Een kiaclitig De verloving van Prins Karei van Zweden De aftapping van Maas water door België Het Prinselijk Paar naar Norfolk Wij zijn een volk van luchtvaarders Indische ambtenaren demonstreeren Willy den Ouden, opgepast! Nieuwe motorbrandstof Dc Sovjets bouwen een paleis Donderdag 13 Mei 1937 Een onweerszweefvlucht Relletje op de Bossche veemarkt Rie Mastenbroek naar Denemarken? Negenjarig meisje door bliksem gedood Kappers staken te Parijs Verkiezingsrede van Prof. Slote- maker de Bruine. De drie eischen voor de volks vertegenwoordigers. In de aula van het Koloniaal Instituut heeft gisterenavond Z.Exc. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, voor den Kamerkring Amsterdam der Christ. Hist. Unie een verkiezingsrede uitgesproken. De spreker werd ingeleid door den heer Jan ter Haar. PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE De Minister, hierop het woord verkrijgen de, belicht eenige der meest naar voren springende staatkundige problemen en het Standpunt der Christelijk Historische Unie. Spr. is overtuigd van de noodzaak van een .volksvertegenwoordiging en een minister raad, waartusschen een nauw en levend ver band dient te bestaan. Ministerraad en volksvertegenwoordiging moeten in even wicht zijn. Bij de samenstelling van de ministeries heeft H. M. de Koningin steeds met zeer veel tact rekening gehouden met de samenstel ling van de Kamers. Komende tot de economische toestanden, merkte spr. op, dat de overheid alle krach ten heeft ingespannen om het bedrijfsleven in stand te houden. Legio zijn de regeerings- maatregelen geweest, een zwaar en ondank baar werk van bemoeienis, waarvoor we echter niet dankbaar genoeg kunnen zijn en dat we nog niet kunnen missen. Hoe moet de volksvertegenwoordiging zich tegenover het vraagstuk van de Rijksbegroo- iting stellen, vroeg spr. zich vervolgens af. Wij hebben een gezond financieel beleid noodig, daar anders onze cultuur en geeste lijke waarden ten gronde gaan. Naar spr.'s overtuiging zullen in de toekomst de meeste moeilijkheden zich voordoen op budgetair gebied. We zullen nog moeten afwachten of de opleving van het economisch leven door zal zetten. Het zou zeer onverantwoordelijk zijn om op dit punt al te optimistisch te zijn. De werklooze onderwijzers. Zoo zijn er 12.000 werklooze leerkrach ten. Men maakt mij daarvan wel eens een verwijt aldus de minister maar be seft men wel, dat verandering van de leer- lingenschaal, waardoor 6000 onderwijzers werk zouden kunnen krijgen 10 millioen gulden zou eischen? Wij hebben in de Kamer volks vertegenwoordigers noodig, die aan drie eischen voldoen. Het moeten voorzichtige lieden zijn, menschen van karakter bovendien. Zij moeten „neen" durven zeggen en im populair durven zijn. Doch zij moeten ook een diep so ciaal besef hebben om te kiezen uit het vele noodige. Pessimisme t.a.v. de werkloos heid. Sprekende over de sociale toestanden zei- de spr., dat hij vreesde dat ook bij een voortgaande opleving de werkloosheid niet geheel zal verdwijnen. Dit als gevolg van de streng doorgevoerde rationalisatie. Ten slotte stelde spr. de vraag hoe men zijn stem dient uit te brengen in verband met de politieke positie van het christen dom. Bij de stemming dient het begin sel voorop te staan en zorge men te genover de Roomsch-Katholieken, voor een krachtig protestantsch blok. Met een warme aanbeveling voor de can- didaten van lijst 4, eindigt spr. zijn rede. Hoekstra en Oyens vliegen van Ypenburg naar Katwijk. De heeren Hoekstra en Oyens, beiden instructeur van het Nederlandsch instituut voor zweefvliegen hébben zich in een twee persoons leszweefvliegtuig, van Ypenburg laten opsleepen, toen een onweersbui in zicht kwam. Op 800 meter hoogte maak ten zij los van het motorvliegtuig en kre gen dadelijk contact met de thermische luchtstroomen van de naderende onweers wolken. Voor de bui uit hebben zij tot Katwijk kunnen doorvliegen. Boven Katwijk aan Zee werden de lucht stroomen zoo krachtig, dat de vliegers zich genoodzaakt zagen te landen. Zij hebben toen hun toestel op het strand voor de Katwijksche boulevard neergezet. Het is de eerste onweerszweefvlucht, welke in ons land is gemaakt en deze werd nog wel uitgevoerd met een toestel, dat hiervoor in het geheel niet geschikt is. Crisisambtenaren ontdekken val- sche kalverschetsen. Charge met de blanke sabel on der de opstandige boeren. Op de Bossche veemarkt hebben zich gis termorgen omstreeks half twaalf eenige on geregeldheden voorgedaan. Crisisambtenarcn waren ter plaatse voor het controleeren der oormerken en kalver schetsen. Bij een der boeren vonden de amb tenaren valsche kalverschetsen, waarop zij, bijgestaan door rechercheurs tot arrestatie overgingen. Een aantal boeren kwam hier tegen in verzet en nam een dreigende hou ding tegenover de politie-ambtenaren aan. De politie voerde een charge met de blanke sabel uit en arresteerde nog drie boeren. Na het incident, dat ongeveer een kwartier duur de, kon de handel den verderen dag onge stoord worden voortgezet. De K.N.Z.B. moet beslissen. Naar wij vernemen heeft de heer Borren, de official van den Deenschen Zwembond, die Ragnhild Hveger en Valborg Christen- sen vergezeld heeft op haar tournée door Nederland, Rie Mastenbroek uitgenoodigd in Juni naar Denemarken te komen om daar enkele wedstrijden te zwemmen. De Technische commissie van den K.N. Z.B. zal eerst later een beslissing inzake de ze invitatie nemen. Pleidooien voor het Int Hof van Justitie. Het Nederlandsche en het Belgische standpunt. Bel gië stelt een tegeneisch. Het Hof zal zich ter plaatse op de hoog te stellen. Voor het Permanente Hof van Internatio nale Justitie te Den Haag diende gedu rende de laatste week het proces, dat Ne derland tegen België aanhangig heeft ge maakt, omdat België voornemens is, water van de Maas af te tappen ten behoeve van het .Albert-kanaal, dat Antwerpen met het industriegebied in het Oosten van België zal verbinden. Nederland acht dit voorne men in strijd met de bestaande overeen komsten. Zoowel door den Nederlandschen pleiter, Prof. Telders, als door den Belgischen, den heer Ruelle, zijn uitvoerige pleidooien ge houden welke gisteren zijn beëindigd. Prof. Telders betoogde dat België door het aftappen van Maaswater, handelde in strijd met het verdrag van 1863, dat de verdee ling van het Maaswater regelt. Komt er Maaswater in het Albert-kanaal, dan zal, vooral in perioden van droogte, het peil in Maas, Zuid-Willemsvaart en Julianakanaal, zoozeer dalen, dat de scheep vaart op deze waterwegen ernstig wordt belemmerd. PI. betoogde, dat het België er dan ook om te doen was, de Neder landsche scheepvaart schade te be rokkenen en Antwerpen te bevoor- deelen t,en koste yan Hoterdam» De heer Ruelle, Belgisch tegenpleiter, ter zijde gestaan door den Belgischen deskun dige Delmer, bestreed deze opvatting. De heer Ruelle betoogde, dat België niet in strijd met het verdrag van 1863 handelt. Juist met Nederland is dat wel hét geval. Nederland heeft zonder efenig overleg, met België het Julianakanaal gegraven en Bel gië is dus ook gerechtigd o,m met het Al bert-kanaal te doen wat het wil. Nederland is er juist altijd op uit ge weest om ten aanzien van de Maaskwestie Rotterdam te bevoordeelen boven Antwer pen en België wenschte nu met het Al- bertkanaal ook zijn belangen veilig te stellen. Ook is het Albertkanaal van groot stra tegisch belang, welk feit door de Internati onale deskundigen is erkend. Nederland eischt dat België de thans bestaande werken zal doen opruimen, maar deze eisch is onrechtvaardig. Vervolgens gaat pleiter over tot den Bel gischen tegeneisch. De Nederlandsche regeering heeft onwet tig gehandeld door zonder toestemming van de Belgische' regeering het Julianaka naal aan te leggen en in stand te houden. Trouwens ook de verbinding bij Bossche Veld met de Zuid-Willemsvaart is door de Nederlandsche regeering zonder goedkeu ring van België gemaakt. Het Julianakanaal is een klaarblijkelijke inbreuk van het verdrag, terwijl daaren tegen de aanleg van het Albertkanaal is geschied binnen het kader der legaliteit. De Belgische regeering is bereid om alle quaesties betreffende verbindingswegen in een geest van welwillendheid te regelen. Nadat Prof. Telders nog enkele techni sche vragen had beantwoord, besloot het Hof de zitting te verdagen tot Dinsdag 18 Mei en eerst ter plaatse een onderzoek te gaan instellen. Heden vertrekken Hof en deskundigen naar Maastricht. Daarna gasten van den Neder landschen gezant. Naar wij uit Londen vernemen, zullen na afloop van de kroningsplechtigheden Hunne Koninklijke Hoogheden Pri*ses Juliana en Prins Bernhard, met de hen vergezellende leden der hofhouding, de Pinksterdagen in Norfolk doorbrengen op het landgoed van den onlangs afgetreden onderstaatssewetaris van koloniën Sir John Maffey, oud-gouver neur van Soedan. Daarna zullen Hunne Koninklijke Hoog heden nog eenige dagen de gasten zijn van Hr. M.'s gezant te Londen, Jhr. de Marees van Swinderen. Op een vergadering van de Ver. voor Nationale Veiligheid bepleit te de heer L. A. de Lange het in voeren van den vliegtuigmodellen- bouw als verplicht leervak op de scholen, ter bevordering van de luchtvaartgezindheid onder het op groeiend geslacht. „Zooals wij vroeger een groot volk van zeevaarders waren, zijn wij nu een groot volk van luchtvaarders!" aldus spreker. Tragisch ongeval te Den Haag. Gistermiddag omstreeks kwart over 5 ont lastte zich boven de residentie een kort, doch zeer hevig onweder. Uit de Boschlaan kwam een moeder met drie kinderen in de rich ting Bezuidenhout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen de moeder het raadzaam vond, voor den hevigen regen te schuilen in den winkel van de firma K., bij den hoek van den Bezuidenhoutsoh- weg, riep zij de beide kinderen, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan onmiddel lijk, het oudere zusje, de 9-jarige A. K., uit de Schiestraat, aarzelde en bleef nog een ondeelbaar oogen- blik onder een boom staan, hetgeen noodlottig werd. Een felle bliksem straal trof het kind, dat op slag dood was. De consternatie ter plaatse was natuurlijk groot. De moeder gilde hevig en werd door voorbijgangers bijgestaan. Later heeft de geneeskundige dienst het lijkje naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Actie voor duurtetoeslag te Batavia. In het Maxim-theater te Batavia werd gisteravond een vergadering gehouden, wel ke uitgeschreven was door de samenwer kende ambtenaren-vereenigingen, en welke bijgewoond werd door 1 a personen. De vergadering drong aan op onmiddel lijke instelling van een algemeenen duurtetoeslag op de salarissen. De voorzitter van het Verbond van Ver- eenigingen van Overheidspersoneel (V.V.O.) de heer Hegt, hield een redevoering. AFKEURENSWAARDIGE PROPAGANDA DOOR EENIGE N.S.B.'ERS. Een vlag op andersmans huis. Dezer dagen hebben propagandisten van de N.S.B. zich, volgens de N.R.Crt., toegang verschaft tot het (verboden) terrein van de N.V. Chemische Industrie De Toren te Naar- den, den toren van de fabriek beklommen en aan den zich darop bevindenden vlag- gestok een zwart-roode vlag geheschen. Zij verwachtten blijkbaar, dat dit den volgen den dag (een feestdag) niet door het per soneel zou worden opgemerkt. Het bedrijf is gelegen aan den rijksweg Bussum—Amster dam, waarop in het bijzonder op feestda gen een zeer intensief verkeer heerscht. Het gebouw en speciaal de ca. 30 meter hooge witte toren contrasteeren scherp met de om geving en vallen zeer in het oog, hetgeen voor de genoemde propagandisten blijkbaar reden is geweest eens anders eigendom voor hun doel te gebruiken. Doordat een lid van het personeel de vlag om 5 uur 's morgens opmerkte, kon zij reeds in de vroege ochtenduren verwijderd wor den. NEDERLANDSCH SCHRIJVER CAN- DIDAAT NOBELPRIJS? De Vlaming Stijn Streuvels zou in aanmerking komen. De bekende Vlaamsche Stijn Streuvels staat, volgens groote eer te wachten. In Vlaamsche tijdschriften heeft stig voor de candidatuur van den Nobelprijs uitgesproken het feit, dat Streuvels werk het buitenland glansrijk kan Nog slechts een halve seconde of Ragnhild had Willy's 200 M. wereldrecord verbeterd! Een der belangrijkste nummers van de Internationale zwemwedstrijden op het IJ te Amsterdam was de 200 M. borstcrawl voor dames. Van spanning was helaas geen spra ke, immers Ragnhild Hveger won met groo- ten voorsprong voor Rie Mastenbroek, die Tini Wagner en Rie van Veen weer achter zich liet. Maar de tijd, welke voor Ragnhild Hveger genoteerd werd, 2 minuten 25.8 sec., beteekent, dat het wereld record op dezen afstand, staande op naam van Willy den Ouden, met een tijd van 2 min. 25.3 sec., sterk be dreigd is. Slechts 0.5 sec., is het Deensche meisje er boven gebleven, nog nimmer heeft zij dezen tijd ge maakt. En indien Ragnhild niet tusschen 125 en 160 meter een kleine inzinking had gehad, indien zij de laatste keerpunten wat beter had genomen, zou ongetwijfeld het trot- sche record van de Rotterdamsehe zwem ster neergehaald zijn, ook al omdat de eer ste 100 meter snel en op prachtige wijze door haar afgelegd waren. Tegenstand van be- teekenis had zij niet en ook dat heeft haar tijd natuurlijk beïnvloed. Fransche uitvinding. Van groot belang in oorlogstijd. Het Petit Journal maakt melding van een nieuwe stookstof, carboniet, waarvan ver vaardiging en gebruik zoo juist in orde zijn gebracht en dat het Fransche leger ingeval het in oorlogstijd van benzine beroofd is, tegen verlamming moet behoeden. Het is een op bepaalde wijze bereide houtskool, niet bros, ze geeft niet af en is veel zwaar der dan gewone houtskool. Het ontstaat door dat van de kool van verbrijzeld hout brokken worden gemaakt, in den vorm van eierkolen. Het behoeft vocht niet te vreezen en goed aangestoken onder de in werking van een kouden luchtstroom, brandt het met felle hitte. Dientengevolge zal het gemakkelijk val len, aldus het Fransche blad, daarvan voor de landsverdediging belangrijke voorraden aan te leggen, die aan geen enkel bederf onderhevig zijn en de bosschen kunnen dus aan tienduizenden werkloozen arbeid ver schaffen. De generale staf heeft, zich met het resultaat van de proeven ingenomen verklaard. Zeehaven voor kinderen te Le ningrad. Voor het Sowjetspaleis, dat te Moskoif wordt gebouwd, is dezer dagen de eerste kubieke meter beton gestort. Het hooge gedeelte van het gebouw zal op 32 palen zuilen rusten, waarvan het fundament uit twee ringen bestaat, waar van de buitenste een middellijn van 180 meter zal hebben en een omtrek van 5o0 meter. In een van de 32 afdeelingen van dezen ring is met den arbeid aangevangen. Alleen voor de betonneering van dezen buitensten ring is 55.000 M3. beton benoo- digd. Op het bouwterrein is een mechani sche betonmenginstallatie opgesteld, die da gelijks 600—700 ton beton leveren kan. In den loop van het jaar wordt te Le ningrad een zeehaven voor kinderen aan gelegd, om ze te oefenen in de zeevaart- techniek en tegelijk de watersport te bevor deren. De haven komt op een van de Kirof ei landen en zal door een 280 meter langen dam van den Linschen zeebodem geschei den blijven. Aan den ingang komt een vuur toren, een vuurbaak en twee speciale tee- kens, om de voor deze haven bestemde vaartuigen den weg te wijzen. Aan den dam wordt een jachtclub gevestigd en aan den oever komen een paviljoen, een radio- en telefoonstation voor kinderen, een zee- vaartmuseum enz. Voor den bouw van kin derschepen komen er een dok, een mechani sche werkplaats, een werkplaats voor hout bewerking en een werf. Er wordt ook een afdeeling van het reddingswezen gevestigd. In den dienst op de schepen en in de ha ven zal door kinderen worden voorzien. De aanleg geschiedt in opdracht van het Leningradsche pionierspaleis en het plan is ontworpen door het Centrale Instituut voor onderzoekingen en ontwerpen voor het verkeer te water. Vandaag leggen zij het werk neer. In een gisterenavond gehouden bijeen komst hebben de kapperspatroons de Dins dag tusschen de afgevaardigde van patroons en bedienden in bijzijn van een vertegen woordiger van het ministerie van arbeid tot £tand gekomen voorloopige overeenkomst verworpen. Nadat de kappersbedienden kennis hadden gekregen van de weigering der patroons, hebben zij in een in het vakvereenigingsge- bouw gehouden vergadering besloten, dat Donderdag in alle kapperssalons in het Pa- rijsche gebied gestaakt zal worden. romanschrijver geruchten, een verschillende men zich ern- St reu veis voor op grond van den toets met doorstaan. Mededeeling verwekt sensatie. Gravin von Rosen een geschei den vrouw met 3 kinderen. Dat de hertog van Ostergötland, prins Karei jr., de eenige zoon van 's Konings broeder prins Karei sr. en en de jongere broer van wijlen ko ningin Astrid, zich sterk voor de jonge gravin Elsa von Rosen interes seerde, was sedert maanden in hof kringen geen geheim, maar voor de meesten, die daar niet toe behooren zal het. ongetwijfeld een verrassing geweest zijn tóen Maandag de ver loving openbaar gemaakt werd, Dit geschiedde ln den vorm van de pu- blikatie van een uittreksel uit het protocol van een bijzonderen kroonraad en daarin heette het, dat koning Gustaaf bereid was zijn toestemming tot het voorgenomen hu welijk te verleenen, ofschoon hij twee zijner kleinzoons de vroegere prinsen Lennart en Sigvard in een dergelijk geval die toe stemming heeft moeten weigeren, aldus de N.R.C. Prins Karei jr. staat evenwel verder van den troon af en ook wanneer hij een huwelijk, dat hem zijn erfrecht op den troon verliezen doet, sluit, schijnt de troonsopvol ging, aldus het protocol, volgens mensche- lijke berekening, voldoende verzekerd te zijn door de mannelijke leden van het koninklij ke huis, die de nakomelingen van koning Gustaaf zijn. Dit zijn, zooals men wellicht weet, kroonprins Gustaaf Adolf en diens zoons Gustaaf Adolf, Bertil en Karei Johan. Door zijn voorgenomen huwelijk zal prins Karei jr. met het erfrecht zijn titels en privileges, die daaraan verbonden zijn, ver liezen, al zou hij, naar verluidt, van zijn zwager, koning Leopold der Belgen, den hertogtitel herkrijgen en wel ter gelegen heid van het huwelijk, dat volgens de ge ruchten in hofkringen dezen zomer te Brus sel voltrokken zou worden. Het vorige jaar is een wijziging in de successiewet aange bracht in verband met de vermindering van het aantal prinsessen, maar deze wij ziging staat behoud van het erfrecht bij een morganatisch huwelijk met toestemming van den koning alleen toe, wanneer een prins met de dochter van een buitenlander zou huwen. Hetgeen toen door sommige Rijksdagleden openlijk als een achteruitzet ting van de Zweedsche meisjes is gekarak teriseerd. Prins Karei jr., die na zijn studie aan een handelsschool sedert eenige jaren op het kantoor van een der grootste verzekerings maatschappijen werkt en de vorige week tot reserve-luitenant bij de cavalerie is be noemd. is den lOden Januari 1911 geboren en dus 26 jaar oud. Gravin von Rosen, is 33 jaar en de oudste dochter van den opperceremoniemeester graaf Eugen von Rosen. Zij is enkele jaren geleden geschei den van haar eersten man, graaf Adolf von Rosen en heeft twee meisjes, van 12 en 6, en een jongen van 8 jaar, die na de scheiding bij haar gebleven zijn. Prins Karei van Zweden en zijn verloofde, Gravin von Rosen. Kit- v

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11