Franco bedreigt Bilbao De „verborgen stad" van Arabië De evacuatie van Bilbao- Stad bijna ingesloten Drie Alpinisten verongelukt Het bombardeeren van open steden Het derde Russische vijfjarenplan Franco's spionnen zelfs in de Vereenigde Staten Dc Parijsche wereld tentoonstelling West-Minster Abdy gereed voor de kroning De feesten in Rome Baldadige studenten in Amerika Londensche autobus staking duurt voort Verplichte arbeidsdienst in Japan? Minister Slingenberg in contact met de Duitsche boeren Edel en roemrijk! Nieuwe ongeregeldheden in N* W. van Britsch-Indië Engelsch stoomschip in brand Duitschlands grond- stoffennood Italiaansch „Keizerrijk" genegeerd VA KI BISKAJE (vukaj ALBMtU MUWGUIA j| 'A1G0RTA (P &T IIIIIAU»--", iP LASAREMA5 P .VV»*fpoRTUGAierE«pirn,T1, u&WMES>E,ARACAIOO <RlG0ITIft Vj. UBRABE1I» VAWtM^ SOOUPE AREutx!^!l5 ARRIGORRIAGA y LTMOHA" tlOOIA ^MIR&VAllES YUPEE Grens ie het öasieojlaho Froutder Natiohaleu. I?e&eeriijgsgebied HET FROKIT AAKI DE NOORDKUST VAhl SPAWJE Regeeringstroepen maken vor deringen bij Toledo. De strijd aan het Baskische front wordt voortgezet. Terwijl de Basken trachten verloren terrein te herove ren, in het bergmassief van de Sol- luve, hebben de rechtschen hevige gevechten ontketend ten westen van Guernica, door welke streek zij den weg Bilbao-Bermeo trachten te be reiken. Tanks zijn hen hier tot een krachtig strijdmiddel. De rechtsche luchtmacht heeft een groote activi teit vertoont. De troepen van generaal Mola zijn tot den aanval overgegaan in de richting van het massief Vizcargi. De operatie werd gesteund door een krachtige voorbereiding der artil lerie. De tegenstand der regeeringstroepen, Welke bijwijlen zeer krachtig was, werd ge fnuikt, Toen de eerste stellingen bezet wa ren, konden de rechtsche troepen gemakke lijker opdringen. De regeeringstroepen op hun beurt heb ben ten noorden van Guernica hun actie ingezet.. Er deed zich daar een kort, doch zeer hevig gevecht voor van man tegen man. De rechtsche troepen hebben daarop hun reserves in het vuur gezonden, welke de be dreigde stellingen' ontzetten en den vijand tot den terugtocht dwongen. De militietroepen, welke door de rechtsche troepen onder een vernietigend mitrailleur- vuur werden genomen, werden ingesloten. Zij hebben tal van lijken op het slagveld moeten achterlaten. Bommen steken bosschen in brand. Terwijl de Basken een gedeelte van het .verloren terrein in het Sollube-gebergte heb ben herwonnen en bijna den hoogsten top bereikt hebben, zijn de opstandelingen in den sector van Rigoitia en Morga tot een krachtigen aanval overgegaan. De Basken bieden tegenstand en de strijd duurt op het oogenblik nog voort. Brandbommen hebben pijnbosschen op de berghellingen over een afstand van mijlen in brand doen vliegen, maar in den loop van gisterenavond begonnen de vlammen, aan gewakkerd door den wind, zich te versprei den in de richting van de rechtsche linies. De strijd om Toledo. Aan het front van Toledo hebben de re geeringstroepen over een kilometer de stel lingen verbeterd, welke gisteren ten oosten en westen van den weg van Arges naar To ledo bezet werden. De voorposten der loya- len bevinden zich thans nabij de stad. Men verzekert, dat tengevolge van dezen opmarsch Toledo bijna geheel omsingeld is. Er zou den op standelingen nog slechts één uitweg overblijven: de weg naar Talavera, welke eveneens onder het vuur van de regeeringstroepen ligt. De 'strijd heeft den geheelcn middag ge duurd en werd in het begin van den nacht nog voortgezet. Gedurende de geheele actie heeft de loyale artillerie gevuurd op de militaire gebouwen van de belegerde stad. Nieuws uit het regeeringskamp. Radio Union heeft gisteravond een offi cieel communiqué uitgezonden van het Walter Mittelholzer onder de slachtoffers. De bekende Afrika-reiziger Walter Mittel holzer uit Zürich, is in Stiermarken (Oos tenrijk) bij een tocht op den berg Hpeh- schwab verongelukt. In zijn gezelschap be vonden zich een student en de vrouw van een Weenschen architect die eveneens ver ongelukten. Een reddingsexpeditie heeft de lijken der drie alpinisten half bedolven onder de sneeuw gevonden. Zij waren geheel ver minkt. Mittelholzer was directeur van de Zwit- sersche verkeersmaatschappij Swiss Air. Hij was een bekwaam vlieger, die in 1930 voor den eersten keer over den Kilima-ndzjaro, het vulkaanmassief in Br. Oost-Afrika, dat 6100 meter hoog is, heeft gevlogen. Mittelholzer was Ai jaar oud. Behalve door zijn vliegtochten naar Afri ka heeft hij zich groote bekendheid verwor ven door zijn tochten naar Perzië en het Pool-gebied, ministerie van oorlog. Hierin wordt o.a. gemeld: Aan het centrale front heeft het geschut der opstandelingen de burgerbevol kinc van Madrid gebombardeerd en ver scheidene dooden doen vallen. De regee- ringsluchtstrijdkrachten hebben doeltreffend een karavaan van vijandelijke vrachtwa gens gemitrailleerd. Aan het Oostelijk front geweer- en geschutvuur zonder gevolgen in alle sectoren. Aan het Noordelijk front hebben de re geeringstroepen de vijandelijke aanvallen aan het front van Guipuzcoa afgeslagen en den vijand groote verliezen toegebracht. Aan het front van den Taag gaan de regeerings troepen voort aan te vallen ten Zuiden van Toledo. Zij dwingen de rechtschen terug te trekken. In de omgeving van Toledo zijn de stellingen der loyaleri vooruitgeschoven. Van de andere fronten valt niets te melden. Eeni- ge soldaten der opstandelingen zijn naar de loyalen overgeloopen. Franco ontslaat voormaligen lei der der Spaansche Phalanx. Generaal Franco heeft een decreet onder teekend, waarbij de vroegere leider van de Spaansche Phaianx, Manuel Hedilla, van zijn functie van lid van het politieke secre tariaat van de onlangs opgerichte arbeiders partij wordt ontheven en vervangen door Fernando Gonzalez Velez. Door Duitsch militair weekblad verdedigd. Het Militaire weekblad, bet oudste Duit- sche militaire tijdschrift, behandelt in zijn laatste aflevering de kwestie van het bom bardeeren van open steden naar aanleiding van hét beweerde bombardement van Guer nica. „Géén enkele staat", aldus het or gaan, „is op het oogenblik in staat af te zien van een bombardement van open ste den, hetwelk tot nog toe in strijd was met het volkenrecht. Immers, indien men daarvan af stand zou doen, dan zou men het doel van den oorlog daarmede be- nadeelen. Tot nog toe spaarde men het vijandelijk gebied voor zoover dit achter de frontlijn lag en men kon dit zonder bezwaar doen, omdat dit gebied practisch niet aan te val len was. Maar de techniek heeft den volke het wapen der luchtvaart gegeven, waarmede men in oorlogs tijd de volkshuishouding van den vijand achter het front kan aanval len." En dan zoekt het tijdschrift een recht vaardiging van de noodzakelijkheid van een bombardement van open steden in den aard van den totalen oorlog. „Deze wordt gevoerd tüsschen volken en omvat niet al leen de militaire strijdkrachten." „De oorlog van een volk neemt, den vorm aan van een oeconomischen strijd; hij be perkt er zich niet toe den tegenstander wapens te onthouden, maar bedreigt even eens door honger en gebrek de burgerbe volking van den vijand zonder rekening te houden met leeftijd of kunne." „Deze oorlog vindt zijn grond in het hooge ni veau van onze beschaving", eindigt het weekblad dan zijn beschouwing. Engelsche luchtmacht brengt voor het eerst een bezoek. De „Daily Telegraph meldt uit Aden, dat een Britsche missie voor het eerst een be zoek heeft gebracht aan Shabwa, de z.g. verborgen stad van Arabië, de vroegere hoofdstad van de Semietische Himyarieten welke in de woestijn is gelegen aan de grens van Britsch- en Saudi Arabie. Vier vliegtuigen der Koninklijke lucht strijdkrachten zijn Zaterdagavond van hun expeditie naar Shabwa teruggekeerd. Shabwa is per vliegtuig van Aden uit in een uur te bereiken. Hoofdstad van de koningin van Sheba? Een der officieren verklaarde, dat de vlie gers, voor zij daalden, in een met lange ge kleurde linten versierde zak een boodschap hebben laten zakken, welke vermeldde, dat de vliegers een vreedzaam en vriendschap pelijk bezoek kwamen brengen. Bij de daling constateerden de militairen dat hun boodschap bevestigd was geworden aan een paal op een paar honderd meter Engeland en Frankrijk gaan door met verwijdering der burgerbevol king. FRANCO BLIJFT PROTESTEEREN, Gisterenochtend zijn de „Carimare" en „Chateau Palmer" met vluchtelingen uit Bil bao te Pauillac aangekomen Volgens de pas sagiers is de toestand te Bilbao normaal. De trams rijden en de bioscopen zijn geopend, doch steeds vliegen toestellen van de recht schen over de stad. De Baskische regeering kan geen vliegtuigen meer hier tegenover stellen. Sedert de aankomst van de Britsche sche pen is de levensmiddelenvoorziening verbe terd. Toen de „Carimare" zich tien mijl uit de kust bevond, stoomde een gewapende trawler van Franco op het schip af, doch toen dit scheepje de Fransche oorlogsschepen zag, maakte het rechts om keert. Ook de „Al- mirante Cervera" die het schip wilde tegen houden, zag hiervan af, toen het de Fran sche en Britsche oorlogsbodems zag. Burgos wisselt nota's met de Britsche regeering. De chef van het diplomatieke kabinet van het bewind te Burgos en de Britsche ambas sadeur, hebben alkander opnieuw nota's doen toekomen. In de Britsche nota wordt gezegd, dat Engeland voorbereidselen zal blijven treffen voor het verwijderen van een zeker aantal kinderen, vrouwen, grijsaards en non-combattanten uit Bilbao en met Spaansche schepen een vervoerdienst tüs schen Bilbao en Fransche havens zal mstei- Engelsch personeel zal met de Fransche autoriteiten samenwerken bij de ontsche ping. Engeland is voornemens deze schepen in volleV.ee te beschermen en verlangt te weten, of zijn voorstellen voor evacuatie der bevolking tusschen Bilbao en Santander, on der waarborg van het internationale roode kruis, aan de Baskische regeering kunnen worden voorgelegd. In het antwoord van Burgos wordt, ge zegd: „Wij handhaven ons standpunt, uiteen gezet in onze nota van 1 Mei, °P grond van dezelfde beweegredenen. Evacuatie in den voorgestel den vorm beteekent een schending van de blokkade, omdat een eskader in strijd met de internationale gebruiken de met de evacuatie belaste schepen zal beschermen. Ernstiger is het, dat vreemde oorlogssche pen de Spaansche koopvaarders zullen bege leiden en zullen helpen bij het breken van de blokkade. Hoewel het voor humanitaire doeleinden zou geschieden, kan de regeering van f ran co een dei-gelijken aanslag op liet gezag der Spaansche vloot en op de nationale souve- reiniteit niet aanvaarden. Bovendien be moeilijkt het bedrijf dezer schepen de ver richtingen tegen Bilbao". De nota zegt, verder, dat Franco zijn aan bod tot het scheppen van een neutrale zone onder toezicht van het Roode Kruis hand haaft, op voorwaarde dat die zone niet, zoo als te Madrid een centrum van militair* opleiding, een opslagplaats van munitie of een kamp van militaire bedrijvigheid wordt. „De Engelsche schepen aldus be sluit Burgos hinderen het optreden van het nationale eskader tegen koopvaarders, die in de driemijlszone binnendringen. De ze toestand heeft geleid tot het verlies van de „Espana". Engeland onderhoudt offi- cieele betrekkingen -met het Roode Spanje en maakt ten gunste der rooden den arbeid van het nationale Spanje moeilijker". hoogen heuvel een teeken van eerbewijs en welkom. De inboorlingen waren primitief, vriende lijk, opgewekt, zeer arm, doch van een krachtig soort. Er doen zich evenwel nogal veel oogziekten voor. De officieren troffen er overblijfselen aan van een vroegere beschaving, Ruines van groote gebouwen, blijkbaar tempels.. Heuveltjes wezen op een bedolven stad. Er zijn sporen gevonden van vele vroegere karavaanwegen van en naar de stad, welke het bewijs leveren, dat eertijds de weg van do kust van de Ifadramaut naar Palestina over Shabwa liep. De zegsman achtte de theorie dat Shabwa de hoofdstad zou zijn geweest van het rijk van de koningin van Sheba niet on waarschijnlijk. De voornaamste bezigheid der bevolking is het delven van rotszout. De vrouwen zijn niet gesluierd. Zij werken op het veld of hoeden de kudden. Labbé over de ondervonden moeilijkheden. Volgens geruchten in de wandelgangen van de Kamer heeft de commissaris-gene raal van de tentoonstelling, Labbé, in een onderhoud met het bureau van een parle- ments-fractie verklaard, dat hij talrijke moei lijkheden heeft moeten overwinnen, welke voortvloeiden uit de sociale wetten en uit de verhooging van de prijzen der grond stoffen. Het Kamerlid Capron zeide, dat het niet normaal was, dat de werklieden op Zondag arbeidden en verder zeidc_ hij, dat de arbei ders vreesden na afloop "van het werk van de tentoonstelling zonder werk te zullen komen, terwijl verscheidene werken in de omgeving van Parijs gebrek aan arbeiders hebben. Besloten werd den minister-president te verzoeken groote bekendheid te geven aan de werken, welke worden uitgevoerd of waarvoor plannen bestaan, waar de vrijgeko men arbeiders werk zullen vinden. Toen de koninklijke familie gisteren een bezoek aan de Westminster Abdij bracht, vond zij daar alles tot in de kleinste bijzon derheden voor de kroning in gereedheid ge bracht. De Abdij is veranderd in een sym- phonie van lichtblauw, grijs en goud. Tot op groote hoogte verheffen zich aan alle zijden in rijen 8000 zetels. Rechts van Sacrarium bevindt zich de koninklijke loge, die in het grijs is gehouden, en waarin Koningin Mary haar zoon zal zien kronen. Aan haar zijde zullen de prinsesjes Elisabeth en Margaret Rose en andere ieden van het koninklijke gezelschap plaats nemen. De oeconomische organen van de Sowjet- unie zijn, naar het Sowjettelegraafagent schap meldt, begonnen met de bespreking van het Derde vijfjarenplan. In het volkscommissariaat voor de' zware industrie is een conferentie gehouden onder voorzitterschap van Mezjlaoek, den volks commissaris voor dezen tak van volkshuis houding die zeide, dat het plan de verhef fing van de zware industrie op een nog hoogeren trap moet verzekeren en bij een minimale kapitaalsinvesteering een maxi male vermeerdering van de productiviteit van den arbeid. In het middenpunt van de aandacht van het plan moeten de kwesties van de kwaliteit van de productie, 't assor timent en de normalisatie van materialen machines en massagebruiksartikelen staan. Dergelijke conferenties hebben ook plaats gehad in de staatsplancommissie, de volks commissariaten van landbouw en voor de lichte industrie enz. Tsjernof, de volkscom missaris van landbouw, heeft gezegd, dat in de controlecijfers van het nieuwe plan een verdere ontwikkeling van de machine-trac- torsations, uitbreiding van het bezaaide op pervlak en verhooging van de oogstopbrengst moeten zijn afgespiegeld. Het plan is zoodanig opgestelddat de Sow- jetuniedie de andere kapitalistische landen reeds heeft ingehaald wat de absolute cij fers van de opbrengst der voornaamste land bouwproducten betreft, in den loop van het derde vijfjarenplan hetzelfde doet ten aan zien van de kwalitatieve factoren. De feesten van den eersten verjaardag van het Italiaansche Keizerrijk zijn gister gesloten met een militaire para-de in tegen woordigheid van den Koning en de Ko ningin, alle prinsen van het Koninklijk buis, den Duc.e, d-e maarschalken de Bonó en Badoglio, de leden van de regeering en de functionarissen van de fascistische partij Een ontelbare menigte juichte de troepen toe. Na de parade werd een spiegelgevecht ge houden, waaraan de luchtmacht, artillerie, vechtwagens, vlamm.enspuiten en verdere moderne wapenen deelnamen. Dc gekleurde troepen voerden cavaleriecharges uit. AUTOBUS MET KINDEREN VERONGE LUKT IN AMERIKA, Te Chattahooche, een plaatsje in Florida, is een omnibus, waarin schoolkinderen ver voord werden, in botsing gekomen met een vrachtauto. Zes kinderen kwamen bij het ongeluk om het leven, twee bekwamen zware en achtentwintig lichte verwondingen Zij bestormen een meisjespensionaat. Tweeduizend studenten hebben na een drinkjool geprobeerd een meisjespensionaat te bestormen. In dit pensionaat voltooien tal van meisjes uit de beste families des lands hun opvoeding. Hoewel een groote politiemacht op de been werd gebracht, slaagden de studenten er in het gebouw binnen te dringen. Zij probeerden er den boel in brand te steken. De politie moest met traangasbom- men tegen de overmoedige jongelui optreden Veertig studenten werden gewond. Na de conferentie van de gedelegeerden van het autobuspersoneel verklaarde Bevin, dat de autobuschauffeurs en conducteurs mededeeling hebben gedaan van het besluit, dat op de bijeenkomsten van hun afdeelin- gen is genomen, en dat het voorstel van den Transport Board met 47 tegen 3 stem men is verworpen. Het voorstel, de staking tot de andere diensten uit te breiden, is voorgelegd aan den uitvoerenden raad van den transportarbeidersbond. Intusschen zul len de trams, Trolleybus- en andere diensten blijven werken. De staking van het autobus- personeel duurt dus voort. Volgens de „Nitsji Nitsji", heeft admiraal Godo, de minister van handel en nijverheid gistermorgen in den ministerraad voorge steld een verplichten arbeidsdienst van zes maanden in te stellen naar het Duitsche voorbeeld. Het is de bedoeling dat de ca paciteit der voortbrenging daardoor vergroot wordt. De rijksboerenleider Darre, heeft gisteren avond ter gelegenheid van het bezoek van minister Slingenberg een receptie gehouden waar hij den Nederlandschcn gast uit naam' •van de Duitsche hoeren en het levensmidde- lenbedrijf hartelijk begroette. Spr. bracht tot uitdrukking, dat hij er van overtuigd was, dat de reis naar Duitschland van minister Slingenberg niet slechts zal lei- den tot een levendige gedachtenwisseling over de zaken, die op het terrein van Spr, en den minister liggen, maar tevens tot een verdieping der betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland. In aansluiting op de toespraak van Darre begroette de rijksarbeidsleider, Hierl, de Ne- derlandsche gasten en verklaarde: zooals wij in Duitschland in eerlijke arbeidskameraad- schap den binnenlandschen vrede verworven hebben, zoo ook wensclit Duitschland, dat de Europeesche volkeren in eerlijke arbeidska- meraadschap in hun werk tot elkander mo gen komen om hun gemeenschappelijke cul tuurgoederen tegen gemeenschappelijke ge varen te beschermen. Minister Slingenberg zeide namens de Ne- derlandsche gasten dank voor de hartelijke ontvangst, die hem in Duitschland was be reid. Franco en Mussolini wisselen telegrammen. Franco heeft Mussolini het volgen-de tele- gram gezonden: „Bij den verjardag van de stichting van het Fascistische keizerrijk zend ik Uwe Excelentie uit naam van het eeuwige ware Spanje, dat overwinnend strijdt tegen het communisme, de uitdruk king van mijn bewondering en toegenegen heid voor het edele, roemrijke Italiaansche volk, dat onder geniale leidng van Uwe Excellentie de grootheid van het onsterfe lijke Rome weerziet". Mussolini heeft hierop geantwoord: „Ik ben diep erkentelijk voor het telegram, waarmede Uwe Excelentie de gevoelens van oprechte vriendschap hebben willen bevestigen van het edele Spanje jegens het Italiaansche volk. Hartelijk Uwe Excellen tie dank zeggende uit naam van de fascis tische regeering en uit mijn eigen naam wil ik de vurigste wenschen voor den triomf van de nationale Spaansche zaak hernieu wen." Nye, voorzitter van de Amerikaansclie commissie, die voor eenigen tijd een onder zoek heeft ingesteld inzake den handel in wapens, heeft aangedrongen op een onder zoek omtrent het bestaan van een spion- nage-organisatie, die, naar hij zegt ten dienste van Franco en zijn fascistischen staat zou zijn. Nye verklaarde, dat de vroe gere Spaansche ambassadeur te Washing ton, Cardenas, en twee oud-leden van het personeel der ambassade, alsmede een New- Yorksche scheepvaartmaatschappij zich schuldig maken aan handelingen, die de neutraliteit van Amerika bedreigen Volgens Nye is de „Mar Cantabrico", die onlangs in de Golf van Gascogne met een belangrijke lading munitie, bestemd voor de Spaansche regeering, is opgebracht, bespionneerd door agenten, die aan Franco verslag hebben uit gebracht. In het opstandige gebied aan de N.W. grens van Britsch-Indië hebben aan het einde der week wederom verscheidene klei ne gevechten plaats gevonden, waarbij een Britsche kapitein, een Britsch-Indische offi cier en twaalf soldaten werden gewond. Over het aantal der verliezen aan de zijde der opstandelingen is niets bekend. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Welcombe", dat op weg is van Australië naar Engeland, is brand uitgebroken. Het schip, dat, 5000 ton meet, bevindt zich niet ver van de Afrikaansche kust. De kapitein heeft in een radiogram ver klaard, dat hij probeert naar Kaapstad terug te keeren. In de Duitsche staatscourant Is een ver ordening gepubliceerd waarbij wordt gelast nlle voorraden platina, paladium, rhodi- um, iridium, osmium en nithenium op te geven, ook indien zich deze voox.dden in liet buitenland bevinden. De meeste gezanten woonden de parade te Rome niet bij. Ook de gezant van Nederland afwe zig. Bij de parade, die Zondag te Rome werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het juist één jaar was geleden, dat Italië Abessinië veroverde, bleek, dat hierbij alleen de gezanten van Duitschland en Japan aan wezig waren. Naar Havas uit Londen ver neemt, wordt de afwezigheid van den Brit- schen ambassadeur, Sir Eric Drummond, bij het plechtige militaire défilé op Zondag morgen ter eere van de herdenking van dc stichting van het Imperium als een zwijgend protest beschouwd tegen het terugroepen van de Italiaansche journalisten uit Londen. In officieele Britsche kringen wordt erop gewezen, dat de Britsche regeering de sou- vereiniteit van Italië over Abessinië niet rechtens heeft erkend. Dientengevolge acht te Sir Eric Drummond het niet tot zijn plicht om de plechtigheid, waarbij de verovering van Abessinië werd herdacht, hij te wonen- Uit de desbetreffende berichten mag men opmaken, aldus het Vlsbl., dat. ook de Neder- landsche regeering niet vertegenwoordigd .was.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2