Ik Stadsnieuws TRICOTAGES Ponderdag 13 Mei 1937 Verkiezingsredevoeringen in de Raadszaal? Heldersche Courant Tweede Blad Dr. Blasc met emeritaat Burgerlijke Stand van Den Helder GERARD WORM V oor jaars-concert Helder's R.K* Gem. Koor Een jubilaris Woepgtfag Donderdag Vrijdag Zaterdag $oud - Xilvcï - juweel en <Koïlo$eïie Tentoonstelling Speeltuinvereeniging Aan de Vischmarkt Een advertentie in dit blad treft doel! ïm Probeer dat eens Koning Luilak Zeekrijgsraad Willemsoord )3ulim£cwxUcA 0As~eA$icM Politieke bedrijvigheid te Londen Aanbesteding rundvleesch ten behoeve van de Marine De algemeene beschouwingen vlak voor de verkiezingen. Vlak voor de verkiezingen zal de gemeente- begrooting worden behandeld. In het heetst van den strijd, om politieke zieltjes te win nen, zullen de edelachtbare heeren achter de groene tafel gelegenheid krijgen „algemeene" beschouwingen te houden en dan zal het toch voor enkèlen zeer verleidelijk zijn, om daaruit politieke munt te slaan en de debatten einde loos te rekken. We hebben daar in de vorige raadsvergadering al een voorproefje van ge had. Meerdere leden behouden zich voor, zoo deelde het algemeen rapport mede, bij de be handeling van de begrooting algemeene be schouwingen te houden. Eigenlijk hadden we een stille hoop gehad, dat de raadsvoorzitter, in verband met de voor de deur staande verkiezingen, de behan deling nog wel een week zou hebben uitgesteld Om tactische redenen was dit zeker aan te bevelen geweest. Nu we toch eenige maanden te laat zijn, komt een paar dagen vroeger of later er ook niet op aan. Maar de burge meester wilde schijnbaar niet langer wachten en heeft het risico aangedurfd, met de opti mistische verwachting, gezien het feit dat hij de behandeling half in de week begint, dat de begrooting in een vijftal zittingen zal worden afgehandeld. Wij helpen het hem wenschen. Maar die 26ste Mei??? Als de beschouwingen „zakelijk" gehouden worden en wij hopen dat de fracties daartoe besluiten, behoeft de behandeling zeker niet langer dan het vijftal door den burgemeester gedachte zittingen te duren. Na de worsteling met het college van Ged. Staten, zal er aan de begrooting zelf niets van beteekenis ver anderd worden. We blijven dus hopen op het „zakelijk inzicht" van de vroedschap, zoodat onze bange verwachtingen worden beschaamd. De Hersteld Evang. Luth. predikant, dr. J. E. B. Blasé, die eenige jaren de Luthersche gemeente alhier gediend heeft, is op zijn verzoek, met ingang van 31 dezer, te Ban- doeng, eervol ontslagen. van 12 Mei 1937. ONDERTROUWD: L. Bergsma en N. Ver hoog. K. Biersteker en J. A. Riedeman. K. B. Geestman en A. W. M. Moorman. BEVALLEN: A. M. SweereZiemons, z. E. G. WendelKomen, z. J. van Houten Beukenkamp, d. KEIZERSTRAAT Gisteravond heeft in het gebouw van den R.K. Volksbond plaatsgevonden het Voorjaars-Concert van Helder's R.K. Ge mengd Koor onder leiding van den heer Leewens. Het is een avond geworden, die op hoog peil stond; en dat zoowel met betrekking tot de geleverde prestaties van het koor als tot die van de soliste, Mevr. L. Boer- dijk-Sok. Een avond, die wederom demonstreerde, welk een bijzondere plaats dit vocaal en semble in onze stad inneemt. Wat het program van het gemengde koor betreft, allereerst werd, na het Bondslied van Theo van der Bijl, uitgevoerd van Wierts het Zuidafrikaansche liedje „Die Windjie" en welk nummer tot de verplichte koren op het a.s. Bondsconcours te Den Haag behoort. Een echt Wierts-liedje, dat fijn loopt, en dat naar behooren gezongen werd door alle par tijen. Met name door de baritons en tenoren werd uitstekend werk geleverd, terwijl het geheel een zeer sonoren indruk maakte. Jam mer dat voor velen het grootste deel van den tekst onverstaanbaar was. De uitvoering van Jan Brandts-Buys' „Die Liebe", een hymne op woorden van de Heilige Schrift,' voor bariton-solo, koor en pianobege leiding was eveneens kwaliteitsvol te achten. De compositie zelf is goeddeels zéér mooi, en slechts een enkele maal speurt men een ietsje te veel effect-bejag. Het werk zat er prima in en leverde het bewijs, wat met de huidige constellatie van 't koor is te bereiken. Alleen aan het slot waren even de sopranen mis, doch overigens viel er nagenoeg geen in zinking te bespeuren. De heer Th. Ramler vertolkte de bariton solo en zooals men dat van hem gewend is, verzorgde hij zijn partij met een groote mate van accuratesse, terwijl in de forti een opmer kelijke mate van cultiveering hoorbaar was. Het piano-accompagnement van Mej. Korver was tenslotte in kundige handen. Na de pauze bracht het Mannenkoor van Verhulst het „Avondlied" en van de Vliegh „Vrede des Gemoeds". Het eerste, een gedragen, stil-bezonken compositie, waarin een bijzonder mooie lyriek ligt. Het koor maakte er een fijn harmonisch geheel van, hetwelk een hartelijk applaus ten deel viel. Het tweede was enkele nuancen min der. Hier en daar wat rommelig, en niet altijd even zuiver. Tot besluit „De Winter" van Ph. Loots, het vrjje nummer voor het Haagsche bondsconcours, en waarvan Staring den tekst Gisteren herdacht de heer W. Buter, druk ker ter drukkerij en uitgeverij v/h C. de Boer Jr. zijn 25-jarig jubileum. M e i 13 Mei 14 Mei 15 Mei ZOO U ziet, nog 3 restantendagen en dan ja, dan ook is onze enorme Opruiming geëindigd. Nog is het niet te laat! Nog is het tijd! Wederom mogen wij ons verheugen in een geweldige belang stelling, geen wonder, de prijzen der restanten zijn ook zoo aanlokkelijk, dat het moeilijk is onze aantrekkelijke étalages voorbij te gaan, zonder U verlustigd te hebben aan de zeer interessante koopjes. IS fabelachtig goedkoop geworden. De prijzen zoo laag, dat ook voor een bescheiden beurs iets te vinden is, wat waardevol is en blijft. Nog even een kijkje in onze koopjes, b.v. Een wit gouden damesring met 1 pracht blauw witte brillant normale prijs f 72.—, restantprijs Een wit gouden ring met 1 schitterende vurige brillant, normale prijs f 64.—, restantprijs Gouden Heerenpolshorloge, 15 steenig anker, normale prijs f 45. restantprijs Echt zilveren Heerenpolshorloge, merk „Omega normale prijs t 35.—, restantprijs 12 Gero zilver taartvorkjes in houten doosje, normale prijs f 7.25, restantprijs f 3.38 Dit zijn slechts enkele koopjes, uit de vele honderden, die U in onze drie groote étalages zult vinden U koopt nu iets voor weinig geld, waar II Uw leven lang plezier van heeft. f 49.- f 39.60 f 16.40 f 15.60 Uitsluitend verkoop contant. JUWELIER-HORLOGER-DEN HELDER Geen zicht- zending. Alle artikelen mogen binnen acht dagen worden geruild schreef. Het werk zat er goed in en het werd een waardige finale van een concert, dat in bijna ieder opzicht bijzonder tot zijn recht kwam. Kranig werk van den heer Leewens, die onvermoeid zijn koor weet te leiden. Mevr. L. BoerdqkSok. Wat de soliste van den avond, Mevr. L. Boerdijk-Sok betreft, deze bleek eveneens bij zonder gelukkig gedisponeerd te zijn, terwijl voorts de te zingen liederen met kennelijken smaak geselecteerd waren. Het eerste optreden bracht van Schubert „Allerseelen" en „An die Musik" en van Haydn een bekend recitatief en aria uit „Die Schöp- fung". Wat de Schubert-liederen aangaat, men hoort den meester hier in zijn meest melodieu- zen vorm, het Duitsche lied op zijn best. De soliste beleefde daarbij het gezongene, en was opvallend zuiver, zoowel in de hooge als lagere registers. In het laatste nummer was daar even wat weifeling, doch ook hier werden de slotsatzen naar behooren vertolkt. De heer Leewens begeleidde aan de piano en dat op een wijze, waarop wij o.i. geen com mentaar behoeven te leveren. Het tweede optreden bracht van Brahms „Wiegenlied", van Bart Verhallen „Lentelied" en van Emiel Hullebroek „Hemelhuis". 3 Be kende composities, die op een dusdanige wijze gezongen werden, dat de soliste tot een toe gift („Liefde" van Hendrica van Tussenbroek) verplicht was. Daar waren bloemen voor Mevr. Boerdijk- Sok en Mej. Korver. Een concert alzoo, dat men, na zulk een druk winterprogram, niet beter had kunnen wenschen en waarvoor men waardeering mag koesteren ten opzichte van den dirigent. Een nieuw clublokaal op komst Tot en met Vrijdagavond 10 uur organiseert de afdeeling Vischmarkt van onze plaatse lijke Speeltuinvereeniging haar jaarlijksche tentoonstelling in het momenteel nog in ge bruik zijnde clublokaal in de Vischmarkt- school (school no. 10). Wij hebben er gisterenmiddag, even voor de opening, een kijkje genomen en hoewel men als verslaggever in den loop der jaren reeds een machtige hoeveelheid dergelijke exposities heeft meegemaakt, viel ook deze demonstratie van den vlijt der jongens en meisjes weer op, zoowel qua uitvoering van de gemaakte artikelen, als door de wijze, waarop de dames en heeren van het bestuur een en ander gesorteerd hadden en in een aardig geheel geplaatst. Daar is een prachtige poppenkamer, een ideaal voor iedere jongedame, die verloot wordt ten bate van eem glijbaan op den tuin. Iedere jongen en ieder meisje neme een lot. De kans is er... De timmerdub vertoont tal van hankjes, tafeltjes en meerdere dergelijke hand-werk zaamheden, terwijl de eereplaats ingenomen wordt door de handwerkafdeeling. Met name hier werd een aardig resultaat bereikt, dat, wy twijfelen er niet aan, zijn weg in deze dagen wel zal vinden. Voorts is er de „vloot", bestaande uit een tweetal zeiljachten (voor jongens om te stelenen een cano. Genoemede vloot is echter reeds goeddeels verkocht. En voorts... voorts is daar natuurlijk de traditioneele grabbelton, waarin men voor 'n habbekras zijn geluk kan beproeven, daar is de sjoelbak, ook al diverse kansen biedend en daar is, niet in de laatste plaats, de ge legenheid gratis voor niemendal een kopje thee te gebruiken, benevens een koekje. Vermelden wij voorts, dat enkele avonden de mondorgelclub van de afd. Oude Helder ter opluistering zal spelen. Opening. Wat de opening betreft, het was de voor zitter der afd.; de heer Schoonewolf, die een kort inleidend woord sprak en er op wees, dat de tentoonstelling van meer bescheiden afmetingen is dan het vorige jaar. Daar waren enkele oorzaken voor. Allereerst ver liet men gedurende den winter het voormalige clublokaal in de Jonkerstraat, wat niet direct stimuleerend werkte op het trouwe komen van een aantal leden en ten tweede was daar het feit, dat diverse andere organisaties in dit stadskwartier eveneens met speeltuinwerk begonnen; ook deze omstandigheid liet de speeltuin niet onberoerd. De hoop uitsprekend, dat men het volgend jaar beter voor den dag zal kunnen komen, verzoekt de heer Schoonewolf burgemeester Ritmeester de officieele opening te willen verrichten. Burgemeester Ritmeester. Deze zegt alles te weten van de moeilijk heden, waarmede de Speeltuinvereeniging heeft te kampen, doch hij betreurt het, als daar een strijd moet gaan komen om de keuze der vereeniging, die het kind het meeste aan biedt in den vorm van versnaperingen. Dub bel jammer, omdat er feitelijk maar weinig plaatsen in Nederland zijn, waar het werk van genoemde vereeniging zoo kranig tot stand is gebracht als hier. De burgemeester zegt dat ook het gemeen tebestuur zooveel als in zijn vermogen is, hoopt mede te werken voor deze instelling, doch dat men ook hier krap in de contanten zit Het gebouw, waarin men tijdelijk zit, zal niet lang meer als huisvesting der afdeeling dienen. Spr. hoopt, dat thans op een goede wijze gesteund zal kunnen worden, opdat men het aangevangen werk zal kunnen voortzetten. Het is tenslotte de heer Boogaart, de pen ningmeester, die nog een kort woord ten be sluite spreekt. Hij drukt er zijn leedwezen over uit, dat er inderdaad vereenigingen zijn, die meenen naast de bestaande speeltuinvereeniging te moeten werken, doch geeft de belofte, dat men ondanks het verloop van den winter niet zal versagen in het werk. Na 't wasschen, wol- len goed even door® een dunne oplossing van Cracktree Halen. Dat frischt de kleur op. 't Wordt als nieuw FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS" DE KRIM (O.) De Speeltuinvereeniging vangt de jeugd op. Tractatie in de duinen. Nog anderhalve dag enKoning Luilak dient zich weer aanDat wil zeggen, zal zich wellicht tréchten aan te dienen, want dat hij, door samenwerkende krachten van plaatselijke politie en de Speeltuinvereeniging „Den Helder" zoo goed als geen kans meer zal krijgen, dat staat reeds bij voorbaat zoo goed als vast. Luilak Wel, men kan deze kwestie uit twee oog punten bezien. Ten eerste uit zuiver folkloris tisch, en dan zou men 't kunnen betreuren, dat er weer een klassiek volksgebruik naar de haaien gegaan is. En het andere: dat men het 't grootste deel van de jeugd onmogelijk maakt van datgene wat eens een spel van folklore was, zuiver vandalisme te maken, iets wat in de laatste jaren wel zeer duidelijk aan het licht getreden is. De plaatselijke Speeltuinvereeniging nu heeft wederom besloten er met Luilak morgen op uit te trekken met haar leden en niet-leden. Men gunt den kinderen een pretje, maar vindt het beter hen mee te nemen op een fiksche wandeling en in de ontwakende duinen het schoone zonne wende feest te laten genieten, dan ze aan hun lot over te laten bij het sleepen van katten-kadavers, geblutste emmers en als nachtrustverstoorders van bejaard Den Helder. Het program: De organisatie is als volgt: Om 4 uur in den morgen (of moet men schrjjven: „in den nacht"?) verzamelen zich de fietsers, ieder bjj hun eigen tuin, waarna men om half 5 vanaf het Sta tionsplein vertrekt naar de Donkere Dui nen. De loopers verzamelen zich te 5 uur bjj hun tuinen en vertrekken te kwart over 5 vanaf het Stationsplein. Zooals gezegd, alle jongens en meisjes kun nen aan den tocht deelnemen, of zij lid of geen lid van de vereeniging zijn. Het wordt, als het weer een beetje mee helpt, een fijne excursie in den voorjaars morgen, terwijl men in de duinen aangekomen getracteerd wordt. Om half 9 is men weer terug in Den Helder. Vermoedelijk zal alzoo Luilak 1937 in de duinen gevierd worden en niet meer in de steegjes van de binnenstad bij lawijt van ketels en pannen en de geuren van vergane kattenlijken Twee gevallen van desertie. Recidivist tot 6 mnd. gevangenis straf veroordeeld. Voor den zeekrijgsraad te Willemsoord hebben gisteren 2 matrozen terecht gestaan- wegens opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid. Het eerste geval betrof den stoker 3e kl. C. B. van L., die aan boord van Hr. Ms. van Speyck dienende was, toen hij op 12 Maart van dit jaar ging passagieren om niet meer terug te keeren. Hij zou ook zeker niet meer aan boord verschenen zijn, als hij niet op 9 April door de militaire politie te Rotterdam was ingerekend en naar Den Helder terugge bracht. Van L. bleek al eens eerder een der gelijke geschiedenis aan de hand gehad te hebben; naar hij den president, Mr. Arn. Veldman mededeelde, was hij weggeloopen, omdat hij daarin de eenige mogelijkheid zag om uit den dienst ontslagen te worden. Werd hij het vorige jaar tot een voorwaardelijke straf veroordeeld (welke nog niet verjaard was), ditmaal zou Van L. er niet zoo gemak kelijk afkomen, want nadat de fiscaal, Mr. D. B. A. Franken, 4 mnd. gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den dienst geëischt had, veroordeelde de Raad hem tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest en ontslag uit den militai ren dienst. f Vermelden we nog, dat Mr. Dr. J. A. E. Buiskool als raadsman aan bekl. was toege voegd, die den Raad adviseerde om Van L. het ontslag maar te verleenen en zooveel mogelijk clementie bij de strafoplegging te gebruiken. Ziek of niet ziek? A. G. H. S. is een zeemilicien-stoker, die het laatst aan boord van het Wachtschip diende. Op den 15en Maart a.c. behoorde hij tot het wachtsvolk aan boord van dat schip en koos het tijdstip I uur 15 der middags uit om van boord weg te loopen, om zich regel recht naar zijn ouderlijk huis, dat zich in Amsterdam bevindt, te begeven. Hier aan gekomen bleek hij ziek geworden te zijn, althans volgens zijn zeggen, en hij ging naar bed. Alweer volgens zijn zeggen, heeft hij toen zijn moeder en a.s. schoonmoeder naar de Marinekazerne aldaar gestuurd om van zijn thuis-zijn kennis te geven. De dames kwa men terug met het bericht, dat hij buiten dienst gesteld was en dat er een dokter zou komen. S. is toen rustig in bed gebleven, terwijl eerst na een paar dagen een dokter verscheen. Op de Marinekazerne was de melding van de beide dames niet heelemaal serieus behandeld en vandaar, dat de dokter zoo laat kwam. Is hier sprake van overmacht door ziekte, vroeg de fiscaal zich af Ja, maar deze om standigheid is hier niet van kracht, omdat Het is een verschijnsel, dat overal waar de diplomaten, om wat voor reden dan ook, ver schijnen, de buitenlandsche politiek besproken wordt niet alleen, maar dat men die gelegen heden aangrijpt om vriendschap te versterken of te sluiten, elkanders meening in bepaalde vraagstukken te leeren kennen en van ge dachten daarover te wisselen. Nu de Volken bondsconferenties tot het verleden schijnen te behooren wat heeft zoo'n samenkomst ook voor zin als groote mogendheden als Duitsch- land en Italië er ontbreken grijpt men iedere andere gelegenheid aan om dat nood zakelijk contact te leggen. Niettegenstaande alle critiek, die in den loop der jaren op den Volkenbond is geoefend, heel dikwijls niet ongegrond, was toch dit het goede ervan, dat de ministers van gedachten konden wisselen, dat heel vaak misverstanden uit den weg kon den worden geruimd en dat dreigende gevaren konden worden bezworen, omdat men eens uit kon praten. Zoo is ook Londen op het oogenblik het ter rein van politieke bedrijvigheid geworden, verschillende diplomaten hebben zich opge maakt, niet alleen om hun belangstelling voor de kroning te toonen en in de vreugde van het Engelsche volk te deelen, maar ook om den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, hun zorgen bekend te maken, te polsen over vraagstukken die zij van het hoogste ge wicht achten, het Engelsche standpunt te ver nemen in geval van dreigend gevaar. Een van de meest geziene gasten in Lon den werd door de „Times" de Duitsche minis ter van de Weermacht, von Blomberg, ge noemd. Hij is een van de weinige Duitschers, die voorstander zijn van een gematigd beleid, zoowel in het Westen als in het Oosten van Europa, en waar Edens droom: een pact voor het Westen, nog steeds geen verwezenlijking vond, zal von Blomberg hierover wellicht ge polst worden. Of het echter zoover zal komen als Engeland hoopt, staat te bezien, omdat er ook zooveel andere krachten werken in Duitschland. Dan is daar voorts de Russische vertegen woordiger, Litwinof, de slimme vos, de ge wiekste diplomaat van Europa. Rusland ont trekt zich economische weer aan Duitschland. Verschillende te Berlijn gevestigde Russische bureaux zijn in liquidatie gegaan en dat is een bewijs, dat Ruslands sympathie voor Duitschland leelijk aan het tanen is. Zullen beide diplomaten in Londen contact krijgen en in den schoot van Eden tot verzoening ko men? Dan zijn daar voorts de vertegenwoordigers van de kleinere landen, Estland, Letland en Lithauen, die graag zouden weten wat ze aan Engeland hebben, als de van verschillende kanten hen aangrijpende gevaren tot bedrei ging zouden worden. En dan is er het Donau-vraagstuk. Eden heeft het druk in de komende dagen. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Toonaangevend en niet duur. Vraagt onze prijscouranten. Vertegenwoordiger te ontbieden. S. zichzelf in dien overmachtstoestand ge bracht heeft. Als hij n.1. rustig aan boord gebleven was, dan zou hij zeker niet zenuw achtig enz. geworden zijn. Maar bovendien kan S. verweten worden, dat hij, behoorende tot het wachtsvolk, niet aan zijn verplichtin gen heeft voldaan. Derhalve eischte de fiscaal 1 maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Dr. Buiskool beweerde, dat de over machtstheorie hier gerust terzijde gelaten kon worden. Daar aan de Marinekazerne kennelijk een fout gemaakt is, kan S. geen opzettelijke ongehoorzaamheid verweten wor den. Immers genoemde dames zijn hem gaan melden. En wat de eigenlijke wegloo- perij betreft, hier betwijfelde pleiter het of S. wel bewust van boord gegaan was. Het betoog van den raadsman was er voorts op gericht om S. niet meer straf te doen verkrij gen, dan hij reeds als voor-arrestant achter den rug had. De Raad deed, nadat hij zich teruggetrok ken had in de raadkamer, de volgende uit spraak: 5 weken met aftrek van 29 dagen voorarrest, zoodat S. dadelijk uit het arrest ontslagen werd. Vermelden we nog, dat de zitting, die offi cieel om half twee moet beginnen, eerst om 2 uur aanving. Gisteren werd door den Intendant der zee macht in het commandementsgebouw open baar aanbesteed de levering van. a. 26.000 kg versch inlandsch rundvleesch en b. 52.000 kg versch inlandsch rundvleesch, ten behoeve van de Zeemacht, het Marine Hospitaal, het Koninklijk Instituut voor de Marine en de Landmacht te Den Helder, ge durende het tijdvak: a. van en met 1 Juli 1937 tot en met 30 Sep tember 1937. b. van en met 1 Juli 1937 tot en met 31 De cember 1937. Er was als volgt ingeschreven: J. A. van Rijn, Amsterdam 82.4 79.5 A. v. d. Lindén, Amsterdam 84 82 v. d. Stam, Amsterdam 87.8 84.9 L. Godschalk Zn., Amsterdam 85 85 F. van Renderen, Leiden 89 87 A. Govers, Den Helder 90 90 Joh. Korver, Den Helder 92 86 9 J. Slikker, Den Helder 98 90 J. M. Groot, Alkmaar 74.8 74 8 P. Wit, Den Helder gg gg Van Leeuwen, Amsterdam 81.75 79 75 B. Koomen Alles in centen per kg. De eerste rij voor 3 maanden en de tweede rjj voor een half jaar.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5