SBltube-gebergte in handtn van Franco De Brabantsche Brief van Te Barcelona is de rust Marktberichten Dt Bilt seint Predikbeurten SPANJE weergekeerd Het IJsselmeer is thans zoet N.S.B. toekomstig bezitter van den Haagschen dierentuin ANNA PAULOWNA WIER1NHEN Be heer Deterding zou de zaak financieren. Centrum voor bijeenkomsten en sportgebeur tenissen. Amorira-Jilm. Donderdagavond werd in de Vlas- en Korenbeurs voor een geheel bezette zaai de Amorira-film vertoond. Pastoor Van der Eem sprak in een kort openingswoord z'n vreugde uit ovei goede opkomst van het publiek, die getuig de van de liefde voor de missie. In het voorprogramma werden o.a. ver schillende missiehuizen en de reis naar ln- dië vertoond. Daarna volgde dan de Amo- rirafilm, een film van liefde en haat. Het eerste deel van deze film gaf een beeld van wild. heidensch leven. Drie jongelui zijn de oorzaak van de hevige twisten die in 1917 het Lanjabergdistrict op Flores hebben geteisterd. Het tweede liet den ar beid van den missionnaris in zijn missie gebied zien. Tot slot werd een aardige Miclty-Mouse- film vertoond. In de plaats van den heer D. de Veer, die tot tijdelijk onderwijzer aan de U.L.O.- school in Schagen is benoemd, is de heer Leen uit Den Helder tot kweekeling met acte aan School III (Oostpolder) aange steld. Duivensport. De vereeniging van postduivenliefhebbers „Altijd Verder" hield haar eerste wed strijd vbor oude duiven vanaf Zevenbergen (afstand 137 K.M.) In concours waren 80 duiven. Ze werden om 8 u. 30 gelost. De eerste duif is gecon stateerd om 12 u. 28 m. 18 sec. en vloog 576 m. per minuut. De laatste prijswinnen de vogel werd om 1 u. 16 min. 16 sec. geconstateerd en vloog 480 m. per minuut. Prijzen behaalden: A. Liefhebber 1, 3, 4, 10 en 14 64.5 punt; G. v. d. Berg 2 en 0 39 punten; J. Hengsdijk 5 18 p.I P. de Vries 7. 8 en 12 37.5 p.: J. Schen kels 15—5 p.; W. Blaauboer 9, 11 en 13 30 p.; N. Spigt 16 4.5 p. BREEZAND. De Chr. Muziekvereenigïng Soli Deo Glo ria behaalde op het concours te Hoorn in de 1ste afdeeling met 47 punten een tweeden prijs, in den concertwedstrijd en met 24 p. een tweeden prijs in den marschwedstrijd. Vergadering S.D.A.P. Gisteravond had de S.D.A.P. afd. Wierin- gen een propagandaverkiezingsavond belegd met als spreker de heer P. J. Smidt uit Amsterdam. Na opening van den heer L. Klaver spreekt de heer Smidt over „de S.D.A.P. en de ver kiezingen". Het huidige bewind, aldus spr., zou bij de aanvang van zijn zittingsperiode de werkloosheid bestrijden; sedert 1933 is 't aantal werkloozen echter gestegen met 100 duizend. Nu zeggen zij dat er factoren ge weest zijn, welke zij niet bij machte waren te bestrijden. Het is echter de vraag, is er in die 4 jaren wel iets gedaan waaruit de bestrijding der werkloosheid blijkt? Dit is niet het geval. Wij vragen hun: Wat hebt gij dan gedaan om het leed der werkloozen te verzachten? Wat zien we? De steun werd sedert 1933 met 11 pet. verlaagd en de klee ding-en schoeiselverstrekking met 45 pet. Spr. zet dan uiteen wat een normale aan passing zou zijn geweest. Hoe het bestaan van middenstand en boeren nauw samen gaat met de koopkracht der arbeiders. Spr. schetst het uitvoerig. Ook worden door hem de mogelijkheden en voordeelen van Het Plan onder de loupe genomen. De economische politiek van Dr. Colijn is mislukt, Nu er door bijzondere omstandig heden een klein vleugje van opleving te be speuren valt, wordt dit echter al dadelijk door hen benut. Sterk becritiseert spr. de verschillende vormen van dictatuur. Stemt op de lijst van de S.D.A.P., dan is men er zeker van te stemmen tegen Mussert, en voor de vrijheidsgedachte! Fen welverdiend applaus weerklonk na vlotte rede. Van de gelegenheid om VraRe„ te stellen werd gebruik gemaakt door d* heeren Lukkien en Hulst die beiden do0r den spreker werden beantwoord. Hierna sluiting. Hierna Wielerclub Wieling.. Zondag a.s. laatste competitierit, 2 u* start te De Haukes voor handicaprace. ALKMAAR, 7 Mei. Kaasmarkt. - Aanvoer: 39 s apels, zijn. de 102.000 K.G. Fabriekskaas, kleine fi7v, per 50 K.G. Boerenkaas kleine f 17.-. 50 K.G. Handel matig. ALKMAAR. 7 Mei. Kaasbeurs. Edammer 40 plus, aanvoef 3857 stuks, verkocht 2127 stuks, midden, prijs f 16, hoogste prijs f 16.50' per 50 Aanwezig 2 fabrieken. Handel goed. ALKMAAR. 7 Mei. Andijvie f 11—21.50, asperges f 15_3!! bloemkool I f 1217. II 7 10, kropsla 1,50 —180. komkommers 6.50—15. prei 2.20360 peterselie 1—1.80. postelein 0.45-1.22, raba^ her 3.50—5.20, raapstelen 1.30—2.20, radijs 1 49_2.00, selderie 0.50—1.10, spinazie 1§L, 76 ct„ snijboonen 0.260.28, uien 1.40, wor, telen 910. witlof I o8, II 2.o04. ALKMAAR, 7 Mei. Op de heden gehouden Graanmarkt wa, ren in totaal 286 H.L.'s aangevoerd, waar. van de prijzen als volgt: 44 H.L. voertarwj 7 75 6 T" gerst chev. 8.50: 35 HL haver 7.50—8; 19 IIL boonen. w.o. bruine. 8-10 duiven 9—10 en witte boonen 21; 150 Hl! 'karwijzaad 22.50 32 IIL erwten, w.o.: klei. ne 8—9.50, grauwe 23 en vale erwten 13- 14 alles per 100 K.G. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Mei. Aanvoer: 2800 Kg. uien 11.30, grove 1.20—1.50, 4000 Kg. peen 0.70—1. 1420 bos rabarber f 3.603.90. 9000 Kg. roo. de kool f 6.40—7, 5600 Kg. gele kool f 5.7(1 -6.50, 26000 Kg. D. w. kool f 2.10—3. NOORDSCHARWOUDE, 8 Mei. BI. aardappelen 1.80—2.10. uien 0.601.2fli nrielingen 60 ct„ grove 1—1.30. peen 60-80 ct., kleine peen 50 ct. Roode kool f 5.50—7.50, gele kool f 3.70— 6.70, D. witte kool f 23. Verwachting: meest zwakke wind uit wes« telijke richtingen, half tot zwaar be< wolkt, of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering, ZONDAG 9 MEI. Ned. Herv. Gemeente. Hippolytushoef, nam. 7.30 uur, Ds. v. Beeki Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. H. A, Enklaar. A Julianadorp, nam. 7.30 uur. Ds. M. vag Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur Ds. de Wilde, Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam, 2.30 uur, Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. I Hippolytushoef. nam. 4.30 uur, de heer 0, Deen. Den Oever, voorm. 10 uur. de heer O. Deen, The Star of Hope Mission. Julianadorp.. voorm. 10 uur en nam. 7 uur, 1 Broeder Donker van Zaandijk en Broedoï! 1 de Waal Malefijt van Amsterdam. De Basken melden geslaagde tegenaanvallen. In den loop van den dag zijn gisteren de rechtsche troepen er in geslaagd de Baski- sche separatisten uit hun laatste stellingen in het Sollube-gebergte te verdrijven, zoodat deze bergketen thans in zijn geheele lengte van 15 K.M. in het bezit van Franco's troe pen is. Ook het plaatsje Menaca aan den Zuidrand van het Sollube-gebergte is door de rechtschen bezet. Ook in den sector van Durango hebben de opstandelingen onder bevel van generaal Mola, hun stellingen kunnen verbeteren en bezit genomen van de uitloopers van het Vizcargi-gebergte. Van daaruit beheerschen zij den straatweg van Amorebietta naar Bil- bao. Geslaagde tegenaanvallen der Basken. Het gisteravond door de Baskische ver- dedigings-commissie uitgegeven communi qué deelt mede, dat de vijandelijke lucht macht zich op de stelling van Sallube richt te en een bosch in brand zette. De regeeringstroepen hebben op energieke wijze den vijandelijken aanval op den Truende-top, die door zestien tanks werd gesteund, afgeslagen. Zes dezer tanks wer den onbruikbaar gemaakt, terwijl de vijand groote verliezen leed tijdens deze operatie. Uit de ancjere sectoren valt niets te vermel den. Aan het centrale front heeft de artil lerie de vijandelijke stellingen bestookt en groote verliezen veroorzaakt. Ook van het front ten zuiden van Burgos valt niets te vermelden. Volgens dit communiqué zijn de van daag door de rechtsche troepen ingezette aanvallen de sterkste, welke in Biscayc heb ben plaats gevonden. De vijand werd door de luchtmacht en zeer vele tanks gesteund, doch werd overal teruggeslagen. De aanval lers lieten een groot aantal lijken, van Ita lianen op het slagveld achter. De strijd bij Bermeo. De brigade der „Zwarte Pijlen" (Italianen) heeft gistermiddag een aanval ontketend op den weg van Bermeo naar Manguia, nadat voorbereidend werk was verricht door een zestiental tanks. De opstandelingen werden ten slotte on der machinegeweervuur genomen, terwijl ook de regeeringsartillerie in actie was. De rechtschen moesten zich terugtrekken en drie tanks acherlaten. Franco beschuldigt de buiten- landsche pers. De Italiaansche pers publiceert een mede- deeling. van generaal Franco, waarin deze zekere buitenlandsche bladen, die onjuiste verslagen zouden hebben gegeven van den slag bij Bermeo, van „leugens" beschuldigt. De Italiaansche bladen maken van deze gelegenheid gebruik, om de waarde van de Italianen in Spanje aan te prijzen. De „Cor- riera Della Sera" schrijft: „De slag bij Ber meo, waarin de Italianen eens te meer in de voorste gelederen streden, eindigde in een volledige overwinning der onzen." In een fel gekleurd hoofdartikel schrijft de „Regime Fascista" dat de lofuitingen van Franco voor zijn legionarissen de on waardige methoden der Èngelsch-IIebreeuw- sche pers aan de schandpaal nagelt. Ulvenhout, Hemelvaart 1937. Amico. D'n oogenblik is mee 'n scherke geknipt, om 'nen brief weg te schrijven naar m' nen amico. Trui is naar d' Hoogmis en den huis staat vol van den stillen rust van deuzen Hoogen Meidag. 'Nen rust, die in den zonnigen huis staat, lijk den fon kei lééft, in m'n barnsteenen sigarenpijp. Als 'nen opgewreven spiegel, zoo blinkt ien klèèren dag deur den nieuwgroenen iroon van den notenleer. En 't ijle windeke kroezelt koel in m'n •okken, hier onder de tafel. 'Nen gezegenden Meidag, deuzen dag van 's Heeren Hemelvaart. 'Nen dag als 'nenblossemtak zoo schoon, zoo vlokkend van wit blommenschuim. Zoo rein, da'k 'n alleen aanraken wil, mee 't licht van m'n oogen. 'Nen dag lijk 'nen blossemtak waarop de zon gesprenkeld ligt als peerlenden daauw. 'Nen blossemtak van den Meimaand boom, zoo is deuzen dag, waarvan den zoe- tigen blommentrenr wordt weggedragen op 't ragdunne windeke, dat deur den buiten fliert. Ja, ik mocht 't oe in mijnen vorigen brief nog wel schrijven, amico!" „In één uur kan 't veranderen." En 't wonder is gebeurd! Mee éénen stap ziin we over den drempel gegaan van den winter in den zomer. Tnéénen is den bloei losgesprongen, wierd Bloeimaand 'n feit. De hie-kes en kapellekes ze zwermen van blom tot blom. Ze duiken van den eenen in den anderen blommekelk en pu ren 't zoetste uit de witte Mei. Gisterenmiddag is op het vliegveld van Pcrpignan (Frankrijk) een reiziger aange komen, die lid is van het internationale comité tot hulpverleening aan het Spaan- sche volk. Hij heeft sinds Zondag te Bar celona vertoefd. Hij bevestigde, dat gisterenochtend te Barcelona alles kalm was en dat de trams en autobussen voor het eerst sinds vier da gen weer zijn gaan rijden. De militietroepen zouden de barricades in het centrum der stad hebben verlaten, maar zekere haarden van onrust zouden nog bestaan in de voorstad La Torrassa en in sommige door anarchisten bewoonde buurten. Drie oorlogsbodems van Valencia liggen in de haven voor anker. De ontziltingsperiode beëindigd. Stijging van het chloorgehalte met de binnenkomst der glasaaltjes ver wacht. Aan de ontziltingsperiode van het IJssel meer heeft het eerste kwartaal van 1937 op eens een eind gemaakt, aldus ir. J. T. Thijsse in het tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Vooral tengevolge van de grooten afvoer van den Rijn, was het waterbezwaar veel grooter dan normaal. Het juiste bedrag is op dit oogenblik nog niet bekend, maar het is zeker, dat het een miliiard of drie ku bieke meters te veel was en meer dan de waarde voor het geheele jaar 1934. Het ge volg is, dat de totale hoeveelheid water die sinds de vorming van het meer daarin is gekomen, juist gelijk is aan de normale: rond 64 millioen m3. Droogte en natheid hebben elkander dus juist gecompenseerd. Doordat de natte tijd op het laatst is ge komen, is het zoutgehalte tijdelijk gedaald tot onder het verwachte eindgeiialte: de zouttocht van eind Maart leverde een ge halte, gemiddeld over het geheele IJssel meer, van omstreeks 165 milligram chloor per liter op. Het verzoetingsproces', waarbij het zoute water van vóór de afslui ting werd verwijderd, is dus afge- loopen. Het heeft bijna vijf jaar geduurd, namelijk van eind Mei '32 tot eind Maart 1937. De zoute plek bij Medemblik. De zoute plek bij Medemblik is toe te schrijven aan het door de „Lely' uitge slagen Wieryigermeerwater. Het bij den af sluitdijk binnenkomende zout is door het krachtige spuien geheel teruggedrongen; alleen vlak bij de voorhavens der schutslui zen is er iets van te bemerken. Zelfs op deze minst verzoete plekken ligt het chloorgehalte binnen de smaakgrens. De tweede periode. Wij gaan nu de tweede periode in, waar bij het chloorgehalte, in overeenstemming met het wisselende waterbezwaar, om het evenwichtsgehalte zal slingeren. Het hangt af van de maatregelen, die ten aanzien van het beheer van het meer en van de aangren zende boezems zullen worden genomen, hoe hoog het evenwicht precies komt te liggen. Voorloopig zal; in verband met het naderen van den zomer, op eenige stijging zijn te rekenen. Dit is des te eerder het geval, omdat thans met de spuisluizen wordt gemanoeu vreerd voor het binnenlaten van glasaaltjes, wat voor de zoetwater- De biekesl Vonkend in de zon dwerlen ze over den witbloeienden sloot, achter mij nen erf. En over alles blankt den klééren dag in opgewreven spiegelglans! Vrijdag, 7 Mei 1937. Amico, ik mot weer overnieuw beginnen. Toen 'k gisteren zoowijd was mee m'nen brief, kwam er ineens van alles tusschen. Ge mot weten: al peinzende naar buiten, onder mijnen schaduwenden notenleer deur, waaronder de kloek heur piepkuikens tel kens klokte; zoo turende deur dieën zonbe- spikkelden schaduwval van den spulschen notenkroon over de zonhegoten velden, wit van madolievekes naar den zuiveren ender. waai' den dag van Hemelvaart glorifiecrde in éénen liehtwemel, al peinzende en droo- niende zoo, was ik, mee de geuren van de meiroos om m'nen kop. in 'nen zoeten dut versukkeld. (Ge slaat dus dat brandnlekske hierboven aan m'nen brief wel over? 't Is van m'n Zondagsigajir, man). Al schrijvende en peinzende waren m'n oogen toegevallen, m'nen kop omlaagge- knikt en m'n zielement on 't windeke mee- gevaren naar dieën tintelenden ender van Hemelvaart. Ik herinner me nog, dat mn voeten sjuust efkens veegden langs de witte, koele kroos- blommekes op den bloeienden sloot; dat ze streken deur 't koelmalsche gras van de velden en da'k wiier en wiier wegflierde, locht lijk 'n blommepluis on 't windeke, naar dieën eeuwig-verren ender van Hemel vaart. die daar glorifiëerde in éénen witten liehtwemel. blank en zacht als zwanendons. Ik flierde, zeilde, glee altij verder, ver der deur de blossemende. bloeiende Mei en ik rook den blommengeur tot diep in m'n keel. Nog efkens, als ik deuze vaart kost hou wen en 'k zou er ziin. En 'k zou daar zitten op dieën zwanendonzen ender, vlakbij 't Licht van den Hemelvaart eigens. Toen Wég 't windeke waarop m'n zielepluis zoo locht gedragen wierd! Wég ook de geuren van de duuzenden honingskelkskes van den meibloci. En ik botste teugen 'nen donkeren scha duw en... 'k wierp wakker in 'n bui om fa v^rlitpn! visscherij op het IJsselmeer van het hoogste belang is. Zoolang daarbij nog geen bijzondere maatregelen worden getroffen, komen dan ook belangrijke hoeveelheden zout water mee. Ook in 1935 en 1936 zijn glas aaltjes ingelaten; doordat toen het waterbezwaar groot was en vrij ge regeld werd gespuid, kon dit zout niet ver doordringen, zoodat de ver zoeting toen niet in ernstige mate werd belemmerd. Wordt het echter in April en Mei 1937 droog, dan zal er, met de glasaaltjes, vrij veel zout op het meer komen. Dit alles neemt niet weg dat het meer, nu het eenmaal geschikt is voor de drink watervoorziening, dit ook zal blijven. Tegen vallers zijn niet meer te vreezen. Het is jammer, dat in den laatsten tijd opnieuw is getracht het IJsselmeerwater in discrediet te brengen. Al zal de hoedanigheid van het wa ter daar niet onder lijden, het vertrouwen bij het publiek wordt toch geschokt, wan neer eenige dagbladen, geheel ten onrechte, berichten, dat het IJsselmeerwater gebleken is ongeschikt voor drinkwater te zijn. De N.S.B. zou voornemens zijn den Haag schen Dierentuin te koopen voor f 850.000.- beweert het Vsbl.. Zeven ton zou door Sir Henry Deterding worden verstrekt in den vorm van een hypotheek. De bedoeling is de gebouwen in den tuin in te richten voor bijeenkomsten en als sportcentrum. De eigenaresse van de Dierentuin, de N. V. Gemeenschappelijk Eigendom, deelde mee, dat haar van deze pogingen niets be kend was. Hieruit mag men echter niet afleiden, dat zij voor de verkoop van de tuin aan de N.S.B. niet te vinden zou zijn. Reeds vele pogingen heeft zij ondernomen om van de tuin af te komen. Er rust een hypotheek van ongeveer zeven ton op, die de exploitatie zeer bemoeilijkt, terwijl de N.V. zich om het behoud van de tuin wei nig bekommert. Wanneer de heer Deterding bereid zou blijken, de hypotheek over te nemen, verwachten wij niet .dat Gemeen schappelijk Eigendom daartegen bezwaar zou maken. Het is intusschen nog de vraag of de koop gesteld dan, dat er inderdaad serieuse po gingen in die richting gedaan zullen worden werkelijk tot stand zal komen. De heer De terding zou n.1. een voorbehoud hebben gemaakt. De verkiezingen moeten voor de N.S.B. zoo gunstig uitvallen, dat de geld schieter er perspectief in ziet. VOETBAL N. H. V. B. Derde klasse F. Succes 3 ontvangt om 10 uur Atlas 2, wat de Wieringers wel niet zullen kunnen winnen. Junioren A. Zondag kan hier de beslis sing vallen. Aan de Sportlaan te Den Helder vindt n.1. om 12 uur de match HelderO. S.V. plaats. Beide ploegen spelen hun laat sten wedstrijd. Helder staat een punt voor Vooruit, witjakken, grijpt jullie kans. Adspiranten: Succes A verliest van H. R.C. A (12 uur) Evenmin is veel roem weggelegd voor Succes B dat in afd. S. om 1.15 H.R.C. d bij zicli op bezoek krijgt. In afd. U wint Texel A om 12 uur van Texel B. Daar stonden Trui en den Fielp veur me, 'nen zwarten muur van Zondagsche klee- ren! 'n Complete zonsverduistering-in-ver- eenigine:, art. XX W. v. S. En ze stonden nog te lachen ook...! En ik mot wel vetil kwaad gekeken heb ben, als ik daar knipoogde teugen den zon nedag; mee m'n knuisten in m'n oogen wreef en vergat m'nen mond dicht te doen! •Ta. ik mot wel veul kwaad gekeken heb ben, want wat hadden ze 'n plazier. Trui en den Fielp, die samen van de kerk kwa men. Hij in z'nen gekleeden jas en mee den hoogen hoed op, zij in heuren zwart lakenschen mantel, mee den behlomden poffer op en den goudbesnejen kerkboek nog onder den arm. En om ook iets onnlnzieries te doen waar in eigens leut in had, stak ik m'n knuisten in de locht, rekte m'nen romp uit malkaar en geeuwde als 'nen leeuw in huilie lachen de koppen. „Nounou", zee den Fielp: „dieen dut is oe bekommen, Dré!" „Meneer pastoor nie geprikt?" „Toch nooit op F.iligendag!" „Had ie veur mijn part vandaag best 'ns kunnen doen!" „Waarom?" „Dan waren guilie nog 'n half uurke weggebleven." „Is 't nie net 'n klein iong, Fieln?" vroeg Trui: „lastig as ie wakker wordt!" Trui lee d'ren Zondagschen poffer pron- fies en veurzichtig in de goeie kast, vouw de de linten sjecuur on en zee toen: ,.'k zal maar 'ns'n extra Zondagsch bakske gaan zetten, dan knapt ie weer op. Ga toch zitten, Fielp? En Dré, zit nie zoo gos- liederlijk te gapen: presenteer den Fielp liever 'n sigaar, hij is den bruigom!" Nou was ik kleer-wakker! Vragend keek ik den bakker aan; meteen flitste deur m'nen kop: „da's waar ook hij is 'n jaar na óns getrouwd." Jahaha, amico! De bruiloften vallen hier altij in Mei! De jonge, de zuiveren, de gou wen...: in Mei, dan leggen de veugeltjes...! Ge wit! En als ik den Fielp zoo zwijgend aankeek, onderwijl die gedachten allegaar deur m' nen kop krioelden, welja, 't valt nie mee om binnen twee minuten van 's TT. Hemelvaart weer op Fielp Beeokers z'n veertigjarige bruiloft te ziin, dan zat den Fielp daar teueenover me mee 'nen stiifrerh len rug, de oogen wiid en trotsch onen. teugen me te knikken mee n gezicht, waar op duidelijk te lezen stond: „en oe eb ik datte klaargespuld, Dré!" ..N011, Fielp, alvast gefeliciteerd, man!" Kn_ diep-seerjeus antwoordde-n-ie: „merci Dré, ja de kwestie is deuze: ik zit hal in de bruidsdagen, ziede!" „Tk...?" Kee toch ook zoo'n bietje, denk ik, Fielp?" „Ge zijt best huitgeslapen, Dré!" „Hier, stik maar 'ns op, Fielp!" „Waar is den tijd gebleven, oe?" riep Trui van uit 't achterhuis. „Wij verlejen iaar, gij van t jaar de veertigjarige... 't is „Laten we nou gin ouwe koeien uit den sloot halen, op deuzen sclioonen mergen". zee^ ik. want, amico, ik had wezenlijk trek in 'n Zondagsche kom koffie mee koek. En a's ik Trui 'n hietie temnteer. dan schiet ze alfii veul vlugger on, men d'r werk...! Mee 't serviesgerei wierd dan ook dalük veul poofiger, levendiger omgesprongen, ik hegost den koffie te ranken en 'k heurde 'm smakelijk klukken toen Trui 'm op schonk. „Nouia, houwe koeien," zee den Fielp, 'n bietje in z'nen wiek geschoten „de kwestie is deuze: hop zulke hoogenhRkken ziet ge ns géren hachfprom! Waar bof nie?" Nou, toen was den koffie heelegiiar „bruin", amico. Tk hoefde veurloonig niks te zeggen. Trui dee 'f veur me en ik mur- de, lepelde, heet in den malschen, vershe- hoterden koek. zoog aan m'n sigaar en was veul content mee deuzen smeuïeen Zondag, die liikgouwen amber deur den buiten fonkelde! Nóg 'nen „millioennair", m'nen Blek, die evenmin mee den groentenwagel uit moest was 't allegaar puik naar z'n goesting! Hii voelde z'n eigen vandaag in deuzen millioen nairsstaat nog meer eomnagnon van me. dan deur do weeks en mee 'n kninoog lee- ie broederlijk z'nen trouwen kop on m'nen knie. Toen kreeg ie ook 'n snep koek. Go bent compagnons, of ge bent 'n nie, dus ook op Zon- on feestdagen! „Presenteert 'm 'n sigaar ook," zee den bruigom, die zonde van den koek maakte. En 't nie goed vekronpen kost, da'k van z'n bruigomschap nie achterovergeslagen was. Maar deuzen zet had gin succes, want Trui gunt den goeien Blek oog geren 'nen zoeten muil. „Niemand weet 't nog, Dré," begost den Fielp weer. die als raadslid alfii geren de dingen 'n tiidje alléén wil weten. „Ge hou 't toch nie geheim, Fielp?" vroeg ik „onnoozel", Waar on bii Trui den koffie of den koek, of allebei in 't ver keerde keelgat schoot. „Ge-eim?? Ge-eim?? Zijde nou be-bc-bela- belaaitafeid" „Wanneer is 't precies, Fielp?" ,,'t Valt buitengewoon Dré (Hij kleeurde M legaar bij, amico). „Op Maandag Den vier- entwintig.stenü" H „Hé?? Hoelang hebben guilie veertig ia- ren gelejen dan onder de gebojen gestaan. „Bekanst vier weken. Kwam zoo huil mee de hopening van den winkel. Addert trubbel g'ad mee den houw. Zijde dat nöil bal vergeten...?" vroeg ie mee veul vervcon- j dering. Ocbja, amico, 't is mee den Fielp sjuust als mee alle politiekers! Ilii denKt dat heel de weareld om hum draait! „Dus', ging ie geestdriftig verder: „w® vieren drie dagen feest, mensehen! Ik becin 's Zaterdagsmiddags en 'k schei er nie hal veur Dinsdagsmorgens zijn zonsongank! „Da's tenminste mannentaal", riep ik. „Waar viert ge, Fieln?" vroeg Trui. dia natuurlijk dalijk om de practische ding®3 denkt. „In de bakkerij, Truikp! 'k Ileh verlejen iaar gezien oe pronties guilie den s'a'a hopgeknapt en versierd. 'k heb mee K® overleed, om 't sjuust zóó te doen, in m." bakkerii! 'k Zal ze witten, verven, versie ren. hillemenneren tot één groote feestzae- 'k Bak heigens de feesttaart, 'nen f01® oog en nou Dré, nou de zaken!" „De zaken...?" „Drie schoone biggen neem ik van Ju"1 haf!" „Kunnen we nie meer missen veur mest", zee Trui pardoes. En als ik efkei nadocht, neeë... ze had gelijk! „Niks gin bezwaar, Fielp! Gaat naar tl®" Rlaanwe! Die kan 'n leverantieke best g bruiken." 1 „Oem, Oem", bromde n-ie. „Ja^.. 1,10 dan maar". „Toch niks teugen, Fielp?" „Oem, neeë, tiiurlijk nie. Maar *t is wu» ik eb verlejen iaar hij juillie geleverd-;- ™neden Blaaiiwe...... jaKc W"J Dré hij mag komen orre, wiedes! i"8 r^-as io 't zoo rar> te weten komt---*** hij hee halfij van die haardigheidies eel den Raad komt, mee den Burgem® ter haan 't oofdge verstaat me wel—- Afiin. amico, we hebben weer 'ns iets 1» 't vet! Enne... ik heli er den Blaaiiwe over e* sproken. F.n hii zal veur 'n „leuk haard' 1 cidie zorgen, hee-t-ie me beloofd. De comiteit veur d'eerepoort komt Zate dagavond al bii malkaar! Afiin, g® h0°r er meer van, maar nou schei ik eraf. Veul groeten van m'n Zonsverduistering en als altij gin horke minder van oew® t.a.v.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10