Uet uumxleJie w^dlej^ui o-p 7&x,el Derde blad iMMjM&tuieA Kwidet Dezer dagen vernamen wij, dat de vermaarde 76-jarige Zwitsersche ornitho loog Adr. Burdet, die sedert een 30-tal jaren in ons land het vogelleven, met name op Texel, in studie neemt, zich op Texel bevond. Een onzer verslaggevers was zoo fortuinlijk met den geleerden vogelkenner een vraag gesprek te voeren, terwijl hij tevens toe stemming verkreeg een dag met hem door te brengen op het bekende natuur monument ,.Thijsse's Vieri-wei". In een 3-tal artikelen leest men dit interview en daarna het spannend relaas van een vreedzame jacht met filmapparaat, kijker en sluittent. 1 Tl Ontmoeting met den heer Burdet Het meeuwen-vraagstuk Het vogelleven vrijwel constant op Texel Zal de regeering maatregelen nemen In de vallende schemering ligt Texel als Keï ware te drijven in een zee van nevel, zonder bodem of oppervlak. Hoog boven de westerkim is de zon verdwenen en als uit de kelk van een ontzaglijke exotische bloem stroomt nu een rivier van karmozijnen en purperen licht over het Marsdiep. Op de Hooï zijn weinig passagiers. Het is enkele dagen vóór den Pinkstertrek en nog ligt Texel zijn schoonsten l lentedroom te verdroomen. Sternen wieken van over de stranden naar het binnenland, in de verte, daar, waar de nacht en de duinen elkander reeds gevonden hebben, zit een eenzaam koekoeken-paar melancholiek door de plechtige stilte elkander te roepen. De lichtbundels van den Eierlandschen vuurtoren wieken over Se duinen, rennen als opgejaagde walkuren over de duinkammen. Holderdebolder achter elkaar aan. Gloren telkens even over de duistere toppen in de verten. Zoo is deze Texelsche lenteavond, iwaarin men al de duizend groeigeuren van de vochtige aarde voelt opstijgen en waar enkele nachtvogels als flarden schaduw door het duister gaan. In Hotel Juliana op de Koog zitten we aan de rooktafel tegen over Adr. Burdet, den 76-jarigen ornitholoog; het doel van onze komst. Burdet.., een treffende gelijkenis met Shaw: hetzelfde klassieke profiel, de Grieksche baard, maar veel zachter trekken in het vrien delijke gezicht, dan Engelands satiricus. Burdet, vriend van Dr. Thijsse, vriend van Jan Strijbos, vriend |van Dr. van der Sleen. Burdet, Hollands voortreffelijke vogelfilmer, iemand, die ook in het buitenland een buitengewoon gunstigen naam heeft als kenner van onze vliegende fauna. Burdet, man van 76 jaar met een vitaliteit, waar men verbaasd over staat. Een man, waarvoor de Tijd een omweg heeft gemaakt. En hij vertelt, onze vogelvriend: Hoe hij van de 140 h 150 vogels, die in Nederland broeden, er ïeeds meer dan 120 op de fotografische plaat of film vastlegde, hoe Hij zijn eerste film op Texel draaide en hoe hij in 30 jaar het leven Van onze vogels in al zijn details leerde kennen. Over Texel is Burdeï enthousiasï: op Texel, waar bijna alle soorten die in ons land broeden, aanwezig zijn. Een zeldzaamheid, daar deze massale verscheidenheid op een dergelijk klein gebied nergens voorkomt. Iets, dat tevens de grootste attractie van Texel is. Burdet zit op zijn praatstoel, vertelt van de zeldzame vertegen woordigers, van de hier aanwezige steltloopers en kluut, de laatste, die alleen op Texel voorkomt, en verder slechts in een Duitsche kolonie en in Zuid-Frankrijk, Het buitenland kent Texel en waardeert ons vogel-eiland. Het waardeert de stilte, de waardige rust, die door de eilanders nimmer verbroken wordt, in tegenstelling met vele andere centra in ons land Ja, aldus Burdet, wel veel is er hier in de laatste 10-tallen jaren veranderd: en dat wel voornamelijk door het prachtige werk van Dr. Thijsse, die van een bevolking, die eens verwoede eier-raapster was, thans een vogelbeschermende heeft gemaakt. Uit den aard der zaak namen wij de gelegenheid te baat, ons licht op te steken over het momenteel op Texel zoo brandende meeuwen-vraagstuk. Burdet kent de meeuwen. Bestudeerde ze 30 jaar lang op Texel... Inderdaad... aldus Burdet, deze vogel heeft zich in te groote mate vermeerderd, dan dat dit wenschelijk is. Men geeft als oorzaak hiervan de protectie, doch dat geloof ik niet. Ook in Engeland, in streken waar de meeuw niet geprotegeerd wordt, komt deze over bevolking voor. Er is een ontzaglijk aantal meeuwen op Texel, zoowel zilver meeuwen als mantel- en zwartkopmeeuwen. Dat hun aantal beperkt dient te worden is duidelijk, maarhoe...?? Het is een probleem, waarover het laatste woord nog niet gesproken is. Het is van het grootste belang voor de overige, kleinere vogels, die anders verdron gen zullen worden en waaronder nu reeds slachtingen aangericht zijn. Daarvoor moet Texel waken. Dat de boeren klagen... ja, ik geloof graag, dat ze soms de kiekens uit de rennen halen, maar aan den anderen kant mag men niet vergeten, dat deze zelfde meeuwen, die men langzamerhand als „roofvogels" gaat beschouwen, een ontzaglijk nuttig werk voor den boer verrichten. Zie ze maar eens in scholen van honderden achter den ploeg-boer aanzwermen. En hoe ze daar duizenden en duizenden engerlingen opvreten. Wie moest dat anders doen? Hoe men het probleem ook drastisch denkt op te lossen, laaf men vooral oppassen niet de harmonie in de natuur te verstoren. Het is toch overbekend, dat men dikwijls met opoffering van een groot kapitaal het een of andere dier uitroeide en dat men, kort daarna, met nóg meer kapitaal trachtte het weer terug te krijgen. Want... hoe men deze zaak ook ziet, als de meeuw verdwijnt, zal er toch iets in de natuur-structuur geschieden. Wat... ja, dat weten we niet. Een andere vraag, die ons op de lippen lag, was deze: breidt het vogelleven op Texel zich nog steeds uit? Neen, aldus de heer Burdet. Het breidt zich niet uit, integendeel, af en toe zou men zeggen, dat er een kleine, zij het zeer geringe, achteruitgang merkbaar is. Ik geloof echter niet, dat deze veel om het lijf heeft, zoodat men zou kunnen zeggen, dat het vogelleven hier constant blijft. Enkele soorten zijn, jammer genoeg, reeds verdwenen. Bijv. de prachtige roerdomp, en die merkwaardige bruine kiekendief. Door de boschaanplantingen hier, kwamen er evenwel in den loop der jaren weer diverse soorten, die er voorheen niet geweest zijn, terug. Een ander, vooral dit jaar voor Texel belangrijk vraagstuk, is dat van de olievogels. Zij geraken in de olie, die door de schepen op zee gestort wordt, en drijven hulpeloos naar de stranden. Duizenden vogels komen op deze manier ieder jaar, ook aan onze kust, om. Burdet vertelt, hoe men deze kwestie reeds 12 jaar geleden op alle internationale congressen van ornithologen onder de loupe heeft genomen. En inderdaad... er is een systeem bedacht, van Engelsche makelij, dat een oplossing biedt. Het is een apparaat, dat aan boord der schepen het water uit de afgewerkte olie trekt, zoodat dit zonder bezwaar naar buiten geloosd kan worden. De vaste restanten blijven binnenboord. Evenwel... wettelijk is dit toestel niet voorgeschreven en Keï oliestorten gaat kalm zijn gang, ook al is het formeel verboden dit binnen een aantal mijlen uit de kust te doen. Wie moet dat ook con troleeren? Wij hopen echter, dat de Regeering maatregelen zal nemen, opdat er een einde aan dezen wantoestand kome. En dat deze genomen zullen worden is des te meer waarschijnlijk, daar men gaat inzien, dat ook de badplaatsen langs de Nederlandsche kust last beginnen te krijgen van de op het water drijvende olie... Wij zullen verheugd zijn, als het zoover is, want het is een bedroevend schouwspel, als men ziet, hoe de vogels zoo vermoord. En vooral dit jaar is het op Texel erger dan voorheen, Zoo vertelt Burdeï... van de wijze, waarop hij de vogels filmï. Van zijn liefde voor hen, over de vuurtorens op onze eilanden, die ondanks vrij doeltreffende maatregelen, steeds weer aan zooveel vogels het leven kosten. Hij vertelt er van, deze man, met zijn zilveren baard en zijn vriendelijke blauwe kinder-oogen, en het is, alsof het zijn kinderen zijn, deze gevederde Texelsche vrienden. Een geleerde, doch tevens een natuurmensch; in de beste beteekenis van het woord, Des avonds sïaan we voor de wijd-geopende ramen van de hotelkamer. Vanuit de verte komen de zoete voorjaarsgeuren over de duinen. Vlak bij, een honderd meter, zingt het zee-orgel. Een nachtvogel zwaait als een stuk zwart fluweel in den schemer voorbij. De helm ritselt beneden. Het is Lente op Texel. En morgen gaan we naar Thijss's Vien-wei! Kruitdamp boven Barcelona STRAAT. EN BARRICADEN- GEVECHTEN IN DE HOOFD STAD VAN CATALONIë. Het is niet gemakkelijk, heden Spanje bin nen te komen. Niet alleen, dat de Span jaarden eiken reiziger toetsen op zijn anti fascistische gezindheid, waartoe hij aanbeve lingsbrieven moet aanvoeren, doch ook de Fransche autoriteiten verlangen de ver klaring, dat men niet zal deelnemen aan den burgeroorlog. H§t is dus noodzakelijk, dat men van het Nederlandsche ministe rie van buitenlandsche zaken een toestem ming bekomt, om naar Spanje te reizen, en van de Spaansche en Fransche consulaten de noodige visa, om de grens' te mogen overschrijden. Ik moet echter bekennen, dat ik eenmaal gewapend met, deze do cumenten ook geen moeilijkheden van beteekenis meer heb ondervonden bij het binnenkomen van Spanje. Veel moeilijker echter was het, om na drie weken het land te verlaten. Immers, in die drie weken liggen de bloedige da- Ken van Barcelona. dagen van barricaden- Kevechten, heviger dan Catalonië ze in inren heeft, gekend, veel heftiger dan xn 1934, veel bloediger dan op 19 Juli 1936. En de Politieke beteekenis van dezen strijd bleeK het beste hieruit, dat de verschillende co- mité's, die voorheen de permissie ver schaften, om het land te verlaten, Plots®" ling waren opgeheven, en zich van nun rechten zagen beroofd. Nu moest de toeste n- ming afkomen van het hoofd der jege - rings-politie, van generaal Pozas zen, en T rvnlnrrprVÏlPifl JTPhflfl, flOIl Hieuwen dienst reeds te organiseeren. Da is' blijkbaar Spaansch: de oude beambten Paar huis sturen, voor er nieuwe zijn. een week lang kon ik van bureau naar bureau trekken, van het kastje naa muur tot de Hollandsche consul voor ae aanwezige Nederlanders ingreep en het nem Pa lang wachten en onderhandelen geiuxie, de vertrekvisums te verkrijgen. Inderdaad was' daarmee de situati g kend. De hevige straatgevechten bleken na een week een duidelijke politieke beteeken Eenige weken geleden zonden wij een onzer medewerkers voor repor tage naar Spanje. Toevallig was hij getuige van de bloedige botsingen, welke te Barcelona, tusschen anar chisten en regeeringstroèpen plaats grepen. Wij zijn verheugd hierbij zijn eerste artikel over zijn indrukken in Spanje te kunnen geven. te hebben gehad: de sociale revolutie in Catalonië was gelicruideerd. Wat in de eerste Meiweek niemand zag, dat bleek eerst duidelijk, toen de kruitdamp was opge trokken. Wat was er dan gebeurd? De spanning in Barcelona ver- meerderde met den dag. Toen ik, in April bij Port-Bou dan Spanje binnenkwam, en ik uren lang op verbinding moest wachten met Barcelona, vertelde men mij, dat in Catalonië reeds hevige ge vechten waren ontbrand. In het Noorden, bij Puigcerda. wilden de anarchisten de controle over de grensbewaking niet afstaan aan de regeeringstroepen. aan de zooge naamde guardia's. Een gevolg was het gevecht, waarbij vier anarchis ten waren gedood. Een dag later, in Barcelona, vernam ik bijzonder heden over gevechten tusschen anarchisten en leden van de repu- blikeinsche Esquerra. Onmiddellijk daarop werd een van de leiders van de bolsjewiki vermoord. De span ning vermeerderde met den dag. Er hing iets in de lucht, wat hieruit ook bleek, dat het onmogelijk bleek, een auto te bekomen, om Barcelona te verlaten. Beide partijen mobili seerden reeds. En zoo kwam het tot de uitbar sting van Maandag 3 Mei. Welk waren dan de oorzaken van "deze nieuwe botsingen in het anti-fascistische kamp zelf? De regeering-Caballero heeft al les gedaan, om ze te verhinderen. Caballero is een oude vakvereenigingsman, en hij was voorstander van de socialistische U.G T., een van haar oude leiders', doch tevens ook ver dedigde hij de samenwerking van de U.G.T. met de syndicalistische C.N.T., die den grootsten invloed heeft in Catalonië. Bij zulk een samenwerking echter zou de in vloed van de vereenigde vakbonden die van de partijen geheel in de schaduw stel len. en het is begrijpelijk, dat de socialisti sche en communistische partijen die zich in Catalonië hebben vereenigd in de P.S. U.C., een partij die is aangesloten bij Mos kou trachtten om deze eenheid te verhin deren. Men vergete daarbij niet, dat de communistische P.S.U.C. in Spanje een ..rechts-democratische" politiek voorstaat, en het tegendeel van revolutionnair is. Reeds sinds maanden was het duidelijk, dat deze P.S.U.C. streefde naar het uit schakelen van de syndicalistische C.N.T., die nauw verbonden is met de anarchisti sche F.A.I. Practisch is er geen verschil tusschen C.N.T. en F.A.I.hun leiders zijn dezelfde. Toenemende rivaliteit tusschen anarchisten en communisten. De toenemende tegenstellingen werden dus geheel gekenmerkt door de rivaliteit, welke er bestond tusschen anarchisten en commu nisten, waarvan de eersten de revolutie wilden doorzetten, de Moskovieten echter niet, Een ander onderscheid is echter ook. dat de C.N.T. voorstander is van een vrij heidlievend socialisme, en de vrijheid der andere partijen ook voldoende heeft geëer biedigd. terwijl ieder weet. dat de bolsje Wiki voorstanders' zijn (ondanks hun z.g. democratie! van een dictatuur. Al maan den lang heeft de P.S.U.C. haar positie in de regeering aangewend, om revolutionnai- re comité's te liquideeren en weder alle macht in handen van de regeering te bren gen, van een regeering dan, die beinvloed zou worden door de bolsjewiki. Tenslotte is dat volkomen gelukt. De regeering van Caballero is afgetreden, en vervangen door één. waarin de bolsjewiki een zeer groote rol spelen, de C.N.T. echter geheel is ge weerd. Vrouwen en kinderen hielpen mee barricaden bouwen. Met welke middelen is dit succes verkregen? In de kringen van de C. N.T. spreekt men van provocatie. Vast staat, dat Maandag 3 Mei het telefoongebouw Telefonica dat werd gecontroleerd door de beide vakbonden, U.G.T. en C.N.T. plot seling werd bezet door Guardia's, die handelden op bevel van hun communistische leider, Salas. Het is nog steeds niet uitgemaakt, of hij handelde in opdracht van de regee ring te Valencia, zooals hij zeide. Zeker is, dat de arbeiders van de C.N.T. deze bezetting opvatten als een aanslag op hun macht, en nog die eigen middag verrezen overal de barricades van de C.N.T, In een der wijken heb ik gezien, hoe man nen vrouwen en kinderen allen meehielpen, om drie vakkundig opgestelde barricaden te bouwen, waarop den volgenden dag drie machinegeweren prijkten, terwijl drie ge blindeerde auto's de stelling versterkten. In het hoofdkwartier van de C.N.T. werd druk onderhandeld met de leiders van de Guar- dia s, te vergelijken met onze marechaus- see terwijl de arbeiders tot kalmte wer den aangespoord Het was Dinsdagmorgen nog mogelijk, de binnenstad te bereiken, doch des middags was dat uitgesloten. Twee dagen duurde de strijd in volle hevigheid. Men vocht van weerskanten met geweren, pistolen, machinegeweren, handgranaten en gepantserde auto's De straten waren met barricades bezaaid Opmerkelijk was, dat de guardia voornamelijk uitnemende stellingen bad ingenomen op de daken, en vandaar met machinegeweervuur de straten bestreek en met handgranaten veel verwoesting kon aanrichten. Over die barricaden gevechten zelf m een volgende brief, Om de beurt waren de strijden* de partijen meester van het ter rein. Het is voldoende te constateeren, dat Don derdagmorgen, toen het weer mogelijk was, door de binnenstad te loopen, overal op de barricaden de arbeiders van de C.N,T. en van de links-Marxistische P O U M meester schenen van de situatie. Guardia's zag men zeer weinig. Des middags laaide de strijd weer op. Doch den volgenden mor gen, toen de rust dan betrekkelijk was te ruggekeerd was het stadsbeeld precies het tegenovergestelde. Overal hadden de ar beiders de barricaden verlaten, en overal waren de guardia's heer en meester op straat. De oplossing van het raadsel was niet moeilijk te vinden, de C.N.T. had de strijd gestaakt, en de arbeiders hadden in massa het parool opgevolgd, om naar huis terug te keeren. Des Zondag's daarop was het le ven in Barcelona weer eenigszins normaal. De C.N.T. heeft later haar argumenten voor dezen terugtocht uiteengezet. Vanuit Valencia waren er 5000 guardia's onderweg om de orde te herstellen. Op de reede lagen twee Engelsche en twee Fransche oorlogs schepen. Het front begon teekenen van on rust, te vertoonen, en heele bataljons wilden naar Barcelona trekken, om hun kamera den van de C.N.T. bij te staan. Indien de C. N.T. de strijd had voortgezet, ook tegen de regeering van Valencia, had ze die mis schien in Catalonië kunnen winnen. Maar dan ware wellicht het front tegen Franco ingestort, en zou heel Catalonië zijn verlo ren, achteraf beschouwd! De C.N.T. dorst den'strijd niet aan, zoowel tegen Franco als tegen de eigen regeering. En ze berustte in het verlies. Een verlies, dat voor de machtspositie van de C.N.T. zeer wezenlijk is. De nieuwe re geering is bezig haar geheel te ontwapenen, haar comités te liquideeren, en reeds knab belt ze aan de economische organisaties, die onder de controle staan van de C.N.T. Dit alles bewijst de politieke beteekenis van de gevechten, die aan de P.S.U.C. aanleiding hebben gegeven, het ingrijpen van de troe pen der regeering te eischen tegen de C.N.T. welke daarvoor terugtrok. Over de gevechten zelf een andere keer.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9