was. Het contact, dat Duitsche regeerders met Italiaansche leiders zoeken, wijst er op, dat men dingen in het schild voert die de band tusschen beide landen niet alleen zal verstevigen, maar die hun gemeenschappelijke politiek bevestigt. Het is nu weer het bezoek van don Duitschen minister-President, Göring dat de aandacht gevestigd heeft op de beide landen en het meest irri- teerende van dit onderhoud is, dat er geen enkel communiqué van ver schenen is, waarmede de vervloekte geheime diplomatie, weer haar in trede gedaan heeft De zegen van den Volkenbond is althans geweest, dat men open kaart speelde en al heb ben verschillende mogendheden zich niet gehouden aan vastgestelde ver dragen, men wist toch van elkaar waaraan men toe was. Maar nu zwijgen Göring en Mussolini over het onderhoud dat ze gehad hebben en laten de wereld, die toch reeds zwanger is van wantrouwen, gissen. 't Gevolg zal zijn dat straks ook Enge land en Frankrijk zoo zacht met el kaar gaan fluisteren, dat hun onder houd niet verder dan de vier muren komt waar men met elkaar onder handelt. Het wantrouwen is de laatste jaren hand oyer hand toegenomen, en door deze poli tiek zal de toestand in de wereld nog meer gespannen worden en wordt de kans op een ontploffing nog weer grooter. Het Hbl. schreef gisterenavond in een be schouwing o.m.: Er kan zeker niet de geringste twijfel meer bestaan, of de gemeenschappelijke po litiek tusschen Berlijn en Rome voor alle internationale vraagstukken is thans een feit, dat voor de toekomst consequenties heeft. Het historische feit doet zich voor, dat de loop van zaken een alliantie, die vóór 1914 tusschen de beide groote mogend heden samen met Oostenrijk-Hongarije heeft bestaan en welke Italië op het kritieke oo genblik heeft verloochend, doordat het zich aan den kant van de Entente Cordiale (Frankrijk en Engeland) schaarde, weder vasten vorm krijgt. Voorloopig is er nog sprake van een entente; men zou kunnen meenen dat zij bezig is zich te ontwikkelen tot een alliantie en dat Italië en Duitsch land samen zoeken naar het herstel van de oude Triple Alliantie, waarin de kleine sta ten van Balkan en Centraal-Europa geza menlijk de plaats moeten innemen van de oude Oostenrijk-FIongaarsche dubbel-monar- chie. Tsiechoslowakije blijft het uitgestoo- ten stiefkind, dat democratisch besmet is. De Entente Cordiale is practisch reeds, in veel positieveren vorm dan in 1914, her steld. De veronderstelling wordt gemaakt dat de beide heeren twee actueele problemen behandeld hebben, die hun beiden bijzonder ter harte gaan: Spanje en het grondstoffen- probleem. Wat betreft het grondstoffenprobleem, beide landen ontwikkelen zich thans in autarkischen geest, in het bijzonder wat hun oorlogsindustrieën betreft, die zoeken naar synthetische surrogaten. Duitschland en Italië zijn, nu zij samen om dezelfde politieke as wen telen, ook militair-economisch op elkaar aangewezen. Gertichten over plannen voor een militair bondge nootschap zijn trouwens in omloop Er is sprake van uitwisseling van eikaars synthetische grondstoffen- vondsten. Wederzijds brengen sedert kort Duitsche industrieelen bezoeken aan Italië, Italiaan sche aan Duitschland. Een economisch bondgenootschap tusschen Berlijn en Rome ligt in de lijn der ontwikkeling. Göring, de leider van het Duitsche economisch vierja renplan, is de aangewezen figuur om dit vraagstuk met den Duce onder het oog te zien. Of te Rome al dan niet spijkers met kop pen zijn geslagen, zal wel spoedig blijken, als Gayda tenminste verlof tot spreken krijgt. Oorlog, Maarschalk Von Blomberg niet 9 Mei naar Rome zal gaan zooals van ver scheidene zijden werd medegedeeld. Maarschalk van Blomberg moet de Fueh- rer vertegenwoordigen bij den Kroning van Koning George VI te Londen op 12 Mei en op het oogenblik is nog geen sprake van een bezoek aan Rome. Vijf dooden. Gisterenmorgen zijn nabij Methwold, op de gicns van Norfolk en Suffolk in Engeland, twee bombardementsvliegtuigen tijdens een' oefening in het bommenwerpen met elkaar in botsing gekomen. Het eene toestel vloog in brand, het andere viel zonder te branden te pletter. Er zijn .vijf xnenschenlevecs te betreur.en.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1