1937 Het meeuwen-probleem op Texel Gemeente-begrooting Koopt tijdensonze 4 restantendagen :j.fbkmstirboer r Woensdag 12 Mei 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Meeuw en Scholekster overheerschen Moet de meeuw voor een periode tot schadelijke vogel gedoemd worden in de Ochtenduren dan koopt U rustig Jubileum Leger des Heils Een boottocht Algemeen rapport Zomerconcert Harmoniekapel Winnubst Cursus Openbare Lagere School te Huisduinen ViósbcAeAij, ï3uitentaricUcA ÖJU-eAqieJhl Gevaarlijke gastvrijheid O Ds. Thenu Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild Ver- v- Aquariumhouders «Rasbora Van verschillende zijden is over dit pro- pleem reeds geschreven, en daaruit klonk wel het geluid, dat de bescherming van de meeuwen, deze prachtige vogels, over haar hoogtepunt heen is, want dat het aantal te overheerschend wordt en er een groote achteruitgang valt te constateeren van kleinere vogels, die vooral voor den landbouw zulke groote waarde hebben. In het Zondagnummer van de N.Rt. Crt. behandelt de heer E. v. d. B., landbouwonder- wijzer te Texel dit vraagstuk en beschouwt het in het licht van het belang voor den land bouw. Texel het vogel-dorado. Hij schrijft daarin o.a.: „Als landbouwonder- wijzer maak ik dagelijks kennis met den strijd van boer, tuinder en pluimveehouder tegen alles wat zijn fok- of kweekproducten belaagt en zijn kans op behoorlijke broodwinning ver mindert. En heel dikwijls hebben we een meeuwenpraatje. Ik zet voorop, dat de Texelaar een vriend is van vogels. Hij is er trotsch op, dat Texel het vogeleiland heet, en weet den schat, dien het eiland aan gevederde bewoners bezit, te waardeeren. Zelfs de school jeugd stoort hier geen nesten. Maar er zijn vogels, die het hem te bont maken, terwijl an dere, die hij graag ziet, verdwijnen. Opvallend klein is op Texel het aantal leeuwerikken, en steeds geringer wordt het aantal kieviten. Kleine zangvogels zijn er betrekkelijk weinig. Meeuwen en schol eksters overheerschen. En wat vertellen nu de menschen, die de meeste uren van den dag buiten op het veld zijn. Ik wil enkele dingen vermelden, die ik hoorde uit hun mond. Meeuwen worden roofvogels! De meeuwen vreten de eieren én ook de jongen op van alles wat op den grond broedt en het nest niet of onvoldoende verbergt. Men nam waar, dat ze kieviteieren verslon den en ook jonge kieviten. Men zag zorgvuldig beschermde en regel matig geobserveerde leeuweriknesten met al bijna volwassen jongen op een goeden dag door meeuwen verwoest. Ook van scholeksters vertelt men deze euveldaden. Eieren-dieven. Kuikenfokkers houden hun kleine kuikens onder gaas, of in hokken voor meeuwen. De grootste hoenderparkhouder hier vertelde me, om het gevaar voor gedeeltelijke afslacht van zijn diertjes zijn kuikens geheel binnen op te fokken. Frappant is, dat hij nooit en dan van 800 kippen een ei op het land in de rennen vindt. Dat gebeurt toch anders op elk hoenderpark! De meeuwen hebben het echter hier zeer spoedig in het oog en doen het verdwijnen als er een wordt verloren door een kip. Men nam waar, dat in kippenhokken, wat yer van de woning, zilvermeeuwen regel matig diefden. Wilde eendenkuikens verdwij nen ook voor een groot deel in de meeuwen maag. De keerzijde. Nu zijn er, die beweren,dat de meeuwen achter ploeg of wiedmichine op den akker veel nut doen door opruiming te houden onder de ondergrondsche vijanden van den boer of tuinder. Ik doe al eenigen tijd mijn best er achter te komen of dit waar is, en kon tot nog toe alleen constateeren, dat de meeuwen enorm veel regenwormen verslindenen die mogen liever in den grond blijven. De koperworm. Momenteel wordt het gewas geweldig geplaagd door de vreterij van de koper worm of ritnaald, larve van den kniptor. Die zijn er op Texel ontzaglijk veel. Ik raapte ze achter den ploeg en achter de wiedmacliine en legde ze in een aange stampt kuiltje, terwijl honderden meeu wen den ploeg volgden. Na 3 ommegan gen en wat rust was alle leven verdwe nen uit den versch opgescheurden grond alleen de koperwormen lagen er nog. Een leerling vertelde me van de volgende, door hem gedane, aardige waarneming. Een meeuw achter den ploeg scheen op een gegeven moment te veel van het goede te heb ben en ontlastte den krop. Een prop wormen lag op het land. Hij ont warde de kluwen en telde... 58 regenwormen, maar geen koperwormen. Toch is het zoo noodig, dat die worden op geruimd. Dat doen vooral spreeuwen en kleinere zangvogels, maar die blijven op een afstand, als een honderd meeuwen krijschend en klap wiekend den ploeg volgen. Bovendien ik zei het al er zijn op Ieder artikel mag binnen 8 dagen geruild worden JUWELIER - HORLOéU^DEN HELDER Texel weinig kleine zangvogels. Meeuwen, kraaien en houtduiven, die zijn er veel, maar die ziet ieder, die zijn brood uit den bodem moet winnen, liever weinig. Is dat kleine goed hier ook verdrongen? Dr. Van Dokken wil op groote schaal gaan vergiftigen met strychine-eieren. Ik zou er bij willen voegen: verklaar de meeuwen voor een paar jaar als schadelijk gedierte, opdat iedere daartoe bevoegde vergunninghouder aan de opruiming kan meewerken. Dat ziet er inderdaad voor de vogelwereld op het gebenedijde eiland slecht uit. Niet de eerste klacht. Als merkwaardig willen we eraan herin neren, dat, toen men begon met de meeuwen in Waalenburg te beschermen nu een vijf- en-twintigtal jaren terug reeds tegen deze bescherming was gewaarschuwd en wel door den poelier Plaatsman (in de wandeling meer bekend als Fikkie). Ook hij beweerde, dat er geen grooter roovers van eieren en jonge vogels waren dan de meeuwen. En hij be weerde, dat de tijd zou aanbreken, dat men hem in het gelijk zou moeten stellen. En het heeft er allen schijn van, dat Plaats man gelijk zal krijgen. Helaas maakt hij dit zelf niet meer mee, maar we vinden het noo dig hieraan toch even te moeten herinneren. Als oud-Texelaar verbijstert het een beetje te moeten vernemen, dat het opvallen is, dat het aantal leeuwerikken op Texel zoo ge ring is. In onze jeugd was dat wat anders, want, waar men ook liep op Texel, overal hoorde men het getierelier van deze vogeltjes en was het op zichzelf al een heerlijkheid door de velden te dwalen. Wij, jongens, waren er, het moet gezegd, op uit om zooveel vogelnestjes leeg te halen als we maar konden vinden. Maar een „vuil" ei lieten wc liggen, terwijl de jonge vogels zeer zeker door ons gespaard werden. Ten opzichte van het uithalen van nesten is, door het betere inzicht, dat door voorlich ting is verkregen, een geheel andere mentali teit bij de jeugd ontstaan, zoodat daartegen niet meer zoo te velde behoeft te worden ge trokken. Maar aan de bescherming van de meeuwen mag nu toch zeker wel paal en perk worden gesteld. Texel let op nw saeck! Texel, dat zijn naam dankt aan zijn vogelrijkdom, staat, gezien wat de Heer E. v. d. B. schrijft, op het punt dien faam te verliezen. Het groote nadeel schuilt echter nog niet daarin, maar meer nog in dat, het welk de tuinbouw, landbouw en pluimvee teelt van de meeuwen ondervindt, indien deze dieren nog steeds zullen worden be schermd. Daarom zal het zaak zijn, dat men op Texel de aansporing van den heer E. v. d. B. gaat ondersteunen, n.1. om de meeuw als schadelijk gedierte te gaan beschouwen, tot het moment, dat er weer wat meer evenwicht in de verschillende verhoudingen is gekomen. De verschillende takken van landindu- strie zullen er voordeel van ondervinden, terwijl tenslotte het vreemdelingenver keer er ook mee gebaat zal zijn. Men schrijft ons: Naar wij vernemen zal het Leger des Heils a.s. Donderdag in het gebouw Spoorgracht 35 een grootsche Jubileumsamenkomst houden. De vorige week werd in Amsterdam het vijf tigjarig bestaan van het Leger op een mach tige wijze gevierd. Ook hier in Den Helder heeft men heel wat reden tot dankbaarheid voor alles wat in de jaren, die voorbijgingen tot stand kwam. De samenkomst, die geleid wordt door een officier van het Hoofdkwartier, zal vooraf worden gegaan door een marsch, waaraan alle onderafdeelingen van het Plaatselijk Korps zullen deelnemen. De stoet zal om 7 uur ver trekken vanaf de Spoorgracht en zal de vol gende route nemen: Molenstraat, Breewater- straat, Koningstraat, Polderweg, Kruger- straat, Javastraat, Hector Treubstr., Ruijgh- weg; Jan in 't Veltstraat en Nieuwstraat. A.s. Zondag en Maandag begint „Esona" haar boottochten naar Schoorl en Alkmaar. Ongetwijfeld zullen wederom velen de tradi- tioneele tocht maken om in Schoorl en Bergen te genieten van de bosschen, die nu door het jonge groen hun mooiste kleed toonen. De passage-prijzen zijn zoo laag, dat deze voor niemand een bezwaar behoeven te zijn om een heerlijken dag buiten door te brengen. Men zie de advertentie. ZWEMINRICHTING. Nadeelig saldo. Enkele leden vragen: vanwaar het groote nadeelige saldo van dezen dienst? Anderen willen gaarne weten, of het in verband hier mede niet wenschelijk is tot het prijsgeven van de baden over te gaan en een vergoeding voor het onderricht in het zwemmen te vra gen. B. en W. verwijzen naar de cijfers in de be grooting, alsmede naar hetgeen in de raads vergadering van 27 April j.1. is besproken. Het College blijft streven naar een zoo gun stig mogelijke exploitatie. Een lid stelt voo den post opbrengst baden in verband met de verkregen resulaten te ver lagen tot 1100,B. en W. meenen, aange zien de opbrensgt van de baden in 1936, on danks de minder gunstige omstandigheden, nog rond 1400,heeft bedragen, de voorge stelde raming te kunnen handhaven. CENTRALE BOEKHOUDING. Door vrijwel alle leden wordt opnieuw aan gedrongen op verbetering van de huisvesting van dezen dienst. In antwoord op de gemaakte opmerkingen, deelen B. en W. mede, dat een verbetering voor dezen dienst en ook voor andere dien sten in voorbereiding is. GEMEENTEWERKEN. Bevordering. Enkele leden vragen, welke motieven er zijn om een „Technisch ambtenaar 2e klasse" te bevorderen tot „technisch ambtenaar le klas se". Anderen: of er geen aanleding is de posi tie van klerk bij Gemeentewerken te herzien. Aan het antwoord van B. en W. ontleenen wij: De bevordering behoort tot de competentie vanons College; wij hebben in dit geval geen bezwaar ter motiveering de betrekkelijke stukken ter inzage te leggen. Door den Raad is in 1935 deze positie ge regeld. Daarbij heeft Uw College zich op het standpunt gesteld, dat voor deze ambtenaren eventueel de gelegenheid moest worden open gesteld, om naar andere diensten over te gaan. Aangezien in de practijk wel gebleken is, dat zoodanige overgang niet plaats heeft, is er o.i. geen bezwaar tegen, een einde te ma ken aan deze uitzonderingspositie. Verbetering van straten en brug gen en andere desiderata. Bij de straten, die voor verbetering in aan merking komen, zagen sommige leden gaarne toegevoegd de Westgracht, die slechts voor een gedeelte is verbeterd en een ander lid de Keizersgracht. Weer andere leden vragen of het niet noodzakelijk is, dat ook andere stra ten voor verbetering in aanmerking komen en of het bedrag hiervoor niet op den Kapitaal- dienst kan worden gebracht. Antwoord van B. en W. De toestand van de hier genoemde straten heeft natuurlijk ook de aandacht van ons College. In verband met het bedrag, dat in de be grooting voor onderhoud van straten is uit getrokken, zullen wij ons wel tot de in de toelichting genoemde straten moeten beper ken. Het ljjkt ons onjuist om kosten van gewoon onderhoud ten laste van den kapitaaldienst te brengen. Vraag. Vele leden zouden gaarne ingelicht worden over de plannen tot verbetering van de Keizersbrug. Enkele anderen vragen ook inlichtingen over de plannen voor het nieuwe Internaatsgebouw. Weer anderen vragen of het niet mogelijk is, dat de rioleering voor Huisduinen wordt uitgevoerd met steun van het Werkf, nds Antwoord van B. en W. Met betrekking tot de vervanging van de tegenwoordige Keizersbrug door een nieuwe brug wordt overleg gepleegd met de betrokken militaire autoriteiten. In verband met het sta dium, waarin het overleg zich bevindt, kun- rn wij thans geen nadere mededeelingen ten aanzien van dit vraagstuk doen. Voor de beantwoording van de vraag be treffende de plannen voor het nieuwe inter naatsgebouw voor de Zeevaartschool wordt verwezen naar het door ons bij volgnr. 473 ge geven antwoord. De raad heeft nog geen beslissing genomen over de vraag of in Huisduinen een rioleering moet worden gelegd. Eerst wanneer de raad zich daarover heef uitgesproken is er aanlei ding de vraag of de uitvoering moet geschie de met steun van het Werkfonds aan de orde te stellen. Vraag. Meerdere leden wijzen op het feit, dat meermalen is gevraagd naar een betere verbinding tusschen het oostelijk en westeüjk deel der stad over het spoorwegemplacement. Kan het College .uededeelen, hoe het momen teel staat ten aanzien van dit vraagstuk, vra gen zij. Antwoord. De onderhandelingen, welke met het oog op een betere verbinding als hier be doeld met de Nederlandsche Spoorwegen zijn gevoerd, hebben geen positief resultaat opge leverd. Ons College is gaarne bereid te overwegen of in de gegeven omstandigheden een betere verbinding tot stand kan worden gebracht door middel van een tunnel of luchtbrug. Vraag. Eveneens meenen die leden, dat de Bouwverordering beter tot haar recht kan ko men, indien beter toezicht wordt uitgeoefend. Antwoord. Dat de Bouwverordening niet tot haar recht komt, is ons niet bekend. Vraag. Moet het niet wenschelijk geacht worden, zoo vragen meerdere leden, om in verband met de reorganisatie van de brand weer ook het oppertoezicht te bezien. Een lid spreekt zich daarbij uit voor eenhoofdige leiding. Bij gunstig weer geeft de Harmoniekapel „Winnubst", directeur de heer H. B. Schen kels, haar le Zomerconcert, in het Julianapark des avonds van half negen tot tien uur op Donderdag 13 Mei. Programma 1. Unter dem Siegesbanner, Marsch Fr. von Blon 2. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" Fr. von Suppé 3. Münchner Kindl, Walzer 4. Barataria, Marsch 5. Danse „Espagnole", no. 2 en no. 6. Ballet „De La Sourge" (4 deelen) 7. Slavonic Rhapsody 8. Marsch. Finale. Karl Komzèk Karl Komzak Moszkowski Léon Delibes Carl Friedeman Op verzoek van belanghebbenden wordt den Gemeenteraad voorgesteld de cursus 1 September te doen aan vangen. Van den heer A. H. J. van der Schatte Olivier, Tuintjesweg 10 te Huisduinen en 9 anderen, alsmede van 20 ouders van leerlingen der openbare lagere school no. 2 te Huisduinen is bij B. W. het verzoek ingekomen den aan vangsdatum van het nieuwe schooljaar van genoemde school voortaan niet meer te bepalen op 1 April doch op 1 September, e- enals dat is bepaald voor de scholen in onze stad. Adressanten gronden hun verzoek op het feit, dat de school thans bij verhuizing naar de stad of naar elders veelal geen aansluiting geeft aan de school, welke opnieuw bezocht zal worden, alsmede de overweging, dat de scholen voor voortgezet onderwijs in deze gemeente, behalve de Ambachtsschool, haar cursus laten aanvangen op 1 September of daaromtrent en dus thans ook aan die scholen geen aansluiting wordt verkregen. Zij zijn van oordeel, dat de aanvang van het schooljaar in April voor Huisduinen geen noemenswaard voordeel voor de ingezetenen oplevert, omdat Huisduinen practisch gesproken tot een buiten wijk is geworden van Den Helder. B. W. hebben omtrent deze verzoeken het oordeel gevraagd van de Commissi" van Bij stand voor het Onderwijs en van den Inspec teur van het Lager Onderwijs. Deze kunnen zich met de wijziging van den datum van aan vang van den cursus geheel vereenigen. Ook B. W. zijn van oordeel, ofschoon niet alle motieven zonder meer door hen worden onder schreven, dat door de gevraagde wijziging een verbetering van de organisatie van het onder wijs wordt verkregen. Op grond van één en ander stellen zij daarom den Raad voor te besluiten, dat de datum van aanvang van den nieuwen cursus der openbare lagere school no. 2 te Huisduinen niet meer zal zijn 1 April, doch 1 September. Lage vischprijzen. Het is met de prijzen voor fijnvisch weer totaal mis. Tarbot liep terug tot ten hoogste 0.62 per kilo, terwijl de tongprijs het niet hooger kon brengen dan tot 0.86. De scholprijzen houden zich tamelijk goed, ofschoon ook deze niet meer dat hooge beeld vertoonen, dat men den laatsten tijd nogal langdurig gewoon was. Schar mag ook nog een goed prijspeil heb ben; wijting en makreel zijn laag in prijs. Er was weer eens een Deensche kotter Dinsdag aan de IJmuider markt, die een be hoorlijke besomming maakte. Blijkbaar is dus het Deensche contingent vati visch nog niet volgemaakt deze. maand. Uitkomsten visscherjj in de Wadden zee gedurende de maand Maart 1937. De officieele mededeelingen van het depar tement laten voor Maart van dit jaar een zeer ongunstig beeld zien in de uitkomsten dier visscherij. Verleden jaar gaf een opbrengst van 246.744, terwijl het in Maart van dit jaar een bedrag van 136.570 beliep. Dus ruim 100.000 minder. De zeer geringe vangsten van haring in Maart zijn hiervan waarschijnlijk de hoofd oorzaak. Gewag wordt ook gemaakt van de heel slechte resultaten der haringzegenvisscherij bij Den Helder. Dit droeve verschijnsel stemde ook den Voorzitter van den Ned. Visschersbond te moede en hij kon helaas geen bemoedigend perspectief zien voor deze soort visscherij en dacht zelfs, dat het haringtrekken in afzien- baren tijd tot het verleden zou gaan be- hooren. Hoewel geen enkel gegeven ter onzer be schikking staat om een ander geluid te laten hooren, meenen we toch voor al te groot pes simisme nog niet het oor te moeten leenen. Zeer zeker zal de verandering in de stroo men, na de afsluiting van de Zuiderzee, zeer ongunstig deze visscherij hebben beïnvloed, maar al zal dit verschijnsel, dat, wanneer de stroomen eenmaal volgens een vaste lijn zich hebben gericht, dat er zij het dan op andere plekken, bij Onrust of daaromtrent, punten zijn ontstaan, waar nog met succes de zegen zal kunnen worden uitgeroeid. Uitkomsten van de Urker vloot. De besommingen der Urker Noordzeevloot waren de vorige week heel wat beter dan in de daaraan voorafgaande week. De kleine vaar tuigen maakten besommingen van 70.tot 100.de grootere vaartuigen, visschende tusschen Texel en Terschelling, besomden 180.— tot 230.—. De snurrevaad werd intensiever uitgeoefend en had resultaten tot 350.terwijl er ook enkelen kwamen tot een besomming van f 500.—. De kom- en kamervisschers boven den af sluitdijk besomden met de haringvisscherij van 200.tot 400.De nog heel goede prijzen hadden deze opbrengsten tot grond slag. Ook de Urker aalvisschers maakten die week betere besommingen, hoewel er van groote uitkomsten niet gesproken kan wor den. ns land is altijd het land van de opeil deur-politiek geweest en nog wordt den vreemdeling het welkom toegeroepen als hij over de grenzen onzen bodem betreedt. Men voelt zich hier spoedig thuis en beschouwt Nederland als een vriendelijke gastvrouwe. Dat is een goede eigenschap van Holland. Maar toch zit er ook aan die open deur- politiek een gevaarlijken kant, omdat er door verkeerde elementen misbruik van die gastvrijheid kan worden gemaakt voor ge vaarlijke agitatie, tegen bevriende mogend heden. Nu tal van elementen in de dictatuur- staten niet meer geduld worden, vluchten zij naar die landen waar vrijheid van denken en handelen nog wel bestaat. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, zien we in Tsjecho-Slowakije, waar de regeering zich den laatsten tijd heeft bezig gehouden met de gevolgen, welke de activiteit van, in hoofdzaak uit Duitschland afkomstige emi granten, voor de positie van het land kan hebben. De N. R. Crt. wees gisterenavond op de plichten, die de gasten tegenover de gast- heeren hebben, waarbij het blad als eerste plicht beschouwde, dat zij het land, welks gastvrijheid zij genieten, niet in moeilijkheden moeten brengen. Hetgeen beteekent, dat zij aan hun politieke activiteit grenzen moe ten leggen, dat voor alles vermeden moet worden, dat het land, waar gastvrijheid ge noten wordt, geen centrum van politieke- en veelal ondergrondsche-agitatie wordt. Geen land kan tolereeren, dat zich binnen zijn grenzen een centrum van een politieke agitatie tegen een naburigen bevrienden staat vormt. Want niet een kwaadwillend land, ook de neutrale bezoeker zal ten slotte niet steeds den wil van het land en de activiteit van zijn gasten kunnen scheiden. Te spoedig vormt zich in veler geest de gedachte van een samenhang en wordt op het land in kwestie een stempel gedrukt, dat het niet verdient en dat het veel nadeel kan bezorgen. Praag, de hoofdstad van Tsjecho- Slowakije, is langen tijd de plaats ge weest, van waaruit de Duitsche commu nisten en socialisten hun waakzaamheid hebben voortgezet. De Tsjecho-Slowaak- sche regeering meent nu hieraan zekere grenzen te moeten stellen. Hoe betreu renswaardig dit ook is voor hen, die als ballingen moeten leven, aan de betrek kingen in Europa in het algemeen kan dit slechts ten goede komen. Koetaradja, 11 Mei. Te Koetaradja is over leden de bekende soldatendomine, de heer Thenu, die in September 1934 in verband met zijn veertig-jarig verblijf in Atjeh op groot sche wijze werd gehuldigd en door H. M. de Koningin tijdens zijn bezoek aan Nederland in audiëntie werd ontvangen. Heden had een'officieele kerk- en rouw dienst plaats, waarna de overledene met mili taire eer ter aarde werd besteld. Ansjovis. Ofschoon nog van heel geringe beteekenis, werd er toch iets meer ansjovis aangevoerd. Doordien de vangsten nog geen gewicht in de schaal leggen, was de prijs tamelijk goed. Maar op zichzelf zegt deze prijs weinig, want we verwachten, als er nog wat aanvoer mocht komen, een sterken teruggang in de prijs stelling. De Pa re jas visscherij. De parejasvisscherij de Spaansche visch- methode die spansgewijs wordt uitgevoerd en al veel toepassing vindt in Engeland en waarmee men ook in België is begonnen, schijnt uitstekende resultaten op te leveren. Zoo wordt gemeld, dat twee Engelsche trawlers, die tien dagen vischten op de hakegronden, een besomming maakten van 550 pond sterling, hetgeen als een uitsteken de uitkomst werd aangemerkt. Ook hier te lande wordt de drang gevoeld deze wijze van visschen te gaan toepassen. Echter moet, evenals voor de snurrevaad- visscherij, daarvoor de instructie worden inge roepen der Spaansche visschers, welke men ook in België en Engeland heeft noodig gehad en nog wel noodig heeft, maar met het doel om zoo spoedig mogelijk zelf daarmee vol doende op de hoogte te komen. Men ziet, dat alle mogelijkheden nog niet zijn uitgeput om het bedrijf wat meer rendabel te maken. 11 Mei. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.84—0.72 SIlPs 0.6O—0.50 Schol, le soort p. kist 6.00—5.10 Schol, 2e soort 1.901 40 Schar 2.00—1.25 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.15 10 Mei: 100 kg gezoute garnalen 11 Mei: 200 kg gezoute garnalen p. kg. 0.15 p. kg 0.15 Voor bovengenoemde vereeniging zal, Vrij dag a.s.. Dr. J. C. M. de Jong, van Amsterdam, een lezing houden in de bovenzaal van café Sanders, Koningsplein. Belangstellenden hebben vrijen toeaiang Men zie de advertentie. I

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5