Autarkie te duur voor Duitschiand Valencia zwaar gebombardeerd Nieuwe overeenkomst tob de Oslo-Staten Twee mannen in Antwerpse!) dolt verbrand Spanje pleit voor den Volkenbondsraad De ramp in het Mexicaansche mijndorp Ford beschuldigt de dagbladen Doret en Micheletti verlaten het ziekenhuis Engelsch schip getroffen en gezonken, 7 dooden Roosevelt bestrijdt belastingontduiking Een eerste schrede naar vrijeren handel De Russische Pool expeditie Gezonken schepen voorzien Turkije van ijzer SCHACHT's BEZOEK AAN FRANKRYK BEWIJST DAT DUITSCHLAND DE HANDELS RELATIES MET HET BUITEN LAND WIL HERNIEUWEN. Dr. Schacht, President der Duitsche Rijks bank en het financieele geweten van het Derde Rijk heeft zijn Fransche vrienden eens opgezocht om de handelsbetrekkingen te hernieuwen. Het heet, dat Dr. Schacht zoo „terloops" zal confereeren over de FranschDuitsche handelsbetrekkingen, waar eigenlijk komt om het Duitsche pavil joen op de wereld tentoonstelling te ope nen. In werkelijkheid zou het echter wel eens kunnen zijn, dat men de opening van dit paviljoen dankbaar als aanleiding heeft genomen om zonder opzien te baren con tact met Frankrijk te zoeken. Het is aardig dit bezoek van Schacht eens te bezien in het licht van Duitschlands streven naar autarkie d.w.z. het streven naar economische onafhankelijkheid van het buitenland. Want het is toch wel merkwaardig, dat de Duitsche Regeering juist nu de relatie gaat vernieuwen met haar aloude erfvijand Frankrijk. Het bewijst in het algemeen, dat de vijandschap tusschen twee lan den tot een zeer geringe omvang teruggebracht wordt, wanneer het om de kem van de zaak gaat: bei der economisch belang, en het be wijst in het bijzonder, dat het met Duitschlands autarkie zoo'n vaart niet loopt. Zeker kan het Derde Rijk zich op dit gebied veel minder permitteeren dan b.v. zijn geestverwant Italië, dat veel rijker aan grondstoffen is. Schacht heeft dezer dagen immers zelf erkend, dat Duitschiand alleen steenkool in voldoende mate heeft. Nu klinkt het wel mooi om te zeggen, „dan zullen wij wel op een ander wijze in de ontbrekende grondstoffen voorzien," maar ten eerste is ook hier de wensch de vader der gedachte en ten tweede is het de vraag of een dergelijke opvatting het land econo misch wel ten goede komt. Het ic immers logisch, dat een natie, die zoo weinig mogelijk wenscht in te voeren, ook moeilijkheden krijgt met een van haar levensvoorwaarden: de export. Schacht zegt, dan ook, dat deze in de laatste jaren sterk is afgenomen. Al wat Duitschiand aan uitvindersver- nuft bijeen kan brengen, wordt nu gemobili seerd om het vaderland maar kunstmatig aan grondstoffen te helpen. Wij hebben reeds gezien, dat de fabricatie van synthetische rubber „Buna" een sterke verhooging van het invoerrecht op rubber in de hand heeft gewerkt. De opbrengst van dit verhoogde invoerrecht zou dan aangewend worden voor de stichting van Buna-fabrieken. Het pro cédé van kunstmatige rubberbereiding i(waarvan Amerika overigens ook al het re cept heeft) schijnt verschrikkelijk duur te zijn en hoewel Duitschiand ongetwijfeld over kapitaalkrachtige financiers beschikt, voelt blijkbaar voorloopig geen hunner iets voor kunstmatige rubberbereiding, zoolang het natuurlijke product nog goedkooper is. Gaat het in de toekomst met twee andere onontbeerlijke grondstoffen, ijzer en olie, als inet de rubber, dan zullen de met deze grond stoffen samenhangende artikelen enorm in prijs stijgen. Wie zal dat betalen in het economisch toch al niet sterke land? Uitvinders zijn nuttig, maar zij zijn kostbaar; hun taak is het een gesteld doel technisch te verwe zenlijken, koste wat het kost. Maar dan komt de handelsman, die zeggen kan of de uitvinding rendabel is, ja of neen. Vooralsnog schijnt het Derde Rijk met die rentabiliteit niet vele succes te hebben. Niet alleen met de grondstoffen, maar ook ten aanzien van verscheidene industriepro- ducducten is dit het geval. Voegen wij daar bij de sterk gedaalde export, mede als ge volg van het autarkisch streven naar invoer beperking, dan kan het niet anders of de practische economen In Duitschiand zien de dringende noodzaak van een opnieuw aan- knoopen van handelsrelaties, zelfs met oude vijanden. De reis van Dr. Schacht behoort tot de stappen, die Duitschiand den laatsten tijd meer onderneemt om uit zijn economisch isolement te geraken. Spreken bovendien in omloop zijnde ge ruchten niet van een protest, dat eenige voor aanstaande Duitsche industrieelen bij Dr. Schacht hebben ingediend tegen het vier jarenplan? KRIJGSKANS KEERT IN HET NOORDEN TEN GUNSTE VAN DE REGEERING. Gisternacht om kwart voor drie hebben vliegtuigen der opstandelin gen, die waarschijnlijk van Palma de Majorca kwamen, een veertigtal bommen uitgestrooid boven Valen cia en de haven. Om negen uur gisterochtend waren meer dan 20 dooden en een honderd tal gewonden geteld. Tal van huizen werden verwoest. Een luchttorpedo is terecht geko men op de brug van het Engelsche schip „Cadin", dat in de haven voor anker lag. Zeven leden van de be manning werden gedood, acht ge wond. De toestand van drie der ge kwetsten is ernstig. Het schip zonk op den bodem, doch een gedeelte steekt nog boven water uit. Op het oogenblik is men bezig met de lossing van de lading. Het Britsche schip „Pinzon" werd even eens door een bom getroffen. De schade is hier echter zeer gering, terwijl niemand gewond werd. Vier bommen zijn op ongeveer 80 K.M. van de Fransche ambassade terecht gekomen. Vijf andere bommen, van welke twee brand bommen, vielen op de Groote Maikt. Een bom deed een begin van brand ontstaan op de bovenverdiepingen van de Fransche Bank. Het bombardement was heviger dan dat van de vorige week. Een vijftigtal bommen werd op de stad geworpen en het is alleen te danken aan het late uur, dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. Er bevond zich niemand meer op straat. Op het oogenblik telt men dertig dooden en meer dan 100 gewonden. GOLF, VAW BISKAJE HE T FROUT DER NtT/OMMH OP atf MEI Succes der regeeringstroepen in Biskaye. De regeeringstroepen zijn er in geslaagd den vijand te verdrijven uit hun stellingen in den sector van Baramtoie. Het is in dezen sector, dat de rechtschen hun aanval waren begonnen. De Baskische repeering heeft er in toegestemd de Duitsche vliegers Kienzle en Schulze Blanke, teza men met twee buitenlanders uit te wisselen tegen drie vliegers van de regeering en een vierden persoon, welke op het oogenblik in handen van de troepen van Franco zijn. Italiaansch schip door bom ge troffen. De „Tribuna" behelst een bericht, uit Saint Jean de Luz, waarin wordt medege deeld, dat bij het bombardement van Pal- ma door de luchtmacht der regeering een Italiaansch oorlogsschip, dat deelneemt aan de niet-inmengingscontrole door een bom werd getroffen. Naar Havas meldt zal de oud-leider van de Spaansche Phalanx Hedilla, die door de regeering te Burgos beschuldigd is van landverraad en tegen wien de doodstraf werd geëischt, uit Spanje worden verban nen. Hedilla zou van plan zijn zich naar Duitschiand te begeven. De evacuatie van Fransche on derdanen uit Spanje. De Farnsche kamercommissie van finan ciën heeft rapport uitgebracht over het crediet van 20 millioen ten behoeve van de hulpverleening aan en de repatrieering van Fransche onderdanen uit Spanje. De tien millioen, welke in Maart werden toe gestaan waren einde April geheel verbruikt 11.239 Fransche burgers zijn door tusschen komst der Fransche consulaire ambtena ren gerepatrieerd. Er bevinden zich nog ongeveer 5000 Franschen in Spanje, ongerekend de vrijwil ligers, die in beide kampen strijden. Verscheidenen hunner hebben den wensch te kennen gegeven naar Frankrijk terug te keeren. Van 1 December 1936 tot 31 Maart 1937 zijn 937 Franschen, die als vrijwilligers aan den oorlog deetnamen, gerepatrieerd. Strenge maatregelen voorgesteld. Roosevelt heeft de pers medegedeeld, dat de regeering een krachtige campagne zal voeren tegen hen, die hun inkomstenbelas ting niet betalen. De president zal het con gres vragen de fiscale wetten strenger te ma ken om te beletten, dat financieele opera ties dienen tot het verdoezelen van inkom sten. De belastingontduiking bedraagt verschei dene millioenen per jaar en stijgt jaarlijks, vooral doordat zeer rijke personen hun ver plichtingen niet nakomen. Gisteren te Den Haag geteekend. Gisterenmiddag om vijf voor vij ven is in de Lairessezaal te 's-Gra- venhage een overeenkomst getee kend door de gedelegeerden der re geeringen van de landen, welke deel uitmaken van de conventie van Oslo, te weten de regeeringen van België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Nederland en Zweden, welke overeenkomst strekt tot bevordering van hun on- derlingen handelsbetrekkingen. Op initiatief van dr. Colijn, voorzitter van den raad van Ministers van Nederland, hebben deze regeeringen de middelen onder zocht om een gezamenlijke actie te onder nemen tot uitbreiding van het handelsver keer in het algemeen. Zij hebben gemeend, dat het, ter bereiking van dat doel, nuttig was, voor de goederen, die van belang zijn voor hun onderlingen handel, geleidelijk over te gaan tot een vermindering van de handelsbelemmeringen, afschaffing van bij zondere verdedigingsmaatregelen, getroffen om zich te beschermen tegen de gevolgen van de crisis, en instelling van maatrege len, inhoudende uitgebreider en nauwkeu riger waarborgen voor de stabiliteit dan die op het oogenblik bestaan. In overeenstemming met dit pro gramma hebben de regeeringen van België, Luxemburg en Nederland zich verbonden zonder invoerbeper kingen de in een bijlage genoemde goederen, afkomstig van het grond gebied van de onderteekende staten toe te laten of alle gevraagde invoer vergunningen te verleenen wat be treft, de artikelen, voor welke een voorafgaande invoervergunning noodig is. Zij hebben zich, buiten dien, verbonden om het douane stelsel voor deze artikelen niet te verscherpen. De regeeringen van Denemarken, Finland Noorwegen, Zweden en de regeering van Nederland, ditmaal in naam van Neder- landsch-Indië, hebben van haar zijde de verplichting op zich genomen om voor de goederen, in een tweede lijst opgesomd, geen enkel initiatief te nemen, strekkende tot een verhooging van invoerrechten, heffin gen en bijzondere rechten op den invoer, noch deze nieuw in te stellen. Bovendien hebben zij zich verbonden, geen nieuwe be perkende maatregelen voor die producten te treffen. Ter aanvulling van de conventie van Oslo bepaalt de overeenkomst, dat in principe iedere nieuwe maatregel, die een belemmering van het handelsverkeer ten gevolge zou kunnen hebben, van te voren aan de andere landen, die de overeenkomst hebben geteekend, medegedeeld zal moeten worden. 'Abnormale Concurrentie van niet-Oslostaten zal worden te gengegaan. De regeeringen van de deelnemende sta ten zijn overeengekomen, gezamenlijk iede- ren maatregel te onderzoeken om een einde te maken aan de practijken van abnormale mededinging in den buitenlandschen han del, die hun land betreffen. Eveneens zijn zij overeengekomen om het régime van publieke aanbestedingen en be stellingen van den staat, de gemeenten of eenig ander openbaar lichaam in studie te nemen uit een oogpunt van de voorkeur, die aan de binnenlandsche voortbrengselen wordt gegeven. In afwachting van het deponee- ren van de ratificatieoorkonden zal de overeenkomst voorloopig in wer king treden op den lsten Juli 1937 Zij zal een looptijd hebben van een jaar. Partijen zullen in onderlinge overeenstemming voor het afloopen van de overeenkomst de wijze vast stellen, waarop zij zal kunnen wor den verlengd en aangevuld. Zij voor ziet evenwel in de mogelijkheid voor iedere regeering, zich geheel of ge deeltelijk hiervan vrij te maken, in dien door buitengewone omstandig heden de algemeene economische verhoudingen zich mochten wijzigen. Deze plurilaterale overeenkomst luidt een nieuwe phase in de economische betrekkin gen tusschen de Oslo-staten in. Zij staat open voor ieder land, dat zal kunnen toe treden, na daaromtrent een overeenkomst gesloten te hebben met de onderteekenendc staten. Zij moet beschouwd worden als een eer ste schrede in de richting van een vermin dering der belemmeringen op economisch gebied. De actie, welke zij hiermede aan vangt en welke de onderteekenende staten in een tegelijk met het arrangement onder teekend protocol op zich genomen hebben voort te zetten, zal des te vruchtbaarder zijn, indien andere mogendheden er haar medewerking aan zullen verleenen. Na afloop van deze laatste zitting deelde de voorzitter der conferentie, dr Hirschfeld, nog mede, dat hij het bovenstaande thans niet kon toelichten. Het ligt in de bedoe- linf in een persconferentie, vermoedelijk te houden op Dinsdag a.S. nadere bijzonder heden over deze overeenkomst te geven. „Zonder den tekst van de overeenkomst voor mij te hebben, kan ik geen bijzonder heden mededeelen", aldus dr. Hirschfeld Verder zullen de gedelegeerden en de ge zanten van de betreffende landen deelne men aan een lunch, welke de minister-nre sident, dr H. Colijn in hotel de Oude Doe len hun zal anbieden Wegens verblijf bui tenlands zullen de ministers de Graeff en Gelissen niet aanzitten De territoriale onaantastbaarheid van Spanje moet geëerbiedigd worden, zegt Eden. De vertegenwoordiger der officieele Spaan sche regeering. Del Vayo, is gisteren na overhandiging van het witboek zijner regee ring in een lange rede dieper ingegaan op de schending door de totalitaire staten van de niei-inmengingsoveree.nkorn.st. Spreker deelde mede, dat Valéncia bereid is, zij het met bloedend hart, mede te wer ken aan het terugtrekken der vrijwilligers. Tenslote meende Del Vayo dat voor den Volkenbond slechts één enkele bemiddelings vorm mogelijk is, namelijk internationalen eerbied opleggen voor den vrijen en souve- reinen staat. De Volkerenbond dient een duidelijk en krachtig stundpunt in te nemen. Delbos antwoordt. Delbos gaf in zijn antwoord te kennen, dat Frankrijk onverdroten arbeidt aan de verbe tering der niet-inmenging. Slechts als alle vrijwilligers zijn teruggetrokken, is het Spaansche volk weer alleen meester over zijn lot. Rede van Litwinof. Ook de Russische vertegenwoordiger drong aan op een terugtrekken der buitenlanders. Spreker wees er op dat vreemde legers op het gebied van een volkerenbondslid zijn binnengedrongen. Lukt deze politiek, dan bestaat er geen enkele garantie, dat er niet andere pogingen zullen worden gedaan om opstanden in andere landen uit te lokken. Eden zet de puntjes op de i. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, wees er op dat Engeland al les doet om uitbreiding van den burgerkrijg te beletten en het lijden der bevolking te verzachten. Hij wees er op dat sinds December wer kelijke vorderingen in de Spaansche zaak zijn gemaakt. Spreker hoopt, dat ook het terugtrekken der vrijwilligers zal kunnen worden geregeld. Hoe de uitslag ook moge zijn, de territo riale onaantastbaarheid van Spanje moet geeerbiedigd worden. Eden besloot zijn rede met te verklaren, dat het doel van deze bijeenkomst van den Volkenbondsraad moet zijn het werk van het Londensche comité te steunen. Er is een draadloos bericht ontvangen van den Noordpool, waarin gemeld wordt, dat ,de piloot Alexejef tijdens een vlucht van Rudolféiland naar den ..Noordpool de juiste richting van den Pool naar het kamp heeft gevolgd, maar besloot een lan ding te maken om nauwkeuriger de rich ting vast te stellen teneinde brandstof te sparen bij het zoeken naar het kamp. Op het eiland Dickson, Waar men op dracht heeft - in verbinding te treden met Mazoeroek, hoort men hem. Het is moge lijk, dat een vliegtuig zal opstijgen om hem te zoeken. Het poolstation, dat in de nabij heid van Maoeroel ligt en over goede radio telegrafisten beschikt kan alleen niet be palen waar zijn toestel is. Klaarblijkelijk gaan de draadlooze bood schappen van Mazoeroek over het Poolsta tion heen. Noodmaatregel van de Turk- sche Regeering om het nijpend metaaltekort te dekken. Sedert het van kracht worden van het uitvoerverbod van schroot uit Turkije en met het oog op het tegenwoordige tekort aan ijzer en andere metaalsoorten in Tur kije is de Regeering van plan, de schepen, welke in de Turksche zeeën gezonken zijn te lichten, teneinde zooveel mogelijk me taal te verzamelen. In den Gouden Hoorn is men reeds bezig met voorbereidende werkzaamheden voor het lichten van drie Turksche torpedobooten, welke voor den We reldoorlog zijn gezonken. De Britsche krui ser „Triumph", het Turksche slagschip „Bal baros" en de Duitsche torpedojagers „Bres- lau" die tijdens den wereldoorlog bij Tclie- nak en Gallipoli zonken, zullen eveneens worden gelicht. Bewoners waren gewaarschuwd. Do mijnschachten te Tlalpujahua, waar zich Donderdag een instorting heeft voor gedaan, behooren aan een Fransche onder neming toe. Door de instorting bezweken de dijken, zoodat het water over een op pervlak van vijf vierkante kilometer ver woestingen aanrichtte. De overlevenden vluchtten in de kerk. Het water blijft stij gen. Het aantal lijken, dat na de ramp te Tlal- nufahua geborgen is, bedraagt, reeds veertig Men neemt echter aan, dat zich nog eenige honderdien lijken onder de modder en het nuin bevinden. Op het gevaar, dat het mijnwerk'ersiplaats- ie tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen bedreigde, was reeds den dag tevoren gewezen. Desondanks wilde niemand zijn huis ver- 'aten. Algemeen wordt, gevreesd, dat ten gevolge van de aardverschuiving en dien moddervloed de nlastsolüke miin niet, ver der geëxploiteerd zal kunnen worden, zoo dat ongeveer 5000 arbeiders' -met werkloos hem bedreigd worden. In enkele oogenblikken Spe.]H zich, tengevolge van een onttlln, fmg, een vreeselijke doodsstr,)a In een der dokken van de Ant werpsche haven heeft een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. Tengevol ge van een ontploffing is, aldus het Vsbl., één arbeider levend verbrand terwijl een andere aan bekomen brandwonden in het ziekenhuis be zweek. Drie andere mannen moesten eveneens met brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht; hun le ven loopt echter geen gevaar. Vrijdag in den namiddag waren verscbe" dene arbeiders werkzaam aan het best'riike met teer van de buitenwanden van w schip „Tinus" in het droogdok 4 te Antwe pen. Zij waren tot de machinekamer van hot schip genaderd, toen plotseling een grooie vlam uit het schip sloeg. Vijf arbeiders werden door het vuur m troffen. Een hunner, de 42-jarige Mertens" was er heel érg aan toe. Hij leek een bran- dende fakkel en schreeuwde van pijn. Hji liep nog een tiental meters langs, het boord van het schip en sprong toen door een opening in de machinekamer, waar hij dood neerstortte. Het lichaam was verkoold. Een tweede arbeider liep zware brandwonden op en is eenigen tijd na het gebeurde in het ziekenhuis overleden. De drie andere mannen moesten ook naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hun leven loopt echter geen gevaar. Onmiddellijk werd de hulp ingeroepen van de Antwerpsche brandweer, die spoe dig ter plaatse verscheen. Zij moest even wel onverrichterzake terugkeeren, daar de brand reeds was opgehouden. Het parket begaf zich naar dok 4 waar men een on derzoek instelt naar de oorzaken van dit zonderlinge ongeval, dat zich bliksemsnel had afgespeeld. Vechtpartij geënsceneerd voor een verhaal. De Fordmaatschappij heeft een mededee- ling uitgegeven over de oneenigheden van j.1. Woensdag waarbij twee vakbondleiders buiten de fabrieken door mannen gekleed in werkkleeding zijn geslagen. In deze mede- deeling wordt gezegd, dat de botsingen op touw zijn gezet door de couranten, die de laatste zes maanden een „story" over de staking wilden hebben, alsmede door de „United Automobile Workers", welke orga nisatie een gebeurtenis noodig had'om haar opvallende mislukking bij de beïnvloeding van de Fordarbeiders te bedekken. Homer Martin, de voorzitter van de „Uni ted Automobile Workers" heeft in een rede de Ford Motor Car Company beschuldigd van fascistische neigingen in haar oppositie tegen de actie van de U. A. W. om de arbei ders van Ford in deze organisatie te vereent- gen. Nog geen accoord in de staalin dustrie. Twee fabrieken te Pittsburgh van de „Re- public Steel" moesten als gevolg van het plaatsen van stakingsposten gesloten wor den. Uit Cleveland wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers van de onafhankelijke slaalmaatschappijen 't eenmaal ingenomen standpunt handhaven en weigeren colleche- ve arbeidscontracten te sluiten met het S.W< O.C.. dat bij Lewis' C..T.O. is aangesloten, Ook de vertegenwoordigers van het S.Wb- C. volharden echter bij hun standpunt, al dus het Hsbl. Gouverneur Dewev van Ohio is daar*»1 van meening, dat het. onder deze omstan digheden weinig practisch nut heeft, than door middel van conferenties te interve- nieeren. Bij Roosevelt op bemiddeling aan gedrongen. Blijkens berichten uit Washington dringen vertegenwoordigers van Lewis' vakvercen- gingen er bij Roosevelt op aan in bet flict in te grijpen. Zij beschuldigen de public Steel", de „Youngstown Sheet be" en de „Inland Steel" ervan de Wagn Lahour Act te hebben geschonden. President Girdler van de „Repuhlio die gisteren tot president van het --Y11 n can Iron and Steel Institute" is Kel\°' is vooral fel in zijn aanvallen op Lewis- In Wallstreet verwacht men niet, dat heden ((Mcmorial Day) een verandering het conflict in de staalnijverheid zal w den. Zij begeven zich heden op weg De naar Tokio. .„tellen e vliegers Doret. en Micheletti hcis spoediger, van hun wonden dan 'i10,!1 ni,uis wachtte. Zij hebben heden het 7ie,p0];io ri van Kotsji verlaten, om zich naar begeven. t aan Doret heeft nog een bezoek gebracft moC' Morogi, waar hij zijn noodlanding P1 gtran'1 ten maken. Hij verklaarde, dat het- -neg- te mul was om te landen, zoodat nc tuig over den kop sloeg. Horp» Doret. bedankte de inwoners van n ^u)p welke hem en Micheletti zoo sne, heri waren gekomen. Dorpsmeisjes £ransdbe bloemen aan. Doret sneed de beide 1 v]i®?* vlaggen, welke op de staart van 11 ^zel' tuig stonden, uit als souvenirs voor en Micheletti.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2