Waarom de melkprijs werd verlaagd Verkeersduivel maakt Pinksterreis Het werktijdenbesluit voor kantoren ■Ép'v'.V^fit-?.y Massa-devotie op Pinksteren Radioprogramma een uiteenzetting van orn- N*S«B.-ers met eieren bekogeld Balans: 5 dooden CIEELE ZIJDE. Onderzoek naar de door Industrie- bedrijven betaalde melkprijzen ge last. Men deelt ons van bevoegde zijde het navolgende mede: Gelijk bekend, is per 25 April j.1. de z.g. taxe-prijs voor op regeerings- contract verkochte consumptiemelk met 1 cent verlaagd. Blijkbaar heeft deze verlaging met name in de krin gen der betrokken veehouders eenige ontstemming verwekt, welke tot uiting is gekomen in verschillende over deze aangelegenheid gehou den vergadering. De vraag kwam daarbij naar voren, of het ten deze door de N.Z.C. gevoerde beleid wel juist was geweest. Omtrent deze materie zij thans het na volgende opgemerkt. Volgens de sedert April 1933 in het westen des lands gegolden heb benden consumptiemelkregelingen, moet aan de consumptiemelkveehouders voor de z.g. taxe-melk welke in de tweede klasse is ingedeeld, een prijs worden betaald, welke 1 cent ligt boven de zuivelwaarde en voor 'derde en eerste klasse melk rest). en 1% cent boven deze waarde. Ter bepaling van dezen taxe-prijs dient derhalve de Zuivel- centrale wekelijks de zuivelwaarde vast te stellen. Waar het uiteraard practisch niet mogelijk is wekelijks den melkprijs te va- rieeren, wordt voor de consumptiemelkvee- houders i.z. den melkprijs een rekening-cou rant aangehouden. Is de werkelijk aan de veehouders betaalde melkprijs in een week hooger geweest dan overeenstemt met de berekende, vastgesteld op basis van de zui velwaarde, dan wordt de rekening gedebi teerd en is deze melkprijs lager dan de be rekende, dan vindt crediteering der reke ning plaats. De consumptiemelkers in het westen dos lands waren van oordeel, dat de z.g. Rotter- damsche industrieprijs (een door de Zuivel centrale gebezigde factor voor de bepaling der zuivelwaarde) door deze Centrale op een te laag bedrag wordt bepaald, waaruit der halve een te lage consumptiemelkprijs zou ipesulteeren. Ten aanzien van de jongste melkprijsver laging van 25 April kan nog worden mede gedeeld, dat de stand van de rekening-cou rant reeds geruimen tijd belangrijk ten gun ste van de veehouders was opgeloopen, d.w.z. dat de taxeprijs zich reeds geruimen tijd op een te hoog peil had bewogen. Over deze aangelegenheid werd de betrokken com missie der Zuivelcentrale, waarin ook de veehouders vertegenwoordigd zijn, geconsul teerd. Deze commissie kwam niet tot een eensluidend advies, hoewel door alle leden werd ingezien, dat verlaging van den taxe- prijs noodzakelijk was. Over het tijdstip en de mate van deze verlaging bestond alleen Verschil van inzicht. Het dagelijksch bestuur der Zuivelcentrale besloot den melkprijs met 1 cent te verla gen. Hierbij gaf met name de stand van de rekening-courant den doorslag, terwijl ook de verlaging van den melksteun te dezen mede van invloed was. Uit het voorgaande blijkt, dat de onderhavige melkprijsverlaging op grond van de tot heden gevolgde gedragslijn terecht heeft plaats ge vonden. De verwijten, welke te de zer zake de Nederlandsche zuivel centrale en bepaalde personen zijn gericht, moeten dan ook als mis plaatst worden beschouwd. Naar aanleiding van voornoemde critiek op de zuivelwaardebasis van de rekening courant van melkveehouderszijde werd in middels besloten tot het Instellen van een onderzoek naar de door industriebedrijven in dit district over het afgeloopen con tractjaar werkelijk betaalde melkprijzen. Het spreekt vanzelf, dat, hangende dit on derzoek de huidige werkwijze moet blijven bestendigd. Het arbeiden op Zaterdag en Zondag. Verplichte rustdagen Aan het zoo juist verschenen staatsblad no. SM, bevattende het Werktijdenbesluit voor Kantoren 1937, is het volgende ontleend Artikel 2. Een vröuw mag in kantoren op Zondag den hieronder genoemden arbeid verrichten: a. Het verkoopen van plaatsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewijzen voor pu blieke vermakelijkheden, vergaderingen en tentoonstellingen en het verrichten van administratieve werkzaamheden, onmiddel lijk met bovengenoemden verkoop verband houdende; b. Arbeid in kantoren van bad- en zwem inrichtingen. Artikel 3. 1. Een man of een vrouw mag in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemden arbeid verrichten: Het verkoopen van plaatsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoo pen van toegangsbewijzen voor publieke ver makelijkheden, vergaderingen en tentoon stellingen en het verrichten van admini stratieve werkzaamheden, onmiddellijk met bovengenoemden verkoop verband houden de; Arbeid in kantoren van bad- en zwem inrichtingen; Arbeid in kantoren van Spaarbanken en banken van leening en in kantoren Van andere banken voor zoover de spaarbank- afdeeling betreft. Arbeid tusschen 1 en 2 uur des namid dags onder voorwaarde, dat de arbeid op dien dag niet vóór S'/i uur des voormiddags aanvangt. Arbeid in kantoren van binnenvaart- en sleepdienstondernemingen, die direct ver band houdt met op dien dag aankomende of vertrekkende schepen. 2 Eveneens mag een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namid dags den hieronder genoemden arbeid ver richten: Arbeid in kantoren van notarissen, advo caten en deurwaarders, bestaande in spoed- eischende administratieve werkzaamheden; Arbeid in verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aangevoer de visch- schaal- of schelpdieren. 3 Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags in kantoren den hier onder genoemden arbeid verrichten:; Arbeid in verband met veilingen van land of tuinbouwproducten; Arbeid in kantoren, gevestigd o.a. in de gemeenten Alkmaar en Hoorn, doch ten hoogste tot 4 uur des namiddags en alleen voor zoover de arbeid verband houdt met de op dien dag in die gemeente gehouden weekmarkt. 4 Indien een man of vrouw den in het eerste of tweede lid of een arbeider den in het derde lid bedoelden arbeid op Zaterdag na 4 uur namiddags verricht, mag hij of zij, behoudens het bepaalde in het vijfde lid, in de week, waarin hij of zij arbeid verricht op Zaterdag na 1 uur des namid dags, geen arbeid verrichten, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12'A uur des namiddags. De arbeidstijd van een arbeider in een kantoor moet eiken dag telkens na ten hoogste vijf en een half uur arbeid worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Een vrouw, die in een kantoor arbeid verricht, moet een dagelijkschen onafgebro ken rusttijd hebben van ten minste elf uren, waarin de tijd tusschen 11 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags be grepen moet zijn. Een man, die in een kantoor arbeid ver richt, moet een dagelijkschen onafgebro ken rusttijd hebben van ten minste tien uren. Indien in een kantoor een opeenhooping van werk voorkomt, of zich aldaar bijzon dere omstandigheden voordoen, kan het districtshoofd vergunnen, dat in dat kan toor wordt afgeweken van het bepaalde in zake de rusttijden. Het besluit is.voorts niet van toepassing op arbeid van mannen en vrouwen in: le kantoren van reederijen van zeesche pen; 2e aanneemkantoren van schepelingen voor de zeevaart en van havenarbeiders; 3e kantoren van voor de zeevaart wer kende ondernemingen van stuwadoors, car gadoors, expediteurs, veemen en scheepsbe vrachters 4e kantoren van zeevischexporteurs; 5e kantoren van groenten- fruit- en aard appelenexporteurs; Het treedt in werking met ingang van 1 Juni 1937, behalve voor wat betreft ar beid in bankkantoren en kantoren voor den geld- en effectenhandel, waarvoor dit be sluit in werking treedt met ingang van 1 September 1937. Een antwoord op al te luidruch tige propaganda. Op enkele punten van Utrecht is het gis terenavond eenigszins rumoerig geweest, doordat in de volte de auto's met N.S.B.-ers van de TIagespraak tg. Luiitereu komend, dikwijls langen -tijd móesten stilstaan, welk oponthoud door de inzittenden werd gebruikt om den voorbijgangers, die het drukke ver keer gade sloegen, allerlei verkiezingsleuzen toe te roepen. De omstanders bleken daar van echter in vele gevallen niet gediend. Op een der plaatsen werd met een steen een ruit van een autobus ingeworpen, waardoor enkele personen licht werden gewond. Op een ander punt wierpen omstanders met eieren naar de inzittenden van de bussen. Op meer dan een plaats heeft de politie van den gummistok gebruik moeten maken om de orde te herstellen. DE DRIE MUSKETIER 157. NU BIJT. ALS JE KUNTI Alhos nam het papier, stak het pistool weer in don gordel, ging naar de lamp om er zich van te overtuigen, dat hij niet bedrogen werd, ontvouwde het papier era las: „Op mijn bevel en voor het welzijn van den Staat deed- houder dezes wat hij gedaan heeft. Gegeven in het kamp voor La Roebel le, op den 5den Augustus 1628. Richelieu". „Zoo", zei Alhos, terwijl hij zich den mantel omwierp, „np, heb ik je eindelijk de tanden uitgetrokken, adder, bijt nu alsi je kunt!" En zonder zelfs om te zien verliet hij de kamer. 158. DE KORTSTE WEG. Voor de herberg wachtten de beide man nen, die Mylady zouden vergezellen. „Heeren," zeide Athos, „zooals U weet is het bevel van Zijne Eminentie, de dame zoo vlug mogelijk naar het fort La Pointe te brengen en haar pas te verlaten, als ze aan boord is." Beiden gaven door een buiging te kennen, dat ze hun opdracht hadden begrepen, waarna Athos in den zadel sprong en in galop vertrok. In plaats van den weg te volgen, stak hij dwars de velden door. t ol- gens de oude stelling, dat een rechte lijn de kortste weg is tusschen twee punten, vermeed hij alle bochten en krommingen en hield zijn paard pas in, toen hij eenige honderden meters van het kamp verwijder weer op den weg stond. Hier posteerde hij zich met opgeheven pistool als een schild wacht. W A !*'M rse •"Tfr-r Ondanks het minder fraaie weer was het in het afgeloopen Pinksterweek end toch vrij druk langs den weg cn dientengevolge had ook de verkeersduivel zich weer op pad begeven, omdat hij weet, dat er op zulke da gen slachtoffers zijn te maken. De lijst is ditmaal misschien niet zoo lang als anders, maar nog te velen werden de dupe van eigqn onvoorzichtigheid of noodlottig toeval. Auto geslipt: een doode. Te Rijs bergen is Zaterdagmiddag op den Rijksweg naar Breda een Belgische per sonenauto, die een vrachtauto in snellen vaart passeerde, geslipt, tegen een boom ge botst en vervolgens grootendeels vernield in een bermsloot terechtgekomen. De drie in zittenden, een echtpaar met een achtjarig zoontje, werden ernstig gewond. Nadat gees telijke en geneeskundige hulp was ver leend, zijn de slachtoffers naar het Sint Ig- natiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar bij aankomst het zoontje bleek te zijn overleden. De toestand der beide andere pa- tienten is redelijk. Meisje onder de tram in het centrum van Amsterdam. Temidden van de verkeersdrukte is Za terdagmiddag te ongeveer kwart over één op het Muntplein te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 18-jarig meisje, dat op haar fiets, de richting naar de Vijzelstraat wilde inslaan en daarbij de verkeersregels niet in acht nam, werd aangereden door een tramwagen van lijn 25, welke zich voortbe woog in de richting van het Centraal Station. Toen het meisje, dat gedeeltelijk onder den wagen was geraakt, bevrijd was, bleek zij zeer ernstig gewond te zijn. De geneeskun dige dienst vervoerde haar in zorgwekken- den toestand naar het Onze Lieve Vrouwen gasthuis. Onvoorzichtig den weg overge stoken: een doode. Zondagochtend omstreeks kwart voor elf stak de 22-jarige heer Weys zonder uit te kijken de Antoniuslaan te Blerik over, juist op het oogenblik dat een auto passeerde. Hoewel de bestuurder nog moeite deed een aanrijding te voorkomen, werd toch de heer W. tegen het wegdek gesmakt. Zwaar ge wond werd het slachtoffer in hotel Bos bin nengedragen. Geestelijke en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse, waarna de heer Weys naar het ziekenhuis te Vcnlo werd overgebracht, waar hij des avond is overleden. Na de aanrijding botste de auto tegen een boom en werd zwaar beschadigd.. Vader wil zijn zoontje redden en wordt zelf doodgereden. Op deh Rijksweg tusschen Susteren en Nieuwstad onder Sittard hééft Zondag morgen tegen half elf een doodelijke aan rijding plaats gehad. De heer P. zeis, winkelier te Sittard, was met zijn ~- jarig zoontje wat gaan fietsen. Ter plaatse hadden zii even terzijde van den weg ge rust, toen plotseling de kleine vlak voor een auto den weg overstak. De vader, die zijn kind achterna liep werd door de auto gegrepen eni een dertigtal meters meegesleurd. Hij was zoo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De auto had de kleine nog kunnen ontwijken. Het lijk werd naar het Mjkenhuisje in de gemeente Nieuwstad overgebracht.Het 2-jarig zoontje werd naar het ziekenhuis in Sittard vervoerd, doch bleek slechts lichte verwondingen te hebben opgeloopen. De auto. welke afkomstig was uit Enschede en bestuurd door A. is door de marechaus see van Sittard in beslag genomen. De heer Wetzels, die 43 jaar oud was. laat een we duwe met drie kinderen achter. Onder melkauto geraakt. De 21-jarige melkbezorger M. S. uit Hil- legersberg bij Rotterdam wilde Maandag ochtend in de Meermanstraat zijn melk auto achteruit zetten. De man keek daarbij aan de linkerzijde uit de cabine, om te zien of er niets achter hem stond. Hij be merkte niet, dat de 9-jarige C. G., wo nende in de Meermanstraat aan de rech terzijde probeerde aan de klep te gaan hangen. De jongen greep mis en viel, waar door hij het rechterachterwiel van de auto over het lichaam kreeg. Met ernstige inwendige kneuzingen is de knaap door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij in zeer zorgwekkenden toestand is opgenomen. Burgemeester van. aanrijding gedood. Meerlo bij In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks twaalf uur, is de burgemeester van Meerlo, de heer P. L. A. van den Bergh, bij een aanrijding door een vracht auto om het leven gekomen. De heer van den Bergh reed per fiets van Horst naar Tienray. Door nog niet bekende oorzaak werd hij door een vrachtwagen aangereden en zoodanig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Volgens een ander bericht kwam de heer van den Bergh onder den auto, doordat deze te veel links op den weg reed. Het stoffelijk overschot is naar het St. Antoniusgestirht te Horst overgebracht. Het slachtoffer was 54 jaar en ongehuwd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nog ©en doodelijk ongeluk te Blerick. Zaterdag j.1. is de 71-jarige wielrijder Th. Rosen uit Blerick nabij het kruispunt aan het viaduct te Venlo door een personenauto, bestuurd door den heer A. S. uit Horst, aangereden. Maandagochtend is het slacht offer in het ziekenhuis te Venlo aan de bekomen verwondingen overleden. DE DOMKLOKKEN BEIEREN HET OXFORDLIED. r- Deelnemers uit alle rangen en standen getuigen van de nieuwe gedachte. Utrecht stond gedurende de Pinksterdagen in het teeken van de Oxfordbeweging. Reeds Zaterdagochtend bij het ontwaken werden Utrecht's inwoners herinnerd aan de Oxford- bijeenkomst, die nu reeds sedert ruim een week aan den gang is. De klokken van de Utrechtsche dom beierden in den vroegen morgen het „Bruggebouwerslied" en het Oxfordlied over de stad en herhaalden deze telkens wanneer de tijd voor het klokkenspel wéér was aangebroken. Ook op andere wijze werd muzikaal de aandacht op de Oxford-bijeenkomst geves tigd, en wel door een stadsmarsch van 150 Schotten met, doedelzakken en trommen. Talrijke meetings werden gehouden, waar bij geen groep der bevolking vergeten werd; zoo hield men des nachts speciale samen komsten voor kellners, taxi-chauffeurs, per soneel van schouwburgen, enz. Aan een lunch voor professoren zat o.m. prof. Slo- lomakcr de Bruine cn prof. Vening Meinesz aan. De belangstelling was meermalen zoo groot, dat men behalve de groentenveiling, welke aan 6000 personen een zitplaats bood. terwijl nog velen aan de zijkanten konden staan of buiten op kisten konden zitten, ook nog de Tivoli-zaal in gebruik moest nemen Vooral het binnentreden der buitenland- sche deelnemers wekte groote ontroering. De bijeenkomsten werden door Dr. Frank Buchman, die eenige malen met een K.L.M.- vliegtuig naar Nederland vloog, geleid. Deze dagen, die wel het hoogtepunt vormden, wer den begonnen met het lezen van het Pink ster-evangelie. Een vertegenwoordiger van elke nationaliteit las een vers daarvan in zijn eigen taal. In de vergaderingen hebben een groot aantal personen in korto toespraken getuigd van de verandering die de Oxford-groep in hun leven heeft gebracht, Onder lien be vonden zich, diplomaten en burgemeesters, parlementsleden en artisten, generaals uit den wereldoorlog en zakenlieden, hoogleera ren en journalisten, fabrieksarbeiders en werkloozen, huisvrouwen en dienstmeisjes. De samenkomsten werden onderbroken door samenzang en besloten met een oogen blik stilte en door het door allen, een ieder in zijn eigen taal gebeden „Onze Vader". Gister is de nationale bijeenkomst geslo ten met het voorlezen van openbaring 7 12, waaraan de metropoliet van Britsch-Indiö enkele gedachten vastknoopte en de ver wachting uitsprak dat de menschen hun vertrouwen op God zullen stellen. Het openbare gedeelte'van de Oxford-be- toogjng. in Utrecht is hiermede afgeloopen. Do persoonlijke gesprekken tusschen de deelnemers worden, voor zöover zij nog in de Bisschopstad vertoeven, voortgezet. WOENSDAG 19 MEI 1937. Hilversum I. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek. (Gr.pl.). 8,30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gel kwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 1 \3" Morgendienst. 11/" Het Stichtsch Salon-orkest (Om 12.00 "erichten). I.00 Kinderkoor „De Kleine Harp" m.m.v. soliste. 2.00 Vergadering van den Bond van Meisjes- vereenigingen op Geref. Grondslag, report. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Vervolg van 2.00. 4.15 Reportage uit de Rotterdamsche Dier gaarde. 5.00 Kinderuur. 6.00 Felicitaties. 6.10 „Het Protestantisme in Spanje", caus. 6.25 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binenaanvaringsre- glement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 „Gevolgen der zonde en lijden voor het vee", causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 Herdenking 70-jaar bestaan der Christ. Philantropische Inrichtingen te Doetinchem. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelconcert. II.1512,00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II. V AR A-Ui t zend i n g. 10.0010.20 v.m. en 7.308,00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.05 „Zomeroogst", causerie. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gevarieerd programma (gr.pl.) en causerie over de Nederlandsche Arbeiders beweging (gr.pl.). 11.30 „Voor de werkloozen", causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 „Melody Circle". 1.00 Gramofoonmuziek. I.151.45 Orgelspel. 2/0 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Flierefluiters m.m.v. solist. 7.00 Zang. 7.30 Consequenties van ons geloof in het da gelijksch leven", causerie. 8.05 Herh. SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Orgelspel. 8.45 „Leven en sterven van Hellevoetsluis" reportage. 10.00 Berichten ANP. 10,05 VARA-Groot-orkest m.m.v. solist II.00-12.00 „Fantasia".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3