DE DRIE MUSKETIERS KNIPPRENT: OP DE WALVISVANGST mPPHHHHHHHI Rtdt fonqtnó en ïïleiój&i ïlieuLU-t RaacLltió X X X X X X X X X X X X X X Een glas door de tafel heen toveren Zakjesblazen Curiositeiten op de Parijsche Wereldtentoonstelling Van de week heb ik voor 't eerst van dit jaar in het buitenwater ge zwommen. 't Water prikte nog als duizend spelden en ik heb het niet langer volgehouden dan vijf minuten Brrr, wat was het nog koud, maar als we nog een paar warme dagen krijgen als Woensdag, dan zal de temperatuur van het zeewater wel spoedig stijgen, tot 16 of 17 graden Celsius, en dan wordt het weer een genot om voor bruinvis te spelen. De gelukkige winnaar van het boek is: JACK DEKKER, Koningdwarsstraat 41. Gretha v. Vliet. Hoe is het mo gelijk, dat je die raadsels niet op kon lossen, Gretha, ze waren zo gemak kelijk als sommen uit de eerste klas. Je schudde ze zo uit je mouw en had daarbij niet eens je bovenkamertje te gebruiken. Thea v. d. Vlis. Ben je nu weer zo gezond als een vis, Theo, en geniet je van de zon en de zomer? Ik denk het wel, hè. Fijn, dat je zulke leuke feestdagen gehad hebt en dat je nu volop genieten kan van het strand. Ja, ik kom ook wel op strand, m'n ■kinderen zijn er dol op. Ze scheppen op strand en spelen in zee ep slapen dan 's avonds als rozen. Jij ook? Zonnestraaltje. Dank je wel, Zonnestraaltje, je ingezonden raad sels komen zo goed van pas, dat ik er vandaag meteen een van opneem. Je begrijpt dus, dat je me er een genoegen mee gedaaan hebt. Loeki en Leon v. d. Wal, Den Haag. Wat een feest in het voor uitzicht, Loeki. Het is nog wel tame lijk ver weg, maar je telt de weken, die jullie nog scheiden van de terug keer van je vader. December, we hopen eigenlijk wat het weer betreft, dat het nog heel lang duurt voor we die maand schrijven, maar jullie zou den de zomer wel over willen sprin gen. Ik kan hét me begrijpen en ik hoop, dat jullie viertjes elkaar weer in gezondheid ontmoet. Wat heb je een fijn tochtje gemaakt naar de Loosduinsche vaart met je bootje. Ben je niet te water getuimeld, toen je het liet varen Ken je de vertaling van het Latijnsche lied dat je me zond Want al zij er woorden die ik ken, het geheel kan ik niet vertalen, dus dat moet je mij bij gelegenheid nog eens sturen. Geertje de Vroome. Je bent niet erg trouw geweest, Geertje, als je zo gauw van school wegblijft als je je sommen niet meer kent, als bij mij, omdat je de raadsels niet kende, nu, dan zou je het niet ver brengen. Herinner je je nog, dat ik je eens geschreven heb, het is al een heel tijdje geleden, dat je door moet zet ten, ook al valt het eens niet mee Nu, probeer het nog eens. Marietje Weeda. Je vergist je, Marietje, van de week is de taart nog niet aan de beurt, kijk maar naar de kalender. We schrijven van daag 29 Mei en volgende week Za terdag is dus de eerste Zaterdag in de nieuwe maand. Maar wie weet ben je dan de gelukkige. Ik hoop het voor je. Wim Ouwens, Met m'n felici tatie voor je verjaardag wacht lk tot volgend jaar, Wim, want om Getal. Zeeschade. Groot rumoer, vooral by onge lukken. Twist. 4 Niet nat of voch tig:. 4 Tegengestelde van begin. Naast. JL-/J.V, lj\j 1HV UUVll, v A W f plaats der X zowel aan linker als rechterzijde van boven naar bene den 'n stad in Nederland komt. rr. Welke jongensnaam luidt gelijk, wanneer hij van achter naar voren gelezen wordt III. Welke handeling is ruw? Oplossingen vorige week. T. Niets. II. Kat tak. III. Kers. Goede oplossingen ontvangen van: Marietje W., Geertje de K„ Loesje F., Sieni V.; Cornelia v. B., Aldert v. d. K., Lous T., Jaap T., Wim O., Frans G., Lachebekje, Thea B., Meintje B.. Tonny L., Simon S., Henk D„ Annie D., Aagje S„ Keeltje C., Pieny C., Nettie H., Frida de B., Rle- nus B„ Coenraad C„ Henny v. O., Frits C., Jansje B.. Grietje v. d. W., Hendrik D., Annie M., Gretha v. T. vandaag nog te komen met een ge lukwens, voor de feestdag van 3 Maart, is wel wat erg oudbakken. Vind je zelf ook niet? Frans Groo.J. Ik denk dat je het nu wel kan wagen, Frans, in het zwembad aan den Dijkweg. Het wa ter prikt en steekt nu niet meer en anders neem je maar een warm waterkruik mee. Stientje Beekma. Ja, de grote vacantie begint al te wenken, Stien tje, maar eerst nog een paar weken van flink werken, zodat je mét een raport thuis komt, dat voor de zon geen wolken trekt. Tonny Lelie. Er zijn mensen, die mopperen wel eens op Den Helder, Tonny, maar die hebben dan bepaald nooit genoten van het fijne uitzicht, waarvan jij zo 's avonds op je fiets tocht met vader en moeder geniet en dat ik ook zo graag zie.'Van een hoog duin, het land en de zee, daar krijg je nooit genoeg van. Simon Stom. Wat zal die hond van jou genoten hebben op het strand, Simon en wat zal hij te wa ter gesprongen zijn. Het was een ge makkelijke manier om hem schoon te krijgen, dat kost anders denk ik heel wat meer moeite. Henk Doeleman. Ik vind het niet zo erg, Henk, dat je met pot lood schrijft, omdat Annie haar pen vergeten had, maar gebruik een potlood waar een punt aan zit, want dit briefje leek wel met een houtje geschreven. Zal je het doen? Annie Moor. Als ik jouw onder wijzer was, Annie, kreeg je van mij, geloof ik, ook een acht en dus vind ik het cijfer niet te hoog. Fijne in stelling is dat schoolzwemmen, hè, dat hadden ze in mijn dagen moeten hebben. Jongens en meisjes, ik ben door de briefjes heen, tot volgende week dus, dan mogen jullie me allemaal weer schrijven. KINDERVRIEND. Een gewoon waterglas wordt aan de aanwezigen getoond, daaroverheen legt men een stuk courantenpapier, j dat rond het glas heen gedrukt wordt, 1 zodat de vorm van het glas duidelijk zichtbaar is, zie de tekening links bovenaan. Het geheel wordt nu nog eenmaal opgetild, met het glas tegen de rand van de tafel getikt en weer op de tafel gezet. Nu ~'aat men, tot schrik van de aanwezigen met de volle vuist op het pakket; door de slag komt het cou rantenpapier plat op de tafel te lig gen en het glas wordt met de andere Dit is een aardig spelletje. Wat wij er voor noodig hebben is een gewone stenen pijp, die ook bij bellenblazen gebruikt wordt. Bovendien enkele pa pieren zakjes, die gewoon afgesneden kunnen worden van de grotere punt zakken, die wij van den kruidenier krijgen. Hoe lichter echter het papier is, des te beter kunnen de puntzakken vliegen. Spelen wij dit spelletje met meerdere kinderen, dan is het natuur lijk nodig, dat de zakjes eender zijn en even licht, anders zou degene met de lichte zakjes in het voordeel zijn. Nu zetten wij twee of drie zakjes over elkaar en deze worden op de kop van de pijp gezet, zoals de tekening duide. lijk laat zien. Alle kinderen staan in een kring en op een gegeven teken blaast ieder kind heel hard door de steel van de pijp. Het is een grappig gezicht al die zakjes door de luc^t te zien duikelen. Natuurlijk heetc hij ge wonnen van wie de zakjes het langst in de lucht blijven. Om nu dadelijk te weten, wiens puntzakje het is, brengen wij te voren, vooral als het witte zakjes zijn, voor ieder kind een apart teken aan, ook kan natuurlijk een andere kleur papier gebruiken, dat is maar net, zooals je dat zelf wilt. hand onbeschadigd van onder de tafel te voorschijn gehaald. Hoe kunnen wij deze goocheltoer uitvoeren Het lijkt heel bijzonder en is erg gemakkelijk! Als wij met het glas tegen de tafelrand aankloppen, laten we het, zonder dat iemand het merkt, op onze schoot vallen, terwijl dus het lege courantenomhulsel dat echter de vorm van het glas heeft, op de tafel wordt gezet, terwijl ieder een denkt, dat het glas er onder zit. Probeer het maar eerst een paar keer. Misschien heb je wel een on breekbare beker, dan geeft het niet, als deze misschien eerst eens op de grond valt. 175. GREMAUD, ER IS GEEN GEVAAR. Kom daar vandaan, riep d'Ar- tagnan, die onderofficier richt op je. Dat zie ik wel, maar je kunt toch zoo wel zien, mijn beste, dat da man niet mikken kan. Terwijl hy dat zeide klonk een schot. De kogel verbrijzelde eenige steenen van den muur waar Athos tegen leunde. Er is geen gevaar, Grenaud! zei Athos terwijl deze hem een geweer aanreikte nadat de musketier de lading van het zijne in het lichaam van den sergeant had gejaagd. Weer klonk een salvo en enkele soldaten alsook een pionier vielen ter aarde. De rest raakte in verwarring. En nu, mijne heeren, een uitval. Daar stapt een klein klein kleuterke Op 't jonge lelieblad, Hij heeft een vuurrood pakje aan, Waar zeven stippeltjes op staan, Een wónder, Een wonder, ja, is dat! Zeg, lievenheersbeestje, licht en fijn, Wat mag je blijde boodschap zijn? Het spreidt zijn vlerkjes beie En vleugelt naar de weien: ,,'t Wordt Meie!" Daar zweeft een licht licht lieveke Langs 't nieuwe bloesemblad, Ze heeft twee eng'lenwiekjes aan, uie zijn uit trage rups ontstaan, Een wónder, Een wonder, ja, is dat! Zeg, vlinder-citroentje, ijl en teer, Wat goede tijding breng je weer? Ze streelt zo zacht als zye Langs alle bloesems blije: ,,'t Wordt Meie!" Daar komt een sterk sterk vliegertje Vanuit het palmenblad, Hèt heeft een blauw-wit rokje aan, Daar kan 't door weer en wind mee (gaan, Een wónder, Een wonder, ja, is dat! Zeg, zwaluwtje vèr van over zee, Wat voor een boodschap breng jè (mee? De vogel zwiert maar blije In 't zondoorglansde vrije: ,,'t Wordt Meie!" M. L. Uit: ..Het heele Jaar buiten". Uitg. J. Ploegsma, Zeist. 176. DE AANSDAG BLOOTGELEGD De vier kameraden stortten zich naar buiten en vermeesterden een rijke wapenbuit, nadat de vijand op de vlucht was gejaagd. Neem je post weer in, Gre- maud, zeide Athos. En zich rustig tot z'n vrienden wendend: Hoever waren wij ook gekomen? Je zeide dat Mylady in opdracht van den Kardinaal Frankrijk had verlaten en weer op weg was naar Engeland, repliceerde d'Artagnan. Wat doet ze daar? Mylady's reis interesseerde hem in 't bijzonder. Buckingham vermoorden, ant woordde Athos onverstoord. Met een ruk sprong d'Artagnan op. Met moeite stamelde hij: Ja zeker, maar wat gaat ons dat aan. De Engelschman is een vijand en daarmede basta. De grootste schilderij ter wereld. De glazen mens uit Dresden spreekt Frans! De bezoekers van de wereldten toonstelling 1937 zullen binnen de tentoonstellingsmuren niet slechts een blik kunnen slaan op de kunst van het hedendaagsche Frankrijk, maar op die van de geheele wereld. Om de Fransche kunstenaars te hel pen heeft Parijs 10 millioen en de Staat 13 millioen francs uitgetrokken en op deze wijze is het gelukt 348 schilders, 257 beeldhouwers en 118 décorateurs aan het werk te zetten. Onder de schilders vindt men zeer be kende namen. Dufy is degeen, die uitverkoren was om een technisch schilderwonder tot stand te brengen. Dufy heeft een record gemaakt: hij heeft de grootste schilderij ter wereld vervaardigd. Dit enorme stuk werk zal tentoongesteld worden in het Paleis der Electriciteit, dat zich vlak by de Ecole militaire verheft. De afmetingen van het stuk zijn tien bij zestig meter! Het tot nu toe grootste schilderij van Frankrijk. ,,Abd-el-Kader's krijgsdaden" van Vernet, is er een zunigeling bij. Het gekste van het hele geval is, dat Raoul Dufy nooit een groot werk gemaakt heeft. Hy is impressionist en maakte heel klein werk. Maar thans heeft het gigantisme Dufy te pakken gekregen en de machi. en de weldaden van de electriciteit heeft hij willen vastleggen op een enorm doek. In het heilige woud dolen de schimmen van de voorlopers der mo derne wetenschap, Thales, Archime- des, Aristotales en vele andere grote mannen uit ale tijden, die geleerd hebben, de immateriëele krachten te gebruiken, rond; tussen de wolken schietende bliksemstralen symboli seren de macht van. de electriciteit; Iris zweeft boven de golven van de T.S.F.; en tenslotte ziet men om zo te zeggen, hoe hele steden en dorpen van de electriciteit gebruik maken. Het merkwaardigste van een der gelijk werk is het constructieve, dat er in zit. De kunstenaar moet enigs zins als Rodin gewerkt hebben. Men moet zelfs ten deele van grote foto's gebruik gemaakt hebben. Verbroedering der volken. Toch zijn het niet zozeer de zoge naamde wonderen, die op een ten- toonsteling als deze de grootste at tractie vormen. Het werkelijk waar devolle is, dat alle landen ter wereld hier laten zien, waartoe zy op het gebied der productie in staat zijn. Bovendien is een wereldtentoonstel ling gelyk een vredesconferentie. Want zij biedt bij uitstek de moge lijkheid, cm een nieuw contact tus- s ende volkeren tot stand te brengen. Men is aan Franse zyde zeer tevre den over de medewerking, die het bui tenland heeft verleend en waarvan men in Parijs beweert, dat zij nog nimmer zo groot geweest is. Men verwacht dan ook, dat het geheel een triomf zal worden, welke niet spoedig overtroffen kan worden. Ten tijde van de zeilschepen was de walvisvangst een gevaarlijk be roep, omdat de moeilijk te besturen zeilschepen de walvis niet snel genoeg konden volgen. Er moesten roeiboten worden uitgezet, waarin voorin de harpoenier stond, die de walvis een harpoen in het lichaam moest jagen. De roeiboten moesten dus dicht bij de walvissen komen en het door meerdere harpoenen ver wonde dier kon voor de bemanning van de kleine roeiboten, door het slaan met zyn staart vaak levensge vaarlijk zijn. Thans vangt men de walvissen met stoomboten en in plaats van de handharpoen gebruikt met een harpoenachtig wapen, dat door een klein karton wordt afge schoten. terwijl het wapen ooor een lijn met het schip verbonden blijft. De moderne walvisvaarders hebben ook ketels aan boord, om de buit onmiddellijk ter plaatse van het traan te ontdoen en zijn bijproducten te verwerken. Op het kleine plaatje zien jullie een schip, dat op de walvisvangst is, tenminste, als jullie al de stukjes netjes hebben uitgeknipt en als een langwerpig vierkant in elkaar heb ben gelegd. En nu. veel succes met dit prettige werkje, hoor.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15