Krachtige regeerings- verklaring van Negrin Eindelijk Iran verlaten De as Rome-Berlijn ia beeld SPANJE Nationalisten dringen Amorebieta binnen Dc stakingsepidemie in Frankrijk De „Hindenburg'-ramp Geen dictatuur in Polen Joegoslavië bestrijdt muskieten met vleermuizen Dood van Russisch emigrant te Parijs Dreigende mijnstaking in Engeland Namen van Joodsche goochelaars weggegoocheld STILTE AAN DE OVERIGE FRONTEN. Na hevigien strijd zijn de natio nalisten erin geslaagd Amorebieta binnen te dringen. De ontruiming van deze stad wordt door Bilbao be vestigd. De achterhoede der regeeringstroepen le verde tot het uiterste strijd. Alle belangrij ke militaire voorraden zijn door de regee ringstroepen meegenomen. De rechtschen trokken een geheel ver woeste stad binnen. Radio Bilbao beweert, dat dit komt door het groote aantal brand bommen, dat de nationalisten op de stad hebben geworpen, doch de rechtschen zeg gen. dat de Basken de stad in brand hebben gestoken. Deze, die in goede orde terug trokken hebben nieuwe stellingen 'bezet bij Leniona, 16 K.M. ten Zuid-Oosten van Bil bao. Van de overige fronten valt weinig nieuws te melden. Slechts kleine schermutselingen doen zich voor. Stilte rondom Madrid. Tot het vallen van den avond heeft gis teren rond Madrid volkomen rust geheerscht In den loop van den dag werd melding gemaakt, dat de regeeringstroepen hun po gingen in den sector van Avila voortzetten. Na een overval kon een belangrijke pa trouille der regeeringstroepen in de eerste huizen van Las Navas doordringen. De opstandelingen schijnen van dit gedeelte van het centrale front de troepen grooten- deels te hebben teruggetrokken. Geduren de een tweetal uren hebben de troepen van Franco nabij Maranosa aan het Jara- ma-front aangevallen, doch werden gemak kelijk teruggeslagen. Kabinet Negrin in Baskenland gunstig ontvangen. De vorming van de nieuwe regeering te Valencia is in het Baskenland gunstig ontvangen, vooral is men tevreden dat drie Cortesleden, die voor Bilbao zijn geko zen, zitting hebben in de nieuwe regeering, n.1. Prieto, Zugazagoitia en Uribe. Is dat niets voor ons? Te Osiek (Joegoslavië) dat, zoodra het warme weer zijn intrede heeft gedaan, al tijd zeer van de muggenplaag te lijden heeft, zullen speciale houten torens wor den gebouwd om de vermenigvuldiging van vleermuizen te bevorderen. Men is namelijk tot de slotsom ge komen, dat ae muskieten het best bestreden kunnen worden met be hulp van vleermuizen, en men haalt daarom duizenden van deze dieren naar de stad en het omliggende ge bied, waar ze in de houten torens zullen worden ondergebracht. Bovendien zullen de moerassen rond de stad eens per week met olie besproeid worden, terwijl de rivier de Drava gerei nigd zal worden. Zouden wij, nu bij ons een muggen plaag direigt, ook niet eens probeeren, wat vleermuizen naar dezen kant te lokken? De reizen der Staatslieden als koortsthermometer. Wij drukken hierbij af een zeer interes sant kaartje, waarop in schema de reizen der Europeesche staatslieden vanaf Augus tus 1936 tot en met de laatste reis van Ge neraal Goering naar Venetië zijn aangege ven. De verbinding RomeBerlijn werd ge opend door het bezoek van Graaf Ciano naar Berlijn (reis no. 4) in October 1936; in Januari '37 bracht Generaal Goering een tegenbezoek aan Rome, in de maand April herhaalde hij het bezoek, direct gevolgd door de reis van Baron v. Neurath in Mei (reis 21 en 22). Sindsdien is de as RomeBerlijn in werking getreden. De onderlinge knoop punten verdeelden zich van Italië uit over Turkije, Oostenrijk, Joego-Slavië en Duitsch- land. VVeenen bleef onderling verbonden door Rome en Berlijn. Frankrijk verbonden met Rusland door een militair verdrag en Tsje- cho-Slowakije eveneens verbonden met Mos kou, vormen tesamen de as ParijsPraag Moskou. Daar de Kleine Entente nog weinig betee- kennis heeft, nu de onderlinge belangen verdeeld zijn, is Tsjecho-Slowakije door den invloed van de as RomeBerlijn door zijn geografische ligging in het gedrang geko men. In Weenen kwam 11 Juli '36 het Duitsch- Oostenrijksch accoord tot stand, eveneens werd hier 12 Nov. '36 een conferentie géliou- den tusschen OostenrijkHongarije en Italië In Belgrado werd een Joego-Slavisch Bulgaarsch pact gesloten (24 Jan. '37) even eens kwam hier tot stand het Joego-Slavisch Italiaansch pact (25 Maart '37), 1 April werd te Belgrado de raad der Kleine En tente gehouden. Te Athene confereerde de Balkan-entente (18 Febr. '37). Genève, het vredesinstituut blijft onge moeid en wordt den rug toegekeerd. jT REUtU DER STAATSE IE DER DR. Schacht Pawjs. maarsch.smigly.ryde h parus M GWOO SCHM/DT U ROME GR CIA HO H BERE 'JA M GUIDO SCHMIOr U BERtETU kOLOUEL BECk R LOUOEU Autouesco u papus Geu goerihg u Rome M kUSTÜARAS a Milaau OER GOERIUG WARSCHAU BAROR 1UEURATHR WEEUEU KAUS SCUUSCUUIGi UBOEDAPEST KOU LEOPOlDM U. LOUDEU GR.ClAUO H. BELGRADO pres. beu'es u Bei grado DR Schacht y. Brussel KansSchuscuuigg u eeueT/é kOL. BECK U. BOEKAREST M DALADIER U LOUDEU MPEDEU y BRUSSEL GEU GOERIUG H ROME BAROR Y NEURATU N ROME GEU. GOERIUG U VEUETIE AP? mci 36 37 P STEDEU WAAR E EU cour ere u- TIE OF EEU aVEREEUKOMST GESLOTEN WERD CONTACTL'JH LOHDEU (POLEH-ROEMEHIÊ -ERAHKR'JK) >15 PAR'JS-PRAAG-MOSKOU De orde zal worden gehandhaafd. In de regeeringsverklaring van Negrin wordt o.m. gezegd, dat de regeering zich beschouwt als de bevoegde vertegenwoordig ster van alle partijen, hoewel zij het be treurt, dat deze niet tevens de vakvereeni- gingsorganisaties omvat. Zij hoopt echter dat de vakbonden hun houding zullen wij zigen. De regeering acht het haar voornaamste taak de volksmassa naar de overwinning te leiden in den strijd tegen de opstande lingen en indringers, in de overtuiging dat in Spanje geen vrede mogelijk is, „zoolang de opstand niet volkomen is verpletterd". Zij zal de orde achter het front met kracht handhaven en geen uit wassen dulden. Zij zal in het bij zonder streven naar een eenvormige leiding van de militaire operaties, evenals van de politieke en economi sche actie. In internationaal opzicht zal de regee ring den weg volgen, die door het vorige ministerie is uitgestippeld, en bijgevolg pro testeert zij opnieuw krachtig tegen de be perkingen, welke bet niet-inmengingspact aan haar rechten van wettige regeering op legt. Minister-president Negrin heeft ten aan zien van zijn plannen voorts nog. medege deeld dat, gezien het geringe aantal minis teries, de Opperste. Oorlogsraad zal worden opgeheven. Als zoodanig zal voortaan de in voltallige zitting vergaderde ministerraad optreden. De generale staf zal gereorgani seerd worden, en zijn bevoegdheden uitge breid. Zich uit de vierde verdieping geworpen. Preobajenski, lid der tsaristische politie, die zonder middelen was en een toevlucht had gevonden bij het Leger des Heils te Parijs, is uit een venster op de vierde verdieping ge vallen en om het leven gekomen. De politie stelt een onderzoek in. Het blijkt, dat Preobajenski reeds vorige week Woensdagnacht na zijn val stervend naar een ziekenhuis is gebracht. De com missaris van politie is op grond van zijn onderzoek tot de slotsom gekomen, dat de emigrant de hand aan zichzelf heeft gesla gen. In niet geteekende brieven werd be weerd, dat hij door andere personen zonder bestaan, die eveneens bij het Leger des Heils onderdak hadden gevonden, uit het venster zou zijn geworpen. Aan all« kanten nog arbeids onrust. De caddies van het golfterrein van Saint Cloud nabij Parijs zijn gistermorgen in sta king gegaan. Zij eischten een collectief ar beidscontract en gaven het voornemen te kennen het terrein te bezetten. Na de komst der politie ontruimden zij evenwel het veld. Nadat de staking te Saint Cloud was uit gebroken, zijn ook de caddies van verschei dene andere golfterreinen, o.a. te Garches, Saint Germain, Ormesson, Mary en Chan- tilly in staking gegaan. Het bestuur van de Countryclub van uar- ches is bijeengekomen om de voorwaarden voor een accoord met de stakende caddies te bestudeeren. Dezen handhaven hun stand punt in afwachting van een oplossing van het ministerie van arbeid. Zaterdagavond hebben in een garage in een- der voorsteden van Parijs ongeregeld heden plaats gehad, doordat de directie een aantal autowasschers had ontslagen. Leni ge personen werden gewond en een persoon werd gearresteerd. In bet departement Hérault is de staking der bakkers algemeen. De patroons1 verlan gen, een verhooging van den broodprijs, de bakkersknechts een verhooging hunner loo- nen. De broodvoorziening wordt door mili tairen verzorgd. Tengevolge van een staking der zeelie den te Bordeaux hebben de mailschepen „Asie" en „Meknes", alsmede een aantal vrachtschepen, hun vertrek moeten uit stellen. In een gistermorgen te Parijs gehouden vergadering hebben de stakende kappersbe dienden besloten de staking te doen voort duren. /erklaring van lid der bemanning. Inzake de ramp met de „Hindenburg' heeft, volgens Un. Press, Helmuth Lau, lid der bemanning van liet luchtschip, voor de onderzoekingscommissie verklaard, dat de brand waarschijnlijk in cel 4 is uitgebro ken, waarin zich waterstofgas bevond. De vlammen sloegen snel op de cellen 3 en 5 over. Juist vóór de ontploffing, verklaarde Lau, had hij een landingslijn losgemaakt, die ergens was blijven „haken". Toen hoorde hij plotseling het geluid van een explosie boven zich. „Ik zag binnen uit de gascel een vlam omhoog schieten, die eerst roodgeel ge kleurd was", verklaarde de getuige. „Zoo dra liet vuur lucht kreeg, werd de vlam zoo hel als de dag en tastte het heele lucht schip aan. Lau had, toen het brandende gevaarte op den bodem was terecht gekomen, op den rug temidden van de wrakstukken gelegen. Daarna had hij zich daaruit vrij gemaakt en een lid der bemanning geholpen bij het reddingswerk. De iandingsequipage belette hem evenwel naar het wrak terug te keeren en aan het reddingswerk deel te nemen. Op de vraag, wat zijn opmerkzaamheid het eerst op het vuur gevestigd had ant woordde hij, dat het geluid der ontploffing hem naar boven had doen kijken. Het geluid kwam uit dezelfde richting waar het vuur woedde. AMERIKA HEEFT NOG VOOR 3000 JAAR STEENKOOL. Julian D. Conover, de secretaris van het te Cincinnati gehouden Amerikanasche mijn congres, heeft verklaard, dat de Amerikaan- sche voorraden steenkool voldoende zijn om voor nog drieduizend jaar de voornaamste bron van licht en kracht te blijven vormen. DE TIGRIS BUITEN ZIJN OEVERS. DE WOESTIJN OVERSTROOMD. BAGDAD. In Mei. Het is gelukt: Ik bevind me aan de an dere zijde van de Iransche grens, doch het heeft heel veel voeten in de aarde gehad eer het zoover was. Te Teheran wilde men om niet nader verklaarde redenen me geen vi sum voor vertrek geven. De Nederlandsche gezant heeft brieven geschreven, getelefo neerd met het Iransche ministerie van bui- tenlandsche zaken, een persoonlijk onder houd gehad met den Iranschen minister, de Belgische gezant heeft schriftelijk tegen over de Iransche overheid zijn leedwezen te kennen gegeven over de moeilijkheden, wel ke me in den weg werden gelegd, directies van Nederlandsche en Belgische bladen heb ben bij Iransche diplomatieke vertegenwoor digers in Europa woorden van protest laten hooren en eindelijk, na vier en dertig dagen wachten, werd me dan het uitreisvisum ver strekt en kreeg ik dus het recht het land te verlaten, maar daarmede waren nog niet alle moeilijkheden overwonnen. Reeds meer dan een maand lag er geld voor mij te Bagdad, doch daaraan had ik te Teheran niet veel. Dit geld naar Teheran te laten ko komen zou heel veel tijd vorderen en boven dien bestaat er in Iran een zeer strenge „de- visenverordening". Had ik dit geld eenmaal binnen de Iransche grenzen gehad, dan zou ik het zonder een bijzondere vergunning niet meer uit hebben mogen voeren en het verkrijgen van zulk een vergunning vordert tijd, zoodat ik kans zou hebben gehad, dat mijn uitreisvergunning intusschen was ver- loopen, waardoor ik een nieuw aan zou heb ben moeten vragen, wat misschien weder maanden zou hebben gekost. De financieele bezwaren wist ik evenwel te overwinnen op een wijze, die ik om verschillende redenen hier liever niet uiteen zal zetten. Maar daarna kwam de vraag hoe ik de reis verder zou maken. Mijn tocht over land voortzetten tot aan de Engelsch-Tndische grens was vol komen onmogelijk geworden, daar de gel digheidsduur van mijn uitreisvisum niet moer clan - acht dagen bedroeg en de kans, dat ik in dien tijd de Engelsch-Britsche grens zou kunnen bereiken, buitengewoon gering was. Er bleef mij reeds om deze redenen slechts één weg over, die naar Bagdad, de hoofdstad van Iran. Een trein loopt bier niet en evenmin een geregelde automobieldienst. Men moet zich dus tot een der bestaande reisbureaux wen den om een plaats te verkrijgen in een auto mobiel, welke naar Bagdad vertrekt. In de zen tijd, na de invoering van de devisen- verordening, verlaten vele Europeanen, ar beiders en ingenieurs, Iran. Welke reden hebben zij in het land te blijven indien ze toch geen verdiend en overgespaard geld naar huis kunnen zonden? Ook reizen thans vele Iraniërs naar Europa om de Parijsche wereldtentoonstelling te bezoeken. Zulke rei zigers zijn voor reisbureaux betere klanten dan ik, die vooreerst slechts naar Bagdad wilde, de eonige buitenlandsche stad, waar heen men de reis te Teheran met Iransch geld kan betalen. De andere reizigers had den dus steeds den voorrang. Éénmaal had men mij réeds een plaats in een automobiel toegezegd, doch op het laatste oogenblik nam een ander, die naar Londen reisde, die plaats in. Negen automobielen tegelijk vol met reizigers vertrokken en ik mocht toe kijken. Behalve de reisbureaux heb ik alle mogelijke garages afgeloopen en ten slotte was het lot me gunstig en in een garage vond ik een automobiel, welke naar Bag dad zou vertrekken en ik kon zelfs de plaats naast den chauffeur krijgen, natuur lijk tegen extra-betaling. We waren sléchts met ons tweeën passagiers, wat de reis nog eens extra-duur maakte. Onderweg hoopte de chauffeur echter over kortere afstanden er nog eens nu en dan een paar passagiers bij te krijgen, wat hem ook gelukte. Met het zoeken van een reisgelegenheid waren evenwel dagen verloren gegaan en de tijd begon te dringen, wilde ik nog over de grens komen, voordat mijn uitreisvisum, waarop ik meer clan een maand had moeten wachten, verloopen was. Ik stond er daarom op, dat het vertrek zoo spoedig mogelijk plaats had en op een zeer ongunstig uur, te gen den avond vertrokken we. Den volgen den avond reeds zonden we over de grens moeten zijn en dus een afstand moeten heb ben afgelegd van 776 kilometer, waarbij we tweemaal meer clan 2800 meter hoog zou den komen en enkele zeer moeilijke passen te passeeren zouden hebben. Het was feitelijk een treurig afscheid van Teheran. Ik was er, terugkeerend van het gevechtsterrein in Abessinië, gekomen om er mijn motorfiets met zijspanwagentje en mijn ouden Tsjechischen reismakker van vele jaren terug te vinden. Mijn machine was gestolen, mijn reismakker spoorloos verdwenen en alleen, in een automobiel van een garage moest ik den tocht naar Bag dad ondernemen. Het proces betreffende mijn machine is nog niet ten einde. Mijn ad vocaat meent, dat ik het winnen zal-, doch ik heb minder vertrouwen. Over mijn ouden makker hoorde ik onderweg nog een nieuw gerucht. Te Hamadan vertelde me een chauffeur, die me van vroeger kende, dat hij twee maanden geleden mijn ouden mak ker had gezien op weg naar Europa. Is dat waar? Ik zal trachten te Bagdad er naders over te vernemen. Tot op het laatste oogenblik hieven in Iran moeilijkheden me vervolgen. Nog had den we Teheran geen uur verlaten, of er brak een hevig onweder los. De geheele he mel scheen in vlammen te staan en nu en elan kletterde een regen neder, die aan een wolkbreuk deed denken. Het slechte weder, later nog verergerd door een heftigen storm, hield aan en te Kazvin, de vroegere Perzische hoofdstad, op 147 kilometer van Teheran drong zich de vraag, of het niet beter was in die stad den nacht door te brengen, maar gezien het feit, dat mijn uitreisvisum na goed vier en twintig uur verloopen zou zijn, wilde ik doorrijden. Mijn medepassagier had geluk kig eveneens haast, zij het om een geheel andere reden. Hij had eenige tientallen bus sen caviaar bij zich, die. hij te Teheran had gekocht en zoo spoedig mogelijk te Bagdad af wilde leveren. In den telkens weder door den bliksem verscheurden nacht zetten we onzen tocht voort, wat niet zonder gevaren was, daar we tusschen Kazvin en Hamadan over den bergpas van Aveh moesten trekken, op een hoogte van 2867 meter. Langzaam ging het voorwaarts over den sterk slingerenden weg tegen een st,eile helling. Nadat we meer dan duizend meter ge klommen waren, hield het onweder op, maar weldra moesten we iets nieuws bele ven. We kwamen in een sneeuwstorm. Wild dansten de witte vlokken om onzen wagen. Toon we kwamen hij het gehucht Siadahan achtten we allen het heter daar het einde van den sneeuwstorm af te wachten. Enkele uren zaten we daar in 'n „tsjai-chane" (thee huis), verkleumd, ons warmend hij een „mangaal" (houtskoolcomfoor). Toen de sneeuwstorm had opgehouden, trokkon we weder verder. Van de sneeuw hadden we niet veel last meer, daar deze in dezen tijd van het jaar, eerste helft van Mei, ook in deze streken slechts heel kort blijft liggen. Door de natheid van den weg moest de chauffeur evenwel de uiterste voorzichtig heid in acht nemen en we vorderden slechts langzaam. Met nog een korte rust bij een „tsjai-chane" réden we den geheelen nacht door. Het weder werd evenwel steeds beter en het was een stralendé dag, dien ik over de hergen van Iran zag aanbreken. 's Morgens vroeg waren we te Hamadan, het vroegere Ecbatana. Daar ik, in verband met mijn uitreisvisum nog denzelfden dag over de grens moest komen, trokken we da delijk verder. Tijd om te eten was er niet, doch allen hadden we eetwaren bij ons, ik harde eieren, brood en eenige balletjes ge hakt vleesch. Tusschen Hamadan en Kermansjah ligt de bergpas van Assadabad, waar de weg stijgt tot een hoogte van 2893 meter om daarna met ze?r sterke hellingen, vaak langs diepe afgronden, af te dalen. Het was reeds laat in den namiddag, toon we aankwamen te Kermansjah, op nog ruim tweehonderd kilometer van de grens. Reeds een kleine vijftig kilometer voor Kermansjah had ik bemerkt, dat onze zwaar vermoeide chauffeur neiging vertoon de in te slapen. Eenige malen had ik hem aan moeten stooten om hem wakker te hou den. Met hem thans dadelijk den tocht voort te zetten .scheen me in hooge mate onge wenscht, vooral daar we tusschen Ker mansjah en de grens nog eens een zeer moeilijke afdaling zouden krijgen bij de Peitach-pas. Volgens mijn uitreisvisum moest ik evenwel nog denzelfden dag over de grens zijn. Met den directeur van het zomerhotel Hellal hen ik naar de politie ge gaan en daar bleek men gemoedelijker dan te Teheran. Zonder er veel over te praten verlengde men mijn uitreisvisum met viif dagen. De chauffeur kon eens uitslapen en ik ook. Den volgenden namiddag zouden we te Bagdad zijn, doch ook dit liep anders. Door den zeer hoogen stand van de rivier den Tigris was in de omgeving van Bagdad een groot gedeelte van de woestijn... over stroomd en het werd nacht eer we met een zeer langen omweg naar het zuiden Bagdad binnen reden. Dezen tocht van Teheran naar Bagdad met sneeuw in de bergen van Iran en water in de woestijn zal ik niet zoo spoedig ver geten. J. K, BREDERODE, In het hoofdkwartier van den algemeeneu hond van mijnwerkers heeft men gisteren middag verklaard, dat zich geen nietig feit heeft voorgedaan in de ontwikkeling van het conflict. Zaterdag a.s. zullen da laatste instructies inzake een staking van acht dagen worden gegeven. Morgenochtend zal het bestuur van den bond te Londen bijeenkomen, doch de leiders hebben verklaard, dat hier slechts sprake is van een normalen gang van zaken. De Koning heeft gisterenmiddag den mK nister van Mijnbouw, Crookshank ontvangen' en heeft met hem de dreigende algemeens staking van de mijnwerkers tengevolge van het conflict in Nottingham Shire besproken. Het land wil vrede, Op het regionale congres van het „Kamfl der Nationale Eenheid" te Bialistou in Po< len, heeft de voorzitter van de landbouw organisatie van deze partij, generaal Galica, een rede gehouden, waarin hij uiting gat aan de vredelievende gezindheid van Polen, Hoewel, zoo zeide bij, de afbakening oik zer grenzen onze nationale rechten niet geheel bevredigd heeft en duizenden Polen buiten onze grenzen zijn gebleven, is elk oorlogszuchtig oogmerk ons volkomen! vreemd. Wij willeij den vrede en niets ain ders. Wij willen geen totalitaire staat zijn, Ons bewind is gebaseerd op de grondwet, die de handteekening van den vernieuwei! van Polen, maarschalk Pilsoedski, draagt. De omstandigheid, dat ons openbare levert niet gegrond is op dwang of geweld jegens eigen onderdanen, doch op de loyale afba- kening hunner plichten en rechten, maakt onze superioriteit over de totalitaire staten uit. De laafste editie van het vaktijdschrift van de Duitsche Rijkskamer voor het IJ1®* ater bevat een verbod voor Duitsche goocn laars om de naam „Bellachini" te voei® Volgens het blad betreft het hier niet r' kunstenaarsnaam, doch slechts het auto ken van een Joodsche reclame De Jood Bellachini was een van de roemdste goochelaars, die Duitschland ne gekend. Ilij trad o.m. aan het Hof op, verwierf zich in Duitschland de naam lerweltszauberer". Ilij stierf in 1335. Na dood teerden velen nog op zijn roern' c zijn naam aan te nemen. T)e bekendheid zijn naam was zoo groot, dat het w Bellachini een soortnasfm is geworden goochelaars. Het Derde Rijk staat dezen soorm thans niet meer toe; hij is in strijd met Duitsche raspolitiek. ASCII VAN LORD SNOWDEN WORD1' OVER DE HEIDE VERSTROOID. In allen eenvoud heeft gisteren in het lumbarium van Golders Green te Lon". de bijzetting plaats gevonden van ou nister Lord Snowden, die Zaterdagmoff jl. aan hartverlamming overleed. Er w®1 godsdienstoefening gehouden die werd WP* woond door Lady Snowden en enkele wanten en intieme vrienden. Binnenkort zal een belangrijke p'ec T v, beid plaats hebben op de vlakte van kornshaw in Yorkshire, waar de asc'h den staatsman overeenkomstig diens la wenschen over de heide zal worden e strooid. DE ONTPLOFFING OP HET JAPAN'SCHÊ MOTORSCHIP Naar uit Hongkong gemeld wordt, aantal dooden tengevolge van de on Lj fing op het Japansche motorschip ,oC 'rfi zoo hoog als oorspronkelijk gemeld Er zijn twintig personen gedood en cte zwaar gewond.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2