WM «GIWIM B>I BIOSCOPEN7 „De kleine Madonna": romantiek van het beste soort DE WEEK: Brand- akkers Kloosterbalsem Shirley Temple in „Kapitein Januari" Kruistalraadsel wonden Zaterdag 29 Mei 1937 RLaËJUtJAealeA: Vischafslag Den Helder RISKEERT .NIETS! BUJF FIT! Man doodgebleven in de duinen De Heldersche drieling Wederoptreden van George Pickard's Band Uit het politierapport Burgerlijke Stand van Den Helder Collecte voor den „Gewapenden Dienst" ZN FEITEN EN FA NT AS IE ËN bedek ze dadelijk met vertolkt wordt door een vermaarden Amerikaan- schen zanger, Lawrence Tibbet. Het is een film, gedeeltelijk gewijd aan zang en gedeeltelijk aan humor. Met name aan schouwt men hier een rechtszitting, die het summum van dwaasheid bereikt en waaraan men zich op ongekende wijze kan vergasten. Witte ïiio&eo&p Shirley Temple in Kapitein Januari". „De romantische senorita". Wat het Witte Bios coop-programma betreft, hier loopt deze week als hoofdnummer een film, die nog voor enkele dagen in het Amster- damsche City - theater draaide en die daar een opmerkelijk succes ver mocht te boeken. Een film, die volgens de be schouwingen in de pers van de hoofdstad tot een der aardigste van het seizoen moet behooren. Als tweede film ziet men „Truxa onder de schijnwerpers", een pro duct van de U.F.A. ümolL-JAeateï: UiMafieMf, Weinig vischaanvoer. Vrijdag was er te IJmuiden weinig aanvoer van visch; alleen kustvisschers kwamen aan de markt. Nochtans waren de prijzen aan den lagen kant, zoodat er dus weinig afzet van visch schijnt te zijn. Tong en tarbot konden niet hooger in prijs komen dan 0.65 per kilo. Schar toonde eveneens een laag beeld en schol blonk ook ook niet bijzonder in 'prijs uit. Zal reeds nu het wat warmer weer invloed op de prijzen hebben? Zoo ja, dan ziet het er voor dezen zomer niet bijster gunstig uit voor de visscherij. Misschien, dat de nieuwe haring, die in het begin vooral grooten aftrek vindt, van nadeeligen invloed is op de prijsstelling voor de versche visch. Levende garnalen Aan de Amsterdamschen afslag varieert de prijs van levende garnalen van 1.50 tot 2 per lit van 15 kilo. Men zou verwachten, dat de afname in Amsterdam tegen dien prijs wel zou toe nemen, maar ook hiervan schijnt geen sprake te zijn. Zal ook daar de nieuwe haring een belem mering voor den afzet van garnalen zijn. Amsterdammers zijn ook bij uitstek grage haringeters. De nieuwe Shirley Temple-film voert ons naar een wereldje, waarin ,,'s-wereld troetel kind" nog niet had rondgedarteld, naar de kust, naar de zeelieden en de menschen van den havenkant, naar de eenvoudige bewoners van een visschersdorpje, naar vuurtoren wachters en dergelijke lieden, die eenvoudig en rondborstig zou, hartelijk en gul. DèAr is de kleine Star. De zeelui leeren haar hun matrozendansen en zij kan tegen de besten hunner op, zij is net zoo kwiek en glunder als zij en zij beteekent het levens geluk van den ouden Kapitein January. Heel zijn leven heeft de oude man gevaren, tot de dag kwam, dat de stormen te barsch werden voor zijn grijzen kop, het leven aan boord, in kleine, vaak primitieve booten te zwaar. Maar hij kreeg een post als vuurtoren wachter, waar de oude kapitein toch è.1 zijn verantwoordelijkheidsgevoel en al zijn promp- heid moet gebruiken en waar hij den blik 'gevestigd kan blijven houden op de wijde, grijze zee, die hem lief was. En als op een nacht een orkaan heeft gewoed, drijft een boot aan, waarin een klein meisje zit. Zij is de eenige overlevende van een rampzalige schipbreuk, die haar moeder en tal van anderen het leven heeft gekost. Kapitein January neemt het kleine weesje tot zich. Hij doet vrijwel geen onder zoek naar eventueele verwanten van de kleine Star, want hij vindt het heerlijk, dat de een zaamheid van zijn bestaan nu wordt ver levendigd door 't gebabbel van dit allerliefste meisje. Dagelijks komt nóg een oude zeebonk, Kapitein Nazro, een praatje maken en de beide mannen zijn dol op het kind. De dag komt echter, waarop de leerplicht wet haar handen naar het meisje uitstrekt, dat Star examen zal moeten doen, om te be wijzen, dat zl niet van onderwijs verstoken is gebleven en niets heeft verzuimd. Welk een consternatie geeft dit! En Star komt met vlag en wimpel door het examen, al is ook de stijve schoolbank een geheel nieuw begrip voor haar. Maar de in- spectrice (wier neefje voor hetzelfde examen werd afgewezen) (en als tante voel je zooiets altijd erg mee!) is niet al te best te spreken over dit alles en zij wil haar best doen, dat Star ergens in een weeshuis komen zal, zoo genaamd om het bestwil van het kind zelf". Welk een vreeselijk vooruitzicht voor Kapi tein January! Maar het lot heeft nog meer tegenslagen voor den ouden man in petto! De vuurturen, die aan zijn hoede is toevertrouwd, zal ge mechaniseerd worden en January zal aan den dijk worden gezet. Maar Kapitein Nazro is er ook nog! Die heeft gedaan, wat January verzuimde: fa- milileden van „Star" opgespoord en deze wil len graag hun nichtjes bij zich opnemen, hun nichtjes zij zich opnemen. Al heeft de familie Mason ook een prach tig huis en al zijn deze lieve menschen ook vol hartelijkheid voor hun onverwacht huis genootje, Star is toch diepbedroefd over de scheiding met Kapitein January. Zij kijkt niet om naar het mooie nieuwe speelgoed, zij ver langt naar haar ouden pleegvader en anders niet. En zoo gaat deze film door. Tal van ge beurtenissen beleeft Shirley, doch die ten- Slotte uitloopen op een „happy" eind. Wederom een rolprent, die ons Shirley doet Zien als een der merkwaardigste kinderen van dezen tijd. De dolle Erfgename. In het overige programma draait „De dolle Erfgename", een film, waarin de hoofdrol De koets uit „De kleine Madonna"waarmee de avonturen beginnen. De Dolle Erfgename. Het is ongeveer 3 jaar geleden, dat een vrijwel onbekend Anierikaansch schrijver een boek schreef, dat binnen enkele maar.den werd tot een wereldsucces. Vertaling volgde op ver taling, en waar men kwam en waar men las... het was bijna allemaal „Anthony Adverse" („De Kleine Madonna") wat de klok sloeg. En... eigenlijk was dit succes te begrijpen. Eindelijk was een modern schrijver er in ge slaagd, in het genre van onzen Fabricius, een boek te schrijven, dat naast spanning en emotie ook die goeie ouwe romantiek tot ons terugbracht, dat wondere elixer des levens, waar we weliswaar allemaal min of meer mee spotten, doch waarvan wij allen iederen dag weer het gemis voelen. Het is begrijpelijk, dat een van de grootste Amerikaansche film producers, en wel Warner Bros, zich op deze best seller wierpen, en dat al spoedig een scenario van het werk in elkaar gezet werd. En... na een fameuzen rondgang door de grootste theaters ter wereld, draait sedert gisteravond deze „Kleine Madonna" in het Rialto-theater. Wij behoorden ook tot diege nen, die de 1050 pagina's Antony Adverse indertijd gelezen hebben en we waren zéér benieuwd, hoe jong Amerika oud Europa (want het is een oude geschiedenis...) zou zien. Welnu, het is een film geworden, waaraan men zich eenige uren kan geven. Een film, waarin de eene sensationeele gebeurtenis volgt op de andere, waarin men met honderden menschen en toestanden kennis maakt en dat alles geschiedende aan het einde van die veel bewogen 18e eeuw en doordrenkt, welhaast iedere meter, met een prachtige romantiek. Ik geef het U te doen een schooner ma nuscript voor een film te bedenken: een jonge, schoone vrouw, reizende met een aftandsche grijsaard in een koets door de bergen. Daar achter, te paard, de minnaar. De oude hertog moet naar de bronnen en zoo kunnen beide gelieven elkander benaderen. Dan volgt de ontdekking. Een duel, waarin de jonge man het leven laat. De vrouw krijgt een kind en sterft. De jongen wordt opgevoed in een klooster en later in een Italiaansche factory. Dit is Antony Adverse. Een leven vol avontuur wordt hem beschoren. Slavenjagen in Afrika, gevangen genomen door de mannen van Bonaparte, reizen naar Havanna, nu eens schatrijk, dan weer zijn fortuin verliezend... U ziet het lezer: een waarlijke overdaad van de schoonste romantiek en gezien het feit dat u door Warner Bros dit alles met evenveel goede smaak als gevoel voor logica opgediend krijgt, is het ook te begrijpen, dat men genoe gen aan deze film beleefd. De hoofdrollen zijn in handen van twee pro minente sterren: niet minder dan Fredric March en Olivea de Havilland, die respectieve lijk optreden als Antony en Angela. Het is met name March, die weer een van zijn zeldzaam geslaagde uitbeeldingen te zien geeft. Beheerscht, sterk, fijn-gevoeld. Kortom, een Antony Adverse, zooals men hem zich voorgesteld had uit 1050 pagina's... Doch ook de andere- rollen, en dan met name die van Claude Ra.ins als Don Louis, zijn voor treffelijk. Een speciaal woord van lof voor de superieure regie van Mervyn Leroy, die voor de zooveelste maal zijn groot talent liet schit teren en zijn zeer bijzondere visie demon streerde, tientallen van keeren. „De Kleine Madonna": een film, die men moet gaan zien. Ook al heeft men het boek niet gelezen. Want zij biedt u precies datgene, wat we allemaal te kort komen: de romantiek van 1780 en wat daar in de eerste 30 jaar op volgde. 28 Mei 1937; "r- Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.64—0.48 sliPs 0.45—0.35 Schol le soort p. kist 6.50—5.10 Schol 2e soort 3.20—2.40 Schar 2.25—1.00 HarinS 1.90—1.65 Ansjovis p. kg 0.40 PROBEERT U MAAR Tegen hoofdpijn, griep, rheumoileV, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen AFNEMING VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEW1CHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat aangezien tengevolge van de uitputting van het betalingscontingent voorloopig geen geslachte varkens naar Italië meer kunnen worden uitgevoerd, zij de afne ming van varkens boven het zoutersgewicht heeft beëindigd. Van 21 Mei 1937 af komen de reeds gedane opgaven voor levering van varkens boven het zoutersgewicht te verval len, terwijl tot nadere aankondiging geen nieuwe opgaven /orden aanenomen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de maximale gewichtsgrens voor zouters tijdelijk is verhoogd van 95 op 100 kg levend gewicht, (Adv.) Gistermiddag half 5 heeft een tragisch ongeval plaatsgevonden in de duinen, dat aan den heer Bakker uit de Joubertstraat het leven gekost heeft. Genoemde heer B. fietste in den namiddag op het oude fietspad door de duinen, en wilde zich bij paal 5 dwars door de duinen naar het strand begeven. De man was een hart lijder en waarschijnlijk is de inspanning met het sjouwen van de fiets hem te groot ge weest. In ieder geval vonden eenige personen hem tegen den avond bij een heuvel liggen, waarbij bleek, dat de levensgees ten vermoedelijk reeds geweken waren. Bij den heer Klop werd direct de assis tentie van dokter Swaters uit Juliana- dorp ingeroepen, die inderdaad slechts den dood kon constateeren. De heer B. is 58 jaar en gehuwd. In uitstekenden staat. Naar wij hedenmorgen vernamen, bevinden zich de Heldersche drieling en hun moeder in uitstekenden staat van gezondheid. .ff*;; .i'O' rsr". - De Casino-directie schrijft ons: Op veler verzoek zal deze uitnemende Band van George Pickard morgen weer de dans muziek verzorgen. Dat George Pickard één der beste ensem bles is, welke in het afgeloopen seizoen in Ca sino concerteerden, blijkt uit onderstaande re censie van de Heldersche Courant van 19 Mei j.1. Het orkest bestaat uit volledige sax- en koperteams en een rhythme-sectie van 4 per sonen. Hierdoor valt alles veel voller en rij ker van kleur dan in de kleinere bezettingen. Er is een verbijsterende afwisseling in instru mentatie, iets wat dit ensemble een bijzon der cachet geeft. De uitvoering der tango's en walsen was nu ook zeer goed verzorgd." Bedreiging. Een bewoner van de Vijzelstraat deed aan gifte, dat hij in de nabijheid van zijn woning met een mes werd bedreigd. Diefstal? Een bewoner van de Sluisdijkstraat deed aangifte, dat hij een aantal koffersloten ver mist. Damesrijwiel gevonden. Door een bewoner van de Achterstraat werd kennis gegeven, dat aan zijn adres is terug te bekomen een damesrijwiel. van 28 Mei 1937. GETROUWD: K. Biersteker en J. A. Riede- man. BEVALLEN: M. J. B. Rijkersvan Brede- rode, z.A. DovesBood, z. OVERLEDEN: G. Romkes (m.), 19 jaar. Op Dinsdag a.s. zal een collecte worden gehouden voor den „Gewapenden Dienst", een naam, die niet erg gelukkig gekozen is, omdat ieder, die daaraan zal offeren, in de meening kan verkeeren, een steentje bij te dragen voor een kanon of voor geweerkogels, maar die veronderstelling is onjuist. De collecte, die Dinsdag gehouden wordt, is bestemd voor het Fonds tot ondersteuning van behoeftige en invalide oud-militairen. Een doel dus, dat alleszins waard is om er een gave voor te offeren. De collecte wordt ook door het college van B. en W. hartelijk aan bevolen. VOOR NEDERLAND DUTIM OEGSTGEEST BIJ APOTHEKEN EN DROGISTEN 'N POEDER-, CACHET- EN TABLET VORM GESLAAGD: Aan de Gemeentelijke Han delsavondschool voor het diploma Machine- schrijven de dames G. 3Iassee en A. Vermeu len en de heeren J. Bruinsma, H. Doorn, J. Flens, H. A. Herderschee, J. Heutink, H. J. P. Hofman en R. Zwolsman. Voordien was nog geslaagd de heer E. Lastdrager. FAITS DIVERS. De verkiezingen liggen al weer achter on zen rug en dat is maar gelukkig ook, want zooiets houden zelfs de zenuwen van een krachtpatser niet lang uit. Het is een leuke dag geworden. Overal waren 's avonds de stemmers saamgestroomd om kudde-gewijze te genieten van den uitslag. Zoo was het overal, ook voor ons Bureau, waar je achter de schermen aardige opmerkingen kon hoo- ren. Onze vrienden, de fascisten, blijken ook hier niet bijster geliefd te zijn, want hoe har der ze verloren des te opgewekter werden de omstanders. De heer Uithol had evenmin een gelukkige dag en ziet z'n toekomstige Ka merzetel in rook vervliegen, wat niet aardig voor hem is. Voorts was daar deze week veel nieuws. Daar had je bijvoorbeeld de wondermensch Maloïtz, die Zondagavond in Casino ging goochelen met de werkelijkheid. En alle dames waren bang van 'm en noemden dezen artist van de „zwarte kunst" „een griezel" en een „engerd". Maar toen genoemde griezel en engerd in de pauze audiëntie verleende aan al diegenen, die aan hartkwalen, amourtjes en andere bijkomstigheden laboreerden, toen was daar een ware run op het tooneeltrapje in de gang en werd de engerd bijna platgedrukt. Bert van Dongen was veel minder griezelig. Integendeel, hij was, zooals twee dames in de rookzaal tegen elkaar zeiden „een leuke jon gen", wat niet zoo kwaad voor Bertje was, aangezien het aardige meisjes waren. Overigens kwamen nog de Lilliputters. Ze hadden zelf nog nooit een dergelijke ontvangst beleefd en wederom bleek, dat Den Helder zijn eerlijk enthousiasme niet onder stoelen of banken steekt. Het was alleen maar erg jam mer, dat de politie er niet bij was. Er kwam nog een agent kijken, maar die was gauw weg, toen hij al dat volk zag. Maar het gevolg was, dat een ouwe meneer met een dikke stok de jeugd moest wegranselen tusschen de auto- buswielen en dat meneer Boogaard van de Speeltuin en zijn vriend Antoon Lucker han den te kort kwam om doodelijke ongelukken te voorkomen. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Heren-modeartikelen, overhemden, handschoenen etc. Zeer grote keuze, opvallend lage prijzen. Ter afwisseling en op veler verzoek geven wij deze week weer eens een Kruistalraadsel, Horizontaal. 1. 2e macht; 4. Idem; 7. Reefts; 10. 7-voud; 12. 2e macht; 13. 2 zelfde cijfers; 14. 7-voud; 16. 11-voud; 18. 13-voud; 20. 3-voud; 21. 50- voud; 22. 2e macht. 23. 9-voud; 24. 7-voud; 26. Reeks; 28. 13-voud; 29. 4 zelfde cijfers; 31. 7-voud; 32. 2e macht; 34. Reeks; 35. 2e macht, Verticaal, 1. 2e macht; 4. Idem; 7. Reeks; 10. 17-voud; Reeks; 5. 4-voud; 6. 3e macht; 8. 11-voud; 9. 61-voud; 11. Reeks; 13. Omgekeerde van 11; 15. Reeks; 17. Als 15; 18. Reeks; 19. 14-voud; 20. 13-voud; 23. 3e macht; 24. 23-voud; 25. 11-voud; 27. 2e macht. 29. 9-voud; 30. Reeks; 32. 7-voud; 33. 2e macht. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL, Horizontaal. Verkiezing, Epileptica, Ca, Normaliter, Sa, Ur, En, Inge, Alle, Lion, Nice, A.T.O., En, Ar, Takelloods, loods, Observatie, Rentezegel, Egel. Verticaal. Ventilator, Epos, R.I., K.L.M., Zti, Garneersel, Eau, Italië, Snit, El, Neer, En, An, Eer, Lat., Ook, C.a., El, Adie, Tor,' Eet, Et, Vz., El. De prijs werd toegekend aan: M. FENNIK—RIDDERHOF, Koningsdwarsstraat 11. CORRESPONDENTIE, De meeste oplossers hebben wel bemerkt dat in de opgaaf het getal 32 één vakje te veel naar rechts was gezet. A. H. Uwe oplossing was O.K. Ook Uw fraaie couvert. Over het papier zwijgen wij. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijn! direct, de wonden of blaren bh)ven zuiver en genezen snel.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5