GESLOTEN douwi: EGBERTS WEE Abonneert II op dit blad Stadsnieuws Gemeente-begrooting 1937 TOT DRIE UUR OftS fuuvbm -éettfi! is onze zaak morgen (Woensdag) Doet Uw voordeel Ganglantaarns en Kaporn amen ten Dinsdag 11 Mei 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Algemeen rapport Blauwe week Inschrijvingen Handelsregister De Boekenweek voor Den Helder geen succes Helden der zeefonds „Dorus Rijkers" In verband met voorbereidende werkzaamheden voor onze ZIET ONZE GROOTE SPECIALE ADVERTENTIE IN DE HELDERSCHE COURANT VAN MORGEN J.F.BEEMSTERB0ER GLANSVERF, GRONDVERF!! KWASTEN DROGISTERIJ STEINBERG Buitenlandsch Overzicht Geref, Zang Ver,v. Gemengd Koor „Hallejuja" Uit het politierapport GERARD WOREV9 Voetbal De eerste klasser Excelsior naar Den Helder Korfbal Belangrijk Pinkstertournooi op Watervliet GERARD WORM Tennis „Animo" weer in de competitie Hr. Ms. Johan Maurits v. Nassau De mailverzending van Hr. Ms. Nautilus ANNO Met Pinksteren naar Huisduinen BUITENGEWONE PINKSTERAANBIEDING FA. J„ F. SCHELLINGEN VAN GALENSTRAAT 48 TEL. 501 GE5IEENTEREINIGING. Doorvoering van mechanisatie onge- wenscht Van verschillende zijden worden vragen ge steld, die de vrees uitspreken, dat verder door gevoerde mechanisatie van het bedrijf de kosten daarvan hooger zal maken. Zoo merken enkele leden op: Geraamd wordt meer uitgaaf voor auto's, dan in 1935 is uitgeg. f 2350, Op paarden wordt bezuinigdf soo' Aldus een meerdere uitgaaf van... f 1550, of 25 °/o van de autokosten in 1935. Andere leden vragen: Wat is de oorzaak, dat men, ondanks mechaniseering van dit bedrijf, niet tot een lager nadeelig saldo is gekomen En nog enkele anderen zagen gaarne aanschaf van de nieuwe auto nader gemotiveerd. Antwoord van B. en W. Door mechanisatie van het bedrijf is de ver deeling der kosten gewijzigd. Aan materiaal wordt meer uitgegeven dan voorheen; aan arbeidsloonen aanzienlijk minder. De dienst in in zijn geheel door de mechaniseering aanzien lijk goedkooper geworden; men vergete echter niet dat de stad is uitgebreid en deze uitbrei ding steeds voortduurt. De door de Reiniging uit te voeren werkzaamheden worden voorts door de thans beschikbare machines veel beter uitgevoerd, zie b.v. het ledigen van straat- kolken. De vuilnisvernietiging is voor alle gemeenten in de laatse jaren een moeilijk vraagstuk ge worden. Hier is de oplossing gevonden in het afvoeren naar zee, welke een van de goedkoop ste en meest hygiënische systemen is. Opge merkt wordt dat niet meer, zooals vroeger, het loonend zou zijn vuilnis te sorteeren en bovendien al sedert jaren geen vraag is naar compost. De vuilverwerking vergt dus ook meer kosten dan voorheen, terwijl de hoeveel heid afvalstoffen, welke opgehaald en vernie tigd moeten worden, zeer belangrijk is toege nomen. In 1911: 8.661 M3. In 1934: 43. 948 M3. De nieuwe auto is bestemd, gedeeltelijk voor de Plantsoenen en gedeeltlijk voor de Reiniging Voor de Reiniging is het de bedoeling om de nog aanwezige paarden (4) te vervangen. Benzine- en olieverbruik. Naar aanleiding van hieromtrent gestelde vragen merken B. en W. op: In verband met de aanschaffing van 2 Che vrolet auto's en 1 Saurer-vuilnisauto in den "loop van 1936, mede in verband met de voor gestelde aanschaffing van 1 auto in 1937, is de post hooger gesteld. Voorts deelen B. en W. de prijzen der olie mede. De benzine wordt bij inschrijving cen traal ingekocht, olie niet. Stadsvervuiling. Medewerking ge vraagd van de burgerij. Enkele vragen waaraan het te wijten is, dat de vervuiling der stad (speciaal wordt hier gewezen op papiervuil) zoo onrustbarend toeneemt. Is hiertegen niets te doen? De opbrengst van de op Zaterdag j.1. ge houden speldjesdag voor de drankbestrijding bedraagt 141.34 y2, waarom het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder", allen, die hieraan hunne belanglooze medewerking hebben verleend, hartelijk dank zegt. Voor verdere bijzonderheden betreffende de Blauwe Week wordt verwezen naar de in dit nr. voorkomende advertentie. Van 4—11 Mei' 1937. Nieuwe zaken: Den He 1 d e r P. Zweed, Nieuwstraat 5, garagebedrijf. Wijzigingen: Anna Paulowna: N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Anna Paulowna" B.E.M.A.P.; bestuurswijzi ging. Pirma v.h. Gebr. Waag, Meerweg 63a, Bree- zand, expeditiebedrijf, nieuwe eigenaar. Texel: N.V. Texel's Eigen Stoomboot Onderneming, Schildereinde 40, Den Burg; bestuurswijzi ging. B. en W. antwoorden hierop: De verkeerde gewoonte om couranten en andere papieren in open vuilnisemmers te deponeeren, waardoor bij de hier veel voorkomende wind, ze vaak voor de lediging de straat opwaaien, is mede oorzaak van het daardoor minder nette aan zien van de stad. Zoo veel mogelijk wordt daartegen, ook door de politie, opgetreden; de burgerij kon echter meer medewerken. Afschaffing emmerstelsel? Enkele leden wenschen te weten, hoe het College denkt over de afschaffing van het emmerstelsel en vragen of dit geen object kan worden voor werkverschaffing of werkver ruiming. B. en W. antwoorden, dat afschaffing van het emmerstelsel reeds geruimen tijd de aan dacht van het college heeft. Of de uitvoering van een en ander een object van werkverschaffing of werkverrui ming zal kunnen .zijn, willen wij gaarne nader overwegen. De meening der plaatselijke handelaren. De Boekenweek, thans reeds sedert ver scheidene jaren georganiseerd door de Ver- eeniging tot behartiging van de belangen des Boekhandels, is weer achter den rug en wij waren, gezien de nogal optimistisch gestemde verwachtingen van enkele plaatselijke hande laren, nieuwsgierig op welke wijze het boek- koopend plaatselijk publiek op deze landelijk georganiseerde reclame had gereageerd. Het bescheid dat wij kregen was in groote lijnen vernietigend. Enkele begon nen ironisch te lachen, anderen waren verontwaardigd alleen bij de idee, dat iemand zou kunnen veronderstellen, dat een Boekenweek nog succes zou kunnen sorteeren, terwijl er maar een enkele was, die zich in meer optimistischen toon over deze week uitliet. Het viel ons, eerlijk gezegd tegen, dit resultaat. Tenslotte is daar toch een onmis bare kentering in den algemeenen toestand, daargelaten of deze nu al dan niet tijdelijk is en voorts meenden wij, dat het populair gestelde „Geschenk 1937" wel degelijk een krachtige stimulans zou zijn om den gemid delden boekenliefhebber tot de aanschaffing van een of meerdere nieuwe werken te brengen. Het heeft niet zoo mogen zijn: integendeel, er is over de heele linie volstrekt niet méér verkocht dan in andere weken, zoodat men hier ter plaatse niet bijster gunstig meer oor deelt over deze georganiseerde wijze van ver- koopen door een landelijke actie. Laat ons hopen, dat men landelijk de diverse bezwaren verzamelt en dat de organiseerende vereeniging hiermede haar voordeel doet. Voor het belang van den boekhandel en... van den lezenden mensch, voor wien het boek nog steeds gebleven is het schoonste middel tot ontspanning en ver rijking van zijn geest. Een anonyme gift van 100 gulden. Ten behoeve van bovengenoemd Fonds is bij de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. alhier, een som van 100.ingekomen, voor welke belangrijke gift aan den onbekenden schenker de dank van het Fonds wordt be tuigd. Ds. Joh. Meynen, Geref. predikant, alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Geref. kerk te 's-Gravenhage. Dp het j.1. Zondag gehouden Concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Twisk, behaalde onze stad genoot, P. Kreijger, met de „Harmonie" Wieringen, in de Eere afd. Fanfare, een len prijs met 162% punt. JUWELIER - HGRLQ6ER-DEN HELDLR Glansverf per kilobus f 0.45 Grondverf f 0.35 Ook kwasten spotgoedkoop! Alles van prima kwaliteit! Komt nooit terug Keizerstraat 47—49 Den Helder Ons Buitenlandsch Overzicht zal van heden af worden opgenomen op pag. 2 van het 2e blad. Bovengenoemde vereeniging hoopt a.s. Don derdag een Jubileum-concert te geven, ter ge legenheid van het 30-jarig jubileum van haar directeur, den heer Joh. F. Asma. Dit concert zal een herinneringsconcert wor den, want de heer Joh. F. Asma heeft een greep gedaan uit de liederen, die in de afge- loopen 30 jaren gezongen zijn. Hoevelen heb ben de uitvoeringen van „Halleluja" bezocht en genoten van de Oratoria en de uitvoerin gen, die onder zijn leiding zijn gegeven, zoo wel voor koor als kinderkoor. Deze keer verleent het Chr. Kinderkoor, onder leiding van den heer H. J. Swagerman, zij medewerking, terwijl aan het orgel zal plaats nemen de heer Feike Asma. orgelist der Hooglandsche Kerk, te Leiden. Men zie ook de advertentie. Aanrijding. Op den Kanaalweg botste een auto tegen een lantaarn aan, met het gevolg, dat de lichtbron lichtelijk werd beschadigd. Rijwiel vermist. Een bewoner van de Jonkerstraat deed aan gifte, van ontvreemding van zijn rijwiel. Door een hond gebeten. Een jongetje werd door een hond in den rug gebeten. KEIZERSTRAAT VLISCO JONGENSBLOUSES EN OVERHEMDEN VIJFDE RONDE K.N.V.B.-BEKER. De „Sportkroniek" van gisterenavond pu bliceerde reeds de loting voor de 5e ronde van den K.N.V.B.-beker, welke op Maandag 17 Mei a.s. (2en Pinksterdag) afgewerkt wordt. Hierbij bleek, dat HRC wederom gelukkig geloot heeft, n.I. een thuiswedstrijd tegen de Rotterdamsche eerste klasser Excelsior. De wedstrijden voor deze ronde zijn: Hermes DVSEindhoven. HRCExcelsior. De KennemersRoermond. AFC—RVC. BMTWFC. Fortuna-j-CVV. LeeuwardenTubantia. De SpartaanVeendam. Zooals men ziet, zijn er momenteel nog 8 eerste klassers „aan", waarvan er echter hoogstens 6 in de 6e ronde kunnen komen. De K.C. Watervliet organiseert bede Pink sterdagen groote seriewedstrijden, waaraan niet minder dan 52 clubs hun medewerking zullen verleenen. De wedstrijden vangen reeds aan des mor gens om 10 uur, terwijl den geheelen dag wordt doorgespeeld. Den eersten dag ontmoeten de tweede klas sers N.K.B. en de eerste klassers erkende boden elkaar. In de tweede klasse N.K.B. schreven vijf prima clubs in, zoodat er zeker korfbal van d beste soort vertoond zal worden. In deze afdeeling zullen de volgende clubs elkaar in een halve competitie bekampen: Oosterkwartier I (Haarlem), Oosterpark I (Amsterdam), Olympia I (Bussum), ZKV I (Zaandam), Hercules I (Amsterdam). Den tweeden dag spelen de derde klassers N.K.B. en de lagere klassen der erkende bonden. De organiseerende vereeniging streeft er naar de ruim 700 spelers en speelsters een paar genoeglijke dagen te bezorgen. Naast de speelvelden wordt een groot kampeerterrein ingericht. Reeds schreven ongeveer 150 kam peerders in, terwijl nog velen zullen volgen. Des avonds zullen verschillende tochten in de omgeving worden gemaakt en zullen o.a. de Hoogovens worden bezichtigd. Ook zal men een kampvuur ontsteken. De plaatselijke clubs ELTO en KVT zullen aan dit touinooi deelnemen. KEIZERSTRAAT DAMESREGENMANTELS IN GABARDINE EN GUMMI SCHAGEN—ANIMO. Van den Ned. Lawn-Tennisbond. Ondanks een ijskouden wind speelde Animo Zondag 25 April te Schagen haar eersten wedstrijd van dit seizoen in de 3e klasse A. N. W. competitie \an den Nederlandschen Lawn-Tennnisbond. Animo bleek overwegend sterker, zoodat zij alle acht partijen in twee sets won, waar bij dient te worden vermeld, dat Schagen de kunst verstaat op vroolijke, sportieve wijze te verliezen. Hier volgen de uitslagen: Heeren single: Nonnekesvan Rhijn 26; 46. Niestaatvan Straelen 1—6; 46. Dames single: Mej. IgeszMevr. Baden 16; 28. Mej. BronderMej. Bijl 46; 26. lste Mixed: Nonnekes en Mej. Brondervan Straelen en MejBijl 36; 26. 2e Mixed: Schené en Mej. BoontjesHeer en mevr. v. Rhijn 26; 06. Dames doublé: Mej. Igesz en Mej. BoontjesMevr. Baden en Mej. Bijl 46; 16. Heeren doublé: Niestaat en Schenevan Straelen en van Rhijn 36; 06. BE QUICK, Alkmaar —ANIMO. Zondag 9 Mei trok Animo er weer op uit, doch nu begunstigd door goed weer. De heeren-single tusschen den heer van Rhijn en den heer Deetman was zeer span nend. De eerste set wat voor den heer Deet man en wel met 61. De heer van Rhijn vond dit blijkbaar toch te bar en kwam toen in de tweede set 52 vóór te staan. Het optimisme zijner clubgenooten werd echter weer hevig geschokt toen het in diezelfde set nog 66 werd. Zou hun beste speler in twee sets afge maakt worden? Begrijpelijk was de spanning die ontstond en bleef stijgen toen de stand telkens gelijk werd. Tenslotte werd het 119 voor den heer van Rhijn. De derde set verliep vlugger, de tegen stander raakte vermoeid door de steeds van links naar rechts geplaatste ballen en bleek hoewel hij tot het einde goed partij gaf, niet opgewassen tegen zooveel uithoudingsver mogen. Mevrouw Baden won met haar vasten slag, zoowel fore- als backband, van Mejuffrouw Bos. De heer Laman Trip moest zich, hoewel hij bijzonder aardig spel te zien gaf, gewonnen geven aan den heer Hamstra. Mej. Bijl legde het hoewel zij sterker was en mooier spel toonde af tegen Mej. Asjes. Gebrek aan zelfvertrouwen tegenover een taaie tegenstander? De hee.' en mevr. van Rhijn (zeer zeker een gunstige combinatie daar de mogelijkheid bestaat dat deze blijvend is) verloren tegen mej. Bos en den heer Harr.stra. Ook mevr. Baden en de heer van der Woude bleken in de mixed - niet opgewassen tegen mej. Asjes en den heer Deetman. Zoo had Animo dus 4 partijen verloren, en ging alle hoop uit naar de doublés. De dames-double •vas al spoedig afgeloopen in het voordeel van Animo, doch de heeren- double werd een hardnekkig gevecht, waarbij de wederzijdsche clubgenooten in adembene mende spanning toeschouwden. Het verrassend snelle spel van den heer van Rhijn met het bijzonder goed aangepaste plaatswisselen en vele halen van den heer Laman Trip war enin staat het uitstekende spel der heeren Deetman en Hamstra na een langeren levendigen strijd met veel, zeer inte ressante, watervlugge rally's te overtreffen. De eindstand werd 44 waarbij de uitslagen als volgt waren. Heeren-single: Deetmanvan Rhijn 61; 911; 26. HamstraLaman Trip 64; 6—3. Dames-single: Mej. BosMevr. Baden 36; 36. Mej. Asjes—Mej. Bijl 26; 63; 63. lste Mixed: Mej. Bos en HamstraHeer en Mévr. van Rhijn 61; 62. 2de Mixed: Mej. Asjes en DeetmanMevr. Baden en Van der Woude 108; 36; 61. Dames doublé: Mej. Asjes en Mej. BosMevr. Baden en Mej. Bijl 2—6; 3—6. Heeren doublé: Ilamstra en Deetmanvan Rhijn en Laman Trip 6—3; 4—6; 5—7. De „Johan Maurits van Nasau", die op 7 Mei van Willemstad is vertrokken, zal op 19 Mei in Ponta Delgade aankomen en op 21 dezer vandaar vertrekken. Het schip zal op den 25sten in Straat Gibraltar aankomen. Brieven en andere stukken voor opvarenden van Hr. Ms. „Nautilus", mits volledig gefran keerd als stukken voor het buitenland, kunnen worden verzonden: naar Reykjavik: op 12 Mei a.s., laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor 7.10 v.m. naar Akureyri: op 22 Mei a.s., laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor 20.55 JAARVERGADERING VAN „HUISDUINER BELANG". Evenals vorig jaar, zullen vele attracties publiek naar onze bad plaats trekken. Dezer dagen vergaderde in de zaal van „Dennenheuvel" bovengenoemde Vereeniging, die al het mogelijke in het werk stelt Huis duinen tot grooter bloei te brengen. Zooals uit het verslag van den penning meester bleek, is de financieele toestand kern gezond te noemen en zij mag zich in een stabiel ledental verheugen. Niettegenstaande groote uitgaven door St. Nicolaasfeest en f eestvergadering, blijkt er een batig saldo ver», kregen van ruim 50. Het voorjaarsfeest. Het vorig jaar heeft de Vereeniging een proef genomen om, door eenige feestelijkheden aan het begin van het seizoen, publiek naar Huisduinen te trekken. Deze proef is schitte rend gelukt. Honderden bezochten, begunstigd door mooi voorjaarsweer, Huisduinen om te genieten van een ouderwetsche dorpskermis. Door dit succes aangemoedigd, organiseert „Huisduiner Belang" ook dit jaar, ter opening van het seizoen, dergelijke feestelijkheden. Van den eersten Pinksterdag, 16 Mei a.s., tot en met 19 Mei a.s. zullen draai- en zweef molen, oliebollen-, koek- en gebrakkramen en vele attracties meer, tot een bezoek aan Huis duinen nooden. Het spreekt vanzelf, dat de zakenmenschen van het dorp het beste van hun kunnen willen demonstreeren. Het Badhotel,- restaurant „Dennenheuvel", de IJssalon van de firma Laan en het van ouds bekende café van „Tante Pietje" en „De eerste aanleg" e.a. zullen hun gasten op waar dige wijze ontvangen. Wanneer men naar hartelust gedraaid en gezweefd heeft en het slaan op het „Hoofd van Jut", het werpen van ballen, speren en bommen moe en dorstig heeft gemaakt, zullen de restauranthouders er wel voor zorgen, dat men van een rustig zitje kan genieten en zijn dorst kan lesschen. Nu zullen we maar hopen op het mooie weer, zoodat velen door zon, duinen, zee en strand met de Pinksterdagen naar Huisduinen en omgeving worden gelokt, naar Huisduinen met z'n voorjaarsfeest! Rioleering. Vele bewoners van Huisduinen, vooral uit de hooger gelegen gedeelten, klagaden oven den slechten waterafvoer. Nogmaals wordt bij de bevoegde instanties op voorziening aangedrongen. Fröbelonderwijs en Gymnastiek. Voor de kleuters van Huisduinen werd de wenschelijkheid van fröbelonderwijs bespro ken. Een commissie zal de voorloopige plan nen uitwerken en zich van de voorlichting van deskundigen verzekeren. - Ook kwam ter sprake de mogelijkheid om de rijpere jeugd meer sportiviteit bij te bren gen door het in 't leven roepen van gymnas tiekonderwijs. Getracht wordt, met medewer king van gemeentewege, hiervoor een sport terrein te verkrijgen. Bij de bestuursverkiezing werden met meer derheid van stemmen de bestuursleden De Jong, Snel én Kreuger herkozen, waarna met een geanimeerde rondvraag werd gesloten. ÏN

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5