Het roode leger wordt communistisch Het programma voor a.s. Zondag K*N*V*B. - Beker EIMELIJKE STRIJD N.H.V.B. DE' Voetbal Kampioenschap van Nederland Om een plaats in de eerste klasse. PromotieIdegradatie res. tweede klasse HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25X zwaarder dan de meeste andere. door Michael Corvin OORZAKEN EN GEVOLGEN VAN DEN VAL VAN TOESJATSJEWSKI. DE ROODE MAARSCHALK ONDER POLITIEKE CURATEELE. Het bericht van Toesjatsjewski's ongenade en overplaat sing van den post van plaatsvervangend volkscommissa ris voor de landsverdediging naar den derderangs post van commandant van het Wolga-weercorps kwam voor de ken ners van den internen toestand van het Roode Leger niet onverwachts. Het is echter begrijpelijk, dat het in breede- ren kring een sensatie was. De geheele wereldpers ver spreidde meer of minder wilde geruchten over den achter grond van deze gebeurtenis. Doch van lieverlede wordt de sluier, die dit alles verborgen hield, opgelicht. De versie, die de feiten wel het meest nabij zal komen, berust op de onthullingen van den Rigaschen „Times" correspondent, die wij, aangevuld met eigen informaties, hieronder zul len weergeven. een nieuw instituut van het Roode Leger en staan onmiddellijk onder den Volkscom missaris voor verdediging. De oorlogsraden zullen de geheele be volking van den Sovjet-Unie in den geest der landsverdediging opvoeden, een .verbit terden strijd tegen spionnen, saboteurs, en al dergelijke personen meer voeren en aldus werkzaam zijn in het belang van de instand houding der communistische partij. Resumeerend kan men dus vaststellen, dat met Toesjatsjewski's ongenade, de an dere persoonswisselingen en de. invoering van de oorlogsraden, het Roode Leger uit het stadium van een nationaal-Russisch onpartijdig leger is getreden en gemaakt wordt tot een werktuig der partij, getrouw aan de communistische beginselen. TOESJATSJEWSKI, de Roode Maarschalk Buiten het kader van het in de laatste 'jaren geweldig uitgebreide „Roode arbei ders- en boerenleger" bestaat in Rusland nog een tweede troep: het zijn de regimen ten, brigades en legercorps, die ressortee ren onder het volkscommissariaat van bin- nenlandsche zaken, d.w.z. onder het poli- tie-volkscommissariaat. Beschikt Maarschalk Worosjiloff op deze wijze over rond ander half millioen man, waarbij de zoogenaam de territoriale divisies in snel tempo tot geregelde formaties werden hervormd, ook de „Volkscommisaris voor publieke veilig heid en binnenlandsche zaken", welke bei de ambten in den persoon van Jagoda zijn vereenigd, had nog 200.000 man tot zijn be schikking, die bovendien een bijzonder be voorrechte positie innamen, zoodat een ser geant van de „veiligheidstroepen" officieel met een luitenant van het leger gelijk gesteld werd. Volledigheidshalve moet hier bij echter worden vermeld, dat de leger macht van het commissariaat van binnen landsche zaken op haar beurt weer in twee groepen is verdeeld, ongeveer als de be voorrechte SS-troepen en de gewone SA in Duitschland, I! Jagoda's streven. Jagoda, zoals elk GPOe-chef, stelde zich ten doel, het geheele leger onder zijn poli tieke controle te brengen. Het leger daar entegen, met Toesjatsjewski aan het hoofd (Maarschalk Blüctier heeft zich reeds lang weten te vrijwaren voor alle inmenging van de politieke politie in de militgire aan gelegenheden van zijn leger In het Verre Dosten) heeft van den aanvang af tegen deze „burgerlijke bemoeiingen" geprotes teerd. De antipathie van het leger tegen de ftPOe heeft zich tot de communistische pertij als zoodanig uitgebreid, met het ge- Tolg, dat het leger zich tot een onpolitieke en zuiver nationale eenheid ontwikkelde. Ter zelfder tijd en wel, naar de „Ti- mes-correspondent opmerkt, sinds Hitier aan de macht is gekomen heeft Toes jatsjewski de stootkracht en het oorlogspo tentieel van het leger sterk opgevoerd. De discipline werd verscherpt, de autoriteit van het officierencorps onaantastbaar gemaakt, de invloed van de politieke commissaris sen zoo goed als uitgeschakeld. Jagoda nam tegenmaatregelen: in den zomer van 1936 werden vele figuren uit de hoogere leger leiding gearresteerd. Worosjiloff liet de GPOe haar gang gaan en werkte haar optreden zelfs nog in de hand. Toch, of misschien juist daarom heeft 't leger na de arrestatie van den Lon- denschen militairen attaché Generaal Putna omtrent wiens lot men thans nog volsla gen in het ^onzekere verkeert, doorgezet, dat het niet langer onder controle van de GPOe zou staan. Den 9 den Mei 1937 publiceerde nu Maarschalk Toesjatsjewski in het ofricieele militaire orgaan „De Roo de Ster" een lang opstel, waarin hij de vorming van het Russische of ficierencorps beschreef. Met geen woord echter repte hij daarin van de politieke vorming der officieren. Dit artikel heeft misschien wel de beslissende stoot gegeven tot de de gradatie van den Rooden Maarschalk. Kringen, die Stalin zeer na staan, wilden Toesjatsjewski zelfs laten arresteeren, doch hiertegen heeft Worosjiloff zich met alle kracht verzet. Oppertoezicht over de gezind heid van den maarschalk. Geruchten, dat Blücher met Toesjatsjews ki sympathiseert, bevatten een grond van waarschijnlijkheid, doch zijn voor het oogen blik nog niet te controleeren. In Samara heeft Toesjatsjewski met den politieken commissaris van het Wolga-district, den zoogenaamden „poeokr" (partijleider van het district) rekening te houden; deze zal zoo ongeveer het oppertoezicht over de ge zindheid van den maarschalk houden. Al zal het bericht van de „Morning Post", die via Helsingfors vernomen wil hebben, dat de marschalk een poging tot zelfmoord heeft gedaan, wel onbevestigd blijven, toch teekent het den toestand waarin Toesjats jewski zich moet bevinden. Zuivering onder de officieren. Het belangrijke Engelsche blad meldt in het zelfde bericht voorts, dat Worosjiloff een omvangrijk programma voor de reor ganisatie van het Roode Leger heeft uit gewerkt en aan de Centrale Exécutieve heeft voorgelegd. Verscheidene duizenden officieren, wier politieke gezindheid niet boven allen twijfel verheven is, zullen worden gepensionneerd; 5000 zullen als kolonisten naar de Ooste lijke provincies worden gezonden en zich daar moeten nederzetten. De krijgsraden zullen zich fel keeren tegen spionnen en sabo teurs. Ook de krijgsraden zullen aan een reor ganisatie worden onderworpen. Zij vormen De competitie loopt ten einde. Nog enkele belangrijke wedstrijden resteeren. Ajax is kampioen van Nederland en dus is de aardigheid er voor de andere clubs vrijwel af. Go Ahead valt de eer te beurt de kampioen in Deventer te ontmoeten, waar zij het mis schien tot een gelijk spel kan bréngen. Be Quick ontvangt PSV en zal de Eindho- venaren wel baas blijven. Na Zondag resteert alleen nog FeyenoordBe Quick. Wederom 't Gooi—Hilversum. In het Hilversumsche Sportpark gaat voor de 4e maal in dit seizoen de strijd ontbranden tusschen de beide plaatselijke kampioenen 't Gooi en Hilversum. Zooals men weet is de inzet: een plaats in de eerste klasse. Van den uitslag valt natuurlijk ook thans niets vooruit te zeggen. Maar 't zal er weer geducht span nen. (Aanvang 6 uur). Willem II versus MW. In Tilburg zal een fanatieke strijd geleverd worden tusschen Willem II en MVV, die bei den eenmaal van hun medecandidaten Miranda en Middelburg, die elkaar elders ontmoeten, gewonnen hebben. Willem II doet dit jaar haar 2e aanval op het 2 jaar geleden verloren eerste klasseschap, terwijl de Maastrichtenaren de zware taak hebben hun titel te verdedigen. Wij voorzien een forsche vertooning, welke, als de leiding niet in zeer goede handen is, wel eens kon ont aarden, want het Zuidelijk temperament zal een geducht woordje meespreken! Naar de uitslagen te oordeelen' ik Willem II een tikje sterker, zoodat we de tricolores de kans geven. ZFC IIIAlcmaria II. Nog steeds is er niet bekend of het hier gaat om 1 dan wel 2 plaatsen in de res. Ile kl. De KNVB hult zich in een geheimzinnig zwijgen. Helder heeft al eenige malen navraag gedaan, doch nog niets vernomen. Zondag wordt ge speeld: ZFC IIIAlcmaria II, waarvan we het resultaat maar rustig zullen afwachten. Ver wacht mag worden, dat het een zege van de Zaankanters wordt. Zesde ronde: CVV (1)— BMT (3). Halve Eindstrijd: Kennemers (2)Eind hoven (1). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de klassen gaan, waarin de clubs uitkomen. KAMPIOENSCOMPETITIE. Zondag gaat Wieringerwaard naar ZFC 4. Hoe goed W. in vorm is, bleek Dinsdagavond nog in den traditioneelen kermiswedstrijd, toen ze BKC er met 62 aan deed gelooven. Zal ZFC 4 dien zegetocht stuiten? We betwijfe len het hoewel de Zaankanters Zondag j.1. nog met 51 in Hoorn van Hollandia 3 wonnen. Hollandia 3 zal ook thuis de Vlag moeten strijken voor OSV 4. PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Vrone dat reeds slecht begon door met 52 van de tweede klasse-kampioen, OFC te ver liezen, gaat nu naar ZVV 4. 't Kan best zijn, dat de mannen van Hoogland daar hetzelfde lot wacht. JVC heeft Zondag alweer een zwaar karwei. Ze moet nl. bij Succes 2 op bezoek. Na de nederlaag tegen HRC 5 op eigen veld hebben we weihig fiducie in den goeden afloop van de visite aan Wieringen. GOUDEN KRUIS. Voor de 3e ronde wordt gespeeld Water vogels II—De Cocksdorp, 2.30 uur. De Water vogels zullen de volgende ronde wel bereiken. COMPETITIE. Als restantjes zonder eenig belang voor den stand wordt Zondag gespeeld Dirks- horn 2—Succes 4, (2 uur) in 4 H. In 2 F wordt nog gespeeld Texel II—M.L.D. Hierin krijgen de Texelaars de kans om hun puntenaantal tet verhoogen. Bij de adspiranten wordt nog gespeeld Texel a—Tex. Boys a. ZONDAG 30 MEI 1937. Hilversum I. 8.30 NCRV. 9.30—5.00 KRO. 5.05 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.25 Hoogmis. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 R.K. Harmonie Adolf Kolping. 1.00 Causerie over geestelijke eerste hulp. 1.15 Vervolg concert. I.40 Gramofoonmuziek. 2.40 Causerie over de Koloniale Missie-Actie. 2.00 Vragenuur. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Sportreportage. 3.20 Koor „De Zangertjes van St. Jan" met pianobegeleidign en gramofoonmuziek. 4.30 „Maria. Teeken van Overwinning", Causerie. 4.555.00 Sportnieuws. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna Ge reformeerd Evangelisatie-Zangkoor met orgelbegeleiding. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Middenstandspraatje. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-Wereldprogramma voor Afrika. 8.40 Het KRO-orkest. 9.20 Declamatie. 9,40 KRO-Kamer-orkest o.l.v. P, Relnards 10.10 Sportreportage. 10.30 Berichten ANP. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantölezing. Hilversum n. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 TUinbouwpraatje. 9.30 Cello en piano. 9.45 Lezing „Van Staat en Maatschapp(j". 10.00 Trioconcert. 10.45 Declamatie. 11.00 VARA-orkest. 11.20 VARA-koor „Cantecleer". 11.35 Vervolg orkestconcert. 12.00 Orgelspel. 12.10 Zang en Orgelspel. 1.10 Causerie „De vergeten mailbrief". 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het omroeporkest en solist. I. d. pauze: Declamatie. 4.15 Het AVRO-Dansorkest. 4.45 Sportreportage. Hierna: Sportnieuws A.N.P. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Fantasia. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Gesprekken met luisteraars. 7.00 Evangelisch Luthersche Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 Omroeporkest, Kovacs Lajos' orkest, gemengd koor en solisten. 9.15 Causerie. 9.25 Radiojournaal. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.05 Radio-Hoorkrant. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO Dansorkest. MAANDAG 31 MEI 1987. Hilversum I. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gram of oonplate.i. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.15 Sopraan, viool en piano. 3.00 Wenken vooi de keuken. 3.30 Gramofoonmuziek. 3 '5 Bijbellezing, 4' a.materdamsch Salonorkest. 6.30 Vragenuur, 7.00 Be. 'hten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8 15 Fcde Savornin Lohman-herdenking, m. m.v. sprekers, Christ. Mannenkoor „Laus Deo'. 10.00 Berichten ANP, 10.05 Fluitensemble. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum H. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.16 Gramofoonmuziek. 10.30 liet Lyr- -trio. 11.15 Kovacs La,,os' orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 100 Gramofoonmu-i' k. I.30 Omroeporkest en soliste. 4.00 Muzikale causerie. 5.00 Politie-Mannenkoor uit Wuppertal- Elberfeld. 5.30 Kovacs Lajos' orekst, 6.15 AVRO-Dansorkest. 7.00 Zepparoni-kwartet en gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8,15 Gramofoonmuziek. 8.30 Concertgebouworkest, 9.30 Vlaamsche dialoog. 10.00 Fransche accordeon muziek. 10.30 Sportreportages. II.00- Berichtten ANP. Hierna:AVRO-Dans orkest. 19 Terwijl de schoone Ray zich verdiepte in deze beschouwingen, waarin de persoonlijke overwegingen zich met de zakelijke vermeng den, ontmoette Esther's oog een blik, die haar onmiddellijk boeide. Naast de chef de récep- tion stond een jonge man, wiens bagage juist binnen gebracht werd. Hij droeg een wijden ulster en een eenvoudige reispet, die hjj afnam om zich door zijn dichte, zwarte haar te strijken. Zich niet storend aan de nieuwe mode, die, het dragen van een klein snorretje eischte, was hij glad geschoren, zoodat zijn gezicht een indruk van vrijmoedigheid en openhartigheid maakte. Het was nog meer dit gezicht, dan het donkere, doordringende ook, dat Esther opviel. Het was niet het gezicht van een chiquen, jongen pleizierreiziger, al was de vreemdeling elegant genoeg en °°k jong, zeker niet ouder dan dertig. De lijnen om mond en neus spraken van strijd en ont bering en de vorm van het voorhoofd was een tot fanatisme gaande vastberadenheid. Hij was in gesprek met den man naast hem, zon der echter zijn blik van Esther af te wenden. En zij, die anders steeds onder dergelijke om standigheden met een hoogmoedig optrekken der wenkbrauwen voorbijging, voelde zich nu evenmin in staat haar oog af te wenden. De vreemdeling keek haar noch verliefd, noch uitdagend aan; zijn blik was driest noch smeekend, doch slechts een open en helder aanschouwen, waaraan Esther zich niet kon onttrekken. Zij voelde, dat dit niet de laatste blik zou zijn, die zij zouden wisselen, maar nu dacht zij plotseling weder aan mevrouw Jef- fers. Een oogenblik keek zij naar haar ge zellin, maar toen dadelijk weer naar den vreemdeling. Deze scheen haar oogenblikke- lijk te begrijpen, keerde zich tot den chef de réception en schreef zich in het vreemdelin- genboek in, voor hij gevolgd door twee boys met zijn bagage, naar de lift liep. Pas vlak voor het instoppen keek h(j heel kort even om en glimlachte hij blij en naïef tegen Esther, die ook niet geheel ernstig kon blijven. Zij vroeg aan Ray Jeffers, of zij niet zouden ver trekken. Een piccolo riep een taxi en met Mrs. Jeffers reed zij naar de bioscoop. Jury Zagainoff was na een kort oponthoud te Berlijn naar Londen gekomen om een reeks vraagstukken van industrieel-politieken aard met de afdeeling voor Oost-Europa van het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken te bespreken. Men had hem te Moskou trots zijn jeugdigen leeftijd voor den aangewe zen man voor deze zending gehouden, daar hij van beroep ingenieur, en met de West-Euro- peesche toestanden vertrouwd, geschikt scheen de hem gestelde taak te vervullen. Vroeger was Jury Zagainoff een oorlogswees geweest en aanvoerder van een horde kinde ren, die na den oorlog het land rondzwierven, plunderend en roovend en volkomen anti- maatschappelijk. Het had drie jaar geduurd voor hij getemd was en in het staatsapparaat ingevoerd kon worden. In den loop van de eerste anderhalf jaar was hij viermaal uitge broken en daarbij eenmaal eerst dicht bij de Chineesche grens weder opgevangen. Tegen den raad der bureaucratie in had Akin, de lei der van den buitenlandschen politieken dienst, hem enkele kleine, maar verantwoordelijke opdrachten in Indië en Arghanista toever trouwd, die hij als halfvolwassen knaap ver rassend snel en goed uitvoerde. Toen werd hij, na een korte voorbereiding te Moskou, naar Berlijn gezonden, om zijn studies te voltooien, en hij verrichtte daar practischen arbeid in de groote electriciteitsfabrieken en leerde tege lijkertijd theoretisch alles, wat men in Rus land van hem verwachtte. Hij was voorbe stemd om bij het invoeren en verbeteren der moderne techniek* in de Sowjet Unie en Wes telijk Azië een rol te spelen, welke - omvang hij tot dit oogenblik nog niet vermoedde. Uit gaande van de centrale regeering werd hij op gevoed tot volkomen zelfstandigheid en hij werd rijkelijk van middelen voorzien om zijn studiën voort te zetten. Met onregelmatige tusschenpoozen werd Jury teruggeroepen, of ontving hij door bemid deling van vertrouwensmannen bevelen van de regeering. Dadelijk na de definitieve diplo matieke breuk van Londen met Moskou werd hij voor latere buitengewone missies voorge dragen en was nu in Savoy aangekomen om over de kwestie der petroleum- en steenkolen- concessies met Sir Henry Malcolm, den leider der reeds genoemde afdeeling van het mini serie, te confereeren. Hiervoor had men een behendig en met de West-Europeesche toe standen grondig bekend man noodig. Het was namelijk reeds zeer spoedig gebleken, dat het Imperium, ondanks de officieele afwijzing van betrekkingen met de Sowjet Unie, deze toch niet geheel bedoelde op te geven, om niet alle zakelijke voordeelen aan Amerika te zien toe vloeien. De petroleum wedloop tusschen Sir Henry Deterding, den beheerscher van de Shell en de Standard Oil was reeds in zulk een stadium gekomen, dat men in Engeland de vrees voor het ergste moest zien te doen luwen, en ongeveer evenzoo stond het met som mige belangrijke mangaan- en ertsconcessies. Jury Zagainoff ging met een helder hoofd naar Londen. Hij wist, wat er op het spel stond en kende ook Londens geheime plannen voor zoover deze althans ana de Russen bekend waren. Hij maakte zich geen illusies over de moeilijkheden, die de aanstaande on derhandelingen hem zouden baren en was er zich ook van bewust, dat hij van het oogen blik, waarop hij te Croydon landde, bewaakt werd, In Savoy had hij twee groote kamers op de eerste étage genomen, want zijn officieuse zending eischte een voornaam optreden. Hij nam zonder verbazing de luxe der inrichting eens op, zond de boys weg en nam eerst een warm bad, om zich te vefrrisschen. Zoo slank en jongensachtig hij eruit zag en niet begaafd met opvallend zware spieren, was Jury Zagai noff door zijn sterke peezen en harde vleesch- weefsel niettemin toch een athletische ver schijning, toen hij uit zijn bad sprong en zich in een wijden zijden mantel uit Mosoel hulde. Hij legde zich op een divan en stak een van zijn onvermijdelijke papyros aan. Niets lag verder buiten zijn bedoeling dan den asceet te willen spelen en dan ook in zjjn verderen smaak onderscheidde hij zich sterk van het gros der Russen, die het bourgois leven van het Westen wat al te opvallend ver afschuwen. Hij zag veel te duidelijk, dat de wapens nog te ongelijk waren en dat men met vriendelijke overreding en met gebruikmaking van de jalousie der anderen veel verder kon komen, dan met het eeuwige geschreeuw over de wereldrevolutie. Jury keek den rook van zijn sigaret na en spande spelend de spieren van zijn armen. Hij was jong en sterk en zeker van de overwin ning hjj kende enkele zwakke plekken in het Imperium. Er zou hier hard gewerkt moeten worden en h(j zou hier alleen zijn. Alleen Hij zag Esther Voor zich, die onbe kende, jonge vrouw, die er zoo geheel anders uitzag als haar gezellin. Wie zou zij wel zijn? Of zij hier in het hotel woonden? Hij drukte zijn sigaret uit en stond op. Wel, dat zou zich vanzelf schikken. Jury geloofde in het kismet. Als het voor hem voorbeschikt was, behoefde hij zelf niets te doen dan afwachten. Hij maakte, toen hij op de klok gezien had, dat het reeds bijna tien uur was, zorgvuldig toilet, om zich voor het souper naar beneden te begeven. Om er zeker van te zijn, hoe het met de controle stond, deed hij zijn koffers op slot en bestoof hij de sleutelgaten met fijn zilverpoeder, dat zich onzichtbaar dus vast zette. Wie nu aan de sloten mocht gaan peu teren, moest onvermijdelijk duidelijke en on loochenbare vingerafdrukken achterlaten, die hij hij door hen te bevochtigen met een on schuldige vloeistof uit zijn reisnécessaire zichtbaar kon maken. Een hoopje brieven van verschillende grootten en eenige andere papie ren legde hij zoodanig neer, dat zij letterlijk vroegen om eens doorgebladerd te worden, en verliet toen zijn apartement. Ray Jeffers was eenigszins teleurgesteld. Miss Raleigh scheen inderdaad slechts als ver slaggeefster van de groote, uitgaande wereld hierheen gekomen te zijn. Zij dweepte reeds bij voorbaat met het hertogelijk bal, waar me vrouw Jeffers niet uitgenoodigd was, en be toonde zich bij alle voorzichtige vragen op het terrein der politiek zoo geheel ontbloot, van begrip, dat z(j of een half kind, of een groote comediante moest zjjn, en voorhands was Mrs Jeffers besloten het laatste nog maar te blij ven gelooven. Na de film, om welke zij on gevangen en veel had gelachen, bespeurde Esther hoofdpqn en verzocht zy haar nieuwe vriendin naar het hotel terug te mogen kee ren. De bezorgde Ray geleidde naar naar huis Voor haar kamerdeur nam Esther afscheid en hield zichzelf voor, dat voor haar de eerste avond met haar nieuwe vriendin -iet zoo zon der resultaat gebleven was als voor de ander. Waar het haar gelukt was in haar defen sieve positie haar masker der argeloosheid zonder veel inspanning te bewaren, moest haar tegenstandster af en toe toespelin-en maken, kleur bekennen en duidelijker worden, hoe trager van begrip Esther scheen te blijven makean h i gekeuvel van Ray kunnen op- w»n» ?/J,V,an de P°'itieke richting van over^h uitstekend op de hoogte was. Ook hnH kaar aanstaande reis naar Duitschland i J ers gesProken en terloops ver teld, dat haar man scheikundige was en ook op literair gebied wilde gaan werken en of zij hem geen aanbeveling voor Dr. Mersheim mee kon geven, Daar de naam van den hoofd redacteur reeds vroeger in het gesprek g-e- noemd was, kon Ray hem nu gerust gebrui ken, maar toch was het eenigszin onvoor zichtig van haar, die zich zoo onpolitiek mo gelijk wilde Voordoen, dat zij zelfs onderwer pen als dit op welke wijze dan ook aanroerde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11