V isscherij El Zoo'n Migraine? EIMELIJKE Ruiteritcmdbcfi ö,v-e,hqicJhl Mussolini is boos! 21e Agenda DE STRIJD Rijkspostspaarbank GERARDWORM Postduivenvereniging V-O-P- P.D.V. „Het Noorden" HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voo GERARD WORM Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder door Michael Corvin Licht op voor alle voertuigen Kinderraadsels Trekkingslijst We zijn de vorige week wat te optimistisch geweest, toen we schreven, dat Mussolini, op stillen aandrang van Berlijn, er in toe zou stemmen, de Italiaansche „vrijwilligers („moedwilligers" schreef ons dezer dagen een medewerker), uit Spanje terug te roepen. Mussolini schijnt, voor hij daartoe overgaat, eerst de Italiaansche nederlaag bij Guadala- jara, te willen wreken, en het is wel zeker, dat wanneer hij kans zag nog meer „vrijwil ligers" naar Spanje te zenden, hij die kans niet voorbij zou laten gaan. Maar daarmee riskeert de Duce een oorlog. En die prijs zal hem toch wel te zwaar zijn. Italië is boos op Engeland. De tegen stand van Engeland bij den Abessijnschen strijd, de afkeuring van Albion over de inmenging in Spanje, is Mussolini een voortdurende ergernis. Om daaraan uiting te geven heeft Italië de correspondenten der Italiaansche bladen te Londen, terug geroepen en den invoer van Engelsche bladen, met uitzondering van enkele, in Italië verboden. Mussolini heeft zich vergist als hij gemeend heeft, dat deze daad ontsteltenis in Engeland zou wekken. Engeland, dat sedert maanden een doelbewuste politiek voert, heeft zich in het geheel niet uit het veld laten slaan, schenkt zelfs ternauwernood aandacht aan de gril van Mussolini. De beste manier om den dictator te straffen. Hij zal hierdoor tot de ontdekking komen, dat hij zich door deze daad alleen zelf in de vingers gesneden heeft, want het kan de bedoeling van Italië niet zijn, om Engeland tegen zich in het harnas te jagen. En dezedaad moet dan ook uitslui tend gezien worden als een onbeheerschte, bedreven door een geërgerd potentaat, die zich in zijn streven gedwarsboomd ziet. De N.R.Crt. schreef naar aanleiding hiervan gisterenavond o.m.: Er was zeker voor Italië wel reden ge weest de verbolgenheid jegens Engeland niet al te zeer te demonstreeren. Vooral voor de Midden-Europeesche kwestie is dit van be lang, waar de betrokken landen voor de ver zekering hunner veiligheid verlangend naar Engeland opzien. Dat geldt vooral voor Oos tenrijk, sinds Schuschnigg te Venetië zulke klaarblijkelijk teleurstellende ervaringen heeft opgedaan. Wat den leider der Oostenrijksche legimisten voor eenige maanden te Londen niet gelukt is, n.1. steun te vinden in Londen ter bevordering van de Oostenrijksche onaf hankelijkheid, gaat nu de staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Guido Schmidt probeeren. Mussolini zal zijn overhaaste daad nog wel eens betreuren, maar het is niet gemakkelijk voor een karakter als dat van den Duce om fouten te erkennen en op een reeds ingesla gen weg terug te keeren. In den loop der maand April 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd68.628.69 en terugbetaald108.340.22 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald.39.711.53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 84. KE ZERSTRAAf HANDSCHOENEN EN KOUSEN Ik heb een huis, niet van mijn eigen, Ik kon het nog zoo ver niet krijgen, Ik heb een deur, dat snapt U wel, Ik ben bezitter van een bel, 'k Heb ook een prima brievenbus, In mijne deur gemaakt, en dus Wordt daar van alles ingegooid, Maar zooals nu, was het nog nooit. Van alles stopt men er maar in En men vraagt niet' is 't naar je zin? Dat gaat hen heelemaal niets aan. Men doet het maar, waar ligt dat aan? Verkiezingen zijn weer in 't zicht, Je wordt reusachtig ingelicht, Wat men de laatste jaren deed, Wordt ons verteld, en naar het heet, Wordt nu de strijd reusachtig zwaar, Dat is een feit, gelooft het maar. Als 't niet zoo was, da's ook een zet, Dan stond het toch niet op 't biljet. Mijn brievenbus is heel geduldig. En z." ontvangt ook heel onschuldig, Hetgeen aan waarheid wordt bedreven, En wat aan leugens (onzin) wordt geschreven. Daarna bekijk ik die pamfletten, Van alles kan men er opzetten, Ik kijk door mijn verkiezingsbril, Nog ben ik vrjj, 'k stem wie ik wil. JAN MENS, Mei 1937. Zondag hield onze plaatselijke Postduiven Vereeniging haar 3e wedvlucht vanaf Mons, afstand 286 km. In concours waren 181 dui ven. De vogels zouden om 8 uur in vrijheid gesteld worden, doch wegens mist en regen werden zij pas om 12 u. 5 in vrijheid gesteld met ZiJV. wind en zwaar bewolkte lucht, bij aankomst O.N.O. De eerste prijsvliegende duif bereikte haar hok om 4.27.41. De laatste en 37e duif om 5.4.56 uur. De prijzen werden verdiend door de heeren: A. Verhoef 1; M. de Boer 2, 18; P. Ham 3; M. de Vroomen 4, 6; A. Koorn 7. 35; G. de Wit 8, 11, 12, 19, 20, 22, 28, 32, 33, 36; J. Bruin 9; H. v. d. Giessen 5, 10, 13, 27; W. de Boer 14, 24, 26, 30, 37; C. Braun 15, 17; J. Vullerup 16, 23; F. Minneboo 21; H. v. d. Wal 25; J. de Ruiter 29. 31; E. Stegers, C. de Wit 34. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar eerste wedvlucht van Dordrecht af. In concours waren ruim 300 duiven. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld met N.N.W. wind. De eerste duif bereikte haar hok om 9.59.33 en de laatste of wel de 20ste om 10.8.25. De prijzen werden behaalt door de Volgende leden: Buis 1, 2, 3, 4, 5, 6. 7; De Leeuw 8, 9; Kos 10; G. Cup 11. 15; C. Bon- tes 12; Zwigman 13; Pronk 14; Dirks 16, 19; Schotting 17; Bontes 18; C. Koger 20. LASTEN VOOR HET VISSCHERIJBEDRIJF Van reederszijde wordt in het Dagblad voor IJmuiden een artikel geschreven, waarin sterk de nadruk wordt gelegd op de zware lasten, die het visscherijbedryf momenteel drukken. Gewaarschuwd wordt tegen de voorstelling gewekt door de cijfers der uitkomsten van het bedrijf, dat dit bedrijf er beter voor zou gaan staan, want, dat de hoogere uitgaven van alle benoodigdheden voor het bedrijf deze schijnbaar hoogere uitkomsten totaal ophef fen. Het staat er dus mee, zooals op de verga dering van den Ned. Visschersbond ook aan het licht kwam, dat de exploitatiekosten den laatsten tijd ontstellend zijn vergroot, terwijl er geen mogelijkheid schijnt te bestaan, dat aan deze prijsopdrijving paal en perk zal worden gesteld. Gewezen wordt in het artikel hetgeen België voor zijn vloot doet, aan de hand van een artikel in De Telegraaf van 4 Mei 1937. Inderdaad wordt tegenwoordig in België veel gedaan tot uitbreiding van de visschers- vloot. Van verschillende kanten hebben we echter de vraag reeds hooren stellen of deze snelle uitbreiding van de vloot niet spoedig haar schaduwkant zal toonen, omdat België, evenals ons land, zelf een beperkte afname van visch kan hebben, zoodat men zich ook daar meer op den export zal moeten gaan tóe- leggen en men dan ook te kampen krijgt met de belemmerende bepalingen van invoer in andere landen. De laatste dagen zijn de uitkomsten van het trawlbedrijf trouwens niet zoo gunstig meer als een poos geleden. Verlaagde prijzen van de fijnvisch hebben grooten invloed op de besommingen. Zaterdag konden zoowel tong als tarbot bij lange na den gulden niet halen. De scholprijzen blijven echter nog wel een goed beeld toonen. Er was een logger, die toch nog boven een bedrag van 1500.— kon komen, hetgeen voor dergelijke vaartuigen nog wel ruim voldoende wordt geacht. Deze vaartuigen hebben het voordeel boven de trawlers, dat zij hun vangst lossen met eigen personeel, terwijl de trawlers daarvoor menschen (lossers) in dienst hebben te nemen Dan ook profiteeren de bemanningen der loggers van de aangebrachte puf, daar de opbrengst geheel hun ten goede komt. De exploitatie van de loggers is dus van geheel anderen aard dan die van de trawlers en we meenen, dat de treilloggers dan ook meer tevreden zijn over de uitkomsten. Alleen ligt voor deze vaartuigen thans ook de dreiging van de vischmaat, die een einde zal maken aan het aanvoeren van puf, waar door dus vermoedelijk hun exploitatiecijfers een sterk verhoogd beeld zullen gaan ver- toonen. Verhooging van de aalmaat van 25 op 30 c.M. Zooals we al eerder berichtten, is er op de agenda van de vergadering van de Hoofdaf- deeling der Ned. Heide Maastchappij, Zoet- watervisscherij, een vóorstel van de afd. Geestmerambacht geplaatst om de aalmaat vast te stellen op 30 c.M. Eerst had men voor inleiding van dit punt nog niemand aangewezen, maar nu heeft dr. B. Havinga, hoofd van de Afdeeling kust- rivier- en binnenvisscherijen zich bereid ver klaard, om te spreken over de voordeelen van verhooging van de maat op aal. We schreven al eerder, dat van overheids wege verhooging van de aalmaat wordt voor gestaan, maar dat men aarzelt om in te grij pen, omdat er zooveel benedenriviervisschers thans hun bestaan hebben in de palingvis- scherij, die in hoofdzaak bestaat uit de kleine soort. Toch vermoeden we, dat ook in deze krin gen tenslotte zal worden ingezien, dat ver hooging van de aalmaat wel minder visch zal geven, maar dat de mindere vangst wordt ge compenseerd door de grootere opbrengst van de dikkere aal. Met belangstelling blijven we dit vraagstuk volgen en hopen er t.z.t. nog meer van te vertellen. en 25% zwd arder dan de meeste andere. KEIZERSTRAAT FALCON EN BIG BEN REGENJASSEN Vischexport naar België. Al sedert jaren bestaat de bepaling in Bel gië, dat er slechts visch mag worden inge voerd (en dan nog tot een bepaald kwantum) van een minimummaat van 40 cm. Voor onzen export was en is dat een fnui kende bepaling, maar ook de importeurs daar te lande klagen erover. Echter tot dusverre zonder resultaat. Nu en dan laat een vischhandelaar zijn stem daartegen hooren in het Visscherijblad voor Ostende. Zoo'n inzender is ook in het laatste nummer in dien geest weer aan het woord, en, zooals de Belgen dat nogal ge peperd kunnen doen, wordt daarin het verwijt gedaan, dat het de reeders in België zijn, die verlaging van den maat tegenwerken. De maatregel heeft echter tot het gevolg gehad, dat vele kleinhandelaren, die met de kleinere vischsoort uit Holland goede zaken konden doen, thans grootendeels het bijltje er bij moeten hebben neerleggen. Ook daar hoort men het verwijt, dat de visscherij in België niet in staat is voor vol doenden vischaanvoer te zorgen, en dat de kwaliteit bovendien van een te slecht ge halte is. Daarom wil men ook daar het contingent van den invoer van buitenlandsche visch ver hoogd zien. Het is hetzelfde geluid als men hier te lande hoort. Er zijn de uiteenloopende belangen van ree der en handel, die schijnbaar tegen elkaar botsen. Ook daar weet men niet tot overeen stemming te komen. Toch moesten de belangen parallel loopen, en dat zou het geval kunnen zijn, als men voldoende vertrouwen in elkaar stelde en on derling tot een accoord wist te komen. Nu de stemmen in België al luider klinken om de invoermaat van visch te stellen bene den 40 cm, komt er misschien een moment, dat de regeering daaraan oor zal verleenen. Voor onze visscherij (en den handel) zou dat van niet te onderschatten beteekenis wor den, althans indien dan tevens het invoercon tingent werd uitgebreid. De paaiplaats van de Wadden- haring ontdekt? Volgens een bericht uit Harlingen aan „De Telegraaf" zou dus de paaiplaats van de haring zijn ontdekt en wel door visschers, die bij het Zuidoosterrak kuilden en daar groote hoeveelheden haring wegvischten. De haring lag er, zoo heet het, dik op elkaar en groote lagen kuit lagen op den zeebodem. Het is te hopen, dat deze kuit goed zal mogen gedijen, opdat niet, zooals verwacht werd, de waddenharing eenmaal tot het ver leden zal behooren, maar dat de toekomst aan deze visch voor de visschers nog veel voordeel zal mogen opleveren. Is er eenmaal stabiliteit in de stroomen der Waddenzee, dan is er kans, dat er rustige hoekjes zich zullen vormen, waar de kuit tot wasdom zal kunnen komen. Dit hoopvol perspectief willen we nog niet prijsgeven. Dus weer een ellendige dag in het voor uitzicht. Heusch niet noodig! Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar. Natuurhistorisch Museum. Elke week; eiken Woensdagmiddag van 3—5 uur, eiken Zaterdagavond van 7—10 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—10 uur, den eersten Zondag van elke maand van' 3—5 u. Woensdag 12 Mei. Casino, 8 u. Concert Ramblers V.A.R.A. R. K. Volksbond, 8 u. R.K. Gfcemengd Koor. Donderdag 13 Mei. Bethelkerk, Julianapark. Zanguitvoering Geref. Zangvereeniging „Halleluja". Geref. Kerk, Julianapark, 8 u. Jubileum concert Zangvereeniging „Halleluja". 10 Mei. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.850.75 Slips 0.70—0.60 Schol le soort p. kist 6.205.70 Schol 2e soort 2.701.20 Schar 2.001.50 Door haringvisschers Haring p. tal 2.801.80 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg. „0.15 van 10 Mei 1937. BEVALLEN: B. J. Schnitfink—Ris, d. A. C. E. BlankevoortWebeling, z. (5) Maar in de laatste seconde beheerschte zij zich met de uiterste inspanning. Dit was het begin der proeven, waaraan haar zenuwen onderworpen zouden worden en zij wilde niet reeds dadelijk bij den allereerSten keer het onderspit delven. In dit oogenblik nam Esther zich voor haar zending vol te houden zonder zich ook maar door het trillen van een oog lid te verraden. Wat lag haar ook aan het oordeel van deze menschen gelegen? Toch hing er voor haar juist alles van af, hield zij zichzelf voor. Alles, dat wil zeggen veiligheid en onbevangenheid bij hen en haar eigen succes. En zij glimlachte haar broer toe. „Kan je het niet velen, dat men mij zoo snel naar het buitenland zendt en aan mijn bekwaamheid gelooft?" Haar moeder trachtte zij te kalmeeren, door haar erop te wijzen, dat het toch voor haar een voldoening moest zijn haar dochter niet in de politiek, maar in de voorname kringen te zien. Zij vond er geen bezwaar in melding te maken van het honorarium van zes duizend mark, dat echter slechts moest dienen voor haar installatie te Londen en voor haar verblijfkosten gedurende de eerste paar weken; en zij genoot van den triomph, dat zij hiermede het tweetal tot zwij gen bracht. Nu was er tot den volgenden dag nog veel voor haar te doen. Gelukkig was haar garde robe goed voorzien, zoodat zij slechts weinig behoefde bij te koopen. Een gala-avondtoilet zou zij dadelijk na haar aankomst in Londen laten maken, maar voor koffers moest nu ge zorgd worden. Esther dweepte met echte leder waren, die zij als een groote luxe beschouwde en die zij zich tot nu toe nog nooit veroorloofd had. Maar nu ging zij naar de fijnste winkels en kocht een garderobekoffer, twee elegante suitcases, een complete reisnecessaire en alle verdere voor de reis noodige kleinigheden. De garderobekoffer moest nog denzelfden dag gepakt en als ijlgoed verzonden worden, maar haar verdere bagage kon zij in de vliegmachine meenemen. Zij ging zelf haar kaartje koopen en ontving van de Lufthansa de boodschap, dat zij zich den volgenden dag om half een in de Mauerstrasse moest ver voegen, waar dan de auto gereed zou staan om de passagiers naar het vliegveld te bren gen. Hierna kwam z(j tot de ontdekking, dat zij nog allerlei andere dingen noodig had en daarmede beladen keerde zij naar huis terug. Haar moeder en broer waren uitgegaan en Esther was zoo vervuld van de voorpret en zoo vol spanning in de verwachting van alles wat nu spoedig zou komen, dat zij niet alleen kon blijven. Zij wilde haar laatsten avond in Berlijn aangenaam doorbrengen en belde daar. om George Herdemerten op. Terwijl zij op de aansluiting wachtte, lachte zij zachtjes voor zich heen. Wat zou die goeie George met zijn vreemden naam wel van haar voorgenomen reis zeggen? Lieve hemel, zij herinnerde zich, dat hij reeds op het gymna sium, dat zij samen bezocht hadden, met trots en pathos den oorsprong van zijn naam verkon digd had. Hij zou een afstammeling van een oud geslacht zijn uit de streek der Lunenbur- ger Heide. Geen voorname familie, o, neen: eenvoudige herders, bij wie steeds de zoon den naam des vaders droeg, dus allen dien van hun oudst bekenden, voorvader, die Herdenmartin genoemd werd en welke naam door het spraak gebruik tot Herdemerten was vervormd. Hij placht dan om zich heen te kijken in de ver wachting van een of andere bevestiging voor zijn spraakgebruik-theorie, maar tot nu toe had slechts alleen Esther op een gesprek over namen en afstammingen met hem willen in gaan. Nu studeerde George in de medicijnen, om, zooals Esther het noemde, menschenslach. ter te worden, hoewel hijzelf verklaarde, dat het zijn eerzucht was het tot chirurg te bren gen. Zij ontmoeten elkander om de vijf of zes dagen, keuvelden samen en maakten plannen voor de toekomst. George beminde Esther met een schroomvallige jongensliefde, die zij even wel nauwelijks opmerkte. Maar zjjn rustige, stille aard, zijn vermijden van alle overbodige courtisie en dubbelzinnige hoffelijkheid, die zij maar al te vaak van andere jongelui moest verduren, maakten, dat ook zij op Herdemerten gesteld was. Daarbij stelde zij groot belang in de medicinale wetenschap en over psycho- analystische vraagstukken, op welk terrein zij beiden eigenlijk leeken waren, konden zij heftige discussies voeren. Om kort te gaan, George behoorde bij haar bestaan en toen zij aan de aanstaande scheiding van hem dacht, voelde zij even een kleinen, maar pijnlijken steek. Daar riep van het andere eind van den draad een heldere, vroolijke stem „hallo". Het was George en Esther maakte zich bekend. Zij wilde dezen avond met hem uitgaan. Van den anderen kant klonk een gejammer. Of zij dan vergeten was, dat dj eerste voor de deur stond? Zijn cheque... Maar zij wees alle be zwaren af, zeide, dat zij vandaag geld had en hem wilde fuiven. Tot hij eindelijk toestemde en naar haar speciale wenschen vroeg. Als ont moetingsplaats noemde zij een café in het Westen. Vandaar zouden zjj naar een bioscoop gaan en daarna in een klein wijnhu' soupee- ren, om den avond te besluiten met een bezoek aan de Esplanade, waar een bijzonder goed orchest voor dansmuziek zorgde. De tqd, dien Esthei nog overbleef, gebruikte zij om alles, wat zij noodig dacht te hebben, in haar nieuwe koffers te pakken, die reeds thuisbezorgd waren. Daarna keek zij haar pa pieren nog eens na en bevond alls in orde, den pas, de degitimatie voo. de pers, den brief van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, het van Burg ontvangen adres van diens vriend te Londen. Alleen moest er morgen nog ge zorgd worden voor het Engeslche visum, maar met behulp van de persafdeeling van het ministerie zou dat vlug genoeg van stapel loopen. Heel op het laatst vond zij bij het scharre len in haar bezittingen een klein automatisch pistool, dat van haar vader geweest was. Een oogenblik lang lokte het denkbeeld haar aan dit wapen mee te nemen; als alleenreizende vrouw kon zij aan allerlei onaangename moge Dinsdag 11 Mei20.11 uur Bij de opgave van de Kinderraadsels in ons no. van Zaterdag r's een fout geslopen door het aanbrengen van een verkeerde correctie- regel De 2e rij van het eerste raadsel moet zijn een deeltje van den tijd, terwijl die regel daarnaast (4e rij) moet vervallen. der verloting van het Trainingsfonds der H.F.C. „HELDER". 55 2 55 55 55 55 5! •2, O O O O p O O O V CJ.' O rf ■e 3: O ct- •a R (S: O CT •8 3: O c-t- CD co ca S 1 395 15 1645 29 1499 43 1905 2 289 16 1237 30 2345 44 1509 3 2493 17 2223 31 956 45 299 4 2318 18 1157 32 2377 46 508 5 2290 19 895 33 1755 47 521 6 1054 20 577 34 2495 48 555 7 1821 21 535 35 1829 49 338 8 1374 22 2211 36 1700 50 1722 9 162 23 911 37 204 51 1245 10 1582 24 2470 38 339 52 938 11 1827 25 1657 39 240 53 652 12 1047 26 717 40 2364 54 562 13 169 27 1855 41 477 14 1596 28 970 42 363 Bovengenoemde prijzen zijn tegen overgave van het betrokken lot te bekomen bij den heer F. de Boer, Koningstraat 83 (Clublokaal H.F.C. „Helder). Prijzen welke op 22 Mei a.s. nog niet zijn afgehaald, komen te behooren tot de ver eeniging. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER UITRUSTINGEN VOOR DE TROPEN Witte Costumes 6.50-8.50-10.50 Vraagt prijscourant. lijkheden bloot komen te staan. Maar toch legde zij het pistool weer weg, want ook zonder het onderzoek der douanen te vreezen, achtte zij het practischer geen wapen bij zich te hebben. Wat zij noodig had, was tegenwoordigheid van geest, onder alle omstandigheden. Dat was meer waard dan een pistool en een veel bruik baarder verdedigingsmiddel. Zij keek op de klok: het was tijd geworden om zich te ver- Kleeden en te vertrekken. Buiten was het reeds geheel donker en de lantaarns wierpen vaag vervloeiende lichtkringen op het asphalt. Zij liet een briefje achter met de mededeeling, dat zij laat thuis zou komen en sloot de voordeur met het eigenaardige gevoel, dat zy dit voor een geruimen tijd voor het laatst deed. Als gewoonlijk was de autobus vol en moet zij staan. Uitgestegen liep zij den Kurfürsten- damm over en trad zij door het schitterende glazen portaal de hal van het café binnen. De blauwe lucht ontnam haar aanvankelijk bijna den adem. Enkele tonen van het orchest dron gen tot haar door, woorden, geruisch, licht- reflexen. Zjj keek om zich heen. Daar wenkte al iemand van een tafeltje, dat gezellig afzon derlijk in eennis stond. De wenkende kwam ijling naar haar toe; George. Zij volgde hem naar hun plaats en ging zitten, steeds nog eenigszins beklemd. Dadelijk nadat er iets besteld was, begon Herdemerten te visschen naar wat er gebeurd mocht zijn. Zij wist, dat het niet alleen nieuws gierigheid was, maar dat er achter zijn jon gensachtig gevraag een sterke en oprechte deelname verscholen was. Zij keek hem aan en zeide treurig, het gezicht reeds weder naai de zaal gekeerd: „George, morgen ga ik op reis ik moet plotseling weg." Zij zwee°. Hij werd zenuwachtig. „Esther, heb je... Maar, neen, dat is onzin Wat is er gebeurd? Plotseling weg? Is dat geld soms...?" „O, neen," stelde zij haar vriend gerust. „Het is doodonschuldig. Ik word door de „Welt" naar Londen gestuurd om berichten over de season te schrijven." „Zoo." Hij herademde verlicht, werd vroo- lijk, keek haar bewonderend aan en liet toen plotseling het hoofd hangen. „Wat is dat nu, George? Ben je dan heele maal niet blij om mijn succes? Denk toch eens aan: ik ben .pas vier weken bij het blad en nu al deze reis..." Droevig schudde hij het hoofd. „Vergeef me, Esther, maar het kwam zoo onverwacht. Ik heb hier zoo weinig menschen, tegenover wie ik mij vrij kan uitspreken en nu ga jij morgen al weg. Hoe lang denk je wel in Londen te blijven?" Zij vertelde hem, dat dat niet te bepalen viel en voelde meteen weder dat vreemde knagen, die ondefineerbare pijn. Zeker niet lang en spoedig zou hij weder naar hartelust met haar kunnen redetwisten. Of hij dan nog altijd die circulatie der inwendige secreties voor een bewezen feit zou houden?... Maar een blik in George's oogen deed haar zwijgen. Het verbitterde haar eenigszins, dat zij nu dezen jongen over haar vertrek moest troos ten, inplaats dat hij haar benijdde en trotsch op haar was. Toen schaamde zij zich over haar eigen gedachten en begon zij met alles den draak te steken, als vijf, zes jaar ge leden op het „hok". Daarna kon George geen weerstand bieden en zij lachten elkaar weder- keerig uit. De droevige stemming was over wonnen en nu werd er ijverig beraadslaagd waar zij wel heen zouden gaan. De keus viel op een Amerikaansche gruwzame detectiven- geschiedenis, een schitterend geslaagde draak met veel griezeligheden en spanning en vol heerlijk verwrongen moraal, over welke zy beiden zich bij het zien van vele Amerikaan- sche .ilms al dikwijls vroolijk gemaakt had den. Zij braken op, namen logeplaatsen, die te dicht bij het doek lagen en hen elke illusie ontroofden en belandden daarna in de Espla nade. Het moest champagne zijn. Daar had Esther bepaald op gestaan. Zij keek met schitterende oogen naar het gewoel der dan sers n begon zich weder in droomerijen te erliezen, tot er een heer voor haar boog en haar ten dans noodigde. Zij schrok op en keek terzijde. Was George weg? Maar neen, h(j was juist de danslustige, die voor haar stond en een oogenblik later zweefde zij tusschen de paren in op het rythmus van den tango over het gladde parket. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6