dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier le banden tusschen Rome en Berlijn worden nauwer aangehaald Het zelfbestuur onzer koloniën Steunaftrek verminderd REIST PER WACO Geruchten over een militair bondgenootschap Buiienlandsch Overzicht Dr, Colijn over vrij eren handel De Nazi's de baas in Dantzig dinsdag 4 MEI 1937 65e JAARG. No. 7992 Eden over het bombarde ment van Guernica Opnieuw incident aan de Mandsjoerijsche grens Kentering in Japan autobusdiensten HELDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 De Duitsche rijksminister van buitenland se^ zaken, von Neurath, is gisterenmorgen om vijf minuten voor half twaalf in de Ita- Iiaansche hoofdstad aangekomen, waar hij werd ontvangen door den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den minister van pers en propagan da, Alfieri, den secretaris der fascistische partij, Starace, tal van andere fascistische autoriteiten, den Duitschen ambassadeur, Hassel en de gezanten van Oostenrijk en Hongarije. Onderhoud met Mussolini. Von Neuratïï heeft zich gisterenmiddag naar het Palazzo Venezia begeven, waar hij zijn eerste onderhoud met Mussolini in diens werkkamer heeft gehad. Minister Ciano was er bij tegenwoordig. Dit eerste onderhoud heeft een uur en een kwartier geduurd. De reorganisatie van het Donau- bekken. De Duftsche minister zal met Mussolini en Ciano alle Europeesche en buiten-Europee- sche problemen bespreken, die vooral voor Duitschland en Italië van belang zijn. Het staat wel vast, dat de vraagstukken van het Donaubekken en van den Balkan op de eer ste plaats behandeld zullen worden. Het zou er volgens Havas niet om gaan om een nieuwe étappe in de Italiaansch-Duitsche be trekking in te leiden, doch om de rol vast te stellen van ieder van de beide landen af zonderlijk in hun gemeenschappelijke poli tiek. De beteekenis van de gevoerde en te voeren besprekingen blijkt wel uit het feit, dat von Neurath vergezeld is van een ge- heelen staf deskundigen, o.a. den chef van het departement van cultureele aangelegen heden, den leider van het persbureau, den chef van de afdeeling Europeesche zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken en specialisten voor de zuidelijke staten en den Balkan. Van het communiqué dat na af loop van de besprekingen zal worden uitge geven, weet men, aldus Havas, reeds, dat het gelijke inzicht van de beide staten zal vaststellen. De Duitsche regeering Is volgens Italiaansche kringen volledig op de hoogte gehouden van Ciano's bespre kingen te Belgrado, welke tot het Ita- liaanschZuidslavisch verdrag heb ben geleid evenals van Schuschnigg's besprekingen met Mussolini te Ve netië. Niettemin zullen de beide lan den de rol van Oostenrijk bij de re organisatie van het Donaubekken, welke Duitschland en Italië zich voor stellen tot stand te brengen, nader moeten bespreken. Te Rome doet het gerucht de ronde dat Duitschland na afloop van de besprekingen te Rome en die welke daarop te Berchtesga- den zullen volgen zijn belofte, dat 't de onafhankelijkheid van Oostenrijk zal eerbiedigen, zal herhalen. Het 1« hoogst twijfelachtig of dit berucht wel op waarheid berust, doch het is wel aan |e nemen, dat de ontwikkeling van het Duitsch-Oostenrijksch accoord van 11 Juli ten het vorige jaar nader onderzocht zal gorden. Evenals de Duitsche plannen met betrekking tot Tsjechoslowakije, het Hon- Sflarsche revisionnisme in geval van een Ita- baansch-Roemeensche overeenkomst, de re- telles tusschen Polen aan den eenen kant en Roemenië en Hongarije aan den anderen etc. Ook Spanje in het geding. Maatregelen om de Britsche in vloed te verkleinen? Havas legt er In een bericht uit Berlijn ben nadruk op, dat de Duitsche pers den laatsten tijd zich zeer verwoed betoont te genover Groot-Britannië. Al dagen lang, al dus deze bladen, verspreiden de Engelsche c°uranten systematisch valsche berichten °ter den toestand aan de Baskische kust, a's gevolg van een georganiseerde propa- 8flnrta,- die in de eerste plaats tegen Duitsch- land en verder tegen Italië gericht is. De Deutsche Allgemeine Zeitung ver- jdaart, dat Duitschland niet werkloos kan bujven en maakt in dit verband melding ten een Engelsche brochure, getiteld „Spain °ter Britain", welk geschrift na de Spaan- ^ne kwestie bestudeerd te hebben, uit het d°stpunt der veiligheid van het Britsche mik, tot de slotsom komt „Voor Engeland en teor Frankrijk is het voldoende, dat Spanje bfutraal blijft, terwijl Italië en in mindere ™ate ook Duitschland verplicht zijn het tot ondgenoot te hebben". Hieraan knoopt dan het Duitsche Wad hei u'gonde commentaar vast. Vroeger zeide Pteu dat Engeland en Frankrijk JbeWng badden bij een zwak Spanje. Wij hebben jteen enkel belang bij een zwak Spanje, ^ij "Wen een Spanje, dat sterk is tegenover VON NEURATH. ieder rood gevaar. Al deze manoeuvres rond om Spanje geven grootere actualiteit aan het bezoek van von Neurath aan Rome. Dit bezoek zal gelegenheid geven om gezamen lijk de situatie onder het oog te zien en de maatregelen die noodzakelijk zijn geworden voor te bereiden Dit artikel, is geteekend door den hoofdredacteur, een journalist die er voor doorgaat in nauw contact te staan met de Wilhelmstrasse. Moet men, zoo besluit 't be richt van Havas, in het artikel een bedrei ging zien voor Engeland en een bevestiging van het gerucht, dat in den laatsten tijd te Berlijn de ronde doet, als zouden Duitschland en Italië besloten zijn de spil Berlijn-Rome te maken tot een waar militair bondgenoot schap, waarvan het eerste doel zou zijn, den oorlog in Spanje te liquideeren in den zin welke de regeeringen te Berlijn en Rome zich hebben voorgesteld. De Britsche regeering beschikt nog niet over volledige gegevens. In het Lagerhuis heeft minister Eden in antwoord op een viertal vragen betreffen de het bombardement van Guernica ver klaard, dat op 30 April een telegram is ge zonden aan den Britschen ambassadeur en den Britschen consul te Bilbao, waarin hun verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk alle in lichtingen te verstrekken, met behulp waar van de feiten ten aanzien van de verwoes ting van Guernica zouden kunnen worden vastgesteld. De antwoorden komen nog steeds binnen, zoo zeide Eden, en mijn ge gevens zijn nog niet volledig, zoodat ik thans nog geen verklaring kan afleggen. De Britsche regeering heeft reeds in het alge meen haar standpunt medegedeeld ten aan zien van het bombardement van burgerbe volkingen, waarvan de verwoesting van Guernica zulk een betreurenswaardig voor beeld is. Eden herhaalde tenslotte dat de Britsche regeering bezig is met de bestu deering van maatregelen, die in samenwer king met andere landen kunnen worden genomen, om een herhaling van soortgelij ke gebeurtenissen te voorkomen. Rechtschen wijzen verantwoor delijkheid voor vernieling van Guernica af. In een officieel communiqué der recht- sche autoriteiten te Salamanca wordt er nogmaals op gewezen, dat de verwoesting van Guernica het werk is van dezelfde in dividuen die te Eibar, Irun, Malaga en in talrijke andere steden in Noord- en Zuid- Spanje hun bekwaamheid als brandstich ters hebben bewezen. Het communiqué somt de wreedheden op, die de linkschen te Ma drid, Barcelona, Malaga, Valencia, en in andere groote steden hebben bedreven, en verklaart dat dit geen oorlog was, doch misdaden en wraakoefeningen. De zieken huizen te Melilla, Cordoba, Burgos, en Sa- ragossa en de scholen te Valladolid en in an dere, op grooten afstand van het front ge legen steden zijn, naar in 't communiqué tenslotte nog medegedeeld wordt, door link- sche vliegtuigen gebombardeerd. Japansche soldaten dringen Russisch gebied door. in Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt uit Chabarowski: De Sovjet-Russi sche grenswacht in het district ten Westen van het Chanka-meer heeft op 2 Mei des namiddags om 5 uur 20 op Sovjet-Russisch gebied een groep gewapende Japansch- Mandsjoerijsche soldaten ontdekt, die naar het binnenland van Sovjet-Rusland trokken. Tegelijkertijd heeft eeïi andere groep .Ta- pansch-Mandsjoerijsche soldaten iftet een machinegeweer aan de grens een stelling bezet, vanwaar zij waarnemingen deden op Russisch gebied. Toen zij op de Russische grenswacht stie ten, openden de Japansch-Mandsjoerijsche militairen een geweervuur, dat gesteund werd door machinegeweervuur van de ande re groep. De Sovjet-Russische grensbewakers beant woordden het vuur en dwongen de Ja pansch-Mandsjoerijsche soldaten naar Mand sjoerijsch gebied terug te gaan. Op de plaats van het incident hebben de Russische grensbewakers de hulzen ontdekt van gebruikte Japansche geweerpatronen. Belangwekkende uitspraken van den oud-gouverneur-generaal graai van Limburg Stirum. De Ned.-Indische defensie wordt goed behartigd. Een vertegenwoordiger van Aneta had een onderhoud met den oud-gouverneur-gene raal graaf van Limburg Stirum omtrent In- dië in internationaal verband gezien, de verhouding van Indië ten opzichte van Ne derland en over den inwendigen toestand van Nederlandsch-Indië. De oud-gouverneur-generaal verklaarde in dit onderhoud het volgende: Reeds' vroeger trok Nederiandsch-Indië in ternationaai belangstelling, niet alleen ten aanzien van hetgeen hier verricht was op economisch en politiek gebied, doch ook voor zoover het de defensie betrof. Het is onjuist zich hierover te verontrusten, te minder naar mate wij voortgaan de defen sie uit te rusten, in welk opzicht men bezig is zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden, vooral waar dit met groo te voortvarendheid geschiedt. Zijne Excellentie wees in dit verband op de organisatie van het vliegveld Andir, op de aanschaffing van de Glenn Martins, op het in dienst stellen van de „de Ruyter", op de organisatie van den Marinevliegdienst en de vergrooting van het aantal onderzeeërs. De heer van Limburg Stirum verklaarde bijzonder verheugd te zijn aan Indië een be zoek te hebben gebracht, hij vertrekt met een geheel ander gevoel dan waarmee hij hier aankwam. Z.Exc. verklaarde verder, dat niet te ontkennen valt dat in de verhouding tus schen Indië en Nederland een zekere wij ziging is gekomen. Ten aanzien hiervan zou hij willen opmerken, dat het gewenscht is dat het Nederiandsche parlement, ten aan zien van Indische aangelegenheden, zich op een hoog standpunt weet te plaatsen en zich weet te beperken tot bespreking van al- gemeene lijnen in het koloniaal beleid, zon der af te dalen in details. Men heeft in Indië het gevoel, dat men de interne zaken best zelf kan regelen en wanneer daartegen wordt ingegaan, verwekt men wrevel. De politieke, financiëele en economische verantwoordelijkheid moet bij den minister van Koloniën en bij den ministerraad blijven berusten, doch de regeling van details dient te worden overgelaten aan den minis ter van Koloniën en de Indische re geering, die volkomen competent moeten worden geacht om de inwen dige aangelegenheden te overzien. Op zijn reis door Indië werd hij het meest getroffen door de verbetering op i het gebied van waterleidingen en het groote aantal zwembaden, welke een zegen moeten worden geacht voor de jeugd. Hij vond het een verheugend teeken, dat de Inheemsche bevolking zich toelegt op den kweek van groenten, vruchten en bloemen. Hij achtte het wegenstelsel, op Java niet bijzonder. De wegen waren over het alge meen, volgens zijn opinie, te smal en niet berekend op de vrachten, welke de bevol king vervoert en evenmin op een groot in tensief verkeer. De Javaansche taal door de Europeesche bestuurders ver waarloosd. De heer van Limburg Stirum meende voorts te hebben opgemerkt, dat de belang stelling van verschillende bevolkingsgroe pen wederzijds is verminderd. Hij vroeg zich af of dit niet te verbeteren zou zijn. Verder meende hij, dat de kennis van de Javaan sche taal bij de Europeesche bestuursambte naren sterk is achteruit gegaan. Hij achtte dit een groot verlies, daar hij gaarne den controleur of assistent-resident als een ver trouwensman, die ook met den inwoner van de desa kan spreken, had behouden. Hij meende, dat dit een uitvloeisel was van de fusie der bestuurscorpsen en vroeg zich af, of deze ontstane tekortkoming niet zou kunnen worden hersteld en of die fusie piet ongedaan moet worden gemaakt. Voorts was hij van meening, dat het ge zag nog even sterk gevestigd was als voor heen en hij geloofde niet, dat dit had gele den. De politieke rust, welke thans onge twijfeld heerscht, was niemands speciale verdienste. In een crisistijd is er geld, noch belangstelling voor politiek en eerst bij een opgaande conjunctuur vallen er moeilijkhe den te verwachten. Voor sociale hervormingen. De uitslag van de verkiezingen in Japan, die wij in ons nummer van gisteren vermeldden, heeft ge leerd dat de bevolking genoeg krijgt van de overmatige militaire eischen want hoewel in alle opzichten geen duidelijk beeld is verkregen, dit moet toch uit de verschuiving naar links geconcludeerd worden, dat er een verlangen is naar sociale her vormingen en dat men afkeerig be gint te worden van de gevaarlijke legerpolitiek. De beide groote politieke partijen hebben hun overwegende positie behouden. De Min- seito, een partij met liberalen inslag, bleef de grootste en behaalde 178 zetels, tegen 205 in de vorige samenstelling. De Seijoekai dat is de meer conservatieve partij, hand haafde haar aantal zetels op 175. De kleine re partijen en de onafhankelijken bezetten tenslotte tezamen 112 zetels. Het Hbl. vertelde in zijn nummer van gisterenavond nog een en ander uit de voorgeschiedenis van deze verkiezingen en om een goed beeld te krijgen van het ver loop, nemen we daar een en ander uit over: Den 30en Maart had Hajasji, de minister president, den Landdag ontbonden, omdat deze obstructie voerde tegen bepaalde voor gestelde maatregelen ten behoeve van 's lands defensie evenals tegen de behandeling van wetsontwerpen tot het invoeren van agrarische hervormingen en herziening van het kiesrecht. In de maand Januari daar aan voorafgaande had het kabinct-Hirota reeds gecapituleerd voor een soortgelijke obstructie van den Landdag tegen de mili taire begrooting. Overwegende of het zou overgaan tot ontbinding van den Landdag, dan wel zou aftreden, koos het laatstge noemden weg en maakte plaats voor het ka binet Hajasji. Dit kabinet had kennelijk tot taak, een soort compromis te vormen tus- DE MINISTER KOMT AAN BE ZWAREN DER STEUNTREKKEN DEN TEGEMOET. Den minister van Sociale Zaken is van verschillende zijden verzocht, in verband met de prijsstijging van eenige levensbe hoeften, den steun voor de werkloozen te willen verhoogen. Vah andere zijde weer werd het verzoek gedaan, den brandstof- fenbijslag, die einde Maart, zooals gebrui kelijk, afliep, met het oog op vorenbedoelde prijssfi^ing je continueeren. De minister heeft deze verzoeken afgewezen, o.a. op grond van de overweging, dat het voordeel, dat de ondersteunden van de door de Regeering in distributie gebrachte le vensmiddelen hebben, financieel van zooveel beteekenis is, dat de bedoel de prijsstijging daardoor ruim schoots wordt opgevangen. In hoeverre deze distributie van financi- eele beteekenis is, moge blijken uit het feit, dat het verschil tusschen kleinhandel- en distributieprijs der levensmiddelen, toerei kend voor een gezin van 5 personen ge durende één week totaal f 2.0IR/2 bedraagt. Dit voordeel geldt voor gemeen ten, waarin alle distributie-producten wor den verstrekt. Der Regeering is voorts gebleken, dat, nu er door de opleving in vele bedrijven, meer werkgelegenheid aanwezig is, er aanlei ding is, om de bepaling inzake aftrek van inkomsten, voor zoover deze van inwonen de gezinsleden van ondersteunden afkom stig zijn, eenigermate te wijzigen. Gebleken is n.1., dat er zich gevallen voor doen, waarin het betrokken gezin van het aanvaarden van werk door den aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zelfs fi nancieel nadeel ondervindt. Om het werk te kunnen aanvaarden, komt men n.1. voor meerdere uitgaven te staan, omdat men zich b.v. werkkleeding, zwaarder schoeisel of een rijwiel moet aan schaffen. Ook heeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met het oog op het verrichten van arzeid noodzakelijk. Teneinde met het oog op de hui dige meerdere werkgelegenheid het aanvaarden van werk door de werk looze gezinsleden van ondersteun den zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de regeering besloten om aan de hiervoor geschetste bezwaren tegemoet te komen, door de bepa ling inzake aftrek van gezinsinkom sten bij de berekening van den steun als volgt te wijzigen. In den vervolge zal bij de berekening van !l bedoelden aftrek worden vrijgelaten: van de verdiensten van iederen in- wonenden minderjarige, en f4.— van de verdiensten van iederen inwonenden meerderjarige. schen het vcelcischende leger, dat gewend is achter de schermen aan de touwtjes te trekken, en de burgerlijke partijen, en voor het oogenblik practisch den status- quo in binnenlandsche en buitenlandsche pilitiek te handhaven. Verzoening tusschen het nieuwe Kabinet en het Parlement bleef echter afstuiten op het voortdurende con flict tusschen de eischen van het leger en het verlangen van het parlement naar vér gaande sociale hervormingen. Hajasji heeft het niet aangedufrd, het parlement eenvoudigweg opzij te schuiven en verder zonder parlement te regeereiu Het leger heeft meer dan eens het dreige ment geuit, het parlement naar huis te zullen jagen, tenzij het zich onderwierp aan den krachtigen wil van het leger. Hajasji heeft voorloopig een middenweg gekozen: het parlement ontbindende, heeft hij tevens een beroep gedaan op het volk om zich bij de komende verkiezingen in nationalen geest te bezinnen. Hij heeft op dit proces invloed trachten uit te oefenen door de bekendmaking, dat, tenzij de uit slag voldeed, de regeering den Landdag opnieuw zou ontbinden. De uitslag van de verkiezingen geeft thans een volstrekt onduidelijk beeld van de poli tieke krachtverhoudingen in Japan. Maar, het kiezerscorps is in ieder geval sterker voor de sociale hervormingen ge bleken dan voorheen. En dat moet gaan tert koste van de militaire uitgaven. Hoe men de verschuiving dan ook neemt, dat is in ieder geval een verheugend verschijnsel. De regeering is overigens van plan te zwichten voor de uitspraak van het kiezers corps, noch de situatie op de spits te drij ven. Zij is blijkbaar van plan voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Onze minister-president juicht het onderzoek door Van Zeeland toe. De „Ag. Ec. et Fin." heeft aan dr. Colijn gevraagd, welke zijn opvatting was over de opdracht, door den heer Van Zeeland aan vaard in verband met het opstellen van een rapport, hetwelk moet dienen tot introduc tie van internationale onderhandelingen om de moeilijkheden te bestrijden, die mo menteel aan den wereldhandel verbonden zijn. De minister-president verklaarde, dat hij het initiatief van Frankrijk en Groot-Brit- tannië in dit opzicht goedkeurde en dat hij zijn Belgischen collega toewenschte er in te zullen slagen, een zoo ruim mogelijke basis te leggen in de richting van een groo tere vrijheid op het gebied van den inter nationalen handel. Dr. Colijn voegde hier aan toe: „Indertijd heb ik mijn overtuiging in dit opzicht reeds voldoende kenbaar ge maakt, toen ik het voorzitterschap aanvaard de van de handelsafdeeling van de confe rentie van Genève ten doel hebbende een gemeenschappelijk economische actie te be reiken, alsook als president van de economi sche afdeeling van de conferentie te Lon den in 1933. Nederland volgt met evenveel interesse als sympathie de handelingen van den heer Van Zeeland. Wanneer het oogen blik gekomen is, zal ons land zeker niet weigeren zijn medewerking te verleenen aan de vereenigde pogingen der volkeren om tot een economische ontwapening te ko men." De onderdrukking der politieke partijen met legale en grond wettige middelen. De leider der Nationaal Socialistische Partij van Dantzig, Forster, heeft op 1 Mei opnieuw verklaard, dat de volkomen onder drukking der opospitie-partijen in 1937 zal worden voltrokken en wel, aldus voegde hij hieraan toe, „met legale en grondwettige middelen". De leider der nationaal-sociaiisten ver klaarde voorts, dat de eenheid van partij en staat in Dantzig op dezelfde wijze als in Duitschland' zal worden verwezenlijkt De redevoering van Forster, aldus vervolgt Havas, bevatte verder een nauwelijks ver heelde bedreiging jegens Polen. Hij zeide- Tlu die het zou wagen het Deutschtum té Dantzig aan te vallen, zal stuiten op een blok van graniet. De nationaal-socialistische adelaars, die hun beschermende vleugels uitstrekken over het Rijk, bedekken thans ook Dantzig. Recruteering voor het Duitsohe leger. De recruteering voor het Duitsche leger in Dantzig, waarvan reeds verleden jaar mel ding werd gemaakt is dezer dagen hervat. naarHOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO, Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1