dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Schitterende feesten in Buckingham-Palace Virschrikkoljjki toestanden in China De ramp van de „Hindenburg" te Sao Francisoo Ouitsch-Nederlandschen handel Nieuwe functie Prins Bernhard Militaire dictatuur in Barcelona Oceaanvlucht REIST PER WACO Gala-banket den gasten aangeboden van Huizenhoog slaan de vlammen van Dick Merrill 20 duizend arbeiders uitgesloten in Zweden Opleving in zicht? U^EERBERICHT Hij komt dc kroningsfilm halen AUTOBUSDIENSTEN naarHOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773 HELDERSCHE COURANT UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 DINSDAG 11 MEI 1937 65 e JAARG. No. 7997 Londen's straten kunnen de feestgangers nauwelijks ver werken. De Londensche kroningsfeesten hebben in d« laatste dagen, voorafgaande aan den kroningsdag een steeds grootere menigte naar de Britsche hoofdstad getrokken, waar gister in den namiddag en ook in den avond zelfs de breede verkeerswegen van het West end en ten deele ook in de City nauwelijks meer den ontzaglijken stroom van voetgan gers en voertuigen kon verwerken. Gister avond concentreerde de belangstelling zich voornamelijk langs die straten en pleinen, waar de groote openbare gebouwen gelegen zijn, die voornamelijk met strijklicht zijn ge ïllumineerd. Grootste banket in 30 jaar. Een zeer groote menigte verdrong zich omstreeks acht uur voor het Buckingham Paleis, dat eveneens met vloedlicht was geïllumineerd en waar 's avonds het grootste gala banket werd gehouden, dat men zich in de laatste dertig jaar herinnert. Tot de aanzittenden behoorden de eeregasten van het Britsche kronings- paar, dus ook Prinses Juliana en Prins Bernhard. Gistermorgen hebben de Prinses en de Prins een bezoek gebracht aan Koningin Mary in Marlborough House, waar de Prin ses haar echtgenoot aan de Koningin voor stelde. De feesten in Buckingham-Palace droegen een schitterend karakter. Meer dan 450 gasten zaten aan in de groote gala-balzaal en de aangrenzende koninklijke eetzaal. In beide zalen stond een lange tafel, terwijl in de beide zalen ronde tafels voor 12 en 16 personen stonden gedekt. In de balzaal zat de koning aan het hoofd van de lange tafel met de koninklijke eeregasten om zich heen In de soupeerzaal zat de koningin aan het hoofd van de lange tafel, eveneens met de voorname gasten om zich heen geschaard. Behalve het Nederlandsche Prinselijke paar zaten aan deze hoofdtafel aan, Koningin Mary en alle leden van de Britsche ko ninklijke familie, koningin Maud van Noor wegen, de kroonprins en kroonprinses van Noorwegen, de kroonprins en de kroon prinses van Zweden, prins Paul van Joego slavië, kroonprins Michael van Roemenië en verschillende Indische vorsten. Aan de overige tafels zaten de vertegenwoordigers van den hoogsten Britschen adel, alle le den der regeering, de hoogste autoriteiten van leger en vloot, de leden van het diplo matieke corps en de officieele vertegen woordigers der vreemde mogendheden bij de kroningsfeesten. De beide zalen met hun prachtige kroningsluchters, de schitterend gedekte tafels, versierd met een schat van bloemen, leverden een praehtigen aanblik. Aan de hoofdtafel serveerde men met het gouden servies, dat tot de kroonjuweel en behoort en met het kostbare porselein, dat behoort tot de regalia van de Orde van den Kouseband. De glans der fraaie unifor men en de prachtige toiletten der dames verleenden aan de beide feestzalen een on- vergetelijken aanblik, van glans en schitte ring, waarmede de geheele reeks van of ficieele plechtigheden deze week is om geven. Buckingham Palace in een lichte mist. De hongersnood in Tsjetsjoean neemt toe. Uit Sjanghai komen afschuwelijke berichten over den hongersnood in Tsjetsjoean, in normale tijden een van de rijkste provincies in China. Volgens deze berichten zouden de hongerlijders daar zijn overgegaan tot het eten van „witte modder", een niet slecht smakende, maar voor den eter doodelijke stof, die iets van klei weg heeft. De ongelukkigen geven er de voorkeur aan hun honger te stil len met zekerheid het niet te zullen overleven, dan langzaam onder de knagingen van den honger te be zwijken. De bepaalde soort klei of leem moet door de hongerige menschen uit de heuvelhel lingen worden bedolven en dat leidt dan dikwijls tot steen- en aardstortingen, waar onder zij bedolven raken en omkomen. De toestand is afschuwelijk. Niet enkel zijn er Reen voedselvoorraden meer, maar zelfs de boomschorsvoorraad is thans uitgeput. an de 148 districten van Tsjetsjoean heerscht de hongersnood in 120. Niet minder dan 5U millioen menschen zitten in de hongerzone. Men weet nog niet, hoeveel slachtoffers de hongersnood gekost heeft, maar betrouw bare berichtgevers spreken van 10.000 ona- Rekomenen te Tsjocnking alleen, welke plaats gelegen is aan de Jang-tse. Tsjetsjoean dikwijls de „graanschuur van China" gehee- ten, omdat de bodem er zoo vruchtbaar is, beeft te lijden gehad onder een bijna onaf- Rebroke» droogte van meer dan een jaar. De oogst is verdord en de boeren hebben Reen geld om voedsel van elders te laten ko men. Bovendien heeft de droogte het rivier- Peil van den bovenloop der Jang-tse zoo zeer verlaagd, dat de scheepvaart onmogc- lijk is geworden en het transport van voea- fcel daardoor wordt bemoeilijkt. Gewapende roovers treden steeds diiester op. Benden wanhopige menschen schuimen de provincie af om voedsel op te sporen, overal waar zij komen, roovende en dieven de en bereid en in staat tot alle middelen om aan voedsel te komen. Vele inwoners van Tsjetsjoean zijn uitgeweken naar naburige provincies, van welke er echter ook enkele door droogte geteisterd zijn. Het departement van financiën te Nanking heeft een millioen dollar beschikbaar ge steld voor hulpverleening in Tsjetsjoean en de provinciale regeering heeft al veel geld uitgegeven aan hulpbetoon en bovendien al lerlei belastingen kwijtgescholden. Thans heeft de internationale commissie voor de bestrijding van den hongersnood een plan uitgewerkt, dat bestaat uit werkverschaffing aan 300.000 vluchtelingen uit de hongerzone. Onderdeelen van dit plan, hetwelk wordt uitgevoerd onder toezicht van dr. John Earl Baker, een Amerikaan, die secretaris is van de genoemde commissie, worden gevormd door wegen- en spoorwegaanleg. De com missie heeft een inschrijving geopend voor bijeenbrenging van 300.000 dollar. Ook door andere lichamen wordt geld ingezameld. Hongersnood komt op het oogenblik ook in ernstige mate voor in de provincies Kansoe, Honan en Sjensi. Vooral in Kansoe nijpt de voedselschaarschte zeer. Werkgevers raakten niet en tot werknemers overeenstem ming. Gisteren zijn 20.000 arbeiders in de Zweed- sche bouwvakken door een uitsluiting getrof fen. Reeds gedurende eenigen tijd waren 10-000 bouwvakarbeiders in staking gegaan meldt het Vlsbl. Een arbitrage-commissie kreeg opdracht, een compromis-voorstel uit te werken en in de laatste weken werden aanhoudend onderhandelingen inzake het aannemen van een dergelijk voorstel ge voerd. Zondag j.1. kwam de commissie in een beslissende vergadering bijeen doch ondanks alle moeite gelukte het niet, een overeen komst tusschen de arbeiders en de werkge vers tot stand te brengen. Als gevolg hiervan hebben de werkgeversbonden de uitsluiting afgekondigd. Wij vernemen, dat Prins Bern hard binnenkort in hoedanigheid van Koninklijk Commissaris Zijne werkzaamheden zal aanvangen bij de Koninklijke vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Neder land. Na zijn terugkeer uit Engeland zal Prins Bernhard wederom ge durende eenigen tijd werkzaam zijn op de Nederlandsche Handel maat schappij te Amsterdam. DE VERHOOREN BEGONNEN. Het onderzoek van het Amerikaansche departement van handel naar de oorzaken van de ramp van het luchtschip „Hinden burg" zijn, zooals wij reeds meldden, giste ren begonnen. Een van de leden der com missie van onderzoek is van oordeel, dat dit onderzoek één tot drie weken zal duren. Bij het onderzoek zal gebruik worden ge maakt van films. Tijdens de eerste bijeenkomst van de com missie van onderzoek vertrokken 2 vracht auto's met het stoffelijk overschot van vier en twintig slachtoffers van de ramp, dat naar Duitschland zal worden vervoerd. Als eerste getuige werd de commandant van het marinestation te Lakehurst, Rosen- dhal gehoord. Rosendhal gaat door voor een van de meest vooraanstaande deskundi gen in Amerika op het gebied van de lucht vaart met luchtschepen. Hij beschreef de landingsmanoeuvre van de Hindenburg, die hij aan het slot van zijn beschrijving normaal noemde. De atmospherische omstan digheden waren op het oogenblik van de lan ding in het geheel niet ongunstig en tij dens de landingsmanoeuvre was er dan ook niets bijzonders op te merken geweest. Hoe de brand ontstaan was, had hij niet opge merkt. Na de eerste steekvlam, die duidelijk te zien was geweest, was het geheele ach terschip in vlammen opgegaan. Rosendhal had het heel verwonderlijk gevonden niet meer explosies te hooren. De ontploffingen die men tijdens den brand hoorde en die niet veel lawaai maakten, waren volgens hem toe te schrijven aan het losbarsten van gedeelten van den romp door de hitte van de vlammen! Rosendhal verklaarde verder dat vier mi nuten nadat de landingstouwen den grond geraakt hadden de eerste ontploffing volgde De meening, dat de ontlading van statische electriciteit de oorzaak van de ramp is geweest, achtte Rosendhal onzinnig. Daarna werden in plaats van den lan dingsofficier Tyler eerst de vice-president van de „American Zeppelin Transport Co, en de Amerikaansche vertegenwoordiger van de „Luftschiffbau Zeppelin" von Meis ter, gehoord. Deze verklaarde o.a. dat het luchtschip „Hindenburg" voldoende snelheid had om te landen en zoo goed als stilgele gen had, toen de touwen van het achter schip neergelaten werden. Na het uitwerpen van den waterballast van het achterschip heeft Von Meister allereerst een zeer sterk licht in het bovenste deel van het lucht schip opgemerkt. Eerst daarna was een vlam uit de bakboordzijde van het achter schip geslagen. De voorzitter van de commissie, Trimble deelde vervolgens mede, dat commandant Rosendhal. de commissie naar het wrak van het luchtschip zou leiden. De zitting werd daarop tot Woensdag verdaagd. Generaal Pozas roeit de anar chisten uit. Het „Journal" publiceert een telegram van zijn correspondent te Perpignan, waarin bij zonderheden .over de onderdrukking van den anarchistischen opstand te Barcelona worden gegeven, volgens mededeelingen van een uit Barcelona komend reiziger. Dit telegram zegt o.m. dat generaal Pozas van volledige volmachten is voorzien en be schikken kan over verscheiden duizenden man militietroepen alsmede over uit Valen- cia gezonden oorlogsschepen, die in de ha ven van Barcelona voor anker liggen. Onmiddellijk na zijn aankomst trachtte generaal Pozas de orde in het centrum van Barcelona te herstellen en hij is daar tame lijk in geslaagd. In de voorsteden en om liggende plaatsjes behield de anarchistische federatie daarentegen geheel en al de macht. De reiziger deelde enkele bijzonderheden mede over de hevigheid, waarmede de on derdrukking te Barcelona werd uitgevoerd. De kern der anarchisten was fn het Fran- sche station gevlucht. De gardes, die ge steund werden door gevechtswagens be stormden letterlijk het gebouw. Alle anar chisten, die er zich in hadden teruggetrok ken, werden afgemaakt. Velen hunner wierpen zich uit de ramen van de eerste verdieping en vonden op deze wijze den dood. Volgens den reiziger schijnt het. dat ieder die in Barcelona in het be zit werd gevonden van een kaart der vrij- heidsjeugd, onmiddellijk met een revolver schot in den nek werd neergeveld. Op bevel van Pozas wordt op deze wijze een ware militaire dictatuur in Barcelona ge organiseerd. Generaal Pozas zal voor geen enkel middel om de anarchisten uit te roeien terug deinzen en men zag dan ook de uit Valencia gezonden oorlogsschepen de wijken van Barcelona en de naburige nederzettingen waar de jeugdige anar chisten zich handhaven, bombardeeren. De militante anarchisten zouden van hun kant in alle voorsteden van Barcelona loop graven hebben aangelegd en hopen op die manier de troepen der generaliteit te belet ten de buitenwijken te zuiveren. Ten slotte kan hier nog aan worden toe gevoegd, dat men generaal Pozas het voor nemen toeschrijft een expeditie te organi- seeren tegen de anarchistische strijdkrach ten van Puigcerda en Spaansch Derdagne. Brandweer staat machteloos. Reeds voor 200.000 dollars schade In het havencomplex van San Francisco, aan de westkust van Ame rika, woedt een reusachtige brand. Over een afstand van 600 meter slaan uit alle pakhuizen en gebou wen huizenhooge vlammen, terwijl zwarte rookwolken ten hemel stijgen. Ondanks de wanhopige pogingen van meer dan vierhonderd brand weerlieden, die terstond naar de plaats van den brand zijn gediri geerd, vreet het vuur langzaam ver der. Twee kaden zijn volkomen door de vlam men verwoest en thans reeds wordt de ma- terieele schade op ruim 200.000 dollars ge schat meldt Un. Press. Het vuur is ontstaan in de met creo soot doordrenkte balken en houten steunpa len, welke de landingspieren dragen. Eerst een uur nadat het vuur was uitgebroken, werd het ontdekt. Bij het blüsschingswerk liepen verschei dene brandweerlieden rookvergiftiging op, terwijl velen hunner min of meer ernsti ge brandwonden kregen. Om tot den haard van het -vuur te kun nen doordringen, sloegen de brandweerlie den met bijlen gaten in de planken der lan dingspieren of poogden de vlammen van de waterkant uit te bestrijden door met roei- booten onder de pieren te varen. De enorme hitte, welke daar heerschte, dwong hen echter spoedig terug te keeren. De haven was spoedig vol met alle soor ten vaartuigen, dicht bezet met nieuwsgieri gen. Het „gedrang" op het water was weldra zoo groot, dat het blüsschingswerk ernstig erdoor werd belemmerd. In verband hiermede werd de waterpoli- tie gealarmeerd, die de haven deed ontrui men. i t 1937 zal het keerpunt brengen. De Rijn weer de groote trans- portweg voor de Duitsche in dustrie. In een uiteenzetting over den handel tus schen Nederland en Duitschland en zijn toe komstige mogelijkheden tot ontwikkeling, heeft G. K. Franke van de Nederlandsch- Duitsche Kamer van Koophandel te Berlijn herinnerd aan de woorden, welke Hitier in Maart van dit jaar tot den Nederlandschen gezant te Berlijn heeft gericht, n.1. dat Ne derland bestemd is een van de voornaamste plaatsen in te nemen in de Duitsche han delsbetrekkingen met het buitenland. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van het Nederlandsche be drijfsleven, in het bijzonder sinds de depre ciatie van den gulden en van het streven van Nederland zijn buitenlandschen handel te reorganiseeren, alsmede van de ontwikke ling van het Nederlandsch-Duitsche handels verkeer, dat tot en met 1932 een volkomen normaal verloop had. DE BILT SEINT* Verwachting: zwakke tot matig^ N.O. tot O. wind, zw. bew. met tijd. opklaring; waar schijnlijk regenbuien met kans op onweer, aanvanke lijk zachter. Verdere vooruitzichten: nog kans op regen of onweer. Barometerstand hedenmorgea 8 our76.5 Aan het einde van 1936 is de toe stand door de afwikkeling van de Duitsch-Nederlandsche clearing aan zienlijk beter geworden. Spr. was van meening dat 1937, het critieke jaar zal worden voor 't Nederlandsch Duitsche handelsverkeer. Men mag echter niet vergeten, dat de verbetering der Duitsch-Ne derlandsche betalingsbalans bereikt werd door groote offers van Duitsch land. Spreker meende vooral op twee belang rijke punten te moeten wijzen: 1. Nederland is niet alleen een Euro- peesche staat, doch een koloniale mogend heid in een bijzonder gunstige economische verhouding tot het moederland. Als men in de naaste toekomst tot nieuwe overeen komsten met Nederland geraakt, dan moe ten en kunnen deze overeenkomsten even eens betrekking hebben op het Nederland sche koloniale rijk. 2. Men moet rekening houden met het feit, dat de Rijn weer zal worden wat hij jaren geleden voor Duitschland en Neder land geweest is, n.1. de groote verkeersweg voor grondstoffen welke Duitschland noodig heeft om industrieele producten over den- zelfden verkeersweg te kunnen exportee ren. Spreker houdt na vereffening van het overigens slechts schijnbare saldo van 20 millioen gulden ten gunste van Nederland, via de clearing een handelsverdrag met Nederland voor mogelijk, dat beiden volks huishoudingen in gelijke mate, na ophef fing of althans aanzienlijke verlichting van alle dwangmaatregelen een ongedachte opleving kan brengen. Na moeilijke vlucht behouden op Croydon geland. Zondagochtend is de Ameri kaansche vlieger Dick Merrill van New-York vertrokken om een Oceaanvlucht te maken, ten einde de kroningsfilm uit Enge land te halen en tevens de film over de Hindenburg-ramp, die hij bij zich had, in Engeland af te geven. Hij en zijn metgezel Lambre hebben geen gemakkelijke vlucht gehad zoodat men zich gistermiddag om 5 uur reeds op Croy don ongerust begon te maken, daar Merrill om 11 uur gisterochtend radiografisch had bericht, dat hij zich 100 mijl uit de Iersche kust bevond en om 2 uur op Croydon zou landen. Om half zes kwam uit een der kleine vliegvelden in Essex 't heng- lijk bericht, dat Merrill daar behou den geland was, alleen goede 3% uur later dan zijn berekening. Na een paar gallons benzine te hebben inge nomen, is Merrill weer gestart en binnen het half uur te Croydon ge land, waar hij dadelijk in een auto sprong om de films van de Hinden burg-ramp al te leveren die hij bij zich had. Hij heeft alleen tegen de verslaggevers ge zegd: „tot straks of tot morgen. Ik zie de heeren nog wel. Alles i's goed ge-:;nan en ik heb mijn snelheid van ruim 170 mijl per uur behouden"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1