e Snapshot uit de kinderkamer ZOMER- MODE 8 Iets wits aan den hals „Mirliflor" Zaterdag 29 Mei 1937 Vierde blad WENKEN VOOR DE HUISHOUDING Heeft U den moed, Uw handschoenen zelf te maken? Hoe word ik slank? Poppen- moedertje oooooocooooooooooooio IX)CSOC>OÖOC(OOOCX)C!OCX)CX3 De vloer van de badkamer. I Het verdient aanbeveling, den vloer van Öen badkamer eens met een goed lakvernis te bedekken. Niet alleen dat de grondbedek- king er mooier door wordt, doch ze is ook gemakkelijker schoon te houden. Met poetspommade en lappen. Metalen voorwerpen zijn gemakkelijker te poetsen, wanneer ze warm zijn. Dus als U ,Uw koperen kannen en ketels everi voor het poetsen met heet water vult, dat natuur lijk vóór de behandeling er uit moet worden gegoten, en de andere koperen voorwerpen eenige minuten in heet water dompelt, be- teekent dit een aanzienlijke besparing aan .energie bij de pommade-bewerking. Gegraveerde voorwerpen dienen met een zacht borsteltje behandeld te worden, ten minste bij het uitwrijven. In tallooze variaties ètaleeren de modehui zen witte jabots, kraagjes en corsages ter Zwart japonnetje van met blauwe, gele en groene bloemen bedrukte stof. Het kraagje, de gesp van de ceintuur en de mouwomsla gen zijn wit. De hoed is naar een ontwerp van de Pa- rijsche modiste Suzy. Model: Lucien Lelong, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden.) Op dieet. Iedereen weet het: te veel eten is niet goed voor de gezondheid en óók niet voor ide lijn. Doch men moet deze wetenschap niet zóó toepassen, dat men zich met onvoldoen de kost tevreden stelt, teneinde zich een Slank figuur te veroveren. Dat gaat op den duur toch verkeerd, want het lichaam wordt ondermijnd, onze levenslust vermindert en tenslotte dienen we daar ons uiterlijk ook piet mee, Wil men persé in gewicht afnemen, dan doet men verstandig, niet op eigen houtje zich allerlei spijzen te gaan ontzeggen, doch den huisdokter te raadplegen, die het juiste dieët voor ons weet, waardoor wij niet aan .voedingsstoffen te kort komen. Ook hier geldt, dat de eerste dagen van 'de kuur de zwaarste zijn. Het lichaam went echter snel aan de veranderde levenswijze, en men voelt zich, wanneer men lichtere kost geniet, reeds na zeer korten tijd veel prettiger. En dén is het zaak vol te houden jtot men de zoo vurig begeerde slanke lijn Verkregen heeft! garneering van effen jurken. Ziehier een opvallende halsversiering bestaande uit wit batisten bloemen, vervolgens, een luchtig ja- bótje eveneens van batist en een charmante rozet van kastanjebladeren. Kroningsinvloeden. Verjon gingskuur van onze garderobe 1936. De vrouw wordt ver lengd! zag met bewondering vervulden en dat ze nóch schreeuwerig nóch zelfs bont genoemd konden worden. Vroolijk, ja, vroolijk wel! Maar dat is het wachtwoord voor de zomersché kleedij: Laat ze kleurig zijn! „Don 't be dull!" zie er niet somber of druilerig uit hebben de Londensche modehuizen als parool uitge geven en de Parijsche hebben dit gulden woord herhaald. Geef ook in uw kleeding van uw gemoedsstemming blijk! Draag bij een donkere rok een vroolijke blouse en een vroolijken mantel en sier u, als het eenigs- zins kan, met bloemen. Bloemen ontbreken in geen enkele Parijsche collectie. Eén cou turier is zelfs zoover gegaan, dat hij de zak ken der manteltjes den vorm van een bloempot gegeven heeft; directer en drin gender uitnoodiging om bloemen te dragen is niet denkbaar. Worth maakt zijn stem- migste costuums vroolijk met madeliefjes, die onder iederen schouder geborduurd zijn, maar tot zóó bescheiden bloempjes be hoeft u uw keus niet te bepalen. Bijna zou ik zeggen: hoe grooter de bloemen zijn, hoe beter het is. Een enorme bos veldbloemen kan zonder meer door de ceintuur getrok ken worden en misstaat niet. Zelfs de knoo- pen hebben een bloemvorm. En hoe aardig is dat! Een manteltje en een jurk die met een reeks metalen korenbloemen en klap rozen om en om gesloten worden zien er héél anders en veel aantrekkelijker uit dan dezelfde kleedingstukken als ze van gewone knoopen voorzien zijn. Hier is dan meteen 'n middel, kleedingstukken van ver leden jaar een verjongingskuür te doen on dergaan: u hebt ze maar van nieuw-modi- sche bloemknoopen te voorzien en ze zijn weer modern en up to date. De „lijn" van de nieuwe zomermode 5s een verticale. Dat wil zeggen dat ze de vrouw zoo goed mogelijk verlengt.. Voor wie toch al lang is heeft dat niet veel belang, maar het kleine vrouwtje moet trachten, al Nu begint het in elkaar zetten der hand schoenen (plaat II); dit werkje moet zeer precies gebeuren, daar juist de keurige naadjes van Uw nieuwe handschoenen deze er doen uitzien alsof ze zóó uit den winkel komen! Eerst maakt men echter de sierstiksels (met de hand) op de rugzijde van den handschoen. Dan begint men de wiggen in te zetten. Op plaatje II kunt U duidelijk den naaisteek zien, dien U hiervoor gebruiken moet. Men begint de wiggen onderaan in te zetten, en naait eerst den vingerrug en dan de binnenzijde. Eerst wanneer men met het inzetten tot aan de vingertoppen genaderd is, worden de wiggen van boven bijgeknipt. Dan naait men den top dicht en klaar is Kees! Het is met de mode als met een seismo graaf, die ook de lichtste en verstverwij der de aardschokjes opteekent: iedere gebeur tenis doet onmiskenbaar haar invloed gel den. Dit gaat reeds op waar het voorvallen betreft, die met kleeding en mode slechts in verwijderd verband staan en het klemt natuurlijk dubbel als er evenementen in 't spel zijn, waarin de couturiers, om commer- cieele redenen al, levendig belang stellen. Onder die gebeurtenissen nam deze maand de kroning van het Engelsche Vorstenpaar wel de eerste plaats in. Het zal niemand dan ook verwonderen te vernemen dat vele van de zomerpakjes, die ons getoond zijn, levendig herinneren aan het groote en vreugdevolle gebeuren, waaraan het geheele Britsche volk en duizenden bezoekers van overzee deelgenomen hebben. De voor de laatst -ontworpen costuums gebruikte kleu ren alleen al doen onmiddellijk aan het „British Empire" denken. Het is alles rood, wit en blauw wat de klok slaat. Daarmee is niet gezegd dat wij ons dezen zomer in vlaggedoek moeten kleeden. Bood, wit en blauw zijn zóó gecombineerd dat ensembles verkregen zijn, die in geen enkel opzicht meer aan een vlag herinneren. Maar geble ven zijn de frissche vroolijke kleuren, die ditmaal te practischer waren, omdat niet al leen de Britsche vlag ze vertoont, maar toe vallig ook de Fransche en gelukkig! ook de Nederlandsche. Zoo kan een Neder- landsche vrouw zich zonder de minste gewe tenswroeging in rood, wit en blauw kleeden. Ze verricht daarmee zeker geen onpatriotti sche daad. Integendeel Ze slaat minstens twee en eigenlijk drie vliegen in één klap. Ze toont mee te leven met de vreugde ,die de volken van het Empire bezielt en geeft er bewijs van niet ongevoelig te zijn voor wat er in de wijde wereld voorvalt, maar tegelijkertijd toont ze zich een goede Neder landsche, die in het vaderlandsche dun doek een der symbolen van de eenheid der natie ziet, en ten slotte en dat schaadt volstrekt niet is ze uiterst-modieus en „a la page" gekleed. Er zijn dus voor een Nederlandsche vrouw redenen te over dezen zomer aan een rood-wit-blauwe combinatie alle aandacht te besteden. Maar voorzichtig! Drie zoo heldere kleu ren als de genoemde moeten met zekeren en fijnen smaak gemengd worden, willen geen schreeuwige effecten ontstaan. Smaak sluit een zekére stoutmoedigheid evenwel niet uit. In een Parijsche collectie heb ik een costuum gezien, waarvan de rok wijn rood was, de blouse somber-blauw en het manteltje ivoorwit. De ceintuur was veel kleurig, maar rood, wit en blauw waren de tinten, die het meest op den voorgrond tra den. In dezelfde collectie bekoorde ook bij zonder een witte rok, waarbij een oranje jumper gedragen werd, terwijl het mantel tje roze-bruin was. Misschien zegt u: is het mogelijk dergelijke kleuren tot een harmo nisch geheel te verwerken? Maar ik verze ker u dat beide „ensembles" ieder, die ze Zoo ja, koop dan de volgende „ingrediën ten" en volg ons „recept", aan de hand van de plaatjes, nauwkeurig op! Benoodigd: handschoenenleder, knoopga- tenzijde en een patroon op maat, dat tegen woordig gemakkelijk te verkrijgen is. Men rekt het leder naar alle kanten uit en zorgt er voor dat de meest elastische richting over de breedte van de hand komt. Men legt nu het leder, met den verkeer den kant naar boven, op een gladden on derligger (plaat I) en spant het met behulp van eenige spelden daarop uit. Dan legt men het patroon er op en zorgt er voor, dat de vingers op het sterkste gedeelte van het leder komen. Ook de reepjes die tusschen de vingers worden genaaid, dienen uit het stevigste gedeelte van het leer gemaakt te worden. Men houdt het patroon zóó vast, dat het niet verschuiven kan en trekt met een scherp potlood de contouren over. Dan draait men het patroon om en tee kent den tweeden handschoen. Vooral het omdraaien van het patroon niet vergeten! Met een goedgeslepen schaar knipt men vervolgens de handschoenen uit. De „wiggen" (dat zijn de reepjes tusschen de vingers) worden wat langer geknipt dan de vingers en zijn van boven zeer puntig. is het dan ook maar in schijn, enkele cen timeters te winnen. Ze moet het niet, behal ve dan 's avonds als ze niet veel te loopen heeft, in haar schoenen zoeken; tegen he- melhooge hakken bestaan vele bezwaren, ook van hygiënischen aard. Maar ze kan het hooger-op vinden, in een costuum waarvan strepen en andere ornamenten verticaal loopen, in het vermijden van iedere ruimte in de breedte, in haar kapsel, dat gemakke lijk „op te hoogen" is en ten slotte in haar hoed, die als ze hem handig kiest, haar minstens drie of vier centimeters cadeau geeft. Is het kleine vrouwtje jong, niet ouder dan een of twee en twintig jaar, dan kan ze ook in werkelijkheid nog in lengte win nen. Geëigende gymnastische oefeningen hebben soms de beste resultaten. Kekoefe ningen kunnen een jonge vrouw vaak vijf en zelfs nog meer centimeters doen groeien, maar dan moet ze die met moed en vol harding gedurende eenige maanden volhou den en geen dag overslaan. Verscheidene jonge meisjes ken ik, die tot voor kort nog tot de kleintjes gerekend moesten worden en nu een heel normale lengte hebben. Een vrouw van rijperen leeftijd heeft het even wel in haar kleeding te zoeken. Gelukkig dat zij het daarin zonder veel moeite vin den kan. Een laatste opmerking. Als garneering voor de nieuwste zomerhoeden wordt merk waardig veel tulle gebruikt. Tullen bloemen in alle kleuren doen op een modern zomer hoedje volstrekt niet meer oud-modisch aan. Zoo keert alles in de mode terug. In 1937 gebruiken wij voor de garneering onzer hoe den dezelfde tulle, die wij ook al op de hoofddeksels der „élégantes" uit het jaar 1900 zagen. Alleen dit verschil is er: de hoed van 1900 was groot als een wagen wiel, die van 1937 bedekt meestal niet eens den geheelen schedel. Maar geloof niet dat wij met den grooten hoed voorgoed afge rekend hebben. Op dit gebied laat zich niets met volstrekte zekerheid beweren noch voorspellen* GERTRUDE.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13