dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Autarkie, een vredeswaatbarg Ir* Mussert aangeklaagd No. 1 VAN LIJST 6 W anneer begint de zomertijd? Darrc wipt Meinberg Zeventien Spaansche vliegtuigen landen op Fransch gebied ^WEERBERICHT Scheepsontploffing te Honkong De linkervleugel vanLabour doet een handige zet REIST PER WACO UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG' No. 8002 DE BILT SEINT. AUTOBUSDIENSTEN Inlichtingen WACO Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773 HELDERSCHE COURANT DINSDAG 18 MEI 1937 „Desnoods zullen onze arbeiders 25 uur per dag werken." pE HULPBRONNEN VAN ITALIË. In de Julius Caesar-zaal van het kapitool te Rome, is Zondagochtend de derde algemeene vergadering van nationale corporaties begonnen. De vergadering stond onder leiding van den Duce en deze opende de zit ting met een rede, waarin hij o.m. verklaarde, dat het voor Italië on mogelijk zal zijn, af te zien van zijn economische autarkie, „aangezien de autarkie voor Italië één der waar borgen van den vrede beteekent." De Duce begon, volgens Stefani, zijn rede met de verklaring, dat Italië's economisch leven moet streven en streeft naar het be reiken van een zoo groot mogelijke autarkie, die voor Italië, behalve noodzakelijke voor waarde ook een fundamenteele waarborg be teekent voor zijn politieke onafhankelijkheid en macht. Ten aanzien van het brandstoffenvraag- stuk verklaarde de Duce, dat Italië's steen koolproductie weldra toereikend zal zijn, om 'slands behoefte te dekken. Overigens zal Italië steeds andere landen vinden, die het leveren, wat ontbreken mocht. Mussolini erkende, dat de Italiaansche me taalindustrie thans nog in ruime mate ge bruik maakt van oud ijzer dat uit het bui tenland moet worden ingevoerd. Echter de nationale ijzerproductie zal dit jaar al 1,1 millioen ton bereiken en ook in deze in dustrie is Italië dus op weg naar autarkie, 's Lands voorraad ijzererts is overigens .voor een lange reeks van jaren voldoende. Wat de tin-situatie betreft, zal Italië bin nenkort reeds volledige autarkie hebben be reikt. De magnesiumvoorraad van het land is onuitputtelijk. Spoedig zal men men zelfs tot uitvoer van aluminium kunnen overgaan. Ka vervolgens te hebben gewezen op de geweldige vorderingen van de chemische in dustrie, bespra,k de Duce de beteekenjs der nieuwe ondernemingen in Albanië ten aan zien van de verschaffing van vloeibare brandstof. Hij verklaarde, dat de minister van verkeerswezen, Beni hem verzekerd heeft, dat Italië in het tweede sumester van het jaar 1938 zelf zijn behoeften aan benzine volkomen zal kunnen voldoen. Ook in de andere sectoren van Italië's eco nomie, in de cellulose-afdeeling b.v. en den landbouw, zijn flinke vorderingen gemaakt. Op het gebied van de vleesch- en vetvoorzie- ning echter rest nog veel te doen. Vervolgens besprak Mussolini de inmenging van den staat op econo misch gebied. Niet tot een staatsmo- nopoliseering leidt deze inmenging, zeide hij, maar tot disciplineering van het particulier initiatief, waar dat niet op de hoogte is van zijn taak. De Italiaansche regeering is er evenwel niet op uit, alle uitingen van het economisch leven te onder werpen aan ambtenarij, want aldus zouden wij ons een zelfde volksver lamming op den hals halen, als het bolschewisme te zien geeft. Spreker wees er vervolgens op, hoe twee til twintig corporaties in Italië aan de pro- In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 22 Mei. Voor zooveel noodig wordt er- san herinnerd, dat de zomertijd aanvangt den 22sten Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voe- ie, dat wanneer de middelbare zon netijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het Wordt geacht te zijn 3 uur in den voormiddag. De overgang dit jaar naar den zo mertijd geschiedt met andere woor den dus in den nacht van Vrijdag 21 Mei op Zaterdag 22 Mei ten 2 uur. ductie reeds een intens rhythme geven en haar levensvatbaarheid overtuigend bewezen hebben. Verscheidene ontwerpen dezer cor poraties zijn reeds tot wet verheven. Na vervolgens te hebben herinnerd aan Italië s overwinning, niet slechts op den Abessijnschen vijand, doch ook op de Ge- neefsche coalitie, verklaarde de Duce: „De tegenwoordige en toekomstige hulpbronnen van ons rijk zijn ontzaglijk. Ik zou dat niet zeKRcn, wanneer ik niet over gedocumenteer de bewijzen beschikte. Het rijk zal een be slissende bijdrage leveren in den strijd voor de autarkie, maar voor het benutten dier rijkdommen is een outillage noodig. Over die outillage beschikken wij echter niet. Deze moeilijkheden worden evenwel over wonnen met de vasthoudendheid, eigen aan onze arbeiders, die, wanneer noodig, 25 uur per dag werken zonder er ophef van te ma ken. Gezien de onmogelijkheid, in een tot de tanden gewapende wereld tot ontwapening over te gaan, zou 't prijsgeven van autarkie beteekenen, dat men zich in geval van een oorlog op genade of ongenade zou overleve ren aan degenen, die over alles beschikken, wat voor een langdurigen en niets ontzien- den oorlog noodig is. De autarkie is derhalve een vredeswaar- borg, en wij zijn vast besloten, er van ge bruik te maken tegen een eventueele agres sie van de zijde van rijkere landen. Hier is aarzelen onduldbaar. Het gaat om de ver zekering van de toekomst en de macht van het groote Italiaansche volk". De Italiaansche wapening. Nieuwe oorlogsschepen op sta pel. Admiraal Cavagnari, de onderstaatssecre taris Van marine, heeft gistermiddag in den Senaat aangekondigd, dat behalve de reeds op stapel geplaatste oorlogsbodems en de herstelwerkzaamheden aan verschillende an dere eenheden van de vloot, twaalf torpedo jagers van 1600 ton, zestien torpedobooten van 600 tori, 20 onderzeebooten van meer dan 600 ton en een groot aantal kleine sche pen op stapel zijn gezet. Later zullen nog meer schepen worden gebouwd, doch de ad miraal kon daaromtrent voor het oogen- blik nog geen nadere mededeeling doen. Tienduizend vliegers beschikbaar De minister van luchtvaart, generaal Valle, heeft in den Senaat verklaard, dat het vlieg tuigmateriaal geheel vernieuwd is en dat de vliegtuigen van vroeger jaren nog slechts als lestoestellen dienst doen. De generaal herinnerde er aan, dat den Senaat verleden jaar de verzekering werd gegeven, dat Italië weldra de beschikking zou hebben over tienduizend vliegtuigbe stuurders. Dit aantal nu, aldus de minister, is thans overschreden en toch moet dit ge tal slechts als uitgangspunt worden be schouwd. Bij dezelfde gelegenheid werd gezegd, dat het aantal linievliegtuigen zou worden ver dubbeld. Ook deze belofte is verwezenlijkt. NAUWGEZET ONDERZOEK DER POLITIE. PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT TEGEN DEN CHAUFFEUR VAN DEN N.S.B.- LEIDER. De recherche van het bureau Adelaarsweg heeft in den loop van Zaterdag een groot aantal getuigen gehoord in verband met het incident, dat zich Vrijdag bij het bezoek van den heer Mussert aan een gezin in de Arae landstraat heeft voorgedaan. Volgens verklaringen van deze getuigen ging de heer Mussert, nadat hij de woning, waar hij een bezoek had gebracht, hgd ver laten, voor den radiator van zijn auto staan en hoog hij naar de vrouwen en kinderen, die aan de overzijde van de straat waren samengegroept, waarbij hij zijn hoed af nam. Dit viel niet in goede aarde en men begon te joelen. Hierop stak een man, ko mende uit de Schoklandstraat den rijweg over, roepende: „Schei uit. het is niets an ders dan reclame". Bij het oversteken moest de man den heer Mussert passeeren en toen hij dicht bij hem was gekomen, bleef hij staan. De heer Mussert schijnt zich hierdoor bedriegd te hebben gevoeld en haalde met den rechterhand een voorwerp uit zijn bin nenzak, waarmede hij den man op den lin kerbovenarm sloeg. De man heeft aldus de getuigen den heer Mussert een of twee stompen gegeven. Vlak daarop klonk 'een schot, waarop de man er vandoor is gegaan. Bij het bureau Adelaarsweg heeft hij een klacht ingediend wegens mishandeling te gen den heer Mussert. Onderzoek gedurende de Pink sterdagen voortgezet. Het onderzoek, dat de politie van het bu reau Adelaarsweg onder leiding van commis saris W. H. Schroeder niet groote nauwge zetheid naar de toedracht van het incident, dat zich Vrijdagmiddag heeft voorgedaan op den hoek van de Amelandstraat en de Schoklandstraat in het Tuindorp Buiksloot, nadat de leider der N.S.B., Ir. Mussert, een bezoek had afgelegd bij een der daar wo nende partijgenooten, is ook gedurende de Pinksterdagen voortgezet. Het gevolg is geweest, dat tot dus verre reeds tien personen, die getui ge zijn geweest van de gebeurtenis sen, welke zich op dit punt hebben afgespeeld, hiervan ieder voor zich een verklaring hebben afgelegd. Elk dezer verklaringen bevestigt V R IJ ZINNIG DEMOCRATISCHE BOND de mededeelingen van den 27-jarigen werkloozen arbeider P. Melchers, gedaan bij zijn hem door commissa ris Schreuder afgenomen verhoor, en welke, wat de hoofdzaken betreft, hierop neerkomen, dat de heer Mus- - sert hem, zonder dat daartoe van zijn kant eenigerlei aanleiding ge weest is, hem een slag heeft ge geven. De politie beschikt voorts over de namen en adressen van nog andere getuigen, die eveneens gehoord zullen worden. Tegenover deze verklaringen staan die van den heer Mussert zelf, zoomede die van de twee chauffeurs en den fotograaf, die in zijn gezelschap waren. Naar deze tegenover een Amsterdamsch inspecteur van politie, die hen te Utrecht verhoord heeft, hebben te kennen gegeven, is het aanvallend optreden van Melchers uitge gaan en eerst daarna heeft Mussert ter verdediging teruggeslagen. Wij vernemen voorts, dat tegen den chauf feur van den heer Mussert, die. toen de menigte een dreigende houding aannam, met een pistool een schot in benedenwaart- sche richting heeft gelost, proces-verbaal zal worden opgemaakt wegens overtreding van de wapenwet, aangezien gebleken is dat hij niet bevoegd was tot het dragen van vuurwapens. Het wapen, waarmede ge schoten is, is een zeer gevaarlijk mauser- pistool. De afgevuurde kogel is gevonden, waarna kon worden vastgesteld, dat het er een is van 6.35 milimeter. Van de thans afgelegde verklaringen en van het verhoor van getuigen, dat nog vol gen zal, zal een rapport worden opgesteld, dat liteindelijk, nu zoowel Melchers als ir. Mussert een aanklacht wegens mishan deling bij de Justitie hebben aanhangig gemaakt, een belangrijk deel van het mate riaal zal vormen, voor de justitieele afdoe ning van het gebeurde. De vrouw en enkele kinderen van het gezin dat door den leider der N.S.B. was bezocht, en die na het incident hun intrek in een hotel in de binnenstad hadden ge nomen. zijn in hun woning teruggekeerd. De woning blijft onder politie-bewaking. Moeilijkheden in den nationaal- socialistischen boerenbond. Wilhelm Meinberg, de leider van de Duitsch nationaal-socialistische boeren bond, is zoo juist door den rijksminister voor de levensmiddelenvoorziening van zijn functie ontheven. Om voor het publiek deze maatregel te ver helen, aldus Havas, verklaart een officieel communiqué, dat Meinberg met voorberei dende werkzaamheden op het gebied der landbouwcredieten is belast. Het is evenwel voor niemand een geheim, dat tusschen Darre en Meinberg ernstige persoonlijke geschillen bestonden. DARRE. Men kan thans verwachten, dat een re organisatie van de boeren-organisatie zal worden voltrokken. Havas herinnert eraan, dat - nog onlangs alle functionarissen der boerenorganisatie in Westphalen uit hun functie werden ontslagen. Dit ontslag in de „Heimat" van Meinberg wordt in verband gebracht met de hem zelf betreffende mutatie. In den mist verdwaald. Zeventien vliegtuigen der Spaansche re geering, twaalf jagers van Amerikaansch type en vijf verkenners van Spaansch fabri kaat, die gistermorgen tegen vijf uur van Santander waren opgestegen om over de li nies der opstandelingen bij Bilbao te vliegen, zijn in den mist verdwaald en tegen half negen op een terrein bij Pontlong in Frank rijk gedaald. Kapitein Gvllenam, administrateur van het Internationale toezicht, is onverwijld van de landing in kennis gesteld. De spe ciale commissaris der mobiele politie en de Spaansche consul begaven zich naar de plaats der landing. In overeenstemming met de voorschriften van het ministerie van luchtvaart zijn de vliegtuigbestuurders uit- Verwachting: zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind, meest zwaar bewolkt, met waarsch. in 't Zuiden eenige regen, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 nor76.8 genoodigd naar Spanje terug te keeren. Zij zullen onder geleide van een Fransch mili tair toestel opstijgen, zoodra de weersom standigheden dat toelaten. Russisch vliegtuig in Frankrijk geland. Te Mirande is daarenboven nog een twee dekker van Russischen oorsprong, voorzien van twee mitrailleurs en een bombardement installatie geland. Het toestel werd bestuurd door twee Spaansche officieren. Zij verklaar den door slecht weer uit den koers te zijn geraakt. Bij de landing is het toestel eenigs- zins beschadigd. Nog een Spaansch vliegtuig in Frankrijk geland. Ook is gistermorgen om negen uur een Spaansch vliegtuig met twee inzittenden op een veld in de nabijheid Langon geland. Het werd, doordat het in aanraking met boomen kwam, beschadigd. De inzittenden verklaarden van Santander te komen en door het slechte weer te zijn verdwaald. 33 dooden, li vermisten en 8 zwaar gewonden. Op een schip te Kongkong heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor een vijf tigtal personen, voor het meerendeel Japan- neezen, om het leven is gekomen. Het schip werd volkomen vernield. Nader wordt gemeld, dat tengevolge van een ontploffing aan boord van een stoom- barkas van de maatschappij „Osaka Sjozen Kaisja" die passagiers vervoerde tien men- schen om het leven zijn gekomen en zeven zeer ernstig gewond, terwijl een veertigtal opvarenden vermist wordt. De vermisten zijn op vier na landverhui zers naar Zuid-Amerika. Er zijn vrouwen en kinderen bij. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. De lijken werden langs de Boulevard en op de daken van gebouwen geslingerd. Een viel op eenige meters af stand van het Reuterbureau, een ander kwam terecht op de veranda van de club van Hongkong. Ook in de haven zijn lijken gevonden. De slachtoffers waren voor een deel eerste klas passagiers voor Sjanghai of Japan, maar het meerendeel bestond uit Japansche derde klas-passagiers. Op het moment van de ontploffing lag de barkas gemeerd. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de ontploffing 33 menschen om het leven zijn gekomen en 8 personen zwaar gewond zijn. Verder worden tien opvarenden vermist. „Socialistische Liga" ontbonden. Op het Zondag te Leicester gehouden congres van de „Socialistische Liga" is besloten, deze organisatie met ingang van 31 Mei te ontbinden, in afwachting van de beslissing, die de komende conferentie der arbeiderspartij zal nemen over het ge schil, dat, deze partijen de liga scheidt. In verband met deze vrijwillige ontbin ding, zullen de vroegere leden van de liga deel uitmaken van het eenheidsfront,. dat met de communistische partij en de onaf hankelijke arbeiderspartij is gevormd. Het gisteren genomen besluit wordt algemeen uitgelegd als een handige manoeuvre, die het bestuur der arbeiderspartii niet zonder meer zal kunnen toelaten. Immers, hoewel de liga verdwijnt, blijft het eenheidsfront, dat de ware oorzaak van het conflict is, be staan en de leiders van de arbeidersnetij zullen eerstdaags moeten uitmaken, of de le den der partij, die in den boezem van het eenheidsfront met de communisten zullen blijven samenwerken, moeten worden uit- gestooten. naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1