Dr* Schacht te Parijs Nieuw Japansch-Chineesch incident M-wil-blauw blijft Neerlands vlag Davis voor snelleren vlootbouw Moeilijkheden van de Fransche schatkist DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Lindbergh kreeg op den kroningsdag een zoon Voorontwerp Landbouw- ordeningswet wordt gewijzigd Vrede in Europa Wending in de Duitsch- Britsche verhoudingen? REIST PER WACO UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 WOENSDAG Duitschland wil vriendschap met Frankrijk Historisch motief van de regeering WEERBERICHT DE BILT SEINTI AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773 heldersche courant 26 MEI 1937 65e JAARG. No. 8009 „Het Is voorbarig over een eco nomische wereldconferentie te spreken." De Duitsche minister van economische za ken en mevrouw Schacht zijn gistermiddag op het vliegveld Le Bourget aangekomen, waar zij werden ontvangen door den Fran- schen minister van economische zaken, Spi- nasse, en den Franschen ambassadeur te Berlijn, Frangois Poncet, Zooals bekend, zal Schacht het Duitsche paviljoen op de we reldtentoonstelling officieel openen. Schacht is vergezeld van eenige hooge ambtenaren van het Ministerie van Econo mische zaken en zal, naar men te Berlijn meent, onderhandelingen voeren over een nieuw Fransch-Duitsch handelsverdrag. Verklaringen van Dr. Schacht. i Kort na zijn aankomst heeft Dr. Schacht in de Duitsche ambassade de vertegenwoor digers van de Fransche en buitenlandsche pers ontvangen, wien hij in het kort een uiteenzetting gaf van de doelstellingen van zijn reis naar Parijs. Allereerst ontkende hij de bedoeling te hebben een plan te komen voorleggen tot een Fransch-Duitsche toenadering of in Frankrijk een nieuwe leening te willen af sluiten. Vervolgens verklaarde hij: Ik ben naar Parijs gekomen met het uitsluitende doel het Duitsche paviljoen op de tentoon stelling te openen en mijn land te vertegen woordigen bij de openingsplechtigheden. In de drie dagen, die ik in Parijs denk door te brengen, zal ik zeker eenige leidende figu ren ontmoeten. Uiteraard zullen wij bespre kingen voeren, maar ik stel er prijs op te herhalen, dat ik met slechts één vertegen woordigende zending ben gekomen." In het vervolg zijner verklarin gen zeide Schacht o.m. nog: Wij moeten geraken tot een vrijere en meer internationale politiek en wij willen dit allen in Duitschland. Er moet een einde komen aan de el lende. die nog uit den oorlog voort vloeit en alle landen moeten een ge meenschappelijke inspanning tot dit doel ondernemen. Wij zijn volkomen bereid met Frankrijk evenals met alle volkeren van goeden wil samen te werken en ik ben er zeker van dat de Fransche regeering ten aan zien hiervan dezelfde gevoelens koestert als wii. Wij hebben de bes te bedoelingen. Wij wenschen een overeenstemming met Frankrijk en ik hoop, dat mijn besprekingen zul len bijdragen tot verbetering der atmosfeer en tot een volledige eco nomische en politieke overeen komst en een overeenstemming tus- schen onze beschavingen. Zeven procent is niet socialistisch. In antwoord op een hem tijdens zijn on derhoud met de journalisten na zijn aan komst te Parijs gestelde vraag, met be trekking tot een internationale economi sche conferentie, heeft Dr. Schacht ver klaard, niet te gelooven, dat Van Zeeland een dergelijke conferentie voorbereidt. De gedachte daaraan is praematuur. Een der gelijke conferentie is doelloos, zoolang men niet weet. tot een overeenstemming te kun nen komen. Dit blijkt uit het voorbeeld der Londensche conferentie van 1933. In antwoord op de vraag of Duitschland n verlaging van den rentevoet zou eischen, antwoordde Dr. Schacht te hopen, in een half-socialistisch land begrip te zullen ontmoeten voor de meening, dat het on rechtvaardig is een rente van zeven pro cent te verlangen. Men meent het nu wel zeker te weten. Te Londen is nog steeds geen officieele bevestiging te verkrijgen van het hardnekki ge gerucht, dat mevrouw Lindbergh een paar weken geleden het leven heeft geschonken aan een zoontje. MEVROUW LINDBERGH. Kolonel Lindbergh heeft verleden week wel eenige malen een bezoek gebracht aan een ziekenhuis te Londen, doch in die in richting verklaart men met stelligheid, dat er geen enkele patiënt van den naam Lind bergh is opgenomen. De zwager van mevrouw Lindbergh, Ilewe- lin Morgan, heeft gisterenochtend daarente gen verklaard, dat mevrouw Lindbergh een zoontje ter wereld heeft gebracht. De geruchten bevestigd. Reuter verneemt definitief, dat mevrouw Lindbergh op den dag der kroningsfeesten in een ziekenhuis te Londen een zoontje heeft ter wereld gebracht. Chineesche douanekotter beschiet Japansche visscherschepen. Opwinding te Tokio. Er is in Tokio groote opwinding te weeggebracht door het bericht over een aan val op een Japanschen consulairen politie beambte door veertig Chineesche politie agenten, welk incident zich Zaterdag te Swatau zou hebben voorgedaan. Er zijn krachtige protesten ingediend bij de regeering te Nanking en de provinciale regeering van Kanton. Japansche torpedojagers hebben zich met spoed naar Swatau begeven ter bescherming van de Japansche onderdanen. Uit Dairen wordt verder gemeld, dat twee Japansche visschersschepen 23 dezer door een Chineeschen douanekotter onder vuur zijn genomen, op een afstand van achttien mijl van den vuurtoren daar ter plaatse. Een van de schepen slaagde er in, te ont komen, doch de schipper van het andere schip was aan den arm gewond door een schot en het schip werd door de Chineesche douane doorzocht. De Japansche autoriteiten hebben bij de Chineesche regeering gepro testeerd. Uit Tientsin wordt vernomen, dat officie ren van den staf van het Japansche garni zoen zich per vliegtuig naar Tsingtao heb ben begeven, om hier een onderzoek in te stellen naar de Chineesche „zoutwacht". De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de wacht alleen bedoeld is tot bewaking van de zoutvelden, doch de Japanners beweren, dat de wacht bestaat uit vermomde manschap pen van het geregelde Chineesche leger en dus overeenkomstig de internationale ver dragen niet te Tsingtao mag liggen. „Wij heben geen schuld", zegt minister Auriol. Flandin waarschuwt tegen uitputting der Bankreserves. De Fransche Kamer is gisterochtend om negen uur veertig, bijeen gekomen. In de regeeringsbank heeft Vincent Auriol plaats genomen. De rapporteur Jammy Schmidt heeft een uiteenzetting gegeven over een ingediend financieel ontwerp aangaande suppletoire credieten voor het dienstjaar 1936 ten be drage van 1.355.404.280 franken. Pinelli constateert, dat men hier eigenlijk te doen heeft met het vragen van nieuwe credieten. Hij constateert voorts, dat de uit gaven voor de landsverdediging in deze aan vullende begrooting 14 procent uitmaken. Hij betreurt, dat 700.000 franken bezuinigd worden op den bouw van nieuwe schepen. Spr. hoopt, dat de regeering zal laten stem- WET TREEDT IN DE PLAATS VAN HET BESTAANDE KO NINKLIJK BESLUIT. Gelijk bekend is op 19 Februari j.1. een Ko ninklijk Besluit uitgevaardigd, waarhij is vastgesteld, dat de officieele kleuren van onze vlag zouden zijn rood, wit en blauw. In dit K.B. waren geen nadere kenmerken aangegeven, zoodat nu een wetsontwerp is ingediend, dat deze kwestie nader regelt en in de plaats zal treden van het K.B. Art. 1 van dit wetsontwerp luidt als volgt: „De vlag van het Koninkrijk der Neder landen is een vlag, bestaande uit drie lig gende banen, waarvan de bovenste rood, de middelste wit en de onderste blauw is. De vlag heeft den vorm van een recht hoek, waarvan de lengte zich verhoudt tot de hoogte als drie tot twee. De drie banen zijn van gelijke breedte. Bij Algemeenen Maatregel van Bestuur worden voorzieningen getroffen tot nadere bepaling van de juiste kleuren en omtrent de duurzame vastlegging daarvan Aan de memorie van toelichting is het voleende ontleend: Als kleuren worden genoemd rood wit en blauw. De regeering beeft in de heid. dat een aantal landgenoot en de voor keur zou geven aan de kleuren oranje, wit en eventueel lichter blauw, en van oordeel is. dat het van juist inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleurcombinatie tot de nationale zou verklaren, allerminst aa - leiding kunnen vinden tot het doen van een voorstel van die strekking. De door de voor standers van het oranje-blanje-bleu aange voerde argumenten acht zij niet steekhou dend. Trouwens, de voorkeur voor het oranje- blanje-bleu is reeds, toen zij in de zestiger jaren van de vorige éeuw voor het eerst van zich deed hooren, al dadelijk van zeer gezaghebbende zijde bestreden. Rood-wit-blauw sedert Spaanschen opstand. den Het historisch onderzoek omtrent het ont staan van de Nederlandsche vlag, heeft tot dusver nog niet in alle opzichten tot volko men zekere resultaten geleid. Wat echter wel vaststaat, is het navolgende: de driekleur is in ieder geval als nationale vlag gebezigd sedert den opstand der Nederlanden tegen het Spaansche bewind. Aanvankelijk ver toonde zij de kleuren oranje, wit en blauw doch zeer waarschijnlijk al dadelijk daar naast ook rood, wit en blauw. De oranje- blanje-bleu en de rood-wit-hlauwe vlag kun nen niet beschouwd worden als twee ver schillende vlaggen. Zij moeten beschouwd worden als variëteiten van eenzelfde vlag die als Prinsevlag werd aangeduid. Het ver schil in kleuren maakte geen verschil in be- teekenis uit. Langzamerhand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert ongeveer 1630 krijgt bet rood bepaaldelijk de overhand, niet lang daarna is het oranje ge heel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, is onzeker, waarschijnlijk is, dat het plaats had om zuiver practische redenen. Bepaaldelijk onhoudbaar is de theorie gebleken, dat de verdwij ning van het oranje in de vlag een gevolg zou zijn geweest van anti stadhouderlijke gezindheid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat herstel van het oranje de beteekenis zou kunnen hebben van 'n bijzonder blijk van aanhanke lijkheid jegens ons vorstenhuis. Van doorslaggevend belang echter acht de regeering, dat, wat er zij van den oorsprong der vlag en haar aanvankelijk wisselvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende ongeveer 300 jaren practisch de na tionale vlag is geweest en boven dien de vlag der traditie van de thans levende generatie. Bij dezen stand van zaken ziet de regee ring geenerlei aanleiding om voor te stellen de Nederlandsche vlag te veranderen. Oranje-blanje-bleu niet onwettig. Opmerking verdient, dat het systeem van het ontwerp is, dat slechts één bepaalde vlag als de algemeene nationale vlag zal gelden. Op alle Nederlandsche vlaggen van bijzonder, type, waaronder dus zijn te verstaan vlaggen, welke wel vallen onder de omschrijving van het eerste lid van arti kel 1. doch niet mede onder die van het tweede lid. zullen toepasselijk zijn de arti kelen 3 en 4, aan de hand waarvan haar al of niet wettigheid moet worden getoetst. Buiten deze bepalingen, welke betreffen de vlaggen, die men zou kunnen aanduiden als „afwijkende nationale vlasrgen". vallen echter alle vlagcen. die niet zijn rood. wit en blauw, dus ook de oranje-wit-blauwe vlag Hieruit volgt, dat deze laatste nimmer als een onwettige zal kunnen worden be schouwd. Buiten het wetsontwerp vallen evenzeer de vlaggen, welke wel de kleuren rood wit en blauw vertoonen. doch niet be staan uit de in artikel 1, lid 1, bedoelde drie ligende banen in de aldaar vermelde volgorde. Het voeren van onwettige vlag gen stafbaar. Vlaggen, welke van de nationale vlag af wijken. doch vallen onder de omschrijving van artikel 1, eerste lid, en niet berusten op een regeling, getroffen krachtens artikel 3, zullen niet mbgen worden gevoerd of in bet openbaar vertoond. Deze bepaling keert zich met name tegen nationale vlaggen, welke door toevoegingen of opschriften wor den ontsierd. De bedreigde geldboete bedraagt ten boog ste f 150.-. 7.ij is ontleend aan artikel 435 van het wetboek van strafrecht. Het lijkt althans voorshands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen tevens princi oale hechtenisstraf te stellen. Verbeurdver klaring daarentegen kan. vooral wanneer een gevoerde verboden vlag een aanstoote- lijk karakter heeft, nuttig werken. De in het ontwerp geregelde materie be treft niet alleen het rijk in Europa doch het geheele Koninkrijk der Nederlanden. De slechte ontvangst, welke het vöóront- werp-Landbouwordeningswet zoowel bij den handel als bij den landbouw te beurt is ge vallen, schijnt haar uitwerking op de re geering niet te hebben gemist. Wij vernemen althans, dat men voorne mens is het voorontwerp te doen vervallen en er een ander voor in de plaats te stellen. Voor den aard der, in kringen van handel en industrie, tegen het wetsontwerp geuite bezwaren, verwijzen wij naar een adres van de Kamer van Koophandel opgenomen in dit nummer. men over een extra uitgave ten behoeve van de vloot. Gaston Gerard critiseert, dat de bank van Frankrijk dagelijks zonder machtiging van het parlement voorschotten verleent aan de schatkist. Vincent Auriol zegt, dat de regeering steeds beneden de toegestane voorschotten ten bedrage van 10 milliard is gebleven. In het verder verloop van de vergadering van de Kamer uitte Flandin bedenkingen te gen het uitputten van de reserves van de Fransche Bank door den Staat. Hij hoopt, dat de regeering de leening van 2% milliard zal kunnen sluiten. De minister van financiën, Auriol, ver klaarde vervolgens, dat hij de officieele cij fers van de begrooting heeft gepubliceerd en hij verzoekt de openbare meening zich aan deze cijfers te houden. Voor andere cijfers, welke genoemd zijn, kan de minister niet instaan. De minister wees vervolgens op het groote belang van de uitgaven van de lands verdediging. De begrooting voor de marine is dertig procent hooger dan in 1936. De minister ontkende, dat de beweringen van Flandin inzake de schatkist juist zouden zijn. Minister Auriol gaf echter toe, dat de schatkist met moeilijkheden te kampen had. „Is dat onze fout?" riep de minister uit. Men moet ons, kalm ons werk laten voltooien. Hierna werd de zitting opgeheven. Vereenigde Staten moet gelijken tred houden met Engeland. Welingelichte kringen te Washington ver klaren, dat Norman Davis. de ambassadeur der Vereenigde Staten in algemeenen dienst, die juist uit Londen is teruggekeerd, in par ticuliere gesprekken wijst op de noodzake lijkheid voor de Vereenigde Staten al het mo gelijke te doen om met Groot-Brittannië ge lijken tred te houden bij den bouw van slagschepen. NORMAN DAVIS. Dit zou, naar de „Daily Tel." schrijft, een uitbreiding van het aantal nieuwe slagsche pen. dat door het Congres is toegestaan, van twee, die binnenkort op stapel zullen worden gezet, tot vijf medebrengen. Volgens de „New York Herald Tribune" is Norman Davis van meening, dat deze uitbreiding de doeltreffendheid van den Britschen vlootbouw als stabiliseerende fac tor tegenover de herbewapening der dicta toriaal geregeerde landen zou vergrooten. Deze politiek om gelijken tred met den Britschen vlootbouw te houden, zou de volledige goedkeuring wegdragen der regee ring. Algemeen gelooft men. dat op de ma rine-begrooting, welke in de volgende zit- tin van het Congres aan de orde zal wor den gesteld, voorzieningen zullen worden getroffen voor den bouw van nog min stens twee slagschepen. t Verwachting: zwakke wind uit Oostelijke richtingen, meest licht bewolkt, droog, warm weer, behoudens geringe on weerskans in het Zuiden. Verdere vooruitzichten: nog wei nig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr t 77.2 Mussolini geeft den weg aan. In een exclusief interview, ver leend aan den Amerikaanschen jour nalist William Philip Simms van de „World Telegram" en gepubli ceerd in Scripps Howard nieuwsbla den heeft Mussolini de meening uit gesproken, dat de wereld eerlang te genover een crisis van ongekenden ernst zal komen te staan, indien zij geen einde maakt aan den wedloop in bewapening. Indien president Roosevelt het initiatief tot bijeenroeping van een conferentie tot beperking van bewa pening op zich zou willen nemen, zou dit zeker groot succes hebben, meent de duce. De crisis dient absoluut opgelost. Zij zou immers kunnen leiden tot een economischen en politieken, een catastrofalen oorlog. Dat overigens die oplossing niet zoo eenvoudig is blijkt uit de mogelijkheid, dat een plot seling stopzetten van de bewapeningsindus trieën een ernstige economische inzinking tengevolge zou kunnen hebben. Mussolini ontkende, dat Italië zekere doel einden nastreeft in Spanje of op de Balea ren. Spreker bevestigde echter, dat hij absoluut gekant is tegen het bolschewisme en er niets voor voelt, dat het bolschewisme, het grootste gevaar, dat Europa bedreigen kan, in Spanje vasten voet zou krijgen. Daarom zou het in het belang der wereld het beste zijn, indien Franco zou winnen. Wat betreft het pact, waarmede men den vrede in Europa wil verzekeren, meent de duce, dat het niet van essentieel belang is, dat alle naties zich daarbij aansluiten. Vijf zouden voldoende zijn. n.1. Italië, Frank rijk, Engeland, Duitschland en Polen. Tengevolge van een geheim rap port aan Hitier. De „EveninS? Standard" verneemt, vol gens het Hsbl., uit diplomatieke bron, dat de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Duitschland waarschijnlijk een andere wending zullen nemen, als gevolg van een geheim rapport, dat aan Hitier zal worden uitgebracht. De diplomaat in kwestie heeft vernomen, dat tijdens de kroning behalve de officieele delegatie onder generaal v. Blomberg en geheel onafhankelijk van dezen een verte genwoordiger van Hitier in Londen is ge weest als. zijn „persoonlijke waarnemer", vergezeld van een kleinen staf van de kan selarij, nl. een zekere kapitein Wiedemann, een adjudant van Ilitler. Hij kwam eenige dagen vóór v. Blomberg in een van Hitler's eigen vliegmachines te Londen aan. Met hem kwamen een officier van Hitler's lijf wacht en twee ambtenaren. Zij logeerden niet in hotels en het was klaarblijkelijk hun doel een onafhankelijken indruk te krijgen van de openbare meening in Engeland. De diplomaat vernam verder, dat kapitein Wiedemann in zijn rapport speciaal wijst op de sterke imperiale gevoelens van het Britsche volk en verklaart, dat het hope loos is te verwachten, dat de Britten als na tie tot eenige concessie inzake de kwestie der koloniën te vinden zouden zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1