Visscherij DE WEEK: Uit de historie van Den Helder en omgeving MOEDERDAG! Texel <3^ van Baar en COR KRIGEE Historische Vereeniging: „De Kop van Noord-Holland met de Eilanden Wieringen, Texel, Vlieland en Terschelling", waaraan is verbonden, „het Stedelijk Museum van Den Helder. HOLLAND'S NOORDERKWARTIER inl300. WlfflMGEML M1T fefhem bicier Zi/fe Petheni' datnöndiboshiel HOLLAND'S NOORDERKWARTIER in 195Z. Er is in DEN HELDER maar één adres voor Uw Tekf. 461 Zie „Riako-étalage' Hoe een Heldersch meisje Londen ziet Een heerlijke TAART voor f 1.- WIJ BEZORGEN HEM EVEN THUIS Burgemeester Kamp voor de microfoon Eindexamen lagere landbouwschool Tentoonstelling in het St. Janshuis Burgerlijke Stand Texel-Alkmaar IN FEITEN EN FA NT AS IE ËN DP MOCI5TE PI2HL Biljarten Oosterend Schoolfeest uitgesteld Predikbeurten Rheumafiek? laaf U toch wrijven mi'jus Ongeveer tien jaar geleden deed de schrij ver van dit artikeltje in het Bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, al hier, een voorstel, pogingen aan te wenden tot oprichting van een Stedelijk Museum. Uit liefhebberij waren reeds vele objecten verza meld, waaruit duidelijk bleek, hoe vele be langrijke dingen te bekomen waren, indien er werk van werd gemaakt. Het voorstel had niet veel succes en kwam in de prullemand terecht. Niettemin werd met het verzamelen doorgegaan en spoedig kon worden geconsta teerd, dat door de aanwezigheid van vele officieele bureaux in onze gemeente er een schat van voorwerpen, kaarten, photo's, enz., in de archieven lagen, wier voor-den-dag- haling van belang kunnen zijn ter bereiking van het voorgestelde doel, dat zeer zeker in het belang der gemeente moet worden ge acht. Tot onze gemeente, die zelve niet zoo oud is, behoort Huisduinen, een zeer oude histo rische vestiging, alsmede Koegras en Juliana- dorp, die van later datum zijn. Het Marsdiep met zijne belangrijke zeedijken is van histo rische vermaardheid. Niet minder belangrijk zijn de stichtingen der Marine met Reede en Haven, de verschillende forten, de Water staatswerken enz, enz. Van alle bovengenoemde diensten en wer ken zijn kaarten, teekeningen en boeken aan wezig, die zich ten deele in de archieven be vinden, ten deele bij de boekhandel-antiqua riaten, die deze voorwerpen hebben verkregen uit de bibliotheken van overleden bekende persoonlijkheden. Bij het opsporen van die kaarten en teeke ningen, bij het bestudeeren dezer geschriften komt men tot merkwaardige ontdekkingen, die leiden tot uitgebreider gezichtskring. In het „Tijdschrift van het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap" zijn bijdragen verschenen van Dr. A. A. Beek man, de bekende Nederlandsche Aardrijks kundige, over: „De oudere en tegenwoordige gesteldheid van Hollands Noorderkwartier" en van Dr. F. C. Wieder over: „Merkwaar digheden der oude Carthographie van Noord- Holland", om er maar een paar te noemen. Het eerste kaartje is van „Hollands Noor derkwartier in 1300" op een schaal van 1 200.000, dat het uitgangspunt vormt van 'de kennis van de natuurlijke gesteldheid van dit gewest, niet alleen om den gang der ge beurtenissen na dien tijd goed te kunnen be grijpen, maar ook om eep goeden blik te ver krijgen op den tegenwoordigen topografischen toestand. Het tweede kaartje is dat van „Hollands Noorderkwartier in 1932", op dezelfde schaal, waarop onmiddellijk het groote vormverschil opvalt. Met het oog op de plaatsruimte zijn op beide kaartjes de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling weggelaten. Men ziet uit deze kaartjes, dat deze land streek sedert 1300 enorm van vorm is ver anderd. Op het eerste kaartje wordt de Noord grens gevormd door den Ouden Westfrieschen Zeedijk, die sedert 1500 als binnendijk of slaperdijk is te beschouwen, doordat na dien tijd de navolgende polders zijn ontstaan: De Waard- en Groetpolder, de Wieringerwaard, de Zijpe, de Anna Paulowna-polder, de pol ders Calantsoog, Koegras, Den Helder en Huisduinen en als allerlaatste de Wieringer- meer-polder. Geen deel van deze lage landen aan de zee heeft zulke belangrijke gedaante-veranderin gen ondergaan als dit gewest, zelfs nog na het einde van de 13e eeuw. Van de groote grondverliezen, die vóór de 13e eeuw hebben plaats gehad, is weinig bekend. Hetgeen na dien tijd gebeurde is uit tal van oude stuk ken en op het terrein zelf nog in bijzonder heden na te gaan, veelal zelfs met kennis van het juiste tijdstip, dus ook in nauwkeurige Volgorde. Het is merkwaardig in de geschiedenis der carthographie, dat zulk een klein stukje van de aarde als Noord-Holland en De Kop van Noord-Holland, reeds in de 17e eeuw goede kaarten bezat, ook in zijne onderdeelen, en dat die kaarten voortreffelijk door zeer be kwame teekenaars waren uitgevoerd. Gelukkig hebben de Gemeente-besturen en de Polder-besturen door de uitvoering en de bewaring dier kaarten er aan medegeholpen, dat verscheidene dier monumentale exempla ren, nadat zij meer dan een eeuw practischen dienst hebben gedaan nog tot heden bewaard zijn gebleven. Aan de hand van bovenstaande gegevens kwamen wij, als het ware van zelf, tot de op richting van de „Historische Vereeniging De Kop van Noord-Holland met de eilanden Wieringen, Texel, Vlieland en Terschelling." In een volgend artikel zal ik trachten dé verschillende bijzonderheden van dit gewest te beschrijven. KI. F. Oortgrjsen. bEH MELbl Huisduinen, Visscherij-museum te IJmuiden. IJmuidens Bloei heeft zich de oprichting van een Visscherij-museum als een deel van haar doel gesteld. De gemeente Velsen toonde zich bereid deze zaak te bespreken en zal vermoedelijk ernaar streven het Museum tot stand te brengen, terwijl het dan onder beheer zal blijven van IJmuidens Bloei. Vischverstrekking aan werkloozen en armlastigen. Zooals men weet, heeft de Minister van So ciale Zaken een uiteenzetting gegeven, welke voordeelen de werkloozen en armlastigen bij de verstrekking van allerlei levensmiddelen, waaronder ook behoort het artikel versche visch. Daarin werd gezegd, dat de visch tegen 0.18 per kilo werd verstrekt, terwijl de kleinhandelsprijs was 0.35. Tegen deze voorstelling verzet zich de kleinhandel en deze betoogt, dat weliswaar de visch is verstrekt tegen ƒ0.18 en minder, maar op wil toeleggen, twijfelt men van die zijde, of En dat bovendien de kleinhandel in die perioden, dat visch werd verstrekt, belangrijk minder maakte dan 0.35 per kilo. De kleinhandel, zoo zegt men, heeft heel wat meer risico dan de regeering en, hoewel verklaard is, dat de regeering er geen geld op wil toeleggen, twijfelt men van die zijde, of inderdaad 's Lands Kas er zonder kleerscheu ren afkomt. Dit alles ontleenen wij aan het Dagblad voor IJmuiden, dat, na de regeeringspublicatie, op onderzoek is uitgegaan. Mindere vischprijzen te IJmuiden. Den dag na den Hemelvaartsdag scheen er weinig animo te zijn aan den IJmuider af slag, althans de prijs van de fijnvisch gaf een weinig opwekkend beeld. Tarbot en tong bleven ver onder den gulden. Tong kwam er nog het best af, n.1. 0.90, maar tarbot kwam slechts op (Ten hoogste 0.62. Ook de scholprijzen hadden een lager niveau, ofschoon van lagen prijs niet gespro- kan worden. De besommingen der trawlers waren dan ook maar matigjes. Een paar loggers maak ten nogal goede besommingen. Aal visscherij in het IJseimeer. De paar laatste dagen is er wat meer vangst van aal en sommige schuiten komen met ongeveer 100 pond aal ter afslag. De prijs houdt zich goed en men heeft eenige 'verwachting, dat er geen groote daling in den prijs zal plaats hebben, omdat de invoer sterk is gecontingenteerd voor buitenlandsche paling, terwijl de andere waarde van den gulden aan de prijsstelling van onze aal, ten opzichte van de Deensche, ten goede komt; immers, het heft tendeele het verschil in hoogte van het betaalmiddel .op. Catn: Een stadgenoote, die sinds eenige maan den in Engeland en in Londen college loopt, kan haar oude woonstad niet vergeten en zendt ons het volgende epistel, met ver zoek tot opname, waaraan we gaarne vol doen. Londen, 25 April 1937. Zondagmorgen kwart over vijf. Ik slaap nog half wat onrustig op het punt van wakker worden, wetend dat er iets is, waarvoor ik op moet staan. Dan schrik ik op uit m'n gedommel, door de stille straat weerklinken plotseling de luide stemmen van wat voorbijgangers en het ratelen van een kar. Ik richt me op in bed en kijk door het wijd geopend raam naar buiten, waar het nog schemerig is en zóó stil. Slaapdronken wil ik weer gaan liggen, maar gooi dan plotseling, resoluut de dekens van me af. Eeven later een tik op de deur, die ik open voor een meisje met wat verwezen gezicht, ongekamd haar en in kimono, dat me wilde wekken. Ik verzeker haar lachend, klaar wakker te zijn en als ze verdwenen is, kleed ik me haastig aan. Om half zes staan we met z'n vijven in de ongewoon stille straat en hard klinken onze stemmen op. 't Is een nogal internationaal gezelschap, bestaande uit een Duitsch, twee ngelsche, een Joego-Slavisch en een Hollandsch meisje. „Ik ben benieuwd," zegt er een. of de Australische, Canadeesche en Zuid-Afrikaan- sche troepen er ook zullen zijn!" „Ja", zegt het Duitsche meisje, „ik hoop het maar, want daar ben ik vroeg voor op gestaan." In „Kensington Gardens" is het (het vroege uur in aanmerking genomen) verbazend druk. Drommen menschen spoeden zich voort, komend uit alle richtingen en wij besluiten hen maar te volgen. Als we door het Soldatenkamp, dat pas is opgeslagen in het park. en het heele aanzien ervan bederft, komen, vinden we de soldaten al druk in de wee». Een paar zijn hun „breakfast" aan het be reiden en onze leege magen beginnen te jeuken. „Mmm", zegt er één, „Bacon and eggs!" Enkelen wenschen ons vroolijk „Good morning" met het gewone praatje van „Sweetheart" volgend naturlijk. En wij groeten terug, ze ongevaarlijk nu achtend met zooveel menschen, op klaarlichten dag... en met de officierskampen niet ver. Als we na „Kensington Gardens" de „Ser pentine" passeeren zien we al mannen en jongens aan het roeien, terwijl aan den kant enkele zwanen en eenden wat flirten. Plotseling begint de zon te schijnen, te stralen aan de heldere heel teerblauwe •morgenlucht. Dan is het mooi, zoo mooi in het park. De boomen, allen in blad nu, frisch en groen, de zon en het water en Zondag morgen. En opeens neurie ik dat bekende Holland- sche liedje „Wordt wakker, 't zonnetje is al op." Ook de anderen beginnen te zingen, ieder in eigen taal en zoo loopen we door in stevige pas, tot we „Hyde Park Corner" be reiken. Hier slaan de meesten de richting van Buckingham Palace in en wij volgen hun voorbeeld. Niettegenstaande het vroege uur, staan er al menschen met „Chocolate" en „programs", en daar we erg hongerig zjjn, kunnen we de verleiding niet weer staan ons te laten op houden en een plak chocola te koopen. Nu wordt het een beetje gedrang, wij laten ons kalm voortduwen, komen van zelftot voor Buckingham Palace, waar we blijven staan en ik een programma van de „Repetitie der kroningprocessie" koop. De tribunes voor het paleis zijn stampvol, op de trappen van het Vitoria-momument en zelfs op de beelden staan en zitten de men schen, man aan man. De straat en het plein rondom het enorme monument wordt vrijgehouden door bereden politie, die gewichtig op en neer draaft, maar niet veel te doen heeft, daar de menigte zich wonderlijk kalm gedraagt. Eenmaal hoor ik een toooefcowwer tegen één Laat Uw moeder morgen smullen! VAN GALENSTRAAT 71 TELEFOON 399 Voor de V.P.R.O. heeft gisteravond Burge meester Kamp van 8.30 tot 9 uur een rede gehouden over den Zuiderzeepolder, daarbij voornamelijk beschouwingen gevende over zijn ervaringen in den Wieringermeerpolder. Tenslotte verwees Mr. Kamp naar een van zijn hand eerstdaags verschijnend boek, ge titeld: „Zuiderzeeland", dat zal worden uitge geven door de Amsterdamsche uitgevers firma „Querido". Woensdagmiddag is in de Lagere Land bouwschool te Den Burg het mondeling ge deelte van het examen afgenomen en aan de leerlingen het einddiploma uitgereikt. Hierbij waren tegenwoordig het bestuur der Stichting tot bevordering van het Land- en Tuinbouw- onderwijs op Texel en de heer Linesch, Land- bouwleeraar te Schagen. Aan alle 18 candi- daten werd het einddiploma uitgereikt. Hier onder waren vier, die vorig jaar reeds dit examen hadden moeten afleggen, doch door het overlijden van den heer Klimp en de vaca ture, die daardoor aan de school ontstaan was, kon het toen niet worden afgenomen. De leerlingen werden toegesproken door den heer Linesch, den heer K. Vlaming, lid van de Commissie van Toezicht op dit onderwijs en door den heer Van der Ban, directeur aan de Landbouwschool alhier. Heden en morgen zal in het Sint Janshuis te Den Burg een tentoonstelling worden ge houden van werkstukken, gedurende dezen winter vervaardigd door jeugdige werkloozen. De opening heeft dezen .middag te 5 uur plaats. Toegang voor het publiek om 7 uur. Gedurende de tentoonstelling zal een ver lating worden gehouden van zelf vervaardigde werkstukken. van 1 tot en met 7 Mei 1937. GEBOREN: Anna Maria, d. v. P. Bakker en A. Verberne; Elisabeth Agnes Johanna, d. v. A. Beers en M. Ertl; Cornelia, d. v. J. de Waard en G. Jurjens; Elsje Aleida, d. v. B. Oostra en F. Smidt. ONDERTROUWD: N. P. Graat en E. C. L. Suykerbuyk; S. de Waal en A. Jellema. GETROUWD: P. Maas en C. A. Zijm; J. Witte en J. C. Reij. OVERLEDEN: Simon Gomes, 63 j., geh. m. N. Dijt; Cornelia Witte, 26 jaar. POLITIE. GEVONDEN: speelgoed (hondje), 1 porte- monnaie. Tegen Alkmaar komt Texel I morgen ge heel volledig uit; ook Witvliet, die niet meer in de gemeente vertoeft, komt voor dezen wedstrijd over. 't Elftal komt in de volgende samenstelling uit: Dukers D. Zuidewind Joh. Ran H. Neyens N. de Graaf A. Huizinga P. Kikkert M. Vlaming G. Witvliet H. Ran p. Neyens Reserve: J. Bruin. der „Bobbies" zeggen: „Hallo Tom! Hoe maak jij het?" En de Bobby gemoedelijk: „Best! En jij?" Na ongeveer een uur geduldig gewacht te hebben, half slapend, hangend tusschen de menschen, hooren we plotseling een bel rin kelen. We raden en hopen. „Een telefoontje, dat de stoet in aantocht is!" Er komt wat beweging in de menigte, de politieagenten doen nog gewichtiger. En even later hooren we in de verte niuziek, die al nader komt al nader ook het trappelen van paarden, en het gaat van mond tot mond: de stoet is in aantocht. Daar rijden soldaten te paard voorbij, dan de band, en dan... getrokken door acht witte paarden dé gouden koets. Hij schittert en glanst in het stralende zon licht en de koetsier zit statig, zich wel van zijn waardigheid bewust, voor op den bok. Achter de gouden *koets rijden weer sol daten te paard en dan volgen nog vier koetsen, bestemd voor Queen Mary en andere hooge personen. Na die koetsen komen weer soldaten te paard, die de stoet sluiten. We zijn alemaal wat teleurgesteld. Het Duitsche meisje is werkelijk verontwaardigd. „Is dat alles?" vraagt ze en dan min achtend. „En wat een lijn! 't Lijkt wel niets! Dat kunnen ze in Duitschland beter hoor!" Ik klop haar moederlijk op den schouder en sus „Dat is je Duitsche soldatenhart, m'n kind! Zoo zijn ze in Engeland nu eenmaal niet." Ook het Joego-Slavische meisje verzekert, dat ze nog nooit zoo'n leelijke, onordelijke troep gezien heeft en natuurlijk dan moet ook ik even laten voelen, dat ze het in Hol land beter kunnen. Verder zijn we nog diep teleurgesteld geen vreemde troepen gezien te heben en betreuren het haast, dat we om wat soldaten te paard en een paar leegen koetsen zoo vroeg zijn opgestaan, maar besluiten te zeggen: „In elk geval, ik ben toch blij de gouden koets gezien te hebben, al zaten er dan ook geen vorstelijke personen in." Hadden wrj het de vorige week over den Franschen muziekavond in het algemeen en s-heeren Uithol's rijbewijs in het bijzonder, ditmaal zijn het weer andere wereldschok kendheden die onze onverdeelde aandacht in hooge mate eischen. En dan is daar allereerst de binnenkomst van onze „Java", hartelijk welkom geheeten, ook in deze kolommen, door kleermakers, waschmachine-distribuanten en andere mid denstanders, die tenslotte zoodoende op eer lijke wijze trachten ook in deze benarde tijden nog enkele goospenningen binnen te krijgen. Ja, het was erg leuk, dat binnenkomen van onze „Java" (dat klinkt... „onze", trouwens, aan zoo'n schuit zie je tenminste waar je belastinggelden blijven!) vooral op Wierhoofd, waar meisjes stonden te huilen en lachen tegelijk. Maar er was nog véél meer deze week. In de Hoogstraat is juffrouw Stoll's pand ver rijkt met een gedenksteen, die door den burgervader himself onthuld geworden is. Het waren ontroerende momenten daar voor juffrouw Stoll's vesting, en zelden aan schouwde men zooveel burgerzin als bij deze Hoogstraters. Meneer Reus, die anders voor geen kleintje vervaard is, lachte doorloopend zoo blomzoet, dat hij 25 jaar jonger leek. Jack de Vries is ook weer in Casino ge weest en naar mij verteld is, was het een heele meneer. Dat valt dan weer mee, want als je al geen jazz-man bent en je gaat 1 maal in het jaar eens luisteren en je ontmoet dan, net zoo als een tijdje terug, die meneer Meenk, nou, dan kun je je best voorstellen dat er nog menschen zijn die een groote P. aan jazz hebben. Maar waar is het, dat meneer Meenk er niets tierig uitzag. Zoo iets als iemand die een nacht aan de zwier geweest is en geen zoute haring meer aan het kraampje kan krijgen. Zoo iets. Nee, dan De Vries. Fijn spul! Leve de jazz. Laten we ditmaal besluiten met er op te wijzen, dat er weer schoolmeesters geweest zijn, die het gewaagd hebben 's-heeren Uit hol's toorn en macht te trotseeren en mee liepen in de Mei-stoet. Met belangstelling wachten wij dan ook in de komende dagen op de vragen, die wederom aan den Minister gesteld zullen worden. Maar men hoeft er niet op te rekenen, dat Zijne Excellentie antwoord geeft vóór 26 Mei a.s. Hij zou een slecht minister zijn... PORTRET ATELIER f~ JAC DL BOER HQ In Hótel „De Oranjeboom" treedt Woens dag 12 Mei op de beste Nederlandsche Bil jartspeler Martin Frangois Soliën. Soliën speelt 500 car. cadre 35/2, 400 car. cadre 45/2 en 300 car. cadre 71/2. Na afloop phenomenals kunst- en fantasiestooten. Onze correspondent te Oosterend meldt nog over het concours te Hoorn, waar volgens ons bericht van gisteren het muziekgezelschap „Excelsior" van Oosterend twee le prijzen behaalde, dat de directeur van de jury een compliment ontving, omdat door „Excelsior" het best gespeeld was in de eerste afdeeling. Een volgende keer zal „Excelsior" nu in de afdeeling „Uitmuntendheid" moeten uitkomen. Naar aanleiding van het overlijden van den heer W. Bakker, die zeer vele jaren onder wijzer aan die school is geweest, is het feest voor de kinderen bij de herdenking van het gouden jubilé van de School met Den Bijbel te Oosterend uitgesteld. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, geen dienst. n.m. 7.30 uur, Jeugddienst Cand. Oskamp Koorzang Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok Waal. v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen Maandcollecte De Cocksdorp, v.m. 10 uur, Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Milatz, van IJmuiden, Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare) v.m. 10 uur, Leesdienst n.m. 3 uur, Cand. Wouda Oosterend, v.m. 10 uur, Cand. Wouda n.m. 3 uur, Leesdienst Gereformeerde Kerk H.V.) Oosterend, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Leesdienst Laat U niet kwellen door rheumarische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- ligen Klooslerbalsem die ze snel verdrijft. akkers Kloosterbalsem dringt tot diep in de weefsels doorl

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9