1WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Zes dooden bij auto-ongeluk Auto met N.S.B.-ers aangevallen Schoonheidskoninginnen en een afgekeurde merrie De Mijdrechtsche millioenenzaak Veilig rijden van vrachtauto's Radioprogramma Motorfiets botst tegen auto Avontuur met een postbode. Iedereen heeft wel eens den indruk, dat de houding van dezen of gene jegens hem f is veranderd. j Soms is het verbeelding, soms is het zeer stellig géén verbeelding. j Met den brievenbesteller was alle twijfel j uitgesloten. Hij was een ander mensch te- gen mij geworden. Wanneer bij ons aan den rand van de I stad woont, is men voor den brieven- i besteller geen nummer. Dat klinkt een beetje vreemd, want als men voor iemand „een nummer" en-niets-dan-een-nummer is, dan is het voor den brievenbesteller, die eerder zal zeggen „Dag meneer 19a", of „Dag mevrouw 14 huis" dan „Dag meneer of mevrouw Van Weesdesteijn de Smit". Maar daarbuiten, waar de huizen niet schouder aan schouder staan, waar een huis een rustpunt is, zelfs voor den post bode, is men ook nog een beetje mensch voor hem. Hij spreekt met den hond, hij be kijkt den tuin en geeft nuttige wenken, hij voorspel het weer en hij houdt de expres-bieven vast voor de tweede bestel ling, om ons niet wakker te porren; kort om, wij kosteren wederzijds humane ge voelens. Misschien moet ik het zóó verklaren, datimaar ik zal niet op de geschiede nis vooruitloopen. Het is nu ruim een week geleden, dat er bij ons werd gebeld. Daar ik juist op dat oogenblik dooor het raam onzen vriend den postbode zag passeeren, wandelde ik naar de voordeur. Maar de mat was leeg. Ik opende verwonderd de deur en keek den man na. Hij draaide zich juist om, schuldbewust blijkbaar, en schudde: Nee. Een vreemd geval. Van een brievenbestel ler, die duizendmaal per dag ambtshalve aan deuren schelt, is het niet aan te ne men, dat hij er nog aardigheid in heeft, „belletje te trekken". Hij had zich mis schien vergist. Van dien dag af was er Iets aan hem veranderd. Hij was stil, gesloten, beleefd maar kortaf. Schaamde hij zich? Die ge dachte was belachtelijk. Maar het vreemdste was, dat het leek of ik ook ineens minder post kreeg! Het moest verbeelding zijn, dacht ik. Wanneer men eerst driemaal per dag post krijgt mèt weervoorspelling, mèt vriend schapsbetuigingen aan den hond, met tuin bouwkundige adviezen, en men krijgt dan de post-sec, dan mist men natuurlijk iets. En toch was ik niet gerust. De post bestellingen werden minder in aantal, zon der dat ik daarover iets in de krant had gelezen. Er waren dagen, dat ik heelemóal geen post meer kreeg, en op 'n dag heb ik hem resoluut staande gehouden. Niets voor mij vroeg ik. Hij deed een verlegen poging, met een boog om mij heen te loopen. Wat is er, post? hield ik aan. Niets voor mij Nee... niets bijzonders, heusch niet. Dat wil zeggen... nee, niets van belang, stamelde hij. Ik voelde, dat er iets was. Ik moest er haring of kuit van hebben. En eindelijk kwam het hooge woord er uit: Ik heb mijn instructies. Wat of die instructies waren? Hij toonde mij een krantenknnipsel. Er stond in, dat het hoofdbestuur der P.T.T. geweigerd had, vier millioen strooibiljetten van „Eenheid door Democratie" te bezor gen, omdat het bedrijf „niet van zins is, stukken te distribueeren, die bij de ontvan gers ontstemming zouden kunnen wekken". Hij had gehandeld in den geest van het hoodbestuur.Na lang aanhouden en met veel goede woorden, en nadat ik plechtig en nadrukkelijk had verzekerd, dat mijn sympathie jegens het Postbedrijf in het al gemeen zoowel als jegens hem persoonlijk onverwoestbaar was, overhandigde de be zorgde ziel mij de achtergehouden stuk ken, waarvan hij had gevreesd, dat ze bij mij „ontstemming zouden kunnen wekken". Het waren: Een beschrijvingsbiljet voor de Inkom stenbelasting 1937. Een aanmaning voor den laatsten ter mijn der Inkomstenbelasting 1936. Veertien verkiezingsdrukwerken en krantjes van veertien politieke partijen. Zes rekeningen. Een briefkaart van een slecht-gerepu- teerden neef, die verlof vroeg, een maand te komen logeeren. Ik heb het besluit van het hoofdbestuur der P.T.T. vernietigd en sedert gisteren loopt de dienst weer normaal. Voor mijn tuin, zegt de postbode, moet ik nog méér kunstmest gebruiken. De kweeker tot een jaar ver oordeeld. Voor de tweede maal is de Mij drechtsche kweeker J- B. door het Hof te Amsterdam veroordeeld we gens valschheid in geschrifte en ge bruik maken van het vervalschte geschrift, tweemaal gepleegd en wel tot een gevangenisstraf van 1 jaar. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reilingh, had anderhalf jaar ge vorderd, nadat de rechtbank hem tot twee jaar had veroordeeld. Zooals men weet, deed de Mijdrechtsche kweeker J. B. aanspraken gelden op de millioenen-erfenis van de in 1932 te Mijdrecht overleden weduwe mevr. van Wieringen. Het Hof achtte thans uit de getuigen verklaringen bewezen, dat de acte van dé charge en de koopacte valsch waren. Van de valschheid van de andere geschriften, w.o. het z.g.n. zwarte cahier waarin Mevr. van W. erkende aan verd. geld schuldig te zijn, werd hij vrijgesproken. Voorbijgangers zagen een auto met de wielen omhoog in een sloot bij Alphen aan den Rijn. Bij nader onderzoek bleken de zes inzittenden om het leven te zijn gekomen. In den vorigen nacht te ongeveer één uur is op den Rijksstraatweg, even buiten de kom der gemeente Alphen aan den Rijn, een personen auto met zes inzittenden, die terug keerden van den N.S.B.-Landdag te Lunteren, in een sloot geraakt waar bij allen jammerlijk om het leven zijn gekomen. De namen van de slachtoffers zijn:' F. van den Bosch, schilder te 's-Grave- zande; G. Jongejan, carosseriebouwer te 's-Gravezande en zijn beide zoons M. en A. 'Jongejan; Mej. Meuldijk te Hoek van Hol land en Mej. G. de Rooy te Honselerdijk. Het was kort voor één uur toen een wiel rijder uit Alphen aan den Rijn den op dit nachtelijk tijdstip verlaten Rijksstraatweg passeerde. Nabij het erf van den veehouder Vergeer, dat door een sloot van drie a vier meter breedte van den weg is gescheiden, werd zijn aandacht getrokken door een rood licht, dat bij nadere beschouwing het ach terlicht van een personenauto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omhoog in een sloot. Onmiddellijk waarschuwde de wielrijder den veehouder, die niets van het ongeluk had bemerkt en daarop stelde bei de mannen een nader onderzoek in. Het gelukte hun het portier, dat geheel onder water lag, te openen, en tot hun groote ont zetting vonden zij toen de lichamen van vijf menschen, die geen teeken van leven meer gaven. Zij slaagden er in de slacht offers uit den wagen te bevrijden, doch een onmiddellijk ter plaatse aanwezige genees heer kon slechts den dood constateeren. Be slachtoffers hebben geen kans gezien uit den overvallen wagen te geraken. Het horloge van een der slachtoffers stond op kwart voor één, zoodat het ongeluk pas enkele minuten te voren was gebeurd. Waar schijnlijk mede doordat de auto, een oude vierpersoons Essex met zes personen over laden is geweest, hebben de inzittenden geen kans gezien het portier te openen. Men kon slechts gissen welk een verschrikkelij- ken strijd in deze beperkte ruimte even on der de oppervlakte van het water zich moet hebben afgespeeld. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer, dat één der beide zoons van den heer Jongejan bleek te zijn. Deze laatste schijnt den wagen te hebben bestuurd. Daar geen der inzittenden er het leven heeft afgebracht en niemand van de ramp getuige is geweest, zal de oor zaak van het ongeluk wel nooit met zeker heid komen vast te staan. Breuk in de stuurstang. Em voorloopige inspectie van den wagen heeft een breuk in de stuurstang aan het licht gebracht. De garagehouder, die dit heeft geconstateerd, kon echter niet ver klaren of het hier een oude breuk betreft. Bovendien is niet met zekerheid na te gaan of de breuk niet door het ongeluk is ont staan. De weg is ter plaatse niet slecht en vol komen recht. Men vraagt zich dus af hoe het mogelijk is, dat de bestuurder aan den linkerkant van den weg in de grasberm is terecht gekomen. Wielsporen toonen aan, dat de wagen bVi meter door de berm is gereden en daarna over den kop is geslagen Het vermoeden ligt dus voor den hand, dat de bestuurder, toen hij bemerkte van den weg te zijn geraakt, plotseling met kracht heeft geremd. Hij schijnt met vrij groote snelheid te hebben gereden, althans volgens verklarin gen van een wielrijder, die de auto kort te voren was gepasseerd en die toen de snel heid op pl.m. 80 k.m. schatte. De lijken der slachtoffers zijn voorloopig in het lijkenhuisje te Alphen aan den Rijn opgebaard. Zij zouden heden naar de woon plaatsen der families worden overgebracht. Relletjes te Alphen a. d. Rijn. Maandagavond is het in de Julianastraa.t, in het centrum der gemeente Alphen aan den Rijn tot ernstige ongeregeldheden geko men, doordat een aantal opgeschoten jon gens per auto van den landdag der N.S.B. te Lunteren teruggekeerde deelnemers aan hielden en met straatvuil en andere projec tielen bekogelden. Mede doordat het aantal nieuws gierigen steeds aangroeide, stond de politie tenslotte tegenover een me nigte van ongeveer duizend perso nen. De relletjes bereikten het hoog tepunt toen van een autobus van de N.S.B. een vlag werd afgetrokken en de inzittenden naar buiten stormden om zelf hun recht te zoeken. Gewa pend met koppelriemen trokken zij op de belhamels af, Een formeele vechtpartij ontstond, waar aan de politie met de gummistok een einde trachtte te maken. Dit gelukte haar eerst nadat een ruit van een woning en een ruit van de autobus in het gevecht waren ge sneuveld en drie personen verwondingen hadden opgeloopen. Deze drie personen, 2 N.S.B.'ers uit Den Haag en den heer van E. uit Alphen aan den Rijn, een voorbijganger, die niets met de relletjes te maken had, moesten met vrij ernstige verwondingen aan het hoofd het politiebureau worden binnen gedragen. Na verbonden te zijn werden zij per auto naar hun woningen vervoerd. VREEMDE DINGEN UIT VERRE STREKEN. Het is nooit uitgemaakt of jalouzie een specifiek vrouwelijke of mannelijke eigen schap is. maar vast staat, dat ze onder vrou wen het meest tot uiting komt! Vooral op schoonheidswedstrijden wordt de naijver den niét gekroonden koninginnen van het gezicht gelezen en het is misschien alleen in de sportwereld, dat de overwonnen meisjes de winnaressen de hand toeste ken Het is inderdaad uiterst moeilijk een passend gezicht te trekken voor de gelegen heid dat men, wegens een of andere uiter lijke tekortkoming wordt afgekeurd. Nóg moeilijker is het echter, de juiste gelaatsuitdrukking te vinden in de situ atie van onverdiend-gekroonde koningin. En men kan het Koninkrijk der Schoon heid niet wegschenken om een gril, zooals met werel'dkoninkrijken wel gebeurt Daarvoor is het een tè kostbaar bezit. Gelukkig behoeven niet alle stervelingen, die ter keuring gaan, zich om hun physio- nomie na de prijsuitreiking te bekomme ren. Daar zijn bijv. de Hollandsche zwart bonten, die bij de een of andere vee-ten toonstelling. met het onnoozelste „gezicht" ter wereld de juryleden passeeren en van wege hun hoeveelheden onelegant vet den eersten prijs behalen. Het is dan aan den boer, wiens koeien, óntrelauwerd uit den ring komen, om te lachen alsof hij kiespi.m heeft! Ook de merriën gaan mir-nichts', dir- nichts, langs de critische blikken der stam boek-rechters, zij het met wat méér fierheid dan de droomerige koediieren. En het is maar gelukkig, dat één der merriën, die in het laatst van de vorige week voor promotie in het Groninger Stamboek werd afge wezen, geen weet heeft van het ti eu- rig figuur, dat ze gemaakt heeft.. Dat ging zóó toe. Te Groningen werden zes merriën ter keuring geleid, waaronder één, die reeds in het Gr. Stamboek was in geschreven, doch "waarvan de eigenaar meende, dat ze wat méér pluimen op den kop verdiende. Hij presenteerde het edele ros dus voor een hoogeren rang. Het „Nieuwsblad van het Noorden" ontstak over deze aanbieding in woede: „Het wil oins voorkomen", aldus het blad, „dat velen niet weten welke eischen aan het ster- of preferentsdhap gesteld worden, want het is toch wel het toppunt, dat deze merrie, die nauwelijks de stamboekwaardigheid heeft, het sterschap moest verwerven. Bovendien was de merrie voor een dergelijke promotie absoluut niet in conditie." En een andere mededingster werd tot ster- merrie verheven. Gelukkig dat de gedisqualificeerde merrie geen kranten kan lezen. Want ware dat wél zoo, zij had nog meer spijt en verdriet ge voeld dat haar meester, die bij het stal- waarts gaan, eens extra de zweep legde over het afgekeurde huidje van de ver meende favoriete. LIE. De Bond van Bedrijfsauto's in Nederland organiseert een gron dige controle. De Bond van Bedrijfsauto's in Nederland onder leiding van Oud-Minister van Water staat, het Kamerlid Ir. M. C. E. Bongaerts, organiseert een controle van het vrachtauto- materieel in ons land op verkeersveiligheid en zal in samenwerking met het Weten schappelijk Bedrijfsauto Instituut, dat deze controle zal uitvoeren volgens toepassing van de reglementen van Bureau Veritas in Parijs, op den weg brengen een automobiel, voorzien van de noodige apparaten, tenein de op marktdagen in verschillende plaatsen van ons land het bedrijfsauto-materieel te gaan controleeren, Het is de bedoeling, dat deze wa gen een tocht door ons land zal ma ken en plaats voor plaats en district voor district zal bezoeken, teneinde de automobielen van de bedrijfsau tohouders te onderzoeken wat betreft hun remmen, stuur, verlichting, vol gens wettelijke voorschriften niet al leen, maar ook zal onderzoeken de bedrijfszekerheid van dit materiaal, wat betreft motor, gangwissel, ban den enz. Deze poging, door controle van het mate riaal aan te toonen, van hoeveel belang de Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land de verkeersveiligheid der goed-onder- houden vrachtauto's, acht, wekt van alle kanten groote belangstelling, ook van de zijde van onze autoriteiten. DE DRIE MUSKETIERS 159. HALT WERD AI fS9 Spoedig daarna hoorde hij den hoefslag van verscheidene paarden. Het was de kar dinaal. die nog steeds stapvoets reed en 't onderste deel van zijn gezicht met zijn mantel bedekte. „Halt werda!" riep Athos. „Dat is geloof ik onze dappere muske tier", sprak de kardinaal. „Ja, monseigneur", antwoordde Porthos, die naast Aramis achter den kardinaal reed, „hij is het". „Mijnheer Athos", zeide daarop de kardi naal, „aanvaard mijn dank voor Uw uitste kende zorgen. We zijn thans weer waar we zijn moeten, heeren, neeh de poort aan Uw linkerhand. Het wachtwoord is: „De koning en Ré". Hierop groette de kardinaal de drie vrienden en ging gevolgd door zijn bege leider rechtsaf. Toen ze zoover verwijderd waren, dat de kardinaal hen niet meer kon hooren zei den Porthos en Aramis vrijwel gelijktijdig: Hij heeft het papier, dat ze hem vroeg, onderteekend". „Ik weet het," zei Athos rustig, „ik heb het hier", 160. IETS BIJZONDERS? De drie vrienden zeiden verder geen woord. Musqueton werd naar Planchet ge stuurd om aan zijn meester te vragen, on middellijk nadat hij uit de loopgraaf kwam bij de drie vrienden te komen. Toen d'Artagnan na eenigen tijd "kwam, zat Athos na te denken. Porthos krulde zijn knevel en Aramis las in een klein gebeden boekje. „Wel, mijne heeren," zei d'Artagnan, „Ik hoop, dat. hetgeen jullie me te zeggen heb ben. het vertellen waard is, anders vergeef ik het jullie nooit, mij zoo laat nog te roe pen, in plaats van te laten slapen, nadat we den geheelen nacht bezig zijn geweest met het veroveren van een bastion, dat we totaal ontmanteld hebben. Jammer, dat jullie er niet bij waren, het is er heet toe gegaan!." Twee gewonden, Maandagavond is op den straatweg Rfis sen Holten een auto, bestuurd door dep chauffeur W. B. uit Almelo, in botsing ge. komen met een uit tegengestelde richting komend motorrijwiel, waarop de inspecteur van politie A. Bruining uit Enschede en als duopassagiere zijn echtgenoote waren ge zeten. De motorrijder sloeg tegen den grond. Me vrouw Bruining werd zeer ernstig gewond en is in bewusteloozen toestand naar een ziekenhuis te Almelo overgebracht. De heer Bruining kwam er met lichte verwondingen af. De motorfiets werd ernstig beschadigd. De schuld ligt vermoedelijk bij den chauffeur uit Almelo, die te veel op de linker helft van den weg zou zijn ge komen. ONZE OOST, AUTO-ONGELUK BIJ SIDOARDJO, Inlander, zwaar gewond, De heer Smalt, luitenant ter zee, die met groote snelheid in zijn auto rijdende, na» bij Sidoardjo voor een ossenkar moest uit wijken, reed een inlander, die langs den weg zat, aan, en verwondde dezen zwaai! De auto sloeg verschillende malen over den kop. De vijf inzittenden werden niet ern stig verwond, DONDERDAG 20 MEI 1937. Hilversum I. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkcursus. 2.55 Gramofoonmuziek, 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd, 5.15 Viool en piano. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Lezing: Bijbel-Kiosk-Arbeld te Amster dam. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Berich- ten. 8.15 Zangavond v. d. Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereenigingen in Ne derland. 9.00 „De verhouding tusschen predikant en geneesheer", causerie, 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten. 10.15 Causerie over het a.s. Londensche Ste nografie-Congres. 10.3012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing, Hilversum H, Algemeen programmae verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest en solist. Iu dei pauze: Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en GramcR'011'' muziek. 2.00 De Groninger Orkestvereeniging, 4.00 Orgelspel. 4.30 Muzikale causerie (met gramofoonpl-) 5.30 Het AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Het AVRO-Dansorkest. 7.30 Causerie over de a.s. Verkiezingen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Concertgebouw-orkest. 9.30 Radiotooneel. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Het AVB°' Dansorkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8