12 opvarenden van de Janu" in Nederland terug Het belang van onderwijzers en kinderen Binnenland Buitenland Nummering der candidatenlijsten I Radioprogramma Beperking werkverschaffing en steunverleening Hij had zeker de lente in het hoofd Militaire dienstplicht in Hongarije? Het Prinselijk Paar te Londen Huis tc Eemncs uitgebrand Kind door autobus overreden Vlaggen halfstok in China DE MANNEN HEBBEN IN SPANJE HONGER GELDEN. Vreemde houding van kapitein en bemanning. Zij weigeren elk interview. Met het motormailschip „Baloeran" van den Rotterdamsche Lloyd, zijn gistermiddag twaalf leden van de Nederlandsche bemanning van het onder Panameesche vlag gebrachte stoomschip „Janu", dat in begin Maart door de partij van Franco is aangehouden en dat sedertdien te Ceuta werd vastgehouden, uit Span je hier aangekomen. Wij hebben getracht met hen een onder houd over hun wedervaren te hebben, maar de meesten bleken niet geneigd, ook maar iets fos te laten, een houding, waaraan die van den gezagvoerder, kapitein Koning, en van dén vertegenwoordiger van het Neder- landsch bevrachtingskantoor, agent van de reederij, vermoedelijk niet geheel vreemd was. Merkwaardig was, dat bij geen der opvarenden een spoor te bekennen viel van eenige verontwaardiging, welke zou zijn voortgesproten uit het gevoel van op on rechtvaardige wijze te zijn behandeld. Zoo als men weet, is het schip aangehouden op grond van het vermoeden, dat het contra bande vervoerde. Toen wij kapitein Koning vroegen, een in terview toe te staan, stuitten wij op een botte weigering. De treiler van Franco's partij richtte het kanon op de „Janu". Op onze vraag of het schip op het mo ment dat het werd aangehouden, leeg was, zei kapitein Koning: „Dat gaat U niets aan". De vertegenwoordiger van het Nederland sche bevrachtingskantoor zeide, op zijn bin nenzak wijzende: „Hier zit alles in. Hier heb ik een rapport, maar dat is voor de autori teiten en eventueel voor de heeren van de Scheepvaart-inspectie. De bemanning voelde overigens alleen iets voor een interview, indien dit uitslui tend in die kranten kwam te staan, van welke de politieke richting sterk met de wettige Spaansche regeering sympathiseert. Met groote moeite kregen wij tenslotte een van de opvarenden aan het praten. Onze zegsman vertelde, dat men op 14 Maart met de „Janu" op reis was van San tander naar Marseille. Invde nabijhSTd van GibraTthr rin kelde eensklaps de telegraaf en de machine werd gestopt. Het bleek, dat een gewapende treiler van de partij Franco de „Janu" had ge praaid en bevel tot stoppen had gegeven. Op dat moment was de ka pitein in zijn hut en de tweede stuurman, die de wacht had, had terstond gehoorzaamd. Toen de ka pitein op de brug was gekomen, zeide hij, dat er niets te stoppen viel en hij zette de telegraaf weer op volle kracht vooruit. Maar toen begon men op de treiler het kanon op de „Janu" te richten, waarop de kapitein nog, vóór het schip weer op volle vaart liep, haastig de tele graaf weer op stoppen zette. De trei ler beduidde de „Janu" daarop haar naar Ceuta te volgen, waar men spoedig arriveerde. De officieren van de „Janu" zijn te Ceu ta geregeld aan wal gegaan maar de be manning kreeg daartoe geen verlof. Ruzie met den kapitein. Na een paar weken raakte de voedsel voorziening uitgeput. Desniettegenstaande kreeg de bemanning van den kapitein geen permissie om aan land te gaan. Tenslotte is de équipage toch maar aan wal gegaan en toen hoorde zij, dat daar van een order, welke het aan de bemanning zou verbieden aan wal te gaan, niets bekend was. Dit heeft nog tot heel wat ruzie met den kapitein aanleiding gegeven, die evenwel bleef vol houden, dat men hem had gezegd, dat al leen de officieren het schip mochten verla ten. Maar al is de bemanning van de „Janu' sindsdien geregeld van boord gegaan, veel verder is men er niet mee gekomen, want men kreeg per dag drie pseta's per man, een bedrag, dan ten eenen male onvoldoen de was om er de noodige voeding voor te kunnen koopen. Men heeft dan ook de laatste weken ab soluut honger geleden. Ook heerschte er 'n totaal gemis aan waschwater en werd het als een ernstige grief gevoeld, dat men geen brieven kon verzenden en geen cor respondentie ontving. Intusschen is gebleken, daf de familiele den van de opvarenden iedere week door bemiddeling van het Nederlandsche be vrachtingskantoor de gage uitbetaald heb ben gekregen en dat de équipage bovendien nog een extra premie zal ontvangen. Gedeelde smart is halve smart. In den laatsten tijd van het verblijf te Ceuta heeft men nog gezelschap gekregen van de „Sarkani". een schip, dat onder dezelfde omstandigheden is opgebracht. Van dat schip mochten de opvarenden ie- deren dag één uur van boord. De équipage bevindt zich nog steeds te Ceuta. De twee de stuurman van de „Janu". heeft eerder verlof gekregen om naar Nederland terug te keeren. Toen de overige Nederlanders de thuis reis konden aanvaarden met achterlating van hun schip (hun eigen bagage mochten zij meenemen) zijn nog weer acht mannen aangehouden en voor een nieuw onderzoek naar een gevangenis overgebracht. Deze acht zijn inmiddels ook weer in vrijheid ge steld en eek -zij zijn thans op de thuisreis. Gisteren heeft het Centraal Stembureau te Den Haag een openbare zitting gehouden ter nummering van de voor de Tweede Kamerverkiezingen ingediende candidaten lijsten. Bij deze nummering gelden lijsten, welke tot een groep zijn verbonden en eveneens de gelijkluidende lijsten als één lijst, zoodat deze in alle kieskringen, waarin zij zijn in gediend, hetzelfde nummer krijgen. De nummering voor den kieskring Den Helder zal zijn als volgt: Kieskring X. 1. R. K. Staatspartij (Beaufort) 2. S.D.A.P. (Albarda) 3. A R. Partij (Colijn) 4. Chr. Hist. Unie (De Geer) 5.. Vrijheidsbond (Bierema) 6. Vrijz. Dem. Bond (Oud) 7. Comm. Partij (De Visser.) 8. Staatk. Geref. Partij (Kersten) 9. R.S.A.P. (Sneevliet) 10. Nat. B. T. en M. Partij (Vervoorn) 11. Kath. Dem. Bond (Arts) 13. Chr. Dem. Unie (Vaji Houten) 14. Algemeen Belang (Van Kampen) 15. N. S. B. (Mussert) 16. Herv. Ger. Staatspartij (Lingbeek) 17. Chr. Nat. Actie (Visscher) 19. Nationaal Herstel (Emmens) 20. Zwart Front (Meyer) Scherpe critiek op den huldigen toestand in het volksonderwijs. Voor 10 millioen gulden zouden 6000 jonge werklooze onderwij zers aan den slag kunnenl Voor de afdeeling Den Haag van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers sprak gisteravond in Excelsior de algemeene Bondsvoorzitter, de heer J. P. W. v. d. Sluys, over „De liquidatie van de onderwijzers werkloosheid." Spr. begon met scherpe critiek uit te oefe nen, op de ingrijpende bezuinigingen op het volksonderwijs, waarna hij aan de hand van voorbeelden uit de praktijk een opsomming gaf van de z.i. funeste gevolgen voor de op voeding van het kind. Spr. meende niet al leen te kunnen pleiten voor de belangen van 12000 werklooze onderwijzers, maar en wellicht nog beter voor de belangen van eveneens duizenden kinderen, die jaarlijks de dupe worden van de groote en gecombi neerde klassen, welke de heer v. d. Sluys voor de opvoeding van het jonge kind on verantwoordelijk achtte, hetgeen hij uitvoe rig betoogde. Spr. zeide verder, dat dén tegenwoordi- gen onderwijzers tijd én gelegenheid ont breekt om alle kinderen van hun klas te leeren, wat deze moeten Ieeren. In het ver volg van zijn rede critiseerde spr. de toe standen op onderwijsgebied op het platte land. De heer v. d. Sluijs was van mee ning, dat wanneer er werklooze WOENSDAG 12 MEI 1937. Hilversum I. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Morgendienst. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.50 Reportage van de Kroningsplechtigheid te Londen. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten. 2.15 Orgelspel. 3.00 Christ. Lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Sopraan en piano. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsr6- glement en stoommachines, 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling S.O.S.-Be- richten. 3.15 Duitsche Evangelische Kerkdienst (gr.- opnamen). 10.00 Berichten ANP. 10.05 Herhaling van de reportage uit Londen (gramofoonplaten) II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. Hilversum II. VAR A-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.05 toespraak). 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over de geschiedenis der Ne derlandsche Arbeidersbeweging (gr.pl.) en gramofoonmuziek. 11.30 Voor de werkloozen, causerie. 12.00 „Melody Circle". 12.45 Gramofoonmuziek. I.001.45 „De Flierefluiters" en solist. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnig Protestantisme nationaal, cau serie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 „Musica". 8.45 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. II.00 Revue-pragramma. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. onderwijzers als gevolg van het nietsdoen zouden verongelukken, het niet de schuld van de betrok kenen zelve, maar de schuld van de regeering zou zijn, omdat deze hun laat rondloopen, terwijl dat heelemaal niet noodig is. Voor 10 millioen gulden aldus eindig de spr. zullen 6000 jonge werklooze on derwijzers, die snakken naar werk, aan den slag komen. Een dergelijk bedrag mag voor een regeering geen bezwaar zijn om het volksonderwijs weer op een behoorlijk peil te brengen en een groot aantal werkloozen in het arbeidsproces op te nemen. De verminderde werkloosheid geeft hiertoe aanleiding. De ar beiders terug naar het vrije be drijf! Op vragen van den heer Drees, betreffen de het tijdelijk stop zetten van werkverschaf fing en steunverleening heeft minister Slin- genberg geantwoord: Een circulaire waarin aan gemeen tebesturen in ovenveging wordt ge geven om de werkverschaffing en de steunverleening van 5 Juli tot 25 September a.s. geheel stop te zetten is niet verzonden,. De minister wenscht, in verband met de gestelde vragen, het volgende mede te dee- len: Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkverschaf fing worden nagegaan, of en in hoeverre in bepaalde gemeenten de werkverschaffing en of de steunverleening gedurende eenigen tijd in de zomermaanden geheel of gedeeltelijk zouden kunnen worden stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende st'iging de werkloosheid niet on belangrijk daalt, is de minister van meening, dat er dezen zomer in een aantal gemeenten inderdaad aanlei ding zal kunnen zijn om de werk verschaffing en/of steunverleening gedurende eenigen tijd te beperken of stop te zetten. Werkverschaffing staat arbei ders in het vrije bedrijf in den weg. Bij de zich in vele streken des lands ver- toonende opleving in het bedrijfsleven en de daarmede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid, is het stre ven van den minister er op gericht, te be vorderen, dat de arbeiders zooveel moge lijk werk in het vrije bedrijf zullen vin den. In sommige gevallen vormt, vooral gedurende de zomermaanden, werkverschaf fing een beletsel, althans een rem voor de arbeiders om vrij werk te zoeken. Aangezien het hier geen voorziening van algemeenen aard betreft, noch ook een wijziging in het algemeen beleid, is er geen aanleiding om met contactcommissies overleg te plegen. Prinses en Prins richten lunch aan. In het Ritz-Hotel hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Sir John Maffev, zijn echtgenoote alsmede hun dochter Penelope aan de lunch genoodigd. Onder de verder tafëlgenooten bevon den zich ook de Nederlandsche gezant te Londen en mevrouw Marees van Swinde- ren en luitenant ter zee eerste klasse Jkr. E. J. van Holthe aan de lunch aan. Sir John Maffey heeft verschillende be langrijke functies in Britsch Indië bekleed. Sedert 1924 is hij gepensionneerd. Bejaard echtpaar bijtijds gered. In den vorigen nacht omstreeks half vier ontdekten omwonenden dat de achterzijde van een woning aan den Laarderweg te Eemnes in brand stond. Zij konden op het laatste oogenblik het bejaarde echtpaar Bui tenhuis, de bewoners van het huis, redden. De motorspuit der Larensche brandweer heeft gedurende een uur met twee slangen water gegeven: men kon echter niet verhin deren, dat huis en inboedel uitbranden. Al leen de muren staan nog overeind. De Eemnesser brandweer belastte zich met de nablussching. De oorzaak van den brand wordt in kort sluiting gezocht. Droevig ongeval te Utrecht. Twee en een halfjarig meisje op slag gedood.. Gisterenmiddag is in de Nic. Ruijckaver- straat te Utrecht een 234 jarig meisje door een gemeentelijke autobus overreden. Deze bus die een speciale dienst rijdt om zwak zinnige kinderen van hun school naar de woningen te brengen stopte in de Ruijckaver straat waar een moeder haar zoontje af haalde. Het 2/4 jarig dochtertje is de moeder ach terna geloopen en voor de achterwielente recht gekomen. Bij het optrekken heeft de autobus het meisje over de borst gereden. Het kind was op slag dood. Vrijheidslievende chimpansee uit gebroken. Eerst twee menschen gehavend, een bezoek gebracht aan een circus en een kantoorgebouw; toen liet hij zich weer gewillig terugbrengen. Zonda'g j.1. kreeg een chimpansee in den dierentuin te Liverpool in Engeland het idéé om eens wat meer van de wereld te gaan zien. Het zonnetje scheen zoo mooi de lente lokte en de hem toegewezen wandel plaats werd beslist te eng. De chimpansee" die gewoonlijk zeer goedhartig en rustig J werd zelfs kwaadaardig van deze lenteroes' verzamelde al zijn krachten en wist ten' slotte de ketting te verbreken, waarmee hij was vastgebonden. Groote consternatie. De aap, die zeker eens wilde gaan kijken, hoe zijn soortge nooten het maakten, wandelde eerst een cir cus binnen. De portier, die hem wilde te' genhouden, werd knock-out geslagen. He* beviel hem in het circus niet: veel te ee. bonden baantje. Nee, dan maar liever kan, toordirecteur! En zoo wandelde de eerzpeh, tige chimpansee doodbedaard een kantoor, gebouw binnen, waar hij in de directie- kamer terecht kwam. Het rook hem hier te muf, en nu kwam hij langs allerlei omwegen in een speeltuin terecht, waar hij zich beter scheen te kunnen vermaken! Want toen een arbeider hem hier wilde verjagen, gaf hij den man een klap, die hem meteen buiten gevecht stelde. De chimpansee die nu tot de conclusie kwam, dat de vrijheid ook niet alles is, en dat hem deze overal wordt misgund, 'liet zich toen maar gewillig door een agent naar den Zoo terugbrengen, Volgens inlichtingen uit zeer goede bron zou Hongarije besloten hebben eerlang we, derom een verplichten militairen dienst iq te stellen. Hongarije heeft den Staten der Kleine En, tente niet officieel zijn voornemen kenbaar gemaakt binnenkort tot dezen maatregel over te gaan. Havas voegt hieraan toe: Zooals men weet, werd deze kwestie reeds herhaalde malen opgeworpen. De kleine Entente heeft haar houding in deze aangelegenheid be, paald. Volgens welingelichte personen is in dij standpunt geen wijziging gekomen. De Kleine Entente is, aldus verklaart men nog steeds bereid met Hongarije over deze kwestie te onderhandelen. Het schijnt, dat een overeenstemming niet zeer moeilijk tot stand zal zijn te brengen. Indien Hongarije evenwel eenzijdig een maatregel zou nemen, zou de Kleine Entente, niet onverschillig kunnen blijven. De drie Staten zouden in gemeen overleg optreden en zouden er waarschijnlijk van gebruik maken om zich te ontdoen van zekere dam sules, waardoor zij te zeer gebonden zijn. Zij zouden hun vrijheid op economisch en mi litair terrein ten opzichte van Hongarije hernemen. 20 jaar geleden stelde Japan de, beruchte 21 eischen. In geheel China w.aren de vlaggen Zondag halfstok geheschen, ter herdenking van het feit, dat Japan twintig jaar geleden tijdens den wereldoorlog de beruchte 21 eischeii aan China heeft opgelegd. Chineesche dagbladcorrespondenten te Nanking melden, dat de minister van bui, tenlandsche zaken. Wang Tsjoeng Hoei, den' als ambassadeur in de Vereenigde Staten aangewezen dr. Wang, opdracht heeft ge, geven, terstond na zijn aankomst in Was, hington de aandacht van de Amerikaan, sche regeering te vestigen op verschijnse, len, welke duiden op een nieuwe actie om! China te verdeelen. DE DRIE MUSKETIERS 147. EEN KOEHANDEL. „Als hij hoort, dat een oorlog de uïtver, korene van zijn hart de eer kan kosten, misschien zelfs de vrijheid, zal hij zich nog wel tweemaal bedenken. Dat geloof ik ten minste". „Maar indien hij ondanks alles bij zijn voornemen blijft?" „Als hij bij zijn voornemen blijft" herhaa! de de kardinaal, „nu ja, dan kan ik slechts hopen op die plotselinge gebeurtenissen, die met één slag het aanzien van heele staten totaal hebben veranderdEr zijn altijd en in alle landen, vooral in die landen, waar verdeeldheid van godsdienst heerscht, lieden te vinden, die niets liever willen dan als martelaar voor hun geloof te ster- ven. Ik herinner me juist, dat de Puritei nen in Engeland hevig verbitterd zijn op Buckingham en dat ze hem zelfs als den Anti-christ aanduiden." „Welnu?" vroeg Mylady, 148. PEN EN INKT. „Welnu", hernam de kardinaal, op een bepaald onverschilligen toon. „Ja, dan is het alleen nog maar zaak, een vrouw te vinden, jong, bijdehand, die zelf redenen heeft, zich op den hertog te wreken. Een der gelijke vrouw is toch, geloof ik, tamelijk ge makkelijk te vinden." „Zij is reeds gevonden" antwoordde My- laden openlijk. „En wat verlangt U?" vroeg de kardinaal. „Een schriftelijke volmacht, waaruit blijkt, dat ik slechts in het belang van Frankrijk gehandeld heb. En waar ik nu mijn instructies betreffende de vijanden van Uwe Eminentie heb ontvangen, staat U misschien toe, dat ik ook over mijn eigen vijanden spreek." „Hebt U dan vijanden?" vroeg de kardi naal. „Ja, Eminentie, vijanden, tegen welke ik Uw hulp noodig heb, daar ik mij in Uw dienst hun vijandschap op den hals gehaald heb. „Wie zijn het dan?" vroeg de kardinaal weer,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8