Misstanden bij de Finsche geheime politie De Engelsch-Duitsche betrekkingen Italiaansche pers zwijgt over de Kroning Tegen het bombardeeren van open steden Bilbao onder het vuur der rechtschen De „Goddelijke Wind" huistoe Terroristen in Frankrijk gearresteerd Franco's agenten in Amerika Kans op ongeregeldheden in Brazilië SPAN)E Beroep van Smuts op Roosevelt Poolsche socialisten roeren zich Zij moet objectief blijven. De opzienbarende affaire met een rapport van de geheime politie, wel ke in den herfst van het vorige jaar de indirecte aanleiding werd tot den val van het kabinet-Kivimaki en daardoor in zekere mate ook van in vloed is geweest op de groote poli tieke veranderingen, die zich in ver hand met de presidentsverkiezing in Finland hebben voorgedaan, heeft in October de toenmalige regeering genoopt een commissie, bestaande uit een commissaris van politie, een rechter en een hoofdredacteur van een dagblad, een onderzoek naar eventueele misstanden bij de ge heime politie oftewel de D.C., de centrale recherche, op te dragen, meldt de N.R.C. Deze commissie is thans met haar taak gereed gekomen en blijkens hetgeen uit haar rapport aan de pers is meegedeeld, heeft zij een ontstellend tekort aan objectiviteit en zakelijkheid bij verschillende beambten van de geheime politie moeten constateeren. Het befaamde rapport, dat de door Moskou aan bevolen propaganda voor een volksfront be trof en opgemaakt was ten dienste van den minister-president, bevat volgens de commis sie vele conclusies, die op ongemotiveerde en niet te bewijzen beweringen en veron derstellingen berusten en daardoor een sterk gekleurde en misleidende voorstelling van zaken geven. Personen, die hun heele leven het communisme bestreden hebben, zijn zooals de vorige minister van landbouw, .lu- tila, die hierom de zaak aan 't rollen bracht van het bewust of onbewust steunen van het communisme of van propaganda voor de volksfront-gedachte beticht oyulat zij deel uitmaakten van organisaties, welker verga deringen door als communisten bekend staande personen waren bezocht. Het feit, dat een verecniging tot be strijding van het fascisme opwekte, was voor den samensteller van het rapport, die blijkbaar zeer ontvankelijk is voor de op vattingen van fascistische organisaties in Finland, voldoende bewijs, dat zij aan com munistische propaganda deelnam. Blijkens het rapport van deze commissie van onderzoek heeft de geheime politie zich druk bezig ge houden met de sociaal-democrati sche partij, omdat communisten on danks de waakzaamheid van de be- stuurderen daarin hebben weten binnen te dringen. Dergelijke bemoeiingen keurt -de commis sie af. omdat de partij zich niet alleen te gen het communisme en tegen een volks front heeft verklaard, maar ook geregi streerd is. Tevens acht zij de controle op de werkzaamheden van openbare instellin gen en bepaalde gegevens in het kaart systeem van de geheime politie overbodig en moet er volgens haar meening o.a. een einde komen aan spionnage in vakorganisa ties en het verstrekken van vertrouwelij ke inlichtingen aan particulieren, terwijl de ambtenaren en de rapporteurs nadrukke lijk gewezen zouden moeten worden op de noodzaak van objectiviteit, betrouwbaar heid en zakelijkheid en op het absoluut verwerpelijke van provocatie.- Uit wat aan de pers is meegedeeld blijkt, dat de commissie met haar onderzoek naar het doen en laten van de geheime po litie verscheidene jaren terug is gegaan en zich o.a. heeft bezig gehouden met de zelf moorden, die in verband met de onderzoe kingen van de geheime politie zijn voorge komen en met het aandeel, dat zij gehad zou hebben in ontvoeringen in 193Ó en on geregeldheden te Abo 'in 1932. Hierover zijn echter, evenmin als over de beweerde nala tigheid van de geheime politie ton aanzien -van de voorbereiding van de mislukte staatsgreep in Estland van twee jaar ge leden geen bijzonderheden aan de pers ver strekt. IERSCH PARLEMENT DEBATTEERT OP DEN KRONINGSDAG Het debat bij de tweede lezing over het wetsontwerp inzake een nieuwe grondwet voor den Ierschen Vrijstaat is Dinsdag tot gisteren verdaagd, meldt de N.R.Crt. De beraadslaging over het wetsont werp, dat beoogt den Koning geheel uit te sluiten van de behandeling van Iersche aangelegenheden zou dus op den dag der kroning van George VI wórden voortgezet. De minister-president van den Ierschen Vrijstaat verklaarde Dinsdag bij de debatten „Er is geen -sprake van den president een dictator te maken, „maar het volk zal baas zijn." De Japansche vliegers zullen voor de terugreis kalm den tijd nem en. De Japansche vliegers Inoema en Tsoe- kagosji, die met hun vliegtuig „Goddelijke Wind" den afstand TokioLonden in 94 uur hebben afgelegd, vertrekken Vrijdag van Crovdon naar Tokio. Zij zullen echter niet trachten, nieuwe records te vestigen doch een week tot tien dagen voor de terug reis nemen. BRITSCHE JOURNALISTE UIT ITALIË GEZET. Van gezaghebbende Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de Romeinsche cor respondente van de News Chronicle, mevr. Markenzie, „wegens het verspreiden van onware berichten" van de politie het ver zoek heeft ontvangen, Italië te verlaten, HERTOG VAN WINDSOR ZAG GEEN KRONINGSFILM. Journalisten belegerden kasteel Condé. Talrijke journalisten hebben giste ren getracht bijzonderheden te we ten te komen over de viering van de kroning op kasteel Condé, bij Tours, doch de woordvoerder van den her tog van Windsor, Rogers, weigerde iets te zeggen. Alleen sprak hij tegen, dat gisteravond op het kasteel een film van de kroning zou zijn ge draaid, welke per vliegtuig zou wor den gebracht. Londen als helper der Donau- Stalen. De Duitsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz komt terug op de rede, die de Britsche ambassadeur te Berlijn bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven heeft gehouden, en waarin hij o.a. zeide, dat hij vastbesloten was, er toe mede te werken, dat de betrekkingen tusschen de beide lan den op den grondslag van een duurzame en vriendschappelijke verstandhouding wor den geplaatst. Het officieuze orgaan merkt op, dat juist den laatsten tijd donkere schaduwen, voor namelijk van psvchologischen aard, op de verhouding tusschen Engeland en Duitsch- land zijn gevallen. Het blad gispt in dit verband nog eens de houding der Britsche pers wegens het publiceeren van tendentieu ze berichten. „Uit bijzondere uitlatingen van bevoegde MiddenEuropeesche zijde, aldus de D.D.P. K. kan opgemaakt worden, dat men de be lasting van de Engelsch—Duitsche betrek kingen roods zoo aanzienlijk achtte, dat men in allen ernst aannam, zich van En- geland's steun tegen Duitschland te kun nen bedienen, daar Engeland omgekeerd iedere anti-Duitsche tendenz in zijn spel tegen Duitschland zou willen gebruiken. Het was dus reeds zoover gekomen, dat men in deze kringen geloofde, in Engeland reeds een zekeren helper te kunnen zien in het streven, Duitschland van de hem toe gekomen gelijkgerechtigde medewerking in het Donaugebied uit te schakelen". Het blad schrijft dan: „Het behoeft, ge zien het bekende Duitsche standpunt, geen betoog, dat goede betrekkingen tusschen twee staten niet het stempel der uitsluitend heid kunnen noch mogen dragen. Vriendschappen hebben veeleer de vrede- bevorderende taak, bruggen naar andere staten te slaan. Dat dit standpunt ook in de praktijk den grondslag van de Duitsche po litiek vormt, toonen niet in de laatste plaats de bij de onlangs door den minister van buitenlandsche zaken te Rome gevoerde besprekingen tot uiting gebrachte wil, ook in de toekomst alles in het werk te stellen om boven de spil BerlijnRome uit te geraken tot een meer omvattende samenwer king ook met de andere mogendheden". Bommen in een koffer gevonden. De „Matin", een Parijsch blad, meldt, dat de arrestatie van den terrorist Stephan Ma- rusic na een onderzoek in zijn kamer in een hotel in de Rue des Saints Pères te Parijs en met name door de ontdekking van een aanteekenboekje met adressen heeft geleid tot de arrestatie van een tweeden Oestadsji wiens identiteit geheim wordt ge houden. Deze laatste werd Zondagochtend in hechtenis genomen. (Oestadji's zijn een anar chistische Zuid-Slavische secte, die ook indertijd Koning Alexander te Marseillc vermoordden 1. In zijn koffers hebben inspecteurs negen percussie-bommen van 5 kg. ieder gevonden. Verhand met treinaanslag hij Alcs Bij de ondervraging van den 2en Oestadsji kwam het den inspecteurs voor, dat verband bestond tusschen de ontdekte helsche machines en de geheimzinnige ontploffing, wel ke zich op 5 Mei heeft voorgedaan in den sneltrein Bordeaux-Marseil- le in de buurt van Ales. Het blad voegt er aan toe, dat de inspec teurs goede reden hebben te denken dat de ontploffing het gevolg is geweest van een ongeluk tijdens het transport. Het onderzoek heeft nog niet aan het licht gebracht, welke plannen de terroristen koesterden. Tegenspraak der veiligheidspolitie. De nationale veiligheidspolitie heeft gis terenochtend categorisch het bericht tegen gesproken volgens hetwelk op de arrestatie van den terrorist Masurik een tweede arres tatie zou zijn gevolgd. De veiligheidspolitie dementeert even ca tegorisch, dat negen bommen zouden zijn ontdekt. Onderzoek gevraagd. De afgevaardigde Bernhard uit Minnesota heeft in het Representantenhuis te Washing ton voorgesteld, dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar de beschuldigingen vol gens welke agenten van de Spaansche op standelingen in de Vereenigde Staten actie voeren. Wel hoofdartikelen over de ge spannen verhouding met Enge land. De Italiaansche pers zwijgt over de kroningsfeesten te Londen. Alleen het agentschap Stefani geeft een be richt van elf woorden, waarin wordt medegedeeld, dat heden koning Geor ge VI van Engeland is gekroond. In hoofdartikelen bespreken enkele bladen de spanning tusschen Enge land en Italië. Volgens de „Popoio di Roma" is deze span ning van aardrijkskundigen en historischen aard. „Italië is gelegen aan verbindingswegen van het Britsche Rijk. Deze aardrijkskundige omstandigheid is den Britten niet naar den zin. Er zijn ook historische redenen voor ontstemming. Engeland heeft bij den Ethiopi- schen oorlog de grootste nederlaag geleden, welke het sedert den Amerikaanschen Onaf hankelijkheidsoorlog heeft gekend. Het heeft geen zin dit beleefdheidshalve te verbloemen. Deze geschiedenis is evenmin naar den zin der Engelschen. Daar kunnen wij niets aan doen. Wij kunnen de aardrijkskunde noch de geschiedenis wijzigen. Wij kunnen slechts een ding doen: Mussolini's bevelen opvolgen en voortgaan op den ingeslagen weg", aldus Havas. Opstandige gouverneur blijft be dreiging vormen. In politieke kringen te Rio de Janeiro houdt men den binnenlandschen politieken toestand voor zeer gespannen. De actie tot ontwapening van de particuliere strijdkrach ten van den gouverneur der provincie Rio Grande do Sul zou tot dusverre nog slechts een gering resultaat hebben opgeleverd. Men vreest in sommige kringen, dat ge- weldadigheden zullen uitbreken. De stad Joazeira is gister door aanhan gers van een religieuze secte overvallen. Er ontspon zich een vuurgevecht, waarbij vijf agenten van politie gedood zijn. Tot herstel van de orde zijn troepen van Fortaleza naar Joazeira gezonden. WIE EEN KUIL GRAAFT VOOR EEN ANDER Een Engelsche vrouw, Violet Norton, die gepoogd had geld af te persen aan Clark Gable, den filmacteur, door te beweren dat hij de vader was van haar dochtertje, of schoon dat om allerlei redenen onmogelijk was, is thans veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Als zij haar tijd heeft uitge zeten, zal zij uit de Ver. Staten worden gezet. ROUW OVER DE SLACHTOFFERS VAN DE „HINDENBURG". Op de kade van de Noord-Duitsche Llovd en van de HamburgAmerikalijn zijn Dinsdag rouwdiensten gehouden voor 23 slachtoffers van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", wier stoffelijk overschot naar Duitschland zal worden vervoerd. De regee- ringscommissie van onderzoek had wegens deze diensten haar bijeenkomst uitgesteld. De Duitsche delegatie bij de plechtigheid, stond onder leiding van den Duitschen am bassadeur, die de verschillende Staten dank heeft gezegd voor de sympathie, welke zij bij de ramp aan den dag hebben gelegd. Zeven andere slachtoffers zullen in de Vereenigde Staten worden ter aarde be steld, met uitzondering van kapitein Leh- mann. wiens weduwe Zaterdag zijn stoffelijk overschot naar Duitschland zal vergezellen. KONINGIN ELISABETH met haar slippen- draagsters bij het verlaten van Westminster Abbey. Demonstratie van het wereld front voor den vrede. Het wereldfront voor den vrede heeft gis teravond te Parijs in het Velodrome d'Hiver een groote internationale demonstratie ge organiseerd, welke beoogde den Volkenbond te vragen de noodige maatregelen te nemen tot beletten van het bombardeeren van open steden in Spanje en het verkrijgen van het terugtrekken der vreemde troepen uit Spanje. Tijdens deze bijeenkomst, waarin door verscheidene sprekers het woord werd ge voerd, zeide de minister voor socialen bij stand der Baskische regeering, Gracia, on der meer: „Het is geen burgeroorlog, noch een godsdienstoorlog, het is een algemeene oorlog, dien wij voeren tegen Duitschers en Italianen." De vertegenwoordiger der Baski sche regeering Picavia zeide, dat de katho lieke Basken de zaak van God verdedigen. De Brouckère, de secretaris der S.A.I. spoorde de democratien aan zonder ophou den te strijden voor de verdediging van vrijheid en vrede. DOCHTERTJE VAN EEN BRITSCH EDELMAN VERONGELUKT. Gisterochtend is het vierjarig dochtertje van Sir Gustavus Lascelles Hamilton Rus- sel, Charmian in een liftkoker gevallen en om het leven gekomen. Het meisje vertoefde bij Lord Bearstead om de kroningsstoet te zien, terwijl haar ouders in Westminster Ab bey tegenwoordig waren bij de plechtig heid. Niettegenstaande de zorgen van vijf doktoren, overleed het kind in de armen van haar ouders, die in allerijl gewaar schuwd waren. Successen voor Franco. De rechtsche troepen in het Bas kenland zijn verder opgerukt bij Amorbieta. Zij hebben hun om singeling van deze plaats verbeterd. De troepen van Franco staan thans voor het laatste punt van verdedi ging voor Bilbao. Bij Toledo is een aanval van de regee ringstroepen afgeslagen. De aanvallers ver loren hierbij drieduizend dooden en gewon den. De nederlaag, welke de regeeringstroepen hier hebben geleden kan vergeleken worden met die, welke zij hebben geleden in het Casa del Campo. De regeeringstroepen wa ren gedwongen zich in hun tweede loop graaflinie terug te trekken. De troepen van Franco hebben zich ver der meester gemaakt van het bergmassief Bizcargi, waardoor de derde verdedigings linie van Bilbao onder het vuur van de rechtschen is komen te liggen. Verscheidene knooppunten van de verde diging van Bilbao kunnen thans onder vuur worden genomen. Bilhao gebombardeerd. Zes vliegtuigen der opstandelingen hebben gedurende een uur boven Bilbao gevlogen alvorens bommen van groote kracht op verschillende plaatsen der stad te werpen. Twaalf personen, allen burgers, werden gewond. T- T'? Vereenigde Staten en Britsche Rijk kunnen voor langdurige vrede zorgen. Tijdens een bijeenkomst op het stadhuis te Kaapstad ter gelegenheid van de kro ning heeft generaal Smuts een dringend beroep gedaan op Roosevelt. Hij zeide o.a., dat de Vereenigde Staten en liet Britsche Gemeenebest thans de twee grootste voor spraken van den wereldvrede zijn en dat als men het tot nauwer samenwerking in dit opzicht tusschen deze rijken kon bren- gen, zij de wereld nog naar een langdu rige vrede zouden kunnen voeren. Smuts voegde hieraan toe, dat hij hoop te, dat het plan, dat aan Roosevelt wordt toegeschreven, om een bijdrage tot de zaak van den wereldvrede te leveren, in de ko mende jaren zal worden verwezenlijkt. Zij willen het parlement ontbin den. Het bestuur der Poolsche socialistische partij heeft een motie aangenomen, waarin alle democratische groepen worden uitge- noodigd tot samenwerking, met het doel ont binding van het parlement en nieuwe kies wetten te verkrijgen. Het bestuur kondigt strijd aan tegen de totalitaire strekking, die zich openbaart in het door kolonel Koe ge vormde kamp der nationale eenheid. Deze leuze treft men ook aan in de moties, die Zondag a.s. zullen worden voorgelegd aan de vergaderingen der boeren- en volkspartij. OP DE WERELDTENTOONSTELLING. SABOTAGE In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben een tiental individuen electrische installaties vernield, die door de firma Ver- ger in het paviljoen van den Franschen wijn waren aangelegd. Zooals men zich zal herin neren, heeft de hoer Verger, die voortdurend moeilijkheden had met de C.G.T., zich daar over eenige malen bij den minister-president beklaagd. Men houdt het er daarom voor, dat de vernielingen zijn gepleegd door leden van de C.G.T. Het zal vijf zes dagen duren eer de scha de zal zijn hersteld. AMERIKAANSCH WATERVLIEGTUIG VERGAAN. Een watervliegtuig der Amerikaansche marine, dat op weg was van Cocosolo naar de kust van Columhia, en zes personen aan boord had, is in de Caraibische zee te pief* ter gevallen en in twee deelen gebroken, 'j en begeleidend vliegtuig wist, vijf inzitten den te redden, maar de zesde, luitenant Campbell uit Pittsburg werd niet terug gevonden. CHINEEZEN WILLEN GRAAG NAAR SCHOOL Gedurende de eerstvolgende twaalf maan den zullen in China 100.000 schoolmeesters worden opgeleid om beschikbaar te zijn het toenemend aantal analfabeten, dat wil lee- ren lezen en schrijven op de kostelooze scho to anal- zen 0,1 schrijven op do kostelooze sc lemte onderwijzen. Reeds 12 millioen anal fabeten zegt de N.R.Crt. hebben zich voor mger onderwijs aangemeld. Er zal echter \mor worden gezorgd, dat met ingang van 1 U'i 19J8 lager onderwijs zal kunnen worden gegeven aan nog 20 millioen meer leergie rigen. \oordat zij worden aangesteld, zal en de nieuwe onderwijzers een cursus door maken in het massale onderwijs. De ga naar sehool-beweging is in hoofdzaak het resul taat van de klopjacht, door de regeering gehouden tegen het analfabetisme.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2