Verder samengaan Oslo-Staten 1 der De Wieringermeerpolder nog geen aparte gemeente DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Baldwin wendt zich tot de jeugd De Italiaansche onderzeevloot Onderzoek naar de moge van een politiek accoord Humaniseering van den Spaanschen burgerkrijg Militaire dictatuur ia Rusland De bewapening van Hongarije De Oslo-conferentie te Den Haag Incident op het Blauwe Zand weer in scène gezet Ford contra vakvereenigingen WOENSDAG 19 MEI 1937 UITGAVEi N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 8003 De Abessijnsche kwestie opnieuw op het tapijt Verdedig de democratie Hertog van Windsor huwt 3 Juni Litwinof bij Blum en Delbos EERBERICHT DE BILT SEINT* heldersche courant Per vliegtuig reisde de Noorsche minister van buitenlandsche zaken, de heer H. Koht, gisteren van Oslo naar Amsterdam. In Ko penhagen stapte hij over in een toestel van de K.L.M., dat gisterenmiddag omstreeks half drie op Schiphol landde. Op het vlieg veld wachtte de heer Raeder, de Noorsche zaakgelastigde in ons land, den minister op en de beide heeren reden per auto naar Hotel des Indes in Den Haag, waar de heer Koht zijn intrek heeft genomen en waar een verslaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau in den namiddag ge legenheid kreeg den minister enkele .vragen te stellen. De heer Koht blijft hier tot Vrijdag. He den brengt hij een bezoek aan zijn Neder- iandsohen ambtgenoot, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, die hem morgen een lunch zal aanbieden. Vrijdag reist de heer Koht naar Brussel, waar hij een onderhoud met den heer Spaak, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, zal hebben, bevraagd naar het doel van zijn reis ant woordde de heer Koht hierop ongeveer als volgt: Op 26 dezer komt de Assemblee van den Volkenbond te Geneve bijeen. De agenda be vat geen punten van groot belang: slechts het verzoek van Egypte om als ild van den Bond te worden aangenomen en de verkie zing van een rechter in het permanente hof yan internationale justitie. „Het is echter zeer goed mogelijk", aldus minister Koht, „dat er andere belangrijker punten van bespreking in Genève aan de orde zullen komen", Verwacht wordt, zeide de Noorsche minister, dat de Abessijnsche kwes tie weer aan de orde zal komen. „In welken vorm weet niemand, maar nu dit verwacht wordt, leek het mij gewenscht, eens met mijn Neder- landschen en Belgischen ambtge- nooten van gedachten te wisselen over de houding, die de Kleine Sta ten in dat geval zdllen aannemen." Dan ïs er nog een ander punt, dat minister Koht met de heeren De Graeff en Spaak zou wenschen te bespreken. Het lijkt hem gewenscht de moge lijkheid te onderzoeken of de Oslo conventie niet kan worden aan gevuld met een overeenkomst van politieken aard, in dier voege, dat de onderteekenaars een conventie zouden opstellen met betrekking tot de regeling van de controle op de be wapening in hun landen. Tegelijk met het Assemblee komt immers te Genève het bureau van de ontwapenings conferentie bijeen. Van de werkzaamheden van dit bureau heeft minister Koht geen groote verwachtingen. Wel heeft hij vertrou wen in de beraadslagingen van de Kleine Staten onderling over het vraagstuk der ont wapening, die dan het initiatief zouden kun nen nemen tot een conventie als hierboven bedoeld. „Het is een oriënteeringsreis, die ik op weg naar Genève heb ondernomen en die mij, naar ik hoop, in staat zal stellen op de hoogte te komen van de inzichten van mijn Nederlandschen en Belgischen ambtgenoo- ten over vraagstukken van internationale beteekenis, die te Genève in bespreking kunnen komen". Tenslotte deelde de minister nog mede, dat hij niet voor het eerst in ons land was. Hij is er al verscheidene malen geweest. Vijf jaar geleden was de heer Koht, toen nog geen minister, hier als president van een historisch congres. Hij is van huis uit een historicus en heeft hier vele vrienden on der de geschiedkundigen, o.a. de Leidsche Hoogleeraar, Dr. Colenbrander. Beroep op beide partijen. De niet-inmengings-subcommissie heeft gisteren besloten tot beide strijdende par tijen in Spanje een oproep te richten om meer menschelijk te zijn in den strijd en af te zien van bombardementen uit de lucht. In het officieele communiqué wordt ge zegd, dat alle regeeringen het belang inzien van het meer menschelijk maken van het conflict en er voor zijn een oproep te rich ten tot beide partijen. Een tekst hiervoor zal worden opgesteld en in de volgende bij eenkomst van de subcommissie op 24 Mei a.s. worden besproken. Ten aanzien van de Spaansche gelden in het buitenland heeft de subcommissie be sloten een vragenlijst op te stellen en deze voor te leggen aan de regeeringen, die deel nemen aan de niet-inmenging. Verder be sloot de subcommissie een consultatieve technische subcommissie te benoemen, wel ke belast zal worden met het uitwerken van een ontwerp tot het beletten van het vertrek of den doorreis aan niet-Spanjaar- den, welker activiteit van invloed kan zijn op het Spaansche conflict. „Geen enkele Staat is de aan bidding waard van den vrijen mensch.n Minister-President Baldwin heeft gisteren avond in Albert Hall een toespraak gehou den op een jeugdbij eenkomst. «Ik heb mijn tijd gehad en zal weldra 'h de schaduw komen te staan", aldus be- Baldwin. „In de volgende kwart-eeuw 2uh gij geroepen worden uw rol in de we- reld te spelen en zult gij den plicht hebben onze tradities te bewaren. Gij zult de demo cratieën moeten beschermen en het kan zeer ^cl geschieden, dat gij geroepen zult worden "s democratie tegen haar eigen jouten te verdedigen. Moeten de uitwerking van de Volkenbonds Wee en de onderteekening van het verdrag van Versailles op de creditzijde van de a'ans worden geschreven? Twintig jaren lang zouden wij „ja" hebben geantwoord, noch thans zou het antwoord twijfelachtig «in. De Volkenbond en Versailles hebben beide de verwachtingen v an het menschdom teleurgesteld. Des illusie is er voor in de plaats geko men. De persoonlijke vrijheid is opnieuw; in ge- v&ar, omdat men haar in andere landen aan het volk heeft ontnomen. .Sprekende over de herbewapening, zeiae oe minister-president, dat deze het o®re antwoord was op alle pogingen va O'e den vrede liefhebben. Wat echter gevaarlijk is, is het feit, dat in sommige kringen de vre- BALDWIN de tot een hersenschim wordt ver klaard en de oorlog wordt verheer lijkt als het ideaal van een recht schapen mensch. Zoolang het Bnt- sche Rijk bestaat zullen wij onze stem verheffen tegen deze verkeer de ideeën, Baldwin besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Alvorens te eindigen wil ik voor de laatste maal als minister-president voor een groot auditorium van mijn overtuiging blijk geven, een overtuiging, die door mil- liocivm in het Britsche Riik wordt gedeeld. „Vrijheid in de orde. in het kader der wet, met de macht op den achtergrond en niet op den voorgrond, een maatschappij waarin gezag en vrijheid in behoorlijke verhouding zijn vereenigd en waarin staat en burger tegelijk doel en middelen zijn. De oude leer van het goddelijk recht der koningen is dood, maar wij zijn met voor- nemens de leer van het goddelijk recht der staten er voor in de plaats te stellen, want geen enkele staat is de aanbidding waard van den vrijen mensch Het huwelijk van den Hertog van Windsor is definitief vastgesteld op 3 Juni. Het zal op het slot Candé waar hij en mrs. Warfield reeds verblijven worden voltrokken. Weldra de grootste ter wereld. Uit Rome wordt officieel gemeld, dat dit jaar 20 nieuwe onderzeeboo ten op stapel zullen worden gezet. Hierdoor zal het aantal onderzeeboo ten der Italiaansche marine, naar de „Daily Tel." schrijft, op 108 wor den gebracht. Daar deze 108 sche pen op slechts acht na alle van mo dern type zullen zijn, zal Italië dus na voltooiing der bovenbedoelde twintig onderzeebooten de grootste onderzeebootenvloot van de wereld hebben. De „Daily Tel." geeft vervolgens onder staande opgave van de moderne onderzee booten der mogendheden, waarbij inbegre pen de booten, welke in aanbouw zijn of op stapel zullen worden gezet. Bij deze op gave zijn niet inbegrepen de booten, welke krachtens bouwprogramma's uit den wereld oorlog zijn gebouwd. Italië 100 Frankrijk 85 Japan 64 Groot-Brittannië 54 Ver. Staten - 51 Men kan zich eenig denkbeeld vormen van Italië's groote activiteit op vlootgebied wanneer men weet, dat in de periode 1935 1937 44 onderzeebooten op stapel zijn gezet of in opdracht zijn gegeven, terwijl dit ge tal voor torpedobootjagers en torpedobooten 50 bedraagt. Voorts wordt te Rome officieel bevestigd, dat de Italiaansche eilanden in de Middel- landsche Zee met inbegrip van Panttel- laria als vloot- en luchtbasis zullen worden ingericht Instelling militaire raden. Het publiek belang ondergeschikt ge maakt aan dat van leger en vloot. Bij decreet van het centraal executief co- mité wordt volgens Havas in elk militair of vlootgebied een militaire raad ingesteld, be staande uit den commandant der troepen van het gebied en twee andere leden, wier namen zijn gepubliceerd. De raad staat rechtstreeks onder den volkscommissaris van defensie en is ten volle verantwoordelijk voor den politieken en moreelen toestand en voor de voorbereiding voor de mobilisatie van alle troepen van het gebied, die hij zal moeten africhten in een geest van volstrekte opoffe ring voor het vaderland en de Sowjetmacht in een geest van onverzoenlijken strijd tegen de vijanden van het volk, spionnen, twee drachtzaaiers en kwaadwilligen. Deze raad heeft alle gezag wat betreft de voorberei ding met het oog op mobilisatie, de wegen en middelen van verkeer en in het algemeen wat betreft de technische en materieele or ganisatie in zijn gebied. Hij is belast met de organisatie van de luchtverdediging, de militaire opleiding van jongelieden en bur gers, werkzaam bij de organisatie ten be hoeve van het publiek belang. Tenslotte moet het publiek actief deelnemen aan den arbeid voor de organisatie van de lichaams ontwikkeling. Gelijkgerechtigdheid van het land noodzakelijk voor den vre de. De diplomatieke correspondent van het Italiaansche persbureau Stefani schrijft, dat men reeds sedert langen tijd een verklaring van de Hongaarsche regeering met betrek king tot Hongarije's gelijkgerechtigdheid op het gebied van de bewapening kan verwach ten. Nadat Duitschland en Oostenrijk aan hun herbewapening begonnen zijn, was het moeilijk om de bepalingen van het vredes verdrag eenzijdig op Hongarije toe te pas sen, vooral nu de bewapening ondanks den Volkenbond en juist onder de leden van den Volkenbond algemeen is. De Hongaarsche eisch heeft trouwens in de eerste plaats mo- reele en juridische beteekenis, want men kan wel aannemen, dat onder de gegeven omstandigheden, Hongarije reeds geheel en al zijn nationale verdediging verzekerd heeft De openbare meening in Italië gelooft dan ook, dat de gelijkgerechtigdheid van Hon garije noodzakelijk is voor het scheppen van een atmosfeer, die gunstig is voor een vreedzame samenwerking in Europa. In sommige kringen te Boedapest is men van meening, dat de koning van Italië door morgen de groote militaire revue te Boeda pest bij te wonen, van dit standpunt blijk •zal .geven, Ook Guido Schmidt te Parijs. Het Fransche ministerie van Buitenland sche Zaken deelt medee dat minister-presi dent Blum en min. van Buitenlandsche Zaken, Delbos gisteren een langdurig on derhoud hebben gehad met den Russischen volkscommissaris voor Buitenlandsche Za ken, Litwinof. Men kon gedurende dit on derhoud de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen vaststellen. De Oostenrijksche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, is gisteren te Parijs aangekomen, na te Londen zijn regeering bij de kroning te hebben ver tegenwoordigd. Heden zal hij een bezoek brengen aan minister Delbos, die te zijner eer een lunch zal aanbieden op Qai d'Or- say. Guido Schmidt zal verder een bezoek brengen aan het Oostenrijksche paviljoen op de tentoonstelling en aan de tentoonstelling van Oostenrijksche kunst in het Jeu de Paume-museum. I i Mogelijkheid om handelsbelem meringen te beperken, Havas meldt uit Brussel: Naar verluidt zal op de nieuwe conferen tie van vertegenwoordigers van de z.g. Os- lo-staten, die 24 dezer te 'S-Gravenhage zal worden gehouden, een overeenkomst onder teekend worden, welke een beperkte betee kenis zal hebben, maar een belangwekkende toekenning van wederzij dsche handelsfa ciliteiten zal bevatten. De Belgisch-Luxemburgsche Unie en Ne derland zullen eenige contingenten afschaf fen of uitbreiden ten aanzien van de mede-onderteekenaars Zweden, Noor wegen en Finland zullen verscheidene dou anetarieven consolideeren. Denemarken zal zijn deviezenregeling ge deeltelijk verzachten. De lijsten van afge schafte of uitgebreide contingenten, van geconsolideerde heffingen en van monetaire maatregelen zullen nauwkeurig vastgelegd worden. Havas voegt aan zijn bericht toe, dat men in gezaghebbende Belgische kringen hierin het bewijs ziet van de mogelijkheid de han delsbelemmeringen, zelfs tusschen landen met verschillende handelspolitieke stelsels, te beperken. Reconstructie door de politie. In de 'Amelandstraat te Amsterdam heeft de recherche van het bureau Adelaarsweg het incident, dat zich Vrijdagmiddag j.1. bij het bezoek van den heer Mussert voordeed, gereconstrueerd. Van de betrokken partijen was hierbij al leen de werklooze arbeider Melchers aan wezig, dien de N.S.B.-leider geslagen zou hebben. Inmiddels heeft Melchers nog een aan klacht ingediend bij den commissaris van het bureau Adelaarsweg tegen de redactie van het nationale dagblad, wegens beleedi- ging. In een hoofdartikel, waarin het ge beurde op het Blauwe Zand gememoreerd wordt, wordt Melchers o.a. een laaghartige aanrander, een uitgeworpene uit de gemeen schap der rasechte Nederlanders genoemd. Verwachting: zwakke tot matige, Noordoostelijke tot Zuid oostelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken met tij delijke opklaring, waarsch. nog regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: nog re genachtig. Barometerstand hedenmorgen 8 our76.3 MOORD IN DE PARIJSCHE METRO. Eergisteravond omstreeks zeven uur is in de Parijsche metro een moord gepleegd, waaromtrent tot dusver niemand eenig licht kan verschaffen. Toen de metro aan het station Porte-Dorée stopte en een jeugdig officier van gezond heid tezamen met twee dames, vervolgens drie jonge meisjes in den eerste-klaswagen stapten, zagen deze laatsten eensklaps een jonge vrouw, die geheel alleen in den wa gen had gezeten, ineenzinken. Een mes waa haar in den nek gedrongen. De officier van gezondheid boog zich over de vrouw, zeide: „Een slagader is doorge stoken, daar is niets meer aan te doen"; hij stapte onmiddellijk weer uit, gevolgd door de beide dames. De drie meisjes riepen om hulp, het slachtoffer werd naar het hospi taal gebracht, waar zij bij aankomst over leed. Uit haar papieren bleek, dat de vermoorde vrouw Laetitia Toureaux, geb. Nourissa, heet te; zij was een Italiaansche. Sedert twee jaren was zij weduwe, doch uit de in haar appartement gevonden brieven, was op te maken, dat zij met tal van mannen liefdes betrekkingen onderhield en een zeer onge regeld leven leidde. Niemand heeft iets gezien van de omstan digheden, waaronder de moord is geschied. Martin zal de arbeiders organi- seeren. De Amerikaansche Union of Automobile Workers heeft verklaard volgende week 'n begin te zullen maken met de organisatie van de arbeiders der Fordfabrieken. Ford heeft, naar Havas uit Detroit meldt, thans een circulaire samengesteld, die 17 Mei a.s. aan alle bij zijn fabrieken te werk gestelde arbeiders werd toegezonden. In deze circulaire doet Ford een aanval op de vakvereeniging. „Het is niet noodig" aldus Ford „dat men aan een buiten staander betaalt om het recht te krijgen bij Ford te mogen werken. De arbeiders berok kenen zich hier zelf nadeel mee". Hij wijst er verder op, dat hij steeds een zeer royale loonpolitiek heeft gevolgd en beschuldigt de U. A. W. ervan den arbeid te willen mono- poliseeren. De president der U. A. W., Homer Martin, heeft verklaard, dat hij zijn hoofdkwartier te Dearborn vlak bij Detroit zal opslaan en Maandag zal beginnen met het organiseerea van de arbeiders. Martin heeft een commissie geïnstalleerd, die een aanleiding moet zoeken voor een ge rechtelijke vervolging tegen Ford wegens het verspreiden van geschriften tegen den vak bond, hetgeen schending van de Wagnec Labor Relations Act zou zijn. De bevolking ondergaat nog fe veel wijziging. Eerst over vijf jaren zal de op bouw zich hebben voltrokken. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen ingepolderde of in te polderen ge deelten van het IJsselmeer, wordt het vol gende ontleend: De samenstelling van de bevolking onder gaat nog geregeld wijziging, waardoor bij onmiddellijke stichting van een gemeente het plaatselijk bestuur al spoedig zou blijken niet meer een afspiegeling te zijn van de be volking. Bovendien zal de plaatselijke gemeenschap voorshands nog niet in staat zijn uit eigen inkomsten in haar huishouding te voorzien, zoodat ongetwijfeld een financieele band met het rijk zou moeten blijven bestaan, zou al thans een plaatselijk bestuur zijn taak naar behooren kunnen verrichten. Thans valt moeilijk te overzien, op welke wijze een ge meente zou moeten worden uitgerust, terwijl niet vaststaat, dat bij den verderen opbouw geen moeilijkheden met een autonoom ge meentebestuur zouden zijn te wachten. Van een waterschap komt voor- loopig nog niets. De geheele Wieringermeer is voorloopig nog rijkseigendom, in verband waarmede het weinig zin zou hebben reeds thans tot de op richting van een Waterschap te komen. Nog tal van revisie-werkzaamheden aan de be staande waterbouwkundige werken moeten worden verricht, waarvan de kosten door het rijk zullen moeten worden gedragen. Beter dan door een waterschap kunnen deze wer ken worden uitgevoerd door den bestaanden in het openbaar lichaam te incorporeeren dienst, die met de uitvoering van deze wer ken vertrouwd is. Uit den aard der zaak zul len voorbereidende maatregelen worden ge troffen, welke den overgang naar een wa terschap, zoodra de tijd daarvoor rijp geacht wordt, vergemakkelijken. De werkingsfeer van het openbaar lichaam over de gemeentelijke zorg in de Wieringermeer zal zich niet langer dan over 5 jaren uitstrek ken. Tegen het einde van deze pe riode mag worden aangenomen, dat de opbouw zich heeft voltrokken en de toestanden op verschillend gebied zich in die mate hebben geconsoli deerd, dat inschakeling van een nor male gemeente mogelijk is. Het ligt in de bedoeling van de regeering, in de eerstkomende jaren de noodige aan dacht te schenken aan de stichting van meer kleine bedrijven in de Wieringermeer. Zij meent evenwel met deze kleine bedrij ven niet zoo ver te moeten gaan, dat eer rationeele bedrijfsuitoefening in gevaa wordt gebracht

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1